orgelijke toestand in iekenhuis kost levens 'Veder-Smit heeft strijd al verloren' tAI: auto goed voor le werkgelegenheid Waterleidingbedrijven tegen wijziging wet BI LENING 1970 Overtuiging klinkt steeds dringender door in Groningen: V Patiëntenstops slechts topje van de ijsberg Veria* debetrente Kredieten 'Combinatie studie en werk valt student zwaar' Hotel door brand verwoest Financiering kruiswerk niet uit AWBZ 'Schoon rivierwater taak overheid' Subsidieverlening niet toetsen aan beleid regering' CNV op de bres voor gestrande vrachtrijders STAAT DER NEDERLANDEN RIJDAG 19 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ru, oor Jan Sloothaak RONINGEN De zorgelijke situatie waarin het acade- isch ziekenhuis in Groningen verkeert kost mensenlevens. >ze overtuiging klinkt steeds dringender door in kringen M nnen en buiten dit ziekenhuis. „Weliswaar zitten alle acade- ische ziekenhuizen in de zorgen, maar voor ons komt daarbij it heel Noord-Nederland met zijn anderhalf miljoen inwo- 3e is voor topspecialismen is aangewezen op het academisch mi Ekenhuis in Groningen," zegt de heer G. R. Meijer, voorzitter ii het ziekenhuisbestuur, on ld i laatste tijd is het bij herhaling ■te orgekomen dat patiëntenstops rden ingesteld. Vrouwen met kan- Li r zijn bij voorbeeld op een wacht- lt geplaatst. Voor patiënten die na zware operatie of een zeer ernstig eluk een extra intensieve behan- ng nodig hebben, is er vaak geen ats. Begin februari is er een ge- tek met minister Pais, nadat eerder een delegatie Kamerleden pools- ogte is komen nemen in het zieken- ls, dat per Jaar 22.000 patiënten mehsen sterven, is niet te bewijzen, neemt. Het heeft lang geduurd. Af- maar volgens voorlichter J. M. J. Wes- raken over een gesprek zegt de sing kun je het op je klompen aanvoe rster steeds af. Al in apnl vorig len; aig een patiënt in een ander zie- u!enUj «»«er ijer; "He£. kenhuis sterft, wie zal dan bewijzen bijzonder moeilijk contact met da^ ^it niet gebeurd zou zijn in het ie minister te maken". Academisch Ziekenhuis? Het is ech- ter zonder meer duidelijk dat mensen n van de knelpunten is de intensie- sterven doordat ze niet de intensieve behandehng na ernstige operaties ongelukken. Op de afdeling „in- islve treatment" heeft men de ap- «tuur - bijvoorbeeld om de Het AcademiSch Ziekenhuis heeft imhaling op gang te houden die een plan klaar voor een tijdelijke or sommige patiënten een nood- opiOSSing. De afdeling plastische chi rurgie moet dan elders worden onder gebracht (bij de vrouwenaldeling). Dat schept op de chirurgische afde- ling ruimte voor vijftien aparte ka-, iben en besmettingsgevaar ople- mertjes, ter vervanging van de beide •n. „Neem je meer patiënten met huidige zaaltjes voor zeven „schone" infectie op, dat vergroot je het en twee VUiie" (geïnfecteerde) pa- nettingsgevaar en dan zul je moe- tiënten. Door die aparte kamertjes is het infectiegevaar ondervangen. De kosten bedragen echter zes miljoen gulden en minister Pais zal dan moe ten dokken. om te overleven. De afdeling ilt een kamertje voor zeven zoge- amde „schone" patiënten en een ir twee patiënten die een infectie stoppen. De chirurg zegt dan: ik ereer niet meer", aldus Meijer. ardoor is het voorgekomen dat de even werden verstuurd naar instel len en huisartsen met de bood- ap: we kunnen niemand meer lemen. soort zwaar zieke patiënten kun ook niet naar andere academische ijnde is honderdtachtig kilometer Noodmaatregel Het trieste is dat het om een nood maatregel gaat, die nu extra geld SiSSS? gaat kosten „Als we ons bouwpro- enhuizen vervoeren. Het dichtst- ,mo £rAn,flr»n haHHen inmnpn Hit- behandeling krijgen die ze nodig hebben. gramma gewoon hadden kunnen uit voeren zoals het ministerie van ^de^Sde^iworSSSrieken- onderwils en wetenschappen