Failliete BV's zijn miljoenen schuldig Lot van kabinet Italië bezegeld Kiesuwkado fl.25W„ Opnieuw gladheid door sneeuwval In deze krant De gloeilamp: begin van een tij - Trouw Opklaringen Optreden mgr. Gijsen verdeelt katholiek Limburg nog meer Sterven insekten in de winter? Strijd tegen rassenwaan in schooi en kinderboeken De Kleine Krant Extra Signalement over trouwen of samenwonen ranker morst in Europoorthaven 1100 ton kerosine iVeg Enkhuizen- Lelystad dicht en nog voordelig ook! Belastingen en premies niet afgedragen foestanden sss- verhuizingen? H Van balustrade gered Communisten trekken steun in Paus komt in Mexico aan Bemanning van kotter gered >i' 1 1 I [~~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee"] Lees een krant met overtuiging: TfOUW j Trouw met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant H 37STE JAARGANG NR 10667 ZATERDAG 27 JANUARI 1979 HET WEER Opklaringen. Maximumtemperaturen even boven het vriespunt. Matige wind. eerst veranderlijk van richting en later uit zuidwest tot noordwest. Morgen en overmorgen: Opklaringen, later weer sneeuw. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Morgen en overmorgen: Zon op: 08.27/06 26 onder: 17/19/17.21 Maanop:08 13/08 52 onder: 18 01/19.23 VOOR AL UW ONROEREND GOEO ZAKEN Zoekt U een woning? Loopt dan eens bi| ons binnen. In onze fotohal vindt U circa 450 woningen uit de regio, compleet met foto. gerangschikt op pri|$klasse Ri|nsburgerweg 100 Riinsburg. De Leeuw maketaaidij bv 01718 - 293 01 LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 15: PAGINA 27: PAGINA 23: PAGINA 19: Dubbel feest voor de lezers van de Kleine Krant! Van daag een hele pagina Extra met de uitslag van de wed strijd „Maak zelf je Kleine Krant". Hier staan de namen van de vijf jongens en meisjes, die in de krokusvakantie naar Amsterdam komen om op de redactie de Kleine Krant van dinsdag 27 februari te maken. Kijk maar vlug op pagina 25 en vergeet niet De Kleine Krant op pagina 37 te lezen! PAGINA 13: PAGINA 21: Kerk Latijns-Amerika: Geld en macht of werken aan basis ROTTERDAM (ANP) De binnen- raarttanker „Gefo Köln" heelt giste ren 1.100 ton kerosine verloren in de üeckarhaven in de Europoort. Dat febeurde toen de tanker lag te laden )lj het tankopslagbedrijf Nieuwe Hatex. ongeluk is waarschijnlijk veroor zaakt omdat men doorgegaan is met toen de tanks allang vol waren. )e Neckarhaven is onmiddellijk alge- iloten voor de scheepvaart. Iet opruimen werd een moeilijk kar wei genoemd: het havenbekken zat ol met drljfijs. Rijnmond houdt het r net als de Rotterdamse politie op lat er bij de Gefo Köln een beladings- out is gemaakt. De mogelijkheid be- taat dat een gesloten TV-circuit. dat laarbij gebruikt wordt, heeft gefaald. >EN HAAG De weg Enkhuizen- blijft dit weekeinde voor He verkeer gesloten. De weg is door neeuwhopen te gevaarlijk geworden. ADVERTENTIES Van onze parlementsredactie DEN HAAG Failliet verklaarde besloten vennootschappen laten voor honderden miljoenen guldens aan schulden aan de gemeenschap achter. De indruk bestaat, dat dit in veel gevallen met opzet gebeurt en dat de vorm van de BV wordt misbruikt om lasten op de gemeenschap af te wentelen. Uit gegevens die staatssecretaris Haars van justitie aan de Tweede Kamer heeft verstrekt blijkt dat in 1976 failliet verklaarde BV's voor ruim 150 miljoen gulden aan lonen, premies en belastingen niet afdroe gen. Twee jaar eerdec was deze schuld nog maar 55 miljoen. Ovec de afgelopen twee jaar zijn nog geen gegevens beschikbaar, maar ge vreesd wordt dat de bedragen nog verder zijn opgelopen. De gegevens over 1974 tot en met 1976 laten zien, dat de schuld