Seld en macht, of werk aan de basis Niet Smith, maar scheuring bedreigt Front <erk in Latijns-Amerika voor de keus: frERDAG 27 JANUARI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 21 nor Wim Jansen to Latijns-Amerika ligt de toekomst van de katholieke kerk." Deze uitspraak van paus bliannes Paulus II is waarschijnlijk meer gebaseerd op het feit dat bijna de helft van alle itholieken in de wereld op dit continent woont, dan op de geloofsbeleving daar. Want voor 1 ome moeten de verschillende manieren waarop de Zuidamerikanen hun geloof belijden, een liwel zijn. Dat varieert van de „heidense afgoderij" van sommige katholieke indiaanse ammen tot het „christelijke marxisme", dat progressieve priesters belijden. Komen in het stadje Chichicaste- ngo in Guatemala de katholieke p lianen na de gewone missen nog in Mcathedraal bijeen voor hun eigen Hlitionele rituelen. Op de trappen Btiet koloniale gebouw branden ze srook in grote vuren en mompelen arbij gebeden in hun eigen taal jnen strooien ze, onder leiding var eigen „priester", bloemen op de I pnd en zetten daar omheen tiental •brandende kaarsjes. De voorgan rloopt daarna al buigend en preve in een vast patroon om de bloe en en kaarsen en druppelt daarbi. rke alcoholische drank op de and. Deze indianen drinken veel dhol en op deze manier willen ze i hun familieleden in het hierna- i'als voorzien. De katholieke kerk t deze ceremonie officieel toe. Al- n het ritueel met de sterke drank is t toegestaan. Maar aan dat verbod i^dt niemand zich. en buiten het stadje ligt tussen de rpen op de top van een heuvel een >eelding van een van de traditione- huisgodjes van vóór de Spaanse overing en de komst van de katho- ke kerk. Ook daar brengen de tholieke inwoners van Chichicaste- ngo nog vrijwel dégelijks bloemen, arsen en wierook. Voor de zeker- id staat er op de achtergrond een ivoudig stenen kruis bij. Paus Johannes Paulus II opent morgen in de Mexicaanse stad Puebla de derde algemene bis schoppenconferentie voor Latijs- Amerika. Ongeveer tweenhon- derd bisschoppen en 150 andere afgevaardigden buigen zich over de toekomst van de kerk, die in dit werelddeel veel Invloed heeft en bijna 300 miljoen gelovigen telt. Het thema van de bijeen komst is „Evangelisatie in La tijns-Amerika nu en in de toe komst". Het bezoek van de paus heeft in Mexico weer de aandacht geves tigd op de vanouds vijandige hou ding van de staat tegenover de kerk. Mexico is het enige land in Latijns-Amerika dat geen diplo matieke betrekkingen met het Vaticaan onderhoudt. Door de grondwet van 1917 is de kerk sterk aan banden gelegd. Geestelijken mogen hun priester kleding niet buiten de kerk dra gen. De regering heeft voor de paus een uitzondering gemaakt. Ondanks de beperkende maatre gelen is negentig procent van de Mexicanen katholiek. se revolutie voor de armen een blauw druk voor de toekomst. In de jaren zestig ontstonden in veel landen guerrillabewegingen, die door kleine gewapende aanslagen knaagden aan de bestaande structuur van uitbui ting en onderdrukking. Veel belang rijker was echter het effect op de massa, die zich door de guerrillabe wegingen bewust werd van haar situ atie. Opstand ch staan deze indianen bekend als beste katholieken van Guatemala, gaan dagelijks naar de kerk, be den veel tijd aan bijbelonderricht, religieuze bindingen met het cul- ele verleden nemen de plaatselijke schoppen op de koop toe. Zij zijn LljQZd8m lang blij dat ze nauwelijks last >ben van de vooruitstrevende esters, die zich in veel landen bij armen aansluiten en hen opzetten en de gevestigde orde. Zo lang het k niet mort, kan de kerk zich in dit d veilig koesteren in de schoot van militaire machthebbers. de meeste landen van Latijns nerika is het echter anders gelopen, ar hebben de priesters zich ge- ird tegen de dictatoriale regimes, estelijken verrichten er vakbonds- iviteiten. organiseren de armen, »n mee aan hongerstakingen en ïben zelfs wel eens de wapens op men om mee te vechten tegen erdrukking en