Na maand aan land Bonden één tegen Callaghan Huang Hua zwijgt over mensenrechten Britten slepen warenhuizen leeg Spionnen lopen over u gyptische aarschuwing Dor Moskou Somalië wil breuk met Russen lijmen Powell ziet as Londen-Moskou Huwelijk uit 1900 hedendaags drama RTV-COMMENTAAR JAARBEURS: vrijetijdsbeurzen 25t/m28jan.79 Jaarbeurshallen Utrecht lAANDAG 22 JANUARI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET DNDEN Hoe boos het ritse publiek af en toe ook jn mag. de stakers vinden jt zij voor een rechtvaardige lak strijden. Zij zijn vere- gd in vier bonden. De groot- e is de nationale bond van iblieke werknemers NUPE. e bond van gemeentewer- ■rs GMWU en de verplegers- ind COHSE zijn kleiner, inslotte zit er nog een kleine oep bij de vervoersbond WU. e bonden hebben tot nu toe afzon- lijk gewerkt. Dat had voorname- te maken met het beeld van die nden NUPE heeft dank zij het zeden van zijn leider Allan Fisher zeer militante naam De andere den als meer gematigd en geneigd h neer te leggen bij de officiële itiek van de Labour-regering. kar is de afgelopen maanden dras- Nu heeft premier Callaghan vorige week al verklaard dat de laagstbe taalden meer zullen krijgen dan de vijf-procent-norm toelaat, maar zijn toezeggingen benaderen bij lange na de eisen van de bonden niet. Die zijn vastbesloten deze keer niet de sluit post te worden. Daarvoor is Fisher bereid zeer veel op het spel te zetten. Hoeveel blijkt wel bij het ambulance- wagenpersoneel in Londen. Woord voerder Bill Dunn gaf deze week de verbitterde sfeer weer. „Als er doden moeten vallen, dan moet het maar." zei hij in het openbaar. Hij werd on middellijk onder vuur genomen door de minister van sociale voorzieningen David Ennals en parlementsleden van Labour en de oppositie. Er werd zelfs gesproken van legale moord. Op het allerlaatste moment, na overleg met Ennals. hebben de ambulance bestuurders gisteren besloten in ge val van nood toch uit te rukken, maar door Bert vari Panhuis de regering houdt speciale teams uit het leger achter de hand voor het geval er iets mis mocht gaan. Vrachtwagens Een goede ontwikkeling doet zich voor in de vrachtwagenstaking. Gis teren hebben de twee partijen onder toezicht van de arbitragecommissie om de tafel gezeten. Spijkers met koppen zijn er nog niet geslagen, maar de verwachting is dat de vrachtwageneigenaren tegen de tweede helft van deze week akkoord zullen gaan met een loonsverhoging van tegen de 20%. Dat zou weer een verloren slag zijn voor de regering. Maar iedereen weet toch al wel dat haar loonpolitiek al lang in gruzele menten ligt. En dat zal zeker weer gevolgen hebben voor de onderhan delingen met de mijnwerkers, arbei ders in krachtcentrales, onderwijzers om maar een paar van de belang rijkste groepen te noemen die de komende weken aan de tafel komen te zitten. De Labour-regering krijgt een hoop uit te leggen in haar verkie zingscampagne. tisch verandering in gekomen. De ge- migde bonden dreigen steeds meer leden kwijt te raken aan NUPE. men sen die zich aangesproken voelden door de niet aflatende manier waarop Fisher en zijn medewerkers voor hun mensen opkomen. De vier bonden hebben nu de handen ineengeslagen en voeren gezamenlijk actie tegen het loonbeleid van het kabinet. De onderhandelingen over de lonen lopen al maanden en Fisher geeft ruiterlijk toe dat ze van de kant van de bonden met opzet zijn vertraagd. „WIJ zouden anders de eersten zijn geweest die tot een akkoord kwamen. In het verleden betekende dat een loonsverhoging die veel lager was dan die van andere werknemers, want hoe verder de reeks van