Scheuringen in regering en oppositie van Iran YS kritiseren besluit Israël Rode Khmers doen een krachtige tegenaanval Dallaghan machteloos tegen Britse stakers politie Roergebied reeft smogalarm Khomeini moet Iran wel teleurstellen Ministers treden af, ambassadeurs ontslagen Deel gijzelaars in El Salvador op vrije voeten Nederzettingen ongewenst Bolivia heeft ïeuw kabinet China wil bij IMF Engeland ziet niets meer in Rhodesië-beraad )ONDERDAG 18 JANUARI 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 oor James Dorsey EHERAN De eerste scheuringen binnen de oppositie tegen de regering Bakhtiar beginnen ch al al te tekenen. Maar ook in de regering zelf gaat niet alles naar wens. Yaya Sadik Vaziri, minister van justitie, is al afgetreden, terwijl minister van buitenlandse zaken Achmad Mir tndereski op het punt staat hetzelfde te doen. vijl de bevolking van Iran giste- weer feest vierde vanwege het rtrek van de sjah, kwam het in de ad Achvas tot ernstige botsingen isen demonstranten en het leger, kringen van de Iraanse oppositie erd van honderden doden gespro- i, nadat het leger het vuur had ge ïnd op demonstrerende tegenstan- s van de sjah. Maar premier Bakh- bt liet gisteravond officieel weten t er in Achvas geen slachtoffers iren gevallen. j de demonstraties van gisteren ramen de tegenstellingen binnen oppositie duidelijk naar voren. Op t terrein van de universiteit van heran kwam het tot vechtpartijen ssen aanhangers van de nog steeds Parijs verblijvende ayatollah Kho- ini, aanhangers van premier Bakh- en van de communisten. igen koers t Nationale Front van Karim San- v ii lijkt duidelijk van plan nu eer ;en koers te varen, nadat het zich in vember van het afgelopen jaar aan V( omeini had uitgeleverd. Zo heeft t Front zijn aanhangers opgeroe- n niet mee te doen aan de massade- mstraties die voor aanstaande vrij en g, arbajeen, de laatste dag van de r ïwmaand Moharram, zijn gepland fe genstanders van de sjah maken de vorst weg is, van de gelegen- d gebruik oude rekeningen met leger te vereffenen. In de nacht dinsdag op woensdag viel een nigte van 2000 mensen twee leger- chtwagens aan in het centrum van hoofdstad. Met slagen van de kolf a het geweer zagen de aangevallen P litairen kans zich te ontzetten. i-tderlaag aftreden van de minister van vfctie vormt een ernstige nederlaag v r Irans premier Sjahpoer Bakhti- Samen met de inmiddels afgetre- minister van oorlog, generaal Jam, gold Vaziri als een zwaarge wicht in de regering. In goed-ingelich- te kringen verluidt, dat Vaziri is afge treden omdat de huidige omstandig heden zich er niet toe lenen om dege nen die van corruptie worden be schuldigd, te berechten. Vaziri wilde verleden week al aftreden, maar liet zich door premier Bakhtiar overhalen om aan te blijven totdat de nieuwe regering het vertrouwen van het Iraanse parlement had gekregen. De minister van buitenlandse zaken Fendereski zou willen aftreden, om dat hij het oneens is met Bakhtiars uitlatingen, dat buitenlandse com munistische invloeden schuldig zijn aan de crisis in Iran. Deze uitspraken hebben tot een woordenwisseling ge leid tussen Teheran en Moskou. Ook in de Afghaanse hoofdstad Kaboel is men door Bakhtiars uitspraken geïr riteerd. In verband met het nieuwe buiten landse beleid is in Teheran bekend gemaakt, dat de Iraanse ambassa deurs in de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Denemarken, Italië, In dia, Syrië, Brazilië, Frankrijk en bij de Verenigde Naties van hun functie zijn ontheven. De Iraanse ambassa deur in Washington Arcsjir Zahedi „Hij is wel eens eerder op reis ge gaan," zegt Amir Sadikki, die van zoon van de chauffeur van de sjah tot adviseur van de Iraanse monarch is opgeklommen. „Het maakt allemaal niets uit. Het paleis wordt zoals altijd onderhouden; de sjah komt terug. Als hij niet terugkomt, zal ik Khomeini