Protest op dak tegen ontslag groepsleiders Goede voornemens; voor 1979? Industriebonden FNV laten eis mogelijk vallen A Van der Klaauw op bezoek in China Die slimme hond al aan't werk gezien? Kritiek op zwakzinnigeninrichting ^^Antwoordcoupon: I Het Redelijk Alternatief 'Kortere werkweek belemmerend' Documenten straks via elektronische weg overgebracht Senaat aanvaardt huurprijzenwet 'Geen inkrimping personeel bij dienst landbouw' Snuffel de kindervriend.' WOENSDAG 17 JANUARI 1979 TROUW/KWARTET P 10 - RH Van onze sociaal-economi sche redactie DRUTEN Bovenop het dak van de tien verdiepin gen hoge personeelsflat van de zwakzinnigeninrich ting Boldershof in het Gel derse Druten zitten sinds gisterochtend telkens acht demonstranten, die protes teren tegen het dreigende ontslag van drie groepslei ders van de inrichting. Ze willen er drie dagen blijven bivakkeren. Met hun nogal koude actie willen de demonstranten, allen lid van een ABVA-bedrijfsledengroep, be reiken dat de directie van Bolders- hof de ontslagprocedure stopzet tegen de drie groepsleiders, die kritiek hebben op de aanpak van de zwakzinnigenzorg in Bol dershof De drie haalden zich een half jaar geleden de woede van de directie op de hals door in een pamflet Boldershof met een concentratie kamp te vergelijken. Toen zij wei gerden hun excuses aan te bieden volgde er een ontslagprocedure, die in dit geval via de kantonrech ter loopt, omdat het gaat om drie (kandidaat) ondernemingsraad- leden. waardig bestaan van de bewoners onvoldoende gewaarborg, omdat het belang van een goed gesmeer de organisatie en economische be langen per definitie zwaarder zou den wegen dan de belangen van de bewoners. In hun pamfletten klaagden de drie herhaaldelijk over wantoestanden en toonden zij zich voorstanders van een kleinschalige herindeling van Bol dershof. Weigering Omvang De kritiek van de drie groepslei ders en hun medestanders richt zich voornamelijk op de omvang van een inrichting als Boldershof. Er wonen 600 zwakzinnigen ver deeld over negen paviljoens en er werken ongeveer 500 personeelsle den. Volgens het drie-tal is in der gelijke grote instituten een mens Ook de ABVA-bedrijfsledengroep meent dat een kleinere, meer ge spreide huisvesting de bewoners meer gelegenheid zou geven om in contact te komen met de „norma le" maatschappij. De drie zeggen dat zij de term „concentratie kamp" hebben gebruikt om uiting te geven aan hun bezwaar tegen het betrekkelijke isolement, waar in veel zwakzinnigen ten opzichte van de maatschappij verkeren. Volgens de economische directeur van Boldershof. H. Angenent wil de kritische groep werknemers te veel in te korte tijd. De kleinscha lige aanpak, die zij willen is vol gens de directeur al voor ongeveer vijftig pupillen gerealiseerd. Zij wonen met hun verzorgers in hui zen in het dorp Druten. Deze aan pak zal ook uitgebreid worden, maar niet in die mate die de kriti sche personeelsleden willen. „In hun kritiek daarop hebben zij zich meermalen kwetsend uitgelaten, reden waarom wij een principiële uitspraak van de rechter willen of dit kan. Als de rechter dat vindt, dan leggen we ons daarbij neer. We hebben geen kritiek op hun werk. alleen op de verwoording van hun kritiek," aldus Angenent. Het bestuur van de inrichting wei gert tot nu toe met de ABVA- bedrijfsledengroep over deze kwestie te praten. Acht D'66-ers in de Tweede Kamer werken hard om veranderingen in de maatschappij aan te brengen. Zij en D'66 staan voor de zo brood nodige verbeteringen in de samenleving: - voor het recht op vrijheid en ontplooiing van iedere