uitbuiting. gin deze week een leugenaar, deed hij een aantal soldaten van de Nationale Garde in de ban en rechtvaardigde hij gijzelingen en ontvoeringen als laatste politiek middel, als daar ten minste geen martelingen of executies aan te pas komen. sommige gevallen durft ook de g van de katholieke kerk de tering openlijk af te vallen. Zo ;mde bisschop Romero van El Sai lor de president van zijn land be- Een kwart eeuw geleden was van een dergelijke houding van de kerkm in Midden- en Zuid-Amerika nog geen sprake. De katholieke kerk stelde zich op aan de zijde van de heersende klasse en predikte berusting in de bestaande situatie. De armen konden als beloning voor him lijdzaam gedra gen lot rekenen op een goed leven in het hiernamaals. De bezittende klas se gebruikte de kerk als instrument om het volk rustig te houden en gaf in ruil daarvoor financiële steun. Indrukwekkende kathedralen, van binnen versierd met kostbare gouden ornamenten, herinneren in heel La tijns-Amerika nog aan die tijd. Na 1959 veranderde er iets. In dat jaar vond op Cuba de revolutie plaats, die ook de armen op het continent erg aansprak. Ondanks de anti-Castro propaganda, die de Zuidamerikaanse regeringen op grote schaal verspreid den, was het verloop van de Cubaan In die sfeer kwam in 1968 de tweede Latijns-Amerikaanse bisschoppen conferentie bijeen in de Colombiaan se industriestad Medellfn. Daar reali seerden de honderden bisschoppen en theologen zich het lot van de mas sa en in de slotverklaring stelde de katholieke kerk zich ondubbelzinnig op achter de allerarmsten. De kerk keurde zelfs de mogelijkheid van een opstand van het volk niet af, als het tenminste ging om een strijd tegen „werkelijke tirannie." De slotverkla ring: „Men moet erkennen dat in tal rijke gevallen de leidende klasse, die de rijkdom, de cultuur en de macht bezitten, met alle middelen, een zoda nige druk uitoefenen op de regeer ders, dat zij de noodzakelijke veran deringen verhinderen." Deze verrassende en voorultstreven de stellingname vond niet bij alle bisschoppen genade. Een kleine groep distantieerde zich, zij het niet in het openbaar, van de uitspraken van de conferentie. De meerderheid stond er echter achter, al waren de practische consequenties nog niet he lemaal duidelijk. Drie jaar later pu bliceerde de Peruaanse priester en theoloog Gustavo Gutiérrez de eerste „theologie van de bevrijding," geba seerd op de resultaten van Medellfn. Er zouden nog vele varianten volgen. Ze kwamen allemaal neer op actieve deelneming van de kerk in volksbe wegingen van boeren en arbeiders, met als doel het ontstaan van basis gemeenschappen voor een nieuwe maatschappij. De afgelopen tien jaar is vooral aan de basis van de kerk veel veranderd door deze nieuwe theologie. In plaats van de tijd wachtend op gelovigen in de pastorie door te brengen, trokken de priesters de sloppenwijken in, hiel pen bij het opzetten van coöperaties en werkten aan de verbetering van de primaire levensomstandigheden van de gelovigen. Het evangelie kwam op de tweede plaats. Voor de leiding van de kerk. de bis schoppen, lag het allemaal wat moei lijker. Kerk en staat waren, en zijn in veel gevallen nog, te zeer verweven Indiaanse katholieke vrou wen branden wierook op de trappen van de kathedraal in Chichicastenango (Guate mala). om daar m een klap een einde aan te maken. Omdat bij verscheidene bis schoppen eenvoudig niet de wil be stond een einde aan die verweven heid te maken, komt het nog steeds voor dat hoge geestelijken na een militaire staatsgreep aanschuiven aan het overwinningsbanket van de nieuwe machthebbers. Het gebeurt echter al veel minder dan voor 1968. voorbereidingsdocument voor de bis schoppenconferentie, die morgen in Puebla begint, doet de kerk een grote stap terug. De theologie van de be vrijding gaat in de koelkast, omdat de priester het evangelie zou hebben vergeten. Het thema van de conferen tie is dan ook: „Evangelisatie in La tijns-Amerika nu en in de toekomst." Het document gaat