van failliete BV's ln die periode is verdrie voudigd, terwijl het aantal BV's dat failliet werd verklaard verdubbelde. In 1974 gingen er ruim 600 over de kop, twee jaar later 1300. Lonen en vakantie-uitkeringen die de werknemers van een failliete werkge ver nog te goed hadden, worden uit betaald door de bedrijfsvereniging. In 1976 was het bedrag aan niet uitbe taalde lonen door failliete BV's ruim 27 miljoen gulden. Staatssecretaris Haars heeft de gege vens gepubliceerd op verzoek van de PvdA-Kamerleden De Graaf, Hart- meijer en Van der Doef. Het Kamer lid De Graaf zei gisteravond, dat de cijfers uitwijzen dat de situatie „on aanvaardbaar" is geworden. Hij meent, dat de regering vooruitlopend op wettelijke maatregelen meer ge bruik moet maken van bestaande middelen om het misbruik van BV's tegen te gaan. Maatregelen De regering heeft in het bezuinings- plan Bestek '81 een reeks van maatre gelen aangekondigd, maar met de uitvoering hiervan is nog geen begin gemaakt. Vorig jaar zomer liet de regering in antwoord op vragen van het Kamerlid De Graaf van een jaar eerder weten, dat het overleg hierover nog niet was afgerond. Volgens De Graaf kan de overheid nu al twee maatregelen nemen waarvoor geen wetswijziging nodig is. In de eerste plaats verbetering van het pre ventief toezicht bij de oprichting van BV's. Hierbij zouden belastingdienst en sociale fondsen nauw moeten sa menwerken om gegevens te verzame len van „verdachte" personen, men sen die al eerder bij faillissementen waren betrokken. Dat het systeem waarbij de fiscus tot geheimhouding verplicht is, hiervoor moet worden doorbroken, acht hij geen bezwaar. In de tweede plaats moeten volgens het PvdA-Kamerlid de mogelijkhe den worden onderzocht om tot ont binding van bestaande BV's over te gaan. Met deze taak zouden belas tingdienst en openbaar ministerie moeten worden belast. Volgens De Graaf is de afgelopen jaren de constructie populair gewor den onder bedrijven om vier BV's op te richten, waarin achtereenvolgens financieringsmaatschappij, onroe rend goedmaatschappij, werkmaat schappij en holding worden onderge bracht. „Gaat het slecht met zo'n bedrijf dan laat men alleen de werk maatschappij failliet verklaren. De overige BV's zijn niet aansprakelijk voor de schulden van deze maat schappij. Zij vormen afzonderlijke rechtspersonen." Volgens het Kamer lid moet de regering hoognodig eens bekijken of zulke constructies nog wel toelaatbaar zijn. „Wat er nu ge beurt, is volstrekt legaal." De vakbondskrant, het weekblad van de FNV, maakte eind vorig jaar onder de kop „duistere BV's bestelen ons voor vele miljoenen" al melding van het misbruik van BV's. Het blad noemde in dit verband cijfers die, zo blijkt nu, nog veel te laag waren. De regering heeft wettelijke maatre gelen in petto om aannemers hoofde lijke aansprakelijkheid te stellen voor de afdracht van premies en be lastingen door onderaannemers om de BV-bestuurders onder bepaalde voorwaarden hoofdelijk aansprake lijk te stellen voor verschuldigde pre mies en belastingen. Gistermiddag kwam het eerste schip met Spaans wegenzout in de Rotterdamse Schiehaven aan. Akzo Zout zal de komen de weken twintig- tot dertigduizend ton zout uit Spanje laten aanvoeren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De sneeuwval blijft onder meer de Neder landse weggebruikers de nodige problemen bezorgen. Giste ren waren met name ten noorden van de grote rivieren de doorgaande wegen glad ten gevolge van de sneeuwval. Ze werden echter in de loop van de dag beter begaanbaar. De schade ten gevolge van de gladheid valt erg mee. cop-.