onderhanelingen vorderde, hoe hoger de ingewilligde eisen werden. Dat willen we nu voor komen." Doorsnee Hebben de werknemers in de lokale publieke sectoren het zo slecht? Men oordele zelf. Het doorsnee loon van de werknemers in het gewone bedrijfsle ven is 90 pond. dat is bijna 400 gulden per week In de publieke sector is dat 180 gulden, ook al komen er extreme voorbeelden voor van niet meer dan 145 gulden per week. De bonden van de publieke werknemers willen dat de lonen worden opgetrokken tot ruim 250 gulden, nog maar tweederde van die in het bedrijfsleven, al betekent het wel een stijging van 40 tot 50 procent, en dat terwijl de officiële politiek van de regering is. niet meer dan 5 procent loonsverhoging in te willigen. door Johan ten Hove PEKING De Chinese minister van buitenlandse zaken Huang Hua heeft zaterdagavond in een kort vraaggesprek met de NOS-televisie-ploeg geweigerd in te gaan op vragen over het rapport van Amnesty International over de rechten van de mens in China. De minister zei in de Grote Hal van het Volk in Peking het rapport helemaal niet gelezen te hebben, en hij kon dus ook niet zeggen of de feiten in het rapport op waarheid berusten. JHERAN (Reuter, UPI) Premier Sjapoer Bakhtiar van an zal niet zwichten voor de druk van de religieuze leider homeini, die eind deze week uit ballingschap wil terugkeren n een „islamitische republiek" op poten te zetten. „Onder en voorwaardan zal ik het bouwwerk van de constitutie rlaten of ontruimen," zei Bakhtiar gisteravond voor de aanse radio. nder Khomeini met name te no- n maakte de premier duidelijk dat niet zal toegeven aan de eisen van ayatollah. Ook dit weekeinde zijn er tienduizenden mensen in heel n de straat opgegaan om hun aan-, ikelijkheid aan ayatollah Khomei- te betuigen. Er is geen melding aaakt van ernstige ncidenten. Khomeini vrijdag uit balling- ap in Parijs terugkeert, zullen mil- nen mensen hem verwelkomen. Dat wordt op zichzelf al een enorme krachtproef voor de regering-Bakh- tiar. Bakhtiar vroeg gisteravond het volk een eind te maken aan de maanden van politieke stakingen en economi sche chaos. De kranten waarschuwde hij dat zij het leger niet moeten belas teren of beledigen, kennelijk uit angst voor een militaire staatsgreep. In een interview voor de radio wees premier Bakhtiar er nog op de „bui tenlanders in de verleiding kunnen komen in te grijpen" als zij zien dat een land intern is verzwakt. Verwij zend naar de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten zei hij dat Iran de grote mogendheden respecteert, maar „hen niet toestaat hoe dan ook in onze binnenlandse aangelegenheden in te grijpen." 'Begin' IRO, JERUZALEM (UPI, Reuter. De Egyptische president Sa- heeft de Sowjet-Unie gewaar- uwd niet deel te nemen aan duis- samenzweringen in het Midden- iten en Afrika. Volgens Sadat is 'pte bereid iedere Afrikaanse of atische staat die blootstaat aan pansionistische plannen" te hel- Sadat zei dit in een gezamenlijke jadering van zijn parlement en parlement van Soedan in Khar- m Sadat verklaarde verder dat niet van plan is zijn standpunt r de vredesonderhandelingen met lël te veranderen. Amerikaanse gezant Alfred Ather- zal vandaag in Cairo een gesprek ben over de doodgelopen vredes- erhandelingen. Gisteren was At- ton in Jeruzalem om het Israëli- t kabinet van gedachten te doen inderen. Het kabinet slaagde er ter niet in om tot overeenstem- g te komen over de compromis- Irstellen van Atherton. iet zuiden van Libanon heeft het ëlische leger gisteren zware be letingen uitgevoerd op een bol le van Palestijnen en „linkse" Li ezen. Zeven mensen