ervan uit dat mo dernisering en industrialisatie „bin nen de bestaande politieke en sociaal economische verhoudingen" ervoor zullen zorgen dat uiteindelijk de wel vaart ook naar de bezitlozen doorsij pelt. Explosief Klok terug Ogenschijnlijk is de afgelopen tien Jaar in Latijns-Amerika de toestand alleen maar verergerd. Afscheid van de democratie in Brazilië en Uruguay, de gewelddadige val van Allende en de toenemende schendingen van de mensenrechten in Argentinië geven een weinig hoopvol beeld. Door de bewustwording van de armen zijn staat en volk in veel landen recht tegenover elkaar komen te staan. De situatie is daardoor explosief. Hoe explosief blijkt wel uit de opstand van het afgelopen jaar in Nicaragua en op kleinere schaal in Peru. De enige oplossing lijkt nog een geweld dadige. De katholieke kerk lijkt geschrokken van het effect dat de bevrijdingstheo logie teweeg heeft gebracht. In een Het stuk verzwijgt volledig de schreeuw om hulp van het volk. Priesters zijn dan ook bang dat de klok wordt teruggezet en dat hun Jarenlang ploeteren aan de basis te vergeefs was. Zij hebben zich scherp tegen het document gekeerd. In een werelddeel, waar nog minstens 17.000 mensen om politieke reden achter de tralies zitten en de afgelopen tien jaar minstens 30.000 mensen verdwenen of werden vermoord, willen zij niet lijdzaam wachten op betere tijden. Veel progressieve bisschoppen den ken er net zo over. Dat levert bijna zeker een confrontatie op in Puebla. Opgevallen is. dat de conservatieve bisschoppen, tevens de opstellers van het voorbereidingsdocument, de af gelopen Jaar zoveel steun vanuit het buitenland hebben gekregen. In West-Dultsland voerde bisschop Hengsbach van Essen samen met een aantal theologen een felle campagne tegen de theologie van de bevrijding in Latijns-Amerika. In hun artikelen werden priesters die zich opwierpen voor de armen, uitge maakt voor marxisten. Eind 1977 pu bliceerde een groep van honderd the ologen en docenten een tegenmani- fest, waarin zij bisschop Hengsbach beschuldigden van financiële steun aan conservatieve krachten in Co lombia. Geld dat afkomstig was van de Duitse missie-instelling Adveniat. zou zijn gebruikt voor een campagne tegen progressieve priesters in La tijns-Amerika. Het verhaal wordt aannemelijk ge maakt door een geheim rapport van de CIA, dat Le Monde in juli 1978 publiceerde. Daarin adviseert deze Amerikaanse geheime dienst het in stituut van de katholieke kerk in La tijns-Amerika nooit als zodanig af te vallen, maar wel de progressieve vleu gel die zich hoofdzakelijk bezighoudt met werk aan de basis. Het rapport adviseert dit deel van de clerus zwart te maken: „Voortdurend moet wor den herhaald dat deze (progressieve) groep verbonden is met het interna tionaal communisme". Afgaande op het voorbereldlngsdocu- ment voor Puebla heeft het CIA-rap- port zijn uitwerking niet gemist. Uit dat rapport komt ook naar voren dat een Belgische missionaris optrad als contactman voor de CIA. Deze missi onaris is een naaste medewerker van de aartsbisschop van Colombia, Al fonso Lopez Trujillo, de man achter het voorbereidingsdocument. Trujil lo is secretaris-generaal van de bis schoppenconferentie en hij heeft er voor gezorgd dat de theologische deskundigen (die in Medellin aan zienlijk progressiever bleken dan de meeste bisschoppen) in Puebla niet opnieuw als adviseurs van de partij zijn. Offer Toch zullen de progressieve bisschop pen zich de komende twee weken wel laten horen. Zij staan onder zware druk van de priesters, die vrezen dat tien Jaar hard werken en opoffering in één klap ongedaan worden gemaakt. Juist nu ze behoefte hebben aan een officieel steuntje in de rug. Na Medel lin zijn ongeveer zevenhonderd pries ters verbannen, gearresteerd, gemar teld of vermoord door dictatoriale regeringen. Het zou een zware slag zijn als nu blijkt dat dit offer voor niets is geweest. De aanvankelijke vrees voor een schisma in de katholieke kerk is wat weggenomen, doordat de conserva