Kruiswerk eindelijk onder de AWBZ Publiciteit voor zuinig gasgebruik treft doel Tekening van eon Trouw Commentaar Jeen compensatie voor lalvering bijslag igen risico (I) *ïigen risico (2) Meer dan ooit komt het nu op de inhoud van het werk aan Zondagssiuiting Rijssens zwembad: beroep bij Kroon Verbruik voor het eerst gedaald schaatsend naar museum symbool probleem walvis gered vier miljoen boodschap WOENSDAG 24 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 let kabinet heeft op nogal losse ptmlen besloten een grote groep iekenfondsverzekerden (namelijk lit nstaanden en echtparen zon- Icr kinderen) een eigen risico te ragen van vijf gulden per dag. die iij of zij in het ziekenhuis door- ircngt. De regering stelt zich op iet standpunt dat, eenmaal in een ickenhuis opgenomen, er thuis nor de patiënt geen potje meer ichoeft te worden gekookt. Bij I-volg zou het billijk zijn dit voor- Iceltje terug te betalen in de vorm in een eigen risico van vijf gulden 9 cr dag ii ivcn afgezien van de administra- rompslomp die een dergclij- c maatregel ongetwijfeld met zich ice brengt, is er op zichzelf be- chouwd weinig tegen de redene- aing van het kabinet in te brengen, n let moet dan echter wel vaststaan, n at het voordeeltje inderdaad een z oordecltjc is en het bovendien a iet de juiste groepen wordt verre- i end. Juist op deze punten mist et regeringsvoorstel de nodige it rouwens er komt nog iets bij. Het )et waar het toch in feite gaat n beheersing van de kostenstij- I ng in de gezondheidszorg wat j. eemd aan, juist de patiënt wat a eer kostenbewust te maken. De e jf gulden vormen, hoe gering e n verhoging van de drem- n :l om van de diensten van de n :zondheidszorg gebruik te ma- a n. En dat terwijl cr nogal wat gumenten zijn die juist voor een rderc verlaging van die drempel eiten. Uit onderzoekingen blijkt Ikens weer dal er meer zieken jn dan patiënten die zich hebben n ngemeld b ct kabinet kan daartegen natuur- k aanvoeren dat de kostenbe- ,E ersing in de gezondheidszorg nu aanmaal uit de lengte of uit de eedte moet komen. Maar ligt het jet veel meer voor de hand de ten te bestrijden waar zij ook rlelijk gemaakt worden: zie- infiuisbouw, de tot op zekere ;te ongrijpbare tariefbereke- ig van specialisten, de aanschaf kostbare medische appara- r, de ongecontroleerde en vaak rdure medicijnenverstrek- overtuigingskracht. Weliswaar spaart de patiënt thuis voeding uit, maar onvoldoende is bekend wel ke extra kosten opname in een ziekenhuis met zich mee brengt. Het is mede om die reden, dat het kabinet veiligheidshalve gezinnen met kinderen alvast van het vijf- guldcn-risico heeft uitgezonderd. Maar dan nog: wie zou kunnen bevroeden wat deze maatregel bij voorbeeld betekent voor een we duwe die van een minimumloon moet rondkomen? Het is duidelijk: het kabinet heeft wat al te gemakkelijk naar zich toe gerekend, toen de ziekenfond sraad in een onbewaakt ogenblik in een tussentijds bericht de bespa ring aan voeding op ongeveer vijf gulden schatte. Voor een definitief advies wilde de raad echter meer inzicht hebben in de bijkomende kosten en de effecten van het eigen risico voor de verschillende groe pen. De regering heeft daar helaas niet op willen wachten. Het kabi netsbesluit is daarom op zijn minst voorbarig. door Kees de Leeuw UTRECHT Na een periode van grote onzekerheid, die eigenlijk wel erg lang duurde en tot moeilijkheden in het kabinet leidde, kon premier Van Agt vorige week vrijdag na afloop van de ministerraad toch meedelen, dat het Kruiswerk voortaan uit de algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ) zal worden betaald. Weliswaar pas met ingang van 1 januari 1980, maar het principe-besluit is nu genomen over eenkomstig unanieme uitspraken van de Tweede Kamer en conform de wens van staatssecretaris Veder-Smit van volks gezondheid. king, terwijl goedkopere alterna tieven voorhanden zijn enzo voorts. Het is juist dat met een beheersing van deze kosten een begin is ge maakt en er op die manier feitelijk al miljarden guldens zijn bespaard. Die mogelijkheden zijn echter nog lang niet uitputtend benut. Het parlement doet er daarom goed aan het kabinet de komende dagen wat krachtiger op dit spoor te zet ten. Te voorzien valt echter dat het kabinet het wellicht wat meer in die richting zal willen zoeken. Maar het zal tegelijkertijd aanvoe ren dat de te verwachten besparin gen dan te lang op zich zullen laten wachten. Deze opstelling zou van een te grote zuinigheid getuigen, die al te gemakkelijk de wijsheid bedriegt. Vooralsnog hebben we er echter vertrouwen in dat het parlement en het kabinet samen een oplossing zullen vinden. Dat lijkt ons beter dan nu al op te roepen tot burgerlijke ongehoor zaamheid zoals in feite de FNV gisteravond in een televisieuitzen ding deed, bij monde van de heer Bode. Mr. A. S. Frowljn, sinds mei vorig jaar directeur van de Nationale Kruisver eniging. spreekt dan ook van een „heel gelukkige beslissing" en een „goeie zaak". In feite speelt de kwes tie al jaren en de voortdurende onze kerheid over een goede financiering van het Kruiswerk heeft hij als „wur gend" ervaren, maar dat neemt niet weg dat hij ondanks signalen die op het tegendeel wezen toch redelijk op timistisch is geweest over de afloop. „Het zou ook inconsequent zijn ge weest. als het kabinet anders had besloten", aldus mr. Frowijn, „want het gaat hier om het beleid van me vrouw Veder-Smit en zij is de eerste om de richting te bepalen" Bovendien lag er ook sinds april vorig jaar een advies van de Ziekenfonds raad. waarin staat dat het Kruiswerk per 1 januari 1979 door de AWBZ zal worden bekostigd en dat de contribu ties van de leden moeten worden ge handhaafd. Niet-leden zouden een ei gen bijdrage van 75 gulden moeten betalen, als ze de hulp van een kruis vereniging inroepen Begrip i onze sociaal-economische redactie ;N HAAG Het kabinet komt niet met compensaties voor itparen met minimuminkomen die na 1 januari hun eerste id krijgen of al hebben gekregen, en die te maken krijgen feit een gehalveerde kinderbijslag. Uitspraken van premier in Agt voor de tv hebben de indruk gewekt dat het kabinet bekeek of compensaties voor de minimuminkomens lig zouden zijn. Hoe dit alles door het ministerie ver der zal worden ingevuld, moet nog worden afgewacht, maar directeur Frowijn kan er wel begrip voor op brengen. dat de datum van ingang een jaar is verschoven. „Er moet nog zoveel gebeuren en daarbij zal de nodige zorgvuldigheid in acht dienen te worden genomen, maar ik ervaar dit uitstel niet als een ramp. Het biedt in ieder geval de mogelijkheid deze zaak goed te regelen" Overeind staat evenwel het feit, dat het Kruiswerk dit jaar afhankelijk blijft van de algemene middelen, af komstig van rijk. provincies en ge meenten. Er is een tekort van zes miljoen gulden en daarnaast nog eens 1,75 miljoen, die nodig is om de achterstand in te halen ontstaan bij het aanstellen van ziekenverzorgen den in de wijk. Het ligt voor de hand. dat nu het Kruiswerk in het verzeke ringsstelsel is opgenomen niemand er belang bij heeft, dat het peil