allaghan: code voor posten bij stakingen Sprinkhanenplaag is 'onderontwikkeling' ffog steeds strijd delen Cambodja Pessimisme in Iran y Joden in Iran bang voor hun toekomst NIEUWSNET VANAF 7 FEBRUARI IN DE KIOSK. OORDEEL ZELF. reinstalling verlamt verkeer Engeland J erzet tegen oud bewind begon in 1975 nieuwsnethoofdredacteuriacoues den boer in een artikel van perk sauer. Groene Amsterdammer 8 november.- „Buitenlandse nieuwsmagazines hebben een gigantische staf. Daar kunnen wij niet aan tippen. Maar door een goede organisatie en efficiënt werken moet toch een goed produkt te maken zijn." het eerste nieuwsmagazine van nederland. Communistisch Portugal wil naar de stembus NSDAG 17 JANUARI 1979 BUtTENLAND TROUW/KWARTET LONDEN (Reuter. UPI. AFP. DPA. 'i Terwijl miljoenen Britten van- laijpge de nationale treinstaking niet of iwelijks op hun werk konden ko- ji heeft premier James Callaghan èkteren de blokkade door postende tkers van havens en fabrieksterrei- n veroordeeld en aangekondigd t er op zeer korte termijn een niet n.pidende gedragscode voor het pos- i komt. laa ai] jlaghan hield tijdens het spoedde- laj t in het Britse parlement vast aan - voornemen niet de noodtoestand te kondigen en onverdroten door te an met de strijd tegen de geldont- larding. De premier noemde de si- jatie voor handel, industrie en werk- legenheid „ernstig". Daarom zal ie- tre dag opnieuw worden bekeken ol t afkondigen van de noodtoestand toevoer van voedsel en grondstof fen kan verbeteren. Op het ogenblik is daar. volgens Callaghan geen spra ke van. De Britse regering is van plan de laagstbetaalden buiten het loon- beleid niet meer dan vijf procent verhoging te houden. De staats- prijzencommissie krijgt meer be voegdheden om de prijzen binnen de perken te houden. Margaret Thatcher, de Britse opposi tieleider, trok onder luide aanmoedi gingen van haar fractie van leer tegen de vakbonden. We hebben de macht van de bonden en de invloed van links daarin lange tijd zien toenemen. Dit land wordt onderhand geregeerd door stakingscomité's, aldus That cher. Zij noemde het tekenend voor de houding van de Labourregering dat er niet harder wordt opgetreden tegen de stakers. Zul ANGKOK (Reuter, UPI, AP, AFP) Soldaten van het uwe Cambodjaanse bewind en van de verdreven regering- Pot zijn in het noordwesten van het land en in de jiststreek nog steeds met elkaar in gevechten gewikkeld. tc i me 's lilar ïide groepen vochten om het beheer eit n het eiland Koh Kong, vlak onder Cambodjaanse kust. Tot nu toe is 1 in ervan uitgegaan dat het eiland ïd« handen was van Pol Pots militai- °-0 L De aanval van de soldaten van t nieuwe bewind werd gedaan met im twintig schepen. isterse diplomaten in Thailand me- n dat er in het noordwesten van mbodja -hevig weerstand wordt ge- den aan de acties van de door etnam gesteunde troepen van het euwe bewind. In de Thaise grens- aats Aranyaprathet wordt nog re- lmatig het geluid opgevangen van tillerie- en mortiervuur. Niets wijst Dp dat het nieuwe bewind vorderin- d maakt. Thaise eerste minister Kriangsak manand heeft Vietnam gevraagd meer troepen naar de grens met iland te sturen. Volgens de pre- er heeft Vietnam gezegd dat het h houdt aan een vorig jaar septem- uitgegeven communiqué, waarin ngkok en Hanoi verklaren eikaars ifhankelijkheid en territoriale in- riteit te zullen eerbiedigen en geen iversieve acties tegen elkaar te on- nemen. woordvoerder van het nieuwe 'ykind in Phnom Penh heeft ver- ard dat het verzet tegen het wrede ime van Pol Pot al in 1975 is ont- an. Ros Samay. de secretaris-ge- aal van het Kampuchaanse Vere- f: [de Front voor Nationale redding. in een vraaggesprek met het Fran- communistische dagblad l'Huma- i( dat de strijd begon toen men de isdadige politiek" van de Rode jjj mers ging voelen. idiozender radiostation, dat waarschijnlijk mit China opereert, is gisteren in zenden als spreekbuis van de dreven regering. Deskundigen me- dat „de stem van democratisch mpoetsjea" in stijl erg veel lijkt op negen dagen geleden uit de lucht cJ dwenen zender van Phnom Penh. ia Sowjet-Unie heeft gisteren