Nooteboom wil verhoging grens belastingteruggave Oud-prominenten breken met NKV Wadlopers oneens over ijstochten Davitamon 10 Bruggen enige tijd gesloten na dooi Winterweerstand voor het hele gezin iNV tot drie kranten: "Staak discriminatie' Te ver buiten de kust ieschuldiging over berichten Abortusontwerp half februari bij parlement Brandweer actief als ijsruimer 1 Fatah houdt "tmeraman vast Drie partijen willen meer Kamerleden 'Christelijke levensovertuiging speelt in FNV geen rol meer' Kamerdebat over eigen bijdrage rond begin maart vrijetijdsbeurzen VI Van der Stee: 'geen zegsman in zaak koopsompolissen 25t/m28jan.'79 Jaarbeurshallen Utrecht /RIJDAG 26 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers PIETERBUREN De Stichting Wadloopcentrum Pie- terburen en wadloop-expert Hylke Dijkstra zitten elkaar weer in de haren. Dijkstra organiseert dit weekeinde wandelingen over het wad voor de Groningse kust. De stichting vindt dergelijke tochten te gevaarlijk, als ze ver buiten de kust worden gemaakt. Volgens Hylke Dijkstra, die des tijds de Stichting Wadloopsport in Pieterburen oprichtte, gaan de tochten vandaag, morgen en zon dag tot ongeveer 1200 meter het wad op over de kwelders. Aan het eind van de landaanwinning wil hij dan bekijken of er verder kan worden gewandeld tot de vaargeul of het Robbegat. De Stichting Wadloopcentrum, opgericht door een groep wadlo pers die bezwaar hadden tegen de massale wadlooptochten van Dijkstra, meent dat er buiten de kwelders geen mogelijkheid tot wadlopen is: „De rest is open wa ter", verklaarde voorzitter Nico Bakker, die gisteren nog pools hoogte heeft genomen op het wad. „Als Dijkstra toch verder wil, is het niet veilig. En als hij niet ver der dan 1200 meter uit de kust gaat, is het geen wadlopen. Dat is dan populaire geld-uit-de-zak- kloppertj. Hij maakt dan reclame met de naam „wadlopen" voor een wandeling langs de dijk. Ik vind dat je daarvoor geen mensen uit Holland mag laten komen." Bureau Dijkstra, die na de moeilijkheden van vorig jaar weer met de stich ting in gesprek geraakt is maar geen leidende functie meer be kleedt, gelooft dat het Wadloop centrum te weinig deskundigheid bezit: „Zij zijn waarschijnlijk niet het wad op geweest, zij regelen de zaken vanachter het bureau. Maar ik heb zestien jaar ervaring. In 1963 leidde ik al wadlooptochten over het ijs naar Schiermonnik oog. Ik durf die verantwoordelijk heid voor de tocht wel te nemen. In geval van nood staat er op de dijk een jeep met een draagbaar gereed. Als er zich op het ijs even tueel ongevallen voordoen, kun nen wij dat ook zelf oplossen", aldus Dijkstra, die voor de wande lingen al 140 deelnemers heeft. ofan onze sociaal economische redactie EN HAAG Staatssecretaris Nooteboom (financiën) wil het recht op teruggaaf van teveel tègehouden loonbelasting opnieuw beperken. Nu heeft men recht op teruggaaf als het teveel etaalde meer is dan 95 gulden. Nooteboom vindt die grens zo laag dat hij „ernstig overweegt dit bedrag wel houdbaar is". e staatssecretaris zei dit gisteren in e Tweede Kamer in het begrotings bat over financiën. Het bedrag van gulden is in december 1977 pas astgesteld. Voordien was het vijftig ïlden. Die lage grens gaf de ambte aren van de belastingdienst handen- >1 werk, omdat steeds meer mensen ambtenaren vrijmaken voor andere drukke werkzaamheden van de belas tingdienst. Alle grote partijen in de Kamer ging dit voorstel veel te ver. Uiteindelijk werd een PvdA-voorstel aangenomen voor 95 gulden. Dit be drag is wel gekoppeld aan de inflatie, zodat het voor dit jaar al wat hoger aangenomen PvdA-voorstel van 95 gulden. schil meer is dan vijf procent van het inkomen. Bij hogere inkomens kan die vijf