!AO-overleg zonder anvullende looneis Bouw kan putten uit flinke spaarpot Rode Kruis gaat chauffeurs helpen Zo doet u het goed als afzender. Comité verzet zich tegen uitzending naar Libanon Innen eigen bijdrage kost 15 miljoen per jaar industriebonden FNV voor kortere werkweek Verschillende automerken 1 prijs verhoogd amerlid verbaasd ver vertraging intwikkelingshulp Diverse projecten ontwikkelingsplan nieuwe basisschool pttpost 'Soldaten te jong en onervaren' Staatssecretaris Veder-Smit: Twee sportvissers na dag gevonden Onderzoek veiligheid van LPG-stations ulpverlening bij lortus is goed' Vorstverlet-uitkeringen komen niet in gevaar Er wordt wel flink ingeteerd Rita NDERDAG 18 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET i onze sociaal-economische redactie NSPEET De industriebonden FNV zullen in het komende CAO-overleg van de lerkgevers geen aanvullende loonsverhoging van twintig gulden voor iedereen vragen. Deze NV-bonden willen al hun energie steken in een poging de werktijd te verkorten. Dat kan. Jbankelijk van de bedrijfstak zowel gaan om de 35-urige werkweek als om vervroegde feeding. 'e willen ons komende CAO-over- niet laten afhouden van het voor meest wezenlijke punt de ar- itijdverkorting door moeiza- onderhandelingen over twintig lden meer of minder", zo verduide- cte de voorzitter van de industrie- NW Arie Groeneveld gister- ind na afloop van de bondsraads- rgadering in Nunspeet het stand- nt van zijn bond. kCd, Dr de weigering in het arbeidsvoor- irdenbeleid twintig gulden loons- wJjioging te eisen verwijderen de in- jtriebonden NW en NKV zich van gecoördineerde beleid van de Vorige week nog kondigde V-voorzitter Wim Kok aan dat de V-bonden twintig gulden zullen ei- om de achterstelling van de socia- litkeringstrekkers weg te werken. N HAAG (ANP) Deze week zijn Nederland auto's, Citroën, Volvo, d en Lancia, duurder geworden, aanstaande zaterdag gaan ook de Bonenauto's van British Leyland van Mercedes-Benz in Parijs ïoog. en Nederland verhoogde haar N HAAG Het kamerlid Walt- ns (PPR) heeft minister De Ko- van ontwikkelingssamenwer- g om opheldering gevraagd over i forse vertraging die is opgetreden de hulpverlening van de Europese v neenschap aan vijfenvijftig ont- pkelingslanden. hulp betreft vijfenvijftig zoge- je|mde ACP-landen (voormalige ko- jiën, overzeese gebiedsdelen), armee de EG in 1975 een handels- ;oord afsloot, de zogeheten Lomé ventie. Volgens dat akkoord kon- de vijfenvijftig landen voor het ketle van 1979 rekenen op 7,14 mil- n» I gulden aan hulp. Tot dusver zou id^chter minder dan 1,4 miljard aan un zijn gegeven, zo heeft EG-com- saris Cheysson laten weten. Kamerlid wil van de minister iwfen welke oorzaken aan deze ver- ük^ing ten grondslag liggen. Ook wil dat de bewindsman in EG-ver- een optimale uitwerking van de conventie gaat bepleiten. Hoewel de industriebonden FNV het CAO-overleg nu niet zullen ingaan met de looneis, sluiten zij niet uit dat ze in de loop van de onderhandelin gen alsnog aanvullende looneisen zul len stellen. Indien de werkgevers zul len weigeren over arbeidstijdverkor ting te praten dan zullen de bonden die weigering vertalen in aanvullende looneisen. „Onze zorgen gaan nu in de eerste plaats uit naar het razend snelle tempo, waarin in de industrie arbbeidsplaatsen worden afge broken. Overschaduwen Die afbraak willen we tegengaan door een eerlijker verdeling van de ar beid". aldus Groeneveld. Hij sprak de vrees uit dat een eis van twintig gul den in het CAO-overleg zo'n over- rijklaarprijzen met 2,5 