let CDA: een onuitputtelijke bron deTijd De overwaarde van uw huis benutten voor grote uitgaven. Wij helpen. ABN Bank A Militairen wilden niet, wetenschappers drukten door Weekblad IT DE WEEKBLADEN Hervormd Nederland over neutronenbom: NCOV bezorgd over Bestek '81 inerlid wil wet Politie verdenkt ijlen discriminatie ^arbeidsmarkt Joegoslaven van chantagepraktijken IIDERDAG 18 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 ADVERTENTIE or Rimmer Mulder zouden de weekbladen zonder het CDA? Deze ik is die partij-in-wording goed voor vele pagina's. Tijd heeft als hoofdver- de resultaten van het on- I oek naar de vraag „wie ji lerst het CDA?". Enfin, stond gisteren al in de it. Daarnaast heeft het nog een lang interview professor Bob Goud- •^rd, wat voor een groot over de machtsstrijd in IDA-fractie gaat. Ic^Ifde onderwerp wordt in de Post uitvoerig geanalyseerd lohn Jansen van Galen. En over Oérhouding tussen CDA-ministers ti actie gaat het openingsverhaal le rij Nederland. Dat stuk is opge- n n aan het gesprek dat ministers merleden gisteren in Den Haag i gehouden. Over het verloop it gesprek wist VN natuurlijk in|iets. maar het wist wel wat de was en die is belangwekkend om hier even door te geven: 1. politieke terug- en vooruit- aperitief en 3. koud buffet. Tijd laten we eerst nog wat langer inkudzwaard in De Tijd stil staan, bi «roorstander van het CDA, maar ie et voorwaarden: „Voor mij gaat le de politiek altijd om de inhoud, ia ij de organisatie het middel is. in ik ook onmiddellijk af als ik 5 n over het CDA hoor spreken )li s waarvoor ze hun leven geven, bjsta ik heel ver vanaf." Goud- enW beoefent de politiek niet als >eroep en heeft daarvoor een reden: „Als ik in de politiek id ik het na een poos zo zeld- rlioppervlakkig, zoveel Spielerei, di persoonlijke ambities, dan heb aa lehoefte naar de wetenschap te ittord kan De Tijd niet voorbij au an het gerucht dat er over de va andse r.k. bisschoppen gaat. ostveen vindt dat niet de in daag worden gewekt alsof er een nl binnen de rooms-katholieke lei ding bestaat. „Maar," zo gaat mj ver der. „het eenheidsmodel van het Ne derlandse episcopaat is helaas nog minder overtuigend dan de crisisin- formatie.(Het heeft er nu alle schijn van dat de bisschoppen, de een na de ander, zich naar Home spoe dend. allemaal doende zijn een paus voor eigen gebruik te zoeken. Maar wanneer wordt de kerk volwassen?". Elsevier Eén van die bisschoppen (Gijsen van Roermond) kijkt ons zorgelijk toe vanaf de omslag van Elseviers Maga zine, maar welke zorgen hem kwellen is al door andere verteld. Daarom maar door naar een andere nieuws maker van deze dagen: voorzitter van de Tweede Kamer Anne Vondeling. Onder het motto „profiel van een ijdeltuit" probeert Elsevier het ka rakter van Vondeling te ontrafelen. Een stuk met veel dikke woorden maar niet zo veel inhoud. Wat er zo allemaal met Vondeling aan de hand is? Hij lijdt aan „geestelijke ver- kramptheid", een „nauwelijks te be dwingen publiciteitszucht"; hij leeft in een „benepen wereld" en is „patho logisch sober"; hij volgt een „oppor tunistische. door ambitie uitgestip pelde gedragslijn" en leidde de aan hang van zijn partij naar „ijzige mini ma". En dan is hij ook nog een „nuk kige, eigenwijze, pedante, formalisti sche bovenmeester en fatsoensrakker met merkwaardig onorthodoxe trek jes". Zou Elsevier dat nu wel allemaal hebben nagetrokken? D. M. van Rosmalen vindt dat de Nederlandse regering onze jongens niet zo maar naar Zuid-Libanon mag sturen: „Zij zal de natie ervan moeten overtuigen dat in het Midden-Oosten Nederlandse belangen op het spel staan. Zij zal tevens moeten aanto nen dat de VN-vredesmacht in Zuid- Libanon zinvol werk doet en onder goede leiding staat." In de sector cul tuur in Elsevier treedt Jasperina de Jong op en die weet van wanten: „Wat dat betreft ben ik een exponent van het oude komediantendom: je hoort te kunnen eten van je vak. Dat moet de bakker ook." Haagse Post Dan nu eerst maar weer wat CDA. John Jansen van Galen van Haagse Post vindt dat de loyalisten in de CDA-fractie er bij de laatste machts