DAF-Transmissie gered Tweede gesprek paus-Willebrands r De meisjes dromen vaker Mi Amigo zinkende Israël valt basis in Libanon aan Langlaufen m gesprongen lipi et >en? ABN Bank Ian Smith uitgejouwd «ij Verlaging Toeslag Debetrente Trouw Commentaar Blistex Conflict om Gijsen (I) lónflict om Gijsen II Werkgelegenheid uitgebreid tot 500 man Toenadering van Korea's Rechters in Oostenrijk willen meer loon Cbij de boekhandel Weer verlaging van hypotheekrente Holocaust leidt tot aanslag op Westduitse tv Alleen Blistex helpt. Tubetje Blistex, vergeeft niet. Onderzoek: jongens hebben grotere hekel aan school Toeslag debetrente. A.HESS Bank Mees Hope nv ZATERDAG 20 JANUARI 1979 BINNENLAND BUITENLAND TROUW/KWARTET Het wordt onmiskenbaar duidelijk io deze dagen: De tegenstellingen binnen de RK-kerk van Nederland naderen een climax. Vorige week zaterdag hebben de Nederlandse bisschoppen de hele dag verga derd. dit keer in tegenstelling tot de gewoonte zonder buitenstaanders als secretaris of voorlichtingsfunctionarissen. Con claaf of zoiets dus, met de kenne lijke bedoeling een verbeterd psy chologisch klimaat te scheppen. Gevreesd moet echter worden dat deelnemers na afloop van het gesprek meer dan ooit tevoren ei van de doordrongen waren in wel- ;e opzichten zij onderling in hun opvattingen en beleid verschillen. Dit laaste kan worden afgeleid uit het feit, dat monsigneur J. M. u Gijsen, de bisschop van Roermond in het weekeinde na het beraad van de zeven bisschoppen zijn fiat hechtte aan de weergave van het gesprek dat hij eerder voerde met een redacteur van Elsevier. Uit die tekst, die hij in het weekeinde nog had kunnen verzachten of mis schien zelfs tegenhouden, blijkt zoveel gretigheid om expliciet de puntjes nog eens op de i te zetten dat kennelijk de keuze voor de confrontatie gemaakt is. Dat betekent in het traditionele denken van de Roermondse bis schop dat de paus nu zelf voor de draad moet komen met zijn opvat- J tingen en dat er duidelijk voor (en tegelijk daardoor ook tegen) be paalde Nederlandse bisschoppen zal moeten worden gekozen. Gijsen zelf put een groot zelfver trouwen uit de relaties die hij met 9 Rome heeft en uitspraken van de paus (gedaan tijdens particuliere gesprekken, dus moeilijk te con troleren). Natuurlijk speelt ook een rol dat de nieuwe paus een veel tegemoet komende houding aanneemt ten opzichte van de Franse dissident Lefebvre, dan zijn voorganger ooit heeft gedaan. Voor Gijsen is, sterker nog zelfs dan hij de hem in menig opzicht verwante Rotterdamse bisschop Simonis, de band met Rome teken en zegel van de katholiciteit van de kerk. De verbinding met de we reldkerk, waarop het tweede Vati caans concilie zo de nadruk legde, loopt in de visie van Gijsen steeds via Rome en hoe die lijn van Roermond naar Rome dan verder doorloopt naar de wereldkerk, lijkt Gijsen minder te interesseren. Dat is kennelijk zijn verantwoor delijkheid niet. Gijsen legt ook een grote nadruk op het bisschopsambt. Hij moet niets hebben van de opvattingen zoals die in Nederland tot voor kort op gezag van alle bisschoppen werden uitgedragen door het Hoger Katechetisch Instituut in Nijmegen, waarin het accent veel meer lag op de gehele kerk en het priesterschap van alle gelovigen dan op die in eenzaamheid opere rende bisschop. Gijsen heeft echter onlangs zijn eigen catechismus geschreven en uitgegeven, waarin hij de oude stelling verdedigt dat de bisschop de kerk vertegenwoordigt en dat de priesters slechts medewerkers zijn die „geen andere woorden spreken dan de bisschop zou doen". Voor het kerkvolk zelf is in deze visie nauwelijks plaats. Dat de kloof inderdaad loopt langs de lijnen van de eigen of de gedeel de verantwoordelijkheid, kan ook worden afgeleid uit de brief die de Haarlemse bisschop Zwartkruis vrijdag heeft rondgestuurd naar aanleiding van Gijsens uitlatingen en waarin hij zijn „onverminderd geloof en vertrouwen" uitspreekt „in priesters en leken die samen met mij en het bisschoppelijk be stuur vorm willen geven aan de verkondiging van de blijde boods- cahp." Het conflict dat hier ligt, is