De professor houdt het op roze Van den Heuvel vraagt 'oecumenisch huisbezoek' Voorzichtig met doopbewijzen 'Multinationals in eigen land aanpakken' Trouw Leraren kiezen voor gewogen loting bij selectie universiteit h Werkgroep homofilie ernstige zorg om brief Simonis Berkhof verwacht geen spoedig ingrijpen paus Waddinxvener maakt kerkramen voor Kenia Advies Wiegersma weinig kans Oecumenisch Studie- en Actiecentrum: Kerkgebouwen efficiënter gebruiken VOORBIJGANGER VRIJDAG 19 JANUARI 1979 TROUW/KWARTET door A. J. Klei Op gezette tijden word ik streng toegesproken door lezers, die van oordeel zijn dat Trouw een roole krant is Bij zo'n gelegenheid krijg ik te horen dat we steeds inhakken op het kabinet-Van Agt en alles wat de wereldraad van kerken doet, toejuichen. Verder wemelt het op de vrijdagse podiumpagina van PvdA ers en kom Je op de kerkpaglna nooit een goeie gereformeerde bonder tegen. Ik pleeg deze visie krachtie van de hand te wijzen, naar voren brengend dat we geen toog- of zendingsdag van de gereformeerde bonders overslaan en als ware vriend van de heer Van Agt diens feilen tonen Heb ik een jeugdiger persoon voor me. dan spreek ik in het laatste geval natuurlijk over kritische solidariteit. Toch zijn dergelijke verwijten me ook weer welkom, omdat ik ze te pas kan brengen in de conversatie met mensen die Trouw geenszins rood noemen en eerder vrezen dat we de kant van het zwart der redactie uit gaan. Begin deze week had ik iemand over de redactionele vloer, die bekommerd verklaarde dat wij aan het verrechtsen waren. Als we niet uitkeken, zou hij op de Volkskrant moeten overstappen Kom. kom. sprak ik opgewekt, wat zullen we nou hebben? Maar mijn bezoeker somde somber op jullie laten een man als Albeda op de podium-pagina over Den Uyl schrijven, jullie pakken Pais niet stevig aan en houden Diepenhorst met zijn drie-van-Breda de hand boven t hoofd, en de gereformeerde bonder Jan van der Graaf kan geen mond open doen of het prijkt alweer op pagina twee Kijk. in dit ernstige geval volstond ik niet met erop te wijzen dat we elke uitspraak van Boude wijn SJollema van het anti-raclsmefonds binnen de korste keren in de krant gooien en dat we Anne Vondeling geloofd en geprezen hebben omdat-ie het In de Tweede Kamer zo aardig deed. maar kwam ik ook aan met de lezers die ons rood. dus links vinden Dat zou ik dan wel eens willen zien! sprak mijn bezoeker maar ik was niet in staat hem iets te laten zien. Ik kan toch moeilijk onze verontruste afnemers langs gaan met het verzoek of ze bereid zijn zwart op wit te verklaren dat wij rood geacht worden te zijn. om daarmee andersdenkende verontrusten te lijf te gaan? Vorige week vrijdagmiddag gloorde er echter hoop. Tk werd opgebeld door een man. die op barse toon informeerde of de redacteuren van Trouw het gereformeerde Centraal Weekblad lazen. Niet allemaal, moest lk bekennen, maar de kerknieuwsredactle in elk geval wel. Nou. adviseerde de ander, lees 'em vandaag dan maar extra goed. er staat een stuk In van Diepenhorst tegen Trouw en dan kan je eens van een professor horen hoe rood jullie zijn! Hierna verbrak bij de verbinding. Gretiger dan ooit pakte ik het Centraal Weekblad op, misschien zou ik nu materiaal krijgen voor mijn zendingsarbeid onder links-verontruste lezers. Gespannen begon ik te lezen. Op een gegeven moment kwam ik mijn naam tegen. Zou dat het zijn wat die man bedoelde? Nee. vast niet. want ik kwam er nogal goed af. Naar de mening van de hooggeleerde scribent maak ik op mijn manier