Jiekenhuisraad ïgen bijdrage ^an vijf gulden Grote steun voor Khomeini in Iran Arbeidsconflict Perscombinatie nog niet opgelost Dun Kïesuwkado Zelfs bij -20 C (brrrrr) ubbers: dreigement ij sen hoort niet thuis in discussie Miljoenen mensen de straat op Brood drie cent duurder T&Mku- fl.25TL Vandaag nooduitgave Trouw Sneeuw en ijzel Jesprek met CDA-fractieleider Hongkong bergt 3.400 vluchtelingen uit Zuid-Vietnam en nog voordelig ook! Trouw in noodeditie FNV verdeeld over looneis van 20 gulden Trouw Bij leven en welzijn Jfjgp- IcrV r* .nX' Vliegverdrag met China ["ïkzorg Trouw een nieuwe abonnee""] Lees een krant met overtuiging: TrOUW 37STE JAARGANG NR 10661 - ZATERDAG 20 JANUARI 1979 HET WEER Van het zuiden uit toenemende bewolking gevolgd door sneeuw en ijzel. Krachtige tot harde in het Waddengebied nu en dan stormachtige wind uit oost tot zuidoost. Maximumtemperaturen om het vriespunt. Morgen en overmorgen van het zuidwesten uit lichte dooi met kans op neerslag en ijzel. Morgen en overmorgen: Zon op: 08.36-08.35 onder 17.06-17.08 Maan op: 00.53-02.01 onder: 11.54-12.23 Wie et2 huis zoekt vindt t in de Huizcn-mini's. LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fractieleider Lubbers vindt dat het dreigement ran bisschop Gijsen om rooms-katholieken die meewerken aan een ruimere abortuswetgeving te excommuniceren, niet thuishoort in de ibortus-discussie. „Het instrument dat hij gebruikt zal op die discussie lok niet van invloed mogen zijn. De uitlatingen van Gijsen lijken mij fcverigens eerder een probleem voor de kerk dan voor de politiek. Het is infoch bekend dat er een scherpe discussie is over het functioneren van lijsen en de andere bisschoppen,"aldus Lubbers, fa enige dagen van stilzwijgen, reageert Lubbers in een vraagesprek t^jnet Trouw voor het eerst op de actie van de bisschop van Roermond. ubbers neemt het Gijsen kwalijk net diens uitspraken de aandacht L if te leiden van de werkelijke pro- W ilematiek: „De huidige abortus- jet functioneert niet meer. De Taag is nu of je het veilige gevoel uufcan een wet die abortus verbiedt, naar die niet wordt nageleefd, wil ervangen door wat anders. Het aat nu om een wetsvoorstel dat e norm van de bescherming van et ongeboren leven zo effectief logelijk gestalte geeft. Het is ge leken dat je er op dit terrein niet ent met de overheid of de rech- het moet veel meer van de imenleving zelf komen. Daar robeert de wet richting aan te even. De discussie versmalt zich ;veel tot voor of tegen abortus, is voor abortus, daar aat het ook niet om". Daarbij moet men niet vergeten at CDA en WD bij het regeerak- oord voor het kabinet Van Agt, ebben afgesproken dat het kabi- et zou proberen tot een abortus- erfetsvoorstel te komen. Het stond us bij voorbaat vast dat dit niet lleen een CDA-ontwerp, zoals het 21 etsontwerp-Gardeniers-Van eeuwen, zou kunnen worden, aarover moet men nu niet ineens aan klagen," aldus Lubbers. Bj ziet de abortuswetgeving als één van de grootste problemen voor het CDA. „Maar," zegt hij, „ik ben optimistisch met een goe de uitleg de meerderheid van de partij er toch wel achter te krijgen." Het vraaggesprek met de heer Lubbers staat op pagina 5. i een onzer verslaggevers IECHT De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) heelt giste- laten weten, dat de inning van de vijf gulden eigen Drage, die het kabinet voorstaat, door de ziekeninrichtin- principieel onaanvaardbaar en praktisch niet of nauwe- i is uit te voeren. n eigen bijdrage van vijf gulden rerpleegdag zou per 1 april wor- ngevoerd voor ziekenfondsverze- en die in ziekenhuizen of AWBZ- (htingen worden opgenomen, al- 'v iet kabinetsbesluit. a9 ?el de NZR over dit besluit geen eel geeft, stelt de raad wel dat de :afcering, dat