Van der Luit 'Groene hart' Leiderdorp wordt dit jaar voltooid Meeste hofjes 'redelijk' Blazersprogramma wekte verwarring •''lOTTlïï ENORME OPRUIMING Houtkamp: groot natuurproject in stedelijke omgeving Mogelijkheden voifi' recreatie rondom steden uitbreiden Hardon ontkent dubieuze rol stadsontwikkeling KORT Begrafenissen-Crematies In Zeeland 10.000 illegale runderen Demonstratie van welzijnswerkers 4500,- 4500,- 2995,- 3250,- 2150,- 750,- 750,- woensoag 17 januari 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET H door Haro Hielkema LEIDERDORP In het langzaam maar zeker met nieuwe woningen uitdijende Leiderdorp zal in de komende maanden een groot natuurproject gereed gemaakt worden: de Hout kamp. het „groene hart" van de gemeente. Een aanzienlijk deel van het ongeveer twintig hectare grote project is al geruime tijd „in gebruik", de vijlde en laatste lase is vrijwel gereed voor de uitvoering. „Centrumpark" is de benaming ook wel voor de Houtkamp, waaraan al meer dan tien Jaar gewerkt wordt. In de loop van de zestiger Jaren, toen Leiderdorp aanzienlijk minder Inwoners had dan de huidige 20 000 en de forse uitbreiding nog voor de deur stond, was de Houtkamp een landbouw- en weidegebied: de Mun- nikenpolder met de Munnikenweg als een van de oudste bedijkingen in Nederland. De plannen voor het groene hart van de groeigemeente werden des tijds ingegeven door de vrees voor versnippering van het groen, wan neer het „overal, maar nergens posi tief aanwezig" zou zijn. In de oor spronkelijke stukken werd gespro ken over de aanleg van een park of bos, „dat moet kunnen uitgroeien tot een markant complex." „Groen" „Vanuit de gedachte dat Leider dorp stedebouwkundig gezien een wijk van Leiden is, bestond de vrees of men wel kon voldoen aan de normen van groen in de plannen," licht J van den Berg de historie toe. Van den Berg is werkzaam op het gemeentehuls In Leiderdorp en be last met de coördinatie van de vijf de fase van de Houtkamp. „Vroeger werd met „groen" al een grasveldje en struiken bedoeld. Dat noemen wij nu „blokgroen" Maar binnen een stedelijke wijk als Leiderdorp is gezocht naar een groter geheel, om dat blokgroen alleen te weinig is. Als bewoner beleef Je dat groen te weinig; dat geeft toch te weinig con tact met de natuur." In de beginfase werd een plan op gesteld. dat meer functies aan het recreatiegebied toedacht dan er uit eindelijk zullen komen. In .het park. dat aan drie kanten door woonwij ken en aan de vierde zijde door de belangrijke verkeersweg Engelen- daal wordt omgeven, zou aanvanke lijk het nieuwe raadhuis een plaats krijgen. Ook was een sporthal inge tekend en werd ruimte gereserveerd voor een verkeerstuin annex school tuin. waarin een „bijna-echte entou rage" zou worden gecreëerd op een schaal, die kinderen kunnen bevat ten: een klnderstad, waarin scho liertjes rondrijden. Raadhuis Maar voor de verkeerstuin was geen geld. voor een sporthal heeft Leider dorp te weinig inwoners (de ge meente moet het doen met sportza len) en het raadhuis komt niet aan de rand van het park. maar in het nieuwe plan Winkelhof langs de En- gelendaal. Een kinderboerderij kwam er wél, „om de vervreemding tussen het stadskind en het dier tegen te gaan", zoals de opzet was. De aan wezigheid van een oude boerderij vergemakkelijkte de verwezenlij king van de plannen. Andere ideeën om in het fraaie gebouw een oud heidskamer, een prentenkabinet en een theeschenkerij onder te bren gen, zijn niet verder uitgewerkt ook al