Milieuwetgeving krachteloos 3 S31 Trouw Commentaar De tekening van een lezer Verlies arbeidsplaatsen |)ij Raden van Arbeid 'Voorlichting reizigers zo niet te verbeteren' •ei Storm van protesten tegen vestiging bedrijf in Vuren Spoorwegen reageren op kritiek: Tweede Kamerlid neemt beschuldiging 'onchristelijk' terug 'n potje geboortegrond duiventaxi drie maria's onnodig oorlogstuig drank BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Politie en controle (1) Moeten de arrestatieteams, waar aan de komende jaren een forse uitbreiding zal worden gegeven, als een soort oproerpolitie gaan functioneren? Het is deze vraag die centraal staat in het gebleken meningsverschil tussen de politie leiding en de bonden die de belan gen van het politiepersoneel be hartigen. Volgens de leiding is daarvan geen sprake, maar enige argwaan over de ingrijpende (en ^kostbare) plannen die in Den Haag en Voorburg (de zetel van de rijk spolitie) worden uitgebroed, lijkt niet geheel misplaatst. Het is wellicht tekenend dat blij kens de taakomschrijving gedacht wordt aan een andere benaming van de arrestatieteams. Maar ver- Jg ontrustender is dat het ook werke lijk de bedoeling blijkt te zijn de met automatische wapens uitgerus te en duchtig getrainde eenheden te laten optreden op plaatsen waar fl e, ui de zelfs met de beste wil van de we reld geen „harde crimineel" te ^ontwaren valt. Het argument van overheid en politie dat de verhar ding van de criminaliteit geen an- 1 ujdere keuze overlaat, wordt daardoor niet geloofwaardiger op. pe 'olitie en controle (2) :sc gi()ok los van deze veronderstellin gen moet worden geconstateerd H lat wat zich bij de politie voltrekt, ac oeddeels aan de waarneming ont- ov rokken blijft. De politie valt dat lauwelijks te verwijten: er is haar n ot voor kort nooit gevraagd wat ze igenlijk aan het doen en aan het 1 u ledenken was. Het parlement leeft tot nu toe opmerkelijk wei- Y lig belangstelling aan de dag ge- Tiiegd voor het reilen en zeilen van Bi Ie politie. Pas de laatste tijd begint el£ laar voorzichtig wat verandering "gg i te komen. De politie, maar ook Ueile verantwoordelijke ministers liji loeten daaraan kennelijk nog wat [ee nennen. Tot nu toe hebben ze er iet zoveel blijk van gegeven te na leseffen dat een onmiskenbare (en vo »ok niet betwiste) verharding van Sl,hans een deel van het politie optreden niet verdedigd kan wor- »ge len met louter een beroep op evaarlijke misdadigers of een oor die misdadigers bang gewor- en bevolking. lij alle kritiek die denkbaar is, nag niet uit het oog worden verlo- en dat de politie in de vuurlijn ligt n als het erop aankomt, het vuile .yerk moet opknappen. Het is ,ee ïaar al te begrijpelijk dat zij, ok econfronteerd met niemand en aa iets ontziend geweld, geen schiet- i d Er zouden hier ook wel eens ande re motieven een rol kunnen spe len. Volgens ingewijden is het niet geheel denkbeeldig dat de compe tentiestrijd (ook wel „stammen- oorlog" genoemd) tussen de de partementen van binnenlandse za ken en van justitie over het zoge heten politievraagstuk met de vor ming van de arrestatieteams te ma ken heeft. Die strijd zou er mede de oorzaak van zijn dat het met de reorganisatie van de politie maar niet wil vlotten. Het gaat daarbij om de vraag welk departement straks de zeggenschap krijgt over de regionale politiekorpsen, die de korpsen van rijkspolitie (justitie) en gemeentepolitie (binnenlandse zaken) moeten vervangen. Niet ondenkbaar is dat justitie met de vorming van de arrestatieteams een zo groot mogelijke greep