burger, - voor solidariteit met de zwakken, hier en in de Derde Wereld, - voor emancipatie en democratisering, - voor een sterk innovatie-, energie- en milieu beleid. Acht D'66-ers in de Tweede Kamer gaan hier in 1979 op dezelfde wijze mee door: progressief, onafhankelijk, kritisch en redelijk! Vriend en vijand zijn het hier over eens. Dat wel! Maar met z'n achten gaat het lang niet snel genoeg! Daarom moet D'66 sterker worden. Heeft het veel leden nodig die de D'66-mensen in de Kamer, in de staten en in de gemeenteraden steunen. Heeft het ook veel leden nodig die de handen uit de mouwen willen steken om de organisatie van D'66 sterker te maken. Zo sterk dat veel meer mensen straks bereid zijn op D'66 te stemmen: voor Europa en voor de Tweede Kamer. Daarom vraagt D'66, hoe het zit met Uw goede voornemens voor 1979? Als U het eens bent met de politiek van D'66 en de wijze waarop het die bedrijft, zet dan Uw goede voornemens om in een ver standig besluit: Word lid! Of als U nog twijfelt vraag dan om informatie en neem daarna Uw besluit. Kijk en luister in ieder geval op 17 januari (vandaag) naar Jan Terlouw op Neder land 1,19.50 uur. I Vult U in wal van locpassing is: s.v.p. opsturen naar I D'66.Javaslraat 6.2585 AN Den Haag. I O Ja. noteer mij als lid van D'66. O Stuur mij eerst Uw informatie, daarna neem ik mijn b Naam: Handtekening: j^AlsU liever belt 070-453271/467188. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat de industriebonden FNV hun eis voor een 35-urige werkweek laten vallen bij de komende CAO-onderhandelingen. De metaalwerkgevers (FME) vinden verkorting van werktijden „sterk belemmerend voor onze bedrijfstak" vanwege de kosten, maar doen wel zelf een voorstel voor een CAO voor vervroegd stoppen met werken door oudere werknemers (vervroegde uittreding). Ook de industriebond CNV streeft naar uitbreiding van vervroegde uittreding. Vandaag beslist de verbondsraad van de industriebond NVV over het pak ket CAO-eisen dat deze bond bij de werkgevers zal indienen. Vlak voor Kerst had de bond de 35-urige werk week als eerste els opgevoerd, met de mededeling dat hieraan niet viel te tornen. Inmiddels hebben de vakbon den in de metaal ln Duitsland een langdurige staking om de 35-urige werkweek verloren. In het blad „Wik" van de industriebond NVV van deze week komt in een artikel over de CAO-eisen het begrip ,.35-urlge werk week" echter in het geheel niet meer voor. Hierin staat nu dat wat betreft verkorting van werktijd „met name gedacht kan worden aan vervroegde uittreding." In ditzelfde artikel neemt de indu striebond ook afstand van de aanvul lende looneis van twintig gulden bru to per maand, die in FNV-verband is gesteld ..De onderhandelaars van de industriebond NW willen voorko men dat de eis van twintig gulden in het komende-CAO-overleg zo n over heersende rol gaat spelen dat daar door de eis van werktijdverkorting wordt overschaduwd." De onderhan delaars vinden vervroegde uittreding „een zinniger els dan het voorstel van twintig gulden loonsverhoging, dat de aandacht afleidt van waar het dit keer in wezen om gaat eerlijker ver delen van het bestaande werk door middel van arbeidstijdverkorting." De FME heeft gisteren de vakbon den. betrokken bij de metaal-CAO (240.000 werknemers, een der grootste CAO's). een notitie gestuurd Doel stelling van de FME bij de CAO- onderhandelingen is. dat er dit jaar een verbetering van de concurrentie positie optreedt De loonkosten per eenheid produkt mogen dan dus niet stijgen ten opzichte van het concurre rend buitenland. Enquête De FME becijfert voorts dat er al een loonstijging voor dit jaar van 6.5 pro cent in de lucht zit. Daarvan is 1.45 procent doorwerking van loonstij ging uit 1978. 