er nog van. wat ervan te maken valt. Ook de heer Rijnsdorp kreeg een voorzichtig compliment, hij is soms diepzinnig. Dit werd van mij niet gezegd, maar wat niet is. kan komen en ik doe geweldig mijn best. naar uit dit diepborende stukje moge blijken. In de tweede helft van het uitvoerige artikel werd ik warm. Het begon erop te lijken. In de korste zin van zijn beschouwing openbaarde de heer Diepenhorst, dat wij elke vermoede onenigheid in het kabinet breed bespreken en op grond daarvan verleende hij ons het predicaat: roze. Hij liet zelfs de mogelijkheid open. dat we hard-roze waren, maar verder ging hij helaas niet. Hij kwam niet aan rood toe en wat dit aangaat, had de opbellende lezer mij te veel beloofd. Het zal duidelijk zijn dat ik aan dat roze. al of niet hard, van de heer Diepenhorst niets heb. daar kan lk geen wervende tekst aan ontlenen. Maar over enkele uren zal bij leven en welzijn een vers Centraal Weekblad op mijn bureau gelegd worden. Misschien dat de professor daarin krachtiger taal hanteert en dan ook met betere voorbeelden komt Want door die breed besproken vermoede onenigheden prikt iedereen direct Prof. mr..dr. I. A. Diepenhorst heen. Bij het vorige kabinet waren we immers nog veel breedsprakiger, omdat je toen ook nog ónvermoede onenigheden had. AMERSFOORT De scriba van de hervormde synode, dr A. H. van den Heuvel, heeft aan de raad van kerken In Nederland het voorstel ge daan. dat de raad de hervorm de kerk gaat visiteren. Er zouden uit de raad drie of vier niet-hervormden moeten worden aangewezen, om het hervormd syno- debestuur te visiteren met de vraag ..Welke veranderingen en vernieuwin gen moeten er in uw kerk gebeuren op basis van het samen bezig-zijn met erkenning van eikaars kerk-zljn, de zg. conciliariteit?" Deze vraag stond centraal in de ver gadering van de raad van kerken. Bisschop Emst van Breda en de her vormde synode-praeses ds. G. Spilt gaven openhartige reacties. Dr. Van den Heuvel, die er zelf niet bij kon zijn, had schriftelijk gereageerd. Die oecumenische „huisbezoekers" in het voorstel van dr. Van den heuvel zouden geen „kerkleiders" moeten zijn. maar mannen en vrouwen die de oecumene hebben gediend met pas sie en volharding. Ze zouden een rap port aan de raad van kerken moeten voorleggen, na bespreking ervan in de hervormde synode. Zo'n huisbe zoek zou een Jaar moeten duren, al dus dr. Van den Heuvel. blijkt dus onmogelijk, aldus ds. Spilt. Als moderamen dringen wij daarom steeds aan op het modaliteitenge- sprek rondom de bijbel, zei hij. Naar zijn stellige overtuiging kan alleen de Schrift als bron en enige regel voor het geloof verenigend werken. Dat is een van de voornaamste veranderin gen, die er volgens hem in de her vormde kerk zouden moeten komen. Maar ds. Spilt was daarover niet opti mistisch. Tegenover een strakke, ex clusieve. dogmatische instelling aan de ene kant staat vaak een even strakke, exclusieve, ethische instel ling bij anderen. eigen geloof en eigen overtuiging, in plaats van hen tot christenen te wil len maken. Voor veranderingen en vernieuwin gen achtte de bisschop van Breda heh belangrijk, in gezamenlijk ge sprek terug te keren tot vóór de schei ding van de kerken en van daaruit te onderzoeken wat in dit verband kan worden gedaan. En verder praktisch samenwerken, waar dit maar moge lijk is. De opmerkelijkste vernieu wing in eigen kerk achtte mgr. Emst de plaats die de bijbel in de liturgie heeft gekregen. Opbouwen Militarisme Vóór ds. Spilt had bisschop Emst gesproken. Hij