weer om financiële redenen. In de Houtkamp is verder een speel- en ligweide aangelegd; een speel plaats waar kinderen kunnen ravot ten. hutten bouwen en graven, wordt volop gebruikt; en ook voor honden is een eigen domein gereser veerd, als ze tenminste niet van het hele park gebruik maken. Heemtuin Klapstuk van de Houtkamp, dat ook een café-restaurant bevat (ook hier was er aanvankelijk een ambi tieuzer plan voor een parkpavil joen), is de heemtuin, een park waarin de natuur de vrije loop gela ten wordt. De Leiderdorpse tuin, die in de regio erg hoog aangeschreven staat, is een glooiend terrein, aange legd met verschillende grondsoor ten en getooid met plantengemeen schappen: groepen planten, die in elkaar overlopen en zo een natuur lijk landschap vormen. Een deel van het park is geschikt gemaakt voor de vegatatie van de hogere gronden. Het is een beuken-elken- bos met omringend struweel en een zandvegetatie. De heemtuin ls aan gelegd „om zo veel mogelijk ver schillende omstandigheden te cre- eren, zodat er voor vele plantesoor- ten een plaatsje gevonden kon wor den." schrijven de medewerkers van de heemtuin, W. Kanbier en A. Rijnthalder, in een begeleidende brochure. „In deze tijd waarin natuurgebie den zeldzamer worden, is de heem tuin een middel om de mens in contact met de natuur te brengen", aldus de medewerkers, die regelma tig een brochure ..Heemkijker" sa menstellen: een brochure, die ge wijd is aan flora en fauna in de tuin. Tal van scholen uit de omgeving vragen om rondleidingen in de tuin, die verder door natuurvorsers en wandelaars graag wordt bezocht. Inmiddels zijn de plannen voor de In de Houtkamp is volop gelegenheid voor schaatsen, sleeën en xelfs langlaufen. In de zomermaanden kan er op de vele waterplassen geroeid worden. laatste fase in een vergevorderd sta dium: de inrichting van het meest westelijke deel van de Houtkamp, dat al sinds 1965 aan z'n lot overge laten is en een verwilderd moeras achtig gebied geworden is. Ideeën voor een grote recreatie vijver en een rioolbergvijver werden een paar jaar geleden aangevallen door de werkgroep „Leefbaarheid" van het Centrum Milieuzorg Leiderdorp, die het ruige gebied zo wilde laten als het was: met een avontuurlijk ka rakter zou het terrein meer betrok kenheid met de natuur bieden dan met een vijver, die overtollig riool water zou moeten opvangen. De gedachten van de werkgroep om de wildgroei te handhaven is in de loop der tijd door de gemeente enigszins overgenomen, al is het plan van de rioolbergvijver niet ge heel verdwenen. „Een paar keer per jaar is er sprake van hevige regen val", legt Van den Berg uit. „We moeten dan dat water kwijt. De riolering kan het niet verwerken, omdat de capaciteit niet afgestemd is op dergelijke hoeveelheden. Voor die gelegenheden is de geplande vij ver een nooduitlaat: overtollig wa ter komt daarin terecht, maar wordt binnen een dag weer wegge- malen. We hebben de vijver zo klein mogelijk gehouden en in het nieuwe plan Buitenhof een grote waterplas gereserveerd." Boulevard In het nieuwe plan fungeert de Laan van Ouderzorg ten westen van de Houtkamp als centrale as, als scheidslijn tussen hoge flats en het rustieke park. „Boulevard" was aanvankelijk het woord voor een breed plateau langs de grote vijver. „Er is gestreefd naar steeds meer verdichting van het stedelijk groen", zegt Van den Berg, „tot aan de oostrand, in de heemtuin. waar je je buiten waant als je het verkeerslawaai wegdenkt, Het pro- menade-achtige