op vitale onderdelen van het politie apparaat probeert te behouden. Tegelijkertijd zou het hier wel eens om een statuskwestie kunnen gaan: als het ene district van de rijkspolitie zijn eigen arrestatie eenheid heeft, wil het andere niet achterblijven. schijf wil zijn. Maar daarbij moet dan wel de mogelijkheid worden geschapen dat optreden te contro leren, wat iets anders is dan hin derlijk voor de voeten lopen, zoals de politie nogal eens lijkt te denken. De noodzaak daarvan is nog eens aangetoond bij de geruchtmaken de acties van de nu veelbesproken arrestatieteams in Breukelen en Polsbroek, waarbij in het ene geval een dode viel en het in het andere geval niet veel scheelde. Over het optreden van de politie in Breuke len wordt nu al maandenlang wei nig meer gezegd dan dat de rijksre cherche een onderzoek instelt. Dat het aan controle schort, blijkt de laatste tijd ook wel uit de gang van zaken rondom de klachten die over politiemensen worden inge diend. De uitkomst van de onder zoeken mag in veel gevallen uiterst onbevredigend worden genoemd. Of een wettelijke regeling, zoals minister Wiegel die nu in het voor uitzicht heeft gesteld, een effectie ve controle mogelijk zal maken, staat nog te bezien. Maar toe te juichen valt wel dat tenminste deze stap is gezet. Ook dat moet gezegd worden. FNV-bonden van ambtenaren. VA en KABO. zijn het niet met et automatiseringsplan van de Ra- en van Arbeid eens. Zij vinden dat jejj e raden tegenwoordig aan voldoen- 1 2 e personeel kunnen komen, zodat ;ej( utomatisering niet nodig is. Boven ien vinden zij dat de Raden var irbeid eerst een ..arbeidsplaatsen Van' op tafel moeten leggen. Bezien iou kunnen worden of automatise- g van de kinderbijslag daarin past VA en KABO willen bij staatsse- retaris De Graaf (Sociale Zakeni aan jljJe bel gaan trekken als de raden hun toch onverkort doorzetten. CNV-bonden van ambtenaren. ICBO en ARKA. gaan wel akkoord Eobltetde automatisering. De bestaande door Hans Schmit De afgelopen tien jaar is, en niet zonder reden, driftig ge sleuteld aan een lange reeks wettelijke bepalingen die een redelijke bescherming moe ten bieden tegen het gif, de stank, het vuil en het lawaai dat we produceren. Onder het motto „De grote schoonmaak begint" werd en wordt nog steeds getracht de verontrei niging van water, bodem en lucht niet alleen tot staan te brengen, maar deze ook terug te dringen. De tot dusver geleverde inspannin gen zijn zeker niet zonder resultaat gebleven, maar de schoonmaak ver loopt wel trager en moeizamer dan optimistische bestuurders tien jaar terug voorzagen. Geldgebrek is daar van een belangrijke oorzaak, terwijl ook de economische terugval en de slechte werkgelegenheidssituatie herhaaldelijk als argument voor uit stel worden gehanteerd Dit kunnen we het bedrijfsleven niet aandoen, de concurrentiepositie verslechtert, ar beidsplaatsen gaan verloren dus laten we nog maar even wachten. Naast deze argumenten speelt echter ook een flinke portie bestuurlijke on macht een rol: vaak blijkt het niet mogelijk om de opgestelde eisen en voorschriften in de praktijk tot uit voering te brengen. Enkele voorbeel den: uit onderzoek is gebleken dat driekwart van de bedrijven die vol gens de hinderwet een vergunning zouden moeten hebben, die vergun ning niet hebben maar toch gewoon werken. Ook semi-overheidsinstellin- gen als elektriciteitscentrales bleken enkele jaren terug niet over de vereis te vergunningen te beschikken. Het Zuidhollandse statenlid Van Ame- rongen wees een maand terug op een nieuwe tendens de