procent wel oplopen tot netto driehonderd gulden. Pas als het ver schil meer is dan dit bedrag, krijgt men alles terugbetaald. De PvdA vroeg deze week afschaffing van deze grens van vijf Drocent. Duisenberg T-biljet sbruik gingen maken van hun recht zal zijn. Het CDA wilde indertijd in teruggaaf. fasen komen tot optrekking naar 150 1977 wilde de regering de grens gulden. De WD wilde toen nog veel itrekken tot 150 gulden. Dat zou 250 minder ver gaan dan het uiteindelijk advertentie Lees eerst de gebruiksvoorschriften. J«n onze sociaal-economische redactie. TRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft er de landelijke dagbladen De Telegraaf, NRC/Handeisblad cl Het Parool op aangedrongen „de negatieve berichtgeving Ct betrekking tot de criminaliteit van Surinamers, Turken H Marokkanen te herzien." Minister Duisenberg (financiën) heeft zich indertijd noodgedwongen bij de uitspraak van de Kamer neergelegd. „Ik zal me tegen het PvdA-voorstel niet verzetten omdat het eigen voor stel van de regering toch geen meer derheid haalt in deze Kamer," zei Duisenberg toen. De huidige staatssecretaris Noote boom laat het er nu echter niet bij zitten. Wel wil hij, als hij komt tot een voorstel voor flinke optrekking van die 95 gulden, ook een andere grens bezien. Dat is grens van vijf procent. Wie valt onder de inkomstenbelas ting en dus een aangiftebiljet jaar lijks krijgt thuisgestuurd, krijgt pas terugbetaling van eventueel teveel ingehouden loonbelasting als het ver- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet streeft ernaar het wetsontwerp over abortus voor 15 februari bij de Tweede Kamer in te dienen. Dit heeft premier Van Agt gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Volgens de minister-pre sident is het advies van de Raad van State inmiddels verwerkt in het ont werp van de minister De Ruiter (justi tie) en Ginjaar (volksgezondheid). Het bijgestelde ontwerp zal in de ko mende kabinetsvergadering worden besproken. Voor de mensen met een aangiftebil jet zou dan dezelfde grens van 95 gulden moeten gelden, die geldt voor demensen die een t-biljet (teruggaaf- biljet) indienen. De staatssecretaris gaat bekijken of de beloningen in natura niet beter moeten worden aangepakt. Te den ken valt aan gratis KLM-tickets, huis van de zaak, reducties voor boottic kets voor aandeelhouders van de veermaatschappij enzovoort. Dit soort beloningen in natura zijn offici eel belastbaar. Nooteboom wil nu on derzoeken of het verstrekken van ge gevens over dit soort betalingen niet kan worden verbeterd bij de aangifte voor de belastingen. Nooteboom verwierp de suggestie van D'66 om een staatscommissie in- te stellen die de bestaande belasting wetten moet vereenvoudigen. Hij ver wacht geen verbeteringen van zo'n commissie. Zelf heeft hij ook eens in zo'n commissie gezeten. De magere voorstellen die daar toen uitrolden, werden toen door de wetgever vrijwel niet overgenomen. Er is bij de belas tingwetten „een groot spanningsveld tussen rechtvaardigheid en doelma tigheid," aldus de staatssecretaris. De uitvoerbaarheid, die nu soms te wensen over laat, is zo'n element van de doelmatigheid. „De balans is nog al eens vaak doorgeslagen naar de kant van de rechtvaardigheid". Het stellen van grenzen aan de rechtvaar digheid is „delicaat" omdat het tel kens weer „uiterst moeilijk" is om individuele burgers ervan te overtui gen dat hun bezwaren tegen bepaalde belastingbedragen wel rechtvaardig zijn, maar toch niet kunnen worde gehonoreerd vanwege de uitvoer baarheid van de wetten. Onder de dikke ijslaag die veel water in Nederland bedekt, beginnen de vissen een gebrek aan zuurstof te krijgen, waardoor zij dreigen te stikken. De Haagse