.uchtoorlog boven ons in kaart gebracht In veel bejaardenhuizen: 'voor u, over u en zonder u' 1AGEN ÜABON !R KLM 1AGEN ER KLM CNV: uitstel invoering vijf gulden bijdrage schauffeur schreef boek over 'raadselachtige' Britse bommenwerper .HOTEL ,INCL HOTEL W KLM uis in de lucht. Auteur werd telefonisch bedreigd Proefproces om anti-kraakartikel Zuidafrikaanse rand 'zweeft' Hinderwet voldoet beter als aantal vergunningen daalt' Zeehondencrèche tin geldzorgen Oproep tot vorming van bewonerscommissies IRDAG 25 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 r Hulb Goudriaan ISCHENDAM De historie van de luchtoorlog boven Nederland tussen 1939 en 1945 is tijd een vrijwel gesloten boek geweest. Pas de laatste jaren wordt deze witte plek in onze «tüedschrijving in kaart gebracht door amateur-luchtvaarthistorici. zal bij die gelegenheid het vliegjacket van de gezagvoerder, dat hij 37 jaar heeft bewaard, aanbieden. Pilotenhulp an die amateurhistorici is de in lendam wonende buschauf- feart Rijnhout. Hij beet zich vier ast in een onderzoek naar het met legendes omgeven lot e op 24 september 1940 in Leid- dam gelande Britse Wellington en de Tsjechische bemanning. onderzoek resulteerde in een waarvan morgen het eerste laac zal worden overhandigd burgemeester E. J. M. Kolfscho- Leidschendam. biant-kolonel A. P. de Jong van chtmachtvoorlichting, die een d vooraf" schreef, ziet in Rijn- werk een waardevolle bijdrage r3c geschiedenis van de luchtoor- eipe laatste jaren heeft de studie- „Luchtoorlog-bulletin '39-'40" iderzoek op dit terrein met gro- ortvarendheid aangepakt. Een e jongere leden van de groep is •Jarige Bart Rijnhout. Wat hij varing en kennis miste, maakte er dan goed door een onuitblus- tnthousiasme en een rusteloze renheid om elk nog niet opge- ïysterie op het gebied van de wrlog uit te dokteren", aldus ant-kolonel De Jong. Hij oor- lat het Rijksinstituut voor Oor- icumentatie het „luchtgebeu- net een zekere angstvalligheid heeft laten liggen. „Deze vorm geschiedschrijving vereist na- Jk wel een bijzondere deskun- |d", voegt de adjunct-directeur - ADVERTENTIE Paar dagen genieten in Lissa- foor het geld hoeft u 't niet te iBekijk de oude Moorse wijk, een cerveja op een van de [rrasjes, neus 'ns rond op de elmarkt U zult zien. 'n Poos bon doet wonderen. Goed idee om op J adem te komen! Een voordelig reisje naar Wenen, 'n stad waarde romantiek nog leeft Bezoek de Hofburg en slot brunn. Smul daarna in een t Kaffeehaus van de verruk- i Apfelstrudel en van een (vele soorten koffie. >emde prijzen gelden bij voldoende (telling en onder voorbehoud van BUUWKLM-AGENT. ent 'm aan het KLM-uit- Hij is uw vertrouwde iur en de meest ervaren man [uitstapje teregelen. OPABROCHURE. KLM heeft voor deze reizen ciale brochure „Europa" gesteld met alle informatie Dze tips. halen bij uw j igent H-kantoor. ituur een ïartmet tra aan Bels bij- liaan -~ 1edcrland.aliJ. J IC, postbus 7700,1117 ZL 1940 voor geld de Duitsers hielpen de vliegtuigbemanning in handen te krijgen. „In die telefoontjes werd zelfs met ingrijpen van de justitie gedreigd, als ik met de zaak zou door gaan." De auteur liet zich hierdoor allerminst uit het veld slaan en over won ook andere moeilijkheden, zoals het achterhalen van essentieel ar chiefmateriaal en nog levende getui gen. Het boek is geïllustreerd met tientallen niet eerder gepubliceerde foto's, die de tekst ondersteunen. Details, zoals de beschrijving van de „geboorte" van het toestel (met opga ve van het contractnummer) in de fabriek en de tot in uitputtende