'Spoedig beginnen met nieuwe stad Zeewolde' Kruiswerk pas volgend jaar in de AWBZ deHeel VIN Bonden protesteren tege ontslagplan van KNSM verpleegkundige Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders: Eventueel gerechtelijke stappen. Mede om druk op Veluwe te verminderen Betaald voetbal opnieuw afgelast Goedkeuring Rijk nodig voor verkoo woningwetwoning Kon. Olie vast STAFFUNCTIONARIS LEID(ST)ER BEJAARDENVERZORGING/ ALPHAHULPVERLENING V "Centraal Nederland" Psychologisch Assistent(e) Oosterbeek, Ervaren Bejaardenverzorgster Medewerker/medewerkster op ons kantoor Unie van Baptisten Gemeenten REVIUS-LYCEUM ZATERDAG 20 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers ARNHEM/LELYSTAD De Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders meent dat er aanleiding ls tot het met spoed „opstarten" van Zeewolde ln de polder Zuidelijk Flevoland. Het nieuwe stadje zal mede een functie kunnen vervullen ter vermindering van de druk op de Veluwe. Bij dee behandeling van het streekplan Veluwe deze week heeft deze uitwijkmogelijkheid bij de Staten van Gelderland zowel als bij het college van Gedeputeerden veel accent gekregen. „Het debat heeft een extra streep getrokken onder de toch al scherpe planning voor de realisering van Zeewolde", aldus gisteren een commentaar van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. advertentie Zuidelijk Flevoland zou mede moe ten gaan functioneren om de hoofd doelstelling van de Veluwe. "strin gente bescherming van natuur en landschap", waar te maken. Dat was de mening van op zijn minst een groot deel van de Staten. Van CDA- zijde werd de aandacht gevestigd op de mogelijkheden, die Zeewolde biedt: het zou aan de ene kant de druk van buitenaf op de Noord-west- Veluwe kunnen verlagen en aan de andere kant op wat langere termijn ook kunnen bijdragen tot de opvang van de eigen bevolking. Gedeputeer den werden uitgenodigd ter zake een actief beleid te voeren. Aan het ontwerp streekplan Velu we is acht Jaar ..gedokterd". Hon derden personen hebben aan de pro cedure van de inspraak meegedaan Bijna vierhonderd bezwaarschriften werden ingediend. In de zitting van de Staten deze week werden daaraan 44 moties en amendementen toege voegd. BIJ het debat viel het zwaartepunt op Harderwijk, dat evenals Ede en Apel doorn een opvangfunctie heeft, dit ten behoeve van de hoofddoelstelling van het streekplan. De PvdA sprak van een „keerpunt", omdat de pro vincie zich met het streekplan een instrument verschaft om ongelukki ge ontwikkelingen op de Veluwe ver der te voorkomen. Volgens de PvdA is er in diverse gemeenten op de Velu we te veel in de vrije sector gebouwd voor nieuwkomers, veelal ten koste van de eigen inwoners. Overigens, de PvdA vond Zeewolde voorlopig nog geen alternatief dat risico's van ver traging hier te groot zijn. Frankrijk In de gemeenteraad van Harderwijk hebben de stemmen tot twee maal toe gestaakt, over de bebouwing van de buurtschap Frankrijk (Heerden). De WD wilde dat gedeputeerden, zolang Harderwijk de opgedragen op vangfunctie niet kan waarmaken, zo spoedig mogelijk met alle benodigde instanties in overleg treedt om te bezien in hoeverre Zuidelijk Flevo land hieraan tegemoet kan komen. Het CDA vestigde de blik eveneens op de nieuwe polder, inclusief Zee wolde. maar sprak tevens als zijn oordeel uit dat de bebouwing van Frankrijk moet doorgaan, eventueel zal er gebouwd moeten worden deels in dit gebied en deels in dat tussen Harderwijk en Ermelo (Drielanden). Er moeten de komende twintig jaar in Harderwijk 6750 woningen komen. Veel aandacht schonken de staten verder aan de kleine kernen, die on dermeer moeite hebben met de aan was van de eigen autochtone bevol king. De mogelijkheid om deze te huisves ten moet er zijn, behalve in die geval len waarin de betrokken gebieden uiterst waardevol zijn uit een oog punt van landschap en natuur. De 8taten namen het ontwerp-streek- plan met algemene stemmen aan Een niet onaanzienlijk deel van de moties en amendementen namen Ge