raakten ge ld en honderden gezinnen namen rijk. De beschietingen waren vol- 5 Israël een reactie op artillerie- r uit Zuid-Libanon. Veiligheidsraad van de Verenigde ies heeft vrijdag het mandaat van fil. de VN-vredesmacht in Liba- met vijf maanden verlengd. Het lige mandaat zou op 19 januari pen. ADVERTENTIE Kort daarna zinspeelde de Neder landse minister van buitenlandse za ken. Chris van der Klaauw. in een rede bij een van de bekende bankets ten in de Grote Hal tot tweemaal toe op de rechten van de mens. Van der Klaauw maakte gewag van het grote belang dat ons land hecht aan „de mocratische en humanitaire rechten" aan de Verenigde Naties „als een in strument om te komen tot een betere, rechtvaardiger en veiliger wereld". Verder zei hij dat „wij van mening zijn dat de VN hebben bijgedragen tot de vooruitgang in de ontwikke lingslanden en tot een groeiende be wustwording van het belang van fun damentele rechten van de mens". In het vraaggesprek met de Chinese minister van buitenlandse zaken zei deze dat Amnesty International een bepaald ideologisch en sociaal sys teem vertegenwoordigt en geen volk. „China heeft een ander en een eigen systeem. Wij spreken niet dezelfde taal als Amnesty International", al dus de minister. Amnesty, de organisatie die zich in zet voor politieke gevangenen overal ter wereld, heeft vorig Jaar november een rapport (Politieke gevangenen in de Volksrepubliek China) gepubli ceerd, nadat de organisatie in Juni van dat Jaar het rapport de Chinese regering al had doen toekomen. Re acties uit Peking bleven toen uit. waarna Amnesty het rapport in de openbaarheid bracht. Nog steeds heeft de organisatie geen reactie ont vangen en het was zaterdagavond de eerste keer dat een Chinese leider over het rapport aan de tand werd gevoeld. In het rapport wordt, wegens gebrek aan cijfers, geen schatting van het aantal politieke gevangenen ge maakt. Maar er staan citaten van Chinese leiders in die erop wijzen dat het er honderdduizenden, zo niet mil joenen zijn geweest in het bijna der tigjarige bestaan van de Chinese Volksrepubliek. Veel mensen in Chi na hebben Jaren vast gezeten of zit ten nog vast zonder dat er tegen hen een aanklacht is ingebracht en zon der dat er een proces is gevoerd. En volgens het rapport gaat de jacht op andersdenkenden nog steeds voort. Momenteel zijn het de aanhangers van de zogenaamde „bende van vier", een groep radicale leiders onder lei ding van Mao's weduwe Djang Quing (Tsjlang Tsjing). die op grote schaal verguisd en vervolgd worden. China kent de doodstraf en er hebben inder daad executies van politieke gevan genen plaats gevonden. Ook is er op grote schaal psychisch gemarteld, waarna een ongekend aantal gevan genen zelfmoord heeft gepleegd, al dus het rapport van Amnesty. Momenteel siert een muurkrant de „Muur van de Democratie", waarin iemand klaagt dat hij lange tijd om politieke redenen is vastgehouden en lichamelijk gemarteld is. Ook zijn er brieven aan een westerse Journalist gegeven die bestemd zijn voor Am nesty International. Overigens me nen woordvoerders van de Neder landse ambassade in Peking dat er van een lichte verbetering in de situa tie van de rechten van de mens in China sprake ls. In zijn ballingsoord bij Parijs felici teerde de 78-jarige sjiitische leider Khomeini gisteren het volk van Iran met de verdrijving van de sjah. „Maar dit is pas het begin van onze islamiti sche revolutie," voegde hij daar aan toe. Volgens zijn medewerkers heeft Kho meini zijn terugkeer naar Teheran vervroegd uit angst dat langer uitstel de chaos alleen maar zou vergroten en de kans op