bij van de luchtmachtvoorlichting hier- zonderheden beschreven ervaringen aan toe. van de Tsjechische bemanningsleden na hun gevangenneming, wijzen op nauwgezetheid. Voor zijn ondeizoek, upneiaenng ook naar andere facetten van de Het boek. getiteld „Het mysterie van ^derland, ver- de L 7788", geeft een intrigerend aUeeni?.,iet laar 197.8 „plaatje" van wat er kon gebeuren met een Britse bommenwerper, die vrijwel intact in handen van de Duit sers viel maar ook van de lotgevallen van neergekomen piloten in die tijd. ruim 1300 brieven. Zijn speurwerk verdient alle lof. Bij de presentatie van het boek in Leidschendam, zal morgen de enige nog in leven zijnde piloot van de Wellington L 7788. de Tsjech Arnost Zabr, aanwezig zijn. Voor veel oudere Nederlander» »al V""1 d-e het boek eindelijk opheldering ver- vUegers enkel daKen onderdtüI "«kC schaffen over dat geheimzinnige En gelse toestel, waarover in september 1940 foto's en berichten in ds pers verschenen. Daarna zakte het doek en bloeiden de legendes op. Auteur Rijnhout: „Door intensief speurwerk is het mij gelukt op bijna alle vragen een antwoord te krijgen. Ik hoop dat het verhaal duidelijkheid zal geven over een groep uit hun land verdreven vliegers van Tsjechische afkomst." Bart Rijnhout noemt de twee belangrijkste motieven voor zijn inspanningen: recht te doen aan de rol van de vergeten groep Tsjechen, die aan geallieerde kant vocht en zijn ambitie het spoor van de Wellington L 7788 terug te vinden, waar anderen faalden. Rijnhout: „Als eenendertig- jarige buschauffeur, die de oorlog al leen uit boeken en films kent, was mijn grootste moeilijkheid de situa tie te leren begrijpen. In de kranten vroeg ik om ooggetuigen, waarop ik maar liefst 150 bruikbare getuigen verklaringen kreeg, die mij in staat stelden de zaak nagenoeg compleet te beschrijven. Vele mensen belden mij op, al dan niet anoniem, maar ze belden; dat was voor mij van veel waarde, omdat ik toen pas begreep dat sommigen voor het eerst na 38 jaar gingen praten over wat er toen gebeurd was." Anoniem De anonieme telefoontjes kwamen volgens Rijnhout van voormalige Wassenaarse politie-agenten, die in Bart Rijnhout is niet van plan op zijn lauweren te gaan rusten. De geschie denis van de ongeveer 7000 vliegtui gen en van de bemanningsleden die in de bezettingsjaren boven ons land neerstortten, laat hem niet met rust. Luitenant-kolonel De Jong: „Van elk van die 7000 gevallen zou een com pleet verhaal, een reconstructie, een tragedie ook, te schrijven zijn." Tra gisch, maar gelukkig ook soms dra matisch met een goede afloop, waren de lotgevallen van de vele geallieerde vliegers die levend de grond bereik ten. Een verhaal apart: de piloten- hulp in Nederland. Aan de geschiede nis hiervan wordt het tweede boek van Rijnhout gewijd. Hierin wordt de hoofdrol gespeeld door een koerierster en een verzets man, die het belangrijke Limburgse pilotenopvangcentrum op poten zet te. Bij zijn speurwerk naar de piloten- hulp stuitte Rijnhout op „verkeerde conclusies", die dr. L. de Jong van Oorlogsdocumentatie zou hebben ge trokken uit gegevens ontleend aan de na-oorlogse parlementaire enquête naar het regeringbeleid in de tweede wereldoorlog. De auteur werkt boven dien aan een wel bijzonder ambitieus plan: de beschrijving van de lucht oorlog van de Slag bij Arnhem in september 1944. „In de 104 boeken over de Slag bij Arnhem is die lucht oorlog nooit uit de doeken gedaan". De Wellington L 7788 na de noodlanding in het weiland, terwijl enkele Duitse soldaten de wacht houden. De