Welzijnsraad levert kritiek op renovatie Leidse wijken Blijven zoeken naar oorlogsmisdadigers' Mede namens „werkersoverleggroepen" Verhuizing van Legermuseum gevolg bouwkundige staat toffelen in Raad van Europa: Aantal werkloze vrouwen gedaald PvdA moet ijveren voor opheffing machtsongelijkheid KORT NIEUWS WOENSDAG 17 JANUARI 1979 TROUW/KWARTET H 9 Van een onzer verslaggevers LEIDEN Medewerkers van de Welzijnsraad in Leiden hebben in een brief aan b. en w. hun verontrusting uitgesproken over de gang van zaken bij de vernieuwing van woningen in drie Leidse renovatiewij ken. De brief is geschreven namens de ^genaamde „werkersoverleggroe- jen" waarin buurtwerkers regel- natig samenkomen om hun ervarin gen met het Leidse renovatiebeleid lit te wisselen uit de Tuinstadwijk, iet Haagwegkwartier en de Trans- raalbuurt. In die werkersoverleggroe- ien zijn ook verschillende gemeente- [jke instellingen vertegenwoordigd. Het name in de Tuinstadwijk (tussen Ie Lammensschansweg en de Heren traat) en in de Transvaalbuurt (tus- ;en de Morsweg en de spoorlijn Lei- len/Den Haag) dreigt een groot te- tort aan wisselwoningen, zo waar- chuwt de brief. (Wisselwoningen zijn luisjes, waarin mensen tijdelijk on- ergebracht worden als hun huis lordt vernieuwd). Wisselwoningen in Ie wijk zelf zijn daarom zo belang- jk. zeggen de briefschrijvers drs. anne en sociaal raadsman Walle, mdat vooral bejaarden voor hun ontacten met anderen afhankelijk ijn van de directe woonomgeving. In onmiddellijke nabijheid van de Tuinstadwijk en de Trans vaalbuurt dienen dan ook een paar „pre-fab" (voorgefabriceerde) wisselwoninkjes te worden neergezet, aldus het ver zoek aan b. en w Inspraakmogelijkheden Bij de werkersoverleggroepen be staat de indruk dat de neiging groter wordt óp de (ver)bouwsom te bezuini gen. Het effect van de inspraak op de renovatie, de wensen van de individu ele bewoners voor hun huizen, wordt daardoor kleiner. Voorts constateert de brief dat de huren na renovatie steeds hoger wor den, de vernieuwing krijgt zo het ka rakter van het wegwerken van ach terstallig onderhoud op kosten van de bewoners. Het stadsbestuur moet daarom het renovatiegebeuren kriti scher gaan volgen; ook al worden de belangrijkste beslissingen op het mi nisterie van volkshuisvesting geno men. De kwaliteit van de renovatie moet strenger bewaakt worden. Ook J)IDEN Een belangrijke reden voor de verhuizing van het egermuseum naar Delft is, volgens het college van Leiden, de lechte bouwkundige staat van het voormalige Pesthuys. In ntwoord op vragen van de CDA-raadsleden Kramp en Van er Waals schrijft het college dat de slechte toegankelijkheid an het museum voor groot materiaal ook een rol gespeeld eeft. Tenslotte was nog van belang, dat het depot van het ïuseum in de Doelen kazerne zal moeten worden ontruimd in erband met de bouwplannen van de Rijksuniversiteit. e plannen tot verhuizing dragen een efinitief karakter, aldus het college haar beantwoording. De slechte ouwkundige staat van het Pesthuys nog 300 van de 2000 vierkante leter bruikbare ruimte is overgeble- en is niet te wijten aan de ge- leente Leiden. Het beheer van het [implex berust bij de Rijksgebou- endienst, die voor alle onderhoud lent te zorgen. verigens duurt het nog wel voordat et Legermuseum naar het Arma- lentarium in Delft zal verhuizen. De verhuizing zal eerst plaatsvinden, na dat een voor het Armamentarium vervaardigd restauratieplan zal zijn uitgevoerd. Aangezien de restauratie nog niet is begonnen, zal de verhui zing ruw geschat eerst over ongeveer zeven jaar kunnen plaats vinden. B en w. delen de raadsleden mee zeer welwillend te staan tegeno ver het verzoek van het academisch ziekenhuis om het Pesthuys een pas sende functie te geven in haar nieuw- bouwplannen. Het bestuur van het ziekenhuis heeft verzocht het leegko mende Pesthuys in eigendom aan het A.Z.L. over te dragen. an onze parlementsredactie EN HAAG Het Tweede-Kamerlid Stoffelen (PvdA) heeft iternationale actie ondernomen om de Europese landen te [wegen de jacht op oorlogsmisdadigers te hervatten dan wel oort te zetten en oorlogsmisdaden in geen geval te laten