stuk fungeert als verbinding tussen twee winkelcen tra. De meest interessante gedeel ten van het moerasgebied willen we behouden. Er worden eilandjes ge creëerd, die per boot bereikbaar zijn en die je alleen betreedt als je de natuur wilt bekijken. De oude Mun nikenweg loopt dwars door het ge bied; voor een deel is het tracé van vroeger weer hersteld. Ter hoogte van het gemeentehuis komt een uit kijkpunt voor het watergebied." De aanleg van de laatste fase van de Houtkamp, die in februari in de raad besproken wordt, kost een mil joen gulden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De provincie Zu Holland moet doorgaan met de leg van recreatievoorzieningen de rand van stedelijke gebieden. conclusie trekt gedeputeerde dra Borgman uit een onderzoek naar recreatiepatroon van de Zuidholla se bevolking in 1977. LC Uit de cijfers van het rapport, datlegï opdracht van het provinciebesb iuv van Zuid-Holland is uitgebracien blijkt onder meer dat slechts 35 A ste procent van de tochten buiten woonplaats van dagrecreanten opfn terdag langer dan 20 km is. Mees t zijn de tochten korter dan 20 km. bestemming van de weekendrecre n I ten (voorzover buiten de woonplaa is in ruim een derde van de geval) all: meer dan 100 km van de woonplaapt voor ongeveer 45 procent tussen de jn en 100 km en voor 20 procent dich te bij huis dan 20 km. Hoe hoger de maatschappelijke grfati pering is waar mensen zich in bev le| den, des te meer recreëren ze buifre de eigen woonplaats. Ongeveer procent van de Zuidhollandse bev king vindt dat de zomertijd invlc heeft op hun recreatiepatroon: zegt langer weg te blijven en val weg te gaan, aldus het rapport. V Ji gens het onderzoek blijkt verder der meer dat 56 procent van de Zu hollandse bevolking in het vooi zoen tijdens het weekeinde aan dl recreatie doet. in het naseizoen procent. Voor weekendrecreatie z deze percentages respectievelijk en 8 procent. Van de dagrecreanl blijft ruim 60 k 65 procent in de ei( woonplaats, 45 k 50 procent buiten eigen woonplaats maar wel in Zu Holland en 15 procent buiten Zu Holland, waarbij Noord-Brabant Noord-Holland het meest aantreklL) a: lijk zijn. Op een zondag met redel j weer doet 17 procent van de bevr king aan openluchtrecreatie buitp de eigen woonkern. :i( De belangrijkste binnen-activiteit n van de dagrecreanten zijn het afli gen van visites (45 procent) en 1 bezoeken van horeca-gelegenhedi In Zuid-Holland zijn zo'n 180.0^,' slaapplaatsen: gemiddeld worden daarvan slechts 75 a 80.000 door Zuj^ hollanders benut. 'Druk bouwmaatschappij' Het Jullanahofje aan de Zwarteweg, met in het midden een schitterende tuin. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een poging meer lijn te brengen in regelmatig terugkerende discussies over het wel of niet handhaven van hofjeswoningen, heeft de dienst voor de stadsontwikkeling van de gemeente Den Haag een overzicht samengesteld van alle Haagse hofjes. Het gaat daarbij vooral om de bouwkundige staat waarin de hofjes verkeren. Op de lijst die is samengesteld staan maar liefst 110 Haagse hofjes De werkgroep die ln opdracht van b. en w. bezig is geweest met het onder zoek. heeft niet alleen gekeken naar hofjeswoningen die dat predikaat hebben gekregen omdat ze zijn ge sticht uit liefdadigheid. Ook andere woningen die staan aan binnenterrei nen (of in ieder geval niet aan de openbare wegi Zijn in het overzicht meegenomen Volgens de lijst verke ren er van de 110 hofjescomplexen slechts elf in goede staat Een