lUniecollecte al meer dan vier miljoen erkhof: scholen moeten een nieuwe levensstijl kweken 'Jacht is onverantwoord met dit weer' DOING! Honderd bedrijven gaan voorbeeld geven IJzel legt verkeer lam ubbers: onbelaste ermogenswinsten Roeten aangepakt Hulp bij industriële vernieuwing Verloofd paar omgekomen Huis in brand door sigaret, vrouw komt om Kritisch Faunabeheer valt 'wrang' standpunt jagers aan doorgaan met het voederen van vogels' MAANDAG 22 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET I Van onze onderwijsredactie I UTRECHT Met een dankdienst in de ^Domkerk in Utrecht en een bijeenkomst j] in het Jaarbeurscongrescentrum heeft de I Unie „School en Evangelie" zaterdag de I viering van haar honderdjarig bestaan >esloten. Daarbij werd ook het voorlopig jjresultaat van de eeuwfeest-collecte be- Ikend: ruim vier miljoen gulden. De actie l wordt echter pas in augustus afgesloten, dus het eindbedrag kan aanzienlijk ho lder zijn. de middagvergadering presenteerde dr. C. Rijnsdorp het gedenkboek „In het ionderdste jaar", dat in onze krant van terdag besproken is. Unie-voorzitter rilhuis overhandigde daarna de eerste exemplaren aan twee „voortrekkers" van het christelijk onderwijs, II. Algra en ds J. Overduin. Algra werd gehuldigd omdat hij als poli ticus en hoofdredacteur van het Fries Dagblad steeds de school met de bijbel heeft verdedigd. Ds. Overduin was het die met zijn preek van 8 februari 1942 de stoot gaf tot het verzet van het christe lijk onderwijs tegen de nazificatie. Zelf belandde hij daardoor in Dachau, maar zijn getuigenis dat „de kinderen van de ouders, en niet van de staat zijn" is niet zonder effect gebleven. Behalve ds. Overduin werd ook prof. dr G. P. van Itterzon, hoewel in de middagvergade ring afwezig, vereerd met een eerste exemplaar vanwege zijn moedig optre den in de oorlog. Namens de regering spraken minister Pais en staatssecretaris De Jong. De laat ste kon zijn gelukwens onderstrepen met de mededeling dat drs. T. M. Gilhuis benoemd was tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij sprak daarbij zijn waardering uit voor het vele werk dat de heer Gilhuis en zijn medewerkers voor het christelijk onderwijs in Nederland en daarbuiten hebben gedaan. Na enkele andere toespraken voerden leerlingen van de scholengemeenschap Cor Kakes een revue op, waarbij de voor lopige opbrengst van de Unie-collecte op een manshoge kassa zichtbaar werd. Merouw W. M. Ridderbos-De Rooij. secre taresse van de Unie, sloot daarna de bijeenkomst met een oproep tot blijven de steun aan het christelijk onderwijs in met name de ontwikkelingslanden. „In het jaar van het kind zijn er cijfers gepubliceerd die je doen duizelen. Van de 1,3 miljard kinderen op de wereld heeft de helft onvoldoende te eten, geen medische verzorging en geen kans op onderwijs. Van de 425 miljoen kinderen tussen zeven en twaalf jaar gaat meer dan de helft niet naar school. Of als ze gaan is het te kort om er werkelijk pro fijt van te hebben. Vooral voor die kinde ren wil de Unie "tekenen van hoop" oprichten." ste an onze onderwijsredactie TRECHT „Christelijke g( tholen moeten kweekplaat- vei en zijn van een nieuwe le- ensstijl. Kinderen moeten er iet alleen de kans krijgen ■te chzelf te ontplooien, maar It t i moeten ook leren offers te vai [engen. Op de christelijke ihool gaat het niet alleen om jit, ilfverwerkelijking, maar ook m zelfverloochening." Dit beeld van een „revolutionaire" christelijke school werd zaterdag ge tekend door prof. dr. H. Berkhof bij de viering van het honderdjarig be staan van de Unie „School en Evan gelie" in het Domkerk te Utrecht. De Leidse theoloog