Versterking Europees ndbouwbeleid nodig Woningprijzen 'licht' gezakt 8/2% 9% amro bank èj ederland bederft EG-eiermarkt niet Ahold: 50 banen weg door automatisering Tod Jollenexport m vele jaren eer gestegen Eén miljoen zuivelhulp Geen grote daling verwacht 'i Hypotheekrente per 16 januari Andere formule voor Simon-winkels Voedingsbond CNV wil eruit stappen ervoer gaat korter erken door acties Groot-ririttannië 8,49% IDERDAG 18 JANUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 uktschap Zuivel: overschotten kunnen onverwacht verdwijnen JSWIJK De Europese landbouwpolitiek behoeft dringend versterking teneinde de «wikkelde problemen binnen de agrarische sector het hoofd te kunnen bieden, zo zei oizitter drs. H. Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel in zijn Nieuwjaarsrede. vond, dat de zuivelpolitiek in deze i van snelle technologische voor gang in de landbouw niet gericht »et zijn op prijsdruk, maar op uit- (iding van het arsenaal van de op jduktiebeperking gerichte midde- i. „Blijft men op prijsdruk vertrou- n, dan komt men terecht in een (eras van blijvende druk op het idbouwinkomen en desondanks i stijgende produktie." heihaas bepleitte wel een verho- ig van de huidige melkheffing (de n boeren opgelegde zogenoemde deverantwoordelijkheidsheffing), idat de huidige overvloedige pro- ctle een te groot beslag legt op de ropese middelen. Intussen meende ook, dat de EG met wat meer ygnp dan tot nu toe, moet leren en met de overschotten. „De tech- che v oruitgang in de landbouw ^Jft Immers gunstige gevolgen voor economie als geheel en voor de s van het voedselpakket in het N HAAG (ANP) De export van smbollen is in 1978 voor het eerst ls jaren niet alleen in geld maar in hoeveelheden gestegen. De ex- twaarde nam mede door stij- de prijzen met 11 procent toe 560 miljoen gulden, zo heeft voor- er ir. J. E. C. Spithoven van het duktschap voor sierteelt meege- ld. totale export van siergewassen is g jaar met 10 procent gestegen ƒ2,2 miljard. Daarvan namen de bloemen 1,2 miljard voor hun sning (+7 procent). Aan planten d voor 250 miljoen uitgevoerd, is 27 procent meer dan in 1977 en boomkwekerij produkten 194 |oen. dat is vijf procent meer. rentabiliteit van de bloemen- en ntenteelt onder glas en van de embollenhandel is ondanks die «rtstijging maar matig, zo liet de izitter weten. Voor bloemen wer- lagere prijzen gemaakt dan in het irgaande jaar en bezorgdheid is ook volgens voorzitter Spithoven zijn plaats over de in 1979 te Wachten teeltuitbreiding. Ook bij bloembollen dreigt een te grote duktietoeneming. bijzonder. Bovendien stelt zij de EG in staat bij te dragen aan bestrijding van de honger in de wereld De produktschapsvoorzitter achtte het niet uitgesloten, dat in de toe komst de Europese zuiveloverschot- ten vrij onverwacht zullen 'verdwij nen door soortgelijke oorzaken als die welke in het begin van de jaren zeventig een einde hebben gemaakt aan de Amerikaanse landbouwover schotten. Algemeen wordt bij voor beeld verwacht, dat in de komende jaren de vraag naar voedsel in de wereld snel zal stijgen door bevol kingsgroei en door stijgende koop kracht in een toenemend aantal ont wikkelingslanden. Over de huidige overschotsituatie op de Europese z ui v elm ar kt meldde Schelhaas, dat de melkpoedervoor- raad eind maart zal zijn gedaald met 300.000 ton tot een half miljoen ton, de gewenste reservevoorraad. Daar entegen zal de EG-boterberg eind maart bijna eens zo hoog zijn op 325.000 (170.000) ton. Uitbreiding van Kerstboteracties is volgens Schel haas een van de mogelijkheden om verdere groei te voorkomen. Bij de premieregeling voor het niet- afleveren van melk en de regeling voor overschakeling van melkpro- duktie op andere produktles, zo ver telde Schelhaas, waren vorig Jaar in de hele EG 724.000 melkkoeien be trokken, tegen 190.000 in 1977. Voor 1979 zijn al verplichtingen aangegaan voor 386.000 