voor bepaalde groe- verzekerden een besparing op- t bij opname op zijn minst aan el onderhevig is. Verder zet de ook de nodige vraagtekens bij oor de overheid geschatte op- gst van de nieuwe regeling, die bruto" 115 miljoen gulden zou in. aad noemt het onaanvaardbaar, Een langdurige werkonderbreking in het Grafisch Be drijf van Perscombinatie (in verband met onderhande lingen over arbeidsvoorwaarden) is er oorzaak van, dat Trouw vandaag met een onvolledige krant moet ver schijnen. Op een aanzienlijk later uur dan normaal moest deze uitgave worden samengesteld. Wij beseffen, dat wij ditmaal met een onvolledige krant bij u verschij nen en wij vragen graag uw begrip voor deze situatie, die ook vertraging in transport en bezorging teweeg kan brengen. DIRECTIE TROUW door James Doreey In vrijwel alle Iraanse steden en dorpen zijn gisteren miljoenen mensen de straat opgegaan om kracht bij te zetten aan hun verlangen naar een islamiti- van een onzer verslaggevers sche republiek. De door de religieuze leiders georganiseerde demonstraties ter Amsterdam - Een brood van gelegenheid van de moslim-feestdag Arbajien stonden in het teken van wor.dtJmeLing?,n? solidariteit met de in Parijs in ballingschap levende ayatollah Khomeini. aan ae e cen uur OT e De grootste demonstratie was in de hoofdstad Teheran. Kleine groepen marcheerden vanuit zijstraten en for meerden zich op Sjah Reza, één van Teherans hoofdstraten, een kilome terlange stoet van rouwende mensen trok naar het Shahayyadmonument aan de ingang van de stad. Nergens viel het leger of de politie te beken nen. Wel vlogen boven de hoofden van de demonstranten legerhelicop- ters die de menigte nauwkeurig in de gaten hielden. De demonstratie van gisteren in Te heran was de grootste sinds de mani festaties op 10 december verleden jaar. In tegenstelling tot december toen de „steen des aanstoots", de sjah, nog in Iran was, leken de deelne mers van de demonstratie van giste ren enigszins verward. Overal in de stad hingen grote portretten van Khomeini en foto's van gesneuvelde leden van de Moudjadeheen, de Isla mitische guerrillastrijders. Maar de demonstranten hadden minder om zich tegen af te zetten. Immers de sjah was reeds vertrokken. De slagzin mag bar sjah, dood aan de sjah, werd met aanzienlijk minder intensiteit geuit. Confrontatie De demonstratie van gisteren was van politiek belang, omdat het poli tieke conflict in Iran zich verlegd heeft van een conflict tussen het volk en de sjah tot een confrontatie tussen Khomeini en premier Shahpoer Bakhtiar. In een gisteren door de demonstranten aangenomen resolu tie wordt het „pahlavibewind" onwet tig genoemd en wordt vastgesteld dat de sjah van zijn pauwentroon is ver stoten. De demonstranten eisen de „stichting van een revolutionair Isla mitische raad" en willen dat deze raad in de door Khomeini aan te wijzen voorlopige regering de macht in Iran zal overnemen. De demon stranten vinden verder dat „de rege ring van Bakhtiar niet als wettig er kend moet worden, omdat het door een onwettige monarch werd be noemd en goedgekeurd werd door de onwettige majilis (Iranse Tweede Ka mer) en de senaat". De religieuze leider Khomeini verblijft nog steeds in Parijs ondanks de toenemende geruchten dat hij binnenkort naar Iran zal vertrekken. Met de demonstratie van gisteren om zich aan Khomeini over te geven, toonden de religieuze leiders dat zij het volk nog steeds achter zich heb- Tiid winnpn ben. Het wachten is nu op de vorming J van de revolutionaire Islamitische raad en de benoeming van een voorlo pige regering. Op dat moment dient Bakhtiar in de ogen van de religieuze leiders af te treden en moet ook het parlement ontbonden worden. De komende week moet de werkelij ke confrontatie tussen