deputeerden over. Wat de ontwikke ling van de landbouw betreft, zal voorzichtigheid geboden zijn waar bij de uitbreidingsmogelijkheden van bestaande bedrijven kleiner worden naar gelang de waarde die aan land schap en natuur ter plaatse wordt toegekend. Ook tegen de groei van de recreatie in „de tuin van Nederland" zal een dam worden opgeworpen. Overloop Wat de „overloopfunctie" van Zuide lijk Flevoland voor de Veluwe betreft, hebben Gedeputeerden van Gelder land al enige keren gesproken met de directie van de Dienst IJsselmeerpol ders. de ambtelijke „inrichter" van het drooggelegde gebied. De gedach ten van het provinciaal bestuur en van de rijksdienst „sluiten ln dit op zicht goed op elkaar aan", werd giste ren in Lelystad opgemerkt. Zuidelijk Flevoland krijgt twee steden: naar het westen Almere (een kleine 250.000 inwoners) en naar het oosten schuin tegenover Harderwijk. Zeewolde (tot zo'n 30.000 inwoners). Met het bouwen van woningen zal in het begin van de jaren tachtig wor den begonnen. Aan een kern met al lerlei voorzieningen is ook uit ander oogpunt grote behoefte. Inmiddels is met de uitgifte van boederijen begon nen. en de agrarische bevolking kan niet zonder een dergelijke kern met de nodige voorzieningen. Ook over de opvang van bewoners met het doel de druk af te leiden van de Veluwe is gesproken. De Rijks dienst voor de IJsselmeerpolders staat er positief tegenover. Van be stuurlijke zijde het Openbaar Li chaam Zuidelijke IJsselmeerpolders met de heer H. Lammers als land drost is men wat gereserveerder Het wenst enerzijds een forse stem in het kapittel maar wil anderzijds af wachten hoe Zuidelijk Flevoland en Zeewolde er uit komen te zien. Vol gens het openbaar lichaam is het nog te vroeg om te praten over de opvang van bewoners van de Veluwe in Zee wolde. Wel ziet het openbaar lichaam al duidelijk een taak voor Zuidelijk Flevoland ter ontlasting van de druk door verblijfsrecreatie op de Veluwe. Overleg tussen het openbaar lichaam en Gedeputeerde Staten van Gelder land is op handen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Vervoersfedera- tie FNV overweegt gerechtelijke stappen als de KNSM tegen het ad vies van de vakbonden in blijft bij haar voornemen 257 personeelsleden te laten afvloeien. De Federatie van Zeevarenden in Rotterdam ziet geen redenen om naar de rechter te stappen. De vervoersfederatie. die van mening is dat de noodzaak voor afvloeiingen onvoldoende is aangetoond, eist dat de directie van de KNSM over een eventuele afvloeiingsregeling overleg zal plegen met de ondernemingsraad en de bonden. De CAO schrijft dit voor. „Zo niet, dan zullen wij ons beraden over gerechtelijke stappen", zo schrijft de bond in een protest brief. De federatie heeft tegelijkertijd een schrifteljk beroep op het Gewestelijk Arbeidsbureau in Amsterdam ge daan om eventuele aanvragen voor ontslagvergunningen door de KNSM niet in behandeling te nemen voa de directie de eisen van de boa heeft ingewilligd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Kruiswerk zal pas per 1 januari van het volgend jaar uit de algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ) worden betaald. Premier Van Agt deelde dat gisteren na afloop van de ministerraad mee. In eerste instantie was er sprake van dat het Kruiswerk al vanaf de eerste januari van dit jaar op die manier zou worden gefinancierd. Dat de zaak zeer moeilijk lag binnen het kabinet illustreerde Van Agt met te zeggen: „Om een lang verhaal kort te maken." „Om de periode tot 1980 te overbrug gen zullen voor het Kruiswerk naar alle wegen en middelen moeten wor den gezocht om de zaak toch gefinan cierd te krijgen," aldus Van Agt. De Tweede Kamer heeft zich meer dan eens unaniem uitgesproken als voor stander van de betaling uit de AWBZ. Ook staatssecretaris veder-smit van volksgezondheid zei nog tijdens de begrotingsbehandeling te zullen plei ten voor het onderbrengen onder de AWBZ. De moeilikheden die ondanks sterke aandrang toch zijn ontstaan houden verband met