natuur lijk in eerste plaats een zaak van de rooms-katholieken, maar niet-kat- holieken moger er wel degelijk over meepraten; ten eerste uit een verbondenheid met de rooms-kat- olieke kerk en ten tweede omdat e uitkomst van dit conflict waar- chijnlijk voor lange tijd bepalend tal zijn voor de hele Nederlandse amenleving. iVat buitenstaanders het meest op- alt en benauwt in deze zaak is de fgocentrisch houding van een man als Gijsen. Hij redeneert vanuit zijn eigen subjectieve gelijk en hij heeft er kennelijk geen behoefte aan zich gesteund te weten door gelovigen, omdat hij die op een ilaats beneden zichzelf denkt en hij slechts een hiërarchische lijn pmhóóg kent. )e praktische consequenties van zijn redeneringen lijken hem nau welijks te raken en dat is een veeg teken voor een bestuurder. Er is zo weinig sprake van een SALISBURY (Reuter) Premier Smith van de overgangsrege ring in Rhodesië is gisteren vijandig ontvangen door de blanke bevolking in Salisbury. Hij deed een beroep op de bevolking om ..ja" te zeggen tegen een toekomstig zwart meerderheidsbewind. Tijdens een twee uur durende bijeenkomst werd hij uitgejouwd. Zoals bekend gaan op 30 januari de blanken in Rhodesië naar de stembus om te stemmen over de nieuwe grondwet. Smith werd toegeschrreuwt door het publiek: Waarom neem je geen ontslag, of vecht je niet door tot het bittere einde. Andere beschuldigden hem van verraad. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De staat der Nederlanden, Vado Houdster maatschappij, Borg Wamer en Fiat gaan gezamenlijk Van Doome's Transmissie in Til burg voortzetten. Alle partij en hebben vorige maand posi tief geoordeeld over de econo mische haalbaarheid van de produktie en de verkoop van het transmissieproject, zo heeft minister Van Aardenne (economische zaken) per brief aan de Tweede Kamer meege deeld, In de ondertekende Intentieverkla ring komen de partijen ten aanzien van Transmissie BV (de naam Is van Bemanning gered AMSTERDAM Het zendschlp Mi Amigo, dat in de Theems-monding voor anker lag is gisteravond laat van zijn ankers geslagen ln een storm. De vijf opvarenden, drie Britten en twee Nederlanders zijn gered en inmiddels naar Harwich overgebracht. Het radioschip, dat in zeer slechte staat verkeerde, is opgegeven en zal vermoedelijk vandaag zinken, aldus een zegsman van een Britse kuststa- tion. de minister) overeen het aandelenka pitaal te verdubbelen tot 60 miljoen gulden. Deze verhoging komt bijna geheel voor rekening van Fiat en Borg Warner en voor een klein deel van Vado Houdstermaatschappij. De staat neemt geen nieuwe aandelen. Daarom wordt de procentuele deelne ming gehalveerd op 12,5 procent, al dus de bewindsman. In de gevonden constructie blijft de meerderheid van de aandelen van het voormalige DAF-transmissle in Ne derlandse handen. De buitenlandse ondenemingen Fiat en Borg Wamer krijgen elk een deelname van 24 pro cent. terwijl Vado haar deelname licht uitbreidt tot 39,5 procent. Met het belang van de staat van 12,5 pro cent, blijft 52 procent van de aande len Transmissie BV in Nederlandse handen. Overeengekomen, zo vervolgt minis ter Van Aardenne, is verder, dat dit ook zo zal blijven zolang de staat op enigerlei wijze financieel bij Trans missie is betrokken. Aan Vado is een optie verleend op de in handen van de staat zijnde aandelen. Verder hebben de partijen zich ge bonden te streven naar een duureame werkgelegenheid in Nederland voor een personeelsbestand van 500 of meer medewerkers. Op grond van be rekeningen, die aan de voorzichtige kant zijn gehouden, wordt geschat dat deze doelstelling in 1985, wellicht eerder, kan zijn gerealiseerd. Van uit breiding van het personeelsbestand boven het minimum van 500 man, zal pas na 1985 sprake zijn. Bij DAF- Transmissie werken nu 150 mensen. Mede gelet op de werkgelegenheids ontwikkeling versterkt de staat aan Transmissie een achtergestelde le ning van 25 miljoen gulden tegen marktrente. Deze lening wordt gege ven in het kader van het speerpun tenbeleid. In de tweede plaats zal Transmissie op basis van het nu voor genomen