rraag naar olie twee irocent per jaar hoger Duitsland pompt 660 miljoen in de werven Elsevier tevreden Vraag onze man in Dubai. ABN Bank elgië wil bemiddelen landbouwgeschil Gelijke landbouwprijzen geen probleem dit jaar -topman De Bruyne over ontwikkelingen tot 1985 Wettelijke rente nu 10 procent Fiscus treft lage inkomens Van der Stee in Stadskanaal: Douwe Egberts stopt levering aan Konmar AG 19 JANUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15 - RHS 17 1ISSEL (ANP) De vraag naar olie blijft, zij het slechts langzaam, stijgen en bevindt zich fsteeds ruim beneden het peil van de technische productiecapaciteit. In 1978 bedroeg de Lg in de wereld, exclusief de communistische gebieden, ongeveer 52 miljoen vaten van elk liter per dag, of wel ruim 3 procent meer dan in 1977. t voor de komende vijf jaar een of beperkte economische groei lomen, dan zou de gemiddelde ;e stijging van de vraag naar «middeld slechts 2 tot 2,5 pro ien bedragen. Dat zou vror ;n vraag van ongeveer 58 mil- raten per dag betekenen Hier- r^touden 35 tot 36 miljoen vaten 3 ichijniijk uit de OPEC-landen en men. fieeft Shelltopman drs. D. de ne in een lezing in Brussel ge- Een belangrijk aspect is vol- De Bruyne dat men niet langer, fc wanneer dit gewenst is, op een 7( matische uitbreiding" van de anvoer uit bestaande bronnen ïkenen. Alle nieuwe energiepro- i hebben heden ten dage een itijd nodig van tenminste vijf niet tien jaar. irieerd «tekent dat spoedig nieuwe li gevarieerde energie-toevoer- ?V| en nodig zullen zijn om aan de .de vraag te kunnen voldoen, jdt volgens drs. De Bruyne dan ten twijfel, dat de noodzakelij- esteringen voor nieuwe olie- en rB njecten nog vele Jaren zullen aan, tegelijk met de zich uit- 9J nde mogelijkheden om kolen- P l dere energiebronnen te ontwik- r.B alsmede de technieken voor u rel n V opti, io n Drs. D. de Bruyne het instandhouden van energie, zo merkte hij op. De Investeringen van de Koninklijke- Shell Groep in nieuwe produktie-ont- wikkelingen zouden in de komende vijf jaar ongeveer 6,5 miljard dollar JSSEL (Reuter) België overweegt te gaan bemiddelen iet geschil tussen Frankrijk en West-Dultsland over de sen van landbouwprodukten in de Europese Gemeen- ip, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van enlandse zaken in Brussel meegedeeld. De Belgische Ister van Landbouw, Antoine Humblet, zal mogelijk com- ".isvoorstellen doen als hij zijn collega's uit de andere EG- en eind deze maand treft op de „Grüne Woche", de lijkse landbouwtentoonstelling in West-Berlijn, aldus de Ier -dvoerder. «schil tussen Frankrijk en West- land heeft verhinderd dat begin ar het Europese Monetaire Stel- MS) in werking is getreden zoals r was afgesproken. Frankrijk er namelijk op dat tegelijk met *lart van de nieuwe vorm van ld<Haire samenwerking in de EG et deen worden gemaakt- voor af- °d 'ing van de monetair compense- n bedragen (m.c.b.'s), toeslagen irtingen bij in- en uitvoer van 811 ouwprodukten binnen de ge- 1 ichap om voor- en nadelen van -*01 koersveranderingen te neutra- e 1 l West-Duitsland ging daarmee z n kkoord. at rdi res tie zou volgende week aan de 1 »men in de raad van ministers Oj ndbouw in Brussel. Die verga- ve* is echter uitgesteld. Verwacht dat vrijwel alle ministers van •8 wiw ee bezoek zullen brengen s'n le landbouwtentoonstelling in herlijn. Er zal dan gelegenheid x>r informeel overleg. kunnen belopen, waarvan het leeu wendeel in West-Europa. Een groot gedeelte zal worden gebruikt voor de ontwikkeling van reeds gevonden re serves, maar