bepalingen te om zeilen: in het stedelijk gebied wordt steeds strenger toegezien op milieu wetten. waarop bedrijven uitwijken naar gemeenten op het platteland, die gezien de zeer specifieke techni sche problemen en het geringe aantal in deze zaken geschoolde ambtena ren geen weerwoord kunnen leveren tegen de technische staf van het be drijf. Ook kunnen de kleine gemeen ten onvoldoende toezicht houden op veranderingen die later in het bedrijf worden aangebracht. Een ander bestuurlijk probleem dat zich steeds sterker doet voelen, is dat het verlenen van milieuvergunningen niet gebonden is aan planologische en bouwbepalingen. Dat wil zeggen: als een bestemmingsplan dat toe- De bestaande vestiging van Gekro in Rotterdam, die omwonenden al jaren stankoverlast bezorgt. bedrijf, dat aanvankelijk in de bin nenstad van Utrecht was gevestigd maar vanwege de stankoverlast in de jaren zestig naar Vuren verhuisde, is drie Jaar geleden samengegaan met Gekro. De bedoeling is dat ook Gekro zich op het industrieterrein van Vu ren vestigt, waar dan kadavers, slachtafval, bloed, huiden en beende ren uit west- en midden-Nederland tot onder meer veevoeder, lijm en huiden zullen worden verwerkt. De gemeente Vuren heeft inmiddels een bestemmingsplan voor het industrie terrein opgesteld dat het mogelijk maakt dat een dergelijk destructiebe drijf zich daar vestigt. staat en de bouwvergunning is ver leend. kan op een industrieterrein een nieuw bedrijf worden gebouwd. Eerst daarna hoeft het bedrijf de milieuver gunningen aan te vragen en de prak tijk is dan dat die vergunningen wel verleend worden. Het bedrijf staat er immers al. het kan zo gaan draaien en geen overheid die het dan aan durft om op grond van de milieuwet ten te zeggen: nee, jullie gaan of jullie blijven dicht. Lapmiddeltjes Het raadgevend ingenieursbureau DHV, dat de Vereniging van Neder landse gemeenten (VNG) van techni sche adviezen voorziet, merkte on langs op dat. wanneer een bedrijf in overeenstemming met een bestem mingsplan is gebouwd, het zeer moei lijk, zo niet onmogelijk zal zijn om dat bedrijf te beletten te gaan draai- 'en. De milieuwetten schieten dan te kort om in de omgeving van dat be drijf een behoorlijke woon- en leefsi tuatie te garanderen. De milieuwet ten. zo schreef DHV, fungeren dan nog slechts als een middel om de ergste hinder die zal ontstaan, aan banden te leggen. De milieuwetten zijn dan niet meer dan een lapmiddel tje. een flauw aftreksel van wat ze beogen te zijn. Het bureau DHV constateerde deze tekortkoming onlangs nog in een ad vies over het ontwerpbestemmings- plan voor het industrieterrein in de aan de Waal gelegen Gelderse ge meente Vuren, waarover in het rivie rengebied de nodige onrust is ont staan. Want dat plan zet de deur wagenwijd open voor de vestiging van Gekro. een bedrijf dat dierlijk afval verwerkt en dat momenteel in Rotterdam is gevestigd. Al vanaf de jaren vijftig klagen omwonenden over de stank die dit (overigens nutti ge) bedrijf verspreidt en de vele in de loop der jaren getroffen maatregelen hebben daar slechts weinig verbete ring in kunnen aanbrengen. Op last van de vorige minister van milieuhy giëne, mr Irene Vorrink. moet Gekro in het kader van de sanering van Rijnmond vóór juli 1980 een nieuwe Amerikaanse installatie hebben ge- installeerd ter beperking van de stank. Op het industrieterrein in Vuren be vindt zich momenteel de chemische fabriek Wed. P. Smits en zonen die beenderen van dieren verwerkt. Het Bezwaren Dat plan. dat ter visie heeft gelegen en dat nu door de gemeenteraad