zei. dat hij zich bij zijn werk altijd laat leiden door de ge dachte. hoe in een gezamenlijke ver antwoordelijkheid van pastores en gelovigen getracht kan worden de kerk op te bouwen. Dit nadrukkelijk ook met de bedoeling. Je naar buiten te richten. Niet om allen in de schaapskooi te halen. Wel om de mensen buiten de kerk aan te spre ken op het geloof in God en Christus. Zo vond hij ook. dat aanhangers van niet-christelijke godsdiensten in ons land gesteund moeten worden in hun Spanningen Ds. Spilt zei in de raad. dat de her vormde kerk feitelijk zelf al een oecu menische gemeenschap is. getuige het bestaan van allerhande visies naast elkaar in deze kerk. Maar hij wees ook op de spanningen, waarmee dat gepaard gaat. Die worden schrij nend duidelijk in de zogenaamde deelgemeenten. Daar blijkt, dat het niet mogelijk is overal plaatselijk al les gemeenschappelijk, in één organi satorisch verband, te doen. Het oecu menisch leven binnen eigen kerk waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwarlet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur ing O Postma HOOFDKANTOOR PostDus 859 1000 AW Amsterdam Pos/giro fï6 00 00 Bank Ned Credietfi.m* Aftfr ngnr 23 2 5'* REGlO ROTTE «OAM'DOflOWECHT Postfc.s 940 3000 AX Rotterdam lei OIO-II55S8 (jrtx>nnementen en bezorging) lei 010-n 5506 (redactie) tel 115700 uitsluitend voor «EGO DEN HAAG'LEIDEN Postbus 101 2501 CC Oen Haag te< 070 469445 Parkstraat 22 Den Haag REGO NOORD/OOST-NEDERLAND (uitsluitend administratie) Postfs 3 8000 AA Zwolle te» 05200-17030 Melkmarkt 56 Z*o"c Abonnementsprijzen: Pr maand I IS 90 Pr kmanèi I 4 7.70 Pr ha" 9% 40 Pr taar t ih 60 Adfdeneew-w- <x> aanviao Te«tor*scne abonnememenoedracrwen adressen Doven) OoQA«e farv-eberctwen o.ig 30 van maancag t'm vr .dag Op zondag van 10- 20 uur te*t 020 913456 Op-si.mm. .vflvedert-e* VJ 320-936668 o» termftei-.« aan Men-Adv atdeimg posit»»* 4?) 1000 AK AMSTERDAM Anreswv^ngen iMSAateno sc*w»e*i aan onze Amsterdamse ace*ten DEN HAAG (ANP) De centrale pastorale werkgroep homofilie heeft haar ernstige zorg uitgesproken over de brief van bisschop Simonis. waar in hij zijn standpunt geeft over homo filie. Deze brief zond de Rotterdamse bisschop vorige maand aan de pries ters. diakens en allen die in de pasto raal van zijn bisdom werken. Bisschop Simonis zei ln zijn brief, dat de homofiele medemens niet gediscri mineerd mag worden, maar ook dat de homiflel zijn geaardheid niet in praktijk m*? brengen. De werkgroep is ernstig bezorgd over „de geringe ruimte, die homofielen gelaten wordt om ln de geest van het evangelie te zoeken naar het waardevolle dat ln hen kan groeien. Indien zij aan hun eigen gerichtheid ook lichamelijk ge stalte trachten te geven. Van de pas tores mag worden verwacht, dat zij een boodschap brengen van verlos sing en bevrijding." De verklaring van de werkgroep is ondertekend door voorzitter ds. A. J. R. Brussaard en secretaris W. Buijs SJ. De peiling van gevoelen over het rap port „De kerken en het vraagstuk van het militarisme in Nederland" in de raad is uitgesteld. De leden wilden eerst het advies over dit rapport af wachten van de opdrachtgevers, de secties sociale vragen en internatio nale zaken. Deze hebben het rapport nog niet besproken. AMERSFOORT Prof. dr. H. Berk hof. voorzitter van de raad van ker ken ln Nederland, verwacht op korte termijn geen ingrijpen van Rome, zo als bisschop Gljsen zich dat voor stelt Hij reageerde hiermee gisteren kort op het Interview van de Roer- mondse bisschop met