Actie bij streekvervoer dreigt r 0 Warner wil aanpak topen op krediet mk Winteroverlast wordt minder Labello 'Giftig havenslib niet in zee storten' Actie aangekondigd tegen Israëlische sinaasappels Onderwijzers Problemen met uw lippen? Zo doet u het goed als afzender. ILobello Ondanks akkoord cao op vrijwel alle punten p telastingwetten moeten eenvoudiger pttpost Problemen met bruggen door dooi EG-landen krijgen dreigbrief van 'ARA' ITied gevoelige lippen Mexicaanse politie ontruimt vliegveld voor komst paus Milieu-organisaties in beroep tegen beslissing minister NDERDAG 25 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Hoewel minister Tuijnman van verkeer en waterstaat onlangs heeft laten weten dat hij op vrijwel alle punten akkoord gaat met de nieuwe cao-streekvervoer. is de kans op icties en zelfs stakingen bij de streekbussen groot. De minister blijft dwars liggen op en aantal wezenlijke onderdelen, raarvan wij dachten dat die al lang kannen en kruiken waren. Wij wil- tn zo snel mogelijk duidelijkheid ierover. De stemming onder de 2000 werknemers is zeer geladen," Idus een woordvoerder van de ver- oersbonden. Zowel de Vervoersfede- itie FNV als de Vervoersbond CNV acht al maanden op het moment at minister Tuijnman zijn handte- ening onder de cao 1978/'79 zal zet- n. Tuijnman moet die cao bekrach- gen, omdat zijn ministerie de tekor- in in het streekvervoer bijpast. Iede- wijziging in de arbeidsvoorwaar- en, die financiële gevolgen heeft. Det het tekort en daarmee de rijks- jdrage stijgen. fgelopen maandag stuurde de mi- ster de werkgevers en de vervoers- inden een brief, waarin hij meedeel dat de zaak wat hem betreft in «fdlijnen rond was. Die brief ging rerigens pas de deur uit. nadat de .vakbonden aan de bel hadden getrok ken en met een conflict hadden ge dreigd als ze nog langer aan het lijn tje zouden worden gehouden. Het overlegorgaan van werkgevers en bonden kreeg echter gisteren een te lefoontje van het ministerie, dat de minister op een aantal voor de bon den wezenlijke punten wel degelijk nog bezwaren heeft. Zo heeft de minister problemen met de voorgestelde verhoging van de zo geheten tariefdervingstoeslag van drie tot zeven procent voor de laagst betaalde werknemers van de techni sche dienst (monteurs en schoonma kers). Ook is de minister niet akkoord met een experiment met vervroegd uittreden van 63- en 64-jarigen. Hij wil eerst afwachten hoe een soortge lijk experiment bij de PTT afloopt. Premievrije voet De bonden vinden dat argument van de minister „flauwekul". Het kost geld. dat is het punt," zo werd er opgemerkt. „De centen" zijn er vol gens de bonden de belangrijkste oor zaak van dat de minister ook proble men heeft met het voorstel de ver schillen in netto-beloning tussen streekbuschauffeurs en hun collega's bij de stadsbussen (die ambtenaar zijn) recht te trekken via een premie- vrije voet van veertig gulden. Over al die zaken zitten de bonden al sinds 1975 te onderhandelen en een maand of vier geleden leek het dat de ministeriële handtekening nog slechts een formaliteit was. Nu dreigt de zaak weer op de lange baan te worden geschoven. De bonden zullen nu echter aan de werkgevers vragen om de cao uit te voeren. Zouden de werkgevers dat door het ontbreken van de formele bekrachtiging van de minister weigeren, dan is er wat de bonden betreft sprake van een con flict. Een woordvoerder van het ministerie heeft inmiddels bekend gemaakt, dat minister Tuijnman de hoofdlijnen van het akkoord op 30 januari zal voorleggen aan de onderministerraad