moet worden behandeld, heeft een ware storm van protesten opgeroe pen. Van vrijwel alle kanten zijn be zwaren ingediend. De omliggende ge meenten, die niet bij het opstellen van het plan zijn betrokken, teken den bezwaar aan (Leerdam. Aspereny Heukelum, Herwijnen, Geldermal- sen. Brakel). evenals het personeel van de andere op het terrein gevestig de bedrijven, plaatselijke milieugroe pen. het recreatieschap, politieke partijen en agrariërs De voornaamste bezwaren betreffen de te verwachten stankoverlast, de waterverontreiniging (zelfs met een eigen zuiveringsinstallatie blijven er problemen met restvervuiling. stank, slibverwerking en geluidshinder», de onttrekking van grote hoeveelheden grondwater, de toenemende overlast van het vrachtverkeer naar het be drijf en de. zij het betrekkelijke, visu ele verstoring. Eén van de tegenstan ders van de vestiging, de gemeente Leerdam, heeft het eerder genoemde rapport door het bureau DHV laten opstellen, waarin duidelijk wordt aangegeven dat als dit bestemmings plan wordt aangenomen, de milieu wetten alleen nog achteraf het een en ander van de te verwachten overlast kunnen wegnemen Onderzoek In het bestemmingsplan zou alsnog uitvoerig onderzoek naar de milieu effecten moeten worden opgenomen, terwijl het plan ook duidelijk zou moeten aangeven welke activiteiten wèl en welke niet op het industrieter rein zouden mogen plaatsvinden. Het bureau DHV verbaast zich over de gang van zaken in de gemeente Vu ren. die geen overleg met de andere gemeenten heeft gepleegd, een hoor zitting niet noodzakelijk achtte en een zo onduidelijk plan op tafel heeft gelegd dat de deur voor Gekro zonder enige milieuvoorwaarde openstaat. DHV schrijft dat destructiebedrijven niet op het industrieterrein ln Vuren dienen te worden toegelaten derge lijke bedrijven horen op een zeer grootschalig industrieterrein thuis, maar zeker niet op een klein terrein van 21 hectare in een landelijk gebied Indien de nieuwe vestiging in Vuren inderdaad tot stand zal komen, het geen door de omwonenden van het bestaande bedrijf ln Rotterdam zeker zal worden toegejuicht, zal het onmo gelijk zijn de milieuwetten naar letter en geest toe te passen Want is ln normale gevallen het afdwingen van maatregelen zeer moeilijk wanneer het bedrijf er al staat in dit geval speelt nog een extra beperking een rol. Het zal namelijk niet mogelijk zijn de bedrijfsvoering stil te leggen op grond van milieubepalingen Daartegen verzet zich de destructie- wet. die de verwerking van kadavers verplicht stelt; stank of geen stank, vuil of geen vuil. D*l sp >EN HAAG De administratie van de kinderbijslag wordt b eautomatiseerd. Dat betekent in veel gevallen een snellere 'rt dtbetaling op een vaste datum elk kwartaal. Maar het bete kent ook verlies van 470 arbeidsplaatsen bij de twee en win tig Raden van Arbeid in het land, die de kinderbijslagwet n de AOW/AWW uitvoeren. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW, Amsterdam Naam en adres aan de achterzi|de vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon administratie is sterk verouderd, en voor het personeel is dit werk nu niet aantrekkelijk, waardoor al moeilijk aan personeel viel te komen. De CNV- bonden wijzen erop dat andere orga nen die sociale uitkeringen uitvoeren, al veel verder zijn met automatise ring. Het gevaar bestaat dat de admi nistratie van de kinderbijslag wordt overgenomen door een computer van zo n ander orgaan. Dat zou uit oog punt van werkgelegenheid nog ingrij pender kunnen uitvallen. Ook wijzen de CNV-bonden erop dat de automatisering geen directe perso nele gevolgen zal hebben voor de zit tende werknemers. Het is de bedoe ling dat geen gedwongen ontslagen zullen vallen. begin mij nu al of te. uragenj woRclt dik Kek joor van bek kind of over hek kind. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse Spoorwegen achten het niet mogelijk zonder uitbreiding van personeel en apparatuur verbetering te brengen in de voorlichting van de reizigers op de stations op chaotische dagen zoals tijdens de koudegolf omstreeks de jaarwisseling. Van onze sociaal economisch^ redactie De spoorwegen reageren hiermee op de vragen van het Eerste-Kamerlid mevrouw Van Someren-Downer aan minister Tuijnman en op de kritiek van de Nederlandse Centrale van Ho ger Personeel over de slechte service In een brief aan de NS-directie spreekt de centrale over een gigan tisch verlies aan arbeidsuren door de slechte treinenloop en de gebrekkige voorlichting. De centrale vindt, dat de aanpassingen aan het winterweer dienen te worden afgewogen tegen de totale kosten van de NS en tegen de verliezen van verloren werktijd door de lange reistijden De NS wijst erop, dat de bezetting van de twintig spoorverkeerscentra- les niet gebaseerd is op noodsituaties, omdat die omstandigheden zich zowat goed fout kan lopen zelden voordoen, dat uitbreiding van personeel en technische uitrusting fi nancieel niet verantwoord is tijden is dat voldoende gebleken", aldus de NS. ..ook al moet die ene verkeersleider zoals in de post Am sterdam dan de omroepberichten voor veertien stations verzorgen en daarnaast nog eens 32 aanwijsbak- ken bedienen Als we die bezetting zouden laten bepalen door noodsitua ties. zou die verdrievoudigd moeten worden en zou ook de apparatuur moeten worden aangepast. En we hebben, aldus een NS-woordvoerder. nu eenmaal geen pot waaruit we zo maar mensen kunnen trekken" Meer improviseren acht NS evenmin mogelijk ..Wij zijn een gestructu reerd bedrijf wat betekent dat als we ergens gaan improviseren er elders Veel centrales worden door maar één verkeersleider bemand. ..In normale Ten aanzien van een betere reizigers voorlichting via radio en tv: ..Daaro ver willen wij best met de NOS gaan praten". DEN HAAG - Het CDA-KamerliÜ Hermsen heeft zijn beschuldiging te ruggenomen dat de wensen van het CNV op het gebied van de kinderbij slag ..onchristelijk" zouden zijn CNV-voorzitter Van der Meulen heett zich zeer boos gemaakt over deze beschuldiging, en die ..grievend" en ..een kwalijke aantijging' genoemd In een brief aan Van der Meulen heeft Hermsen nu geschreven dat de uitf drukking ..onchristelijk" onjuist eu ..niet op zijn plaats" was. en door het Kamerlid wordt betreurd Wel blijft Hermsen erbij dat de CNV-ideeë» over de kinderbijslag ingaan tegerj hetgeen de sociale gerechtigheid ver. eist. Het CNV vindt dat de bezuinU ging op de kinderbijslag kan worden bereikt door onder meer de bijslagen voor inkomens boven de 50 000 gul den af te breken Maar Hermsen meent dat in het beleid voor de inko mensvorming ook bij de midden- en hogere Inkomens verschil moet wor den gemaakt tussen gezinnen met en gezinnen zonder kinderen - Het gebeurt zo vaak: Peter die Pietje en John die Jantje geheten zouden hebben, ware het niet dat hun grootvaders vanuit Fries land naar Amerika geëmigreerd waren, willen wel eens zien waar ze geboren zouden zijn als opa niet uit zijn vaderland vertrok ken was. Grote groepen Amerika nen bezoeken Europa om te zien waar en hoe hun (voor-iouders geleefd en gewoond hebben. Heel wat zwarte Amerikaanse