groot aantal (62) staat er bouwkundig „re delijk" voor De overblijvende wonin gen zijn volgens de bouwkundigen van de gemeente in slechte staat, waarvan negen hofjes zelfs als „zeer slecht" worden aangemerkt. Directeur van der 81uys van de dienst stadsontwikkeling zei gisteren bij de presentaUe van de lijst, dat het over zicht „vooral nuttig kan zijn bij het «aken van bestemmingsplannen" ij wees er op dat aan de hand van de lijst bekeken kan worden of meer holjes beschermd kunnen worden door ze bij voorbeeld op de monu mentenlijst te plaatsen. Nu de lijst is opgesteld wil dat echter niet zeggen dat veel meer Haagse hofjes kunnen rekenen op extra beschermmaatrege- len van de gemeente. Inmiddels voeren bewoners van het Jullanahofje aan de Zwarteweg nog steeds een verbeten strijd voor be houd van hun woningen B en w hebben in 1977 beslist het te slopen in het overzicht wordt de bouwkun dige kwaliteit van de woningen dan ook als .zeer slecht" aangetekend maar de bewoners vinden dat het complex nog best een UJdJe kan Ze hebben advocaat van mr L van Helj- nlngen in de arm genomen om hun belangen te behartigen Bovendien hebben de bewoners zelf een ..alter natieve begroting" gemaakt om het hofje zo goedkoop mogelijk op te knappen ADVERTENTIE Rouwkamers te Leiden en Wassenaar Transporten in binnen- en buitenland Leiden, Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432 2300AK Leiden, telefoon 071-14 26 44* Wassenaar. Deijlerweg 127, telefoon 01751-1 24 36 Katwijk. Heinsiusstraat 10. telefoon 01718-1 51 85 Voorschoten.Hyacinihsi raat 7, telefoon 01717-59 85 GOES Er zou een eind gemaakt kunnen worden aan de schadelijke gevolgen van het illegaal invoeren van runderen uit het buitenland, door alleen aan erkende Nederlandse stie- renmesterijen toestemming te geven dit soort dieren in sterk geïsoleerde bedrijven op te fokken Dat zou dan moeten gebeuren onder streng toe zicht van de veterinaire inspecties. Volgens dr J Tesink. directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, lopen er alleen al in deze provincie zo'n tienduizend illegaal in gevoerde runderen rond. Die Illegale runderen zijn niet voor zien van een officieel gezondheidscer tificaat. Zolang het om mannelijke dieren gaat. die in sterk afgescherm de stlerenmestertjen worden opge fokt, waarna ze rechtstreeks naar het slachthuis worden vervoerd, kan het voor de volksgezondheid geen kwaad. Eenvoudig misdadig is het volgens de heer Tesink echter als het om de illegale invoer van vrouwelijke dieren gaat. Deze kunnen namelijk heel ge makkelijk besmettelijke ziekten, die met veel overheidsgeld worden be streden. op andere dieren over brengen Sommige soorten buitenlands slacht vee leveren ;n verband met de kwali teit van het vlees, dat malser en sap piger is dan dat van het Nederlandse rundvee. 40 cent tot een gulden per kilo geslacht gewicht meer op. Voor veehouders betekent dat een zeer aantrekkelijke zaak. zegt de heer Tesink DEN HAAG De Indruk dat de Haagse dienst stadsont wikkeling bij de behandeling van grootscheepse bouwplan nen voor de Grote Markt straat/Wagenstraat een du bieuze rol heeft gespeeld, is volgens wethouder Hardon van ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing volstrekt onterecht. Zoals deze krant zaterdag meldde is met name de bewonersorganisatie 't Oude Centrum van mening dat de dienst op de hoogte moet zijn ge weest van de door de bouwmaat schappij MAVOB in opdracht van Shell-pensloenfonds ontwikkelde plannen, zonder