Vertrek van sjah lost crisis in Iran niet op olitiebond wil af in snelvuurwapens Kiesuwkado n n Actie Israël in Zuid-Libanon J Weigering VN-leger voor krijgsraad Carrières Paus moet ingrijpen i deze krant Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Veel bewolking Gijsen verbiedt oecumenische gebedsdienst ege panden moeten worden aangemeld [loden bang Iran axon naar fitte Huis irdbeving in in: ruim inderd doden litenlanders tl op oerwoud Autobus in brand Tankwagen bij camping-ramp was overbelast Trouw Bij alle gebeurlijkheden Bezorg Irouw een nieuwe abonnee Trouw 37STE JAARGANG NR. 10658 - WOENSDAG 17 JANUARI 1979 HET WEER Veel bewolking met vooral in Holland en Zeeland sneeuw of ijzel. Tot matig of krachtig toenemende wind uit zuid tot west. Maximumtemperaturen van ongeveer min twee graden in Limburg tot drie graden aan zee. Morgen en overmorgen Kans op sneeuw en lichte tot matige vorst. Zonop: 08.39 onder 17 02 Maan op: 22.41 onder: 10 42 PAGINA 2: PAGINA 3: 'agina 4: )KON-televisie over Sowjet-kinderen PAGINA 7: pAGINA economie: (oor Enka geen teer ten goede 'agina sport: Moskou-boycot lelft München an revanche Pagina service: ^interkost, weer, feuilleton, el, radio- en tv-program- strips. door James Dorsey TEHERAN De sjah is verdwenen uit Iran. Hij vertrok gistermiddag met keizerin Farah Dibah naar de Egyptische stad Asoean, waar hij ontvangen werd door president Sadat van Egypte. Het vertrek van de sjah heeft de crisis in Iran echter nog niet definitief opgelost. Het lot van de regering van Sjapoer Bahktiar is zeer onzeker, vooal gezien de voortgaande oppositie van de in Parijs verblijvende Ajatollah Khomeini. Kort na het vertrek van de sjah uit Iran was de hoofdstad Teheran één juichende, toeterende en feestende mensenmas sa. Jongeren rijden hier rond in een militaire jeep. Uit bankbiljetten werd het portret van de sjah weggeknipt en vervangen door de beeltenis van Khomeini. Veel mensen zwaaiden met anjers en gaven bloemen aan de militairen. een onzer verslaggevers ITERDAM Bij de Nederlandse Politiebond en de Algemene Christelijke Polltiefedera- estaan ernstige bezwaren tegen het gebruik van automatische wapens door de politie De brlandse Politiebond, aangesloten bij de FNV, zal waarschijnlijk binnenkort besluiten bewapening af te wijzen. HINGTON (Reuter, UPI) Richard Nixon gaat voor eerst sinds het Watergate- ndaal hem in 1974 daaruit reef voet zetten in het itte Huis. De voormalige nerikaanse president zal mmm nzitten aan een diner ter ge- )j_renheid van de Chinese vice- jfremier Deng Xiaoping (Teng iao-ping). Nixon verwierf :h in het begin van de jaren ventig faam door op bezoek ,^gaan in Peking en zo China ■I zijn isolement te halen. i PRAN (UPI) Het noordoosten Iran is gisteren getroffen door ftrdbeving en volgens voorlopige hten zijn er 129 doden in drie in, zo heeft de Iranese radio ^deeld. eerste officiële bericht over de iving in de streek van Qaen jrgen tegen elf uur onze tijd, io Iran dat het aantal slachtof- de schade „aanzienlijk" wa- De automatische wapens, ook wel snelvuurwapens genoemd, zijn sinds enige tijd in gebruik bij de arrestatie teams van de rijkspolitie. Deze teams, die nu al functioneren in de districten Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Eindhoven, zullen de ko mende drie jaar worden uitgebreid. Een van de arrestatieteams kwam onlangs in actie in Breukelen, bij de aanhouding van vier Zuidmolukkers. Daarbij werd van automatische wa pens gebruik gemaakt. Een van de Zuidmolukkers werd bij de aanhou ding doodgeschoten. De rijksrecher che is nog steeds bezig meteen onder zoek naar de toedracht van die actie. Op verzoek van het congres van de Nederlandse Politiebond (16.000 le den) heeft al een paar jaar geleden een commissie, bestaande uit vuur wapendeskundigen, de opdracht ge kregen een onderzoek naar het ge bruik van snelvuurwapens in te stel len. Volgens de voorzitter van de bond, Leen van der Linden, neigt die commissie ertoe daarover een nega tief advies uit te brengen. De conclu sie wordt in maart verwacht. Ook de 20.000 leden tellende Algeme ne Christelijke Politiefederatie heeft volgens voorzitter