investeringsprogramma een toezegging worden gedaan voor een premie in het kader van de regio nale investeringspremieregeling. Ten slotte zal aan het transmlsslebedrijf een ontwikkelingskrediet voor de be drijfswagentransmissie worden ver leend ter grootte van 10,4 miljoen gulden, aldus Van Aardenne. SEOEL (AP, Reuter) De president van Zuid-Korea heeft toenadering ge zocht tot Noord-Korea. De president Park Tsjoeng-Hie is bereid het Kore aanse probleem te bespreken en zei dat Noord-Korea mag kiezen „waar, wanneer en op welk niveau er moet worden gepraat". Een gesprek zou moeten worden gevoerd zonder voor waarde vooraf en met een „geheel schone lei". pastorale houding, van innerlijke bewogenheid voor de mensen die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd en voor wier probleem hij zich in een hoogmoedig aandoende een zaamheid lijkt te hebben afgeslo ten, dat je je haast niet kan voor stellen dat er in Rome nog mensen zijn die de theologische achter gronden belangrijker achten dan de bestuurlijke impasse die door deze polarisatie is geschapen. Het belang van het gelijk of onge lijk in deze kwestie moet niemand onderschatten en Rome, dat theo logisch in eeuwen denkt, zal dat ook zeker niet doen. Wat je eigen lijk alleen maar vanuit de Neder landse samenleving aan Rome zou willen vragen is: Laat de beslissing over dat gelijk of ongelijk inder daad aan de eeuwen over, maar onthef nu op korte termijn een bestuurder die niet voldoet aan de eisen die je aan een bestuurder zou mogen stellen en die daardoor an deren en zichzelf niet gelukkig maakt. WENEN In Oostenrijk heb ben de ongeveer 1.500 rechters en 200 openbare aanklagers ge dreigd in staking te gaan als de regering hun eisen voor hogere salarissen niet inwilligt. Zij stellen dat zij het slechter heb ben dan alle andere Oosten rijkse overheidsfunctionaris sen. Het aanvangssalaris van een rechter in een kleine plaats is ongeveer 1.500 gulden per maand. Na een ontmoeting met de ontevreden rechters verklaarde bondskanselier Bruno Kreisky echter, dat „het buitengewoon moeilijk" zal zijn aan hun eisen tegemoet te komen. Donderdag ontving de paus bisschop Simonis van Rotterdam. De andere bisschoppen volgen later. Bisschop Bluyssen van Den Bosch sprak gisteravond in een interview met de KRO-tv-Rubriek Brandpunt zijn grote verontrusting uit over de verdeeldheid binnen het bisschop pencollege. Hij schreef deze verdeeld heid toe aan een verschil van beoor deling van de situatie, verschil in kerkvisie en omgaan met kerkleden. „Er leven in de kerkgemeenschap spanningen. Je kimt je daarbij op stellen bij de ene pool of de andere en van daaruit de zaak bekijken. Dan krijg Je verschillende visies. Ik ben tegen een dergelijke polarisatie," al dus bisschop Bluyssen. ADVERTENTIE De Wolfskinderen Charles Maclean Een authentiek en verbijsterend verhaal. Twee meisjes in de jungle van Bengalen, opgevoed door dieren. De worsteling om het menselijke en het dierlijke. Uitvoerig gedocumenteerd en vele illustraties. f 19,50 Op de vraag of mgr. Bluyssen net als mgr. Gijsen Kamerleden die meewer ken aan een vrijere abortuswetgeving de sacramenten zou weigeren, ant woordde mgr. Bluyssen, dat hij abor tus beschouwt als „ln principe slecht", maar, zo vervolgde hij: „De vraag van de wetgeving is een heel andere vraag. De vraag is namelijk of via de strafwetgeving het ongeboren leven beter beschermd kan worden. Het zijn de politici, die dat moeten uitmaken. Daar kan ik als bisschop wel normen voor aangeven, maar de feitelijke beslissing, daar voel ik me onmachtig toe. Ik zou erop willen vertrouwen, dat onze katholieke poli tici de zaak weloverwogen en con sciëntieus behandelen. Daar ga ik vanuit." Hun de sacramenten weige ren zou mgr. Bluyssen niet. „Dan zouden ze echt over de schreef moe ten gaan en dat zie lk niet op dit moment." Het interview van bisschop Gijsen in Elseviers Magazine van deze week is voor zijn Haarlemse collega mgr. Th. Zwartkruis aanleiding geweest, een brief te schrijven aan de pastores en geloofsgemeenschappen ln het bis dom Haarlem. Bisschop Zwartkruis