een staatsgreep van het leger zou doen toenemen. Zij ontken den ten stelligste dat Khomeini haast heeft gekregen, omdat premier Bakh tiar vaster in het zadel zou komen te zitten. Diplomaten in Teheran menen dat daar toch wel sprake van is. Volgens kranten in Iran zijn ongeveer vierduizen officieren en manschap pen van de luchtmacht in hongersta king gegaan. Zij eisen het vertrek van alle Amerikaanse militaire adviseurs en zeggen nimmer te zullen meewer ken aan een staatsgreep. Ook van andere onderdelen van de strijd krachten komen berichten over toe nemende onrust. MOGADISHU (Reuter) Somalië is bereid met de Sowjet-Unie te onder handelen over nieuwe samenwerking en met Ethiopië over onafhankelijk heid van het omstreden grensgebied in de Ogaden-woestijn. Veertien maanden geleden voerden de twee buurlanden oorlog om dat gebied. De Russische steun voor Addis Abeba leidde tot een breuk tussen Moskou en Somalië. In november 1977 verklaarde Somalië zijn vriendschapsverdrag met de Sowjet-Unie ongeldig omdat Moskou zijn eigen strategische belangen de voorrang had gegeven boven de onaf hankelijkheidsstrijd van het Somali sche volk in de Ogaden. zo zei de Somalische president Siad Barre za terdagavond „Maar het is niet onmo gelijk dat Somalië en de SowjetrUnie een oplossing vinden voor hun huidi ge problemen." Tezelfdertijd veroordeelde Barre de Vietnamese actie in Cambodja, prees hij de Chinese houding van niet-in- menging in de Hoorn van Afrika en sprak hij de hoop uit dat „onze ver houding met de Verenigde Staten een nieuw tijdperk van uitstekende sa menwerking zal ingaan". SAN 8ALVADOR (AFP. UPI) - De Nationale Garde van El Salvador heeft zaterdag het vuur geopend op een catechtsmusklas. Vijf mensen werden gedood, onder wie een veer tienjarige jonge en een twintigjarige priester. De Garde beweert dat het religieuze centrum in de hoofdstad in de hoofdstad El Salvador, een trai ningscentrum voor guerrillastrijders is. Er zouden wapens en verboden literatuur zijn aangetroffen. Onder toezicht van de waterpolitie van Hongkong verlaten Vietnamese vluchtelingen de Huey Fong. Op dat schip hebben zij een maand gewacht op toestemmine om aan land te gaan. Aanvankelijk weigerden de autoritei ten van Hongkong, omdat het schip officieel onderweg was naar Taiwan. Maar doorvaren had voor de kapitein van de Huey Fong ook geen zin: Tai wan had laten weten dat alle havens voor zijn schip gesloten zijn. De vluchtelingen moeten zich één voor één melden op een veerboot die naast het vluchtelingenschip ligt. De stroom kwam daardoor maar lang zaam op gang; gisteren waren er nog maar zevenhonderd van de 2300 vluchtelingen ontscheept. Hongkong, een Britse kroonkolonie, zal de vluchtelingen zeker niet als ongewenste personen terugsturen. Maar gezien het eigen ruimtegebrek rekent Hongkong er wel op dat de Verenigde Naties uiteindelijk de vluchtelingen naar een definitieve be stemming zullen brengen. De kapitein en zijn bemanning wor den nog ondervraagd. Omdat hij „niet geregistreerde passagiers" ver voerde, kan de kapitein worden ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en verbeurdverklaring van zijn schip. In Maleisië heeft een bulldozer zater dag een aan de grond gelopen bootje net negen Vietnamese vluchtelingen weer de zee in geduwd. De vluchtelin gen kregen proviand mee. Premier Datoek Hoessein Onn verklaarde dat de 54.000 Vietnamese vluchtelingen in zijn land al een ondraaglijke last voor Maleisië vormen. door Bert van Panhuis LONDEN Wie op het ogenblik naar Engeland vertrekt, krijgt onvermijdelijk te horen: „Je hebt toch wel een