irjaren. Volgens gegevens die het Kamerlid van Simon iesenthal heeft gekregen lopen er thans nog 3.000 a 10.000 fare oorlogsmisdadigers van Duitse en Oostenrijkse her- imst vrij rond. offelen heeft zijn aanbevelingen ge- in een rapport waarover de volks- rtegenwoordigingen van de twintig nden die zijn aangesloten bij de aad van Europa, zich begin volgen- maand zullen uitspreken. Voor ne- n aangesloten staten komt de actie het Nederlandse parlementslid luwens te laat, want daar zijn oor smisdaden verjaard. belangrijkste aanbeveling aan de in-keringen van de elf lidstaten die en en verjaring kennen van deze mis- ler ijven is om de opsporing van oor- [smisdadigers te coördineren en nder bureaucratische rompslomp gevens uit te wisselen. Verder irdt aanbevolen om nu eens ernst maken met de ondertekening en krachtiging van het in 1974 door de staten gesloten verdrag tegen ver- ring van misdrijven tegen de men- ijkheid. Alleen Frankrijk heeft dat rdrag ondertekend. De Nederland regering heeft na druk uit de Twee- Kamer aangekondigd zulks ook te 'lgens het Kamerlid kunnen los van en t verdrag al tal van maatregelen n3 'fden genomen om opsporing, ver- „p'iging en berechting van oorlogs- kdadigers ter hand te nemen. Hij nkt daarbij aan het maken van fciale opsporingsregisters, het aan- tllen van een speciale officier van stitie voor zaken als deze en inter im tionale samenwerking lag cl onderlinge coördinatie wordt ans belemmerd doordat Interpol, t internationale samenwerkings- rband van politie-organisaties, zich ft met de opsporing van oorlogs- sdadigers. die zij rekent tot politie- delicten, bezighoudt n de elf lidstaten waar geen verja- ig voor oorlogsmisdaden bestaat, laronder Nederland, zal West- litsland binnenkort afhaken. In dat ld verloopt de verjaringstermijn op december van dit jaar. Stoffelen ni rak gisteren bij de presentatie van iot n rapport tegen dat zijn actie er sluitend op gericht zou zijn om te orkomen dat oorlogsmisdaden in Bondsrepubliek verjaren 1 Kamerlid zei. dat ..de ernstigste verschrikkelijkste misdrijven Dit mogen verjaren Hij voerde fj( aan. dat verjaring tot gevolg kunnen hebben dat oorlogsmis- "igers die naar elders zijn uitgewe- naar hun vaderland terugkeren tiaar fascistische gevoelens zou- 1 kunnen aanwakkeren Tot slot de argumenteerde hij, dat het oostblok politieke munt zou kunnen slaan uit het stopzetten van de vervolging van oorlogsmisdadigers in het westen. Als motivering voor zijn actie gaf Stoffelen, dat wanneer onze maat schappij zich vandaag mag en moet beschermen tegen „weerzinwekken de" misdrijven van terroristen, zij zulks niet eerlijk kan doen als zij de „walgelijkste" misdrijven uit het ver leden ongestraft laat. Stoffelen rekent erop, dat zijn actie via de assemblee van de Raad van Europa succes zal opleveren. Hij is na een kansberekening tot de conclusie gekomen, dat de assemblee het rap port met de aanbevelingen vrijwel ongeschonden zal aanvaarden. Hij meent dat dit in ieder geval tot ge volg heeft, dat de regeringen van de lidstaten tot een standpuntbepaling worden gedwongen. Voort rekent hij op een sneeuwbal effect. „Nu is het in Europa vaak zo dat iedereen op iedereen wacht onder het motto van „als zij het niet doen. doen wij het ook niet." Als meer lan den ernst maken met het verdrag zullen de anderen gemakkelijker vol gen." aldus het Kamerlid. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De werkloosheid in het district van het arbeidsbureau Dordrecht heeft zich bij de mannen gestabiliseerd tot rond 1900 Bij de vrouwen is een kleine daling opgetreden Het totale aantal werklo ze mannen en vrouwen is met een half procent gedaald De vraag naar personeel is met 9.77r gedaald van 2056 tot 1874 Dit is on der meer een gevolg van seizoensin- vloeden In het algemeen komt in de Drechtstreek de helft van het aantal ingeschreven werklozen binnen de drie maanden wel weer aan hel werk Een derde raakt na een half jaar weer aan de slag De rest <207ri wacht een werkloosheidsduur van een jaar of langer of komt helemaal niet meer aan bod Een kwart van het aantal ingeschre ven werklozen is ouder dan veertig jaar, een