persoonlijk ophangen." Het leger is bereid om het paleis en de monarchie te verdedigen. „Zij zijn niet van plan om een staatsgreep te plegen," meent Sadikki. „omdat het in strijd zou zijn met de grondwet, die de monarchie onderschrijft." Sadikki waarschuwt echter, dat de militaire leiders voortdurend, van 's morgens tot 's avonds bij elkaar hokken. „Wanneer wij over een staatsgreep (SSELDORF (DPA, AP) In grote delen van het Duitse lergebied heeft de politie gisteren smogalarm gegeven, hdat de concentratie van zwaveldioxide in de lucht de grens n het toelaatbare ruimschoots had overschreden, kregen t nsen met hart- en longkwalen het advies binnen te blijven, d k het sporten in de open lucht werd afgeraden. praten, dan gaat het over de moge lijkheid van een totale nationale ver nietiging." meent de jonge adviseur van de sjah. In de ogen van velen in het paleis is president Carter van de Verenigde Staten de schuldige aan de crisis in Iran. „Vanaf het moment dat hij een jaar geleden dit paleis betrad, had den wij moeilijkheden." SAN SALVADOR (UPI) Linkse jongeren in de Midden-Amerikaanse staat El Salvador hebben gisteren ruim tachtig gijzelaars vrijgelaten uit de door hen bezette Mexicaanse am bassade. De vrijlating van de vrou wen en kinderen wordt gezien als een teken dat de bezetters bereid zijn te onderhandelen over hun eis tot vrijla ting van honderden politieke gevan genen en de publikatie van een mani fest. Drie groepen jongeren bezetten dins dag in een gecoördineerde actie een kantoorgebouw van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), een gebouw van het Rode Kruis en de Mexicaanse ambassade en maakten daarbijongeveer 150 gijzelaars. De jongeren, leden van het linkse Vere nigde Volksactiefront, eisten een ein de aan de onderdrukking van de rege ring. Volgens ooggetuigen bestorm den soldaten van de Nationale Garde enige uren na de bezetting het Rode Kruisgebouw. Twintig bezetters zou den daarbij gevangen genomen zijn. Maandag bezette een groep vrouwen het kantoor van de Verenigde Naties in El Salvador. Ook zij eisen de vrijla ting van politieke gevangenen. Tot de groep vrouwen horen kennissen van de vijf gevangenen, wier vrijlating wordt geëist door de guerrillabewe ging FARN. Deze groep houdt op dit moment twee Britse bankiers en een Japanse zakenman vast en was ook verantwoordelijk voor de ontvoering van de Nederlandse Philipsdirecteur Schuitema. De regering van generaal Carlos Humberto Romero heeft altijd het bestaan van politieke gevange nen ontkend. Van de redactie buitenland TEHERAN Nu de sjah Iran heeft verlaten, wacht het land op de terugkeer van de leider van het verzet, de nog steeds in Parijs verblijvende ajatollah Khomeini. Deze onomstreden voorman van de sjiitische moslems in Iran heeft bij de bevolking grote verwachtingen gewekt. Toch lijkt hij niet van plan binnen enkele dagen naar Teheran terug te keren. Ayatollah Khomeini WASHINGTON, TEL AVIV, DAMASCUS (UPI,Reuter) De Amerikaanse president Carter heeft premier Begin van Israël laten weten dat hij ontstemd is over het besluit van de Israëlische regering om nieuwe nederzettingen te stichten in de bezette gebieden. Binnen de Islam bestaan twee stro mingen. Die van de soennieten ls de belangrijkste en heeft ook de meer derheid. Allen in Iran is de sjiitische tak van de Islam de sterkste. Voor beide stromingen staat de Koran cen traal. Daarnaast hechten beide rich tingen veel waarde aan de soenna, de optekening van de gedragingen en uitspraken van de profeet Moham med. De beide stromingen hebben daar elk een eigen versie van. Soenni- ten en sjiiten verschillen met elkaar ook van mening over de opvolging van de profeet nog bij zijn leven zijn neef en schoonzoon Ali had aangewe zen, terwijl de soenniten het houden op Aboe Bakr. De sjiiten zijn zelf in twee stromingen verdeeld: zij die geloven