H. J. Teeuwen „In beginsel grote bedenkingen" tegen het politieel gebruik van automati sche wapens. Ook bij deze bond is een commissie bezig met een studie van de materie, maar Teeuwen vindt het wat voorbarig al vooruit te lopen op de conclusie waartoe deze commissie zal komen. Het oordeel wordt eind volgende maand verwacht. pleit voor een beter politiedienstpis tool, is blijkens het reclasseringsblad Kri een fel tegenstander van het ge bruik van snelvuurwapens door de politie. Hoekendijk, geciteerd door Kri: „Juist als wapendeskundige ben ik hier absoluut op tegen. En ik weet wat het is, want ik ben zelf scherp schutter op een automatisch wapen. In kringen van de politie vinden velen het maar een gevaarlijke ontwikke ling. Je geeft de politie toch ook geen handgranaat". Zie ook pag. 5. Officieel heet het dat de sjah met vakantie is. Hij werd op het vliegveld Bisschop Gijsen: DEN HAAG Bisschop Gijsen van Roermond ziet het moment komen, dat de paus moet ingrijpen in de Nederlandse kerkprovincie. „Ik weet dat hij de situatie hier uitermate ern stig neemt en detijd is niet ver meer, dat de roomskatholieken van Neder land voor echte keuzes worden ge steld." In een interview met Elseviers Maga zine van deze week heeft de bisschop van Roermond dit laten weten. Hij gaf zijn goedkeuring aan de tekst van het interview de dag na de geheime bisschoppenconferentie die zaterdag in Utrecht werd gehouden. Uitvoerig gaat Gijsen in dit blad in op verschil lende bezwaren die hij heeft tegen de Raad van Kerken, het hoger kateche- tisch instituut in Nijmegen en tegen de abortusetgeving die wordt voorbe reid. Inzake deze laatste kwestie merkt hij op erover te denken een r.k. CDA-lid dat zich inzet voor een vrijere abor tuswetgeving, de sacramenten te wei geren. De bisschop zegt verder eraan te twijfelen of er in het landelijk pastoraal overleg (LPO) wel mensen zitten die werkelijk overtuigde gelo vigen zijn. Gijsen gaat in het kader van het geweten ook in op de kwestie van de homofilie. Hij zegt de communie niet te zullen geven aan homofielen die in gemeenschap inclusief de ero tische leven. „Deze kerk kan dit niet accepteren en jullie als volwaar dige leden opnemen." Mensen die voorbehoedmiddelen gebruiken houdt hij voor dat ze een dwalend gweten hebben. „Het is heel triest dat in feite heel wat bisschoppen dat in de hand hebben gewerkt." Bisschop Gijsen verklaart tot slot dat de paus de Nederlandse situatie ziet als een wereldprobleem. De r.k. kerk werpt nu kwalijke vruchten af en dan moet de paus die verantwoordelijk- leid draagt voor een wereldkerk, zo'n land vragen kleur te bekennen. Meer over Gijsen op pagina 2 uitgeleide gedaan door premier Bakhtiar en door een groot aantal hoge regeringsfunctionarissen. Een groep daarvoor speciaal uitgenodig de journalisten kwam vergeefs naar het vliegveld, want de sjah vertrok zonder de pers nog te woord te staan. houd van de monarchie bepaald niet heeft opgegeven. De sjah zou uiterst bitter zijn over zijn vrienden. Hij wil nu eerst maar eens zien wat de ande ren. de „supermensen" in zijn land weten te presteren. De politieke kringen in Teheran to nen zich uiterst pessimistisch over Bakhtiars kansen van slagen. Tijdens de viering vanhet vertrek van de sjah in de Iraanse hoofdstad gisteren vie len telkens weer tegen Bakhtiar ge richte leuzen te horen. Veel bijval zal het besluit van Bakhtiar om de staat van beleg nu de sjah vertrokken is niet meteen op te heffen, niet krijgen. Vervolg op pagina 7 Ons commentaar staat op pag. 5. Terug Tegenover twee Iraanse journalisten liet de sjah bij zijn vertrek weten: „Wij vertrekken om te rusten, want zoals ik eerder heb gezegd, ik ben moe en heb rust nodig". De sjah be nadrukte dat hij naar Iran terug wil keren. „Ik kan niet voorspellen wan neer ik terug zal keren omdat dit van mijn gezondheidstoestand af zal han gen". Onbekend is op dit ogenblik hoelang de sjah buitenslands wil blij ven. Volgens een officiële Egyptische regeringsverklaring zal hij enkele da gen in Aswan vertoeven. Daar werd hij gisteravond met officieel eerbe toon ontvangen door president Sadat. Waar de sjah van daar uit