procent, uitge zonderd de modellen LNA, Mehari. AMI 8 break en de bestelwagens. Vol vo Nederland ging gemiddeld twee procent omhoog. De modellen van Ford Nederland werden drie procent duurder en Lancia steeg met ruim twee procent in prijs. Zaterdag wordt Biritish Leyland ge middeld 1,5 procent duurder als ge volg van kostenstijgingen bij de fa bricage, zo heeft de importeur laten weten. Enkele uitvoeringen blijven in prijs ongewijzigd. Twee dagen later gaan de prijzen van de personenau to's van Mercedes-Benz met gemid deld 1.9 procent omhoog, met uitzon dering van de 240 tot 300 T-serie. 7an onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pais heeft aan vijfentwintig scholen en scholen combinaties laten weten dat zij kun nen meedoen aan de zogenoemde ontwikkelingsprojecten. Deze projec ten zullen moeten bijdragen aan de totstandkoming van de nieuwe basis school voor vier- tot twaalfjarigen, die 1983 moet worden ingevoerd. De scholen en scholencombinaties moeten ~u een projectplan gaan ma ken en dat bij de minister op tafel leggen. Daarna zullen de projecten gaan beginnen en vervolgens tussen tijds worden bekeken. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers UTRECHT In Utrecht is gisteren het landelijk comité „Verzet tegen Libanon" opge richt, dat de protesten wil bundelen tegen de uitzending van een Nederlandse VN-een- heid dienstplichtigen naar Libanon. Ai zo'n tweehonderd ouders en tegen de honderd oud-beroepsmilitairen zouden contact hebben opgenomen, aldus de heer J. F. Oltmans die als woordvoerder van het comité op treedt. Oltmans is zelf een ex-beroeps en vader van een dienstplichtige die op de nominatie staat naar Libanon te worden gestuurd. Over twee weken wil het comité een vergadering houden, waarop bepaald moet worden welke stappen er geno men dienen te worden. „Op die verga dering zal een Libanon-deskundige. de oud-beroepsmilitair De Vries die vijf jaar in dat land heeft gewoond, het woord voeren. Hij zal uiteenzet ten waarom het volstrekt onverant woord is jonge, onervaren dienst plichtigen naar de VN-vredesmacht in Libanon te sturen," zo vertelde woordvoerder Oltmans Ook de soldatenbonden WDM en AVNM zijn voor deze vergadering uit genodigd. Deze organisaties staan overigens evenals het nu opgerich te comité niet negatief tegenover het sturen van Nederlandse troepen voor de VN-vredesmacht in Libanon. Gewetensbezwaren Wel zullen dit dan ervaren, liefst be roepsmilitairen moeten zijn. die op gedegen wijze worden voorbereid op hun taak daar en de nsico's die eraafr zijn verbonden ..Ook militairen die hun dienstpliclit vervullen, kunnen een beroep doefc op de wet gewetensbezwaren militai re dienst Dat geldt dus ook voor hen die naar Libanon worden gezonden Dit hebben de doopsgezinde Vredes-. groep. Kerk en Vrede, Pax Christi, div Vereniging Dienstweigeraars <VD) en WDM gisteren meegedeeld „Zowel in de berichtgeving als in de voorlichting over de uitzending van Nederlandse militairen naar Libanon. wordt voortdurend gesproken over de keuze tussen gaan of de krijgsraad. aldus hun verklaring. „Het beroep- moet via de commandant worden in gediend en na erkenning ervan moet een vervangende dienstplicht worden vervuld gelijk aan achttien maanden, en twintig dagen met aftrek van de reeds vervulde diensttijd heersende rol zal gaan spelen, dat daardoor de eis van werktijdverkor ting overschaduwd wordt. Uit de ver gaderingen met de leden is juist ge bleken dat korter werken bovenaan het wenspakket staat. Wanneer het gaat om een werktijd verkorting