nood- - rantsoen bij je?". Of hij ls de goegemeente voor met een ontboezeming over de inhoud van zijn koffer: „Tien pakken koffie, twee kilo suiker, tien pakjes boter, een paar zakken zout, zo moet ik het kunnen overleven." BONN (DPA, ADN, UPI) Het overlopen van een Oostduitse geheime agent naar West- Berlijn heeft tot de arrestatie van vijf mensen geleid. Een wist te ontsnappen. Dezer dagen is ook een officier van de NAVO naar de DDR overgelopen. De overgelopen Oostduitser is een luitenant-kolonel, die werkzaam was bij het ministerie voor staatsveilig heid. Ook zijn gezin is in het westen. Zijn naam wordt om veiligheidsrede nen niet bekend gemaakt. Op het ogenblik ondergaat hij verhoren van de Westduitsers en de Amerikanen. De Duitse justitie verwacht dat de vlucht van de Oostduitse officier tot nog meer arrestaties zal leiden. De veertigjarige Rainer Fülle wist tijdens het transport van de arrestan ten uit de auto te springen en te ontvluchten, daarbij geholpen door de duisternis. De auto was volgens de Justitie gedwongen langzaam te rij den door de slechte weersomstandig heden Fülle was boekhouder bij een bedrijf in Karlsruhe dat kernafval opwerkt. Hij had geen toegang tot echt belangrijke zaken. De andere verdachten noemt justitie „niet van het hoogste karaat, maar toch be langrijk". Het Oostduitse persbureau ADN maakte gisteren melding van het overlopen van een NAVO-officier met belangrijke documenten. De officier heeft in Oost-Berlijn om asiel ge vraagd. Zijn aanvrage is in studie, aldus ADN. In Kopenhagen heeft de politie een vrouw aangehouden, die bij het mi nisterie van buitenlandse zaken in Kopenhagen werkte, op verdenking van spionageactiviteiten. Zij was be vriend met een Oostduitser. De vrouw heeft de politie verteld dat haar vriend „mensen informeerde over Deense zaken". DONCASTER (Reuter) Enoch Po well, het enfant terrible in de Britse politiek, voorspelt een nieuw even wicht tussen de grote mogendheden ln de wereld: Engeland, de Sowjet- Unie en Japan aan de ene kant en de Verenigde Staten. China en West-Eu ropa aan de andere. De Amerikaanse toenadering tot Chi na zal het huidige machtsevenwicht vernietigen, voorspelt hij. Is Engeland langzamerhand aan het verhongeren? Of wordt er met gevoel voor dramatiek een spel opgevoerd dat in strijd is met de waarheid? De waarheid ligt in het midden. Er ls aanvoer van eerste levensbehoeften, ofschoon de ene stad of streek wat gelukkiger af is dan de andere. Maar de situatie blijft ernstig en in de loop van deze week zouden toch wel echte tekorten te zien kunnen zijn. De kans is echter groot dat als de stakers zich niet aan de nieuwe gedragscode hou den, de regering in Londen tegen die tijd ingrijpt en soldaten voor toevoer van levensmiddelen en brandstof laat zorgen. Wie in Londen rondloopt en zijn ogen de kost geeft in supermarkten maar ook bij buurtwinkels houdt een wat verwarde Indruk over. De grote su permarkten van Tesco vertonen steeds meer lege plekken. De hamste rende huisvrouwen houden er flink huis. Suiker, zout. margarine en boter zijn met armen vol weggesleept en als er nog voorraad ls. op rantsoen ge steld. Vorige week was toiletpapier ineens in trek. Paniekerige huisvrou wen hebben in een kwartier tijd een vak vol suiker geplunderd. „Onze per soneelsleden werden uitgescholden als ze er wat van zeiden." vertelt een filiaalhouder van de supermarktgi gant. Maar er zijn ook buurtwinkels. waar Waarschijnlijk vernemen veel kij kers vanavond voor het eerst na zijn dood in 1923 iets van een literaire landgenoot. Dat was Marcellus Emants, de pessimistisch ingestel de zoon