riep het christelijk onderwijs op tot verzet tegen presta- tiemoraal en comsumptiegeloof, ook als dit ten koste zou gaan van be staande machtposities. Op zichzelf heeft het evangelie van Jezus de christelijke school niet no dig, zie prof. Berkhof. In de eerste drie eeuwen van onze jaartelling heeft het christelijk geloof het Ro meinse rijk veroverd zonder de hulp van scholen. In onze eeuw heeft het geloof zich in Rusland gehandhaafd tegen de anti-christelijke propagan da van de staatsscholen in. Omge keerd heeft het bestaan zoveel chris telijke scholen in ons eigen land niet kunnen verhinderen dat ook hier de ontkerkelijking zover voortschreed. Prof. Berkhof vertelde dat hij zo'n twintig jaar geleden zelf weinig fidu cie meer had in het christelijk onder wijs. De school met de bijbel had zich te veel gebonden aan de heersende ideologie. De bestrijding van „de geest der eeuw" had plaats gemaakt voor de navolging van het liberale opvoedingsideaal. Intellectualisme en prestatiegeloof heersten op de 6«w*i|l<iriG«itiA christelijke school net zo goed als op OTtuuuIBttUC andere scholen. gen weer aandacht. De christelijke school is daarbij misschien geen kop loper geweest, maar de achterstand op dit terrein is in ieder geval inge lopen. Mede dank zij het werk van de Unie „School en Evangelie" is dit „verenig de" mensbeeld ook in het christelijke onderwijs verlaten. De creativiteit, de sociale vorming en de expressie krij- Tegelijkertijd is ook de secularisatie doorgedrongen tot de christeijke school. Dat is onder andere te merken aan de docenten. Een deel van hen noemt zich tegenwoordig „gedistanti eerd kerkelijk". Het gevolg is een identiteitscrisis voor het christelijk onderwijs. Velen zijn somber ge stemd over de toekomst. „Ik was dat twintig Jaar geleden, maar nu ben lk juist optimistisch," aldus prof. Berkhof. Dat optimisme is gebaseerd op het geloof dat juist de crisis een nieuwe kans biedt om het eigen gezicht te laten zien. Nu overal de ideologie van zelfontplooiing heerst, moeten chris telijke scholen laten zien dat de na volging van Christus ook zelfverloo chening vraagt. „Dat is niet in strijd met zelfontplooi ing (Je kunt Jezelf pas verloochenen als Je Iemand bent), maar maakt er deel van uit (pas wie zichzelf kan verloochenen leert echt mens te zijn). Zonder zelfverloochening komen we terecht in „een woestijn van norm loosheid waarin dertien miljoen tot zelfontplooiing opgevoede Nederlan ders hun eigen belang zoeken ten kosten van anderen". Anarchie eeld uit de Domkerk in Utrecht, waar zaterdag werd irdacht dat honderd jaar geleden in dezelfde kerk de Unie van hem Kamervoorzitter A. Vondeling en minister De moeten 2e daarvoor dan even mee a*H chool en Evangelie' werd opgericht. Ruiter van justitie. doen aan de prestatlejacht." l«(an onze parlementsredactie !N HAAG CD A-fractieleider ibbers vindt dat het kabinet onbe ste vermogenswinsten, vooral op ;en, en onbeperkte rente-aftrek- !n moet aanpakken. Hij pleitte hier- »r op het CDA-congres zaterdag in ïn Haag. ilgens Lubbers moet het eigen wo- ngbezit worden bevorderd, maar tag dit al te zeer verlopen via luxe oningen. Volgens hem moet worden fzorgd voor een ruim beschikbaar servoir aan woningen voor lagere comenstrekkers. opmerkingen van Lubbers worden politieke kring uitgelegd als steun n het plan van staatssecretaris okx om dit jaar duizend extra wo- agwetwoningen te bouwen. De be- ndsman heeft dit plan nog niet or het kabinet gekregen, omdat uister Andriessen zich ertegen reet. ibbers leverde ernstige kritiek op i uitblijven van wetsvoorstellen in- ce de grondpolitiek. Hij noemde triest dat het kabinet nog altijd