Zout op? Autoruit schoonkrabben? Waterleiding bevroren? Schaatstocht maken? Natte wanten? Slee stuk? <=N Elke week veel goede tips en ideeën A\e lOOwinlor-tips van Liballa De onverwacht lange winter stelt ons voor onverwachte problemen op allerlei terrein. Daarom stelde de Libelle-redactie deze speciale extra pagina voor u samen. Zoveel vragen, zoveel antwoorden. Een pagina om te bewaren. Tot de dooi er op volgt! "I IJs krabben van de autoruit? Vervelende klus. Hou er een warmwaterzak tegen, dan glijdt het ijs onder uw krabbertje weg. Nooit met heet water aan de gang, dan springt 't glas. 2 Slot bevroren? Vul een plastic broodzakje met flink warm water en houdt dit om het slot en het sleuteltje. Dek het autoslot tegen ijzel af met tape 3 Om te voorkomen dat waterleidingbuizen in koude gedeelten van uw huis bevriezen, kunt u beter de radiatoren op uw slaapkamer ook open draaien. 4 Spiegelgladde straat? Trek een paar sokken over uw schoenen aan 5 Met anti-glij-ijzers onder de hakken van uw schoen, hebt u in elk geval hou-vast. 4 en 10). Met 'n pannespons eronder lukt het óók. 6 Is het frituurvet aan vervanging toe? Gedenk de vogeltjes. Giet het afgekoelde vet in kartonnen bekertjes of afgeknipte melkkartons en doe er strooivoer voor vogels door. 7 Het drinkwater van de vogeltjes bevriest niet als u er wat suiker doorheen roert. Zet water alléén in een ondiep schoteltje buiten, met een omge keerde bloempot erop, zodat de vogeltjes niet gaan baden. 8 U kunt beter op een paar plaatsen in uw tuin vogel-verwenplekken maken, dan op één plaats alles bij elkaar te storten. Voer dat te lang blijft liggen, moet u opruimen, anders bederft het. Geef het liever mondjesmaat 9 Met ongebrande pinda's die u op ijzerdraad rijgt, of in netjes ophangt, doet u de vogels een gewél dig plezier. 10 Buitentemperatuur onder nul? Dé kans om veilig uw diepvrieskist of koelkast een schoonmaakbeurt te geven. Buiten blijven al uw levensmiddelen op goede temperatuur. Maar dek het wel af tegen hongerige beesten! 11 Gaatjes bijmaken in een leren schaatsriem gaat prima met een gloeiende spijker. Klem hem tus sen een tang boven de gasvlam. 12 Snert wil er in deze kou best in. Maar méér dan u gewoon bent en vries een gedeelte in. Dat kan ook goed in een drie sterren vriesvak. Voor de van- het-ijs-komers hebt u dan altijd snert bij de hand. 1 3 Droge wanten te kort? Uit een oude trui knipt u zó vier paar Laat het kind de hand op de trui leggen. De boord om de pols. Knip de vorm uit en haal de gebreide lappen even onder de naaimachine door. 14 Koude handen op de fiets? Niet als u over de handschoenen of wanten een paar plastic weg werphandschoenen (eigenlijk zijn dat ook wanten) aantrekt. 15 Arme handen, die hebben een boel te lijden. Maak olijfolie lauw-warm en laat uw handen daar een kwartiertje in baden. Afspoelen met lauw water, goed afdrogen en met handcrème invetten. 1 6 Tegen gesprongen lippen, een rode neus en schra le wangen, is een speciale lipstick ideaal. 17 Wanneer u de schoenen poetst vóórdat u de sneeuw instapt, voorkomt u die lelijke wit-uitge- beten kringen. 10 Wat moet u doen als u met de auto slipt? Niet remmen. Terugschakelen en ontkoppelen, sturen in de gewenste richting. Glijdt u wéér weg? Procedure herhalen. 19 Bij glad wegdek en sneeuw lukt wegrijden met de auto heter wanneer u het zó doet In de eerste versnelling heel weinig gas geven en eventueel de handrem iets aantrekken om de wielen te blok keren. 20 Zit uw auto vast? Wegrijden lukt alleen als uw wielen rechtstaan. Dus eerst even bijdraaien. Schep de sneeuw voor de wielen weg en leg een jutezak, of kranten of de kokosmat of iets anders stroefs ervoor. Hobbelen helpt ook: beurtelings zet u de auto in zijn eerste versnelling en in zijn achteruit. 