Fristoe... da's een lekker vla- achtig, lekker frissig instant dessert.! l tisto K eigenaren vrijkomen woonruimte redesmacht Mariniers naar Libanon zenden is onmogelijk Invasie vrachtwagens in Europoort Vi I z_jl l^orderingsbevoegdheid gemeenten wordt uitgebreid KVP overheerst binnen het CDA Minister Van der Klaauw: Bulgaarse chauffeurs stranden door staking in Engeland 'n BLOEMEN GROET per post ENSDAG 17 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE .maar lekker t fris zoals Met wat melk. /f" worden wij niet dikkig. .maar een lekker vla-achtig.v f j VB eventjes kloppen. .en lekker y frissig toetje. J J 0 O Borden leeg? Fristoe toe! Uit één pakje vullen wij hm.mc-nsm.uk I v«, ir,sse bak,es. 0 0 TJ ?nst ^an onze parlementsredactie n ^EN HAAG De regering wil leegstand van woonruimte registreren. Eigenaren van panden je leegkomen moeten dat binnen twee maanden melden. Gemeenten van meer dan 25.000 woners moeten daarvan in een register aantekening maken en na verloop van vier tot zes baanden gemotiveerd aangeven of zij al dan niet tot vordering van de leegstaande ruimte neergaan. De vorderingsbevoegdheid wordt uitgebreid. d grote lijnen zijn dit de belangrijk st zaken, die te vinden zijn in het twerp voor een leegstandwet, dat teren door staatssecretaris Brokx a volkshuisvesting en ruimtelijke €i Bening en minister De Ruiter van a title bij de Kamer is ingediend. volkshuisvesting en justitie, waarin zij lieten weten het kraken van woon ruimte te beschouwen tegen de ach tergrond van woningschaarste en leegstand. De bewindslieden zeiden te willen streven naar een beperking van langdurige leegstand van pan- den, die geschikt zijn voor bewoning, wetsontwerp houdt verband met Op deze wijze zou tevens een belang- zogeheten anti-kraakwet, waarvan rijke aanleiding om panden te kraken behandeling door de Eerste Ka- kunnen worden weggenomen, is aangehouden in afwachting de nu ingediende leegstandwet. Het nieuwe wetsvoorstel gaat verder gebeurde naar aanleiding van dan een reeds eerder ingediend ont- brief van de bewindslieden van werp-leegstandwet van de hand van oud PvdA-Kamerlid Jan Schaefer. Zijn initiatief-voorstel is op dit mo ment nog in behandeling bij de Twee de Kamer. Van de zijde van de PvdA- fractie viel te vernemen dat een aan tal zaken in het nieuwe ontwerp zeker als goede aanvulling beschouwd kun nen worden. maken gemeenten gebruik van een bevoegdheid uit de woonruimtewet van 1947. Deze wet zal op een aantal punten worden verbeterd. Gemeen ten mogen na wetswijziging ook vor deren ten behoeve van niet met name genoemde woningzoekenden. Daar mee wordt een groot struikelblok, dat tot op heden gemeenten vaak deed afzien van vorderen, weggenomen. AMSTERDAM (ANP) De KVP domineert het CDA. Dat zegt 85 procent van de ARP-stemmers en 85 procent van de CHU-stemmers. Van de KVP-stemmers is 78 pro cent van mening dat de KVP een dominerende rol in het CDA speelt. Dit blijkt uit een opiniepeiling onder 617 Nederlanders van acht tien jaar en ouder naar het image van het CDA. De peiling is, in opdracht van het weekblad De Tijd, in de eerste week van de cember vorig jaar gehouden en wordt deze week gepubliceerd. Van de KVP-stemmers vindt 44 procent de KVP-overheersing van het CDA bezwaarlijk. Die be zwaren worden gedeeld door 65 procent van de ARP-stemmers en 77 procent van de CHU-stemmers. Van de KVP-stemmers zegt 22 procent zich niet te herkennen in bet CDA. Bij de ARP en het CHU liggen deze percentages op 26 en 37 procent. Achttien procent van de KVP-stemmers vindt dat het CDA uit elkaar moet. 14 procent van de ARP-stemmers en tien procent van de CHU-stemmers denken er ook zo over. De helft van de ondervraagde ARP-stem mers vinden dat het CDA moet blijven, waarbij rekening gehou den moet worden met de afzon derlijke partijen. Bij CHU en KVP-ondervraagden lag dit per centage op respectievelijk 48 en 36 procent. Het CDA moet blijven zonder verder te letten op de af zonderlijke partners, vindt 44 procent van de KVP-ers, 42 pro cent van de CHU-ers en 36 pro cent van de ARP-ers. De ondervraagden is ook de vraag voorgelegd of ze het eens zijn met het abortus-wetsont werp van deze regering. 