spreekt daarin zijn „onverminderd geloof en vertrouwen" uit in „pries ters en leken, die samen met mij en het bisschoppelijk bestuur vorm wil len geven aan de verkondiging van de blijde boodschap in kerk en samenle ving van onze tijd". Mgr. Zwartkruis schreef, dat hij in zijn gesprek met de paus de eigentijd se problemen van zijn bisdom zal voorleggen, „alsmede de wijze waar op ik meen, in collegialiteit en dia loog, gezag te moeten uitoefenen." Wat bisschop Gijsen in het Elsevier- interview heeft gezegd over homofi lie, is aanleiding voor de afdeling Venray-Venlo van de Nederlandse vereniging tot integratie van homo seksualiteit COC, om op 14 april een protest-demonstratie te beleggen in Roermond. De afdeling noemt Gij sens opvattingen „middeleeuws". Bisschop Bluyssen zei gisteravond voor Brandpunt, dat hij homofielen, die gewetensvol hun levenswijze kie zen, in het algemeen gesproken niet de communie weigert. Van een onzer verslaggevers ROME/UTRECHT Kardinaal Wlllebrands Is gistermiddag een uur bij de paus geweest om met hem te praten over de moeilijkheden in de r.k. kerk in Nederland. Na afloop werd alleen bekendgemaakt, dat op zeer korte termijn nog een tweede gesprek zal volgen, vermoed wordt op maandag. De FNV organiseerde gisteren een zogeheten picket-line voor de Tunesische ambassade in Scheveningen. Dit uit protest tegen de gevangenschap en de slechte behandeling van vak bondsleiders in dit land. Na de ambassadeur een brief te hebben overhandigd met een protestschrift daarin verlaat vice-voorzitter Wim Spit van het FNV (zie foto) de ambassade om buiten verder te demon streren. TEL AVTV (Reuter, UPI) Een Israëlische infanterie-eenheid heeft gisteren een aanval gedaan op twee guerrillabases van de Palestijnen in het zuiden van Libanon. Daarbij zijn twintig tot vijfentwintig Palestijnen om het leven gekomen. Een Israëlische militair raakte bij de actie licht gewond. De Israëlische militairen slaagden er gisternacht in zonder opgemerkt te worden door de linies van de vredes macht van de Verenigde Naties heen te trekken en overvielen de Palestij nen bij verrassing. Ondertussen be schoten Israëlische kanonneerboten andere Palestijnse doelen in Libanon. De Israëlische militairen die hun ac tie geheel te voet uitvoerden, hebben tien gebouwen die door de Palestij nen gebruikt werden, opgeblazen. Bij de actie werd een persoon gevangen genomen. Een woordvoerder van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in Da mascus verklaarde gisteren dat de Palestijnen de Israeli's aanzienlijke verliezen hadden toegebracht. In Bei roet werd meegedeeld dat zes Pales tijnen commando's en leden van de linkse milities die zich met de Pales tijnen hebben verboden, om het leven gekomen zijn. De Israëlische staf-chef generaal Ei- tan beschuldigde de troepen van de vredesmacht van de VN ervan dat zij niets ondernemen tegen Palestijnse acties in Israel. Ook de Palestijnen zien regelmatig kans door de gelede ren van de vredesmacht heen Israel GELEEN Het Bouwfonds Lim burgse Gemeenten heeft gisteren in navolging van o.a. het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de hypo theekrente over de gehele linie ver laagd. De verlaging bedraagt 0,2 procent. Voor een 30 Jaar vaste hypotheek is het tarief nu 8,9 procent voor 10 jaar vast 8,8 procent en voor 5 jaar vast 8,7 procent, zo heeft het BLG medege deeld. te bereiken. Daarom voelt Israel zich genoodzaakt regelmatig acties te on dernemen tegen de Palestijnen in Libanon. Gisteravond werden enkele Ka- toesjaraketten vanuit Libanon afge vuurd op de plaatsen Kiryat SJmona en Nahariya ln het noorden van Israel. BONN (UPI, AFP, DPA) De televi sieserie Holocaust over de vervolging van de Joden tussen 1933 en 1945 wekt in West-Duitsland heel wat be roering. Al bij de voorvertoning don derdagavond zijn pogingen onderno men de uitzending te verhinderen. Aan de voet van de 230 meter hoge zendermast Koblenz van de West- deutsche Rundfunk <WDR) ontplofte tien kilo dynamiet. Om de uitzending doorgang te kunnen laten vinden moest een noodlnstallatle ingescha keld worden. Ook