Waarschuwing tegen zeer gevaarlijke drug Éénmalig:750Le Cars voor Nederland. 'Misleidende propagan Europese verkiezinge Geestesstoornissen mogelijk 'Rechten psychiatrische patiënten verbeteren' Controle bepleit op behandeling van zwakzinnigen Lelystad gemeente Jonge socialisten klagen: Schiphol vo| vijfde baan DONDERDAG 25 JANUARI 1979 TROUW/KWARTET DE - Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - In verscheidene centra in Rotterdam waar veel druggebruikers komen, heeft de gemeentelijke genees kundige dienst stencils opgehangen, waarin gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van „Angel dust". Er wordt op gewezen dat na gebruik van dit verdovende middel zeer ernstige geestesstoornissen kunnen optreden. In het Rotterdamse Dljkzigt-zieken- huis zijn al drie mensen opgenomen die na gebruik van Angel dust com pleet in de war zijn geraakt. De Rot terdamse politie spreekt van „zeer gevaarlijk spul". Angel dust Is in gebruikerskringen de benaming voor de stof phencyclidine (PCP). Het spul heeft in oorspronke lijke vorm veel weg van poedersuiker en werd jaren geleden in ziekenhui zen als verdovingsmiddel gebruikt. Door de schadelijke neveneffecten gebeurt dat nu niet meer. PCP wordt nu nog op beperkte schaal toegepast in de diergeneeskunde. Epidemisch Mevrouw Veder-Smit Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris me vrouw Veder-Smit van volksgezond heid vindt dat de rechtsbescherming van vrijwillig opgenomen pt tiënten in een psychiatrische inrichting moet worden verbeterd. Dat moet gebeu ren in een algemene wettelijke rege ling van de patiënt in welke tak van de volksgezondheidszorg dan ook. Al leen patiënten, die gedwongen zijn opgenomen in een psychiatrische in richting door uitspraak van rechter komen in de toekomst te vallen onder de Wet Bijzondere Opnemin gen in Ziekenhuizen, de BOPZ. Het ontwerp van de wet dateert uit 1971. Mevrouw Veder schrijft dit in een notitie aan de bijzondere Kamercom missie. die zich met die BOPZ bezig houdt. In feite zegt de notitie niets over de wetsontwerpen zelf. Het enige wat mevrouw Veder hiermee bewerk stelligt is het weer van elkaar loswe ken van de twee patiëntengroepen. In '76 stelde de toenmalige staatssecre taris van volksgezondheid de heer Hendriks dat beide groepen onder BOPZ moesten vallen. Die BOPZ moet de krankzinnigenwet vervan gen, die nu nog wordt gehanteerd. Deze wet stamt uit 1884. Al in de jaren vijftig is men begonnen met pogingen die wet te vervangen. Tot op heden is men daar nog niet veel verder mee gekomen. Commissie De staatssecretaris, die de notitie mede namens minister De Ruiter van justitie aan de Kamer heeft gestuurd, schrijft dat de BOPZ. in 1976 gewij zigd nu zo spoedig mogelijk moet worden afgewikkeld in het parle ment. Om de voorgestelde wet nog eens te wijzigen moet mevrouw Veder eerst de resultaten van de commissie- Van Dijk afwachten, die al jaren be zig is de consequenties en mogelijk heden van de wet uit te zoeken. Eigenlijk zou dat rapport van de com missie nog dit voorjaar worden uitge bracht. maar het laat zich aanzien dat dat later in het jaar pas zal gebeu ren. Binnen de commissie bestaan allerlei verschillen van mening. Ook op het ministerie zou de zaak vasl zitten vanwege verdeelde opvattin gen tussen juristen en medici. UTRECHT (ANP) Iedere zwakzin nige in een inrichting moet een men tor krijgen die de behandeling van de zwakzinnige kan controleren. Een speciale rechter moet de mentor aan wijzen. Naar aanleiding van de ge beurtenissen in het Udenhoutse Hui ze Assisië. waar een huisarts en een broeder schedelmetingen en andere „wetenschappelijke" experimenten hebben uitgevoerd, schrijft de jurist Paul Laurs dit in het blad van het nationaal orgaan zwakzinnigenzorg Klik'. Hij pleit voor een wettelijke regeling De ouders zijn volgens Laurs de meest aangewezen personen voor het mentorschap Een wettelijke regeling zou de inrichtingen ertoe moeten ver plichten de mentor bij behandeling van de zwakzinnige te betrekken. De controle zou volgens Laurs moeten gebeuren door teams van ouders en deskundigen. De zwakzinnige is niet alleen vanwege zijn handicap erg kwetsbaar, maar ook door de toe stand waarin hij leeft, zo schrijft Laurs. De zwakzinnige zou moeten worden beschermd door anderen en tegelijkertijd tegen die anderen. Wetsvoorstel: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Lelystad wordt een gemeente Minister Wiegel van bin nenlandse zaken heeft hiervoor giste ren een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend Lelystad bestaat al ruim tien jaar en telt momenteel on geveer 33.000 inwoners De plaats valt thans onder het openbaar lichaam zuidelijke IJsselmeerpolders Het Inwonertal zal naar verwachting groeien tot 40.000 in 1980 en 100 000 in het jaar 2000 De minister vindt, dat de gemeenschap nu al groot genoeg is om een plaatselijk bestuur te recht vaardigen Met de boeren en buiten lui meegerekend zft Lelystad nu op een inwonertal van veertigduizend Volgens de narcoticabrigade van de Rotterdamse