derde is jonger dan 23 jaar in sociaal opzicht moet het beleid beter worden, aldus de brief. Het mag niet meer gebeuren dat, zoals in de Tuinstadwijk, bewoners met gerech telijke procedures gedreigd worden als zij weigeren hun medewerking te verlenen aan renovatie. De medewerkers van de Welzijnsraad zeggen in hun brief dat het enthousi asme voor renovatie bij de bewoners van een wijk afneemt als er zich ver tragingen bij de vernieuwingsprojec ten voordoen. Zo was in de Trans- vaalbuurt voorheen 99 procent van de bewoners het eens met de renova tieplannen, nu is dat nog maar 67 procent, zegt de brief. De gemeente moet er bij het rijk meer op aandrin gen snel de plannen voor een wijk goed te keuren, is een suggestie die de briefschrijvers doen. De renovatie kan dan sneller beginnen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Partij van de Ar beid moet zich volgens de Rooie Vrouwen aantoonbaar inzetten om de ongelijke machtsverdeling tussen mannen en vrouwen te doorbreken. Dat blijkt uit het manifest dat de socialistische vrouwen volgende maand op haar vergadering zullen vaststellen. De uitgangspunten die de vrouwen zich stellen gelden voor de volgende twee Jaar. De wetten en maatregelen waarvoor de PvdA moet ijveren be helzen volgens de vrouwen onder meer: zelfbeschikkingsrecht over ei gen lichaam, anders gezegd de vrije abortus, het recht om zelf over seksu ele contacten te beslissen, ook binnen het huwelijk, het recht op werk voor alle vrouwen, een vijf-urige werkdag voor iedereen, het individualiseren van inkomens, belastingen, sociale premies en uitkeringen, het opheffen van discriminatie naar sekse, burger lijke staat en relatievorm, collectieve voorzieningen ten behoeve en van huishoudens en betaalbare woningen voor alleenstaanden en twee-per soonshuishoudens, in welke leefvorm dan ook. Bij ontwikkelingssamen werking moet machtsgelijkheid tus sen mannen en vrouwen worden be vorderd. Midi-bussen DELFT Met ingang van juni krijgt de gemeente Delft „echte" midi-bus sen. De „echte" bussen zijn wat gro ter dan de busjes die momenteel op lijn 61 rijden. De midi-bussen zijn hard nodig: er is een stijgend gebruik van lijn 61. „Op de drukste tijden kunnen de nu rijdende mini-busjes nog nét alle klanten meenemen." al dus de gemeente Delft. Op normale werkdagen groeide het aantal passa giers, volgens tellingen van de ge meente, van 1100 in juni tot 1320 in november. Het aantal reizigers op za terdag is in verhouding tot de werk en marktdag hoog. Hoger in ieder geval dan bij de lijnen 60 en 62. „Dit illustreert," aldus de gemeente Delft, „dat lijn 61 speciaal wordt gebruikt voor het (winkel)bezoek aan de oude stad en dat de minibus dus aan het gestelde doel beantwoord." De midi- bussen zijn twee meter korter dan de bussen die ingezet worden op de lij nen 60 en 62. Meerzicht ZOETERMEER Er bestaan plan nen om het koopcentrum Meerzicht volledig te overkappen. Overkapping moet niet alleen de bezoekers tegen de regen beschermen, maar ook het grote tochtprobleem wegnemen. De Haagse eigenaar van het centrum heeft positief gereageerd op de voor stellen van de winkeliers. Gedacht wordt, aldus Zoetermeer Stad. aan licht doorlatende koepels. Wanneer alles naar wens verloopt, zouden de koepeis nog voor de zomer kunnen zijn aangebracht. De winkeliers in het Koopcentrum dringen al sinds de opening in 1975 aan op overkapping. Landschapsbeheer DEN HAAG De Provinciale Raad voor de Recreatie en Natuurbescher ming in Zuid-Holland vindt, dat er een stichting Landschapsbeheer moet. Deze stichting zou coördine- renden organiserend moeten optre den op het gebied van landseh.