koeien. In totaal vielen de laatste drie Jaar 1,3 miljoen melk koeien onder een van belde regelin gen. Daar waren ongeveer 2,8 miljoen guldens mee gemoeid. Verdubbeling Het bestuur van het Produkt schap voor Zuivel heeft in zijn openbare vergadering te Rijs wijk besloten één miljoen gul den beschikbaar te stellen voor zuivel-voedselhulp. Het zuivel bedrijfsleven in Nederland wil dit bedrag fourneren voor de financiering van maatregelen die erop gericht zijn de voedsel hulp aan de ontwikkelingslan den een optimaal effect te geven. Ir. W. M. Dijkstra legde er de nadruk op dat voedselhulp al leen zinvol is indien hier conti nuïteit betracht wordt. Een op vatting die nog eens extra werd onderstreept door voorzitter Schelhaas van het produkt schap. Voorts is in de vergade ring een verordening vastge steld met betrekking tot de mi nimumprijsregeling voor ver pakte volle melk. Deze verorde ning maakt het onmogelijk deze minimumprijsregeling te ontduiken door het geven van kortingen of voordelen door be paalde geschenken. Schelhaas pleitte voor verdubbeling van de huidige premie op het niet- afleveren en voor uitbreiding van de overschakelingsregeling ten gunste van andere activiteiten, zoals bos bouw en recreatie. De regeling zou aan die voor definitieve bedrijfs beëindiging moeten worden gekop peld. Verder wilde Schelhaas een pre mieregeling voor veehouders die hun melkproduktie willen beperken tot 60 of 80 procent van de huidige. De zuivelvoedselhulp wilde Schelhaas in kwaliteit verbeterd en in hoeveelheid verdubbeld zien. De EG-melkproduktie, zei Schelhaas, is zowel in 1977 als in 1978 met drie procent gestegen. De melkaanvoer bij zuivelfabrieken steeg in die jaren met resp. 3 en 5 procent. Het aantal melkkoeien nam toe met drie pro cent. De kaasproduktie steeg met 2,8 procent, de produktie van magere- melkpoeder en van boter met 8 pro cent. De produktie van geconden seerde melk en die van volle-melk poeder daalden met resp. 1 en 5 procent. Het hoofdelijk verbruik in Nederland van consumptiemelk en aanverwante produkten daalde van 135.7 tot 134,2 kilo, het totale verbruik bleef onge veer gelijk. Het aandeel van de con- sumptiemelkprodukten (yoghurt, vla e.d.) binnen het totale pakket bleef 38 procent, bij de melk als zodanig nam het aandeel van halfvolle melk toe van 31 tot 36 procent. Sinds 1970 is het gemiddelde vetgehalte van het melkpakket gedaald van 3,05 tot 2,66 procent, dat van het pakket con- sumptiemelkprodukten van 2,12 tot 1,56 procent. Het hoofdelijk verbruik van drinkyoghurt, een pas enkele ja ren geleden ontwikkeld produkt, is al gestegen tot 1,3 kilo per jaar. Het binnenlandse boterverbruik bleef met 42.000 ton gelijk. Dat bete kende behoud van de winst van 7.000 ton in 1977. De export naar de meeste landen handhaafde zich of steeg. De export naar landen buiten de EG steeg met 62 procent. Er ging 675 ton naar China. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het afgelopen jaar zijn de huizenprijzen voor het eerst sinds vele jaren gedaald. Was de gemid delde landelijke verkoopprijs in de eerste twee maanden nog 203.000; in de laatste twee maanden bedroeg de verkoopprijs gemiddeld nog 193.000. Dit bleek uit de toespraak van voorzitter G. Chr. H. Smit van de Nederlandse Bond van Makelaars in Onroerende Goederen (NBM) in Den Haag. „Daarmee," zo voegde hij hieraan toe, „wordt voor het eerst sinds jaren een lichte daling in de huizenprijzen zichtbaar." Hij zei het niet eenvoudig te vin den, voor het thans lopende jaar een voorspelling te doen. Gezien de nog steeds bestaande vraag naar koopwoningen verwacht hij dit jaar in doorsnee zeker geen grote prijsdaling. Door de grote voorraad aanbiedingen op dit mo ment (bijna het vijfvoudige van de afgelopen schaarsteperiode) zul len de minder aantrekkelijke wo ningen niet aan een prijsdaling kunnen ontkomen. Gezond De heer Smit noemde dat op zich zelf beschouwd „een