een constante produk- tiegroel hangt af van nieuwe explora ties, waarvoor in de komende vijf Jaar nog eens 2 miljard dollar zou kunnen worden uitgetrokken, zo zei drs. De Bruyne. Ook in andere sectoren zal Shell in de komende vijf jaar grote bedragen in vesteren. Zo zal in het zeetransport 700 min dollar worden geïnvesteerd, hoofdzakelijk in schepen voor het vervoer van vloeibaar aardgas en spe ciaal ontworpen vaartuigen die aan de specifieke behoeften van Shell voldoen. In fabricage en verkoop wordt in de komende vijf Jaar ruim 4,5 miljard dollar geïnvesteerd. Hiervan zal een zeer belangrijk deel worden gebruikt voor conventionele kostenbesparin gen en een betere bescherming van het milieu. Shell meent nog steeds dat de petro chemische industrie op de langere termijn een winstgevende groei biedt. De investeringen in de chemiesector kunnen meer dan 1,5 miljard dollar bedragen in de komende vijf Jaar, zei drs. De Bruyne. Hier van zal het grootste deel In 1979 en 1980 worden uitgegeven en wel aan een zeer groot ethyleenproject in Zuid-Frankrijk en andere projecten 'die hun voltooiing naderen. Inmiddels heeft Shell besloten tot de bouw van een fabriek voor de produk- tie van hogere olefinen in het Vere nigd Koninkrijk om een nieuwe gene ratie van tussenproduktle voor was middelen te vervaardigen. AMSTERDAM Uitgeversmaatschappij Elsevier is, gezien de algemene economische situatie, tevreden over de gang van zaken in 1978. Het jaar 1979 zal in het teken staan van de voorgenomen samenwerking met de Nederlandse Dagblad Unie (NDU), maar het kan met vertrouwen tegemoet worden gezien, zei de voorzitter van de raad van bestuur Van den Brink. Uitverkoop 1979. Met een grote taart stond deze vrouw vanmorgen op wacht voor een Amsterdamse radiozaak, waar tegen inlevering van het lekkers een forse korting werd aangeboden. BONN-riAMBURG (Reuter) West-Duitsland gaat de tanen de scheepsbouw nieuw leven in blazen in de vorm van subsidies gedurende drie jaar met een waarde van 660 miljoen mark, zo heeft een regeringswoordvoerder laten weten. Maximaal zal er per te bouwen schip een subsidie van twintig procent worden gegeven; gemiddeld zal er per schip voor tien procent worden gesubsidieerd in 1979 en 1980, terwijl dit percentage in 1981 7,5 zal zijn. Volgens de woordvoerder in Brussel is de Belgische regering van oordeel dat het niet aangaat de inwerkingtre ding van het EMS te verbinden aan de kwestie van de monetair compen serende bedragen. Vermoedelijk zal zij daarom voorstellen de twee kwes ties afzonderlijk te bespreken. Er be staat naar Belgische opvatting geen behoefte aan een gezamenlijke verga dering van de ministers van land bouw en van financiën zoals Fr an kwij k heeft voorgesteld. In Brussel werd woensdag verder ver nomen dat Westduitse en Franse mi nisters de kwestie van de m.c.b.'s begin deze week op een informele bijeenkomst hebben besproken. Aan het gesprek werd deelgenomen door de ministers van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher en Jean Francois Poncet, en hun ambtgeno ten van landbouw. Josef Ertl en Pier re Méhaignérie, alsmede door diverse monetaire deskundigen. Over het re sultaat is niets meegedeeld. DEN HAAG De wettelijke rente die een schuldeiser een schuldenaar kan opleggen wegens het in gebreke blijven van betaling is verhoogd van acht naar tien procent. De verhoging geldt vanaf 1 januari Jl. en is gepubli ceerd in het eerste Staatsblad van dit jaar, aldus een mededeling van het ministerie van justitie. De wettelijke rente heeft lang