Elseviers Ma gazine. „Daarvoor kent de nieuwe paus de Nederlandse situatie nog te weinig. Ik weet zeker, dat hij zich daarvan eerst goed op de hoogte zal willen stellen," aldus Berkhof. Dr. H. A. M. Fiolet, secretaris van de raad van kerken, en ds. C. Mak, oud- praeses van de synode der gerefor meerde kerken, wilden geen commen taar leveren op de uitlatingen van bisschop Gljsen. Zij wilden zich eerst goed op de hoogte stellen van wat hij eigenlijk bedoelt. Van een onzer verslaggevers WADDINXVEEN De Wad dinxvener P. Visser heeft zes kerkramen gemaakt voor een^ kerk in Amolem (Kenia). De ramen, uitgevoerd in ijzer zon der glas, laten bijbelse voor stellingen zien naar een ont werp van de heer J. van Berge, tekenleraar aan de pedagogi sche academie De Driestar te Gouda. De heer Visser kwam op het idee, om zo de kerk in Amolem te helpen, toen zijn broer drs. J. Visser met verlof in Neder land was. Drs. Visser werkt in Kenia, nitgezonden door de ge reformeerde zendingsbond in de hervormde kerk. De her vormde gemeente van Wad- dinxveen zorgt, dat het geld er komt, dat nodig was voor ma teriaal, nabewerking en ver zending van de kerkramen naar Kenia. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een brief aan kerke raden en predikanten heeft het mode- ramen van de hervormde kerk op nieuw ten stelligste ontraden, doop bewijzen af te geven voor andere doeleinden dan strikt kerkelijke. Het blijkt nog steeds voor te komen, dat gemeenteleden die van plan zijn naar Arabische landen te gaan, een doopbewijs aanvragen om daarmee te „bewijzen", dat zij geen jood zijn. Het doopbewijs functioneert daar door als de ariër-verklaring uit de bezettingstijd, aldus het moderamen, dat in 1975 ook al waarschuwde tegen dit oneigenlijk gebruik van doopver- klaringen. Overigens is volgens het moderamen een kerkordelij k verbod niet moge lijk. Zo'n verbod zou namelijk tekort doen aan ieders recht om te weten of zijn naam voorkomt in een register en om daarvan ook een schriftelijke ver klaring te ontvangen. Het volle ge wicht blijft daarom liggen op de pas torale verantwoordelijkheid van de kerkeraden. Zij kunnen zich naar de mening van het moderamen niet onttrekken aan de verplichting om te spreken met die personen die een doopverkiaring vra gen, van wie de kerkeraad het ge rechtvaardigde vermoeden heeft, dat zij die zullen gebruiken als een ver klaring van niet-jood zijn. Van onze onderwijsredactie DORDRECHT In de huidige omstandigheden geeft het Nederlands Genootschap van Leraren voorkeur aan selectie voor de universiteit via een systeem van gewogen loting. ken wordt daarom verworpen als een eerste stap op weg naar een universi tair toelatingsexamen voor alle stu dierichtingen. Boycot Zuid-Afrika Het Juiste telefoonnummer, waar in formatie kan worden verkregen over de voorgenomen boycotactie van Duitse vrouwen tegen Zuidafrikaan- se produkten (zie onze krant van gis teren) ls 030-710614. Het genootschap verwerpt het advies van de commlssie-Wiegersma, die heeft voorgesteld een deel van de beschikbare studieplaatsen toe te wijzen op grond van een universitair toelatingsexamen in twee kern vakken. Met name NGL-voorzitter drs F. J. Roefs heeft zich aanvankelijk zeer positief uitgelaten over het plan van de commissie-Wiegersma. Het be stuur van het genootschap acht nu de bezwaren van dit plan zo groot, dat het voorlopig liever de gewogen lo ting handhaaft. Dat betekent dat ie mand meer kansen heeft te worden ingeloot naarmate het gemiddelde eindexamencljfer hoger is. Het