gezonde zaak". Dit omdat verkopers niet zelden, juist voor die woningen bij gebrek aan voldoende keus voor kopers onverantwoord hoge prijzen kunnen incasseren. Intussen blijkt de stagnerende woningmarkt, de makelaars grote moeilijkheden op te leveren. Dat komt in de eerste plaats doordat de vraagprijs en de biedprijs zo ver uiteen zijn komen liggen, dat het bijeen brengen van verkoper en koper uiterst moeilijk is gewor den. Daarbij komt, dat het pu bliek in toenemende mate de wens te kennen geeft, dat de makelaar de belangen van slechts een partij (koper óf verkoper) behartigt. Volgens de voorzitter hebben én de stagnerende markt én de toene mende vraag naar eenzijdige be langenbehartiging ertoe geleid, dat de inkomenspositie van de makelaar in korte tijd ernstig is verslechterd. Hij bepleitte in dit verband dat de korting op de ma kelaarstarieven, die de overheid heeft toegepast, aanzienlijk zal worden verminderd. Zorgen De heer Smit sprak ook nog zijn zorg uit over de „ongenuanceer de" overheidsmaatregel de koop prijsgrens van huizen, waarvoor een woonvergunning nodig is, te verhogen van 200.000 tot 270.000. Dat daarbij geen onder scheid is gemaakt tussen flats en herenhuizen, noemde hij niet ac ceptabel. Voorts had hij opnieuw kri tiek op de verhoging van de over drachtsbelasting (de belasting bij de verkoop van een bestaand huis) van vijf naar zes procent. -rod SIST Voorzitter J. T. Mellema van het Produktschap voor uimvee en Eieren heeft nadrukkelijk ontkend, dat Neder- nd doelbewust de Europese eiermarkt aan het verstoren is. eierprijzen in de EG zijn op het ogenblik erg laag. oduktschpasvoorzitter ontkent beschuldiging llema zei in zijn Jaarrede op de tuursvergadering van het schap in st, dat men in het buitenland alles ..erhoop haalt om aan te tonen dat -I Nederlandse eierproducent. sa- met de handel en gesteund door rijksoverheid, dé oorzaak is van de liaise in de legpluimveesector. De Ddel zou georganiseerd bezig zijn. Westduitse markt te veroveren en door anderen worden gesteund de geweldige verliezen te kunnen Igen. dit verband herinnerde Mellema lan, dat Nederland in 1978 onge veer 2700 miljoen eieren naar West- Duits land heeft geëxporteerd. Dat is evenveel als ons land voor de inwer kingtreding van de Gemeenschappe lijke Markt leverde aan de Bondsre publiek. Bij de inwerkingtreding van die markt op 1 juli 1962 werd er voor invoer vanuit Nederland naar West-Duitsland een heffing vastge steld van 47,68 per 100 kilo eieren. Die heffing gaf de Duitsers volgens de produktschapsvoorzitter de gelegen heid, hun pluimveehouderij na 1962 stormachtig te ontwikkelen. Als ge volg van de heffing liep de Nederland se export terug tot 672 miljoen eieren in 1967, het Jaar waarin alle intra- heffingen vervielen. Sindsdien is de export geleidelijk weer gestegen tot het peil vtrn 1961. Van een doelbewust veroveren van de Duitse markt is volgens Mellema evenmin sprake. Ook op andere markten heeft Nederland grote acti viteiten ontplooid. Aan de uitvoer naar West-Duitsland nemen een klei ne negentig exporteurs deel. Van een overheersende positie van een of en kele bedrijven is dus geen sprake, aldus Mellema. Slechte prijzen Met het oog op de slechte prijzen maande hij de legpluimveehouders wel tot grotere voorzichtigheid met verdere uitbreiding. Van de export mogelijkheden naar landen buiten de EG moet volgens hem niet teveel worden verwacht. Hoewel er een fusie tot stand is geko men tussen twee grote slachterijen en er initiatieven zijn genomen voor sa menwerking tussen vijf middelgrote slachterijen, ontbreekt nog het dui delijke perspectief. In wezen, zo zei Mellema, is er nog niet veel veran derd, en is het nut van veranderen het bedrijfsleven ook nog niet duidelijk. Zeer verheugend noemde hij het, dat de Nederlanders in 1978 aanzienlijk meer kip hebben gegeten dan in 1977. In de eerste elf maanden van 1978 heeft Nederland voor 1.322,4 miljoen gulden aan plulmveehouderijproduk- Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentage met ronder gemeentegarantie 5 Jaar 1 jaar 1.5 1.5 925 9.0 9.25 9.0 AMRO-Bank 5 Jaar variabel 1.5/2 1.5/2 9.25 90 925 9.0 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 93 89 8.7 93 89 8.7 Centraal Beheer 5 jaar 9.0 90 Ennia 10 jaar 8.9 8.9 Nat. Nederl. 