denken de industriebon den in de eerste plaats aan de invoe ring van de 35-urige werkweek, maar daarnaast staan ook de vervroegde uittreding, uitbreiding van de vakan tie. betaald educatief verlof of de invoering van de vijfploegendienst op de verlanglijst. Het gaat ons niet om de vorm van arbeidstijdverkorting, maar om de vraag hoe we de gevolgen van de technologische ontwikkeling kunnen opvangen. Zoals het er nu uitziet zal de invoering van de minicomputer in het bedrijfsleven duizenden arbeids plaatsen kosten. En we willen op het punt van een eerlijker verdeling van werkgelegenheid de boot niet missen." Groeneveld herhaalde dat ook zijn bond handhaving eist van de koop kracht voor de doorsnee werknemer maar hij sloot het niet uit dat er van de werknemers met een inkomen ho ger dan 32.600 gulden een loonoffer zal worden gevraagd teneinde „zicht bare werkgelegenheid" te finan cieren. Over de aanvullende looneis van twintig gulden die de FNV nu stelt, zei hij dat de grondslag voor een dergelijke eis ontbreekt aangezien de cijfers van het centraal planbureau niet blijkt dat de doorsnee werkne mer er komend jaar op achteruit zal gaan. Koopkrachtverlies Koopkrachtverlies lijden in feite al leen de gezinnen, die worden getrof fen door de halvering van de kinder bijslag voor het eerste kind en het vervallen van de extra kinderbijslag voor 16 en 17-jarige studerende of invalide kinderen. Maar dat koop krachtverlies is in het cao-beleid moeilijk te corrigeren, zei Groene veld, die overigens niets voelde voor een CNV-plan om van de werkgevers te vragen fondsen te stichten voor de groepen die door de herstructurering van de kinderbijslag worden gedu peerd. Daar is het loonbeleid niet voor, zei hij. Bovendien zou het de werkgevers er toe kunnen verleiden de goedkoopste werknemers te gaan zoeken. d.w.z. werknemers zonder kineren. Groene veld herhaalde dat er wat hem betreft aan de arbeidstijdverkorting niet valt te tornen. De bonden zullen een con flict met de werkgever niet schuwen om hun plannen te verwezenlijken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Rode Kruis in Rotterdam gaat de in Europoort gestrande 160 Bulgaarse vrachtwagens- chauffeurs de helpende hand toesteken. Speciaal waar het gaat om de drinkwatervoorziening zal het Rode Kruis voorzieningen proberen te treffen. Naar aanleiding van de berichten over de toevloed van Bulgaarse trailers rond het transportbureau van Willi Betz in Rozenburg waar de chauffeurs een laadopdracht ontvangen hebben waarnemers van het Rode Kruis gisteren ter plaatse een onderzoek ingesteld. Bivakkerende chauffeurs in het industriegebied Euro poort die in hun auto koken en slapen. Namens het internationale trans portbedrijf deelde gisteren de be drijfsleider van Willi Betz. de heer Van den Boogaard officieel mee dat de opeenhoping van vracht wagens het gevolg is van proble men bij één van de opdrachtge vers „De wagens hebben in derge lijke gevallen opdracht niet bij het bedrijf te blijven staan maar naar Europoort te rijden voor nieuwe instructies." aldus Van den Boog aard. die de stagnatie bij die op drachtgever. waarvan hij de naam uit concurrentie-overwegingen niet wilde noemen, de voornaam ste oorzaak noemt voor de invasie van Bulgaarse vrachtauto's. Volgens de woordvoerder van het transportbedrijf zijn slechts der tig vrachtwagencombinaties per week voor wat betreft vracht aan gewezen op de veerdiensten op Engeland. Door de staking zit daar momenteel de klad in. De heer Van den Boogaard ver wacht dat de Bulgaren in