en kans heeft gezien knopen door hakken. Hij bepleitte verder een ta inzake het beleid tegenover etnl- >e minderheden en voor het hou- ti van een conferentie over wapen- ieersing. MAASTRICHT (ANP) De komende drie jaar gaat het ministerie van Economische Zaken een honderdtal bedrijven verspreid over het hele land helpen, met innovatie (industriële vernieuwing). Dit kondigde de directeur-generaal voor de industrie van het ministerie van Economische Zaken, J. A. M. Molkenboer, aan bij de installatie van de stuurpoep innovatieprojec ten van het Limburgs Instituut voor Ontwikkeling en Financiering (LIOF). Het project is bedoeld als „demon stratie-effect naar de middelgrote en kleine ondernemingen toe". Het mi nisterie van Economische Zaken hoopt hiermee de schroom, die die bedrijven hebben voor innovatie, weg te nemen. „Honderd bedrijven lijkt niet veel. Maar als men eenmaal ziet dat het kan, dan moet de drempel niet meer onoverkomelijk worden geacht, aldus de heer Molkenboer. Hij noemde ver nieuwen en het daarbij inschakelen van kennis van buitenaf en assisten tie een „psychologische zaak". In het project zal zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt van de reeds bestaande instellingen zoals particuliere adviesbureaus, TNO, de rijksnijverheidsdienst en regionale ontwikkelingsmaatschappijen als het LIOF. Om zowel het landelijk project, als dat van het LIOF kans van slagen te geven, pleitte de heer Molkenboer voor een „strakke" benadering. Aan de deelnemende bedrijven moeten zijns inziens bepaalde eisen worden gesteld, ten aanzien van de leiding en de innovatie- en marktgerichtheid. „Innovatie slaagt immers alléén, als men risico durft te nemen, maar ook VENLO (ANP) Bij een auto-onge luk op de rijksweg Venlo - Nijmegen zijn gistermiddag in de buurt van Lomm de 21-jarige J. Koel en zijn 19- jarige verloofde J. Essels, belden uit Cuyk, om het leven gekomen. Hun auto botste ten gevolge van de glad heid tegen een boom Professor Berkhof: nu optimistischer dan twintig jaar geleden. Prof. Berkhof waarschuwde voor een tever doorschieten naar de kant van de anarchie. De reactie is dan onver mijdelijk een nieuwe dictatuur. De generatie na ons zal ons dan terecht verwijten dat we de weg hebben ge plaveid voor een nieuw links of rechts fascisme. Als christelijke scholen een tegen wicht willen bieden tegen deze ont wikkeling en willen functioneren als „kweekplaatsen van een nieuwe le- vensstijl", vergt dat wel een radicaal andere instelling. „Hoeveel besturen willen zo'n school? Willen de ouders een school waar niet de prestatie en de carière voorop staan, maar waar je leert minder te willen zijn dan de ander. Hoeveel kinderen willen zo'n school? Want ook zij willen erg graag vast houden aan de voordelen van de Op de voorste rij o.a. H. Algra (tweede van links) en rechts consumptiemaatschappij, zelfs al Vervolg van pagina 1 Tegen het eind van de middag en het begin van de avond werden de proble men met het openbaar vervoer in de grote steden in de Randstad zo groot, dat de diensten moesten worden ge staakt. De bussen van Centraal Ne derland. NZH en West-Nederland konden niet meer uitrijden. Ook we gen waarop was gestrooid, bleken door opvriezing niet meer berijdbaar Later vielen ook in de steden de bus diensten stil. De politie in Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht kreeg veel meldingen van on gelukken. Bij de ziekenhuizen meld den zich veel slachtoffers van valpar tijen, vaak met botbreuken ais ge volg. Taxichauffeurs reden alleen nog in dringende gevallen voor zieken huizen. In Den Haag werd zaterdagavond het openbaar vervoer volledig stilgelegd