meege- 13 ïld dat zij haar veto tegen de reso lutie van de Veiligheidsraad over Cambodja heeft uitgesproken omdat die resolutie de werkelijke situatie in het land niet weergaf. Het officiële persbureau Tass gaf niet aan dat de resolutie waarin slechts het vertrek van buitenlandse troepen uit Cam bodja werd gevraagd een compro misvoorstel was geweest van niet- gebonden derde wereldlanden. Mos kou heeft verder een scherpe aanval gedaan op de Verenigde Staten en China vanwege hun bemoeienis met het conflict in Indo-China. De staking van de treinbestuurders heeft grote verkeersopstoppingen veroorzaakt in en rond alle grote ste den in Engeland. In een poging toch nog op tijd op hun werk te komen vertrokken sommige forensen al bij het aanbreken van de dag. Om zes uur 's morgens waren de toegangswegen al bijzonder vol en het verkeersaanbod lag vijftig pro cent hoger dan normaal, aldus de Engelse automobielvereniging. Vele werknemers kwamen soms uren te laat op hun werk en een paar hon derdduizend Britten probeerden het niet eens en bleven thuis. De 24-uursstaking zorgde ook voor extra problemen bij het goederen transport, dat door de staking van de vrachtwagenchauffeurs al vijf dagen praktisch stil ligt. De treinbestuur ders staken voor een loonsverhoging van tien procent. Morgen volgt de tweede algemene staking en de be stuurders sluiten niet uit dat dergelij ke acties ook de komende weken wor den gehouden. De stakende vrachtwagenchauffeurs, die 22 procent loonsverhoging eisen, hebben op de waarschuwing van de Engelse industrie dat tegen het einde van de week meer dan een half mil joen werknemers zullen worden uit gesloten, gereageerd met een ver scherping van hun blokkades. Bij fa brieken, opslagplaatsen, havens en vliegvelden verscherpten zij hun ac ties om te verhinderen dat goederen worden vervoerd. British Leyland heeft verklaard dat tegen het einde van de week 25.000 arbeiders zullen worden uitgesloten wegens- gebrek aan grondstoffen. De Britse staalindustrie liet weten dat de produktie al met een vijfde is terug gelopen. In de textielsector wordt aangekondigd dat 40 tot 50.000 men sen aan het einde van de week zonder werk zullen komen te zitten wegens gebrek aan wol en katoen. De boeren klagen dat zij, ondanks beloften van de vakbonden, te kampen hebben met een tekort aan veevoer. De kran ten zullen als de stakingen nog lang duren wegens gebrek aan papier en inkt niet meer kunnen verschijnen. door James Oorsey TEHERAN Aan de viering van het begin van de sabbath in de Masjadi synagoge in Teheran nemen bijna alleen mannen deel. „Onze vrouwen en kinderen hebben we al naar het buitenland gestuurd, de Verenigde Staten en Israël," zegt de voorzitter van de Joodse gemeenschap. Joden zijn verdacht in Iran. Er wor den halve feiten, vermoedens en ge ruchten verspreid om de betrokken heid van Israël bij de Iraanse crisis te bewijzen. Hoe onlogisch deze bewe ringen ook zijn, voor veel Iranezcn zit er toch logica in. Israël heeft er alle belang bij om de regering die Israël geen olie meer wil leveren en de Pa lestij nen wil gaan steunen ten val te brengen. De politie en de geheime dienst (SAVAK) zullen de Israëli's hierbij zonder twijfel van dienst zijn, aldus deze theorie. Veel Joden willen nu weg uit Iran. „Wij moeten ervoor zorgen dat we zo snel mogelijk weg komen, zolang het nog kan. Straks krijgen Joden geen paspoorten meer." aldus een voor aanstaand lid van de Joodse gemeen schap in Iran. Een Joodse zakenman vertelt dat hij bang is. Hij wil Iran wel verlaten maar dat kan niet zo maar: „Ik heb veel bezittingen in dit land. De banken zijn dicht. De economie ligt op haar gat. Ik kan niet zo maar alles wat ik heb opgebouwd hier ach terlaten. Ik moet eerst mijn zaken in orde kunnen brengen." £en soldaat van het Iranese leger kust de voeten van de sjah als deze samen met keizerin Farah Dibah naar het vliegtuig Samenzwering loopt, dat hem naar de Egyptische stad Asoean zou brengen. Het gebaar ontlokte de keizerin nog een glimlach. Vervolg van pagina 1 De vraag die nu iedereen in Teheran bezighoudt, is of het