21 Een opengeknipte kartonnen doos of vuilniszak ken voor de voorruit van uw auto, besparen u een heleboel gekrab. 22 Zet uw auto bÜ vorst niet °P de handrem. Die! vriest vast. Schakel hem liever op de eerste versnelling. Maar vergeet niet dat u dat gedaan hebt, wanneer u de motor start. 23 Zin om een ellenlange shawl te breien? Dit is een prima dassensteek: le naald lr. 1 av. 2e en volgende naald lr, dieper insteken, 1 av. Afkanten in patroon en de le steek van elke naald recht afhalen. 24 De wandelwagen kunt u met dit weer beter vergeten. Uw kleintje zit als een prins op de slee. wanneer u het fietszitje erop vastmaakt. Als u dan ook nog de wagenzak of een deken om het kindje heen drapeert, blijft het warm. 25 Zet kant en klaar tricotboord aan de binnenkant van een jasmouw. Dan blijft de kou buiten en de warmte binnen. 26 Wilt u het „mooie buiten" fotograferen? Laat het fototoestel dan eerst even acclimatiseren. Anders beslaat de lens. 27 Wilt u sneeuw op de kiek zetten, zet dan tegen de hinderlijke schittering een zonnekap op het toe stel. Vergeet ook het.UV-filter niet, Tussen elf en vier uur, hebben uw foto's de meeste kans op succes en om het allemaal niet te somber te maken, kunt u het best de zonzij houden. 28 Plak aluminiumfolie of zet een karton met alumini umfolie beplakt thuis achter de radiator. Dan komt de warmte nog een keer terug. Er bestaat ook een kant-en-klaar-produkt voor in de handel. 2Q Afzakkende laars? Tochtstrip aan de binnenkant helpt! 30 Koud, zo'n laars met een wijde schacht? Sla een dikke, reep borg als een omslag om uw laars. 31 Is de stamppot te nat uitgevallen? Strooi er wat instant aardappelpuree doorheen. 32 Kinderen raken hun wanten niet zo gauw kwijt als u een stukje knoopsgaten elastiek aan de boord naait en een knoop aan de onderkant van de mouw vastnaait 33 Koude voeten met uw dekbed? Sla de hotelslui- ting-flap om uw matras heen. Dan kan het dekbed geen kant meer uit. 34 Zaag een bezemsteel door midden, sla in de onderkant een grote spijker en uw kind heeft daarmee een prikslee, waarop hij zichzelf voortbe weegt. De prikstokken zijn uitsluitend voor dit doel bedoeld, maak dat uw kind wél even wijs! 35 ^an een 0U(^e maakt u in een wip een muts. Boord wordt boord en hoe groot u hem wilt knippen, kunt u zelf bepalen. Op de naaimachine stikt u hem dicht. 36 Van een oude trui kunt u ook een muts-masker knippen. Gaten voor ogen, neus en mond en geen kou kan u deren. Ideaal voor een lange schaats tocht. 37 Staat er hachée of hutspot op het menu? De uien snijdt u zonder huilen onder de afzuigkap. 38 Leg een smoezelig vloerkleedje in ongerepte sneeuw. Daar knapt het geweldig van op. 39 Controleer geregeld de kranen in uw huis. Jüistop kamers waar u nooit komt Laat ze even lopen. 40 Aan de slee heeft u een geweldig lastdier. Met een losse fiets-snelbinder, blijft de boodschappentas best staan. 41 Als u uw auto sneeuwvrij maakt vergeet u dan de lichten niet? 42 Bevroren sloten? Forceer niks, u loopt alleen kans uw sleuteltje te verbuigen. Er bestaat een speciale autoslotontdooier, op een mini-accu, ter grootte van een sigarettenaansteker en voorzien van een sleutelring. 24,50). 43 Haal een schaats- of sneeuw-spijkerbroek even door een waterafstotend middel. Uw kinderen houden het dan langer droog. 44 Ramen lappen? Vergeet 't maar. Met proppen krante- of keukenpapier krijgt u ook helder zicht 45 Ooit weieens de gezelligheid van een schaatstocht geproefd? U hóeft niet de hele tocht te schaatsen, maar geniet toch van de drukte. In de krant ziet u bij de schaatsevenementen wat er waar aan de hand is. 46 Op bet ijs kun je snel afkoelen. Wanneer u dan een thermosfles met iets warms bij u heeft, kikkert u weer snel op. Vergeet ook niet een lekker warm drankje voor de kinderen. 