de loop Van de volgende week allemaal met lading of met een adres waar lading gehaald moet worden, ver trokken zullen zijn. „Per dag kun nen wij tussen 10 tot 25 laadadres- sen opgeven aan onze chauffeurs." aldus Van den Boogaard De woordvoerder van het trans portbedrijf waarvoor de Bulgaren rijden, ontkende de berichten als zouden de chauffeurs met geld problemen te kampen hebben „Zij krijgen een onkostenvergoe ding in Nederlands geld. Mochten zij om welke reden dan ook geen geld meer hebben dan kunnen zij een voorschot op de onkosten van ons krijgen." De omstandigheden dat de Bulga ren in en rond hun wagens bivak keren is volgens de zegsman in kringen van internationale trans porteurs geen ongebruikelijke zaak. Ook Nederlandse chauffeurs met lading voor landen in het Mid den-Oosten kennen dit soort situ aties. aldus de heer Van den Boog aard. Van de zijde van de Vervoersbond van het CNV is officieel protest aangetekend tegen deze gang van zaken Gisteravond heeft de bond een brief doen uitgaan naar de Bulgaarse ambassade in Den Haag. Volgens de heer Sloof van de Vervoersbond is er duidelijk sprake van oneerlijke concurren tie ten opzichte van Nederlandse vrachtwagenchauffeurs, nog afge zien van de omstandigheden waarin de Bulgaren in Europoort moeten verkeren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De kosten van de administratie, die gepaard gaat met het innen van de vijf gulden van ziekenfondspatiën ten die in een ziekenhuis liggen belopen jaarlijks ongeveer vijftien miljoen gulden. Staatssecretaris Veder-Smit zei dat gisterochtend in het VARA-programma De Rode Cirkel. ruime Kamermeerderheid onder schreven. De Kamerleden vragen in hun vragen ook naar de totale op brengst van de maatregel. Opnieuw actie Dat die kosten veel hoger liggen kon de staatssecretaris zich niet voorstel len. „Mijn ambtenaren kunnen zich daarin niet zo sterk vergissen", aldus de staatssecretaris. Overigens vond Veder-Smit dat de vijf gulden eigen- bijdrage geen wezenlijke aantasting is van de koopkracht. De regering heeft besloten dat vanaf 1 april van dit jaar iedereen die in een ziekenhuis is opgenomen vijf gulden per dag zelf moet betalen. Daarvan zijn uitgezonderd ongehuwden die nog geen achttien zijn. ongehuwden die ouder dan achttien jaar zijn maar geen eigen inkomen hebben, en ge huwden en ongehuwden die aan spraak maken op kinderbijslag. De fractie van D'66 heeft de regering verzocht te wachten met de invoering van de nieuwe eigen-bij drage-rege- ling, tot de Kamer heeft gesproken over een plan van kostenbeheersing in de gezondheidszorg. Om dit plan werd enige maanden geleden ge vraagd in een motie van CDA-voorzit- ter Lubbers. Die motie werd door een DEN HAAG (ANP) Een marinefre gat heeft gisteren twee sinds een dag vermiste sportvissers uit Den Bosch van het lichtplatform Goeree in de Noordzee opgepikt. De mannen wa ren met een polyesterbootje van de Brouwersdam vertrokken om op zee te gaan vissen. Toen ze 's avonds nog niet terug waren voer de reddingboot Zeemanspot uit Stellendam op on derzoek, dat tot gisteren duurde. De vissers bleken door motorpech te zijn weggedreven en kwamen door roeien op het lichtplatform Goeree terecht. Daar hadden ze de hele nacht gezeten. De initiatiefgroep „Stop het eigen risico" gaat nieuwe acties voorberei den. De initiatiefgroep, bestaande uit onder meer vertegenwoordigers van ziekenfondsen, gezondheidszorg, en vakbeweging, hoogleraren en huisart sen. is in november opgericht uit pro test tegen de in „Bestek '81" neerge legde