toen ook het tramverkeer werd ge stopt. Ook in Amsterdam viel de tram uit, maar daar bleven de bussen nog rijden, zij het zeer onregelmatig. In Rotterdam daarentegen reden de nachtbussen normaal. Rijkswaterstaat heeft zaterdagavond om tien uur het strooien op de door gaande wegen gestaakt. Door de aan houdende ijzel vroor de weg weer snel op, terwijl er te weinig verkeer was om een goede werking van het ge strooide zout mogelijk te maken. Gis terochtend werd het strooien weer hervat. Op de autosnelwegen was de rechterrijstrook nog te berijden, hoe wel deze plaatselijk ook glad kon zijn. In Zeeland en de noordelijke provin cies was de gladheid weliswaar min der, maar daar veroorzaakten resp. mist en sneeuwduinen overlast. Over ijssel had gisteren de minste proble men met de winterse omstandighe den. Minister Tuljnman (verkeer en waterstaat) vertelde zaterdag voor de VARA-radio dat door de winter reeds voor twintig miljoen gulden schade aan de wegen is ontstaan. Het gaat voornamelijk om provinciale wegen. Schiphol De luchthaven Schiphol heeft zater dag alle uitgaande vluchten naar Eu ropese bestemmingen na vier uur moeten annuleren. Binnenkomend luchtverkeer was wel mogelijk, om dat een start- en landingsbaan ijsvrij werd gehouden. Ook gistermiddag deden zich op Schiphol nog vertra gingen voor. In Dordrecht zijn door de gemeente- reiniging op vijftien tot twintig plaat sen bergen met strooizand gedepo neerd, zodat de bewoners zelf stoepen en wegen kunnen bestrooien. Tot deze regeling werd overgegaan omdat de wagens van de gemeentereiniging niet in staat zijn op bepaalde plaatr sen (woonerven, smalle straten) te strooien. De rijkspolitie heeft gewaarschuwd tegen het rijden met auto's op het IJsselmeer en de Veluwerandmereiv. De politie noemt dat levensgevaar lijk, omdat nog steeds vaargeulen worden opengehouden. Vrijdag heb ben drie mannen in een oude auto, voorzien van balken aan de voor- en achterzijde om te voorkomen dat de wagen bij ijsbreuk direct zou zinken, de oversteek gewaagd van Medem- blik naar Stavoren en terug. Door de gladheid is gistermiddag een uitzending van een kerkdienst door de IKON niet doorgegaan. De NOS vond het onverantwoord een radio reportagewagen naar de Grote of St. Stevenskerk in Nijmegen te laten ver trekken. In plaats daarvan heeft de IKON een reserveband met chassidi sche verhalen, versteld door dr A. Soetendorp, uitgezonden. De Eindhovense politie heeft In de nacht van zaterdag op zondag een 24- jarige man kunnen aanhouden, die met een flobertgeweer met een afge zaagde loop de ruit van een café had ingeslagen. Toen de politie arriveer de, probeerde de man zijn wapen te trekken, maar door de gladheid en de onverwachte beweging viel de man, die daarna kon worden overmeesterd. In Scheveningen gleed door de glad heid een vrachtwagen van de kade af en viel op een afgemeerde kotter. Twee automobilisten die de reddings werkzaamheden wilden volgen, zagen hun te dicht bij het water geparkeer de auto's het koude water van de haven inglijden. AMSTERDAM (ANP) Eij een van de branden die dit weekend gewoed hebben is een vrouw om het leven gekomen. In de Bankastraat te Am sterdam brak brand uit in een bene- denpand door een brandende sigaret; de 27-jarige alleenwonende vrouw J. P Vlaanderen kwam om. De brand heeft twee hoger gelegen verdiepingen van het pand onbe woonbaar gemaakt. Ook aan de Ro zengracht in Amsterdam brandde een pand af. dat echter leeg stond. Op het industrieterrein in Venlo brandde zaterdagmiddag de groot handel in zoetwaren Veco af. De di rectie schat de schade op 1,7 A twee miljoen gulden. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Een fa briekshal met zoetwaren en verpak kingsmateriaal ging geheel verloren. In de nacht van zaterdag op zondag is op de grens tussen Ede en Barneveld een kalverschuur afgebrand Van de 54 kalveren in de schuur werden er 53 gered, één kwam om. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers ARNHEM De stichting Kritisch Faunabeheer dringt er bij de Koninklijke Nederlandse jagers vereniging (KNJV) op aan haar leden te bewegen de jacht te staken vanwege de barre weersomstandigheden. ORINCHEM In Heukelum (Zuid- •lland) is zaterdag de 54-jarige E. 'art uit Leerdam om het leven ge- men. Met zijn auto haalde hij drie dere auto's in. maar door de glad- id raakte hij van de provinciale g in de sloot. Twee andere perso- to werden gewond. OLTEN - De 17-jarige G. J. Bek- rnens is gisteren om het leven ge- men bij een ongeval op een spoor- govergang. Volgens de politie bot- de jongen op de met knipperlich- i beveiligde spoorwegovergang te il de zijkant van een trein. Weliswaar is de Jacht op wa terwild en houtsnippen door minister Van der Stee (land bouw) sinds begin dit jaar ge sloten. maar op de overige die ren waarvoor het Jachtseizoen nog open is. mag nog steeds worden gejaagd. Kritisch Faunabeheer zegt dit onver antwoord te vinden. Volgens voorzitter Hugh Gal- lacher ondervinden alle die ren momenteel hinder van de winterse omstandigheden en zijn zij aanzienlijk trager dan normaal. Met name door de ijzel van het afgelopen week einde is een noodtoestand ontstaan omdat veel voedsel bronnen onbereikbaar zijn ge worden. De jacht betekent voor alle dieren in het gebied waar wordt gejaagd een ver storing. ook de dieren waarop niet wordt gejaagd ondervin den nadelige gevolgen van de Jacht. In het nationaal park Hoge Veluwe is vrijdag door leden van de jachtclub St. Hubertus een drijfjacht op wilde zwij nen gehouden. Volgens de jachtclub ging het om een zo genaamde drukjacht op wilde zwijnen, maar volgens Kri tisch Faunabeheer bestaat er geen verschil tussen druk- en drijfjacht. Een woordvoerder van de Jagersvereniging zei naar aanleiding van het ver zoek van Kritisch Faunabe heer dat er inderdaad op ko nijnen en wilde zwijnen wordt gejaagd, maar dat deze dieren het niet moeilijk hebben. Hij wees erop dat voor het sluiten van het jachtseizoen op 1 fe bruari de Jagers een bepaald afschot van konijnen en wilde zwijnen moeten hebben ge haald omdat er anders kans is op schadeclaims van de grondeigenaren. Kritisch Faunabeheer vindt dat een bijzonder wrang standpunt, omdat de jagers de zwijnen het gehele Jaar (la ten) bijvoederen waardoor hun aantal ten behoeve van de Jacht kunstmatig hoog wordt gehouden. Hugh Galla- cher wijst erop dat er momen teel niet alleen op konijnen en wilde zwijnen mag worden ge jaagd, maar dat ook nog op andere dieren zoals fazanten, kraaien. Vlaamse gaaien, we zels, hermelijnen en vossen. Voor de meeste dieren wordt de Jacht eind deze maand ge sloten, maar voor enkele soor ten (zoals de vos) blijft de Jaoht geopend. Het comité wintervoederlng vogels heeft dit weekeinde op geroepen overminderd door te gaan met het voederen. Vol gens het comité zijn zowel vo gels die op de grond hun voed sel zoeken als watervogels, reigers, roerdompen e.d. al twee weken van hun voedsel afgesloten. Het overgrote deel van ons land is nog steeds met sneeuw bedekt, terwijl buiten de grote rivieren de meeste vaarten, plassen en meren met een dikke laag ijs zijn bedekt. Beter voorkómen èn genezen met BMP-sportverzorging Verbanden, bandages, tapes en warmtepleisters. Verkrijgbaar bi| apotheker en drogist MnMlkUhm

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3