47 2V loopt wat bij u binnen met de vieze straten. Een omgekeerde bezem op een korte steel bij de achterdeur houdt een boel vuil tegen. Een dweil om de deurmat scheelt ook een hoop. 48 Last van koude handen in uw handschoenen? Wanten zijn veel warmer. Als u die niet hebt, is een wollen sok ook prima! 49 We schakelen automatisch met deze kou over op wat steviger kost Bak ook eens wat ontbijtspek uit bij de eieren voor een warme lunch. 50 Kaasfondue is warm em machtig én vlug klaar na een schaatsmiddag. 51 Kent u net recept van een rumgroc? Doe vijf suikerklontjes in een hoog glas, schijfje citroen erbij. Hierop voor de helft rum, voor de helft heet water. 52 Gaat u een nacht of langer van huis? Sluit voor alle zekerheid de waterleiding af. Hoofdkraan dicht, alle andere kranen open. Tot slot het aftapkraan tje open en de WC doortrekken. 53 Wintertenen voorkomt u met wisselbaden. Stop uw voeten beurtelings in een bak warm en koud water. 54 Al aan anijsmelk gedacht? Lekker, warm en goedkoop. 55 Als bet slot van uw autobagageruimte be voren is, zult u de boodschappen wel voorin moeten zetten. Wanneer u er de veiligheidsriem omheen slaat, hebt u er geen omkijken naar. 56 Nu uw CV op volle toeren draait, moet u vooral niet vergeten, voldoende verdampingsbakjes ge regeld bij te vullen. Als u er wat geurend badzout in doet, loopt u vóór op de lente. 57 U kunt zichzelf op het ijs bijlichten, wanneer het donker eerder invalt dan u verwacht had, met een kop-lamp, die op een batterij werkt en met een 64 65 band om het hoofd geschoven wordt. 20,-). 58 Knip van wollen kousen die te klein geworden zijn de voet af. U houdt een fijne beenwarmer over. 59 Van een leeg melkkarton, waarvan u een gedeelte uit één lange kant wegknipt, maakt u een fijn wachthuisje voor de vogels. Lekker even uit de wind! 0Q Zet op een oude broek, waarvan de knieën (bijna) dóór zijn, zakken, waar u een vel dik schuimplas- tic inschuift Voor kindertjes die nog schaatsen met vallen en opstaan! 61 Chocolademelk met een dikke slagroomkraag en^ déérop wat chocolade hagelslag, gaat er geheid in.' 62 (Schoolzwemmen gaat gewoon door. Druk die stoere zoon of dochter vooral op het hart om het natte hoofd even af te dekken met een capuchon, das of muts. Anders is de winterpret gelijk voorbij. 63 Ijskoude slaapkamer én een koukleum? Dat's geen combinatie. Verwen uw kinderen met een voorverwarmd bed. Leg er een uurtje tevoren een warmwaterzak in. Met een flanellen laken onder het dekbed, stap je veel warmer in. Zorg dat het pad naar en voor uw huis begaanbaar blijft. Als iedereen dat doet, kan een wandelaar in een woonwijk goed uit de voeten. 66 Ook al is er geen jaarwisseling te vieren: oliebollen en appelflappen doen het prima in deze kou. Ga nog eens op herhaling. U weet nü nog hoe het moet 67 Als u een snee brood in de erwtensoep doet, zakken de erwten niet naar de boden, waar ze zo makkelijk kunnen aanbranden. 68 Knip een wind-vang hesje uit een plastic super markttas of vuilniszak. Plak hem dicht met leu koplast. Zo giert de wind niet door een wollen trui. 69 Met een aardappel en een oude nylonkous is elke automobilist altijd verzekerd van een schone voor ruit. Snij de aardappel voor gebruik door. 70 Oudere mensen komen onder deze barre omstan digheden nergens. Pak eens wat vaker de telefoon, of schuifel eens langs. 71 Op de schaats naar school? Een kleine rugzak is een fijne schooltas. Je houdt beide handen vrij voor de sneeuwballen. 