tieve bisschoppen vlak voor de confe rentie gas hebben teruggenomen en hebben verklaard dat het voorberei dingsdocument slechts is bedoeld om de discussie op gang te brengen. Ook wordt de komst van de paus uitge legd als een poging een dergelijke scheuring te voorkomen. Hetgeen niet wegneemt dat de partijen weinig eensgezind aan de conferentie zullen beginnen >or Hans Masselink Ier uur sterft een zwarte in de chaotische oorlog in Rhode- Het eind lijkt niet in zicht, de strijd wordt alsmaar heviger, t overgangsbewind van Ian Smith loopt op zijn laatste nen, het door hem ontworpen zwarte meerderheidsbewind, arin de blanke het toch voor een groot deel voor het zeggen udt, lijkt nauwelijks bestaansredenen te hebben. De guer- aorganisaties daarentegen, verbonden in het patriottisch int tonen zich steeds sterker en krijgen meer invloed bij de omamelijk zwarte bevolking van Rhodesië. •mier Smith heeft met grote inter- moeilijkheden te kampen. Hij kan moeite een leger op de been ngen en is nu zelfs genoodzaakt nsen van boven de vijftig jaar op •oepen voor de dienstplicht. Zowel nken als zwarten voelen er weinig r om in het leger van het huidige rgangsbewind of het toekomstige irte meerderheidsbewind te nen meeste zwarten en een groot deel b de blanken onttrekken zich aan dienstplicht. Zwarten voegen zich Ter bij hun vrienden in de guerrilla egingen van Joshua Nkomo of rt Mugabe of gaan zwerven op platteland. Blanken, zelfs sommi- beroepsmilitairen, zien de toe- ist van Rhodesië hopeloos in en met vakantie naar het buiten om nooit terug te keren. Smith, einde raad en zich bewust van het ieiend gebrek aan kader in zijn epen, trekt voor veel geld huurlin- ï.aan. ppermachtig t patriottisch front heeft, naar ver- at. al tachtig procent van het Rho- lische platteland onder zijn be ur en voelt zich op het ogenblik termachtig, daarbij gesteund door jaarlijkse regenperiode. In het Irdwesten trekken de guerrilleros i de ZAPU van Joshua Nkomo, fuif Zambia waar ze in kampen egerd zijn, de Rhodesische grens ir. in het noordoosten en het zuid- kten beheerst de ZANU van Robert gabe grote gebieden. Volgens Mu le leven tussen de 500.000 en 1/000 mensen al in een bevrijd Zim- flwe, waar de ZANU haar eigen itiélce en administratieve systeem *t ingevoerd. De ZANU van Muga- 'Ue zijn thuisbasis in Mozambique (t en veel steun ondervindt van ialistische land. streeft ernaar, de leer van Mao dat wil. eerst Rhodesische platteland op zijn te krijgen om pas daarna de n te omsingelen. ZAPU-leider Nkomo denkt er anders over en vindt dat eerst, naar Sowjet- model, de steden veroverd moeten worden en dat de economie zijn basis moet vinden in de industrieën. Het platteland komt dan vanzelf wel, vindt Joshua Nkomo. Naar buiten toe reppen beide leiders van het patriot tisch front immer over de groeiende eenheid. Maar binnen het front heeft men meer hoofdbrekens over diezelf de eenheid dan over het verdrijven van Ian Smith. Dat lukt toch wel. Het is inderdaad de vraag of de twee kampen, de ZANU en de ZAPU. el kaar bij een machtsovername niet in de haren zullen vliegen, gretig als ze zijn om een onafhankelijk Zimbabwe naar eigen model te creëren Onhandig Beide bewegingen in het patriottisch front hebben gescheiden legers met wapens van eigen bondgenoten. Mu gabe betrekt zijn wapens voorname lijk uit China en pakt daarnaast nog alles wat hij krijgen kan. omdat hij meer recruten dan wapens heeft. Chi na voorziet de ZANU maar mondjes maat van het benodigde schiettuig. Dit wordt geweten aan enkele onhan dige politieke manoeuvres van leider Mugabe. Deze ging vorig jaar naar China om meer wapens te vragen, maar trapte daar de Chinese leiders op de tenen door opmerkingen te maken over de banden tussen China en het „Imperialistische" Zaïre. Bo vendien bracht hij nog een bezoek aan Vietnam, bepaald geen bondge noot van China. Nkomo betrekt de wapens voor zijn ZAPU uit de Sowjet-Unie en heeft niet te klagen over een tekort. Voor hem is één telefoontje naar