de duurdere uit pak van deze regeling. Van Agt relativeerde: „Het Kruis werk is op deze manier veilig gesteld. Dat is heel mooi. maar er zijn zoveel instanties die zich op zo'n manier veilig gesteld zouden zien." Dat deze manier van financieren op den duur toch goedkoper zou zijn dan de huidi ge is verklaarbaar uit het feit. dat dure verpleegkosten in ziekenhuizen lager zouden komen te liggen, omdat de patiënt dankzij de hulp van het Kruiswerk eerder naar huis kan. Dat zou op zich weer een verzwaring van de gezinszorg teweegbrengen, een zaak die onder CRM. valt. Minister Gardeniers van CRM zou zich dan ook met name hebben vereet tegen de financiering van het Kruiswerk uit de AWBZ om die laatste reden ZEIST De KNVB heeft naast alle amateurwedstrijden ook de ontmoe tingen in het betaalde voetbal voor vandaag en morgen afgelast. Ook alle hockeywedstrijden, die voor dit weekeinde waren vastge steld, zijn in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen afge last. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Gemeenten mog niet langer zelf beslissen over de i koop van de woningwetwoning Voortaan zal goedkeuring op Rijk] veau noodzakelijk zijn. Dat blijkt uit een brief die staati ere tails Brockx gisteren aan Tweede Kamer heeft gestuurd. mee herziet Brokx zijn maatregel vorig Jaar augustus, waarin hij verantwoordelijkheid voor de v koop van woningwetwoningen ln 1 langrijke mate bij de gemeen» legde De nieuwe regels houden ln dat s gemeenteraden een beleidsnota ni het ministerie moeten sturen waai staat aangeven of het al dan niet strijd is met het plaatselijk voUÏv( huisvestingsbeleid, als woningwet* ni nlngen worden verkocht. Ook als staatssecretaris de gemeentelijke leldsnota heeft goedgekeurd, houdt hij het recht om afZonderllj^Vl plannen tegen te houden. V< W iei Ie! AMSTERDAM In een zich verder ruimschoots handhavende markt hebben aandelen Kon. Olie de stij ging verder voortgezet. Tegen het slot van de handel was de koers 1,80 hoger naar 127,40. De scheepvaart sector lag er verdeeld bij. Nedlloyd won een paar dubbeltjes op 86,30. Kon. Boot echter was 1,50 lager op 90,50. Van Ommeren verdiende 3,30 vooruit naar 167,30. Unilever was 40 cent beter op 125. terwijl Akzo en Hoogovens onveran derd ƒ31,50 resp. ƒ33,80 noteerden. Philips trok drie dubbeltjes aan tot 25. KLM handhaafde zich op 123,50, terwijl Heineken 1,60 aan trok naar 96. Deli verwisselde 0,50 hoger van eigenaar op 127,50, maar HVA hield het op 47,50, onveran derd. De staatsfondsenmarkt gaf een nage noeg onveranderd beeld te zien. Met ingang van zaterdag wordt de prolon gatierente met 1 pet verlaagd tot 10 pet, een uitvloeisel van de verlaging van de opslagrente door de banken. De lokale markt sloot de week kalm af en tot veel grote verschuivingen kwam het weer niet. Erg flauw was wel Bergoss met een verlies van 4 op 58, terwijl ook Ballast-Nedam 2 moest prijsgeven. Nogal aan de flau we kant waren verder ook Batenburg. RSV en FGH. Volker-Stevin kon het interimdivi dend van ƒ2 direct geheel inhalen. Reesink bleef gevraagd, terwijl Twentsche Kabel van 253 naar 257 ging. Ook Wolspinnerij Ede en Audet lagen goed in de markt, terwijl verschillende fondsen die donderdag verliezen opliepen, zoals Beers, in herstel waren. Door zelf ln laatste Instantie te best frs sen over de verkoop van wonlngwt K woningen, ls Brokx tegemoet gek men aan felle kritiek uit de Kami ze vooral van PvdA, en CDA die vind tii dat het Rijk de verkoop van wonii wetwonlngen niet aan de gemeenti oi mag overlaten. bi ki Om de voortgang van de stagnerende woningbouw te bevorderen h« vi Brokx veranderingen aangebracht gi de tabel voor de vaststelling van k| ren. Daardoor zouden de huren Jaar minder snel stljden dan de stUfm tingskosten (de totale kostprijs een wonlng).In de Randstadproviir cies, die gelden als probleemgeb ei den, mag het percentage van de sti< hi tingskosten dat de jaarhuur bepaal zelfs met 0,3 procent worden v L laagd. LONDEN Het bestuur van de inti nationale