mogelijk zal blijken e zijn om een oplossing voor de politieke crisis in het land te vin den binnen het kader van de Iranese constitutie. De kansen op een constu- tionele oplossing lijken bijzonder klein. Voorwaarde hiervoor is dat de sjah van gedachten verandert en af stand doet van de Pauwentron of dat de in Parijs in ballingschap levende ADVERTENTIE Ayatollah Khomeini zich bereid ver klaart een regering binnen het huidi ge politieke stelsel te gedogen. Beide voorwaarden lijken op dit ogenblik onrealistisch. Bij zijn ver trek gaf de sjah te kennen dat hij geen afstand doet van de troon. In Parijs veroordeelde Khomeini op nieuw het bewind van Bakhtiar als illegaal. Khomeini heeft een islamiti sche raad opgericht die als tegenhan ger tot de regentenraad moet dienen, die formeel de functies van de sjah tijdens diens afwezigheid zal overne men. Khomeini s islamitische raad moet de mogelijkheden bestuderen van de vorming van de voorlopige regering in Iran. Deze voorlopige re gering moet een door het volk geko zen raad oprichten die een nieuwe grondwet dient goed te keuren. Ver volgens moeten er volgens Khomeini in Iran vrije verkiezingen worden ge houden. In kringen van het keizerlijke paleis meent men dat goed beseft moet wor den dat het de sjah was die de strijd krachten tot nu toe in toom gehou den heeft. Herhaaldelijk drongen mi litairen bij hem aan om hardhandig op te treden en herhaaldelijk zou hij hebben geweigerd, omdat dit een te rugkeer naar de oude tijden zou bete kenen. Kringen van het keizerlijke paleis waarschuwen dat met name de luchtmacht, de SAWAK. Iraans ge heime dienst, en de leden van de keizerlijke wacht uiterst zenuwachtig zijn. Dit ondanks de scènes van ver broedering tussen het leger en het volk gisteren in de straten van Teheran. In de komende dagen zal moeten blijken dat het vertrek van de sjah voor Bakhtiar als een bliksemafleider zal kunnen dienene. In een televisie- en radiotoespraak drong Bakhtiar gisterenavond bij het volk aan om in deze moeilijke tijden de gemoederen rustig te houden. Nu de grootste steen des aanstoots uit de weg is geruimd, zou de drang bij gematigde tegenstanders van de sjah om naar een normaal leven terug te keren groter kunnen worden. Nu al zijn er tekenen van een splitsing tus sen de gematigde en extreme reli gieuze leiders. Veel Iranezen geloven dat de Israëli's even betrokken zijn bij de huidige crisis in Iran als bij de oorlog in Libanon. Premier Bakhtiar liet in het Iranese parlement weten dat er spra ke was van een „grote internationale samenzwering tegen Iran." zonder die uitspraak verder toe te lichten. Wel liet de premier even verderop in zijn toespraak weten dat Israël en Zuid- Afrika in de toekomst niet meer op olie uit Iran hoeven te rekenen. De vooraanstaande geestelijke leider in de stad Qom, ayatollah Sjarlat Mada- ri, meent dat er in Iran „onbekende terroristen" aan het werk zijn. Het duidelijkst is de nog steeds in Parijs verblijvende ayatollah Khomeini: „Agenten van het fascistisch zionis me" wroeten in de Iraanse samenle ving. Zo'n uitspraak van Khomeini gaat erin als koek. Het was immers de Israëlische geheime dienst Mossad die in samenwerking met de Ameri kaanse CIA de SAVAK, de geheime dienst van de sjah opzette. Geen in stelling in Iran is zo gehaat als deze SAVAK. Gebouwen van deze organi satie worden in brand gestoken. Wie ervan verdacht wordt lid te zijn van de SAVAK is zijn leven niet zeker. Na een bericht in het Iranese dagblad Ettela, dat vorige week vliegtuigen vol Israëli's op het vliegveld Merha- bad bij Teheran aankwamen, weiger den de verkeersleiders, die zich be reid verklaarden tot een hervatting van hun werkzaamheden, nog langer vluchten van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al af te hande len. Een Iranese journalist vertelt dat hij een auto met aan het stuur een man met een lichtbruine huid. duide lijk geen Iranees, het bureau van de SAVAK in het centrum van Teheran heeft zien binnenrijden. De verzwe gen conclusie van de man ligt voor de hand: het was een Israëli. Telkens weer vertellen Iranezen je