Iranezen nu een dolblij volk Om de harmonie tussen ik, jij en het Moslem-kapers willen leider uit gevangenis 'Smith hongert zwarten uit' FAMILIEBERICHTEN WOENSDAG 17 JANUARI 1979 TROUW/KWARTET door James Dorsey „Wij zijn vandaag het meest blije volk ter wereld. Dit is de grootste dag in de geschiedenis van het Iraanse volk. Dit land heeft tot nu toe alleen maar de dood en armoede gekend." De Iraanse radio had nauwelijks bekend gemaakt dat de sjah zijn land verlaten had of duizenden mensen gingen in de hoofd stad Teheran de straat op. Het Iraanse volk vierde gisteren de eerste belangrijke overwinning in de strijd tegen 25 Jaar onderdrukking Wat de Iranezen betreft, Is er van een vakantie van de sjah geen sprake Zij CldXOflS zijn van plan er alles dan te doen dat hij nooit meer terug zal keren Een Iranees zei het heel duidelijk: „De vervloekte hoerenzoon. onze koning, is weg en wij zullen hem nooit laten terugkeren Amerikanen, heeft gelukkig het land verlaten. Mag bar sjah, dood aan de sjah" Nu dan met de sjah is afgerekend dienen, aldus de leuzen in de straten van Teheran, alle imperialisten Iran te verlaten. Telkens weer klonk het door de straten; „Yankee go home" Maar. zo wilde men graag uiteenzet- ten: „WIJ zijn tegen geen enkel volk. Ook niet tegen het Amerikaanse volk. WIJ zijn tegen de Amerikaanse regering, die ons bloed heeft uitgezo gen en ons land heeft leeggeroofd De sjah, het roverhoofd, de hond van de Teheran was gisteren een heksenke tel. Files auto's trokken door de stra ten beplakt met foto's van de In bal lingschaplevende Ayatollah Khomel ni. Een hels lawaai, veroorzaakt door de bestuurders die vla de claxon uit drukking gaven aan hun vreugde dat de gehate monarch het land had ver laten. Helicopters van de strijdkrach ten die de menigte in de gaten hiel den werden met gefluit, gebalde vuis ten. V-tekens van de overwinning en mag bar sjah begroet. Legertrucs vol soldaten voegden zich bij het feest vierende volk. vrachtwagens van het eens aan de sjah trouwe leger beplakt met de portretten van de grootste vijand van de Iraanse monarch. Aya tollah Khomeini. De haat jegens de sjah kende geen grenzen. Op bankbiljetten werd de foto van de sjah door de foto van Khomeini vervangen. Standbeelden van de sjah werden onvergetrokken, het graf van de sjah's vader Reza Sjah zou leegzjn gehaald. Grote mas sa's mensen brachten de groet uit aan tevoorschijn gehaalde portrette van gesneuvelde leden an de moudjade- heen, de Islamitische guerlllastrij ders. Er werd gedanst in de straten en op de auto's. Overal In Teheran speel den zich emotionele taferelen af. Mensen huilden en vielen elkaar om de hals. Buitenlandse journalisten werden door enthousiaste menigtes omsingeld. „Schrijft u maar wat hier gebeurt, vertel de wereld hoe blij wij zijn". Ook zorgde het vertrek van de sjah ervoor dat het elektrische licht ln Teheran het weer deed. Weg De sjah is weg. Het volk heeft lang naar dit moment toe geleefd. „Het maakt niet uit wie na de sjah komt. Het kan nooit erger worden dan de dictatuur van de sjah." Een pas afge studeerde econoom maakt zich wei nig zorgen over de toekomst. „Het zal misschien een paar jaar duren maar wij hebben genoeg eigen kader. Wacht tot al die Iranezen die nu in ballingschap leven weer naar huis zijn teruggekeerd." Nu de sjah weg ls is het wachten op de terugkeer naar Iran