NGL gaat ervan uit dat studen tenstops voor enkele studierichtin gen onvermijdelijk zijn. Tegelijker tijd houdt het genootshap vast aan het recht op toelating tot de universi teit, dat aan het vwo-diploma is ver bonden. Invoering van een vergelij kend toelatingsexamen in twee vak- De conclusie van het NGL is dan ook, dat als gekozen moet worden tussen het huidige systeem van gewogen lo ting en het voorstel van de commis sie-Wiegersma, de gewogen loting het beste is. Het plan-Wiegersma lijkt nu weinig kans te maken. De academische raad (het overleg van alle universiteiten) heeft het reeds afgewezen. Ook de Nederlandse Federaties van Onder wijsvakorganisaties is tegen. Minister Pais zal een beslissing ne men over het voorstel, zodra hij het rapport binnen heeft van het centraal instituut voor toetsontwikkeling over de uitvoerbaarheid van het voorstel om een toelatingsexamen in twee vakken te houden. Dit rapport wordt dezer dagen verwacht. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN Als we wat willen doen tegen malafide praktijken van multinatio nals in de Derde Wereld, moe ten we ln eigen huis beginnen. Deze conclusie valt te trekken uit het gisteren gepresenteerde rapport „Le ren van Van Leer", opgesteld door de Stichting Oecumenisch Studie- en Actiecentrum voor Investeringen (OSACIi Deze keer geen aanklacht tegen overbekende multinationals als Philips of Akzo. De 08ACI heeft de activiteiten van het ln Nederland vrij onbekende verpakkingsbedrijf Van Leer. dat als hoofdzetel Amstel veen heeft, onder de loep genomen. Dit bedrijf, met een Jaarlijkse omzet van ruim een miljard gulden, heeft vestigingen in 36 landen, waaronder Zuid-Afrika. Rhodesié en Colombia. De OSACI heeft de activiteiten van het bedrijf ln deze drie landen onder de loep gelegd en kwam tot de con clusie dat dit concern met 11.000 per soneelsleden zijn arbeiders slecht be handeld Het rapport is een herziene versie van een twee Jaar geleden verschenen stu die. Die werd verricht onder andere naar aanleiding van een bezoek van een Colombiaanse vakbondsleider aan Amstelveen. Hij confronteerde zijn toehoorders, die de boerenbewe- ging ln zijn land financieel hadden gesteund, met de vraag: wat doen jullie in eigen land aan machtige on dernemingen die bij ons het geld en de grondstoffen weg komen halen? .Die vraag zette een aantal mensen aan het denken en vooral doen. Een voorbeeld van zo'n bedrijf bleek niet ver weg: Van Leer. Uit het OSACI- rapport blijkt dat Van Leer weinig beter is dan andere multinationals: daadwerkelijke steun aan dictatoria le regimes, steun voor de apartheid, belemmering van vakbondsactivitei ten. slechte veiligheid en lage lonen voor de arbeiders, enzovoort Voorbeeld De OSACI wees er gisteren op dat het geval Van Leer slechts een voorbeeld is van het functioneren van Neder landse bedrijven in de Derde Wereld. Aan de hand van dit geval willen een aantal groepen, verenigd ln het Van Leerplatform. kijken hoe tegen der gelijke praktijken vanuit Nederland valt óp te treden. Het platform heeft al contact met arbeiders in een fa briek van Van Leer in de Colombiaan se plaats Cartagena. Wat er precies moet gebeuren, daar van heeft het platform nog geen hel der idee. Men verwacht door contact met de arbeiders in de Derde Wereld een beter idee te krijgen van de pro blemen en eventueel een Nederlands antwoord daarop. Van Leer blijkt er niet zo blij mee onderwerp van de studie te zijn. Het bedrijf wilde niet ingaan op een verzoek van de OSACI schriftelijk