dat de Is raëli's Iran in een tweede Libanon willen veranderen. Ayatollah Talaghani, een van de voornaamste religieuze leiders in Iran die als de vertegenwoordiger van Khomeini wordt gezien zegt dat de naar schatting tachtigduizend Joden in Iran niets hebben te vrezen „Her haaldelijk hebben Khomeini en ik de Joden laten weten dat ze hier veilig zijn. Duizenden jaren woonden de Joden in vrijheid en veiligheid in Iran cn dat zal zo blijven. Ons gaat het om Israël en niet om de Joden. Boven dien hebben de Joden hun steun aan de revolutie bekend gemaakt." Tekenen De mooie woorden van de ayatollah ten spijt zijn de Joden bang. De teke nen aan de wand spreken voor zich zelf. Anti-Israël betekent voor hen anti-Joods. Een in omloop gebrachte boodschap die aan Khomeini wordt toegeschreven om niet meer bij Jo den te kopen en Joden als gijzelaars vast te houden totdat het Palestijnse vraagstuk is opgelost heeft de zaken er niet veel beter op gemaakt. Dat Khomeini de verantwoordelijkheid voor dat bericht heeft ontkend, doet daaraan niet veel meer toe of af. Isaac Lallace heeft het allemaal wel gezien. Als driejarig kind verloor hij zijn rechten al bij de Russische revo lutie. Na jaren in de Verenigde Staten te hebben gewoond kwam hij 22 Jaar geleden naar Iran. waar hij met een Jodin trouwde. „Wie het gedonder niet ziet aankomen, is blind." zegt hij. „Israël moet de mensen terughalen straks is het te laat." Van onze correspondent LISSABON De Portugese Communistische Partij heeft zich gisteren op het standpunt gesteld, dat het parlement ontbonden en vervroegde verkiezingen gehouden moeten worden. De communisten wijzen erop dat voor de vorming van het kabinet Mota Tinto, president Eanes van de politieke partijen een meerderheids- steun voor diens kabinet had geëist. De partijen die de regering zouden steunen zouden binnen afzienbare tijd een coalitie moeten vormen. De communistische partij vindt nu dat als deze coalitie niet op korte termijn gevormd wordt, Eanes zijn beloften moet nakomen en het parle ment moet ontbinden. Een coalitie van de twee conservatieve partijen, die Mota Tinto steunen lijkt Intussen zo goed als uitgesloten, zolang de socialisten, die zich als oppositiepar tij beschouwen, daar niet aan mee doen. De communisten zetten presi dent Eanes onder druk op een mo ment, dat ook weer uit de conserva tieve hoek kritiek op Eanes wordt geuit. Aanleiding van deze kritiek was de weigering van Eanes op het afgelopen week gehouden congres van Portuge se ondernemers te verschijnen. Eanes stuurde slechts een vertegenwoordi ger. De beweging om herziening van de grondwet baart de communisten ernstige zorgen. „Wanneer deze her ziening zich verwezenlijkt zoals de sociaal-democratische partij en ande re reactionairen willen is er in feite sprake van een staatsgreep", aldus het gisteren verschenen communiqué van de PCP ior Nico Kussendrager Pant indien gij weigert mijn volk te laten gaan, dan zal ik morgen rinkhanen in uw gebied laten komen; zij zullen de oppervlakte van het id bedekken, zodat men het land niet zal kunnen zien; zij zullen de >t, het overgeblevene, dat u nog uit de hagelbuien gespaard is afvreten, alle bomen die op uw veld groeien, afvreten".(Exodus 10, vers 4 en 5). ter hoog. Een schip in de Indische Oceaan voer eens driehonderd kilometer lang in één zwerm sprinkhanen. En als de schade op het ogenblik in onze, westerse ogen. nog wel meevalt, moet wel bedacht worden dat voor een kleine boer in de Derde Wereld één oogst het verschil kan zijn tussen leven en dood. rinkhanenplagen zijn duidelijk niet van ndaag of gisteren. Verschillende malen rdt in het Oude Testament gewag ge lakt van de vraatzucht van de insekten. langs waarschuwden deskundigen van FAO. de voedsel- en landbouworganisa- 5 van de Verenigde Naties, dat de sprink- nenplaug die grote delen van de Derde reld teistert, nog zeker een jaar zal aan- ïden. De meer dan 2400 ton insecticiden vorig jaar in tien verschillende landen en de sprinkhanen werd gebruikt, heeft nig geholpen. zestien Jaar op de terugtocht te zijn "eest, rukt de sprinkhaan weer