72 I» de keukenmat voortdurend geblokkeerd door laarzen, schoenen en schaatsen? Mopperen helpt niet. Zet liever een stevige kartonnen doos van de supermarkt een eindje verder de keuken in. 73 „Mam, waar zijn Voorkom die vraag door elk kind zijn eigen boodschappennet of super markttas te geven voor de wanten, das, muts, schaatsen enzovoort. 74 Kent u de pocketwarmer? Dit al of niet regelbare gloeiende apparaat steekt u in uw zak, waar hij het onderlijf warm houdt. U kunt er ook de handen aan warmen. 25,-). 75 Oma weet het nog wel: bij dit weer horen bruine bonen, met spek, appel en stroop! 76 Elke jas of jack wordt winterhard als u er een dikke zaterdagse krant onder draagt 77 Na een dag op het ijs hebt u geen zin om uren in de keuken te staan. Wat denkt u van dit menu: maaltijdsoep uit blik vooraf, gevolgd door spek- pannekoeken met stroop. 70 Heerlijk om vier uur voor de uit-school-komers: gebraden appelen. Snij een goudreinet een eindje boven het midden door, haal het klokhuis eruit en vul op met rozijnen, kaneel en honing. Leg het bovenste appelgedeelte erop en zet de appel met een klontje boter 30 minuten in een warme oven. 79 Voor een citroenkwast, perst u 1 citroen uit, doet er IV2 schep suiker bij en vult 't aan ifcet heet water. 80 Voor een variatie op citroenkwast: doe er ook nog een eetlepel brandewijn bij. 81 Een bosje bloemen kunt u vorstvrij vervoeren in een dikke krant. 82 Afgekeken van de wintersporters: gloeiwijn (Glühwein)! Verwarm een fles rode wijn met veel suiker, het sap van twee citroenen, wat kruidna gelpoeder en kaneel. 83 Een lekker heet drankje: Doe een borrelglaasje rum in een glas, suiker erbij, wat citroensap en hete sterke thee. 84 Ook lekker een geklopte eierdooier met wat suiker, een borrelglaasje rum, aanvullen met kokend water. 85 Na een dagje buiten hebt u vast geen zin in koken. Maak daarom een ovenschotel tevoren kant en klaar. 86 Wrijf ruwe handen geregeld in met een mengsel van gelijke delen glycerine, citroensap en honing. 87 Honing is voor een ruwe keel een verademing. Verwarm de honing iets en laat hem zachtjes achter in uw keel wegglijden. 88 Wilt u de vogels voeren? Doe dat dan vroeg in de ochtend en laat in de middag. Zo gaan de vogels met een volle maag de nacht in. oq Hou uw katten liever binnen. De vogels hebben het toch al zo moeilijk. Doe dat zeker rond voedertijd. 90 Hou honden aan de lijn. Alle dieren (konijnen, eenden en vogels) zijn zo verzwakt, dat ze een al te makkelijke prooi zouden zijn. gi Zolang er sneeuw ligt, hoeft u geen bakje water buiten te zetten. De dieren eten wel sneeuw. 92 Dit is prima vogelvoen brood vermengd met 'n klein beetje slaolie of boter. Fruitafval en keuke nafval, zoals aardappelschillen, sla en andijvie, is ook prima. 93 Gooi het voer voor watervogels niet in een eventu eel gehakt wak, maar altijd op het ijs. 94 Laat de luxaflex achter de overgordijnen zakken. Zo weert u een boel kou. 95 Trek bij het schaatsen wollen handschoenen aan. Daarmee hebt u grip op het ijs als u eventueel valt of er doorheen zakt. 95 Bent u door het ijs gezakt? Breek het ijs in de richting van de kant af. Als het stevig genoeg geworden is, werkt u zich er ruggelings uit en rolt voorzichtig van de onheilsplek weg. 97 Iemand door het ijs gezakt? Vergroot het draag vlak, door zelf plat op het ijs te liggen of een tafel of ladder op het ijs te schuiven. Gooi de drenkeling een dik touw, met in het midden een lus, dat hij onder zijn oksel, arm er doorheen, houdt. 98 Is uw voordeur ook zo'n tochtgat? Deken of dik gordijn ervoor! 99 Hou de schaatsbeurzen in de gaten. Daar kunt u ruilen met gesloten beurs. 100 Zout op? De enige goede tip: zand erover!

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 36