wisseling bekaaid zijn afgekomen. Hij schrijft over de „onthoofding van de CDA-loyalisten", „een aangesla gen linkervleugel" en komt bij een weifelmoedige Jan van Houwelingen terecht: „Ondanks alles zit lk in het CDA en elke dag dat je er in zit moet je positief meewerken. Er zit nog al tijd de mogelijkheid in dat het iets goeds wordt" CDA (alweer) minister Jan de Koning staat op de omslag van HP..Hij heeft van die gereformeerde gelaatstrek ken, waar de rechtschapenheid van afstraalt," merkt Herman Vuljsje op. die de minister volgde op diens reis door India. Hij wijst op de betrekke lijke waarde van dat soort reizen: „de ergste doorkijkjes worden ons zorg vuldig bespaard. Eén keer mogen we ruiken aan het gevoel, zwak en mach teloos te zijn in dit land." Dat blijkt als het gezelschap te voet moet deel nemen aan het chaotische stadsver keer. Johanneke van Slooten schrijft over de sluiting van het toevluchts oord voor Surinaamse verslaafden in Amsterdam, Lieve Joris portretteert de Belgische jounalist Johan Anthie- rens. Hervormd Nederland Op de voorpagina van Hervormd Ne derland twee mannen die het, belden op geheel eigen wijze, tot grote be kendheid hebben gebracht: popster John Travolta en Trouws huispredi kant Eduard Pijlman. Deze laatste ontpopt zich in het vraaggesprek met Cees Veltman als een man van stavast: „Ik val niet om als iemand een andere uitleg aan de bijbel geeft dan ik gewend ben. De bijbel wordt steeds anders uitgelegd in de loop der tijden. Calvijn zou op de preekstoel nu geen kans meer ma ken." Het fenomeen Travolta wordt geestig behandeld door Gerard de Haas die wat aarzelend toegeeft de film „Grease" wel leuk te hebben gevonden. Maar nu ziet zo'n deskun dige ook heel wat in zo'n film. De scène met de fantasie-auto (vele ma len vertoond in culturele program ma's als TopPop en Top-50) krijgt bij hem bijvoorbeeld symbolische bete kenis, „nu de speelruimte buitens huis nagenoeg geheel in beslag wordt genomen door geparkeerd en rijdend autoblik, enorm wild en dyna misch wordt bovenop de auto ge danst. gesprongen en gezongen." Over de Wereldraad van Kerken gaan twee verhalen in Hervormd Neder land. Uit het ene, van Harry Zelden- rust, halen we: de leiding van de kerken heeft de laatste Jaren een gro ter vertrouwen gekregen in de Wereldraad maar de informatie die over deze zaken in ruime mate door de Wereldraad wordt gegeven heeft op een groot deel van het kerk volk nog weinig Invloed. Ik denk dat dit mede te wijten is aan voorgangers en kerkeraden." Jan Goossensen schrijft over de (ten onrechte) vrij onbekende Nederlandse multinatio nal Van Leer, Laurens Hogenbrink begint een serie over de neutronen bom met een overzicht van de ont staansgeschiedenis. Vrij Nederland Er is heel wat leed in Nederland, als je er maar oog voor hebt Vrij Nederland heeft dat: in één nummer een verhaal over een moeder die als ongehuwde afstand deed van haar kind en een verhaal over een pedofiel die langs chemische weg werd „gecastreerd". Aanleiding voor het gesprek met de moeder is de nieuwe heibel over de abortuswet. Eén van de alternatieven voor abortus is afstand doen van het ongewenste kind. Uit het gesprek: „Ik heb 't alleen gehoord niet gezien. Ik heb mijn ogen stijf dicht geknepen tijdens de bevalling. Ik dacht: als ik het zie ben lk verloren." Over de chemische castratie conclu deert VN: „Het praktisch seksloos maken van een mens is een ingreep waarvoor bijna geen behoorlijk argu ment te bedenken is." Vondeling is In VN aanwezig in een lang interview over zijn eigen onder zoek naar de KLM-affaire. Hij geeft zijn twee ondervragers weinig toe. De Nieuwe Linie In De Nieuwe Linie wijst Hedy d'An- cona op een gevaarlijke kant van het Jaar van het Kind, waar wij zo gauw niet aan hadden gedacht: het kan zich tegen vrouwen keren. „Vrouwen let dus op. Vóór u het weet tracht men u aan te praten dat de behoeften van het kind slechts door u alleen bevredigd kunnen worden. Dat crè ches er zijn voor moeders die zich aan hun verantwoordelijkheid onttrek ken. Dat de enige kinderopvang die deugt, die van Moeder is. Achter het