Bakhtiar en Khomeini plaatsvinden. In de algelo pen 24 uur heeft Bakhtiar de indruk gewekt alsof hij niet zomaar bereid is Bakhtiar probeert tijd te winnen om te bewijzen dat zijn regering funda mentele veranderingen kan doorvoe ren. Voorlopig weet Bakhtiar zich door de strijdkrachten gesteund. Zij steunen Bakhtiar op verzoek van de sjah en vanwege hun loyaliteit aan de Iraanse constitutie, terwijl Khomeini wordt gezien als degene die het ver trek van de sjah heeft afgedwongen. Het volk trekt zich hier weinig van aan. omdat Bakhtiar het vertrek van dat de vereniging van Nederlandse ziekenfondsen heeft gesuggereerd, dat de ziekeninrichtingen de eigen bijdrage zouden moeten innen. Dit voorstel zou betekenen, dat zieken huizen aan alle patiënten bij de opna me vragen moeten gaan stellen over hun inkomen en dat ze in elk indivi dueel geval zorgvuldig moeten na gaan of een patiënt al dan niet een eigen bijdrage verschuldigd is. De NZR zegt in dit verband, dat zie kenhuizen geen enkele bevoegdheid hebben tot een dergelijke vergaande bemoeienis met de privé-omstandig- heden van patiënten. Bovendien kun nen ze de verstrekte gegevens niet op hun juistheid controleren. HONG KONG (Reuter) Hongkong heeft 3.400 Vietnamese vluchtelin gen, die vier weken aan boord van een Taiwanese vrachtboot hebben door gebracht, toegestaan aan land te ko men. Vanuit Hongkong zullen dui zend Vietnamezen naar Engeland worden overgevlogen. Canada zal er drie- tot vierhonderd opnemen en de Westduitse stad Frankfurt ongeveer 250. ADVERTENTIES Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De hoofddirectie van de Perscombinatie zal vandaag opnieuw overleg voeren met een vertegenwoordiging van de koude-pagina opmaak van dit bedrijf over het arbeids conflict. Dit gaat over een herindeling van de functies, waarbij de grafici van deze afdeling van mening zijn, dat zij op grond van die nieuwe herindeling twaalf cent per uur meer behoren te verdienen. de sjah voor een vakantie als voor waarde stelde voor de aanvaarding van de post als premier. Des te sneller Khomeini zijn revoluti onaire islamitische raad bekend maakt, des te kleiner worden de kan sen van slagen voor Bakhtiar. Ver wacht wordt dat Khomeini in de loop van de volgende week de samenstel ling van de raad bekend zal maken. Op dat moment worden Bakhtiars mogelijkheden uiterst beperkt. De grote vraag is hoe de strijdkrachten zich zullen opstellen. Vertrouwelin gen van Khomeini beweren dat Bakhtiar geen andere keuze zal heb ben dan af te treden. ministerie van economische zaken heeft daartoe gisteren toestemming gegeven. Verwacht wordt dat de vrije consu mentenprijzen in het algemeen met vier cent per brood van achthonderd gram wordt verhoogd. De verhoging is voor bijna de helft het gevolg van een stijging van de grondstof prijzen, terwijl het restant het gevolg is van de stijging van loonskosten en overi ge kosten. Van onze parlementaire redactie UTRECHT In tegenstelling tot de industriebonden FNV handhaven de andere grote FNV-bonden de aanvul lende looneis van twintig gulden bru to per maand. De meeste bonden achten het wel mogelijk dat men de eis laat vallen als de werkgevers bij de CAO-onderhandelingen wensen voor verkorting van werktijd inwilli gen. Dit blijkt uit navraag bij de dienstenbonden FNV, de vervoersfe- deratie, de federatie druk en papier (grafische bonden), de bouwbonden en de voedingsbonden FNV Bij een aantal FNV-bonden is men niet te spreken over de wijze waarop de industriebonden FNV de eis van twintig gulden hebben laten vallen. „Ik vind het verhaal van Groenevelt (voorzitter industriebond NW> eigen lijk nogal goedkoop. Verkorting van arbeidstijd en handhaving van koop kracht zitten ons even hoog. Het is en-en, niet of-of," aldus