van welgestelde ouders. Hij schreef het verhaal Zwijgen, door Hugo Heine bewerkt tot het televi siespel Het Huwelijk, dat door de NCRV wordt uitgezonden. Het speelt aan het begin van onze eeuw, maar daaraan herinnert eigenlijk alleen de entourage De geschetste situatie kun je van alle tijden noemen. Misschien zijn heel wat echtverbin tenissen net zo kleurloos als die van referendaris Blank en zijn vrouw Emma. Zo lang de betrokkenen het niet in de gaten hebben, is er weinig aan de hand. Mogelijk ervaren zij hun bestaan als vredig en zijn ze er tevreden mee Zelfs wanneer zij langs elkaar heen leven. Daaraan komt echter een einde wanneer één van beide niet alleen besef krijgt van het monotone maar ook gaat verlangen naar een verdieping van de relatie en van het eigen gevoels leven Dat is. in het kort gezegd, wat er gebeurt in het tv-spel. Emma komt door Ton Hydra tot een haar schokkend inzicht door invloeden van buitenaf, in de per soon van luitenant Siria. Tussen deze bezoeker van de zeer vormelij ke avondjes van het echtpaar Blank en Emma groeit genegenheid. Het ongewone is evenwel dat de schrij ver geen banale driehoeksverhou ding construeert. Zij bemerkt dat de jonge officier meer en meer een gevangene wordt van zijn sombere levensinstelling en ontdekt daar door hoe onvolledig en kleurloos haar huwelijk is. Emma probeert daaraan echter niet mét Siria te ontsnappen maar gaat haar gevoe lens Juist sterker richten op haar eigen man. Willem Blank is helaas te veel op zichzelf betrokken; hij merkt de sig nalen niet op. Wel ziet hij verande ringen bij Emma. maar geleld door Jaloezie legt hij die verkeerd uit en reageert dan averechts Het komt tot een dramatische scène als zij hem zijn misplaatst wantrouwen verwijt. Maar al gaan de ogen van een droogstoppelige referendaris wel een beetje open voor de liefde die zijn vrouw hem toedraagt, het blijft de vraag of hij tot een echte ontplooiing van gevoelens in staat zal zijn. Gerard Rekers heeft het spel gere gisseerd met een sterke inleving in wat in feite een dialoog van het innerlijk is. Die inleving wordt ook boeiend gedemonstreerd door de drie vertolkers Ze zijn overtuigend tot in de kleinste nuances, die soms in de sfeer een aparte rol spelen. Josée Ruiters creatie weerspiegelt heel gevoelig het karakter van Emma en de spanningen die zij doormaakt. Ton Kuyl boetseert zorgvuldig aan de typische trekken en onvolkomenheden van referen daris Blank. De wijze waarop Maxim Hamel de officier neerzet, is te vergelijken met de penseelstreken van Frans Hals. Een breed geborstelde bunde ling van menselijke emoties. Hamel zelf lijkt ook meer bezonken te zijn geworden; dieper gravend naar ach tergronden Er wordt nogal eens geklaagd over tekortkomingen van de Jeugd Niet zo schrander, minder interesse, bar weinig fantasie, enzovoort. Dat is natuurlijk generaliseren Dikwijls vanuit een beperkt blikveld. Het is te verruimen door vanavond te kij ken naar de eerste uitzending van de vernieuwde VARA-kinderquiz 't Spant er om Zelfs pessimisten zul len de positieve elementen in de gaten moeten krijgen Zesdeklas- sertjes van twee basisscholen verto nen een rapheid van denken en een creatief vermogen waarvan menige volwassen een minderwaardig heidscomplex kan oplopen. Probeert u maar mee te doen aan de rebus en de tekenronde die spellei der Piet Römer hen voorzet. De gevatheid van de rekels is verba zingwekkend En wat zij ln creatief opzicht zingend en spelend in een mini-musical met Rob de Nijs pres teren is zonder meer fantastisch In Nederlandse tv-stukken heb ik kin deren nooit eerder zo natuurlijk