van Ayatollah Khomeini na een ballingschap van ruim vijftien Jaar. In de ogen van het volk heeft men niet aan premier Bakhtiar maar aan Khomeini te dan ken dat de sjah weg is. „We weten niet wat er voor een politiek systeem in Iran zal komen, wij weten alleen dat Khomeini terug moet keren. Wij kennen zijn ideeën niet zo goed, maar hij is onze leider en wij geloven in de Islam." Een Iraans socialist die een materialistische analyse wilde geven van de ontwikkelingen in zijn land kreeg de gelegenheid niet om uit te praten. „Als u wilt weten van het volk denkt," schreeuwde de menigte tegen de buitenlandse verslaggevers, „dan zullen wij u meenemen naar Ayatol lah Taleghan," één van Khomeini's vertrouwelingen in Iran. De angst voor de toekomst wordt overvleugeld door het besef een over winning te hebben geboekt en de behoefte aan wraak. „Met geweld hebben wij de sjah er uit gejaagd. Maar hij heeft ons net als de Verenig de Staten van ons geld en onze olie beroofd. Wij zullen het er niet bij laten zitten, wij zullen hem achterna zitten en doden". Dr. C. Rijnsdorp Dr. R. Lubbers, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, noemt zich opvoedingsspecia list. En terecht, gezien zijn functie en publikaties op zijn vakgebied. Zo verscheen in 1971 te Gent zijn boek Voortgang en Nienw Begin in de Opvoeding. Zijn jongste werk heet De laatste dingen, waarmee bedoeld zijn de zaken waarop het in het leven tenslotte aankomt. Men moet zich niet laten afschrikken door de ondertitel: „Een pedago- gisch-hermeneutlsche bezinning om trent leven en sterven". Deze onderti tel maakt duidelijk dat we hier niet te doen hebben met een populaire uit eenzetting over een zo universeel on derwerp als „leven en sterven" Men voelt trouwens onmiddellijk dat men in dat geval óf een oppervlak- klng praatje, óf een getulgenls-achtlg geschrift aangeboden zou krijgen. De universaliteit van het thema vereist de aanpak van een bijzondere ge zichtshoek uit. een specialistisch ka der, een vakwetenschappelijke bena dering. Het boek, een uitgave van O. F. Cal- lenbach bv te Nljkerk. dat 157 blad zijden telt en 24,90 kost, ls moeilijk vanwege de vaktaal, waarmee niet elke lezer kan worden geacht ver trouwd te zijn. Maar daartegenover staat de zeer goede, heldere stijl, het bezonken woordgebruik, waardoor ook nlet-terzake-kundlgen zoals uw recensent de lectuur niet alleen vol houden. maar al doorlezend in de ban van des auteurs gedachtenwereld komen. Compact Aan de manier van schrijven merk Je te doen te hebben met een rijp gees- tesprodukt. Het ls compact gedacht en geschreven, wat een korte samen vatting van de Inhoud uitsluit. Dr. Lubbers vindt het moeilijk in deze tijd van verwarring en tegenstrijdig heid als opvoedingsspecialist te fun geren. De een zweert bij autoriteit, de ander bij anti-autoriteit Vele ouders, vele kinderen weten het niet meer Nog nooit werden gemeenschappelij ke zekerheden zo snel, zo grondig, zo veelvuldig ontmaskerd of teniet ge daan als ln onze tijd. Veel ouders1 verzorgen voornamelijk de stoffelijke belangen van hun kinderen, terwijl de kinderen zelf bepalen wat zij al of niet willen. De opvoedkunde kan zich niet bulten het strijdgewoel houden. Dr. Lubbers heeft een kwarteeuw sa mengewerkt met ouders, beroepsop voeders, kinderen en jeugdigen en weet dus waarover hij het heeft. Toch gaat zijn studie