van de betrokken ministers. Volgens het ministerie vindt er nog overleg plaats over de verhoging van de tariefdervingstoeslag. Dit voorstel is echter zeer laat binnengekomen. Over eventueel vervroegd uittreden hebben de werkgevers en de bonden volgens het ministerie nog geen con creet voorstel op tafel gelegd. Wel heeft het Koninklijk Verbond van Transportondernemers dit gesugge reerd in een brief aan het ministerie, maar daarbij werd ook vermeld dat eerst nog een studie moet worden uitgevoerd naar de kosten van een dergelijk experiment. Gisteren zijn twee nieuwe Tweede-Kamerleden beëdigd. Links drs. H. C. Couprie (CDA), die mr. W. Aantjes opvolgt en rechts mevrouw S. Bischoff van Heemskerk (D'66) als opvolgster van mr. H. J. Zeevalking, die burgemeester van Rijswijk (ZH) is geworden ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het winterse weer heeft gisteren aanmerke lijk minder overlast gebracht dan dinsdag. Bussen en trams konden de garages en remises weer normaal verlaten, de doorgaande wegen waren redelijk te berijden en ook de openbare dienstverlening ondervond nauwelijks nog pro blemen. an onze sociaal economische redactie EN HAAG CDA en PvdA in de Tweede Kamer willen aatregelen van de overheid tegen het onmatig kopen met ileend geld. Banken en bemiddelaars zouden te lichtvaardig •ediet geven, waardoor consumenten teveel schulden op hun lis nemen. Dit probleem van de „overkreditering" werd steren aan de orde gesteld in het Kamerdebat over de egroting van het ministerie van financiën. Het zogeheten unsumptief krediet kent tegenwoordig veel vormen: afbeta- •jig, autofinanciering, persoonlijke lening, doorlopend kre- let, optrekken van de hypotheek. Door de intredende dooi ontstonden wel problemen op twee bruggen in Nederland. De politie in Rotterdam moest gistermiddag de Van Brienen- oordbrug voor alle verkeer afsluiten, omdat door de dooi grote stukken ijs van soms wel vijf meter van de over spanning vielen. De brandweer is het ijs met hoogwerkers te lijf gegaan, waarna de brug weer is opengesteld. Hetzelfde deed zich voor op de Mer- wedebrug bij Gorinchem. De brand weer heeft daar de overspanning schoongespoten. Dat gebeurde zo. dat steeds een rijbaan in één richting te gebruiken was. enige Gemeentelijke Sociale enst kan voorbeelden geven van vallen waarin geldgevers te gemak- "jk zijn overgegaan tot kredietver- ig", aldus Van Amelsvoort DA). Hij vroeg zich af of de reclame i de Rijkspostspaarbank heeft bij- ragen tot de kredietgroei. Tradi- jneel ingestelde mensen zouden wel ns over de drempel heen kunnen ■■In geholpen toen ook zo'n solide en Wetenswaardige instelling als de •■PS begon met gemakkelijke lenin- n. De RPS heeft in korte tijd een Ihoorlijk stuk van de markt verwor- n. aldus het CDA-Kamerlid. Hij wil n minister Andriessen (financiën) té ten of wetswijziging wordt overwo- h om overkreditering tegen te )njibehagen inkomstenbelasting voortaan tege lijk wordt betaald met het indienen van de aangifte. De belastingbetaler wordt dan aansprakelijk voor de juistheid van de aangifte. Nu wordt er pas betaald nadat de inspecteur de aangifte heeft behandeld en een aan slag laat toesturen. In Zweden, Cana da en de Verenigde Staten werkt men al met een „belastingheffing op aan gifte" in plaats van „op aanslag". Engwirda (D'66) vroeg om instelling van een „staatscommissie", die bin nen twee jaar voorstellen moet doen om de belastingwetten eenvoudiger te maken. Nu zijn er talloze mogelijk heden voor ontwijking en ontduiking van belastingen, „vooral