dit jaar zou zakken, waarna het volgend jaar weer moet worden opgetrokken", al dus mr. Frowijn. Over dit alles moet nog overleg wor den gevoerd, maar binnen de Natio nale Kruisvereniging bestaan er wel een paar ideeën over. Zo zou er een beroep gedaan kunnen worden op het AWBZ-fonds. waarover de Zieken fondsraad beschikt en dat bedoeld is als een overbruggingsregeling naar de wettelijke datum van invoering onder de AWBZ. Een andere moge lijkheid is. dat staatssecretaris Ve der-Smit laat nagaan of er op de begroting van volksgezondheid niet alsnog ruimte is te vinden om de tekorten van het Kruiswerk op te vangen. Daarnaast zou eventueel ook een combinatie van beide mogelijk zijn. Mr. Frowijn: „Het is wel duidelijk, dat nu het beknibbelen en bekorten op het Kruiswerk (dat overigens al is begonnen onder ex-staatssecretaris Hendriks) voorbij zal zijn. althans die verwachting heb ik. Het gaat mij ech ter te ver om te zeggen dat de maat schappelijke gezondheidszorg voort aan op fluweel zit. De voorwaarden zijn dat de bestaande voorzieningen gehandhaafd blijven, dat dit werk waarvan de kosten inclusief de 90 miljoen contributie van de leden op zo n vierhonderd miljoen komen, niet meer uitgaven zal vergen, maar dat er wel voorzien is in een toeneming van vier procent. En dat is bedoeld voor een geleidelijke uitbouw van het Kruiswerk en om de nu ontstane ach terstand in te halen". Al eerder heeft de Nationale Kruisvereniging gewezen op de toe nemende druk om haar werk uit te breiden. In dit verband wordt het aantal bejaarden genoemd dat jaar lijks toeneemt en het beroep op de Kruisorganisatie zich meer dan voor heen in te zetten in het kader van het vroegtijdig onderkennen van ontwik- kelings-stoornissen bij de jeugd. Onder de koepel van de Nationale voorzieningen, nu de financiering van dit werk vla de AWBZ in principe rond is. Zo heeft het Groene Kruis in Limburg welfare-werksters in dienst die bezigheidstherapie doen voor mijnwerkers met stoflongen Men vraagt zich daar af. wat er gebeurt als de AWBZ-financiertng ook praktisch rond is ..Die onrust moe' worden weggenomen aldus Frowijn .en goede voorlichting is dan ook er1.: belangrijk Overeengekomen is. dat de bestaande toestand gehandhaafd blijft en dat geldt ook voor zo n bij zondere voorziening m een dergelijke regio Dat is wel degelijk mogelijk binnen het advies van de Zieken fondsraad" Hij noemt verder als een van de be dreigingen, dat door de AWBZ het verenigingsleven zou kunner. worden aangetast. Dat mensen hun lidmaat schap opzeggen, omdat ze in de ver onderstelling verkeren dat dit nu niet meer nodig is „Ik zou dat erg betreu ren. omdat er dan toch wel een bit zondere band verloren zou gaan Daarom is onze zorg ook. dat de plaatselijke Kruisverenigingen hun oorspronkelijke taak weer terugvin den, namelijk dat je als vereniging zorgdraagt voor de gezondheidszorg in je eigen gebied Ik zie dat als een opgave en niet zozeer als een knel punt Burenhulp Mr. A. S. Frowijn: 'Hele gelukkige beslissing'. Kruisvereniging, een fusie die op 15 februari 1977 tot stand kwam. telt Nederland ruim zeshonderd Kruis verenigingen. die samen zo n 4500 wijkverpleegkundigen in dienst heb ben. Verder zijn er 2.5 miljoen gezin nen en alleenstaanden lid van een Kruisvereniging, die gemiddeld een veertig gulden per jaar aan contribu tie neertellen. Binnen de eerstelijns-gezondheids zorg nemen de wijkverpleegkundigen dan ook een belangrijke plaats in Een wijkzuster komt bij de mensen thuis, verpleegt, geeft voorlichting over medicijnen en