op vijf procent gestaan. Sinds 1 maart 1971 kwamen er nogal wat schommelingen in het percentage, omdat het vanaf die datum bij algemene maatregel van bestuur kan worden aangepast als de rentestand daar aanleiding toe geeft. Dat heeft te maken met crite ria. die De Nederlandsche Bank han- ceert en de rekening-courantrente van grote banken. De rente werd in 1971 vastgesteld op negen procent. De jaren daarna kwam er nog een procent bovenop of daalde zij twee procent. De laatste verandering was in 1976. toen de ren te van tien naar acht procent werd verlaagd. De rente wordt berekend vanaf de dag, waarop de schuldeiser in rechte van de schuldenaar dat be drag vordert, of vanaf de dag dat de schuldenaar is aangemaand zijn schuld te voldoen, met de mededeling dat hij bij verdere vertraging ook rente moet betalen. Maximaal zal er per te bouwen schip een subsidie van twintig procent wor den gegeven; gemiddeld zal er per schip voor tien procent worden ge subsidieerd in 1979 en 1980, terwijl dit percentage in 1981 7,5 zal zijn De Bondsregering neemt tweederde van de 660 miljoen mark voor haar reke ning, terwijl Sleeswijk-Holstein, Bre men, Hamburg en Beneden-Saksen (de vier deelstaten die aan zee liggen) voor de rest zullen zorgen. De subsi dieregeling moet nog worden getoetst aan de voorschriften die de Europese Commissie heeft opgesteld voor der gelijke hulpverlening. Een woordvoerder van de Westduitse scheepsbouwers, verenigd in de VDS, zei te hopen dat de subsidies op korte termijn kunnen worden verstrekt. De orderportefeuille van de Westduitse werven is niet vol genoeg om dit jaar op volle toeren te kunnen draaien, omdat er' voor 1980 te weinig op drachten zijn binnengekomen. Van de 32.000 werknemers op de werven waar zeeschepen worden gebouwd, werken er 12.000 korter dan normaal. Op de lijst van scheepsbouwende lan den in de wereld staat West-Duits land nu op de zestiende plaats, terwijl het de tweede heeft gehad. Over het effect van de fintmciële steun wilde de VDS-woordvoerder zich niet uit laten. Volgens Lloyd's Register of Shipping zijn de orders voor de Duitse werven in het Jaar dat eind september 1978 afliep, met ongeveer 66 procent ver minderd in vergelijking met het voor gaande Jaar. In landen waar de scheepsbouw de laatste tijd werd ge subsidieerd, hebben de werven weer een redelijk gevulde orderportefeuil le, zo zei de woordvoerder van de VDS. In het personeelsorgaan schrijft Van den Brink, dat de boeken-divisie van Elsevier een moeilijk jaar achter de rug heeft. De verbetering van het stagnerend marktbeeld in 1976 en 1977 vond vorig Jaar niet plaats Dit betekent, aldus de Elsevier-topman, dat moet worden aangesloten bij de steeds hogere selectiviteit, waarmee de consument zijn boeken kiest. De divisie bladen ziet terug op een uitzonderlijk goed jaar. Aan de moge lijkheden tot verdere uitbreiding in het buitenland wordt toenemende aandacht gegeven. De divisie weten schap zette de verbetering van omzet en winst voort. Er werd hard gewerkt aan de verdere opbouw van het fonds van wetenschappelijke tljdschriftea Het aantal uitgegeven tijdschriften steeg tot 337, waaronder ook de bla den die meer dan 20.000 pagina's per jaar omvatten. Het is merkbaar, aldus Van den Brink, dat de internationale biblio theekwereld steeds meer de voorkeur geeft aan de aanschaf van tijdschrif ten boven boeken. De wetenschappe lijke wereld zoekt steeds meer naar snelle berichtgeving. De grafische be drijven van Elsevier hebben een rede lijk Jaar achter de rug. De toenemen de groei