bommenwerper had in de nacht van 23 op 24 september 1940 deelgenomen aan een aanval op Berlijn en werd, door het uitvallen van de twee motoren na enkele treffers, gedwongen een noodlanding te maken bij Leidschendam. De zes bemanningsleden werden gearresteerd. Het toestel werd, na te gijn hersteld, door de Duitsers gebruikt voor onder meer spionage-doeleinden. Bart Rijnhout met het vliegjacket, dat boer Wil li Veen 37 jaar bewaarde. UTRECHT (ANP) De verbonds raad van het CNV heeft de Tweede Kamer dringend gevraagd, de rege ring ertoe te bewegen, haar besluit om een eigen bijdrage van vijf gulden per verpleegdag in ziekenhuizen en AWBZ-inrichtingen in te voeren, op te schorten totdat de Ziekenfonds raad een volledig en gefundeerd ad vies heeft uitgebracht. Het CNV is er zeer verbolgen over, dat het besluit is genomen op grond van' een zeer vrijblijvend „tussentijds be richt" van de Ziekenfondsraad. Bo vendien is het volgens de verbonds raad in strijd met de uitspraak van minister Albeda (sociale zaken), dat de eigen bijdrage zich zou beperken tot die groep verzekerden, bij wie besparingen thuis het duidelijkst aantoonbaar waren. Volgens het CNV is nog beslist niet aangetoond, dat er van besparingen sprake is, omdat niet is berekend welke extra kosten de „achterblijvers" moeten maken. Kritiek heeft het CNV ook op het feit, dat de mensen met de laagste inko mens het zwaarst worden gedupeerd: met name bejaarden, weduwen en ARNHEM (ANP) Het openbaar mi nisterie in Arnhem heeft gisteren be sloten tegen twee krakers in die stad een proefproces te beginnen rond het zogenoemde anti-kraakartikel in de algemene politieverordening. De be slissing is genomen na overleg met burgemeester Roeien en politie-com-" missaris Bakker. Het proefproces te gen de beide krakers (24 en 26 jaar) dient over niet al te lange tijd bij het kantongerecht, aldus de justitie- woordvoerder in Arnhem. De Eindhovense kantonrechter ver klaarde vorig jaar het anti-kraakarti kel in die stad onverbindend. Daarbij moet worden aangetekend, dat het Arnhemse artikel qua tekst afwijkt van het Eindhovense. arbeidsongeschikten, die meer kans lopen op opname dan anderen. Het CNV mist in het besluit een hard heidsclausule. De verkorting van de bijdragenvrije periode in AWBZ-inrichtingen van een jaar tot drie maanden zal naar de mening van het CNV belemmerend werken op een terugkeer naar de ei gen huishouding (omdat het door het heffen van de bijdrage van ongeveer 650 gulden per maand onmogelijk Is. een eigen huishouding in stand te houden). Dit zal leiden tot een onno dige verlenging van de verpleging, aldus het CNV. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse rand is met onmid dellijke ingang losgekoppeld van de Amerikaanse dollar. De laatste tijd had de rand een vaste koers van 1,15 dollar maar voortaan wordt de note ring aan vraag en aanbod overgela ten. De Zuidafrikaanse centrale bank zal echter Invloed uitoefenen op de koers. Minister van financien Horwood zei dat de maatregelen bedoeld zijn om de buitenlandse investeringen in Zuid-Afrika en de economische groei te stimuleren. Van de zijde van bui tenlandse industriëlen en investeer ders had de minister vernomen dat de huidige bepalingen op het gebied van valuta's en investeringen een obsta kel vormen voor de kapitaaltoevoer. De strenge maatregelen die nu wor den afgeschaft zijn het gevolg ge weest van de rassenonlusten in 1960. Het zwarte verzet leidde in die tijd tot een omvangrijke kapitaalvlucht uit Zuid-Afrika. Tot het pakket van maatregelen be