en wervelend bezig gezien Het kijken naar 't Spant er om ls ook voor volwassenen een genoe gen. hoogst merkwaardig daarom dat ouders van schoolgaande kinde ren niet sterk vertegenwoordigd zijn onder de kijkers Piet Römer springt kostelijk met zijn klantjes om en vormt zo een attractie apart. De pedagogische waarde van het programma is niet gering en dat hebben we te danken aan de geeste lijke moeder Flory Anstadt Hulde voor inzet en resultaat. Nog een tip voor liefhebbers van jeugdtalent In VARA's voorstelling wordt de show gestolen door Belgi sche meisjes Begonnen als carna valsdanseresjes vormen zij nu een zeer professioneel aandoende bal letgroep het veel vriendelijker toegaat. De winkelier, vaak een vrouw, houdt de verkoop in de hand. „Sorry love, maar ik kan je slechts twee pakken Z margarine geven, anders blijft er niets voor de andere klanten over." Z Dit soort situaties komt men ln het hele land tegen. De afgelegen streken hebben nog het meest van de stakin gen te lijden. Dat is logisch, de aan- voerwegen zijn beperkt en de contro- I le van postende stakers is effectiever. Bovendien heeft men minder moge lijkheden om zelf goederen op te ha len bij de producent. Echt slecht is de situatie ln de zogeheten West-Mid lands. de streek rond Birmingham. De producent ls de zwakke schakel in de Britse voedselketen aan het wor den en problemen daar zullen zich snel bij de detailhandel en vervolgens de klant doen voelen. De grote bakke rijen bijvoorbeeld kampen met een gebrek aan melk. omdat de stakers de tankwagens tegenhouden. En zo zijn er meer problemen. De frisdrank fabrieken krijgen geen suiker en geen koolzuurgas, en zij hebben ook een groot tekort aan flessen. De conservenfabriek Heinz kan niet afleveren omdat er geen blikjes zijn. Z De wagens van emballagefabriek Me- - tal Box worden bij de poort tegenge- houden. Maar al kan Metal Box een deel van de klanten nog terwllle zijn (vooral hen die geen gebruik maken van het beroepsgoederenvervoer). ook voor haar doemen de problemen op. Bij de blikplaatfabriek van Bri tish Steel ln Zuid-Wales stagneert de afvoer. En zo volgt het ene ongemak I uit het andere. De aanvoer van veevoer levert hier en daar ook ernstige problemen op Veel afgelegen kippen-, kalveren- en var kensboerderijen krijgen maar mond jesmaat voer binnen en sommige ei genaren hebben hun dieren dan ook uit pure nood naar de slachthuizen moeten brengen. Of het een met het ander te maken heeft is niet bekend maar vers vlees is volgens het minis terie van landbouw volop te krijgen, evenals vers fruit en verse groente. Nu ls het in deze omstandigheden bijna de plicht van minister John 8tlkin van landbouw om de zaken rooskleuriger voor te stellen dan ze in werkelijkheid zijn. Maar wat de aan voer van verse waar betreft schijnen zij gelijk te hebben. Wat blijft steken ls de situatie ln de haven Men spreekt er schande van dat groente In de ruimen van schepen ligt te rotten en dat geloste dieren elkaar van de honger dreigen op te vreten Voorlopig houdt de situatie het mid den tussen de onheilsprofetieën van de voedselfabrikanten en de sussen de toespraken van 8llkin Maar dat. kan snel veranderen Hamsteren is ook nu alleen een onnodige uiting van oaniek Ja. ho wacht even. wat is dat? De aanvoer van bier gaat vol gende week stagneren, zegt de Flnan cial Times. Vlug naar de supermarkt voor vijftien olikjes bier Voordat al die hulsvrouwen met hun massahys terie de boel hebben weggegraald 10.00-18.00 uur. Voordelige Trein- Toegang biljetten bij vele NSstatlonj verkrijgbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5