kan uitleggen wat een bepaalde ziekte betekent. Zij zorgt voor begeleiding bij ziekte ol een handicap, maa) deze wijkzuster geeft tevens steun bij het sterven en het verwerken van het verlies Onrust Mr Frowijn ontkent niet dal men binnen het Kruiswerk erg bezorgd is over een gelijkstelling van bepaalde Met nadruk stelt hij dan ook. dat d< AWBZ geen oplossing is voor het to tale Kruiswerk, maar alleen voor d- financiering ervan „Al een eeuw lang vervullen de Kruisverenigingen hun taak binnen de Nederlandse gemeen schap en aan die taak zal steeds meet opnieuw een zinvolle inhoud moeten worden gegeven Denk maar aan bu renhulp. gezondheidsvoorlichting en zelf-hulp. maar ook aan het leggen van contacten met actiegroepen op dit gebied Daarom, ook al zijn we dan nu van de financiële beslommc ringen af. er is nog geen eind gek»' men aan alle problemen Intcgendi meer dan ooit komt het nu op inhoud van het werk aan en da zullen we ons in de toekomst dan op moeten richten RIJSSEN(ANP) Gedeputeerde sta ten van Overijssel hebben het raads besluit van Rijssen om het zwembad op zondag te sluiten ter vernietiging bij de Kroon voorgedragen. Eerder drongen gedeputeerden er bij de ge meenteraad van Rijssen op aan om terug te komen op het besluit, omdat sluiting van het bad op zondag in strijd is met de zondagswet. Nu de raad zijn standpunt niet heeft gewij zigd hebben gedeputeerden zich tot de minister van binnenlandse zaken gewend. Zij pleiten bij hem voor een spoedige behandeling van de Rijssen- se aangelegenheid, zodat tijdig, voor de datum waarop het zwembad deze zomer opgengaat, vaststaat dat er ook op zondag kan worden gezwom men. In het verleden leidde de slui ting van het zwembad op zondag tot kraakacties. Van onze redacteur wetenschappen ENSCHEDE - Het gasver- bruik per particuliere aanslui ting is in het afgelopen jaar „voor het eerst sinds de aard gasperiode" enigszins ge daald. Dit gebeurde nadat de Tekeningen, bij voorkeur in liggend lor- maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Jals bekend worden dit jaar de Jervoudige kinderbijslagen voor 16- gjige scholieren en invalide kinderen ninderd De betrokken ouders jjjgen. afhankelijk van hun inko jn. wel compensaties via tegemoet- ning in studiekosten CDA en wilden deze compensaties op- ^ren Het benodigde geld hiervoor erkregen door halvering van de Iderbijslag voor het eerste kind. te finnen met kinderen geboren op 2 luari van dit jaar. De beslissing deze halvering werd pas kort kerstmis duidelijk. Het scheelt etrokkenen jonge echtparen zo n 330 gulden per jaar. de AVRO-tv werd premier Van i herinnerd aan de belofte van het kabinet de koopkracht voor de mini muminkomens te garanderen. Maar nu zouden ook echtparen met mini muminkomen er 330 gulden „op ach teruit" gaan. Van Agt: „Als dat zo is. dan moet het kabinet maatregelen treffen om de toezegging (koopkracht garanderen, red.) te verwezenlijken". PvdA-Kamerleden vroegen de pre mier schriftelijk wat voor maatrege len te verwachten waren. Daarop heeft de regering geantwoord dat de halvering van de kinderbijslag voor eerstgeboren kinderen „geen reden vormt om maatregelen te treffen". De halvering zal. aldus de regering, „niet leiden tot inkomensvermindering, maar slechts tot een uitstel van inko menstoeneming". r wel j /.,«o Anyjt* ie io ook vo (d oe h de stijging in 1977 al duidelijk lager was geweest dan in de voorafgaande jaren Dit deelde secretaris G G. Groenewe gen van de vereniging van gasbedrij ven VEGIN gisteren mee om te illu streren dal