informatie of commen taar op het rapport te verstrekken. Anderzijds stelt Van Leer dat de OSACI niet in wilde gaan op verzoe ken van het bedrijf tot mondelinge uitleg Wereldwijd Een illustratie uit het rapport „Leven van Van Leer", uitge geven door de OSACI. Prins Hendrikkade 48, Amsterdam. De Colombiaanse pater Everardo Ta- mirez Toro zei gisteren bij de presen tatie van het rapport dat de proble matiek van de multinationals niet zo eenvoudig ligt als lezers van het rap port misschien denken. Het systeem van internationale bedrijven, die ge bruik makend van goedkope arbeid en steun van dictatoriale regimes de rijkdommen van landen in de Derde Wereld weghalen, ls wereldwijd ver breid. Toro wees op de slechte kwaliteit die dergelijke bedrijven aan de ontwik kelingslanden leveren. Hij noemde als voorbeeld Philips in zijn eigen land: de kwaliteit van in Colombia vervaardigde Philipstelevisies zou zo slecht zijn. dat de Colombianen die het zich kunnen veroorloven, liever wat langer sparen tot ze genoeg geld hebben om een ln Nederland vervaar digd Philipstoestel te kopen. DE POSITIE VAN HET WESTEN Om er maar geen gras over te laten groeien (onder sneeuw en ijs dan) p ik vandaag maar even in op de woorden van het oud-Eerste Kamerlid van de WD, de heer Van Riel. Hij schreef die woorden als ton in het Hervormde ambtsdra gersbla*>ei en Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De hervormde alge mene kerkvoogdijraad en het dage lijks bestuur van de vereniging van kerkvoogdijen in de hervormde kerk willen, dat de plaatselijke gemeenten efficiënter beleid gaan voeren inzake hun kerkgebouwen. In een gezamenlijke brief aan alle hervormde kerkeraden, kerkvoogdij en en predikanten dringen zij erop aan, niet te aarzelen om onrendabele gebouwen af te stoten, bij andere kerkgenootschappen als het moet in te trekken, of het eigen kerkgebouw met anderen samen te gaan ge bruiken. De brief onderkent, dat historische en psychologische motleven rem mend kunnen werken, maar dringt er toch op aan „met de nodige nuchter heid en met de niet minder nodige verbeeldingskracht van het geloof de feiten onder ogen te zien". Behoud van predikantsplaatsen is belangrij ker dan behoud van kerkgebouwen, die niet maximaal benut worden. Dr. HJ.Adriaanse Dr. H.J. Adriaanse, benoemd tot ge woon hoogleraar aan de theologische faculteit van de rijksuniversiteit te Leiden, is niet tevens buitengewoon hoogleraar aan deze faculteit vanwe ge de remonstrantse broederschap zoals wij dinsdag meldden. Dat is prof. dr. E.J. Kuiper. Woord en Dienst. Een terechte gastschrijver, mij dunkt, vanwege het feit dat het heel nuttig kan zijn tor om te weten langs welke kronkelig! J wegen sommige mensen over onze samenleving denken. Het stukje (0| pagina 2 van maandag j.l.) dat geciteerd werd, liegt er niet om en lij™ volstrekt oud-liberaal geïntoneerdf^ „De prestatiemaatschappij is het enige middel om de positie van het Westen in de wereld te handhaven.' In deze zinsnede, die misschien al U gemakkelijk bijval zou kunnen oogsten, is één woordje vergeten, ni het bijvoegelijk naamwoord „bevoorrechte" en dat dan voor „positie". Want dat is kennelijk de bedoeling. Een plan om tot een andere verdeling van de goederen dr aarde te komen, namelijk een billijker verdeling, meer in overeenstemming' niet alleen met Nieuwe Testament, meneer Van maar met de teneur van heel de Schriften, noemt hij „het uitdeling»! en verspillingsvoorstel van de heer Den Uyl." AI even onthullend voor mentaliteit van dit