regeringsplannen voor een ei gen bijdrage en een eigen risico. Er werden enkele duizenden handteke ningen verzameld, maar de actie werd stopgezet, toen het er na de Kamerdebatten op leek dat de eigen bijdragen van de baan waren. In een gisteren uitgegeven verklaring noemt de actiegroep de regeringsbe slissing in strijd met de in de motie Lubbers neergelegde opvattingen van de Tweede Kamer. Ook neemt ze het de regering kwalijk, dat deze een op volstrekt onvolledige gegevens ge baseerd „tussentijds bericht" van de 1 Ziekenfondsraad ten onrechte als een j officieel advies heeft aangemerkt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De röntgentechnische dienst in Rotterdam heeft van minis ter Ginjaar van milieuhygiëne de op dracht gekregen een onderzoek te verrichten naar de veiligheidsaspec ten van de ongeveer 1800 LPO-tank- stations in ons land. Men verwacht dat de dienst in 1980 met de resulta ten van het onderzoek zal komen. Aan de hand van het rapport zal de een onzer verslaggevers ARLEM „Er is geen sprake van de hulpverlening bij een abortus ortschiet. De cliënten zijn hier te- den over en vinden een intensieve .^langdurige begeleiding overtrok- Dit zijn enkele conclusies uit mtf raPP°rt van de raad voor maat- Jv appelijk welzijn in Haarlem, die rtoe een onderzoek heeft laten ellen in de regio Zuid-Kennemer- L :U® werden 132 vrouwen ondervraagd geaborteerd willen worden, zeven- die een zwangerschap wilden uit- gen en 78 huisartsen. Daarnaast gesprekken gevoerd met vijftien ellingen. De ondervraagden von- onder meer dat zij na de beslis- van een abortus te hebben geno- tld i het meest gebaat zijn bij v lUe hulp zonder bevoogding in wel- vorm dan ook. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM-DEN HAAG De Nederlandse bouwvakkers, die voor het overgrote deel door de aanhoudende winter al enige weken niet kunnen werken, hoeven niet bang te zijn, dat hun vorstverletuitkeringen, als de huidige situatie aanhoudt, in de knel zullen komen. Ten gevolge van de zachte winters van de afgelopen jaren heeft het risico-fonds van de „Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid" een flinks spaarpotje kunnen maken rapport besluit met aanbevelin- voor een goede hulpverlening en 'entle, waarvoor een werkgroep plan zal opstellen, dat begin juni n i4,Worden uitgebracht. Het onder- 15 gedaan op voorstel van dr J. Mansvelt. oud-medisch directeur het Elisabeth-Gasthuis in Haar- tidT De Bloemenhove-kliniek in ®stede verleende financiële e 1 in „Begin van het winterseizoen hadden we 1.3 miljard gulden in kas. Daarmee kunnen we voorlopig vooruit. Stel dat de winter extreem blijft en we voorlopig twintig miljoen per dag moeten uitkeren (dat is het maximum bedrag), dan kun nen we vijftig dagen vooruit," aldus de heer J. de Kieviet van het Sociaal Fonds Bouwnijver heid in Amsterdam Er wordt momenteel flink inge teerd. „Tachtig procent van de Nederlanase bouw ligt op het ogenblik stil. Dat betekent dat 200.000 mensen gebruik maken van de verletregeling. Gemid deld hebben we per winter ze ventien en een halve „negatie ve" dag. We beginnen, wat dat betreft, te tellen op de eerste maandag in november en het gaat door tot eind maart. Dat gemiddelde hebben we dinsdag overschreden. Daarmee wil ik niet zeggen, dat deze winter uitzonderlijk is. In de winter 1969-1970 telde we 27 „negatie ve" dagen en in de winter van 1962-1963, die erg streng was. zelfs vijftig dagen, waarop de temperatuur in de Bilt niet bo ven het nulpunt kwam. Dat laatste is vcor ons de graadme ter willen