op een antenne mast in Munsterland werd een bo maanslag gepleegd. Een synagoge in Essen is in brand gestoken. De vooruitzending van donderdag ging over het martelen van Joden in concentratiekampen. Neo-nazi's ln de Bondsrepubliek hebben de uitzen ding van Holocaust bij voorbaat al veroordeeld, omdat ze beweren dat wat in Holocaust gebeurt ln werke lijkheid nooit gebeurd is. ZIJ noemen Holocaust een verzinsel van de over winnaars in een poging om West- Duits land te kunnen blijven chan teren. ADVERTENTIES Van onze onderwljsredactie EINDHOVEN Jongens hebben een grotere hekel aan school dan meisjes. Ze vinden vooral dat je op school niet vrij genoeg bent. Meisjes hebben andere zorgen: ze hebben meer klachten over hun gezondheid en hun relaties met anderen; ze zijn eerder zenuwachtig en zitten vaker te dromen. geven is wel genoemd dat meisjes zich voor zo'n landelijk examen veel zenuwachtiger maken. Dat kan best kloppen als men de uitkomsten van Dit blijkt uit het onderzoek dat M. Dorreman heeft verricht binnen de vakgroep pedagogie aan de techni sche hogeschool te Eindhoven. De conclusies zijn gebaseerd op een en- dit onderzoek bekijkt. Meisjes klagen quête op negen rooms-katholieke veel vaker dan Jongens over buikpijn Ull€rilJK geen conclusies aan dit soort gege vens, maar het lijkt waarschijnlijk dat dit doorwerkt in de schoolpresta ties. In verband met de daling kredieten in rekening van de tarieven op de courant met ingang van geldmarkt zal de toeslag 20 januari 1979 met 1% op de debetrente voor worden verlaagd tot 2%. scholen voor havo en vwo in Noord- Brabant. Dorreman heeft verder geborduurd op onderzoeken van prof. dr. M. Groen en B. C. Lippens, die in 1969 en 1976 soortgelijke studies publiceer den. Dorreman heeft zelf geen nieuwe enquête afgenomen, maar de gege vens van Lippens nader geanaly seerd. Het onderzoek van Dorreman zou wel eens van belang kunnen zijn voor beantwoording van de vraag waarom de schoolcarrière van meisjes anders verloopt dan die van Jongens. Zo is de laatste tijd opgevallen, dat meisjes bij het schoolonderzoek redelijke re sultaten halen maar op het centraal schriftelijk eindexamen duidelijk minder presteren dan jongens. Als mogelijke verklaring voor dit ge en hoofdpijn, gebrek aan eetlust en vermoeidheid. Ook hun angst voor proefwerken en beurten is groter dan bij Jongens. Dorreman verbindt zelf ADVERTENTIE DAG EN NACHT BEREIKBAAR BEGRAFENIS - ONDERNEMING VAN CITTERSSTRAAT 32a STUIVINGASTRAAT 14 •rdam Telet. 20 26 51 Terwijl meisjes zich nogal eens zor gen maken over hun uiterlijk („lk ben te dik", „ik ben niet aantrekkelijk", „lk heb een slecht figuur"), tobben jongens hoogstens over hun spreek vaardigheid („ik spreek moeilijk") of hun lichaamskracht („lk ben niet zo sterk als anderen"). Jongens hebben meer praktische problemen dan meisjes: Ze maken zich zorgen over militaire dienst, ze klagen dat ze min der geld hebben dan hun vriendjes en hebben dus vaker baantjes nodig. Er zijn ook duidelijke verschillen ln de relaties met anderen. Hoewel zo wel jongens als meisjes op dit vlak klachten hebben (bij voorbeeld dat ze verlegen zijn), lijken meisjes toch ..gevoeliger": ze trekken zich de din gen eerder aan, kunnen iemand soms erg missen, zouden graag wat vrien delijker zijn en hebben meer moei lijkheden met hun ouders. Dat laat ste doet zich vooral voor wanneer ze niet met hun vriend(in) op vakantie mogen en niet mogen omgaan met wie ze wiilen. Bij een vergelijking tussen oudere havo- en vwo-scholleren blijkt dat havo-leerlingen meer problemen heb ben met school (wiskunde is moeilijk, veel huiswerk, angst voor proefwer ken, enz.) en vwo-leerlingen vaker klagen over een gebrek aan slaap en vrije tijd. „Het lijkt wel alsof we echt In de bios xitten, Tony". ADVERTENTIE Met ingang van 20 januari 1979 zal de extra toeslag voor debetstanden in rekening courant, waarvoor de rcnle op het promessedisconto is gebaseerd, als gevolg van de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt, met 1% verlaagd worden tot 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3