theeblad." De Amsterdamse wethouder Jan Schaefer werd ondervraagd over stadsvernieuwing. Hij legt uit dat el- gen woningbezlt niet slecht is: „Som mige mensen en lk begrijp dat volkomen zijn tegen koopwonin gen omdat het beeld ervan is: dat zijn mensen met geld. Maar dan zal ik één cijfer noemen en dat is dat twee Jaar geleden de helft van de eigen woning bezitters een bruto Inkomen had be neden de 33 duizend gulden. Dat zijn geen rijke mensen." Ernst Utrecht schrijft over Zuidoost-Azië na de oor log tussen Vietnam en Cambodja. Hij verdenkt de Vietnfimezen ervan eco nomische motieven te hebben gehad voor hun inval in Cambodja. Verder deze week: Gerard de Haas analyseert het fenomeen Grease: De jeugd heeft geen toekomst Interview met de 'Vandaag'-columnist van Trouw: Het geloof van Eduard Pijlman Rapport: Hoe de multinational Van Leer de derde wereld inpakt Ikon- filmer Schuitemaker maakte een portret van een plaatselijke kerk: 'Links en rechts hebben elkaar niets te vertellen' Post van bisschop Gijsen: de tekst van de excommunicatie van pater Van der Spek Uit Duitsland: Nieuwe film over Hitier De Wereldraad redt het anti-rassismefonds Vreemde verschijnselen van Bob den Uyl. En. Berichten over kanker Cambodja en Iran: faillissement van Kissinger. Bon zonder postzegel opsturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6.TJ O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer mc 35 per half jaar) Naam Adres Plaats ïrvormd Nederland, een waakzaam weekblad De Groene Tot de bladen die vorige week een schrobbering kregen van kamervoor zitter Vondeling behoorde De Groene en het moet daar dus nog wel even op terug komen. Het blad bekent gedeel telijk schuld maar aan het eind heet het toch „dat men zich moeilijk aan de indruk kan onttrekken dat Vonde ling meer bezig is met stuntwerk in het kader van zijn PvdA-llJsttrekker- schap bij de Europese verkiezingen dan met een evenwichtige afsluiting van zijn Kamervoorzitterschap." Voor de rest is het allemaal China ln De Groene, zo'n twintig pagina's lang. Een nummer om te bewaren en te bestuderen dus. Professor Wert- helm zegt het in één van de vele artikelen: „Nu het échec van de vele doktoren, die de ziekten van de Derde Wereld beweerden te kunnen genezen kompleet is het laatste wonder middel, de „Groene Revolutie" is ook al weer in de antieke apotheekkast opgeborgen is het van des te groter belang geworden de Chinese genees wijze voor de gesel van honger en armoede nader te bestuderen." Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Het NCOV (christelij ke middenstand) maakt zich zorgen over de nadelige gevolgen van 'Be stek '81' voor de sociale zekerheid van kleine zelfstandigen. Het NCOV acht 'Bestek '81* op zichzelf wel onvermij delijk. maar vindt dat de bezuini gingsplannen „onevenredig nadelig" zijn voor de kleine zelfstandigen. NCOV-secretaris drs Dubbelman uit te deze vrees gisteren ln een vergade ring van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf. Het NCOV maakt ook deel uit van het overlegorgaan van de gezamenlijke organisaties van werk gevers. Dit orgaan heeft zich steeds onverkort uitgesproken voor onmid dellijke uitvoering van Bestek '81. In feite gaan deze bezuinigingen nog lang niet ver genoeg, aldus verklaar den de gezamenlijke werkgevers tot nu toe bij herhaling. Drs Dubbelman noemde met name drie punten waar het NCOV tegen is. Het betreft het geven van WWV (uit kering bij werkloosheid) aan zelfstan digen die hun bedrijfje hebben ge stopt. Al ln 1976 heeft de Sociaal- Economische Raad unaniem hiertoe geadviseerd. Het NCOV betreurt het dat de regering deze zaak nu afdoet met een nieuw onderzoek. Voorts is het NCOV ongerust over de wijziging in de regeling voor AAW (uitkering bij arbeidsongeschiktheid) voor ge huwde vrouwen. Het gaat het NCOV vooral om vrouwen die meewerken in het bedrijf van hun man. Hoe durft het kabinet nu te komen met het voorstel om alleen vrouwen die na 1 Januari 1978 arbeidsongeschikt zijn geworden, in aanmerking te laten ko men voor AAW, zo vroeg Dubbelman zich af. Het derde punt betreft de „derde