dat Moham- meds opvolger Ali zeven opvolgers heeft gehad en zij die er twaalf erken nen. Deze groepen worden daarom respectievelijk Zeveners of Ismailiten en Twaalvers of Imamieten genoemd. Deze twee stromingen hebben overi gens een gemeenschappelijk geloof in de terugkeer van de laatste opvolger van Ali (respectievelijk in de zevende en de twaalfde eeuw van de imam mahdi, de islamitische messias). In Iran vormen de imamieten de staats godsdienst. Onwettig Het protest van de Amerikaanse pre sident valt samen met het bezoek van de Amerikaanse reizende ambassa deur Alfred Atherton aan Israël. De ambassadeur brak gistermiddag voortijdig het gesprek met de officië le Israëlische onderhandelingsdele gatie af voor een ingelast gesprek met de premier. De Israëlische autoritei ten ontkenden gisteren overigens dat er sprake zou zijn van een Ameri kaans protest. Aangenomen wordt dat het geen officieel protest betreft, omdat zoiets als een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden zou worden beschouwd. Atherton vertelde na afloop van de ontmoeting met de premier het niet meer dan normaal te vinden dat men gebruik maakt van een mogelijkheid om de premier te ontmoeten. Hij ver klaarde dat de situatie in Iran een van de onderwerpen van gesprek ge weest was. Arafat De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft gisteren op de vergadering van de Palestijnse Nationale Raad in Da mascus opgeroepen tot een vergro ting van de militaire activiteiten van de guerrillaorganisatie tegen Israël en tot een intensivering van de strijd tegen de vredesbesprekingen tussen Israël en Egypte. Overigens sloot de Palestijnse leider een vredesregeling in het Midden-Oosten niet uit, op voorwaarde dat deze tegemoet komt aan de Palestijnse wensen. Arafat verwelkomde de steeds nauwer wor dende samenwerking tussen Syrië en Irak. >r de afkondiging van alarmfase 1 jsfiet westelijke deel van het roerge- werd de bevolking opgeroepen auto's meer te gebruiken of af- ht ni PAZ (AFP, Reuter) Bolivia ■d It sinds gisteren weer een nieuwe g ering. Nog geen 24 uur nadat het al linet dinsdag massaal zijn ontslag bood, had president Padilla een ïwe regering gevormd, waarin :hts drie ministers zijn vervangen, afgetreden ministers worden be- ouwd als voorstanders van her ingen, hun opvolgers staan als ;rvatief bekend. nemers in La Paz zeggen dat de juli van dit jaar geplande alge- ne verkiezingen door de regerings- ■■fciging niet in gevaar komen. Padil- ou de veranderingen slechts heb- aangebracht om het leger tege- et te komen. De huidige president am op 24 november door een Tatsgreep aan de macht en maakte Fj rmee een einde aan het rechtse hnd van generaal Pereda. De ge- tigde Padilla heeft beloofd de de- najcratische rechten in zijn land dit te zullen herstellen. val te verbranden. Als gevolg van ongunstige weersomstandigheden had de concentratie zwaveldioxide de grens van 0,8 milligram per kubieke meter overschreden. Het meetstation in Oberhausen registreerde gister ochtend ruim een milligram per ku bieke meter. Doordat de wind in de loop van de middag weer opstak, hoefde alarmfase twee niet te worden afgekondigd. Dat zou een verbod op autorijden op bepaalde tijden inge houden hebben. Om zeven uur gister avond kon door de sterker wordende wind het alarm worden opgeheven. Voor Duitsland was het de eerste keer dat een dergelijk alarm moest wor den afgekondigd. In Nederland bestaat in het Rijn mondgebied een vergelijkbaar waar schuwingssysteem voor luchtvervui ling. Ruim dertig meetpunten bewa ken permanent de luchtkwaliteit. Als de situatie slechter wordt, krijgt eerst de industrie het verzoek beperkende maatregelen te treffen. Een alarm, zoals gisteren in het Roergebied, is in Rijnmond nog nooit voorgekomen. In dat geval draagt Rijnmond de be voegdheden over aan het provinciaal bestuur, dat