van het advertentievolume heeft de totale bedrijvigheid van de bedrijfstak en Elsevier zeer gestimu leerd. Ook Elsevier kampt met een tekort aan vakbekwame arbeids krachten. In verband hiermee doet het streven van de bonden naar dras tische arbeidstijdverkorting merk waardig aan. aldus Van den Brink. REESINK (technische groothan del) heeft 1978 afgesloten met een winst voor belasting van 6,75 miljoen tegen 6,23 miljoen in 1977. Na reserve ring van 2,9 (2,8) miljoen resulteert een nettowinst van 3,85 miljoen, 14 pet meer dan de nettowinst over 1977 Aan de Jaarvergadering op 19 maart zal worden voorgesteld over 1978 een dividend uit te keren van 18 (16) procent. Er zijn volgens de directie momenteel geen redenen aanwezig om te veron derstellen, dat het resultaat over 1979 aanzienlijk van dat over 1978 zal af wijken. De op een na grootste onroerend- goedmaatschappij van Groot-Brit- tannië, de English Property Corpora tion, probeert een overneming door de Nederlandse Beleggingsmaat schappij Wereldhave te voorkomen door fusiebesprekingen te beginnen met de Britse verzekeringsmaat schappij Eagle Star Insurance. De aandeelhouders van EPC hebben van de raad van bestuur de aanbeveling gekregen voorlopig geen transacties met hun bezit aan te gaan, zo deelde een woordvoerder donderdag mee. Wereldhave liet begin deze week we ten haar bod van in totaal 180 miljoen gulden op EPC te handhaven, on-, danks de duidelijke afwijzing van dit bod door het bestuur BIJ de KLM is de beladingsgraad in december voor de derde opeenvol gende maand lager geweest dan in dezelfde maand van het voorgaande jaar. De beladingsgraad kwam uit op 56,1 procent tegen 57,3 procent in december 1977, zo blijkt uit voorlopi ge vervoers- en produktiecijfers. In de eerste negen maanden (april tot en met december 1978) van het lopende boekjaar steeg de beladingsgraad echter van 58,9 tot 60,5 procent. AGO VERZEKERINGEN heeft alle aandelen overgenomen van de GAM, Gelderse Assurantie Maat schappij. in Arnhem. De omzet van de GAM bedroeg in 1977 ongeveer 14.5 min, waarvan 10 min premie inkomen in de ziektekostenbrache. Het is de bedoeling de ziektekosten- portefeuille over te dragen aan Nezifo in Den Haag, die kort geleden onder deel van het AGO-concern werd. en de overige portefeuillebelangen aan het AGO Schadebedrijf in Gronin gen. Met de betrokken bonden heeft overleg plaatsgevonden. Aan alle OAM-medewerkers is een functie bij een der bestaande vestigingen aange boden. KONINKLIJKE VOLKER STE- VIN zal over 1978 een Interimdivi dend uitkeren van ƒ2 in contanten per gewoon aandeel of certificaten van gewoon aandeel van 20. Ook op de gewone aandelen en certificaten van gewone aandelen Adriaan Volker Groep en op de gewone aandelen Stevin Groep zal een interimdividend worden uitgekeerd. Rekening houdende met de ruilver houding voor de omwisseling in aan delen Koninklijke Volker Stevin zal het interimdividend 3 resp. ƒ2 be dragen per gewoon aandeel of certifi caat van gewoon aandeel van 20 in Adriaan Volker Groep .en Stevin Groep. ADVERTENTIE ROTTERDAM Bij een be lastingverhoging worden lage- lnkomensgroepen in het alge meen iets zwaarder, en hoge- inkomensgroepen iets minder zwaar getroffen dan was be doeld. Dat zegt ir. W. J. Keiler in een proefschrift over een be lastingtechnisch onderwerp. Gisteren is hij daarop gepro moveerd aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit. Dat "minder goed betaalden wat zwaarder worden getroffen en goed betaalden minder, heeft volgens dr. Keiler een even opmerkelijke