niet over het opvoe den zelf, maar over mensen die op voeden en opgevoed worden, inclu sief hun wederzijdse beïnvloeding. Om een weg uit de opvoedingsimpas se te vinden, achtte de schrijver het noodzakelijk terug te gaan tot de laatste dingen, de zaken waarop het uiteindelijk aankomt. „Ik heb slechts van één model gebruik gemaakt, het model van de menselijke werkelijk heid. dat noodzakelijk bleek om de stof te structureren" (bladzijde negen). Echte deskundigheid gaat met be scheidenheid gepaard. Zo heeft di1. Lubbers hulp ondervonden van rab bijn G. Aschkenazv, de „ongeëven aarde pedagoog" M. J Langeveld. voorts van zijn broer, de waterbouw kundig ingenieur A Lubbers en van de soclaalpedagoog O. C. Wit. Dezen hebben elk enkele bladzijden aan het manuscript toegevoegd. Het boek is verlucht met een aantal foto's en citeert een elftal gedichten, waardoor beeld en poëzie het weten schappelijk betoog onderbreken en aanvullen. De technologische ontwikkelingen hebben ontzaglijk veel goeds ge bracht, maar er ls een nieuwe armoe de ontstaan, de armoede aan beteke nis. De echte, levende relatie tussen mensen onderling en tussen de men sen en de dingen is veelszins verloren gegaan. „We zijn dood voor elkaar" (131). De levensvoorwaarden zijn in het westen aanzienlijk verbeterd, maar het leven zelf is problematisch geworden. De ziekte van onze tijd maakt dat mensen vereenzamen, in opstand komen, de zin van hun leven kwijtraken (132). Het lichamelijk en geestelijk heil werden gescheiden. Hierop moeten de agogen inspelen; zij dienen ertoe bij te dragen dat mensen de zin van hun bestaan weer ontdekken en zich door wederzijdse aandacht en hulpbetoon weer enigs zins geborgen voelen. Het bovenstaande is maar een ge brekkige aanduiding van wat Lub bers' boek biedt. Meer ls in een kran testukje ook niet mogelijk. Wie het boek rustig en aandachtig leest komt er heus wel in, ondanks de vaktaal en de compactheid van denken en stijl. Niets spreekt tegenwoordig meer vanzelf. Waarden die vroeger vanzelf spraken, moeten kunstmatig, na uit voerige wetenschappelijke bezinning en via een ingewikkelde techniek, worden opgespoord, in formule ge bracht en moeizaam, als een soort prothese, ln het lichaam der samenle- BEIROET (Reuter, UPI, AP) Drie aanhangers van de verdwenen sjiiti- sche leider Mossa Sadr ln Libanon hebben gisteren een vliegtuig ge kaapt dat onderweg was van Beiroet naar de Jordaanse hoofdstad Am man. De kapers wilden aanvankelijk landen op het vliegveld van Cyprus, maar daar weigerde men toestem ming te geven voor een landing en deed men de lichten van de landings baan uit. Het toestel is daarna naar Beiroet teruggevlogen om bij te tan ken. Aan boord van de Boeing 727 bevinden zich 73 passagiers en negen bemanningsleden. De kapers hebben geëist dat Mossa Sadr wordt vrijgelaten uit de gevan genis. waarin hij zit opgesloten op beschuldiging van oplichting. Zij zeg gen dat de geestelijke leider in Libië gevangen wordt gehouden. De drie kapers willen dat in verklaringen voor de radio de imam wordt gehul digd als grondlegger van de islam. SALISBURY (UPI) In het kader van de noodtoestand is geprobeerd zwarten in het noorden van Rhodesië uit te hongeren. De regering heeft geprobeerd voedsel en medicijnen te gen te houden, zo David Glbbs een blanke rooms-katholieke geestelijke. Een woordvoerder van het Rode