voor dege nen die zich een deskundige belas tingadviseur kunnen veroorloven", aldus Engwirda. Van een onzer verslaggevers diensten. DEN HAAG - De regering heeft gisteren in een verklaring, nÓrnSd h«rt bwiotenVt^rs^eei haar sterke afkeuring uitgesproken over de bnef van een hoogte zijn en dat ze een verhoogde ™n financiële compensatie te geven afzender, die zich het „Arabische revolutionaire leger" (ARA) waakzaamheid betrachten Op dit voor de moeilijke omstandigheden noemt en waarin een nieuwe actie tegen Israëlische sinaasap- moment wordt nagegaan ot de distn- pels wordt aangekondigd. Volgens het kabinet komt de inhoud van de brief neer op een directe be dreiging van de volksgezondheid. In de brief, die vanuit Engeland naar het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne is gestuurd, wordt her innerd aan de besmetting begin 1978 van citrusvruchten met kwik. De ARA kondigt ook voor dit jaar een dergelijke actie aan, maar dan op grotere schaal en mogelijk ook met andere stoffen dan kwik. Vorig jaar werden zes kinderen ziek na het eten van sinaasappels waar kwik in zat. maar zonder ernstige gevolgen. De brief, die al enkele dagen geleden butiekanalen van citrusvruchten nog op een andere manier kunnen worden is binnengekomn, zou verstuurd zijn beveUigd naar alle landen van de EG. de Scan- Evenals vong jaar ls het goed. aldus dinavische landen. Roemenië en Joe- een woordvoerder van het ministerie, goslavië. Bovendien ontving het pers- om het eten van sinaasappels wat bureau Reuter een exemplaar. De af zonder stelt, dat de actie is gericht tegen de economie van Israël. Waakzaamheid Via het ministerie van volksgezond heid heeft de Nederlandse regering laten weten, dat er inmiddels een coördinatie tot stand is gebracht tus sen de betrokken departementen (buitenlandse zaken, justitie, binnen landse zaken, landbouw en volksge zondheid) en de daaronder vallende waaronder zij de laatste tijd hun werk hebben moeten verrichten. De hoogte van de compensatie moet nog worden vastgesteld. GS antwoordde dit op vragen van de CPN-fractie, die erop had gewezen dat de personeels leden, met name van het electrici- teltsbedrijf, het waterleidingsbedrijf en de provinciale waterstaat, hun werk ondanks de kou, sneeuw en ij- zel, met grote inzet hebben gedaan. fenks (PvdA) verweet de regering tn liberaal beleid, dat gods water gods akker laat vloeien". De wet pt achter, vond hij. Van veel kan- kreeg staatssecretaris Noote- (financiën) te horen, dat de stingwetten te ingewikkeld zijn. door ontduiking in de hand dt gewerkt. Gewezen werd op het ehagen bij de belastinginspec- irs, die de wetten nauwelijks nog nen uitvoeren. Dat onbehagen tide onder meer tot het aanzwenge- I van de affaire rond de koopsom- sen. De verenigingen van inspec- grepen toen een achteraf juist gebleken dagbladartikel om publiciteit te krijgen rond i problemen. Een onjuiste metho- HJi oordeelde Van Amelsvoort. „Maar efl moeten nu wel laten zien, dat we lat wat aantrekken van hun proble- »n n, door belastingwetten niet te in- sljnkkeld te maken". ^PJnks pleitte voor een schoonmaak leiler de aftrekposten bij de belas- [heffing. „Aftrekposten zijn a-so- il. Ze openen de mogelijkheid h r constructies. Hoe ingewikkelder BI%angifte,.hoe meer mensen aan het eAken worden gezet, die aftrekpos- te benutten." Een jaar geleden ft ook Van Amelsvoort al de ge- 'u hte geopperd de aftrekmogelijk- le en voor de inkomstenbelasting m ieuw te bezien, °rnks vond dat staatssecretaris onvoldoende voortva- d is met het