heengaat is niet bekend. Aangenomen wordt dat hij uiteindelijk in de Verenigde Sta ten zal aankomen. Parlement De sjah sprak verder bij zijn vertrek de hoop uit. „dat de regering erin zal slagen om de schade uit het verleden weer goed te maken en ook om het fundament van de toekomst te bou wen." De sjah laat een regering ach ter die althans formeel vast ln het zadel zit: 149 leden van de majllis stemden voor Bakhtiar, 43 tegen en 13 onthielden zich van stem. Deson danks lijkt het Iraanse regeringsap paraat steeds meer te desintegreren. Vrijwel niemand weet wat er aan de hand is. Regeringsfunctionarissen blijken onvindbaar te zijn. Journalis ten moeten zich voor informatie gro tendeels verlaten op de familieleden van hooggeplaatste vertegenwoordi gers van het bewind. Nu de sjah inderdaad zijn land heeft verlaten is de grote vraag wat er ln Iran gaat gebeuren. Goedingelichte kringen menen dat de sjah weliswaar in een gedeprimeerde stemming is vertrokken maar de hoop op het be- door Jan Sloothaak ZUIDLAREN Soldaten die weigeren uitgezonden te worden naar Libanon ter versterking van de vredesmacht van de Verenigde Naties, lopen het risico dat ze voor de krijgsraad moeten verschijnen. Dit zegt kolonel J. Tjassens, hoofd opera ties van de stal van de landstrijdkrachten. Hij acht de kans hierop echter gering wegens de „geweldige sfeer" die hij had aangetroffen op een eerste voor lichtingsbijeenkomst in de Adolf van Nassaukazerne te Zuidlaren. Aantoonbare medische en sociale re denen om niet uitgezonden te wor den, zullen volgens de heer Tjassens niet tot problemen lelden. Argumen ten als: „Ik heb er geen behoefte aan" zijn echter niet doorslaggevend, hoe wel er naar wordt gestreefd zoveel mogelijk gemotiveerde deelnemers te recruteren. In alle kazernes in Neder land is gisteren opgeroepen zich op te geven. Overigens moet deelname van vrij willigers van elders wel beperkt blij ven. Het mag er niet toe leiden dat de eenheid van het 44ste bataljon wordt „uitgehold", aldus de heer Tjassens. De kern van het bataljon moet dus mee naar de Libanon. Overigens wordt er een compagnie van het 43ste pantserinfanteriebataljon aan het 44ste toegevoegd, terwijl er uit ande re legerafdelingen een aanvulling komt met specialisten. Het Nederlandse detachement wordt het grootste dat aan de VN-vredes- macht (totaal zesduizend man) deel neemt, en het is volgens kolonel Tjas sens het modernst uitgerust. Zo zul len de Nederlanders de enigen zijn met gepantserde voertuigen. „Ook onze bewapening steekt boven de rest uit". De Nederlandse militairen gaan een Franse eenheid vervangen waarvan negen man zijn gesneuveld. Vooral dit laatste heeft onrust gewekt, zowel bij de soldaten zelf als bij hun familie, vrienden en verloofden. „De missie is niet van gevaar ontbloot. Het zou nonsens zijn dat te beweren", aldus de heer Tjassens. Hij wijst er echter op dat de Fransen ln de eerste maand van hun verblijf (ongeveer een Jaar geleden) omkwamen. Sindsdien zijn er geen ernstige schermutselingen ge weest. „Nu is het betrekkelijk rustig". Nederland, dat in 1965 bereidheid uit sprak tot deelname aan VN-missies, heeft al wel meegedaan aan hulp in rampgebieden (India en de Sahel) en ook bereidheid getoond een vredes- opdracht in Namibië te aanvaarden (wat overigens niet doorging). Het nu daadwerkelijk deelnemen aan een vredesmacht is volgens brigadegene raal J. P. A. van Buuren. comman dant van de 42ste pantserinfanterie brigade in Assen, toch wel min of meer als een donderslag bij heldere hemel gekomen. Het aanvankelijke uitgangspunt dat alleen soldaten tn Zuidlaren werden gelegerd als ze een bereidverklaring tot VN-deelname hadden afgelegd, verwaterde ln de afgelopen dertien jaar. Vervolg op pagina 3 Begrip Volgens Teeuwen bestaat er bij zijn bond begrip voor dat de politie zich zwaarder wil bewapenen, omdat zij wordt geconfronteerd met misdadi gers die voor een eenvoudig pistool niet meer terugschrikken, maar rijst daarbij wel de vraag of de politie haar toevlucht moet nemen tot automati sche wapens. De Utrechtse hoofdagent van ge meentepolitie en wapendeskundige P. A. Hoekendijk, die al jarenlang De 