- Jan was kapitein op een Prinsestraat 33-35.2513 CA Oen Haag *7* NCRV betekent Nederlandse Ch'istei>;ke Reisvercniqmg M Doelstelling aan haar leden toeristische r.creatie inde ruimste zin te bieder M 56 Jaar ervaring in organisatie van vakantie- W plezier Heelt 30 000 leden Geelt 2* per iaar a ct-n Reisgids uil en 18* per iaareenReisblad sfrlS Oe NCRV werki zonder winstoogmerk px- „fwc*00 'n po**" v I 1 Wat de uitgeputte voorraad wegen- zout betreft, zal er de komende weken sprake van enige verlichting zijn. Akzo zout verwacht in de komende drie weken twintig- tot dertigduizend ton zout uit Spanje aan te voeren. Voorts komt er zesduizend ton strooi- zout uit Engeland. Het eerste schip met het Spaanse zout is gistermiddag in Rotterdam aangekomen. Akzo heeft deze week de wegbeheerders niet meer wegenzout kunnen verko pen dan wat dagelijks wordt gepro duceerd in het bedrijf: twee- tot vier duizend ton. Terneuzen behoort tot de weinige ge meenten waar men geen problemen heeft met het verkrijgen van wegen zout. De wegen en straten in Terneu zen worden namelijk behandeld met warme vloeibare pekel, die afkomstig is van de waterfabriek van de provin ciale energiemaatschappij in Terneu zen. De pekel, een restprodukt van de zoetwaterfabriek, wordt met behulp van tankwagens over het wegdek ge sproeid. Hoewel de gemeente de pe kel gratis krijgt, is de gladheidsbe- strijding met de vloeibare pekel niet goedkoper dan met wegenzout. De transportkosten per tankwagen zijn namelijk aanzienlijk. De Franse politie heeft, voor zover nu bekend, vier Nederlandse vrachtwa gens van de weg gehaald omdat zij een rijverbod in verband met de inge vallen dooi negeerden. In Frankrijk geldt sinds het invallen van de dooi op bepaalde wegen een rijverbod voor vrachtwagens zwaarder dan 3.5 ton. Op overtredingen van het ver bod. dat is ingesteld om schade aan wegen te voorkomen, staat een boete van duizend francs. Tot aan het eind van de dooiperiode, dat in Frankrijk begin volgende week wordt verwacht, mag niet gereden worden. niet duurder wel beter Almere 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 Twee Rotterdamse agenten sloeg gisteren de schrik om het hart toen xij de twee jarige Jacqueline Biesheuvel aan de buitenkant van het balkon, vijftien meter boven de straat, naar voorbijgangers rag zwaaien. Agent Moerland snelde trie trappen op en haalde de kleuter naar de veilige kant van de balustrade. Op de foto agent Moerland en Jacqueline. ROME (Reuter, UPI) Het lot van de christendemocratische minderheidsregering Andreotti is bezegeld nu de Italiaanse communisten hun steun aan het 10 maanden oude kabinet ln Rome hebben ingetrokken. Premier Andreotti blijft weinig meer over dan af te treden; verwacht wordt dat hij dat begin volgende week zal doen. Van een onzer verslaggevers MEXICO-STAD Paus Johannes Paulus n is gisteren na een bezoek van 21 uur aan Santo Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse Re publiek, in Mexico aangekomen, waar hij in Puebla de Latljnsameri- kaanse bisschoppenconferentie zal openen. Bij zijn vertrek uit Santo Domingo verklaarde de paus bijzonder ver heugd te zijn over de enthousiaste ontvangst die hij in „de bakermat van het christendom in de nieuwe wereld" had gekregen. De paus droeg op het onafhankelijk heidsplein van Santo Domingo een mis op, waarbij hij de christenen op riep mee te werken aan de opbouw van een rechtvaardiger wereld. „Als expert op het gebied van de mense lijkheid wil de kerk ook nu de teke nen van de tijd verstaan en na de dringende eis van het tweede Vati caanse concilie haar zending van ge loof en van de verdediging van de mensenrechten voortzetten," aldus de paus. Aardbeving