hoort ondermeer het besluit dat het niet-Zuldafrikanen gemakkelijker wordt gemaakt om In het land ge maakte winst over de grens te krij gen. Zuidalrikanen zelf zullen gemak kelijker in het buitenland kunnen In vesteren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het aantal bedrijven dat een hinderwetvergunning nodig heeft, moet drastisch worden be perkt. Voor bedrijven met een matige milieubelasting kan worden volstaan met een meldingsplicht. Deze sugges tie doet de vereniging van Nederland se gemeenten (VNG) aan minister Ginjaar van milieuhygiëne. De VNG zegt in een brief aan de bewindsman, dat door deze wijziging de controle op de naleving van de hinderwet doel matiger kan worden uitgevoerd. De VNG reageert met haar brief op onderzoeken van het ministerie die uitwezen dat de gemeenten deze con trole verwaarlozen. De vereniging geeft toe dat het beter kan, maar stelt als voorwaarde dat de onpraktische wetgeving wordt veranderd. Ook moet het rijk de gemeenten meer geld (ongeveer vijftig miljoen gulden) geven. Volgens de vereniging heeft de ge brekkige uitvoering van de hinderwet vooral betrekking op bedrijven die het milieu matig belasten. Veel kan worden verbeterd volgens de VNG als gemeenten de mogelijkheid krijgen om bijvoorbeeld bedrijven op indu strieterreinen een meldingsplicht op te leggen en bedrijven in woon- en natuurgebieden een vergunnings plicht Van een onzer verslaggevers PIETERBUREN Het zeehonden opvangcentrum in het Noordgroning- se Fieterburen dreigt in financiële problemen te raken als gevolg van de aanhoudende vorst. De zeehonden crèche, die op het ogenblik vijftien gasten heeft, verbruikt erg veel water en elektriciteit. „De winter mag zo niet te lang door gaan; anders komen we In financiële problemen," vertelt een medewerk ster van het centrum van Lenie t Hart: „Wij gebruiken veel water: we moeten het laten stromen om bevrie zing te voorkomen en om de bassins schoon te maken". door Cisca Dresselhuys AMERSFOORT Neder land heeft zo'n 1700 bejaar dentehuizen. Dat betekent dat er ongeveer eenzelfde aantal bewonerscommissies zou moeten zijn. Want zoals een onderneming met meer dan honderd werknemers een ondernemingsraad moet heb ben, zo moet een bejaardente huis met meer dan tien bewo ners over een bewonerscom missie beschikken. Deze commissies zijn er speciaal voor bedoeld, dat de bejaarden zelf iets te vertellen hebben in de tehuizen, zo dat de zaken er niet over hun hoofd heen geregeld worden, zonder dat zij er iets in te zeggen hebben gehad. Maar er zijn lang geen 1700 bewoners commissies in ons land. omdat men in nog heel wat tehuizen (nog) niet. toegekomen is aan de oprichting. Vooral in de kleinere huizen heeft men vaak het gevoel, dat het niet nodig is omdat „wij hier één grote familie zijn". Uit een enquête in 1975 zou de conclusie kunnen worden ge trokken dat ongeveer 70 procent van de tehuizen een of andere vorm van1 bewonersoverleg heeft. Toch is het niet in de haak, want de provinciale overheid die het bestaan van een be wonerscommissie heeft voorgeschre ven. heeft dit niet voor niks gedaan. Er waren en zijn immers altijd klach ten over de onmondigheid van de bejaarden in tehuizen, die betutteld worden en die niets meer over hun eigen leven te zeggen hebben. ..Het is in veel te veel huizen nog altijd: vóór u, over u en zonder u." zegt de heer M. van Gorkom, zelf bewoner van een bejaardentehuis in Amersfoort en sinds kort voorzitter van het Landelijk Overleg Bewoners commissies Bejaardenoorden (LOBB). Deze stichting is opgericht