repareren van lekken de belastingwetten. Waarom ge- rt er niets tegen de ontduiking via aarbiljetten aan toonder", waar- r verdiende rente kan worden ver gen? Het is volgens Rienks een- dig de banken te verplichten rjntaan belasting in te houden bij D letaling van deze spaarbiljetten. ^der w U het PvdA-Kamerlid maat- len tegen holdings, die Nederland itten als internationaal belas paradijs. Ook drong Rienks aan i systeem van belastingen over in natura. zoals gratis iickets van de KLM, gereduceer- )oottickets voor aandeelhouders -ueen veerbootonderneming op En- ^nd en soortgelijke verschijnselen. touw Epema (PvdA) diende een rstel in om tien miljoen gulden a te besteden aan uitbreiding van lelastingdienst. Minister Andries- nl heeft voor dit jaar een uitbreiding 217 man op het program. De aa|A wil er daar nog 145 bovenop ialen Overal is er werkloosheid, d r bij de belastingdienst is er vol- J luttig werk. aldus mevrouw Epe- to Zij had gehoord dat de douane b£n nog tijd heeft om te stempelen !n tiet meer om de stukken eerst te gtfn. (Uieine (WD) stelde voor dat de ADVERTENTIE med, Lippen zijn nu eenmaal erg kwetsbaar Extreme weersinvloeden als vorst, regen wind en felle zon zijn onplezierig voor gevoelige lippen. Klachten als kloofjes. koortsuitslag, gescheurde mondhoeken of geïrriteerde lippen zijn dan het gevolg Speciaal ter voorkoming of behandeling van al deze probleemgevallen is er nu Labello med Labello med bevat o.a. kamille en een werkzaam UV-filter Bii apotheker en drogist De speciaalstift voor iedereen met bijzonder Beiersdorf PRODUKT extra aandachtig te zijn. Wie een be smette sinaasappel tegenkomt kan. dat het beste direct melden aan de plaatselijke politie of aan de keu ringsdienst van waren. De regeringen van andere landen, die een dergelijke brief hebben ontvan gen. hebben soortgelijke maatregelen genomen. De Israëlische regering noemde gisteren het dreigement om de citrusvruchten van dit land be stemd voor Europa ^e vergiftigen een „vals alarm", dat alleen tot doel heeft ongefundeerde schade en paniek te zaaien. De PLO de overkoepelende Palestijnse bevrijdingsorganisatie verklaarde vanuit Damascus rilet ver antwoordelijk te zijn voor de brieven en liet weten nooit van de ARA te hebben gehoord. Evenals vorig jaar distantieerde de PLO zich van de actie. Van een onzer verslaggevers MEXICO Een politiemacht van 15.000 man is gisteren op het vlieg veld van Mexico-stad begonnen met perimentele) maatregel van minister In Zuid-Holland kan het ijs op de sloten en vaarten onbetrouwbaar worden. De hoogheemraadschappen van Rijnland, Delfland en Schleland zijn begonnen met bemaling vanwege de te hoge waterstand (Rijnland) en om de tuinbouwbedrijven van water te kunnen blijven voorzien (Delfland en Schieland). In veel plaatsen in het land gaan de acties om dieren te voederen, onver minderd door. De politie in Ede is in samenwerking met het gemeentelijk bos bedrijf en een groep padvinders begonnen met een wildvoederactie De inwoners zijn opgeroepen voer te deponeren in speciale bakken bij de politiebureaus en de winkelcentra Het wild in de bossen en hei rond Ede is de laatste weken sterk vermagerd De aanvoer van slachtvee is de laat ste dagen flink teruggelopen Het aanbod van slachtvarkens is gehal veerd. Dit kan leiden tot een vermin derde aanvoer bij de slagerijen, het- geen tot gevolg kan hebben dat de prijzen iets omhoog gaan. Daar staat tegenover dat de prijzen weer kun nen gaan dalen wanneer de dierendie nu niet kunnen worden geslacht, over enkele dagen of weken