publiciteitscampagnes met thema's als Verstandig niet aardgas" en ..Stroom is kostbaar" wel degelijk effectief zijn Het totale ener gieverbruik in Nederland was volgens een voorzichtige raming van minister Van Aardenne (economische zaken in 1977 ongeveer negen procent lager dan het zonder een op besparing ge richt overheidsbeleid zou zijn geweest Minister en gasman deelden dit mee bij de start van een landelijk energie project voor het basisonderwijs, een gezamenlijke onderneming van de VEGIN haar elektrische tegenhan ger de VEEN en de Nederlandse Gas unie Naar alle negenduizend basis scholen is een compleet pakket met te behandelen stof voor de eerste tot en met de zesde klas toegestuurd De bijbehorende werkbladen voor de leerlingen kunnen door de scholen worden besteld voor twee kwartjes per leerling, de helft van de kostprijs aldus Groenewegen Uit de eerste reacties is nu al gebleken dat er bij het onderwijs voor dit project veel belangstelling bestaat Gezamenlijk Dat was niet vreselijk verrassend want elektriciteits- en gasmensen hadden een paar jaar geleden op ei gen houtje al gepionierd met lesbrie ven waarvan ze er telkens weer niet genoeg bleken te hebben laten druk ken. Later kwam men tot het inzieh' dat een gezamenlijke presentatie wi i zo zinnig was Dat het project Energie in en om nu; huis" in Enschede ten doop werd gr houden, was geen toeval, legde burg' meester Wieringu uit Niet alleen past het prima In het veelomvattende energiebeleid dat de gemeente in 1976 aanvaardde. (Zo moeten in I9H:1 alle 25.000 woningwetwoningen van isolatie zijn voorzien Maar ook was Enschede de eerste gemeente un 1962' met een onderwijsproject Zui nlg met water" Dat. het helemaal daaraan toe te schrijven was wilde Wieringa niet beweren, maar Ens-he de blijkt nu per hooid het laag watergebruik van Nederland te h. I. ben Zo wilde hij voor hel energie' i bruik ook wel een voorbeeld winden Thuis Het project is zo opgezet dat res ui Li ten inderdaad te verwachten zijn j! voordat de '15 000' Enschede.-»» schoolkinderen te zijner tijd hun èj gen stroom en gasrekeningen moè ten betalen Directeur Van der Veen van het Pedagogisch centrum Veel van de probleempjes en opdrachten zijn pas oplosbaar dan wel uitvóer baar als ze thuis daarover praten als ze thuis nagaan hoe daar een en ander werkt Door ten opzichte van het thuis ontdekte steeds weer d» vraag te stellen kan het ook anders is het wel juist dat het zo gebeurt zou het misschien ook zuiniger kunnen hopen we te bereiken dut er thue ook meer over die gewone /aken wordt nagedacht Het rijksmuseum Kröller-Müller in het nationale park De Hoge Veiuwe. ontving gistermorgen één bezoeker Deze kwam op de schaats uit Otterlo. Hij wilde in het museum de overzichtstentoon stelling van Jan Toorop zien. De schaatsende bezoeker is aan de ingang van het nationaal park geen strobreed in de weg gelegd, omdat de hekwachters van de directie thuis mochten blijven. Een Italiaans meisje dat om het leven kwam bij de strijd tussen Duitsers en geallieerden bij An- zio is gisteren tot symbool voor de vrede verheven. Toen Christopher Hayes, een Brit die nu in Australië woont, in 1944 ten zuiden van Rome op het strand van Anzio landde, zag hij daar helemaal verloren een meis je staan. De ouders van de vijfja rige Angelita bleken te zijn ge dood Hayes nam het kind onder zijn hoede en negen dagen lang maakte Angelita de strijd van nabij mee Toen dacht Hayes een veilige oplossing te hebben gevonaen een Amerikaanse le ger jeep zou haar van hel front wegbrengen Ze