gezin nen hebben na de televisieserie ..Roots" een bezoek gebracht aan Afrika en sommigen zijn er voor goed gebleven. Joodse gezinnen reizen vanuit diverse delen van de wereld naar of vestigen zich in Israël. Westeuropese nazaten van Oost-Europeanen gaan toch nog eens kijken uit welke streek ze oorspronkelijk komen. Geboortegrond, daar gaat het al die mensen om. ook al zijn ze zelf heel ergens anders geboren. Sher wood Goozee. een 50-jnrige Ame rikaan uit San José in Califorr:. heeft heel handig b"Ik maakt van deze v. importeert zakken ke aarde uit all den en verkool hoeveelheden ii. daar in de winkel kir.i' in een soort margannei;u;p,< maar dan versierd met de kleu ren en een vlaggetje van het land waaruit de grond afkomstig is. Goozee kwam er achter hoeveel gevoelswaarde (en handelswaar de!) een handjevol geboorte grond heeft voor veel mensen, toen hij vorig jaar bij de Engelse stad Dover het graf van zijn beto vergrootvader bezocht. Voor de aardigheid nam hij een zakje aar de daar vandaan voor zijn eigen vader mee. die er echt gelukkig mee bleek te zijn. Voor een vriend bracht hij uit Ierland wat aarde mee. De vriend gaf het aan een oude vrouw van over de tachtig die in Ierland geboren was. ..De tranen stonden in haar ogen." zegt hij. ..Toen ik dat hoorde, realiseerde ik me dat er nog veel meer Amerikanen moesten zijn die iets voor een potje modder van hun eigen geboortegrond of die van hun ouders of grootou ders over zouden hebben. Zeven tig miljoen Amerikanen komen oorspronkelijk ergens uit Europa en zodoende zou daar een aardig handeltje in kunnen zitten i! :iam een hypotheek op zijn en investeerde het afgelopen o n vijftigduizend gulden in :\nlc telefoontjes, potjes met ">r; "yk en in sterilisatie van de erschillende soorten aarde: wel iswaar is dan eigenlijk het ware er af. maar dat moet om het spul in de VS te mogen invoeren. Nu al lijkt het een winstgevende onder neming te worden: ln zijn schuur liggen stapels jute zakken vol aarde van her en der en overal in Californië en in Reno (in de staat Nevada) zijn de potjes met mod der plus certificaat van echtheid voor ongeveer een tientje in de souvenirwinkels te koop. Zand van het strand van Tel Aviv, een klomp klei uit Schotland, een bakje originele Nederlandse veengrond, aarde uit Duitsland. Engeland od Italië, het is er alle maal Goozee rekent er op dat de souvenirwinkels in andere staten binnenkort bij hem in de rij zul len staan om ook geboortegrond te kunnen verkopen. Een ziekenhuis in de Britse stad Plymouth is erg tevreden over zijn vijfentwintig dier sterke transportploeg. Al meer dan een jaar vliegen vijfentwintig duiven bloed- en urinemonsters die snel onderzocht moeten worden, naar een laboratorium aan de andere kant van de stad over. Dat is als proef begonnen, maar het zieken huis laat het maar zo. omdat de vogels de afstand in maar vijf minuten afleggen, terwijl een taxi er minstens twintig minuten over doet. Zeker nu er een ver- voersstaking in Engeland aan de gang is. zijn de duiven onver vangbaar. Sherwood Goozee uit San Joze, die letterlijk allerlei landen bij stukjes en beetjes opkoopt, om ringd door zakken grond uit En geland, Ierland. Italië. Israël en Duitsland. Ongetwijfeld ligt er ook wel ergens een zak met een stukje Nederlandse bodem. Ze zijn getrouwd, maar vraag niet hoe Zodra de priester de plechtigheid in het kerkje van Aguas Santas, in het noorden van Portugal, beëindigd had moesten hij, de bruidegom Joa- quim Alves Magelhaes en diens bruid Maria door de koster voor lopig in veiligheid