loskomen. Vervolg van pagina 1 Een ander bezwaar van de bonden is dat de pensioenopbouw van de be trokken onderwijskrachten door deze regeling in de war kan worden ge stuurd. Zou iemand op zestigjarige leeftijd met vervroegd pensioen gaan, dan geldt het aantal jaren tot het aan het 65ste jaar slechts voor de helft als het om het pensioen gaat. Vooral kleuterleidsters, die pas in de jaren vijftig van de huidige pensioenrege ling voor onderwijskrachten konden gaan profiteren, zullen daar grote moeite mee hebben, verwacht PCO- bestuurder Ter Haar. Niet afdoende Overigens viel het volgens Ter Haar al eerder te verwachten dat deze (ex- het verwijderen van tachtigduizend mensen. Deze menigte had zich de afgelopen dagen op en rond het vlieg veld geïnstalleerd, om zich te verze keren van een goed uitzicht tijdens de aankomst van paus Joannus Pau- lus II. morgenmiddag. De luchtvaart maatschappijen, die op Mexico vlie gen. hebben bericht gekregen dat het vliegveld morgen voor een paar uur- dichtgaat. De politie verwacht tij dens de mis, die de paus zaterdag in Mexico-stad opdraagt, een toeloop van miljoenen mensen en bereid zich voor op een grote chaos in de vijftien miljoen tellende hoofdstad. Pais niet afdoende zou zijn. „De Ne derlandse Federatie van Onderwijs- vakcentrales," aldus Ter Haar. „heeft al eerder vastgesteld dat het aantal werkzoekenden in het onderwijs enorm groot is en dat het actieplan van de minister als antwoord daarop te kort schiet. Het is net als deze eenmalige maatregel niet structureel. Het laat allemaal maar weinig con touren zien." De regeling van Pais komt er in de praktijk op neer dat onderwijskrach ten van basis- en buitengewoon on derwijs op eigen verzoek ontslag kun- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vier milieu-organisaties hebben beroep aangetekend tegen de beslissing van minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) om de gemeente Rotterdam vergunning te verlenen voor het storten van giftig havenslib in de Noordzee bij Hoek van Holland. In dit slib bevinden ^ich grote hoeveelheden zware metalen (zoals cadmium en kwikj en chloor bevattende organische stoffen, die gevaar opleveren voor de gezondheid van de mens en schade kunnen be rokkenen aan de planten en dieren die in de zee leven. Om de vaargeulen diep genoeg te houden, wordt al jaren veront reinigd slib uit de Rijnmond havens gebaggerd en bij Hoek van Holland in zee gestort Met de nieuwe vergunning komt daar nu ook het slib uit de zuidelijke Botlek, de Sint- Laurenshaven en de Derde Petroleumhaven bij. De vier milieu-organisaties (waaronder Natuur en Milieu en de Werkgroep Noordzee) wijzen erop dat de gifstoffen zich in de voedselketens opho pen en schade zullen berokke nen aan schaaldieren, vissen en vogels,met name in de Waddenzee. Bovendien is de vergunning in strijd met inter nationale en nationale bepa lingen Bij de verdragen ter voorkoming van de verontrei niging van de zee van Oslo (1972) en Londen (1973) zijn zogenaamde zwarte lijsten op gesteld. die de stoffen noemen die niet in zee mogen worden geloosd. Nederland heeft deze verdragen geratificeerd In 1975 zijn in de wet verontreini ging zeewater stoffen aange wezen die absoluut niet in zee mogen worden geloosd. Hier toe behoren organische chloorverbindingen. cadmi um en kwik; stoffen die in aanzienlijke hoeveelheden voorkomen in het havenslib. Schorsing De milieu-organisaties zijn bang dat de behandeling van hun beroep zo lang zal duren. dat het slib reeds zal zijn ge stort wanneer de uitspraak