deze informatie in te brengen ln het overleg met de bewo ners over het bestemmingsplan voor de wijk. Uitlatingen van de MAVOB en architect Ellerman bevestigden die opvatting. De MAVOB heeft door vorige week zonder medeweten van de gemeente de plannen bij de overleggroep met de bewoners op tafel te leggen op een bepaalde manier druk willen uitoefe nen, aldus Hardon. „Ik kan me voor stellen dat de bewoners verrast wa ren. Dat ze het gevoel van een overval kregen en dat de suggestie gewekt werd dat ze direct moesten be slissen." Hardon ontkent ten stelligste dat de dienst stadsontwikkeling al lang van de nieuwe plannen op de hoogte was. Hij stelt dat men steeds is uitgegaan van de voorlopige schetsen, die in april 1977 ook ln de pers zijn gepresenteerd door de MAVOB en het Sljthoffconcern. Omdat het om „Ingrijpende plannen" ging stelde het college van b en w toen een werk groepje van ambtenaren samen, dat volgens de wethouder moest bezien ln hoeverre de plannen strookten met de gemeentelijke filosofie voor bouw in de binnenstad. Besloten werd het gebied als laatste te behandelen in het overleg over het bestemmings plan. Medio vorig Jaar heeft b en w er aldus de wethouder bij de initiatiefnemers op aangedrongen snel met definitieve bouwplannen te komen, opdat die nog konden worden opgenomen in het bestemmingsplan dat op 19 maart aanstaande ter visie moet wor den gelegd. Men kreeg ln oktober te horen dat de plannen niet tijdig ge reed konden zijn. Toch zag de dienst stadsontwikkeling zich op 15 decem ber plotseling nieuwbouwplannen voorgeschoteld, die groter van opzet waren dan de eertijds gepresenteerde voorlopige schetsen en op meer pun ten van het Inmiddels bijna gereed Zijnde bestemmingsplan afweken. Men besloot de punten waar men moeite mee had zo snel mogelijk met de architect te bespreken, waarna zowel de overleggroep ais de diverse raadscommissie er nog over zouden kunnen discussiëren, aldus Hardon. Waarom de MAVOB met deze manier af presentatie druk zou hebben willen uitoefenen laat de wethouder tn het midden. ..Maar de gemeente wenst verschoond te blijven van drukmid delen die een goede besluitvorming onmotrelilk maken", benadrukt hij STUDIEFINANCIERING Het Maatschappelijk Advies en Informa tie Centrum (MAIC), Tasmanstraat 182, Den Haag organiseert deze week (tot en met vrijdag) een informatie- week over hoe en waar een toelage moet worden aangevraagd voor de diverse soorten onderwijs. Die aan vragen moeten deze maand worden ingeleverd. Het MAIC is de hele week voor vragen over dit onderwerp be reikbaar. NELLY HAGE De kunstenares- se Nelly Hage exposeert deze maand in het Haags Cultureel Trefpunt. Laan van Meerdervoort 16 in Den Haag. De expositieruimte is op werk dagen van 9 tot 16, op maandagavond van 19.30 tot 21 uur en op zaterdag van 10 tot 12 uur geopend. EUTHANASIE Mevrouw dr Van de Weg uit Dordrecht bezoekt vandaag de Naaldwijkse afdeling van de Nederlandse Christen Vrouwen bond in de Ontmoetingskerk. Zij zal het hebben over „euthanasie". (20 uur). COC Het Haagse COC (Neder landse vereniging tot integratie van homosexualiteit) houdt vandaag een thema-avond over „verslaving" in de ruimste zin des woords in het trefcen trum Feniks. Stationsweg 112-114 (20.15 uur). Er komt een spreker van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. DS. VAN DEN BERGH De her vormde mannenverenlging „Calvijn" ontvangt vanavond op haar jaarver gadering (20 uur) ds. Van den Bergh voor een lezing in het wijkgebouw