Kruis bevestigde dat in de districten Mtoko enMrewa de distributie van voedsel en medicijnen is stopgezet door lokale, militaire autoriteiten. Er is in Salisbury om opheldering ge vraagd. ving worden ingebracht. Dit verlies van het vanzelfsprekende is een ont bindende factor in onze cultuur. Het „hebt elkander lief" van de oude apostel Johannes is maar niet het stopwoord van een hoogbejaarde hei lige. maar de centrale zaak waarop het in onze uiteenvallende samenle ving aankomt. kunnen van maandag lot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Lieve opa van Vliet hartelijk gefeliciteerd met uw verjaardag Mariëtte Wat de toekomst brengen moge, hen geleidt des Heren hand Op 3 februari a.a. hopen onze ouders G. Dobber en N. Dobber-van Heeringen hun 40-jarig huwelijksfeest te vieren Als u hen hiermee wilt feliciteren bent u van harte welkom tussen 20.00 en 22 00 uur in de kantine van de S. V. Purmerland Hun dankbare kinderen en kleinkinderen 17 Januari 1979 Purmerland 90 D „De meeste van deze is de liefde" Op 15 januari is plotseling van ons heengegaan onze oudste broer Han Veerman Leiden S A Veerman Lelystad C H Veerman N E. Veerman-van Leeuwen Oosterwolde A. S van der Beek-Veerman A van der Beek Oosterwolde. 16 januari 1979 Het gemeentebestuur van Rijnsburg geeft met groot leedwezen kennis van het overlijden van een van zijn getrouwe medewerkers, de heer Albertus Hogewoning met dankbaarheid zullen wij de overledene gedenken als een persoon, die gedurende meer dan 33 jaar met ijver en plichtsbetrachting de gemeente Rijnsburg heeft gediend God trooste de nabestaanden Rijnsburg. 15 januari 1979 Namens het gemeentebestuur. C. Noort. loco-burgemeester S. Broekhuizen, gemeentesecretaris De eeuwige God zij U een woning Deut. 33:27A Na een zeer gelukkig huwelijksleven van bijna 29 jaar delen wij u met grote droefheid mee dat de Heere in Zijn ondoorgrondelijke wijsheid tot Zich heeft genomen mijn allerliefste man en onze lieve zorgzame vader en opa, schoon zoon. broer, zwager en oom Pieter den Oudsten op de leeftijd van 55 jaar. P. den Oudsten-van der Graaf Arie en Anneke Margreet, Pieter, Tony en Joke Wim Ria Peter ..En nu verwacht ik, o Heere! Mijn Hoop, die is op U" Psalm 39:8 16 januari 1979 Da Costastraat 42 2712 EW Zoetermeer De overledene is thuis opgebaard Gelegenheid tot condoleren aldaar woensdag van 19.30- 21 00 uur en donderdag van 16 00-17.00 uur en van 19.30-21.00 uur Zaterdag 20 januari wordt D.V om 10.30 uur een rouwdienst gehouden in de Morgensterkerk, Nassaulaan 1. waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats aan de Binnenweg te Zoeter meer om 11.30 uur Geen toespraken. Geen bloemen Heden nam God tot Zich. Zijn kind Alida Cornelia Hellema, geb. Veen. in de leeftijd van 89 jaar Utrecht, H. M. Christoph-Hellema Whakatane, (Nw. Zeeland) M. A. Bakker-Hellema S. A. Bakker Bunnik. A W. Hellema H. Hellema-de Vliegh Klein- en achterkleinkinderen Utrecht, 13 januari 1979. Mauritsstraat 29. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaatsvinden donder dag 18 januari om 11 uur op de begraafplaats te Driehuis-Westerveld. „De Heer was haar Herder" Door haar Heer en Heiland Thuisgehaald, onze lieve schoonzuster en tante Janneke Sevenga-Hoekstra op de leeftijd van 83 jaar, sinds 21 oktober 1964 weduwe van Anne Sevenga. Zuidhorn, 14 januari 1979 „Het Zonnehuis" Namens de familie Oldekerk: M. v.d. Til-Sevenga en verdere neven en nichten Correspondentieadres F. J. Jellema. Eekebuursterweg 61. 