10 Jaar 89 8.9 NMB 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 9.4 9.2 9.4 92 Rabobank (adviesrente variabel 1.25 9.0 9.0 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9.4 9.4 RPS 5 jaar 1- 9.0 9.0 Spaarbank R'dam 5/3 Jaar 1 jaar 1.— 2 9.0 80 '9.0 8.0 Stad A dam 5 Jaar 1 9.0 90 Westland/Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5 jaar variabel 2 2 2 90 9.4 9.0 9.2 9.6 9.0 Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Enige Instellingen, waaronder Bouwfonds Nederlandse Oemeenten. hebben dezer dagen de hypotheekrente verlaagd. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huls Amersfoort) Van een onzer verslaggevers ZAANDAM BIJ Ahold (Albert Heijn, Simon, Miro, etc) gaan ongeveer vijftig arbeidsplaatsen verloren die nu nog worden bezet door part-time werkende dames. Deze nemen centraal bestellingen op die de filialen plaatsen maar deze werkzaam heid wordt geautomatiseerd. ten uitgevoerd, 0.5 procent minder dan in dezelfde periode van 1977. De exportwaarde van de eiersector steeg met 4,9 procent van 507,9 tot 532,8 miljoen gulden, die van de slachtsec- tor daalde met 3,8 procent van 821 tot 789,6 miljoen gulden. De daling van de eierprijzen blijkt wel uit de exportcijfers: er zijn vorig jaw 3.107 miljoen eieren uitgevoerd ter waarde van 400 miljoen gulden, terwijl de 2.261 eieren die in 1977 de grens overgingen 367 miljoen op brachten. De producentenprijs was in november gemiddeld 1,75 per kilo tegen 7 2,29 in november 1977. In de eerste en tweede week van december kregen de producenten gemiddeld 1,99 (1977- 2,64) en 1,77 (2,71) per kilo. Er komt elektronische apparatuur voor het opnemen van bestellingen; geheugens die zo'n 16.000 gegevens kunnen bevatten. De proefnemingen zijn nu praktisch achter de rug en verwacht mag worden dat deze appa ratuur vrij spoedig kan worden Inge voerd, aldus directielid W. A. Scholte van Detailhandel Nederland bij Ahold. Ook in andere afdelingen zal automatisering arbeidsplaatsen gaan kosten, niet ineens, maar geleidelijk aan. „Je kunt er in Je personeelsbe leid op voorhand rekening mee hou den, zodat geforceerde ingrepen ver meden kunnen worden," aldus de heer Scholte in het Ahold-personeels- blad Flitsen. Scholte vertelde dat de proeven met twee elektronische kasregisters in su permarkten te Heemskerk en Delft nog steeds lopen. „Technisch gezien fantastische apparaten maar dat wil ZEIST De Voedingsbond CNV heeft overwogen om, evenals de Voe dingsbonden FNV. uit het Produkt schap voor Pluimvee en Eieren te stappen Vertegenwoordiger P. Nlj- dam van deze bond zei dit gisteren op de vergadering van het produkt- schapsbestuur in Zeist naar aanlei ding van de opmerking van voorzitter Mellema, dat er eens een antwoord zal moeten komen op de vraag, of men al dan niet een produktschap wil. Nijdam stelde voor. deze zaak dit jaar in het produktschap zelf nader aan de orde te stellen. „Anders wordt het zeer twijfelachtig of de voedingsbond CNV maar onbeperkt blijft door gaan." zei hij niet zeggen dat ze straks ook in snel tempo in alle filialen zullen worden ingevoerd, zei de directeur. Hij vond de experimenten belangrijk omdat de ontwikkeling naar dit soort appa raten wel komt. Simon Ahold is van plan de stijl van de ruim honderd 8imon-filialen te verande ren. De operatie is deze maand be gonnen zal eind september gereed moeten zijn. Uit een mededeling in Flitsen hierover valt op te maken dat 8tmon het discountkarakter (beperkt assortiment, relatief lage prijzen) gro^ tendeels verlaat. „8imon