om eraan te werken dat ln ieder geval alle tehuizen een commissie krijgen en in de tweede plaats om de rechten van deze commissies verder uit te breiden en wettelijk vast te leggen. „Als een tehuis al een bewonerscom missie heeft, heeft die vaak niet veel in de melk te brokken, omdat men zich eigenlijk alleen bezighoudt met het organiseren van feestavonden, het bespreken van menu's, het rege len van uitstapjes en dergelijke na tuurlijk allemaal heel nuttige dingen, maar er is méér. De bejaarden zouden ook betrokken moeten worden bij het echte beleid van een tehuis (wie wor den er opgenomen en wie afgewezen en waarom, moet er meer personeel komen en dergelijke. Pas wanneer dat gebeurt, is er sprake van dat de bejaarde echt iets te zeggen heeft over zijn eigen levensomstandighe den in het tehuis. 'Eigen woning' „Ik zie het tehuis namelijk niet als een instituut, waar je als oudere dankbaar en stilletjes op Je kamertje moet zitten, maar als de eigen woning van de oudere mens, die in plaats is gekomen van zijn zelfstandige wo ning, die hij daarvoor had. En zoals je in je eigen huis zelf mag bepalen hoe Je wilt leven, zo moet een bejaarde dat ook kunnen in het tehuis. Dat daarbij bepaalde regels in acht geno men moeten worden, is logisch, maar niet méér regels dan strikt noodzake lijk. Bovendien moeten die regels sa men met de bewoners zijn opge steld," meent hij. De LOBB heeft dezer dagen een brief gestuurd naar alle 1700 bejaardente huizen. waarin men oproept tot een landelijke bundeling van de krach ten, waardoor men als bewoners sa men een vuist kan maken, wanneer dat nodig is. „Daarvoor moeten allereerst de rech ten van de commissies wettelijk wor den omschreven en vastgelegd, want nu is het nog steeds zo, dat we eigen lijk niet weten wat onze rechten zijn. Of we eigenlijk wel meer mogen be praten dan de kaartavondjes en de maaltijden. Wanneer die rechten een maal duidelijk omschreven staan, is het voor de bewonerscommissies veel duidelijker wat hun werk is. Boven dien kunnen ze dan ook als volwaar dige gesprekspartners gezien worden bij allerlei vormen van overleg (met directies, maar ook met de provincia le en rijksoverheid). 'wettelijke status' „Kijk, als bewonerscommissie heb je nu misschien wel iets te zeggen in je eigen tehuis, maar daarbuiten sta Je machteloos. En dat, terwijl juist de meest vérstrekkende maatregelen meestal 'van buiten' (van de over heid) komen. Wil Je daarin iets te zeggen krijgen, zul Je de krachten moeten bundelen en een vastgelegde wettelijke status hebben," vindt de heer Van Gorkom. Een belangrijke zaak voor de bewo nerscommissie vindt de heer Van Gorkom bijvoorbeeld betrokken te raken bij de opname van nieuwe be jaarden in de tehuizen. Daarvoor be staan nu indicatiecommissies, maar het beleid dat deze voeren gaat ge heel buiten de bewoners om. Een andere zaak: op het ogenblik komen er van de overheid geluiden, dat er zeker 40.000 bedden te veel zouden zijn in de bejaardentehuizen. Er zouden minder plaatsen in de te huizen moeten komen, waardoor ook minder personeel aangenomen zou hoeven te worden. „Dit zijn allemaal belangrijke zaken, maar daar staan wij als bewoners van de tehuizen tot nu toe volkomen bui ten. Neem de opname van nieuwe bewoners. Op het ogenblik gelden hiervoor veel strengere voorwaarden dan tot voor kort. Je moet nu wel echt aan een tehuis toe zijn, wil Je er ook inkomen. Dat heeft misschien voor delen, maar ook grote nadelen. Ik vind, dat een oudere man of vrouw, die te kennen geeft dat hij graag in een tehuis zou