63 pro cent van alle ondervraagden is het niet. of maar voor een deel eens met de inhoud. 34 Procent ziet het in grote lijnen wel zitten of is het er mee eens. Voorwaarden Koppeling ngöVervolg van pagina 1 d4 soldaten zitten nu in Zuidlaren lat ze dan dicht bij hun huis gele- aa i zijn en het merendeel is dan ook laibmstig uit de noordelijke provin- Naar schatting heeft minder dan helft een bereidverklaring voor r VN-opdracht afgelegd. »oed t*1 r fc 1 maart moet de eerste lichting zijn voor vertrek en op 1 mei de volledige eenheid zijn inge- De voorbereiding moet snel ge gleden. Ondermeer dient het mate- in de witte VN-kleur te worden ihilderd en de sanering van de latengebitten moet ook in snel ,in PO geschieden. De militairen krij- nog een aangepaste oefening en rechtspositie wordt nader beke- Over zaken als huisvesting in iwen of tenten en faciliteiten, ide de precieze taakomschrij- is nog weinig of niets bekend, of volgende week gaat een klei- ferkenningsploeg poolshoogte ne- De soldaten krijgen gedurende halfjaarlijks verblijf (waarna ze den afgelost) zeven dagen betaald maar ze moeten wel in de rt van hun eenheid blijven. In erland komt een moedereenheid er leiding van overste H. D. Aal het 43ste pantserinfanteriebatal- jij te Assen en er komt een recht- ii1 ekse telefoonlijn met een 24-uurs- oh tting. on ficionel Tjassens baseert zijn indruk CS er onder de soldaten wel animo ;h#st om mee te gaan. op het feit dat r jieen eerste voorlichtingsbijeen- et ^t op zijn vraag wie niet mee n minder dan tien procent de opstak. Daar staat echter te- iver dat maandag een enquête in' gehouden onder honderd man at tachtig procent twijfelde. Lui- H nt-kolonel E. H. Lensink, com- dant van het 44ste bataljon, t de enquête echter niet repre- atief en op een verkeerd moment ïuden. Wellicht brengt een enquè- lie de soldatenvakbond WDM laag houdt meer duidelijkheid, de uitkomst gaan we morgen de minister van defensie.'' aldus st >M-secretaris Jaap van Yperen. er WDM wil bijeenkomsten beleg- eq gen waarbij tevens politieke organi saties aan het woord komen, die bij het Midden-Oostenconflict betrok ken zijn. De legerleiding heeft gezegd hun geen strobreed in de weg te zul len leggen, maar de bijeenkomsten zullen op grond van een ministeriële beleidslijn niet in de kazerne mogen worden gehouden. De politieke mening van de soldaten zelf zal geen rol spelen bij hun uitzen ding, maar er wordt van hen wel verwacht dat ze tijdens hun verblijf in Libanon hun eventuele politieke voorkeur voor zich houden. Naast twijfel en tegenzin zijn er overi gens ook veel positieve geluiden, om zeer uiteenlopende redenen, van avonturierszin tot principiële stel- lingname. De socialisten maken echter bezwaar tegen de koppeling, die in de ont- werp-wet wordt gemaakt tussen de bestrijding van de leegstand en het via de strafwet verbieden van kraken. Het handhaven van deze koppeling maakt het voor de PvdA-fractie on mogelijk om te zeggen, dat men nu maar met het regeringsontwerp ver der moet gaan. In het commentaar van de CDA-spe- cialist Scholten wordt met instem ming geconstateerd, dat in het ont werp de leegstand-materie in CDA- geest is aangepakt. In het bijzonder is hij ingenomen met het feit, dat ge meenten niet alleen een vorderings bevoegdheid wordt gegeven, maar onder omstandigheden zelfs een vor deringsplicht. Ook de WD staat positief tegenover het uitgangspunt, dat onnodige leeg stand moet worden aangepakt in die gebieden waar woningnood heerst. Wel vraagt WD-woordvoerder Pol de Beer zich af of registratie van leeg stand niet eenvoudiger kan geschie den via het gemeentelijk energiebe drijf. omdat leegstaande woningen niet meer aangesloten plegen te zijn. Om leegstaande panden te vorderen Tevens wordt daarmee het vorderen van duurdere en grote woonruimte mogelijk, omdat ook verschillende personen gezamenlijk een pand kun nen huren. De regering is voorts van plan, zo blijkt uit het wetsontwerp, het probleem van langdurig leeg staande (vaak oudere) bedrijfspan den aan te pakken. Wanneer zo'n gebouw met betrekke lijk eenvoudige middelen voor huis vesting geschikt is te maken, zou de gemeente moeten proberen het pand te huren of te