denken. Wie d< verspilt. Achter deze samenvi ligt uiteraard de gedachte, dat de wereld vol zit met „onbruikbaren, matig-bruikbaren, verzetplegende non-valeurs en semi-non-valeurs. "1 tenslotte gaat dan de heer Van Riel nog bij de duivel te biecht, althans lè zijn grootste tegenstander, wantdofB wordt de Sovjet-Unie ons ten voorbeeld gehouden. Die handelt consequenter en bewuster, speciaal aan de universiteiten. De heer Van Riel mag dan royaal de gast van Woord en Dienst geweest zijn, je heUÊ blijkbaar bijzonder vervelende gasten. Gasten die zich te buiten gaan aan een bijzonder egoïstische vorm van kritiek op het denken van anderen. Dat denken wordt volgens de heer Van Riel op de scholen gevoed en ontwikkeld. Opstandigheid en ontevredenheid zijn er de kenmerken van. En dat moet allemaal niet. We moeten tevreden zijn en mogen niet in opstand komen. Ook niet wanneer om ons heen zien een wereld van mensen die onder andere aanduidingen vallen: verdrukten, gediscrimineerden. neergeslagenen vergetenen, bedreigden, mensen die zomaar opgepakt worden, mensen die op hun eerlijke manier, zelfs in „een op mededinging gerichte samenleving," hard werken en hun best doen om de aarde te bewerken, maar daarna onmiddellijk beroofd ef uitgeschud worden. Maar niemand mag in opstand komen of ontevredef zijn. Het is goed zoals het is. Als onz« (bevoorrechte) positie maar gehandhaafd blijft. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wijnjeterp (toez.): H, Marchand kand. te Dorkwerd. Bedankt voor Werkendam, Kamer en voor Kinderdijk: J. Blom St.Maartensdijk; voor üpendam i voor 't Waal (U.) (parttime; toez.): A. Woudenberg, kand. te Maarssen Afscheid op 21 jan. van Nootdorp: J. Ekker wegens opleiding tot ze dingspredikant. Intrede te Zwammerdam: J. H. B. 1 Haakman, kand. uit Baam; te Hoc blokland: D. Heuvelman, kand. Oudewater; te Augustinusga: Meijeringh uit Nijland; te Anger! mevr. H. B. de Neeling uit Hont nisse. Bevestigd volgens overgangsbep ling 277 E tot pred. voor buitenge werkz. bij de prov. kerkvergaderii van Utrecht (maatschappelijke to rusting ambtsdragers): de heer B. Knottnerus uit Baam; idem te El schede (parttime): de heer H. Esd bach aldaar. ALG. DOOPS. SOC. Intrede te Winterswijk: L. Lauren! uit Sappemeer-Winschoten; te Nijm gen: J. v.d. Meer uit Edam; te Er men: mevr. M. Tuinman uit Mepp< voorheen vormingsleidster bij de ne ver. voor vrijzinnige zondagsschole GEREF. KERKEN Afscheid van Amsterdam (geestelll verzorger van het verpleeghuis I Poort): L. Eringa ber. te Sneek (past raat van de stichting verpleeghuis 1 lianen); van Sint-Pancras: M. Los b< te Velp. Intrede te Biddinghulzen-Swiftt bant in samenwerking met de hel gem. Oostelijk Flevoland: F. Spelst uit Zierikzee; te Tzummarum: E. Westerman, kand. uit Baambrugg* GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Buitenpost: S. Braai ma te Assen-Zuid. Intrede te Bunschoten: H. Hiddil uit Den Haag-Zuid-Loosduinen. Bevestiging op 19 jan. te Groningt Noord als zendingspredikant vo West Irian: H. Venema, kand. te Gi ningen. GEREF. KERKEN (vrijg.; B.V.) Intrede te Doom: W. Borgdorff, kar uit Utrecht. CHR. GFEREF. KERKEN Intrede op 25 jan. te Noordscheschl P. C. de Lange, kand. uit Putten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Bodegraven. R. B< gaard te Leiden. OUD-GEREF. GEM. IN NED. Intrede op 24 jan. te Stavenisse: Schinkelshoek uit Kampen. NED. PROT. BOND Afscheid vanBrielle: mevr. A.C.D hout-Mees benoemd te Velp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2