willen, daartoe eigen lijk de mogelijkheden moet hebben. Hij of zij moet dan niet hoeven te wachten tot men ziek of ernstig hulp behoevend is. Ik ga er altijd van uit, dat elk mens het liefst zo lang moge lijk zelfstandig blijft wonen en dat er dus doorslaggevende redenen zijn, wanneer hij zegt dat hij in een tehuis wil. Dat hoeven heus niet altijd ge zondheidsredenen te zijn, dat kan ook de angst voor vereenzaming zijn of het niet overweg kunnen met de dagelijkse verzorging. „Neem nou een oudere man, wiens vrouw gestorven is. Moet zo'n man, die eigenlijk alleen nog maar rustig wil leven, nog leren koken en huis houden? Voor mij mag zo'n man, ook al is zijn gezondheid prima, best in een tehuis. Ik weet wel dat dat alle maal geld kost en niet zo'n klein beetje ook. Het merendeel van de tehuisbewoners zit immers tegen woordig op kosten van de bijstand, doordat de veizorgingsprijzen voor vrijwel niemand meer te betalen zijn. Maar die mensen hebben toch vanaf hun negentiende of zo belasting be taald. Mogen ze dan op hun oude dag rustig verzorgd willen zitten?" „Onzinnig" „Ik ben echt van mening, dat er een plaats beschikbaar moet zijn voor elke oudere, die dat wil. Er zijn nog steeds veel meer bejaarden, die aan een plaats ln een tehuis toe zijn dan er plaatsen in tehuizen zijn. Er zijn nog altijd wachtlijsten. Daarom vind ik zo'n uitspraak dat er 40.000 bedden te veel zouden zijn, ook zo onzinnig. Laten ze eerst eens komen kijken en de wachtlijsten inzien". Wanneer de LOBB zijn zin krijgt, zal dus op zo kort mogelijke termijn elk bejaardentehuis een bewonerscom missie hebben, die zeer Intensief be zig is met de behartiging van alle belangen van de tehuisbewoners, zo wel binnen als buiten het tehuis. In het hula zijn daar zaken als: de verzorging, de privacy, de maaltijden, de verzorging bij ziekte etc., die de aandacht vragen, erbuiten zaken als de financiële toestand (bijstand, pen- slonprijzen, de AOW en dergelijke, opnemingsnonnen enz. Maar zijn er wel bejaarden genoeg, die zich willen Inzetten in zo'n com missie, vroegen wij de heer Van Gor kom. Er zijn toch ook genoeg oude ren. die vóór alles prijs stellen op een rustig en verzorgd leven en die er niks voor voelen op hun oude dag nog eens „op de barricaden" te gaan. „Het is wel mogelijk dat de bejaarden zelf niet hard genoeg lopen om in zo'n commissie te gaan zitten. Dat kan best. Maar dat komt ook, doordat veel van hen niet eens weten dat zulke commissies horen te bestaan en dat wat zij zeggen echt belangrijk is. Een extra moeilijkheid bij het be mannen van een bewonerscommissie is, dat sedert geruime Ujd. door de strengere opnemingsnormen, steeds oudere en qua gezondheid minder goede bejaarden ln de tehuizen ko men. Deze sterke veroudering in de tehuizen heeft het gevaar, dat we steeds moeilijker commissieleden zullen kunnen vinden. Aan de andere kant denk ik, dat er straks maar dan hebben we het wel over een hele tijd verder andersoor tige bejaarden zullen komen. Xk be doel daarmee, dat het minder bange mensen zullen zijn, méér op de bres voor hun rechten en niet meer van het type: dankbaar-afwach ten-met- de-pet-in-de-hand. Veel bejaarden zijn nu vaak nog bang om voor zich zelf op te komen, ze horen alleen maar dankbaar te zijn, vinden ze zelf. Dat is natuurlijk een persoonlijke el- genschap; ik denk. dat dit mensen zijn die hun hele leven bang geweest zijn voor autoriteiten en bazen. Ik denk dat ze vroeger ook niet om op slag durfden te vragen bij hun chef."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11