op, stel- i de FAO-experts vast. Vooral Soedan, Hoorn van Afrika (Ethiopië en Somalië) andere kustgebieden van de Rode Zee zwaar getroffen. Maar sprinkhanen- nnen zijn gezien van Zuidwest-Azië tot Afrika. En als we niet oppassen, aldus deskundigen van de voedsel- en dbouworganisaties, dan zitten de sprink- ien binnen een jaar van de Himalaya tot de Atlantische Oceaan, van Turkije tot Tanzania. Bnbevelingen tuurlijk komen FAO-deskundigen niet «n om alleen maar vast te stellen, dat is van een sprinkhanenplaag. Nee. ze deden ook aanbevelingen om de sprinkha nen weer terug te dringen, zoals. een veel grotere inzet bij de bestrijding dan de afgelopen jaren het geval was. en dat in ieder geval volhouden tot juni 1979; onmiddellijk melding maken van nieuwe zwermen, en niet, uit prestige overwegin gen, of wat dan ook, wachten totdat het te laat is; en laten weten aan het FAO-hoofdkwartier in Rome hoeveel schade de sprinkhanen hebben aangericht. Wat een drukte om dat kleine springertje dat sprinkhaan heet. Wie echter één keer heeft gezien wat een zwerm sprinkhanen heeft aangericht, snapt waarom de FAO zo ongerust begint te worden, en zo paniekerig doet Waar een zwerm vraatzuchtige trek- sprir.khanen op velden en bomen neer strijkt, blijft geen blaadje of sprietje meer over. Een beetje zwerm kan binnen een etmaal 10.000 ton voedsel verslinden, wat met zo verwonderlijk is als je weet dat een sprink haan van 2 of 3 gram binnen een dag één tot twee keer zijn eigen gewicht opvreet. Grote zwermen kunnen ettelijke vierkante kilo meters groot worden, en anderhalve kilome Broedplaats Een oorzaak van de nieuwe sprinkhanen plaag de eerste sinds zestien jaar is schrijnend genoeg de regenval op het Ara bisch Schiereiland, en in de Hoorn van Afrika. Daardoor ontstonden genoeglijke broedplaatsen voor de sprinkhanen, waar in de woestijn een beetje begroeiing is, nestelt zich de woestijnsprinkhaan, die profiteert van de nachtelijke dauw. Zodra in de dalen door wat meer neerslag een wat weelderiger begroeiing ontstaat, waar 't 's nachts min der koud wordt dan in de erst van de woestijn, is de sprinkhaan erbij. En dan gaat de vermenigvuldiging van het beestje zo hard dat de uitdrukking „bij de konijnen af' een grove onderschatting is. Eén wijfje legt driemaal rond de honderd eieren, en zelfs als maar een deel van de sprinkhanen overleeft, ontstaat binnen de kortste keren een zwerm van ettelijke mil joenen. Bestrijding En die kan zich razendsnel verplaatsen, meeeedreven in de wind. Vocht is dus een levensvoorwaarde voor de sprinkhaan, en het lijkt ook niet helemaal toevallig dat op de zevende plaag uit Exodus (de hagel), de achtste (sprinkhanen) volgde. Zwermen sprinkhanen zijn niet of nauwe lijks te bestrijden, zodat alle aandacht wordt gericht op het opsporen var. de broedplaatsen. Vanuit de lucht en vanuit de ruimte wordt vastgesteld, waar in aanleg de sprinkhanen zich kunnen gaan nestelen, cn daar moet actie ondernomen worden. Moei lijkheid op het ogenblik is dat door het uitblijven van een sprinkhanenplaag gedu rende zestien jaar, de bestrijders op hun lauweren zijn gaan rusten. Daarbij komt, dat in het brandpunt van de huidige plaag, de Hoorn van Afrika, ver schillende oorlogen tegelijk woeden. Rege ringen daar hebben wel wat anders aan hun hoofd dan het bestrijden van sprinkhanen, en dat is één van de bijkomende redenen dat het zover heeft kunnen komen. Van bovenaf vastgestelde verdachte plekken moeten door deskundigen worden bezocht; oorlogvoerende landen voelen daar weinig Bovendien is er. zoals zo vaak bij dit soort zaken, lang niet genoeg geld beschikbaar. De sprinkhaancontrole-organisatie voor Oost-Afrika (DLCOEAt bijvoorbeeld heeft een begroting van 7 miljoen gulden per Jaar. terwijl de sprinkhanen jaarlijks voor hon derden guldens schade kunnen aanrichten. Met wat geld en politiek evenwicht zou aan duizenden jaren van teistering door sprink hanen een einde kunnen komen. Ook een sprinkhanenplaag is een vorm van onder ontwikkeling; voorkomen is beter dan be strijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7