-y^ heer in de provincie. G._ 't1: Staten van Zuid-Holland willen ech ter eerst de meningen peilen van de organisaties op het gebied van na tuur- en landschapsbeheer. Van avond wordt daarom een informatie en discussieavond gehouden in het Provinciehuis. De behoefte aan een stichting is volgens de provinciale raad ontstaan omdat er ondanks het werk van landelijke en regionale or ganisaties en groepen nog landschap selementen verloren dreigen te gaan. Kogelgieterij DELFT B. en W. van Delft willen een bedrag van twee ton uittrekken voor de verbouwing van het Poortge bouw van de voormalige Kogelgiete rij aan de Buitenwatersloot. Het voorstel wordt vanavond besproken in de commissie financiën en econo mische aangelegenheden. Het poort gebouw is verbouwd tot huisvesting voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens. Vooruitlopend op de berekening van de totale kosten is met de bewoners een gemiddelde kale huurprijs overeengekomen van 111 gulden per maand Delft krijgt voor het kopen en verbouwen van het pand een bedrag van 175.320 gulden van het rijk. Voorts kan een jaarlijkse bijdrage in de exploitatie worden ver wacht van bijna tienduizend gulden Schadevergoeding RIJSWIJK De Kamer van Koop- hru.tu.; en Fabrieken in Den Haag he* :amrt het dat er nog steeds geen schadevergoedingsregeling getroffen is voor het demonstratieproject her indeling stedelijk gebied Rijswijk. De Kajr.tr schrijft in een brief aan de Rijswijkse raad dat de schadevergoe- delingsregeling gelijk met het basis plan vastgesteld had moeten worden. Het college van Rijswijk wordt ver zocht met de groot mogelijke spoed een dergelijke regeling vast te stellen. De Kamer vindt het jammer dat het voorstel van de winkeliersvereniging om de fietsroute, komende vanaf de Haagweg. te laten lopen via Haag- weg/Lindelaan niet heeft overgeno men. Volgens de Kamer levert het voorstel van de winkeliersvereniging ook extra parkeerplaatsen op In de HerenstraatAVillemstraat. In de brief doet de Kamer het voorstel om de sloot langs de Laan Hofrust te over kluizen of te dempen, dit om iets te doen aan de bestaande kort-parkeer- nood. Orgels en piano's, nieuw, demonstratie en occasion met 10, 20,30, en meer korting van de nieuw prijs. van 1590 voor voor van 1090 voor van 2990 voor van 6290 voor 1390 4990 890 1990 4790 1490 2490 5490 3790 2990 1890 ORGELS Diamond orgel met ritme Yahama B30 R met ritme Combo piano Yahama synthesiser Eminent 310 theatre wit, Viscount M30 2 klavier met Solina B106 met rith-o-matic Hammond portable X5 Leslie 910 2 delig Lowrey S.G.T. Riha Etude+leslie Riha largo S Riha festivo Lowrey T.G.S. Parietoonwielorgel Riha andante Viscount C20 Solina T Eminent 300 met leslie Eminent 310 unique Yahama B30 R met ritme Solina P 2 klaviers met pedaal Solina D 2 klaviers met pedaal Mark 1600 met ritme Hammond 123 J 2 klavier met autoritme en pedaal nu Diverse 1 klavier orgels vanaf Afd. klassieke orgels te Rijnsburg Farfisa S.49 2x4 octaaf klassiek orgel nu 2190 Riha adagio 2x4 octaaf klassiek orgel nu 1590 Yahama D2B 2x4 octaaf klassiek orgel nu 3290 Hammond orgel type A100 toonwiel 2x5 octaaf groot pedaal nu 12900 Eminent 550 2x4 octaaf orgel klassiek orgel nu 2990 Eminent 650 2x5 octaaf orgel groot pedaal klassiek orgel nu 5990 Philicorda 2x4 octaaf groot pedaal klassiek orgel nu 2490 Philicorda 2x4 octaaf klein pedaal klassiek orgel nu 1990 Riha klassiek model clasica 2x4 octaaf eiken vol pedaal nu 6990 van 3490 voor vanZ490 voor van 4260 voor van L9906 voor 14900 van 4590 voor 3890 van 3490 voor van 2490 voor van 14990 voor 11900 nu 1490 van 2690 voor 2390 nu 1390 nu 990 2395 3690 4990 890 890 2190 2390 198 van 5390 voor slechts van 2890 voor PIANO'S Diverse nieuwe piano's met kleine meubelkrasies o a Wilh. Steinmann -van 4790 voor 3990 Alex. Hermann van 4945 voor 3990 Berger Leubau van 8290 voor 6790 Vleugel Blüthner occ. slechts 5990 Everest piano 2990 Wurlitzer piano nieuw speciale prijs 3590 KNUTSELHOEK Knutsel piano's zonder garantie 250 en 500 Harmonium meenemen 200 Knutsel orgel 200 Vol pedaal, zonder orgel, om te studeren 200 Harmonium groot model 600 e.v.a. GITAREN Western gitaren sterk afgeprijsd. Voorbeeld, westerngitaar van 139 voor Westerngitaar van 145 voor Cimar klassieke gitaar van 230 voor Diverse gitaren met kleine beschadigingen met 10 tot 30% korting ALLE FENDER ELECTR. GITAREN MET 30% AFGEPRIJSD. Versterkers met grote kortingen' (Beperkte voorraad) 99 99 198 muziek sicking LISSE - Blokhuis 24 - Tel. 02521-10569 RIJNSBURG - Hoftuin 37 - Tel. 01718-22405 donderdag koopavond vrijdag koopavond

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9