atletiekfederatie (IAA heeft een symbolische schorsing v drie maanden, met ingang van december 1978, opgelegd aan de la den van Azië en het Midden-Ooste j die ondanks het verbod van de IA/ hebben deelgenomen aan de Azia|n sche Spelen in Bangkok maand. von n Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gerefor meerde Kerken In Nederland is het landelijk gereformeer de kerkelijke bureau dat samen met de diakenen in de plaatselijke kerken bewustmakend en voorlichtend bezig wil zijn ten aanzien van de menselijke noden en de oorzaken daarvan, dichtbij en verweg. Voor het diakonaat in onze eigen samenleving is het daarnaast ook uitvoerend orgaan voor een belangrijk deel van het diakonale rekreatiewerk en het werk voor opzichzelfstaanden. Voor het diakonaat buiten onze grenzen is het uitvoerend orgaan voor het werelddiakonaat van de Gereformeerde Kerken in Neder land In de sektor werelddiakonaat zou het Algemeen Diakonaal Bureau, in een zojuist ontstane vakature, graag zo spoedig mogelijk willen overgaan tot het benoemen van een die zich zal moeten bezig houden met sociaal opbouwwerk en gemeenschapsontwikkelingswerk van de kerken in Azië, met name onder ten achter gestelde groepen. Deze staffunktionaris onderhoudt vooral kontakten met relaties in India, Indonesië en Pakistan. Hiervoor is het noodzakelijk dat er regelmatig bezoeken worden gebracht aan deze landen, waarbij adviezen worden gegeven over sociaal opbouwprojekten en projekten op het terrein van gemeenschapsontwikkeling. Het werk op het bureau houdt vooral in het voeren van korrespondentie en het voorbereiden van besluiten over te geven assistentie vanuit het werelddiakonaat. Daarnaast moet er studie worden gemaakt van de ontwikkelingen in het vakgebied en de ontwikkelingen in Azië. Voor het vervullen van deze funktie wordt gevraagd: opleiding op universitair nivo of hogere beroepsopleiding, met gerichtheid op sociale opbouwproblemen; ervaring in Azië, gezien de stafsamenstelling, bij voorkeur in Pakistan en/of India; meelevend lid van de Gereformeerde Kerken. Aan deze funktie is het maximumsalaris verbonden van ƒ4.335,- per maand. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat deze staffunktionaris bij een eventuele funktieverschuiving door kan lopen naar een hogere schaal. Nadere inlichtingen worden u graag gegeven door de direkteur van het Algemeen Diakonaal Bureau, dr. J. van Klinken. Burg. De Beaufortweg 18. 3833 AG Leusden. telefoon 033-43244. Bij het bureau kunt u ook een uitgebreide taakomschrijving aanvragen en de gegevens over de selektieprocedure. Uw sollicitatie wordt graag tegemoetgezien bij de Algemeen Diakonale Be/eidsraad van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Burg. De Beaufortweg 18. 3833 AG Leusden. algemeen ziekenhuis voor de zaanstreek zaandam van de stichting ziekenhuis .de Hooi maken deel uil hel Juhana Ziekenhuis Voor de kinderafdeling van het Julia- naziekenhuis zoeken wij een Hij/zij dient in het bezit te zijn van een kinderaantekening Zo mogelijk ervaring te hebben op gedaan met het werken op een der gelijke afdeling. Geboden wordt: salariëring op voet van de rijksre geling; een rechtspositie welke nage noeg gelijk is aan die bij de overheid; opname in het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds; deelname aan de ziektekosten voorziening voor ambtenaren (I.Z.A.-Noord-Holland). Inlichtingen: deze worden gaarne verstrekt door mevrouw K. Rusbach, hoofd kinder afdeling, telefoon 075-126990. toes tel 413 Sollicitatie: schriftelijk binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad, te richten aan het hoofd van de Dienst perso neelszaken. postbus 210 te 1500 EE Zaandam. Gezinsverzorging Overschie H«rvormd-dlakonale Stichting voor Gezinsverzor ging i.o. vraagt Zijn (haar) taak zal bestaan uit het beoordelen van de hulpaanvragen. het inzetten van de hulp en het begeleiden van de hulpverlening Van de gegadigden wordt gevraagd de bereidheid te functioneren tn een team van 5 collega's het bezit van het diploma