valt Zij hebben daarom de Raad van State om een ver snelde behandeling gevraagd. Tevens willen zij schorsing van dat deel van de vergun ning dat betrekking heeft op het slib dat is verontreinigd met stoffen die op de zwarte lijst staan. Zo kan worden voorkomen dat havenslib wordt gestort dat achteraf misschien helemaal niet in zee had mogen worden gestort De afgelopen jaren echter is een dergelijk verzoek om schorsing nog nooit toegewe zen De milieu-organisaties maken zich daar ernstige zor gen over en hebben zich deze week nog over deze problema tiek tot de Tweede Kamer gewend. De organisaties menen dat de vergunning pas mag worden verleend wanneer grondig on derzoek duidelijk heeft ge maakt wat de gevolgen van het storten in zee kunnen zijn. Het slib dat ten behoeve van de scheepvaart moet worden gebaggerd, zou dan zolang op het land moeten worden op geslagen, aldus de milieu-or ganisaties. Opslag De opslag van het giftige slib op het land moet echter wel zorgvuldig gebeuren, omdat de mogelijkheid bestaat dat de giftige stoffen zich via het grondwater in het milieu ver spreiden Ook is de plaats waar het bagger is gestort on geschikt voor de verbouw van gewassen, omdat via de ge wassen de verontreinigingen in mens en dier terecht kun nen komen. Enkele jaren terug ontstond in Vlaardlngen een rel, toen in gewassen uit de Broekpolder, die met havenslib was opges poten. sporen van cadmium werden gevonden Een oplos sing zou zijn het baggerslib op te bergen in de zand-, grind en kleiputten langs de rivie ren de Maas, Rijn en Waal. Daartegen rijzen echter be zwaren van de plaatselijke be volking. die vreest dat het slib "het dierlijk leven in de omge ving zal aantasten en het grondwater zou- kunnen ver ontreinigen nen nemen. Ze moeten dan zonder onderbreking van meer dan twee maanden in dienst van de school zijn geweest. Als zij voor deze regeling kiezen, dan wordt van hen verwacht dat zij zich volledig uit het onderwijs terugtrek ken. Aanvankelijk wilde Pais daar een verplichting van maken, maar onder druk van de onderwijsvakcen- trales is hij daarop teruggekomen De bewindsman vreesde dat door het vrijblijvende karakter van de rege ling eventueel terugkeren in het onderwijs na vervroegde pensione ring het effect van de maatregel verloren zou gaan. Hij stelde daarom voor in dat geval het wachtgeld in te trekken. De centrales vonden deze „straf" echter „zwaarder dan de daad" en protesteerden dan ook te gen dit voorstel. Bij de nu uit de bus gekomen regeling hebben onderwijskrachten in vaste dienst recht op wachtgeld als ze met vervroegd pensioen gaan. De eerste drie maanden krijgen ze nog het volle salaris, vervolgens gedurende negen maanden negentig procent en daarna tot aan hun 65-ste jaar tachtig procent Zestigjarigen en ouderen die niet in vaste dienst zijn, kunnen aanspraak maken op een korte en lange uitke ring. De laatste duurt een-zesde van de diensttijd met een maximum van twee jaar. Daarna kan er nog een half jaar een uitkering worden verstrekt. Bij de lange uitkering wordt de eerste twee maanden honderd procent van het salaris uitgekeerd, vervolgens twee maanden lang negentig procent en daarna acht maanden tachtig pro cent. De resterende periode wordt er 75 procent verstrekt. Een zogeheten korte uitkering duurt zes maanden Het uit te keren bedrag is tachtig procent van het laatst genoten sala ris De totale kosten van de maatre gel zullen nog nader moeten worden bekeken „Rita beeft een cake gebakken

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3