al in van ae anaere nooraenjxe ziexen 47npfi4.pifplirri Hon wns er 1970 had goedgekeurd dan was er j „„„„ni,„0,R „no> allang een nieuwe chirurgische kli- allemaal goed geoutilleerd, maar dpwppRt" aidtiR de heer Meiier specialistische en vaak nieuw ont- Kf H£fruH i?32' hide apparatuur voor bijzondere 15 ÏOlstrekt ver" allen is alleen in het Academisch ouderd en wem- Itenhuis voorhanden. Ook de afdeling kindergeneeskunde stelt soms een stop in. Er is te weinig personeel. „Men loopt hier voortdu-, rend op de tenen. Er hoeven maar een paar mensen ziek te zijn of het gaat ben. Die zijn aldus de heer Meij- i je klompen onder deze omstandigheden Voorzitter C. R. Meijer niet meer", aldus Meijer. Gebrek aan personeel, stagnatie van het bouw programma en tekort aan geld, vor men een onverbrekelijke keten die de moeilijkheden bepalen. Eind vorig Jaar luidde prof dr J. Olt- hoff voor de tweede keer de noodklok omdat opnieuw een tijdelijke stop voor vrouwelijke kankerpatiënten moest worden ingevoerd. Een tekort aan bedden en gebrek aan operatie ruimte zijn de hoofdredenen. Hij waarschuwde dat het op een lange wachtlijst plaatsen van patiënten die eigenlijk direct geopereerd moeten worden, mensenlevens kost. Méér afdelingen Volgens de heer Meijer zijn de patiën- tenstops slechts topjes van de ijs berg. „We kunnen op een aantal afde lingen stops verwachten." De moei lijkheden hebben een complex van oorzaken. De taak van de vroegere academische ziekenhuizen, eigenlijk armenzlekenhuizen, waar men gratis werd geholpen ten behoeve van de wetenschap, is drastisch gewijzigd. Nieuwe wetenschappelijke ontwikke lingen leiden tot investeringen in dure apparatuur en medicamenten. De ziekenfondsen en ziektekosten verzekeringen handhaafden echter hun vaste tarieven. Zo kan het gebeu ren dat een patiënt in het academisch ziekenhuis een ton kost, terwijl het ziekenhuis maar honderd gulden te rug krijgt. De drieledige taak ten behoeve van onderwijs, onderzoek en patiënten zorg gaf een onderlinge verschuiving te zien. De patiëntenzorg legde een steeds zwaardere claim. Eén van de vraagpunten werd: moet het ministe rie van onderwijs en wetenschap blij ven betalen aan wat in feite een stuk volksgezondheid is. Drie vijfde van het geld voor de exploitatie (tweehon derdmiljoen gulden per jaar) komt thans binnen vla de patiënten, zie kenfondsen, ziektekostenverzekerin gen. Twee vijfde wordt betaald door het ministerie van onderwijs en we tenschappen. In feite zou het deel dat uit de pot van de volksgezondheid (dus via de patiënten) binnenkomt moeten worden verhoogd nu de na* J druk steeds meer op de patiëntenzorg komt te liggen. Niet loslaten De vroegere staatssecretarissen Hen driks (volksgezondheid) en Klein (on derwijs) hebben een basisfilosofie ontwikkeld. Minister Pais heeft die inmiddels weer verlaten en wil de zaak opnieuw bekijken. „Maar wij vinden dat Je de eerder Ingevulde uitgangspunten pas kunt loslaten als je eerst nieuwe hebt ingevoerd. Op zich zelf staan wij niet afwijzend te genover de gedachte dat de extra claim van de patiëntenzorg uit de pot volksgezondheid moet komen, maar wij gaan ervan uit dat minister Pais als ónze minister verantwoordelijk is," aldus Meijer. Groningen diende in 1970 een bouw programma voor tien Jaar in. Kosten 180 miljoen gulden. Twee Jaar later kwam het ministerie al terug op zijn aanvankelijke goedkeuring. De in vesteringen moesten geval voor geval en Jaar voor Jaar bekeken worden. In de praktijk betekent dit dat nog niet de helft van het bouwprogramma is uitgevoerd. Daardoor ontstond de nijpende achterstand waarmee Gro ningen nu zit en de noodzaak om extra geld, dat men anders had kun nen besparen, te steken in noodvoor zieningen. „En dan te bedenken dat de voortgaande ontwikkelingen ei