9821 PB Oldekerk De overledene is opgebaard m „Het Hooge Heem". De Gast 4. Grootegast. Condeleantie- bezoek op woensdag 17 januari van 7.30-9 uur De begrafenis zal D.V plaatsvinden op don derdag 18 januari 1979 te Leens. Voorafgaand zal een rouwdienst gehouden worden in „Pro Rege" Aanvang 2 uur „Voste Rots van mijn behoud" In Jezus ontsliep, toch nog vrij onverwacht onze innig geliefde en zorgzame man. vader en opa Hendrik Hövig op de leeftijd van 72 jaar. Leiden: Jozina Hövig-van der Vis Nieuws-Vennep: Miep Verra-Hövig Joop Verra Leiden: Marry Hövig Krommenie: Franny Hövig De kleinkinderen: Christa Henriette Gaby Emiel Leiden, 16 januari 1979 Hoge Rijndijk 300 Bezoek thuis donderdagavond van 7-9 uur Geen bloemen. De rouwdienst is bepaald op vrijdag 19 januari a.s. om 3.15 uur in de Scheppingskerk, Van Poelgeestlaan te Leiderdorp, waarna de begra fenis op de algemene begraafplaats aan de Hoogmadeseweg aldaar zal plaats vinden. God is ons een toevlucht en sterkte, ten zeerste bevonden een hulp in benauwd heden. Met droefheid geven wij kennis, van het voor ons, toch nog onverwacht overlijden van onze broer en zwager Hendrik Hövig in de ouderdom van 72 jaar. J. Hövig M. G. Hövig-Schoustra Rijnsburg, 16 januari 1979. In de volle zekerheid des geloofs is naar haar Heer en Heiland gegaan onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Wilhelmina Johanna Klement-Breukelman sinds 28 jan. 1948 weduwe van L. Klement op de leeftijd van bijna 92 jaar. 2 Timotheus 4 7 en 8 Heemse: W. A. Klement-Spaans Sliedrecht: H. H. Meijer-Klement A. J. Meijer De Krim: H. Klement H. Klement-Goelema Ommen: G. Klement H. Klement-v.d. Heide Aalten: L. Klement A. J. Klement-Sondern klein- en achterkleinkinderen Heemse, 16 januari 1979 „Clara Feyoena Heem" Corr. adres: H. Klement, Hoofdweg 16, 7782 PL De Krim. De begrafenis zal plaats vinden D.V. op zater dag 20 januari a.s. op de begraafplaats aan de Scholtensdijk te Heemse, om 12.00 uur. De rouwdienst zal worden gehouden in de geref.kerk aan de Hessenweg te Heemse: aan vang 11.00 uur. Degene, die de rouwdienst wenst bij te wonen, wordt verzocht om 10.45 uur aanwezig te zijn. Vóór de dienst gelegenheid tot condoleren. „De Heer was haar Herder" Dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft betekend, geven wij kennis dat op 16 januari door haar Heer en Heiland is Thuisgehaald onze lieve nicht Henny echtgenote van S. Kruizenga Hengelo (O.), 16 januari 1979 Agathastraat 15 Uithuizen: Aldert en Fenna Met droefheid in ons hart berichten wij, dat de Heer van ons leven plotseling uit ons midden heeft weggenomen Hendrik je Kruizenga-Fransen oud 56 jaar. Ze is met grote toewijding als diaken in onze gemeente dienstbaar geweest. Wij vragen onze God om troost voor haar man en kinderen en gedenken haar in dankbaarheid. Hengelo (O 16 januari 1979. Namens wijkkerkeraad Zuid van de Gereformeerde Kerk: C. Warner, praeses J. Kruiskamp, scriba. Tot onze diepe verslagenheid is geheel onver wacht uit ons midden heengegaan onze collega en medewerker Gerhard Kedde Rom. 8 31 „Wat zullen wij dan tot deze dingen J A. J Menheere R A. Baak G. J Bakker H Nijen Twilhaar Hoogeveen, 12 januari 1979 Heden heeft de Here tot Zich genomen onze lieve moeder en grootmoeder Tine van Kempen-Zuithoff sinds 1960 weduwe H. J. van Kempen. op de leeftijd van 78 jaar. „God de Here is mijn zon en schild." Psalm 84 Haren, 14 jan. 1979 Huize „Avondlicht" Corresp.