Maranatha. Gevers Deynootweg 25 in Schevenlngen. REüNIE Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Prins Mauritsschool, Kerklaan 144 in Rijs wijk wordt er vandaag van 17 tot 21 uur open huis gehouden voor alle oud-leerlingen en -onderwijzers van deze school. door Adr. Hager DEN HAAG Franz Krom mer moest het in de program matoelichting van het conert door het Nederlands Blazers Ensemble ontgelden. De toe lichting vermeldde maar liefst drie geboortejaren na melijk 1759, 1760 en 1957. Bo vendien was er sprake van zowel Partita opus 79 in Es als van Nonet opus 79. Het maakte ook een wat ongewone indruk dat de bij de ingang aange plakte programmawijziging uiteinde lijk niet bleek door te gaan. Het con cert vond plaats in de Nieuwe Kerk onder de titel „Wenen, 1800, onge veer en omvatte werken van Krommer, Drpschetzky, Beethoven en Mozart. De Tsjech Krommer werkte in Wenen aan het keizerlijk hof, hij mocht zich zelfs de gunsteling van keizer Wil helm de Tweede noemen. Hij is. als zovelen van zijn componerende tijd genoten. niet ontkomen aan de in vloed van Mozart en Haydn en daar van getuigt ook zijn opus 79. Doordat de leden van het Nederlands Blazers Ensemble ook de Serenade nummer 22 K.V. 375 van Mozart speelden, werd het overduidelijk dat zo'n Krommer eigenlijk een typische gelegenheidscomponist was. Hij is in de schaduw van Mozart gebleven en toch eigenlijk niet ten onrechte, al kan men hem niet geheel en al een eigen stijl ontzeggen. Dat geldt ook voor Drpschetzky, een paukenvir oos, die zo in de ban was van 1 oeuvre van Haydn, dat hij de orato „Die Schöpfung" en „Die Jahres2 ten" voor blazers bewerkte. In de Partita in G, een sextet, alcft1 de toelichting, doch door vijf bla uitgevoerd, verloochent hij die wondering voor Haydn niet, werkje waarin de spelers stuk v< stuk verdwijnen en de fagottist alle achterblijft. Vierde werk op het p 1 gramma het Rondino van een jarige Beethoven, geschreven voor keurvorst Max Franz, een werk v een voor Beethoven haast ongeken charme en elegance. De vertolkingen blonken uit door p fectie, beheersing van de mater prachtig uitgebalanceerd samensj en aangename welluidendheid. belangstelling voor dit concert do negen vakbekwame blazers had in goed verwarmde en niet tochti Nieuwe Kerk best groter mogen z a Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De landelijke act groepen in de gezinszorg, het socia cultureel werk, het algemeen ma ,j schappelijk en het bejaardenwe gaan dinsdag 30 januari in Den HaL demonstreren voor meer werkge genheid in het welzijnswerk. Op dag zal de Tweede Kamer de bei ting van CRM behandelen en de zijnswerkers willen dan op het nenhof hun kritiek laten horen op voorstellen. Bl op I SYNTHESIZERS 20 tot 25% korting, o.a. ARP-FARFISA-THOMAS Op onze NIEUWE ORGELS 10 tot 25% korting Verder diverse occasions w.o. Hammond H 100 toonwiel met les/ie 122; Hammond 5122 van. voor WURLITZER 4040 S 4750,- 2250,- MARK 1000 2000,- ƒ1495,- KAWA1100 (lesorg 4290,- 3000,- SOLINA B 206 3995,- 2995,- SOLINA C 112 3150,- EMINENT 510 6095.- 3750,- RIHA SYNTONE THOMAS 1265 THOMAS 252 THOMAS 445 SOLINA TL met ritme OPTIGAN PHILICORDA, 2 klavieren 6745.- 6595,- EMINENT 500 f 4575.- ƒ1000, Verder opruiming bladmuziek 10% korting B'l aankoop nieuw orgel 3 maanden gratis privé lea; X Bankje en hoofdtelefoon gratis! mta 2 jaar garantie. i BRANDS ELEKTRONISCHE ORCELS dun haag kun vuil meerdervoort 570 tel 070-392279

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6