fase" van de herziening van de kin derbijslag. die volgend Jaar moet In gaan. Ook zelfstandigen krijgen dan kinderbijslag voor een eerste en twee de kind. ZIJ moeten dan echter ook sociale premie gaan betalen. Nu al krijgen heel kleine zelfstandigen die kinderbijslagen zonder premiebeta ling. Dat kost de schatkist zo'n 50 miljoen gulden per Jaar. Dit bedrag, specifiek bestemd voor kleine zelf standigen met kinderen, zal straks vervallen, aldus de NCOV-secretaris. ADVERTENTIE ixclusief: Wie beheerst het CDA? Wat vinden oude en nieuwe ARP-ers. CHU-ers en KVP- ers van het CDA"7 Hoe hecht is hun binding? Welke rol spelen de bloedgroepen'? i/inden CDA-kiezers dat één aarti) de samenwerking Jommeert? Welke :onsequenties verbinden ze Jaaraan? Een opmie- anderzoek in opdracht van 3e Ti|d Aan de vooravond /an het CDA-congres. Deze week de uitslag die /oor het CDA verre van jeruststellend is. Móg ontmoedigender: wat /indt men van het abortus- wetsontwerp van het kabinet-Van Agt? Bon voor proefabonnement 4 weken de Tijd voor 5 gulden Naam: Adres. Plaats: Tel.: TR-03 Zonder postzegel zenden aan de Tijd. Antwoordnummer 6.1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst van acceptgiro. Overal te koop: f 2,75 Abonnementen, tel. 020 - 54 11 345 hze soc.-econ. redactie ÏAAG Het PvdA-Kamerlid r Doef wil een wet tegen discri- e van zwakke groepen op de w' smarkt door de werkgevers. at om Surinamers, Antillianen, "andse werknemers, vrouwen, fn, oudere werklozen en ge- Tjk arbeidsongeschikten. Het r*waarmee deze zwakkeren wor- Bl vergeslagen op de arbeids- wijst volgens Van der Doef op t beleid. VI 1 part Hard. oor v vdA-Kamerlid zei dit gisteren partijbijeenkomst in Zoeter- de bewijzen van discrlmi- loor werkgevers zijn er volgens Doef niet. Er zijn bij voor geen richtlijnen voor perso- nctionarissen bekend waarin lan wie ze zoal niet moeten wM bij sollicitaties. Maar wel zijn „•oorbeeld de ervaringen van de ^Pbureaus met het bemiddelen f rakkere groepen op de arbeids- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In een aantal ho tels en restaurants ln Amsterdam heeft de politie dinsdagavond zeven tien Joegoslaven aangehouden. Ne gen van hen zijn inmiddels weer op vrije voeten. Acht, onder wie één vrouw, zijn overgebracht naar het bu reau Warmoesstraat voor verhoor. Zij worden verdacht van berovingen en chantage van landgenoten die in Am sterdam restaurants drijven. Twee Joegoslaven die werden aangehou den bleken in het bezit van een vuur wapen en munitie. Dertig politiemannen waren bij de actie dinsdagavond, die enkele uren duurde, betrokken. Bij de Invallen hield de politie rekening met gewa pend verzet. Er stond een ambulance gereed, maar die bleek niet nodig. Eind vorig Jaar na een vechtpartij in een Amsterdams hotel raakte de poli tie geïnteresseerd ln de Joegoslaven. Huizen stijgen normaal gesproken in waarde. Zo ontstaat er ruimte tussen de werkelijke waarde en de nog lopende hypothecaire verplichtingen. Als huiseigenaar kunt u die financiële ruimte benutten door een aanzienlijk bedrag te lenen over een lange periode, tegen een relatief lage rente. Met de ABN Planpoteek, een lening op hypotheekbasis tussen f 15.000,- en f 50.000,-. Dit bedrag is maximaal 70% van de executie- waarde, verminderd met de lopende hypothe(e)k(en). De ABN Planpoteek is een doorlopend krediet; u kunt steeds weer opnemen wat u hebt afgelost en u kunt boetevrij extra aflossen. U betaalt geen afsluitprovisie, wel kosten aan notaris en taxateur. Rente en kosten zijn fiscaal aftrekbaar. Met een ABN Planpoteek hebt u steeds een flink bedrag achter de hand dat u naar eigen inzicht kunt besteden. Wilt u meer weten? Het ABN-kantoor bij u in de buurt informeert u graag. Ik heb belangstelling voor de ABN Planpoteek. Stuurt u mij daarom uw folder. DhrVMw.: Straat: Postcode: Telefoon: Plaats:. Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan ABN Bank, Afd. 1D 50, Antwoordnummer 1555, 1000 PA Amsterdam. .steeds weer opnemen wal u hebt ajgcloststeeds weer opnemen wal u hebt afgelost.L-

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9