politie heeft het ge bruik van Angel dust in de Verenigde Staten al epidemische vormen aange nomen. In Nederland is het middel tot nu toe niet aangetroffen, maar de indruk bestaat dat het wel in enkele grote steden waaronder Amsterdam. Rotterdam en Groningen, op de zwar te markt wordt aangeboden. De GG en GD in Rotterdam is ertoe overgegaan waarschuwingsbiljetten te sturen naar verscheidene ontmoe tingscentra in de stad, omdat het 'vermoeden bestaat dat handelaars het spul aanbieden als heroïne. Ook zou het middel verkocht worden als mengprodukt Omdat de prijs naar verhouding vrij laag wordt gehouden 100 tot 150 per gram) vreest de GG en GD. dat de handelaren op deze manier in korte tijd veel drugge bruikers met dit nieuwe middel „ken nis" willen laten maken. Eerste gebruik al Het eerste gebruik ervan kan naar de mening van drs. M. Morival, chef van de onderafdeling alcohol en drugs van de GG en GD in Rotterdam al fataal zijn. De uitwerking van Angel dust is weliswaar bij iedereen ver schillend, maar zodra meer dan acht milligram wordt ingenomen kunnen de meest verschrikkelijke dingen ge beuren. Vooral de neiging tot zelfver minking, die zelfs kan uitlopen op zelfmoord, treedt dan op. Andere ver schijnselen zijn volgens drs. Morival achtervolgingswaanzin. aanvallen van grote angst, geheuvenverlies. en spraakproblemen, terwijl het slacht offer ook in coma kan geraken. Het middel verstoort de relatie tussen geest en lichaam in zeer ernstige mate. Angel dust valt overigens niet onder dé gïïSffi&'fcSS »e Van Brienenoordbrug in Rotterdam is gisteren tijdelijk dat degenen die betrapt worden met gesloten geweest wegens de vallende ijsmassa's. Op de foto het spul, slechts een kleine boete een brandweerman die stukken ijs laat zien zo groot als een wacht. mes. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Jonge Socialisten in de PvdA hebl de Reclamecodecommissie een klacht ingediend teg< nationaal comité „Rechtstreekse verkiezingen Europei lement". De propaganda die het comité via een advei maakt voor de verkiezingen wordt bewust misle genoemd. Dit comité heeft ongeveer vijf mil joen gulden ter beschikking om een campagne te financieren onder de noemer „Kom op voor Europa" om zo de ongeïnteresseerdheid van de be volking voor de EEG-verklezingen in juni weg te werken. Op 9 januari werd daarmee een begin gemaakt met een paginagrote advertentie in alle dag bladen. Daarin stond te lezen: „Uw stem heeft alles te maken met een betere controle op wat er in Brussel allemaal wordt besloten" en „We gaan een nieuw Europees Parlement kiezen van 410 mensen. Een beter parle ment. Een echte volksvertegenwoor diging, waar de Raad van Ministers wel naar zal moeten luisteren". De Jonge Socialisten noemen dit een „suggestieve tot leugenachtige wijze om een slecht produkt te verkopen". „Wie in juni gaat stemmen, stemt voor een EEG-parlement zonder be voegdheden, zonder invloed of de po-' litieke koers die Europa gaat varen. Het parlement heeft slechts minieme mogelijkheden om de EEG-commis- sie te controleren, die zelf weer geen bevoegdheden heeft, maar volledig is gebonden aan de besluiten van de Raden van Ministers. Daaraf ook niets veranderen", zo stel Met het indienen van deze willen de Jonge Socialisten 1 geval duidelijk maken, dat niefcj een de mlljoenencampagne comité zonder meer slikt. Van onze parlementsredactie AMSTERDAM De KLM luchthavendirectie van Schiphè 1 den liever een nieuwe vijfde b rtl Schiphol zien, dan een getf11 vierde baan. De voorkeur vc T extra baan wordt geuit als rea uitlatingen van staatsse< ia Smit-Kroes van verkeer en staat, die pleitte voor draaien vierde baan. Deze kostbare technische ingn e nodig zijn om bij een toenemei )e tal vluchten de geluidshinde f omliggende woongebieden te Mjid deren. U wou een Amerikaan? De insiders wisten het Die keken al een hele tijd naar de Renault 5 die weliswaar in Frankrijk gebouwd wordt, maar die voor Amerika is bedoeld, waar de 5 Le Car al grote naam maakt De Renault 5 Le Car heeft: alles erop en eraan wat er maar aan moois en zinnigs voor een Vijf te bedenken valt Plus heel uitdagend die frivole naam op de deuren; Le Car. Het goede nieuws voor wie èn van Vijven èn van Amerikaanse stijl houdt er is besloten om een aangepaste serie Le Cars in Europa te houden. Na eerlijke verdeling komt dat neer op 750 Le Cars voor Nederland. Net genoeg om er bij elke Renault dealer een stuk of wat neer te zetten. Gauw gaan kijken maar. Le Can bijna 1300 cc, 46,6 kW ISO. Genoeg voor een felle acceleratie en een top van meer dan 150 km/u. Vliegtuig- stoelen, elektronische toerenteller, moquette tapijt elektrische sproeier/ wisser op verwarmde achterruit Om maar wat te noemen. Aan de buitenkant tonen vooral de lichtmetalen wielen, de fijne dekoratieve strepen en het getinte glas. Het zou ons verhazen als u nog meer extra's wist te bedenken. Renault 5 te Car f 15.395,- mkl BTW. Wijzigingen voorbehouden. Renault adviseert Elf oliën

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10