Moskou genoeg, terwijl elke poging van Mu gabe om wapens van de Russen te betrekken tot nu toe is mislukt. Presi dent Nyerere van Tanzania en presi dent Macbel van Mozambique, bei den zeer begaan met het lot van de ZANU. proberen Moskou ervan te overtuigen dat het toch echt noodza kelijk is voor de strijd in Rhodesië, dat de ZANU over voldoende wapens beschikt. Strenger Politiek gezien zijn de verschillen tus sen de ZANU en de ZAPU groter dan ze aan de buitenkant lijken, al krij gen beide in het westen het stempel „communistisch" opgedrukt. Muga be is veel strenger in de leer dan Nkomo en wil een,Zimbabwe naar marxistisch-leninistlsch model. Mo zambique Is zijn inspirator Nkomo wil ook een socialistisch Zim babwe. maar is niet huiverig voor contacten met multi-nationals. Be kend is zijn vriendschap met Tiny Rowland van de handelmaatschappij Lohnro, die veel bezittingen ln Rho desië heeft Nkomo voert een prag matisch socialistische politiek en zorgt ervoor dat hij zowel bij het westen als het oosten ln een goed blaadje blijft staan. Als toekomstige leider van Zimbabwe gooit hij bij Engeland en de Verenigde Staten hoge ogen. Twee Jaar geleden was Nkomo nog „de zwarte met wie je kan praten, een kapitalist in hart en nieren". Naast politieke verschillen zijn er be langrijke stamverschillen tussen de ZANU en de ZAPU. De ZANU bestaat voor een groot deel uit 8hona'g en de ZAPU heeft haar aanhang voorname lijk onder de Ndebeles, die vijftien procent van de bevolking uitmaken Zowel Mugabe als Nkomo ziet het gevaar van een eventuele splitsing van het patriottisch front. Zij houden zelfs rekening met een burgeroorlog. en stellen daarom alles in het werk om de eenheid in het front te vergro- ten. Rekruten van de ZAPU en de, ZANU krijgen op sommige plaatsen al een gezamenlijke opleiding en t gaan in de toekomst onder één mili tair commando op oorlogspad. Muga be laat duidelijk merken geen haast j te hebben met het omverwerpen van het, bewind van Ian Smith. Hij geeft zichzelf twee Jaar en die zijn zeker' nodig om wat eenheid in het patriot- tisch front te verkrijgen. Hoe eerder Smith uit zijn land verdreven is door het patriottisch front, hoe groter de» kans op een burgeroorlog tussen Mu- gabe en Nkomo. r Premier Smith, doorgewinterde poli-r ticus als hij is, heeft in augustus,' bijna met succes, geprobeerd een wig! in het front te drijven. Smith besefte dat een eensgezind front levensge vaarlijk is voor hem en het door hem bedachte toekomstige zwarte meer derheidsbewind. en nodigde Joshua NKomo uit voor een geheim gesprek. Smith bood Nkomo aan zich te ont doen van de drie zwarte leiders in de overgangsregering, bisschop Muzore- wa. dominee Sithole en stamhoofd Chirau. Tijdens dat gesprek zou hij bereid geweest zijn om het met Nko mo op een akkoordje te gooien. Toen ZANU-letder Mugabe van het gesprek hoorde was hij witheet Ook de frontlijnpresidenten Machel van Mozambique en Nyerere van Tanza nia maakten Nkomo gTote verwijten. Waarom had Nkomo zijn compagnon Mugabe niet ingelicht en uitgenodigd om samen met Ian Smith te praten? Wat stak hierachter? Het prestige van Nkomo daalde sedertdien, zowel ln de frontlijnstaten als onder de Rhodesische bevolking. De prlnciplë- le Mugabe steeg in achting. Nkomo besefte naderhand dat hij een grote fout had gemaakt, en dat Smith er alleen op uit was de vijandschap tussen hem en Mugabe aan te wakke- ren. Hij verzoende zich zo goed als het kon met Mugabe en probeerde de buitenwereld duidelijk te maken dat alles gedaan moest worden om een schelding tussen de ZANU en de ZAPU te voorkomen. Ian Smith beging daarna de grootste fout die hij kon maken door vluchte lingenkampen van de ZAPU in Zam bia te bombarderen. Honderden niet- militalren kwamen daarbij om het leven. Nkomo was woedend en dacht op dat moment zeker niet meer aan een akkoord met Smith. Sedertdien lijkt het er alleen maar op dat de twee kampen in het front nader tot elkaar komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21