gebracht wor den en moest de politie er. twin tig man sterk, aan te pas komen. Die brachten het bruidspaar naar de rand van het dorp. waar een taxi klaar stond om bruid en bruidegom verderweg te bren gen. en zorgden dat de priester die zich snel ln een burgerpakje gestoken had om niet op te vallen binnen de muren van zijn veili ge pastorie kwam. Het dorp was furieus. De dorpe lingen waren in staat Joaquim. de priester en Maria iets aan te doen. omdat ze het niet met het huwelijk eens waren Het was dan ook Joaquims derde Mana van de eerste was hij gescheiden, omdat ze indertijd niet mee wilde naar Mozambique, met de twee de had hij op de Canarische ei landen samengewoond; met die Maria was hij nooit getrouwd, maar wel had hij twee kinderen bij haar Ze was van de derde in verwachting en was haar onwet tige echtgenoot daarom gevolgd naar Aguas Santas in de hoop hem nog terug te winnen Alle dorpelingen stonden vierkant achter haar en eisten van de priester dat die het huwelijk met Mana de Derde niet zou voltrek ken. Maar de priester vond niet dat hij daar het recht toe had en zette ondanks de dreigementen door Terwijl Joaquim en Maria vluchtten, viel de verstoten Ma ria flauw en moest een apotheek binnen worden gedragen Of het bruidspaar ooit in het dorp terug kan komen valt sterk te betwijfe len: Joaquim was chauffeur van de plaatselijke bus en Maria ver kocht fruit en groenten banen waarvoor het dorp zó een ander zal kunnen vinden Bijna twee miljoen operaties zijn in 1977 in de Verenigde Staten verricht die niet nodig waren Dat kostte de gemeenschap ruim acht miljard gulden en boven dien stierven er tienduizend pa tiënten tijdens of na de ingreep die helemaal niet had hoeven ge beuren Een commissie uit het Amerikaanse Huls van Afgevaar digden die dat heeft onderzocht, komt wel tot de enigszins hoop gevende conclusie dat het onno dig snijden in mensen afneemt Drie jaar eerder kwamen er na melijk nog bijna een half miljoen van die operaties méér voor. waarbij twaalfduizend mensen overleden De kans dat zulke overbodige in grepen ook in ons land op grote schaal voorkomen, wordt door ons eigen ministerie van volksge zondheid heel klein geacht In Amerika kan een patiënt regel recht naar een specialist stappen, terwijl er hier eerst een huisarts en andere medische deskundigen aan te pas komen De Amen kaanse onderzoekscommissie vindt dan ook dat daar de schoen wringt en heeft In hetzelfde rap port voorgesteld voortaan vbor elke operatie het oordeel van minstens twee artsen verplicht te stellen. Zweedse ouders die tuk zijn op oorlogsspeelgoed voor hun klei nen. moeten er dit Jaar vlug bij zijn willen ze met sinterklaas of kerst nog zoiets kunnen geven Van 1 december al mogen de Zweedse speelgoedwinkels dit mini-oorlogstuig niet meer verko pen Per jaar wordt er in dat land voor ongeveer 325 miljoen gulden aan speelgoed verkocht, waarvan het oorlogsspeelgoed overigens maar één procent uitmaakt Schaalmodellen van schepen en militaire voertuigen mogen nog wel verhandeld worden In de Sowjet-Unie mogen fa brieksarbeiders op hun werk ster ke alcoholische dranken gebrui ken. Zou dat verboden worden, schrijft het Sowjet-blad „De soci alistische industrie", dan zou er Men procent meer aan goederen geproduceerd worden Elk jaar komen tal van arbeiders om ot raken ernstig gewond doordat ze onder invloed van alcohol onge lukken krijgen met gevaarlijke machines. Het blad pleit er daiu. ook voor alle alcoholgebruik in de industrie te verbieden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5