afhankelijk van de ernst van de situatie maatregelen kan af kondigen. Dat zich in Rijnmond nog nooit een dergelijke situatie heeft voorgedaan, is mede te danken aan de ligging aan zee en de daardoor vaak gunstige snelheid en richting van de wind. BANGKOK (Reuter, AP, UPI) Eenheden van de Rode Khmer zi|n ten noorden van de Cambodjaanse havenstad Kompong Som een krachtige tegenaanval op de stellingen van Cambodjaanse opstandelingen en Vietnamese troepen begonnen. Volgens waarnemers aan de grens met Thailand wordt er ook hevig gevochten om de provinciehoofdstad Kampot, aan de goll van Siam. De nieuwe, pro-Vietnamese regering in de hoofdstad Phnom Penh had eerder bekend gemaakt de totale overwinning te hebben behaald. Over gevechten werd met geen woord meer gerept. Volgens Westerse inlichtin gendiensten werd er op verschillende plaatsen gisteren nog hevig gevoch ten. Vietnamese vliegtuigen voerden zware bombardementen uit op de omgeving van Kompong Som, waar aanhangers van de verdreven pre mier Pol Pot zich hebben ingegraven. Aanvankelijk werd aangenomen dat de Rode Khmers al in het beginstadi um van de nu bijna vier weken duren de oorlog vrijwel geheel waren versla gen. De gevechten van gisteren ma ken echter duidelijk dat de Khmers tegen de opstandelingen nog niet alle hoop hebben opgegeven. Waarne mers verwachten echter dat de Khmers een open strijd niet erg lang meer vol kunnen houden. Militaire steun vanuit China, die het Pol Pot-bewind altijd heeft gesteund, is onmogelijk doordat er geen aan- voerwegen meer zijn. De aanhangers van Pol Pot hebben aangekondigd zich terug te zullen trekken in de bergen en bossen van Cambodja, om vandaaruit een guerrilla tegen de re bellen te voeren. Nog geen vijf jaar geleden dwongen de Rode Khmers vanuit dezelfde positie de Amerika nen na guerrillaoorlog het land te verlaten. 'Vrede' In weerwil van de hevige gevechten schreef het Vietnamese blad Nhan Dan woensdag dat door de val van het Pol Pot-bewind de vrede op het Indochinese schiereiland is hersteld. „Met de geboorte van de Volksrepu bliek Campuchea is de bedreiging van volkerenmoord voorgoed verdre ven," aldus het blad. De voorlopige regering in Phnom Penh heeft de diplomatieke medewerkers in het buitenland van het vorige bewind ge last alle activiteiten te stoppen. Volgens de voormalige Cambodjaan se ambassadeur in Laos, Sam San. krijgen de Vietnamese militairen steun van vierduizend Russische ad viseurs. HIJ zei te beschikken over fotografisch bewijsmateriaal. CHINA (AP, Reuter) China is van plan zich aan te sluiten bij het Inter nationale Monetair Fonds (IMF). De Chinese vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) zal waarschijnlijk bij zijn bezoek aan Washington deze maand hierover met bestuurders van het IMF spreken. China kondigde gisteren een nieuw beleid aan om het particuliere initia tief aan te moedigen. Mensen, die nieuwe praktische dingen uitvinden „die het volk ten goede komen", ma ken kans op een beloning die varieert tussen 1300 en 13.000 gulden. Het ontstaan van een politiek va cuum in Iran is voor de imamieten en met name voor de leiding van shla- moslims een ernstig probleem. Het bewind van de sjah vonden ze onwet tig, Immers, zolang de imam mahdi, de messias. niet op aarde is terugge keerd, bestaat er voor de djia's geen wettige overheid. Alleen de imam. die door God tegen zonden en vergissin gen wordt beschermd, mag op aarde de scepter zwaaien. De uitweg uit het politiek vacuum is daarom voor de aanhangers van Khomeini de stich ting van een theocratie, een islamiti sche republiek met Khomeini aan het hoofd. Velen zijn echter van mening dat Khomeini wel erg veel te verliezen heeft. Hij zal bij zijn terugkeer niet kunnen beantwoorden aan de hoog gerezen verwachtingen van de bevol king, zeker niet wanneer hij gecon fronteerd wordt met de problemen van