genlijk al weer nopen voor een vol gend tien-jarenprogramma, terwijl we nu met een nijpende achterstand zitten." aldus de heer Meijer. Exploitatie Bovendien gaat het niet alleen om investeringen in een bouwprogram ma maar ook om de exploitatie. Uit voering van het bouwprogramma heeft als onvermijdelijk gevolg dat het personeelsbestand moet worden aangepast, nog afgezien van het feit dat er nu al te weinig personeel is. „We hebben een verlanglijstje voor vierhonderd personeelsleden in Den, Haag liggen, maar die hebben we al zo geknepen dat onze werkelijke aan vraag tot honderd is teruggebracht," aldus Meijer. Hij vreest dat bij de huidige bezuinigingen Groningen steeds verder achterop raakt en daar door steeds minder opgewassen raakt tegen zijn taak. Het afstoten van on derdelen (zoals in Lelden een stuk dienstverlening) kan Groningen niet maken, want er is in het noorden geen enkele vervangende instelling. Elders in Nederland of vlak over de grens met België en het Roergebied in Duitsland zijn die er weL 'an onze medewerker —AMSTERDAM De Nederlanders hebben duidelijker an ooit voor de auto gekozen, de overheid dient de auto ►eter in de maatschappij te integreren en het toenemend antal auto's betekent meer werk. Dit zei de heer A. C. M. leers, voorzitter van de afdeling auto's van de RAI isteren ter gelegenheid van de volgende maand te hou- en personenauto-tentoonstelling. 'olgens de heer Beers krijgt de «rkgelegenheid door de auto te «inig aandacht: „Ook wanneer wij aarbij dicht bij de auto blijven en let naar allerlei indirecte arbeids- laatsen kijken, dan is eenvoudig te instateren dat de auto in Neder- nd direct werk geeft aan honderd- jftig duizend mensen. Daarbij •reek ik niet van activiteiten als egenonderhoud, vrachtvervoer, londerricht en taxi's. Te verwach- tn is dat een groeiend autopark in f komende jaren in deze sector Dg meer werkgelegenheid zal «leppen," zei hij. Mie kritiek leverde de heer Beers P de vorige regering. Hij zei dat het ronduit auto-vijandige beleid van it vorige kabinet en met name de begroting van verkeer en water staat 1976" indertijd voor RAI en Bovag aanleiding was voor de auto campagne „Blij dat ik rij". Anderzijds sloot hij zich aan bij een uitspraak van minister Tuijnman: „Je kunt de mensen niet in het openbaar vervoer slaan". De heer Beers besloot met de woorden „wij geloven in de toekomst van de auto. Dat geloof wordt door de overgrote meerderheid van de Nederlandse bevolking gedeeld. Het zal dan ook in het feitelijk koopgedrag tot ui ting komen. Vorig jaar zijn vijfhon derdvijfentachtig duizend nieuwe auto's verkocht. Dit aantal zal nog toe kunnen nemen tot meer dan zeshonderdduizend in de Jaren tachtig." In verband met de daling van de rente op de geldmarkt is het ons mogelijk om met ingang van 19 januari 1979 onze tarieven te verlagen. De tijdelijke toeslag op de debetrente van kredieten, waarvan het tarief gekoppeld is aan het promessendisconto van De Nederlandsche Bank N.V., zal op genoemde datum verlaagd worden van 3 tot 2 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK AMSTERDAM (ANP) Bijna veertig procent van alle stu denten aan de universiteit van Amsterdam houdt er een volle dige of gedeeltelijke werkkring op na. Het merendeel van deze Poep heeft de grootste moeite om die twee dagtaken met el kaar te combineren, omdat de universiteit slechts enkele avondopleidingen kent. Deze «ituatie zal voor de werkstu dent nog nijpender worden. Wanneer de beperkte inschrij- vingsduur van kracht wordt. Dit blijkt uit een rapport geti teld: „Werkstudenten en hun Problemendat het centrum voor onderzoek van het onder wijs (COWO) heeft samenge steld. Onder werkstudenten worden verstaan alle studen ten die meer dan tien werkuren per week maken. Volgens het