-adres: Zutphenseweg 69. Vorden Doetinchem: H. J. van Kempen J. van Kempen-Kornelis Grand Rapids (USA): T. van Kempen A. van Kempen-Hendrikse Vorden: J. van Kempen E. van Kempen-van der Helm Aerdenhout: C. H. J. van Kempen D. van Kempen-Alzerda Zutphen: A. Neuijen-van Kempen S. Neuijen Geleen: W. J. Boonstra-van Kempen H. J. Boonstra en kleinkinderen Moeder is opgebaard in het „Uitvaartcentrum: Nieuwe Boteringestraat 31 te Groningen Bezoekuren van 4-5 en 7-8 uur n.m. Een rouwdienst zal worden gehouden in de aula van het „Uitvaartcentrum" op donderdag 18 jan. a.s. om 12 uur, waarna de teraardebe stelling zal plaatshebben op de Zuiderbegraaf plaats te Groningen om plm 1 uur. Vi LI ve Le De tof Op Zijn tijd nam de Heer uit dit leven weg mijn Wm lieve man, onze zorgzame vader en opa T Pieter Dijkstra op de leeftijd van 80 jaar „Hetzij wij leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heren" Rom. 14:8 Wij zijn dankbaar voor de liefdevolle wijze, waarop hij gedurende de laatste 2 jaar van zijn leven is verpleegd op "De Feithenberg". Ermelo: C. J. Dijkstra-Kassies Eindhoven: J. Gauke-Dijkstra N. J. Gauke Clinton, Canada: E. Raidt-Dijkstra J. P. Raidt Elburg: G. Dijkstra P. Dijkstra-Heikoop Harderwijk: J. Dijkstra J. Dijkstra-Elzer Franeker: P. Dijkstra H. J. Dijkstra-Kappers en kleinkinderen. 3851 JS Ermelo 16 januari 1979 Burg. van Oordtstraat 3 Geen bloemen. Geen bezoek aan huis. De begrafenis zal D.V. plaatshebben vrijdag 19 januari om 15.30 uur op de algemene begraaf plaats te Ermelo. Vooraf wordt een dienst van Woord en Gebed gehouden in de Maranatha- kerk. Sparrenlaan 4 aanvang 14.30 uur. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 19 januari om 14.00-14.30 uur in de Maranathakerk, Spar renlaan 4. Op de tweede rustdag van dit jaar heeft God tot Zich genomen, onze beste vriendin Hilda Eringa-de Vries geliefde echtgenote van Fokko Eringa te Kampen We wensen hem en hun kinderen en kleinkin deren rijke troost en sterkte in hun droefheid. Marten J. van Til Pie H. van Til-Wierenga Middelstum, 16 januari 1979. Voor de vele blijken van deelneming zowel persoon lijk als schriftelijk na het overlijden van onze lieve e onvergetelijke moeder, groot- en overgrootmoeder en zuster Jantje Schokker-Smit betuigen wij onze hartelijke dank. Fam. Schokker Fam. Smit. Noordscheschut, Bloklandweg 33. Inplaats van kaarten Voor de zeer vele blijken van hartelijk meeleven en belangstelling in welke vorm ook betoond vóór en ni het overlijden van mijn innig geliefde man en onzi lieve vader Hepko Meijer willen wij iedereen hartelijk dank zeggen. Het is onJ onmogelijk iedereen persoonlijk te schrijven. „Dag aan dag draagt God ons", was de preek van Ds. C van der Woude, op Nieuwjaarsmorgen. Moge ons dat allen tot troost en steun zijn. Mieke Meijer-Schaafsma Paul Annemieke Rob Drachten, januari 1979 Blaauboerperk 12. Dankbetuiging Voor uw blijken van belangstelling en medeleven ni het overlijden van onze lieve man. vader en groot vader Ate Muntingh zeggen wij u. mede namens kinderen en kleinkind* ren. hartelijk dank H. Muntingh-de Wij Groningen, januari 1979.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8