wij een dag als nega tief bestempelen." vertelt de heer De Kieviet. Het risicofonds wordt gevoed door de werkgevers in de bouw Zij dragen 8,5 procent van het loonbedrag af en de werkne mers kunnen nu aanspraak maken op een uitkering van 110 procent van hun CAO-loon. Dat lijkt in eerste instantie heel gunstig, maar in de prak tijk houdt het niet kunnen wer ken voor de doorsnee bouw vakker in dat hij er wat inko men betreft flink op achteruit gaat. Prestatietoeslagen die op kunnen lopen tot veertig pro cent. koffiegelden, reiskosten en reistijdenvergoedingen en benzinegelden vallen weg en die tellen in de regel fiks aan. Tal van bouvakkers beginnen de gevolgen daarvan te mer ken. vooral degenen die hoge verplichtingen (aflossingen van leningen) op zich hebben genomen De Stichting Verlet-bestrljding bouwnijverheid in Rotterdam verwacht drukke tijden als de winter voorbij is. „Sinds 1963 houden wij ons bezig met het geven van informaties over mo gelijkheden om in de winter door te werken. Voor het tref fen van speciale voorzieningen, die daarvoor noodzakelijk zijn, geven wij 2elfs subsidies Mo menteel maken 240 bedrijven voor 850 projecten daarvan ge bruik. De laatste jaren met al die slappe winters was de inte resse daarvoor dalende Nu merkt men dat het wel degelijk zin heeft maatregelen te ne men Er zou op dit terrein nog veel meer mogelijk zijn." meent de heer S R Ruiter, directeur van de Stichting Ver- letbestrijding bouwnijverheid. Zijn stichting wordt belostigd uit het risicofonds bouwnijver heid en de gezamenlijke schil dersorganisaties Ingecalculeerd De werkgevers maken zich nog niet al te grote zorgen over de stilstand in de bouw „Bij het aannemen van projecten wor den dit soort tegenvallers inge calculeerd. In de meeste con tracten. die worden afgesloten staat de bepaling, dat opleve ringsdata mogen worden ver schoven als door invloeden van buitenaf, zoals aanhoudende vorst, niet gewerkt kan wor den," weet men bij het Alge meen Verbond Bouwnijverheid in Den Haag te melden. Bij het ministerie van Volks huisvesting verkeer*, men even min „in paniek" over het niet halen van bouwplannen. Het is de bedoeling dit jaar 107.800 woningen te realiseren. Dat aantal hopen we nog steeds te halen. Voor 1979 gaan we uit van 1450 we.kuren per bouw vakker Daarbij is ruimschoots rekening gehouden met niet werkbare dagen Als de vorst zou aanhouden tot maart, werd het wat anders Maar momen teel zitten we echt nog niet met de handen in het haar." conclu deert men bij Volkshuisvesting in Den Haag minister een toekomstig veiligheids beleid gaan voeren. De minister heeft in antwoorden op vragen van Kamer leden van PvdA. D'66 en PPR beves tigd dat de riscio's van LPG en LNG- stations vergelijkbaar zijn. De Ka merleden stelden die vragen in ver band met de eventuele vestiging van een gigantisch LNG-station op de Maasvlakte bij Rotterdam Daar bij zijn betrokken BP. Shell, de provin cie Zuid-Holland, de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond en de ge meente Rotterdam de hinderwetver gunning die moet worden afgegeven voor het enorme project zal niet af hankelijk worden gesteld van een in spraakprocedure van de bevolking, waarop door de partijen is aange drongen. Risico-analyses die ventueel zullen worden gemaakt zijn niet geheim en het staat een ieder vrij daarop te reageren, zo antwoordt minister Oin- jaar op de vragen van de Kamer leden. „De schooldokter kan me nu snel •nderzoeken. want ik wil naar de iv kijken

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3