31 schoolkinderen, twee docenten en de chauffeur konden gisteren nog tijdig deze autobus verlaten, toen deze tijdens de rit begon te branden. De leerlingen, allen rond de leeftijd van vijftien jaar, behoorden tot de derde klas van de huishoudschool in Ulft onder Doetinchem en waren op excursie naar Zutphen. De autobus brandde geheel uit, maar de oorzaak van de brand is nog niet bekend. MADRID (UPI, Reuter. AFP) Zes mensen leiders en technici van de Spaanse ondernemingen „Cisternas Reunidas" en „Enpetrol" zijn gis teren in staat van beschuldiging ge steld ln verband met de ramp op de camping Los Alfaques in San Carlos de La Raplta. De rechter van instruc tie van Tortosa baseert zich hierbij op „nalatigheid bij het uitoefenen van hun beroep". Bij deze ramp op 11 juli vorig Jaar kwamen meer dan tweehonderd mensen om het leven. Het onderzoek van rechter Augustin Ferrer Barrientos heeft uitgewezen, dat de tankwagen van Cisternas Reunidas" overbelast was en geen veiligheidsklep had. De tank met In houd woog vierduizend kilo meer dan wettelijk is toegestaan. Dit heeft mede door de hoge temperatuur van die dag zo'n hoge druk tot gevolg gehad, dat er uiteindelijk wel een explosie van de tankwagen met pro pyleen moest volgen. De zes beschuldigden zijn al eerder ln een zaak voor de burgerrechter tot de betaling van 1,2 miljard peseta (onge veer 36 miljoen gulden) veroordeeld. De beide ondernemingen zijn even eens veroordeeld tot het betalen van een dergelijke som. Richard Nixon officieel als ex-president op het Witte Huis. Wonderlijk. Maar de gelegenheid is er naar: de even officiële begroeting van China's premier Deng (die tijdelijk nergens was en nog Teng heette toen Nixon in '72 de dooi Inzette). 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ion v.in Duinhoven. Ko v.in Dijk. I letty Blok en Ina v.in F;Lissen Lektuurhangcr(B) Nfxiii meer zoeken naar de krant ol tv-gids Dekoratie!'jute lekiuurlianger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Echt naturel leder met gevlochten koordje Ketting mei armband (D) De nieuwe modetrend: kettingen ami bandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. TEL AVIV, BEIROET (Reuter, UPI) Israëlische militairen; hebben gisterochtend vroeg' vanuit zee een aanval gedaan op een huis dat diende als guerrillabasis van de Palestijnen in het Zuiden van Libanon. Een aantal Israëlische kanonneerboten heeft beschietingen uitge voerd op Palestijnse stellingen. Naam nieuwe abonnee:- Adres nieuwe abonnee:- Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres: •ekijk het nu eens van lit Lies De Israëlische commando-actie werd gisterochtend in alle vroegte uitge voerd bij Ras el Ain, enkele kilome ters ten zuiden van de Libanese ha venstad Tyrus Alle Israëli's keerden weer veilig terug naar hun basis en ook aan de kant van de Palestijnen zouden geen doden of gewonden ge vallen zijn De Israëlische actie was een represaille voor een eerder deze week ondernomen overval op een be jaardentehuis in de Noordisraëllsche plaats MaSlot, die overigens tijdig verijdeld werd. De aanval van de Israëli's had plaats in het gebied in het Zuiden van Liba non dat officieel onder de zeggen schap van de vredesmacht van de Verenigde Naties valt. Momenteel worden voorbereidingen getroffen voor een mogelijke Nederlandse deel name aan deze vredesmacht. Volgeas de Israëli's zijn de afgelopen maan den ongeveer 400 guerrillastrijders van verschillende Pr.lestijnse groepe ringen erin geslaagd zich ln dit gebied binnen te dringen. De Palestijnen waren kennelijk voor bereid op een actie van Israël. Een PalesUJnse woordvoerder verklaarde dat het Palestijnse vuur de Israëli's gedwongen had de wijk te nemen in hun boten. Volgens deze woordvoer der zouden de Israëli's daarbij zware verliezen hebben geleden. Plaats en postcode:. TeL_ De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van'Trouw gratis. Daarna gaai hei kwartaalabonnement automatisch in. me*, als welkomst-voordeel f 7.- korting. Kado naar keuze:DA. B. DC. D. (aankruisen au.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.'000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1