stapte in »..i de naar haar vriend en i..p i. moment trol een gran tv auto De chauileur pleegsUr> van hei en Angelita waren Hayes kon het vooi geten en in 1959 s< gemeenteraad van Anzio cr over Nu is er een standbeeld je voor Angelita opgericht en op uitno diging van Anzio reisde Chris topher Hayes deze weer naar Ita lië om de onthulling bij te wo nen. „Voor mij symboliseert dit monument de onzinnigheid van oorlog." zei hij. Op een en dezelfde dag heeft de twintigjarige treinmachinist Pie- ter van Greunen het in de Zuid- afrikaanse stad Pretoria ge bracht tot echtgenoot, vader, grootvader en overgrootvader Dat gebeurde toen Pieter in het huwelijk trad met de 61-jarige Anna Sophia van Rooyen. 26 jaar weduwe en in het bezit van vier kinderen, twaalf kleinkinde ren en één achterkleinkind. Haar -.deren zijn nu een stuk ouder aan i„!ur man en hun stiefvader probleem is dan ook hoe "tv kleinzoon zijn nieuwe c' aanspreken: met opa. of Rivier of maar gewoon met r. r ,vant zelfs deze kleinzoon is al twee jaar ouder dan de man van zijn grootmoeder Dit plaatje werd in 's Hertogenbosch ..geschoten" maar het had gisteren vrijwel overal in ons land gemaakt kunnen zijn. Zo onbegaanbaar als de trottoirs zijn voor wie er gewoon op loopt, zo goed begaanbaar zijn ze voor wie de schaatsen onderbindt. De jeugd tilt niet zo zwaar aan de toestand, zoals uit dit plaatje blijkt. De kapitein van de reddingsboot Baywatch Cabrillo kreeg een on gebruikelijk alarm van de opva renden van een pleizierboot voor hun ogen was een walvis aan het verdrinken, doordat het dier verstrikt was geraakt in een visnet. Ruim twintig walvissen zwommen er zenuwachtig omheen Kapitein John Lorentzen stoom de ogenblikkelijk op en beman ningslid Shelly Butler dook de zee in Met een duikersmes wist hij de walvis los te snijden. Het dier haalde snel adem en ver dween met de kudde uit de wate ren voor de kust van Los Ange les. op naar het zuiden Superster John Travolta doet niet mee aan de film American Gigolo en dat gaat hem vier miljoen gulden schelen Volgens sommigen was de blau wogige zanger-danser-acteur zeer teleurgesteld door de mage re kritieken van zijn jongste film Moment by Moment na hel on gekende succes van Saturday Night Fever en Grease Amen can Gigolo zou volgende maand worden opgenomen Woordvoerders van de studio ontkennen dat er sprake Is van gekwetste trots. „Onlangs is Tra volta's moeder overleden en nu heeft zijn vader een hartaanval gehad Deze tragedie is een grote schok voor hem Het zal nog een zware dobber worden voor de rechtbank van Chicago om de schuld te bewi.i zen van de 32-jarige Allan S du- op verdenking van moord terecht staat. Hij zou ln februari 1977 een 48-jarige Filippijnse vrouw in haar flat In Chicago doodgesto ken hebben. Weliswaar leverde het politieonderzoek indertijd niets op. maar vijf maanden na de moord kwam een eveneens Filippijnse arts de politie ver teilen dat zijn vrouw tol driemaal toe in trance een boodschap van de vermoorde had gekregen, de boodschap behelsde d«- naam van de moordenaar en de pluu's waar de gestolen kostbare siera den te vinden waren Toen de politie Allan S ondervroeg bleek zijn vriendin inderdaad enkele sieraden van de vermoorde te dragen, de man werd in hechte nis genomen en bekende de moord Maar voor de rechtbank heeft hij alles weer ontkend e:i Zijn advocaat verklaarde dat de bekentenis onder druk was afge legd De rechtbank moet nu pro beren Allans schuld op een ande re manier vast te stellen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5