kopen. De regering wil daarvoor wel strenge voorwaarden stellen. Zo zal het pEuid constructief „goed" moeten zijn en er zal gelet moeten worden op investeringskos ten. In het wetsontwerp is een garan tie opgenomen, dat het rijk onder bepaalde voorwaarden kan deelne men in de uiteindelijke exploitatie kosten van dergelijke panden. In het wetsontwerp is tenslotte een strafbepaling opgenomen voor eige naren, die geen gehoor geven aan de meldingsplicht. Gemeenten met min der dan 25.000 inwoners zijn niet ver plicht een registratiesysteem op te zetten voor leegkomende panden. Zij kunnen zelf beslissen of zij van de in de leegstandwet geboden mogelijk heid gebruik maken. Op verzoek van de gemeenteraad kan de kroon aan gemeenten met 25.000 of meer inwo ners ontheffing verlenen van de regis tratieverplichting, bij voorbeeld, om dat in de betrokken gemeente geen woningtekort is. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) meent dat het niet mogelijk is Nederlandse commando's ot mariniers naar de vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon te sturen. Deze speciale troepen zouden, omdat ze beter geoefend zijn, de plaats in moeten nemen van het nu voor Libanon aangewezen 44ste pantserinfanteriebataljon uit Zuidlaren. Minister Van der Klaauw wijst deze suggestie, afkomstig uit de Tweede Kamer, echter van de hand. Met name de voorzitter van de defensie commissie van de Kamer, het PvdA- Kamerlid mr. K. de Vries heeft twij fels geuit of de uitzending van het bataljon uit Zuidlaren wel verant woord is. „Deze jongens zijn er veel minder op getraind om, zoals in Liba non, met een regelrechte oorlogssitu atie geconfronteerd te kunnen wor den ook al zitten ze in het speciaal voor de VN aangewezen bataljon. Het lijkt me daarom beter zo mogelijk de zwaargetrainde commando's en mari niers in te zetten, aldus de heer De Vries. Minister Van der Klaauw wees er gisteren echter op dat die comman do's goed getraind zijn voor speciale opdrachten maar dat het pantserin fanteriebataljon toch bij uitstek ge schikt is om, zoals in Libanon de bedoeling is, een stuk terrein te bezet ten. Daarbij komt dat de comman do's niet zomaar uit het NAVO-verde- digingsverband kunnen worden los gemaakt. Ook het bataljon uit Zuid- laren heeft die NAVO-taak, maar bij de NAVO is er rekening mee gehou den dat dit bataljon voor VN-op- drachten kan worden onttrokken aan de gemeenschappelijke verdediging. Volgens minister Van der Klaauw is het ook niet mogelijk om de zeshon derd tot zevenhonderd Nederlandse militairen die de Verenigde Naties in Libanon nodig heeft, uitsluitend uit beroepsmilitairen te laten bestaan De opbouw van de Nederlandse krijgsmacht als gemengd beroeps- en dienstplichtigensysteem heeft tot ge volg dat er eigenlijk geen beroepssol daten zijn. De beroepsmilitairen zit ten voornamelijk in kaderfuncties. Minister Van der Klaauw vindt het verwijt vanuit de Tweede Kamer dat het kabinet eerst met de Kamer had moeten overleggen alvorens tot uit zending naar Libanon te besluiten, niet terecht. Hij wees erop dat al vanaf de zestiger jaren het bataljon Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Onder invloed van de stakingsacties in Engeland, waardoor onder andere het vrachtverkeer tussen dit eiland en Rotterdam stagneert, heeft het industriegebied Europoort/Botlek momenteel te kampen met een invasie van vrachtwagencombinaties uit Bulgarije. Op en rond de aan- en afvoerwegen hebben zich inmiddels ruim 160 trailers met de bijbehorende bemanning gestationeerd in afwachting van de dingen die gaan komen. Volgens de Rozenburgse poli tie is .een dergelijke invasie uitzonderlijk te noemen. Een woordvoerder voorspelde dat het aantal gestrande chauf feurs nog kan oplopen tot 250. De chauffeurs bivakkeren overwegend in hun auto's, ze slapen erin en koken hun ei gen potje op meegebrachte provisorische primusstellen. Voor wat betreft de provian dering zijn zij aangewezen op de weinige eethuizen in het Europoortgebied. De indruk bestaat dat zij maar heel wei nig geld te verteren hebben. Ze behelpen zich met brood, en af en toe een zak friet. Sommige chauffeurs zijn in hun ijver om aan behoorlijk voedsel te