COWO is de laatste jaren voor al de groep „tweede-kansers" sterk gegroeid. Dat zijn men sen met een volledige werk kring, die in een later stadium een studie hebben opgevat. Ook is er een toenemend aan tal vrouwelijke studenten, dat naast studie de zorg heeft voor een gezin. Volgens het COWO houdt het onderwijs met deze ontwikke ling te weinig rekening. Daarmee wordt de zaak op z'n kop gezet, zo menen de waterleidingbe drijven, want juist de overheid zou er met wettelijke maatregelen voor moeten zorgen, dat het rivierwater weer schoon wordt, zodat de waterlei dingbedrijven er onder alle omstan digheden betrouwbaar drinkwater uit kunnen bereiden, dat laatste wordt trouwens ook In de wet wél tot de verantwoordelijkheden van de wa terleidingbedrijven gerekend. Bij de Tweede Kamer is een desbe treffend voorstel tot wijziging van de waterleidingwet ingediend op grond van een richtlijn die de EG heeft uitgevaardigd voor de kwaliteitseisen van het oppervlaktewater, dat be stemd Is voor de produktie van drink water. De waterleidingbedrijven spreken in een brief aan de vaste De muren worden neergehaald van het hotel-café d'Olde Spoor in het Drentse Gasselternij- veen dat gisternacht volledig door brand werd verwoest. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet zal zich vandaag voor de zoveelste maal moeizaam buigen over de problemen van de financiering van het kruiswerk. De Tweede Kamer heeft zich meerdere malen uitgesproken voor het laten betalen van dat kruiswerk uit de Algemene Wet Bijzonder Ziektekosten. Ook staatssecretaris mevrouw Veder-Smit is daar voorstander van. Hoewel ze een paar moties uit de Kamer op tafel heeft liggen, lijkt het er op dat de financiering uit de AWBZ er niet door zal komen. Tegenstander van deze maatregel zou vooral mevrouw Gardeniers zijn, de minister van CRM. Volgens inge wijden vreest zij dat het kruiswerk door de financiering uit de AWBZ duurder zal uitkomen, dus niet bud gettair neutraal ls. Dat is een bezwaar van meer politieke aard. Een ander punt is dat de hele maatregel zal gaan drukken op CRM, omdat er een zwaarder beroep zal worden gedaan op huishoudelijke hulp. Sterker nog, de vrees bestaat, dat straks ook die huishoudelijke hulp uit de AWBZ be taald zou moeten worden. PvdA-lld Drenth meent dat er wel van kostenbesparing sprake is, wan neer het kruiswerk wordt versterkt door een wat degelijker financiering. Ziekenhuizen zouden worden ontlast en op het kruiswerk zou een zwaarder beroep worden gedaan voor de na zorg. Bovendien wordt de eerste-lijn- gezondheidszorg versterkt, waardoor de tweede duurdere lijn minder zou worden aangesproken. Mevrouw Veder-Smit meent ook dat er niets anders op zit Hoewel hij meent dat met een mon deling overleg ook nog wel Iets recht te trekken is. Van CDA-zijde kan niet veel anders worden verwacht. Er lig gen moties uit het verleden van Han- nle van Leeuwen en Dien Cornelissen, en daarbij nog de moties van de laat ste begrotingsbehandeling die de be windslieden ln een houtgreep houden. Daarbij komt nog eens de uitdrukke lijke wens van het nationale kruis werk, dat dezer dagen een hevig be roep op de bewindslieden deed toch vooral te zorgen dat het geld voort aan uit de AWBZ-pot moet komen, om het kruiswerk voor de toekomst enig houvast te geven. Ondanks dit geweld ziet het er naar uit dat het kabinet tegen de plannen van mevrouw Veder-Smit zal zijn. Drenth verwacht echter dat dat niet het opstappen van de staatssecreta ris zal betekenen: „daarvoor is men te zeer gehecht aan zijn post. Dat is menselijk, he". Minder greep Veder-Smit zou haar strijd door de financiering uit de AWBZ al verloren hebben, zo wordt gezegd. Daarbij spelen de aanbevelingen van de Raad voor de Gemeenteflnanciën en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten niet eens zo'n sterke rol. De gemeenten vrezen immers dat er op lokaal niveau minder greep te krijgen is op het kruiswerk, als dat uit een centrale pot betaald gaat worden. Die vrees is volgens de heer Dees, (WD), niet terecht omdat ook bij zo'n centrale financiering voldoende invloed uit de gemeente kan komen. Interpellatie Van onze parlemenentsredactie DEN HAAG De waterleidingbedrijven hebben bezwaar tegen een wijziging van de waterleidingwet, waardoor de bedrijven wettelijk voorgeschreven zouden krijgen bij welke kwaliteit rivierwater zij dit water wél mogen gebruiken om er drinkwater van te maken en bij welke niet, en met welke zuiveringsmethoden zij sterk vervuild rivierwater dienen te behandelen. Wanneer minister-president Van Agt vanavond, na de ministerraad inder daad zal zeggen dat het kabinet van de AWBZ financiering zal afzien, zal de kritiek van de Kamer naar ver wachting niet mals zijn. Drenth meent dat het dan van een interpellatie zal komen om de staats secretaris voor haar falen ter verant woording te roepen. De WD'er Dees DEN HAAG (ANP) De Nationale Commissie voor Ontwikkelingssa menwerking (NCO) heeft gisteren meegedeeld wel akkoord te gaan met het nieuwe systeem van subsidiever lening, waartoe minister De Koning (ontwikkelingssamenwerking) zich bereid heeft verklaard, maar het on eens te blijven met de els van de minister, dat de subsidieverlening moet worden getoetst aan het buiten lands b«»i<*iH van de regering. De NCO ontvangt nu aan subsidie voor voorlichting en bewustwording een bedrag van ruim elf miljoen gul den pér jaar. Alle projecten, waarvoor de NCO subsidie verleent, dienen echter afzonderlijk aan de goedkeu ring van de minister te worden onder worpen. De NCO is begin 1978 erg boos op de minister geworden, toen deze zijn goedkeuring aan een aantal subsidietoekenningen onthield. Het ging hierbij onder meer om subsidies voor de activiteiten van zogenaamde landencomité's. UTRECHT (ANP) De Vervoers- bond CNV heeft in brieven aan de ambassadeur van Bulgarije ln Neder land en aan de Bulgaarse handelsver tegenwoordiger in Den Haag gepro testeerd tegen de manier waarop rui me 150 Bulgaarse chauffeurs nu al geruim tijd ln het Europoortgebled op lading moeten wachten. De chauffeurs bivakkeren in de cabi nes van hun vrachtwagencombina ties. De Vervoersbond CNV noemt het mensonwaardig, dat „voor deze arbeiders tot nu toe tijdens de weken lange wachttijd nog geen accommo datie is verzorgd waar zij kunnen verblijven, zich persoonlijk kunnen verzorgen en van voedsel worden voorzien." De bond vraagt de ambas sadeur ln te grijpen. ADVERTENTIE commissie voor de milieuhygiëne van de Tweede Kamer, die de wetswijzi ging binnenkort gaat bespreken, hun waardering uit voor het streven om de kwaliteit van het oppervlaktewa ter ln de EG-landen te verbeteren. Zij menen echter dat de overheid het paard achter de wagen zou spannen wanneer zij aan gebruikers van op pervlaktewater regels oplegt waarbij men geen rivier van een bepaalde kwaliteit mag gebruiken, of waarbij de waterleidingbedrijven wordt voor geschreven met welke zuiverings methoden zij sterk vervuild rivierwa ter moeten behandelen. Op die ma nier keert de EG-richtlljn zich tegen de gebruikers ln plaats van tegen de vervuilers, en zal er geen stimulans van uitgaan om paal en perk te stel len aan de vervulling. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 23 januari 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 februari aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 februari 1985 af vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving 23 januari a.s. van 9 lot 15 uur via banken en commissionairs storting 19 lebruari 1979 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9