MBO/HBO Geboden wordt een zelfstandige werkkring binnen een kleine in stelling salans volgens richtlenen van C.R.M. Ook zi| die de akte N XII. N XIX ol N XX bezitten en zij die een part-time betrekking ambiëren kunnen sollici teren Schriftelijke sollicitaties gelieve u te richten aan het bestuur p/a Dhr G. J. H. Neomagus. Delftweg 10. Rotterdam, dat uw schri|ven zal voorleggen aan dc betrokken leiding Q [""l Het Bestuur van de Prot. Chr. Schoolbegeleidings- J dienst vraagt voor spoedige indiensttreding een Taak: afnemen en uitwerken van psychologisch onderzoek bij kinderen met leer- en/of gedragsproblemen voorbereiding van de rapportage verrichten van administratieve werkzaamheden Vereisten: - N I.P. - diploma psychologisch assistent(e) of de bereid heid deze opleiding te volgen goede typevaardigheid in bezit van rijbewijs BE ervaring in een soortgelijke funktie strekt tot aanbeveling Salariëring geschiedt op basis van rijksregeling. Inlichtingen over deze funktie zijn in te winnen bij de heer A.J. Klok en mevrouw W.E. Klok-Wallet, psychologen, tel: 05202-19428 (rayon kantoor Kampen), privé 05202-18795 en de heer C.M. van den Hoek, direkteur, tel: 03412-1585 (hoofdkantoor Nunspeet) Sollicitaties met opgave van referenties binnen 10 dagen te richten aan de secretaris van het Bestuur, drs. H. van 't Veld, De Deel 1, 3902 CS VEENENDAAL. In ons Prot. Chr. Bejaardentehuis "ELIM" te waar 14 bejaarden verzorgd kunnen worden, zoeken wij voor z.s.m. een van Protestants Christelijke levensovertuiging; mini mum leeftijd 25 jaar, die genegen is alle in huis voorkomende werkzaamheden te verrichten, en die in staat is de Directrice bij afwezigheid te vervangen. Huisvesting n.o.t.k. Salariëring volgens CAO voor de Bejaardentehuizen. Uw sollicitatie wordt gaarne binnen 2 weken ingewacht bij de Directrice, Mej. G E. de Jager, Huize "ELIM", Lebretweg 72, die U alle gewenste inlichtingen kan verstrekken. Voor telefonische inlichtingen s.v.p. bellen vóór 12 uur, tel. 085-335062. In verband met het vertrek van een van onze medewerkers zoeken wij per 1 maart a.s. een jonge man of vrouw om ons te assisteren bij de werkzaamheden Gedacht wordt aan een enthousiaste assistent/assistente met belangstelling voor de boekhouding Leeftijd bij voorkeur tussen 18 en 25 jaar het mavc-diploma of een gelijkwaardige opleiding, alsmede een goede typvaardigheid is vereist Zowel de primaire als de secundaire arbeidsvoorwaarden zijn goed Schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht aan de Unie van Baptisten Gemeenten, t.a.v. de heer A. van den Hoef, Biltseweg 10. 3735 MC Bosch en Duin Voor nadere inlichtingen of voor het maken van een afspraak kunt u telefonisch contact opnemen Telefoon 030-784457 Biltseweg 10,3735 MC BOSCH EN DUIN Chr. Scholengemeenschap voor VWO-HAVO Driebergsestraatweg 6-c 3941 ZX DOORN Per 1 augustus zijn de volgende vakatures aanwezig: NEDERLANDS 31 tot 44 uur In ieder geval één volledige weektaak; daarbij is onzerzijds voorkeur voor ervaring boven (eerste) graad; vermoedelijk is daarnaast een restbe- trekking beschikbaar van 5 tot 18 uur. OUITS 30 tot 40 uur Hierbij geldt m.m. hetzelfde als voor Ned. ENGELS 34 tot 41 uur In ieder geval is een 1e gr. VB beschikbaar GESCHIEDENIS en STAATSINRICHTING (incl. I MAATSCHAPPIJLEER) 22 tot 25 uur Misschien een volledige weektaak. ECON. WETENSCHAPPEN/ECONOMIE 17uur Hierin zitten mogelijk enkele uren et of hr MUZIEK 19 uur latteen voor een ervaren docent) TEKENEN 8 uur GODSDIENSTONDERWIJS 8 uur (incl. maatsch. leer) Van sollicitanten wordt een positieve instelling verwacht bij het meedenken over en het vormgeven aan de doelstellingen die onze school als Christelijke school nastreeft. Een snelle afhandeling wordt bevorderd als sollicitanten duidelijk mededeling doen over hun event, ervaring bij het onderwijs en bij referenties tel.nrs. vermelden. Soil, z.s.m. aan de rector, dr. C. de Ru tel. 03430-2145 (school) of 03430-2979 (thuis).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4