brandweer is gisteren begonnen met het redden vac de vissen door ze te vangen en over te brengen naar zuurstofrijker water. Op de foto zijn enkele Haagse brandweermannen aan het werk op de Erasmuslaan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ten gevolge van de dooi moesten gisteren opnieuw de Van Brienenoordbrug bij Rotterdam en de Mer- wedebrug bij Gorinchem gedurende enige tijd worden afge sloten. Van de overspanningen van deze bruggen vielen grote stukken ijs. Woensdag al is de brandweer bezig geweest het ijs te verwijderen, maar dat moest worden gestaakt toen het weer begon te vriezen. Enig misverstand ontstond gisteren door een mededeling van het ministe rie van verkeer en waterstaat dat door de gladheid het overgrote deel van het vervoer van gevaarlijke stof fen is verboden. De werkgeversorga nisatie NOB wegtransport zei dat het een misverstand is te veronderstellen dat nu ineens, terwijl het in grote delen van het Jand dooit, het vervoer van gèvaarlijke stoffen zou dijn ver boden. Volgens de wet mag dergelijk vervoer niet geschieden bij ernstige belemmering van het zicht door dich te mist, sneeuwval of slagregen of bij gladheid. Het verbod is de afgelopen weken al herhaalde malen automa tisch in werking getreden en vervoer ders van gevaarlijke stoffen zijn daar van, aldus NOB wegtransport, op de hoogte. Veel vogels trekken nog verder naar het zuiden om de kou te ontlopen en miljoenen van hen vliegen zodoende regelrecht de dood tegemoet. ins het CNV wekken deze kran- met discriminerende verslagge- de indruk, dat de criminaliteit ier deze buitenlanders buitenspo- I groot is. Daardoor wordt een 1 Turning van wantrouwen en haat minderheidsgroepen gekweekt, us het CNV in een brief aan deze bladen. i vakcentrale baseert de beschuldi- ,Jgen op gegevens uit het boek .Jindat zij anders zijn" van dr. F. ajrenkerk, wetenschappelijk mede- .Jpker van de Utrechtse universiteit. dit onderzoek over de misdaad- slaggeving in een aantal bladen is bleken dat alleen Trouw en het ïn Dagblad evenveel berich- opnemen over de criminaliteit minderheden als overeenkomt werkelijke aandeel van deze ;pen in de criminaliteit. In het ilerzoek gaat het om Surinamers, irokkanen en Turken. De Volks- uint blijkt iets te overdrijven, Het rooi en NRC/Handelsblad beste- a viermaal, en De Telegraaf zes- al zoveel aandacht aan de crimi- jteit van deze groepen dan over komt met hun aandeel in het aan- veroordelingen. ijl de onderzochte groepen vijf leent van alle veroordelingen in land voor hun rekening nemen, 1 in De Telegraaf dertig procent I alle misdaadberichten over deze iepen. Ook met betrekking tot de h< [ROET (ANP) De Palestijnse leging El Fatah houdt sinds hsdag in Beiroet de Nederlandse n^ance cameraman Wil Rutten k die voor de TROS samen met tel Bruyns een reportage maakte de begrafenis van Abou Hassan, landag vermoorde chef van de leidsdienst van El Fatah. ten wordt vastgehouden omdat lem Israëlische perskaarten zijn inden van een eerdere reportage kraël. De onderhandelingen voor frijlating van Rutten lopen, vol- I ambassadeur Croin. via de VN lat de Palestijnse bevrijdingsor- katie (PLO). waartoe El Fatah kort, en Nederland geen betrek ten onderhouden. opmaak zo blijkt uit het onderzoek wordt onderscheid gemaakt tussen Nederlanders en deze minderheden. Trouw en De Volkkrant uitgezon derd. In brieven aan de betrokken dagbla den zegt het CNV te streven naar een samenleving, waarin allerlei groepen met behoud van eigen normen en culturele waarden kunnen leven, wo nen en werken. Dit geldt niet alleen voor Nederlanders, maar ook voor de vele buitenlandse werknemers in ons midden. Door de overtrokken be richtgeving wordt volgens het CNV in