als simpele oorzaak. BIJ de overheid (mi nisteries, onderwijs, etc.) wer ken verhoudingsgewijs veel ge schoolde mensen. Wanneer nu de belastingen omhooggaan om een of andere overheids taak te doen beginnen of uit te breiden, dan stijgt de vraag naar geschoolde arbeid waar voor de beloning dus toeneemt. Dit alles heeft in bijna alle on derzochte gevallen tot gevolg, dat een toename in de omvang van de publieke voorzieningen een reële vooruitgang van een paar tienden van een procent betekent voor de bruto belo- rüne van eeschoolde arbeid. De heer J A. Kruisheer. Direkteur van het ABN kantoor in Dubai. Nederlander, zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Kruisheer uitstekend is ingevoerd in Dubai. Een kleine, maar wel erg belangrijke staat. Zo wordt er in dit gebied door Nederlandse bedrijven voor ettelijke honderden miljoenen aan werken uitgevoerd. Dubai is van groot belang als handels- en transitohaven. Mocht u uw zaken rond de Golf willen uitbreiden dan kan de heer Kruisheer u daarbij adviseren. Zijn adres is: ABN Bank, Kuwaiti Building, Binyas Street, P.O. Box 2567, Deira-Dubai. Telex: 5610. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Vijzelstraat 32, Amsterdam, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel.: 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. STADSKANAAL Minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft de indruk, dat het voor de Nederlandse land bouw geen problemen hoeft op te leveren als dit jaar de EG- 1 andbouwprijzen niet verhoogd worden. Hij zei dit in Stadska naal, waar hij sprak in de Algemene Vergadering van de Christelijke Veenkoloniale Landbouwbond. Het landbouw schap wil, zoals bekend, twee tot vier procent hogere prijzen. bf ABN Bank hcctf kantoren en affiliaties in Ierland. Gmot-Brittannié, België. Frankijk. Bondsrepubliek Duitsland. Zwitserland, ncil Gibraltar. Italië. Griekenland. Turkiie (Hollantse Bank-Üni). Libanon. SaoetJf Arable (Albank A Laud Alhollandi). Verenigde AnbiscKe F.miratcn. Bahrein, Iran (Mercantile Bank of Iran and Holland), (Nkistan. India. Mali i Singapore. Indonesië. Hongkong. Japan. Marokko (Algemene Bank Marokko S A 1. Kenia. Verenigde Staten van Amerika. Can. id.i. Nederlandse Antillen. Suriname. Venezuela. IVru. Rinama. AustralifColombia (Corporation Financtera del Caribe). Mexico. Weikzjam onder Je naam izël banc. Hollandés UniJo in: Argentinië. Uruguay. Paraguay. Brazilië. EcuaJor Men kan er volgens de bewindsman wel van uit gaan. dat de Europese Commissie voor de meerderheid der produkten inderdaad geen prijsver hoging zal voorstellen. De In de EG gehanteerde zogenoemde objectieve berekeningsmethode, gebaseerd op de ontwikkeling van kosten en prij zen in de hele gemeenschap, leidt immers tot een noodzakelijke prijs verhoging van nul procent. Die me thode is ook aanvaard door het COPA, samenwerkingsorgaan van de nationale landbouworganisaties in de gemeenschap. Voor Nederland hoeft uitblijven van prijsverhoging volgens de bewinds man geen moeilijkheden te veroorza ken. omdat er bij ons een duidelijke trendbreuk is in de kostenontwikke ling. Gedurende een aantal Jaren zijn de kostenstijgingen aanzienlijk ge weest. maar vorig Jaar waren ze zeer gering en dit Jaar is er voor onze landbouw als geheel zelfs sprake van een kostendaling. De sterk teruggelo pen Inflatie en de gunstige ontwikke ling van de veevoederprijzen, aldus de minister, zijn hierbij de belangrijk ste factoren. De besprekingen over de prijsvast stelling als zodanig zullen echter naar het zich