vice-voorzit- ter Kuizinga van de dienstenbonden FNV. De bouwbonden FNV, die al bezig zijn met onderhandelingen met de bouwwerkgevers, sluiten niet uit dat de eis van twintig gulden wordt opge offerd als bijdrage voor financiering van vervroegde uittreding (vrijwillig vervroegd stoppen met werken voor oudere werknemers bij grotendeels behoud van loon). Wij hebben een moeilijke dag gehad. Dat is aan de krant te zien. Sorry. Er was een zodanig conflict in het bedrijf, dat het produktieproces een tijd heeft stilgelegen. Daar wordt vandaag weer redelijk over gepraat. We hebben gedaan wat we konden. t'aat 33-35. 2513 CA Oen Haag Dit leidde ertoe, dat deze werknemers in totaal 37 man°— gisterochtend het werk neerlegden en dat tot gister avond laat door de directie, bonden en vertegenwoordigers van het perso neel werd vergaderd. Nadat de Centrale Ondernemings raad (COR) van de Perscombinatie gisteravond met een bemiddelings voorstel was gekomen, werd besloten alsnog het werk te hervatten. De sta king heeft tot gevolg gehad, dat Het Parool gistermiddag met een beperk te editie moest uitkomen en dat van Trouw en de Volkskrant vandaag een noodeditie is uitgekomen. Het conlict escaleerde gisteren, toen een vijftiental werknemers van de avondploeg besloot niet aan het werk te gaan, waarna schorsing volgde. Na overleg met de hoofddirectie wist de RVbcickcni a Chrisleli|ke Reisvereniging M aan haar leden toeristische "mq aan haar leden toeristische ■e in de ruimste zin te bieden A - ervaring in organisatie van v.akantie-M Hcc-tt 30 000 leden Geelt 2* per iaar >9'0suiten 18* per iaareenReisblad VA IVwerkt zonder winstoogmerk. start uw motor meteen met M©bilO. Synthetische motorolie. centrale ondernemingsraad die schorsing ongedaan te maken. Te vens volgde toen de toezegging dat er vandaag opnieuw zou worden over legd over het conflict, dat uiteindelijk gaat over een verschil in interpretatie van de grafisch-technische CAO. Door Johan ten Hove PEKING Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken ondertekent vandaag in Peking een luchtvaartver drag met de Chinese Volkrepubliek. Hoogstwaarschijnlijk kunnen daar door in oktober de eerste KLM-toes- tellen in Peking landen De minister, die op uitnodiging van de Chinese regering een zesdaags be zoek aan de volksrepubliek brengt, had gisterer uitvoerige besprekingen met zijn Chinese collega Huang Hua (HWANG Hwa). Belangrijks gesprek sonderwerp was de Vietnamese vluchtelingen, De Chinese minister van buitenlandse zaken liet weten dat China al 200.000 vluchtelingen heeft opgenomen, en dat zijn land niet in staat is om nog meer mensen toe te laten. De Westere mogendhe den moeten volgens Van der Klaauw daardoor voor het vluchtelingenpro bleem opdraaien 6 sprookjes op I LP (A) Verteld d«*>r Ton v.tn Duinhoven. Ko v.tn Dijk. Hcny Blok en ln;i v.tn FaaMfen Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar de krant ol tv-gnh Dekoratiel jute lektuurhanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Echt naturel led ei mei gevlochten koordje Ketting mei armband (D) De nieuwe modetrend ketting en unit bandje van keramiek. Mank iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naai keuze. I Naam nieuwe abonnee: Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee Plaats en postcode Giro Uw naam Uw adres Plaats en postcode fel. De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van. Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. mt'. als welkomst-voordeel f7.- korting Kado naar keuze-DA B. GC. D (aankruisen u.u.b.l Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792. '000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven) Voor bezorg- informatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1