komen, overgegaan op het strikken van de veel vuldig rondlopende konijnen. Van enige sanitaire facilitei ten is geen sprake. De Rozen burgse politie heeft inmiddels een verzoek tot de gemeente Rotterdam gericht om vuil- stortcontainers in het gebied te plaatsen. De behoefte word in greppels rond de wagens gedaan; men wast zich zo goed en kwaad als mogelijk onder de huidige weersom standigheden met (koud) wa ter en sneeuw. Communicatie met de chauffeurs, die zich zo op het oog weinig van de si tuatie aantrekken, is uiterst moeilijk. Een enkeling spreekt een paar woorden Duits maar in het algemeen probeert men vragenstellers te ontvluchten. Na enig aan houden verwijzen sommigen van hen naar het internatio naal expeditiebedrijf Willi Betz. Een zich als directeur opwerpend personeelslid van dit bedrijf, waarvan de hoofd vestiging zich in Reutllngen (Duitsland) bevindt, toonde zich uiterst karig waar het gaat om het verstrekken van Informatie. Stagnatie Die zegsman stelde vast dat er „niets aan de hand was." Vol gens hem was er sprake van een stagnatie van de goede renstroom die overigens niet uit Engeland zou moeten ko men. De stagnatie zou zich het afgelopen weekeinde heb ben voorgedaan en inmiddels zijn verholpen. De woordvoerder voorspelde dat de chauffeurs binnen en kele dagen weer kunnen ver trekken. Het transportbedrijf treedt op als contactadres voor de Bulgaarse vrachtwa genchauffeurs. Bij aankomst moeten de Bulgaren zich mel den en krijgen instructies voor wat betreft de verdere reis. Volgens mededelingen van de eigenaar van het weg restaurant De Pionier aan de Elbeweg (op het parkeerter rein voor zijn zaak stonden gisteren ruim honderd combi naties) zouden zeker vijftig chauffeurs al sinds de kerst dagen in Europoort bivak keren. Een zegsman van Transport Ferry Service, het bedrijf dat vrachtdiensten heeft op Enge land, weersprak het bericht dat de Bulgaarse auto's via deze lijn aan lading worden geholpen. Volgens de zegs man wordt alles vla Willi Betz geregeld. Op overslagterreinen zou uit in Zuidlaren voor VN-opdrachtcn is aangewezen en dat alle politieke par tijen het daar altijd mee eens zijn geweest. De ministers Van der Klaauw en Scholten (defensie) zullen op 25 Janu ari de beslissing over Libanon nader bespreken met de Kamercommissie van buitenlandse zaken en defensie. Daar zal door de Kamer ook de vraag aan de orde gesteld worden waarom precies Frankrijk heeft besloten zijn troepen uit Libanon terug te trekken. Volgens sommige berichten zou dat mede het gevolg zijn van de chaoti sche leiding die aan de VN-troepen- macht wordt gegeven. De Nederland se regering en ook de VN-secretaris- generaal Waldheim hebben van Israël en de Libanese regering bericht ge kregen dat er geen bezwaar tegen Nederlandse troepen bestaat. Minder duidelijk is echter hoe dat precies is ten aanzien van de direct strijdende partijen, de Libanese christenen en de Palestijnen in Libanon. ADVERTENTIE Een beeld van door de Engelse staking gestrande vrachtwagens in het Europoortgebied. Engeland afkomstige lading worden overgeladen in de Bul gaarse vrachtwagens om ver volgens naar het achterland te worden gebracht. Ook bij North Sea Femes, met eveneens veerdiensten op Engeland, bleek men weinig mededeelzaam waar het ging om de gestrande Bulgaarse chauffeurs Bij de vervoersfe- deratie NW in Utrecht was men gisteren niet op de hoog te van de „kamperende" Bul garen. „Dit soort zaken gaan in feite buiten ons om. De chauffeurs zullen zich ook niet zo snel tot ons wenden. Zouden zij dit doen, aan is het nog maar zeer de vraag of wij als vakbond iets voor deze mensen kunnen doen. Bij eventuele klachten zijn ze aangewezen op hun werkge ver of organisaties in hun ei gen land", zo zei een NW- woordvoerder Fleurop interflora lost dat mooi voor u op. Stuur de begunstigde in Nederland een Fleurop-Bloemencheque En stuur naar t buitenland. waar dan ook, een internationale Flora Cheque, kiest men blij zijn eigen bloemen u èn zij gelukkig* Fleurop interflora overbrugt alle afstanden tussen mensen, steden en landen. Fleurop interflora staat garant voor uw bioemengroet J Konlnglnne

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3