strijd met de werkelijkheid de indruk gewekt dat de criminaliteit onder deze groepen buitensporig groot is. Het CNV doet ten slotte een beroep op de redacties van de betrok ken bladen het effect van de bericht geving bij de redactionele behande ling te betrekken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG PvdA. CDA en PPR vinden, dat het aantal Ka merleden moet worden uitgebreid. De WD is het met de regering eens, dat hiervoor in de naaste toekomst geen reden is. Dit blijkt uit reacties van de Kamerfracties op het regeringsvoorstel om een aantal grondwetsbepalingen over het parlement te wijzigen. De Tweede Kamer telt thans 150 leden, de Eerste Kamer 75. Deze aantallen zijn in de grondwet vast gelegd. Volgens de PvdA-fractie moet over de uitbreiding op korte termijn worden beslist. De socia listen wijzen erop, dat de voorbe reidingen voor een nieuw Kamer gebouw al in volle gang zijn. Hier bij wordt uitgegaan van een uit- breiding van het aantal Kamerle den tot 225. Hoe men ook over de kwestie denkt, enige onderlinge afstemming is wel gewenst, aldus de PvdA. Het CDA meent, dat uitbreiding van het aantal Kamerleden voor de hand ligt en van positieve bete kenis zou zijn. Met de PPR wijzen de christen-democraten erop, dat het Nederlandse parlement naar Europese verhoudingen klein is. Het CDA denkt aan uitbreiding van het aantal Tweede-Kamerle den tot 200 en van het aantal Eerste-Kamerleden tot 100, maar wil eerst de argumenten voor en tegen van de regering horen. De PPR voert aan. dat de taak van Kamerleden zich steeds meer uitbreidt. De WD meent daarentegen, dat er straks, na de Europese verkie zingen in juni, meer tijd vrij komt voor de parlementsleden, omdat het dubbele lidmaatschap dan vermoedelijk minder zal voorko men. De meeste politieke partijen willen aan dit zogenoemde dubbe le mandaat een einde maken. „Willen jullie onmiddellijk uit mijn bloembed gaan?" Van een onzer verslaggevers HEERLEN Drie vroegere voormannen van de rooms-katholieke vakbewe ging willen niet medeverantwoordelijk zijn voor de uit de federatie FNV voortspruitende fusie tussen het NW en het NKV. Zij menen dat in zo'n „eenheidsvakbeweging" de christelijke levensovertuiging geen rol meer zal spelen. Omdat het CNV wél is gebaseerd op christelijke grondslag willen zij bij dit vakverbond aansluiting zoeken. Op een bijeenkomst in Heer len gaven gisteren Frens Doh- men (68), de grote man van de vroegere rooms-katholieke mijnwerkersbond, en Sjef von Berg (63), oud-vicevoorzitter van de katholieke bond van overheidspersoneel KABO. een toelichting op hun besluit om met het NKV te breken, dat zij samen met Jan Mae- nen (76), oud-voorzitter van de KABO en oud-lid van de Eer ste en Tweede Kamer, hebben genomen. Zij legden er de nadruk op dat zij niet spraken namens een achterban. „Wij hebben een persoonlijke beslissing geno men, al hopen wij dat ons voorbeeld wordt gevolgd", al dus Dohmen. „Voor ons is het evangelie altijd een duidelijk en onmisbaar richtsnoer ge weest, te meer omdat het in het vakbondswerk om meer gaat dan om materiële zaken alleen. Vandaar dat wij grote moeite hebben met de ontwik kelingen waar het NKV bij betrokken is. Het loslaten van de uitgangspunten van de christelijke arbeidersorgani satie komt neer op een verar ming die niet kan worden goedgemaakt met een „secre tariaat voor geloofszaken", al dus Dohmen. Wat gelovigen echt beweegt komt volgens hem van binnen uit en „laat zich niet regelen via zo'n secretariaat". Behal ve principiële, hebben de drie oud-bestuurders ook prakti sche bezwaren. Volgens Dohmen is vaker ge probeerd een eenheidsvakbe weging van de grond te krij gen. Het verzet daartegen is altijd groot geweest. Dohmen: „Men kan in het buitenland constateren dat zo'n grote or ganisatie geen contact meer heeft met haar basis. Vrijge stelden en besturen trekken zoveel macht naar zich toe dat de leden niet meer aan bod komen. Dit heeft tot gevolg dat de vrijgestelden een soort ambtenarencorps vormen, en dat door het ontbreken van concurrentie tussen bonden afwijkende meningen geen kans krijgen. Zo'n organisatie groeit uit tot een machtscon centratie die het voor het zeg gen heeft en er dan ook geen moeite mee heeft meer politie ke partij te zijn dan de politie ke partijen zelf." Dohmen zei het een ramp te vinden als ook het CNV als nog tot de eenheidsvakorgani satie die Kok (FNV), en Spit (NKV), voor ogen staat, zou toetreden. Von Berg voegde daaraan toe dat ook uit dit streven blijkt, dat getracht wordt ook via de vakbeweging te komen tot een socialistisch Europa. „Per slot van rekening heeft het NW het bestaansrecht van de christelijke vakorganisaties altijd ontkend." De vraag of het CNV al was benaderd en of dit vakver bond zal kunnen beantwoor den aan het verlangen naar meer vakbondsactiviteit in Limburg, werd in het eerste geval ontkennend beant woord en in het tweede met de overtuiging dat het CNV alle begrip zal hebben voor de si tuatie in Limburg. Overigens konden Dohmen en Von Berg niets anders zeggen over de weerklank die hun be sluit zal hebben dan dat enke le afdelingsvoorzitters er hun voldoening over hadden uit gesproken dat er eindelijk een daad wordt gesteld Ontevredenheid ..Maar", aldus Dohmen, „het is niet alleen een Limburgse zaak. Overal heerst ontevre denheid over de gang van za ken die er op neerkomt dat men op een bordje gepresen teerd krijgt wat er gaat ge beuren." Dat werd bevestigd door G. L. van de Weijer. voorzitter van een afdeling met achthonderd leden, die niet zozeer bang was voor het teloor gaan van de christelijke waarden dan wel voor een verzwakking van de invloed van de leden. Dohmen. die zich afvroeg of de structuur van de vakbewe ging wel beantwoordt aan de internationale ontwikkelin gen en onmiddellijk de vraag kreeg voorgelegd of dit niet in strijd was met zijn bezwaren tegen de fusie, zei tenslotte dat de vakcentrales wat hem betrof op verschillend gebied hecht en met gemeenschappe lijke voorzieningen mogen sa menwerken, maar zonder daarbij hun eigen identiteit en de daarop rustende bin ding met de leden op te geven. In een eerste reactie op de overstap zei Wim Spit. vice- voorzltter van de FNV. dat onterecht de indruk wordt ge wekt dat christenen binnen het CNV betere christenen zouden zijn dan die binnen de FNV Het NKV-Limburg noemde het „erg triest" dat oud-be stuursleden van de katholieke arbeidersbeweging in Lim burg thans nog bedanken voor het lidmaatschap van het NKV. Gewestelijk voorzit ter W. Friedrichs zei dat het drietal zijn bezwaren binnen de organisatie aan de orde had moeten stellen: „Het NKV biedt daar alle ruimte toe". Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer zal rond één maart een debat houden over de vijf gulden eigen bijdrage voor ziekenfondspatiënten die in het ziekenhuis komen te liggen. Staatsse cretaris Veder-Smit heeft de kamer laten weten dat die regeling al per 1 april zou moeten ingaan Kamerlid Dolman (PvdA) heeft giste ren een debat over de eigen bijdrage aangevraagd. De vaste Kamercom missie voor volksgezondheid is er gis teren mee akkoord gegaan dat dat debat rond 1 maart moet plaats heb ben. De ziekenfondsraad moet name lijk voor die datum een volledig ad vies uitbrengen aan de staatssecreta ris over de eigen bijdrage De maatregel van mevrouw Veder Smit is gebaseerd op een tussentijds advies van de ziekenfonasraad van eind november. Uit allerlei maat