laat aanzien geheel in de schaduw staan van de besluitvor ming Inzake de monetair compense rende bedragen en het zuivelover- schot. Nederland, aldus de bewindsman, zal een contructieve bijdrage moeten le veren aan een oplossing van het zui- veloverschotprobleem. Dat kan al leen via impopulaire maatregelen: zachte heelmeesters maken stinken de wonden Wat betreft de monetair compenserende bedragen bedoeld om binnen de EG de in nationale munt uitgedrukte prijzen van land bouwprodukten te onttrekken aan de Invloed van wisselkoersveranderin gen: ze hebben de laatste tijd al zo veel conflictstof in de besluitvorming gebracht, dat een zekere opruiming op zichzelf gewenst is. Het tijdstip is er waarschijnlijk nooit goed voor, maar Januari is (althans In het win kelbedrijf) toch wel de opruimings- maand. Voortbestaan FNV-voordeelactie ter discussie Het voortbestaan van de FNV- voordeelactie (postorderbe drijf van het NVV en NKV) komt dit jaar ter discussie in de federatieraad van de FNV. Een groeiend aantal leden van de aangesloten bonden heeft bexwaren. Zij vinden de ver kopen van donzen dekbedden, tuinstoelen, koelkasten, klok ken en ruim 150 andere pro dukten een oneigenlijke taak voor de vakbeweging en een concurrent voor de midden stand. Bovendien is de FNV soms duurder. De FNV had vorig jaar een omzet van ongeveer 15 miljoen gulden. Het CNV, dat ook een dergelijk verkoopbedrijf had, is in augustus 1978 gestopt. Het CNV ontving na het sta ken van de postorderverkoop geen enkele klacht. Op de foto de showroom van het hoofd kantoor van de FNV. Daar naast zijn er nog toonzalen in Rotterdam. Den Haag, Utrecht. Arnhem, Almelo en Groningen. HOORN (ANP) De bakkerij van VIaar-Supers in Hoorn krijgt van het ministerie van economische zaken geen vergunning haar broodproduk- tie uit te breiden. De voedingsbonden FNV hadden al eerder om de sluiting van het bedrijf gevraagd omdat zij geen heil zagen in nog een grote indu striële bakkerij. De bakkerij moet haar produktie nu beperken tot.vijf duizend kilo bloem per week. hoewel de capaciteit ruim twaalfduizend kilo is. UTRECHT (ANP) Douwe Egberts heeft de levering van koffie aan V&D- dochter Konmar (een supermarktke ten In Den Haag) stopgezet omdat het bedrijf In een advertentie In plaatselijke bladen DE-koffle had aangeboden beneden de door de fa brikant vastgestelde minimumprijs Dit staat in het blad „Levensmldde lenmarkt", een vakblad voor de de tailhandel. Adjunct-directeur verkoop van DE, de heer Temming, zei dat dit al de tweede keer is, dat DE en Konmar een conflict hebben over het ontdui ken van de minimumprijs De leve ring aan de supermarkten (48 000 pakken per week) wordt volgens Temming pas weer hervat als Kon mar een garantie wil geven dat prijs- ontdulkingen In de toekomst niet meer voorkomen. Konmar heeft deze garantie volgens Temming echter niet willen geven. Konmar-dlrecteur H C van der Straaten zegt dat het conflict op een vergissing berust. Hij zegt van een andere grote koffiebrander van wie Konmar afneemt bevestigd te heb ben gekregen dat de minimum-koffie prijs met 20 cent per pak (van een half pond) zou zakken Hierop baseer de hij de prijs-van de Douwe Egberts koffie Douwe Egberts zakte echter geen 20 cent en beval Konmar to stoppen met de reclame-aanbieding Van der Straaten beklaagt zich ero ver. de prijsverlagingen van de koffie (die worden vastgesteld door de vere niging van koffiebranders en het mi nisterie van economische zaken) te laat door te krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15