Vlak voor de aankomst van de paus in Mexico, werd dit land getroffen door twee tamelijk hevige aardschok ken. Over schade en slachtoffers was gisteravond nog niets bekend. Vol gens waarnemingstations in de VS had de beving een kracht van 6.5 op de open schaal van Richter. Inmiddels heeft de paus al wel laten blijken dat hij zo zijn twijfels heeft over de theologie van de bevrijding. Tegen journalisten zei hij niet te wen sen dat de bisschoppenconferentie in Puebla een al te politiek karakter krijgt. Evangelisatie, het thema van de conferentie, houdt in het zoeken van een derde weg tussen kapitalis me en communisme, aldus de paus. Die derde weg houdt in dat de kerk zich met het volk vereenzelvigt. Ze moet in de huidige wanorde in La tijns-Amerika een geweldloze uitweg wijzen. De bevrijdingstheologie noemde de paus een valse theologie, omdat ze geen evangelische middelen zou gebruiken. IJ MUIDEN (ANP) De Deense kot ter „Kristine Jensen" is gistermorgen elf mijl buiten de kust van IJmuiden gezonken. De vijf opvarenden waren al eerder van boord gehaald. Het schip kwam dertig mijl buiten de kust in moeilijkheden vanwege een lek in de machinekamer. Terwijl een sleepboot en een reddingboot op weg naar het schip waren, werd de beman ning door een andere Deens kotter van boord gehaald. De sleepboot Ti tan heeft rond vijf uur vastgemaakt aan de Deense kotter en koersgezet naar IJmuiden, maar elf mijl voor de kust zonk het schip. Secretaris-generaal Enrico Berlin- guer maakte het besluit van de com munistische partij gistermiddag be kend nadat de leiders van de vijf partijen, die het kabinet op de been houden bij elkaar waren geweest. Zonder de communisten heeft Andre otti geen meerderheid meer achter zich, De PCI kan zich niet langer meer verenigen met de politieke koers, die de christen-democraten op het ogenblik volgen. De achterban van de communisti sche partij is het volledig oneens met het op bezuinigingen gerichte beleid van de regering. Wat des te meer prikkelt is dat de christen-democra ten nog steeds in het zadel bleven zitten, terwijl de PCI aan populariteit moest inboeten. De PCI-leikding be schuldigt het kabinet ervan dat het zich niet houdt aan de afspraak om over belangrijke beleidsbeslissingen overleg te plegen met de gedogers. Berlinguer zei gisteren de resultaten van het pact met de christen-decocra- ten als „zeer teleurstellend" te erva ren. Zijn partij had zich zeer gestoten aan het feit dat Andreotti zich vorige maand toch uitsprak voor Italiaanse deelname aan het Europese Monetai re Stelsel, ook al waren de communis ten er fel tegen gekant. De crisis van dit moment wordt algemeen als zeer ernstig gezien omdat Italië naast eco nomische problemen kampt met een uitbreiding van het terrorisme. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faassea Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt natuiel leder met gevlochten koordje Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar de krant of W-gids. DckoraticI jute lekluurtianger. Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend: ketting en armbandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad met een over tuiging Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:- Postcode en plaats Giro: t'w naam l w adres; Postcode en plaats: De nieuwe abonnee ontxangl de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna eaai bet kwartaalabonnement automatisch in. mei als welkomst-voordeel 17.- korting, kado naar keuze:DA. B. DC'. D.taankniisen ati.b.) Bon in open euvele>p zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.1000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1