was trou wens al geen zuivere discountzaak. Het assortiment van de winkels wordt afhankelijk van hun omvang 25 tot 50 procent groter. Volgens Flitsen is dit wenselijk omdat Simon uitgesproken buurtwinkels exploi teert. De winkels moeten meer sfeer krijgen. De hernieuwde belangstelling voor buurtwinkels bleek vorig Jaar al uit de opening van een Albert HelJnfUi- aal in de Amsterdamse binnenstad. Directeur Ahlqvist van Albert Heljn supermarts zegt te betreuren dat er de afgelopen tien tot vijftien jaar nogal wat buurtwinkels van het con cern gesloten zijn. Het personeelsblad dat ditmaal gro tendeels gewijd is aan plannen bij het Aholdconcern, meldt verder dat de Ahold vleeswarenfabriek Meester Wijhe gaat exporteren. Er vinden al leveranties plaats aan West-Duits land en België, met Engeland zijn contacten gelegd. De drogisterijketen Etos zal met tien filialen per Jaar uitbreiden. Dit Jaar zal het aantal vestigingen op 65 komen N HAAG Volgens de organisa- van beroepsgoederenvervoerders, ffOB-Wegtransport, zullen vijf Ne- ylandse transportbedrijven werk- Ifverkorting aanvragen. De bedrij- houden zich bezig met onbemand Ier-vervoer naar Engeland. Dat voer ligt door de Britse chauf- rsstaklng stil. irdvoerder R. Zuur van de NOB •rt de leden het begeleide ver wagen met chauffeur niet te n De NOB raadt de leden wel duidelijke instructies aan de ver te vragen. Bij eventuele vertra- tn kunnen de kosten op de veria- worden verhaald. NOB adviseert chauffeurs, moch- ze tijdens de rit door Groot-Brit- nië voor een blokkade komen, te- te gaan naar de haven van aan- nst en politie-assistentie te vra- i De vaarten naar Engeland vanaf vasteland door de staking be kt De Norfolklijr. (Schevenin- -Great Yarmouth) ligt stil. Tran- rt Ferry Service vaart maar één r per dag vanuit de Europoort 1 Felixstowe. Dat gebeurt nor- *1 driemaal daags. De lijn Zee- «Be-Felixstowe vaart wel normaal keer per dag. Northsea Ferries ft nog wel vanuit de Europoort r Huil, maar de routes Europoort- rich en Zeebrugge-Hull liggen De lijn Hoek van Holland-Har- n en de Olaulijn Vlissingen-Sheer- varen normaal ADVERTENTIE. Hoge rente! De Amro Spaarbiljetten. Spaarbiljetten zijn waardepapieren met een vaste looptijd, die in 2,3,4 of 5 jaar aangroeien tot f 1.000,- of f 10.000,-. Het aankoopbedrag is afhankelijk van de looptijd en het bijbehorende rentepercentage. De rentebetaling in één bedrag aan het einde van de looptijd kan fiscaal gunstig zijn. Nog een voordeel: de Spaarbiljet ten staan niet op naam. U kunt ze dus eventueel cadeau doen. De rentepercentages zijn met een looptijd van 2 jaar: 7'/2%, 3 jaar: 7%%,4 jaar: 8%, 5 jaar: De Amro Klimspaarbiljetten. Klimspaarbiljetten vertonen veel overeen komst met de Amro Spaarbiljetten. De belang rijkste kenmerken zijn: tussentijds verzilver baar en oplopende rente gedurende de loop tijd van maximaal 5 jaar. Het zijn waardepapie ren aan toonder, verkrijgbaar in coupures van f 1.000,-en f 5.000,-. In 5jaar groeit een biljet van f 1.000,- naar f 1503,27 en een biljet van f 5.000,- naar f7516,34. Met het Amro Klimspaarbiljet zet u uw geld alleen de eerste twee jaar vast. Als u wilt kunt u er daarna aankomen. Want na 2,3 en 4 jaar looptijd kunt u het Klimspaarbiljet gedurende één maand verzilveren. De rente percentages: na 2 jaar 7Vi%, na 3 jaar 7%%, na 4 jaar 8%, na 5 jaar De8Vi%Amro Spaarbrief '78-'84. Net als de Amro Spaarbiljetten is deze Spaar brief een waardepapier aan toonder. Tussen tijdse verkoop gedurende de looptijd is moge lijk via de beurs tegen de koers van dat mo ment. Het nominale bedrag van een Spaarbrief '78-'84 is f 1.000,- en per 26 oktober1984 krijgt u er f 1.625,- voor terug. Na datum van eerste afgifte wordt het aankoopbedrag steeds iets hoger omdat de inmiddels verstreken rente er dan in verwerkt is. Bij de huidige koers is het rendement

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13