alle dag. Khomeini werd in 1902 geboren in een gezin dat stond in de traditie van strijd tegen de Pahlevi-dynastie. Ne gen maanden na de geboorte van Roeholla Khomeini stierf zijn vader, een van de voorvechters van de in 1906 tot stand gebrachte Iraanse grondwet, in de gevangenis van de vader van de nu vertrokken sjah. In de jaren vijftig trok Khomeini naar de heilige stad Qom, waar hij islami tisch docent werd. Zijn faam heeft hij echter niet te danken aan zijn theolo gische studie, maar aan zijn compro misloze houding tegenover het re giem van de sjah. Geschonden eed Toen het bewind van de sjah in 1963 al te autocratisch werd, stond Kho meini op met de Koran en de grond wet in zijn hand. Hij beschuldigde de sjah ervan dat hij de eed die hij op beide had afgelegd had geschonden. Het antwoord van de sjah liet niet lang op zich wachten. Hij stuurde soldaten naar de moskee in Qom. Er vielen vele doden en Khomeini werd gevangen gezet op de dag van de herdenking van de martelaar imam Jaafer As Sadik. Daarmee werd het verband tussen de sjah en de vroege re verdrukkers van de Islam nog eens onderstreept. Steeds duidelijker werd toen voor de religieuze leiders dat de sjah de wet' ten van de Islam met voeten trad. Toen in 1963 een wet werd ingediend die de Amerikaanse militaire advi seurs en hun gezinnen buiten de Iraanse rechtspraak moest plaatsen, was de maat vol. Op last van Khomei ni werden in het hele land pamfletten verspreid tegen de schending van de grondwet door de sjah. De vorst zou vanaf die datum toestaan dat buiten landers, ongelovigen, in Iran misda den zouden plegen zonder dat ze daarvoor gestraft zouden kunnen worden. Ook de betrekkingen met Israël waren de sjiitische leiders een doorn in het oog Grondbezitter Vlak na het verspreiden van de pam fletten werd Khomeini het land uitge zet. De sjah slaagde erin de religieuze leiders af te schilderen als de „zwarte reactie", die zich had verzet tegen landhervormingen van de sjah. De sjiitische hiërarchie is namelijk een van de voornaamste grondbezitters van het land. Dat levert veel geld op. Bovendien innen de sjiitische leiders nog de zogeheten „khom", een kerke lijke belasting; handelswinsten, meerwaarde van het bezit en de ver koopprijs van onroerend goed dat niet aan sjiiten wordt verkocht, wordt namelijk met twintig procent belast. Dat geld wordt verdeeld over de geestelijke leiders en de afstam melingen van de profeet. Aantijgingen dat de sjah de religieu ze leiders van hun machtspositie trachtte te beroven met zijn land bouwhervormingen, waren overigens niet houdbaar. Noch Khomeini noch' andere vooraanstaande religieuze lei ders beschikten zelf over grondbezit. Wel spraken de religieuze leiders de beschuldiging van de sjah tegen als zouden zij een .zwarte reactie" vormen. De verbanning van Khomeini in 1963 leidde tot een frontale botsing tussen het bewind en de geestelijke leiders. De sjah werd de Jihad aangezegd, de heilige oorlog. De analyse van een blad van de politieke oppositie in 1963 klopt vandaag eigenlijk nog steeds; „De mobilisatie van de mas sa's zou de Intellectuelen jaren heb ben gekost. De oelemas. de plaatselij ke religieuze leiders, kregen het bin nen enkele maanden voor elkaar, dankzij hun enorme macht en in vloed. De actie van de oelema s was zo effectief, omdat zij in staat waren het volk de werkelijke oorzaak van hun lijden in hun eigen taal uit te leggen. Ongelovige machten Net als in 1963 is de wereldlijke staat in de ogen van de sjiitische leiders een dictatruur, die door buitenlandse en dus ongelovige machten gecontro leerd wordt. Het islamitisch karakter van de natie loopt gevaar. De volks opstand van Khomeini heeft alle kans van slagen. Of Khomeini kans ziet gelijk te krijgen, moet echter worden afgewacht. Door de oprich ting van een revolutionaire islamiti sche raad stelt hij zich