schappelijke lagen is bezwaar ge maakt tegen het feit dat de staatsse cretaris niet eerst het gehele advies heeft afgewacht voordat ze de maat regel afkondigde. Dat tussentijds rapport had te zeg gen dat patiënten gedurende hun ver blijf in een ziekenhuis ongeveer 5.60 gulden overhouden, omdat het zie kenhuis de voeding betaalt. Alge meen zijn de bezwaren dat andere kosten, die een verblijf in het zieken huis voor een patiënt met zich mee brengen ook dienen te worden be trokken in de overwegingen van de staatssecretaris. advertentie IKARWri I DEN HAAG (ANP) CDA-minister Van der Stee van Landbouw ontkent de bron te zijn geweest waarop de journalist Van Wijnen zijn informatie over bezit van koopsompolissen door bewindslieden en Kamerleden heeft kunnen gronden. Wel heeft de minister met Van Wijnen over deze zaak gesproken, „maar dat was in algemene termen". „Dat is mij kwalijk te nemen", aldus de bewinds man. Hij ziet verder geen enkele aan leiding excuses waar dan over te maken. „Tenslotte ben ik niet de zegsman geweest in de koopsompolissenzaak," aldus de minister Van der Stee, die in Berlijn is. 10.00-18.00 uur. Voordelige Trein- Toegang biljetten j bij vele NS-stations verkrijgbaar Vervolg van pagina 1 Vakbonden en werkgevers in de me taal (240.000 werknemers) waren gis teren in Zoetermeer voor de tweede keer bijeen om over een nieuwe CAO te praten. Daar hebben niet alleen de vakbonden maar ook de werkgevers een lijstje wensen op tafel gelegd. De vakbonden willen praten over verkor ting van de werkweek en vervroegde uittreding. De werkgevers willen een gezamenlijk plan om te voorzien in de vijftien tot twintig duizend vacatures in de metaalbedrijven De werkgevers willen pas praten over korter werken als eerst het probleem van de vacatures is opgelost. Voor dien heeft praten over korter werken geen zin. want dan zouden er alleen maar onvervulbare vacatures bij ko men, zo redeneren de werkgevers De vakbonden hebben gisteren al met de werkgevers afgesproken sa men in een werkgroep een plan te maken om in regionaal verband de vacatures aan tepakken. Maar nu wil len de industriebonden ook meteen tot zaken komen met de werkgevers over korter werken Ze willen daar mee niet wachten tot over een paar jaar de vacatures misschien zijn ver dwenen. Dinsdagmorgen, als het ge sprek wordt voortgezet, willen de bonden van de werkgevers „ja" of „nee" horen op hun verzoek om al bij deze CAO-onderhandelingen afspra ken over korter werken te maken Ambtenaren Minister Wiegel (binnenlandse zaken) overweegt voor de ambtenaren een salarismaatregel waarbij „mensen met sterke schouders wat zwaardere lasten" krijgen opgelegd. Die maatre gel zou dan komen in de plaats van het oude kabinetsplan om in het ka der van het bezuinigingsplan „Bestek '81" de komende drie jaar elk half jaar een half procent te korten op de salarisstijging voor ambtenaren, van hoog tot laag. De grote bonden van ambtenaren willen op z'n minst een bezuiniging die meer nivellerend uit werkt. De kleinere bonden van hoge re ambtenaren zijn echter Juist tegen een nivellerende werking Volgende week dinsdag komt Wiegel met zijn nieuwe voorstellen in het overleg met de bonden van ambtena ren. In het vragenuurtje, gisteren in de Tweede Kamer, lichtte hij al een tipje op van de sluier. „De mogelijk heid is bepaald aanwezig," zei hij. dat hij voorstelt de zes kortingen met een half procent te vervangen door een nivellerender plan. Ook „zou het kun nen" dat hij concreet een aftopping van prijscompensatie voor ambtena ren wordt voorgesteld door de minis ter De grote bonden willen zo'n af topping vanaf salarissen van 45 000 of 50.000 gulden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3