buiten de huidige grondwet De Iraanse strijd krachten hebben aan die grondwet trouw gezworen en het is niet zeker of ze bij de activiteiten van Khomeini lijdelijk zullen blijven toezien. LONDEN (Reuter, UPI) Een Rho- desie-conferentie is op het ogenblik ook voor Engeland van de baan. De Britse gezant Cledwyn Hughes, die in de maanden november en december een verkennende reis heeft gemaakt langs de Frontlijnstaten en tevens de leiders van het patriottisch front Ro bert Mugabe en Joshua Nkomo heeft gesproken, heeft een conferentie af geraden. In een brief aan de Britse premier Callaghan schrijft Hughes dat er op het ogenblik geen voldoende basis bestaat om het samenroepen van een conferentie waaraan alle partijen deelnemen, te rechtvaardigen. Vol gens Hughes is het gevaar groot dat bij mislukking het patriottisch front, de guerrillaorganisaties van Nkomo en Mugabe, en ook de Frontlijnstaten zich meer tot de Sowjet-Unle zuilen wenden om steun. Het Rnodesische lagerhuis is dinsdag akkoord gegaan met zes wetsvoor stellen van de overgangsregering om een einde te maken aan rasverschil len bij de huisvesting, het onderwijs en de volksgezondheid. or Bert van Panhuis Britse premier James Callaghan lijkt voorlopig de hoop te hebben legeven dat hij op korte termijn de stakingschaos in het land kan ossen. De kans dat hij het tot nu toe gevoerde loonbeleid van de '"lering kan handhaven wordt met de dag kleiner. aghan en zijn kroonprins, de minister financiën Denis Healey, hebben zich Groot-Brittannië enkele jaren geleden een loeiende geldontwaarding ten on- ,v dreigde te gaan, heilig voorgenomen de lasd itiebestrijding de voorrang te geven in e» economische beleid. Ze hebben in die ntijd tegen de stroom moeten oproeien. 2|nfiguren in het kabinet als de leiders de linkervleugel van Labour, Michael t en Tony Benn. stonden sceptisch en s zelfs vijandig tegenover het beleid En - de niet van invloed gespeeiïde linker- 'T gel in de Lagerhuisfractie steigerde dik- s en moest met heel harde hand in het «1 worden gebracht. t nt< BZaam maar zeker begon het als „con dc atief" beschimpte beleid vruchten af te Richtlijn alyen De geldontwaarding liep van meer 25 procent terug tot nog geen 10. Dat vruchtbare onderhandelingen tussen de re gering en de vakbonden. Telkens weer wisten de ministers de leiders van de overkoepelende vakcentrale TUC en van de belangrijkste bonden ervan te over tuigen dat een forse matiging van de loonei sen uiteindelijk ook in het voordeel van de werknemers zou zijn. Want zo zou men zich uit de dodelijke spiraal van loons- en prijs verhogingen kunnen bevrijden. De weder zijdse matiging werd in een soort sociale contracten vastgelegd. Een vrij unieke ge beurtenis voor Groot-Brittannië, waar het altijd zo is geweest dat arbeidsovereenkom sten per bedrijfistaki moesten worden afge sloten. al dan niet met het mes op de tafel. loc D in niet geringe mate te danken aan de Vorig jaar kwam aan die betrekkelijke rust op het sociale front een einde. De bonden keerden zich, tegen de wil van de TUC- leiding in. tegen nieuwe contracten. Onder handelen was weer het parool De regering, die bang was spoedig weer geconfronteerd te worden met enorme loonsverhogingen en de daarop onherroepe lijk volgende inflatie, stelde een richtlijn op. De particuliere sector werd dringend aange raden de loonsverhogingen te beperken tot vijf procent. Wie zich daar niets van aan trok, kon worden gestraft met intrekking van regeringsorders. De publieke sector, waar de overheid dus werkgever is, werd verboden boven de vijf procent te gaan. De eerste krachtproef kwam met de stakin gen bij Ford; de leiding van het concern wilde best de eis van 17,5 procent meer loon inwilligen, maar Downing Street de zetel van de belangrijkste ministers riep: waag het niet. Uiteindelijk ging Ford voor de eisen van de bonden door de knieën. Calla ghan en Healey hielden vast aan het vijf procentsbeleid. maar werden half december beentje gelicht door het parlement. Met een krappe meerderheid sprak de verzamelde oppositie uit dat de regering niet straffend mocht optreden tegen bedrijven, die de vijf- procentsgrens negeerden. En daarmee was het beleid zijn toch al wrakke tanden kwijt. Want wat stelde een loonbeleid voor dat uitsluitend steunde op de wens van de min derheidsregering? Oppositie en bonden hadden elkaar met totaal verschillende doeleinden gevonden op de slagzin; vrije collectieve arbeidsover eenkomsten als resultaat van onderhande lingen. Machteloos In de overheidssector heeft Callaghan nog even geprobeerd zijn loonbeleid waar te maken, maar de stakingen bij het treinper soneel tonen aan dat ook daar het optreden machteloos is geworden. En er staan nog een paar uiterst vervelende stakingen voor de deur, zoals die van de gemeentewerkers en het personeel in de staatszlekenhulzen. Het enige wat Callaghan nog kan doen is proberen de allerscherpste kantjes van de sociale problemen bij te slijpen Dat heeft hij dinsdagavond bij voorbeeld geprobeerd met zijn verklaring dat de laagstbetaalden een loonsverhoging mogen krijgen die de vijf-procentsgrens overschrijdt, met de ver zekering dat er meer zal worden gedaan aan prijsbewaking. en met het voornemen een vrijwillige code op te stellen voor het posten van stakers. Maar het lijken doekjes voor het bloeden. De premier kan niet verbloemen dat hij de situatie niet meer de baas is. De bonden dicteren het beleid. De regering zal doen wat zij willen, goedschiks of kwaadschiks. Zij hebben in de winter van 1973 op 74 de koppige conservatieve Edward Heath op de nrflet!rt- knieeën gekregen en als het moet gaat rTGSIig© Callaghan dezelfde weg. moet hij overreden om hun aanhang weer aan het werk te krijgen. Als hij de bonzen tegen zich in het harnas Jaagt, kan hij dat natuurlijk wel vergeten. Nu is de huidige premier van andere komaf dan Heath. Callaghan kent de vakbeweging van binnen en van buiten. Hij behoort nog enig krediet bij de bonden te hebben, want was hij aan het eind van de Jaren zestig niet degene, die het verzet in het kabinet leidde tegen de plannen van de toenmalige minis ter van arbeid Barbara Castle om de macht van de vakbeweging in te dammen? Het heeft hem blijvende vijandschap met Cast- Ie en eigenlijk ook haar baas premier Ha rold Wilson bezorgd. Of de bonden zich dat nog willen herinneren ls natuurlijk een tweede. Maar Callaghan zal zeker niet willens en wetens de verhou ding tot de bonden willen verstoren. Dat is van de week nog eens gebleken toen hij bepaalde uitwassen van de staking onder de vrachtwagenchauffeurs onder vuur nam Hij heeft er toen zorgvuldig voor gewaakt niet met de vinger te wijzen naar de leiders van de vervoersbond TWGU. Hen Immers Waar Callaghan zich, zonder dat hij dat laat merken, zorgen over maakt is de deuk in zijn prestige. De kiezers wordt dagelijks gedemonstreerd hoe het regeringsbeleid niet bestaat en hoe Callaghan dat over zich heen moet laten komen. Hij is een keizer zonder kleren geworden, en onderdanen ge neren zich meestal voor zo'n vorst. De oppositie in het Britse parlement pro beert hem momenteel niet te veel zout in de wonden te wrijven. Margaret Thatcher weet drommels goed dat zij er nü geen enkel belang bij heeft de regering ten val te bren gen. Het effect zou wel een* averechts kun nen werken. Heeft Engeland al niet genoeg problemen? Nee. constructieve bijdragen doen het beter bij het geplaagde publiek. Tegen de tijd dat de verkiezingen worden gehouden en dat zal waarschijnlijk bin nen enkele maanden zijn is het nog vroeg genoeg om de kiezers haarfijn voor te hou den wie in die eerste weken van het Jaar de boel niet in de hand wist te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7