22 procent prijscom pensatie per 1 januari en 1.1 procent per 1 juli. en ten slotte 1.75 procent ..incidentele loonstijging". Daar staat tegenover dat uit een enquête onder de metaalwerkgevers blijkt, dat voor het nieuwe Jaar een omzetstijging van tegen de drie procent wordt ver wacht. bij een vermindering van het personeelsbestand met ruim 1.5 pro cent. De produktie per werknemer zal dus zo n 4 procent süjgen. De loon kosten per eenheid produkt stijgen dan echter nog altijd 2.5 procent (6.5 minus 4> Zonder een verdergaande stijging van de produktivitelt zal er dan dus sprake zijn van het tegenge stelde van verbetering van concur rentiepositie. In deze gehele becijfe ring is de FME er vanuit gegaan dat geen aanvullende looneis zal worden ingewilligd, en evenmin verkorting van werktijd op kosten van bedrijven wordt doorgevoerd Op gebied van vervroegde uittreding stelt de FME voor de huidige experi mentele regeling voorlopig tot en me» 1982 vast te leggen De regeling voor ziet in vrijwillig stoppen met werken vanaf 63 jaar tegen 80 procent van het bruto loon De werkgevers beta len hiervoor thans 0.4 procent van de loonsom De FME is bereid dit elk jaar te verhogen met 0.1 procent, zo dat het in 1981 0.8 procent zal zijn. Blijken de kosten van de regeling Prinses Margriet, die vrijdag 36 jaar wordt. hoger, dan zal de helft van die meer kosten moeten worden verhaald op de werknemers, bij voorbeeld door Inhouding op de prijscompensatie, zo stelt de FME voor. De FME sluit niet uit dat „in de toekomst" gesproken kan worden over nadere plannen voor verdeling van het bestaande werk via verkor ting van werktijden. De FME wil voorts met de vakbonden afspraken maken over verbetering van het „image" van de bedrijfstak metaal. Er wordt, met name door enkele bon den. ..onevenredig aandacht besteed aan slecht nieuws, dit breekt de be drijfstak af." aldus de FME. De werk gevers willen ln de CAO vastleggen dat de vakbonden in hun bladen „geen eenzijdig beeld" maar ..op evenwichtige wijze aandacht" geven aan de bedrijfstak. Vraag en aanbod Ten slotte wil de FME komen tot afspraken om vraag en aanbod van metaalwerknemers beter op elkaar af te stemmen. Er zijn bijna 15.000 werk loze metaalbewerkers. En bijna even veel vacatures Per regio moet wor den uitgezocht in hoeverre het om echte metaalbewerkers gaat onder de werklozen, hoe er voorlichting kan worden gegeven over de vacatures, hoe arbeidsplaatsen aantrekkelijker kunnen worden gemaakt, en hoe om en bijscholingsprogramma s kunnen worden opgezet. De FME wil streven naar oprichting van regionale stich tingen die een en ander moeten be vorderen Ook wordt gedacht aan ..leerwerkplaatsen" voor jongeren en voor om of bij te scholen werklozen, met name ouderen. De industriebond CNV vindt dat de FME in zijn notitie ..onvoldoende in gaat op de verlangens van de vakbon den". De suggesties op gebied van vraag en aanbod vindt de CNV-bond positief, maar de benadering van ver korting van werktijden niet. Bij ver vroegde uittreding ontstaan ook be sparingen in de collectieve uitgaven (uitkeringen, opbrengsten van pre mies en belastingen). De wijze waar op de FME de vervroegde uittreding wil financieren, vindt de CNV-bond ..niet aanvaardbaar". ROTTERDAM (ANP) Nog dit Jaar zullen de Nederlandse PTT en de Amerikaanse postdienst een proef beginnen met het elektronisch over brengen van documenten. Dit heeft staatssecretaris mevrouw Smit- Kroes gisteren in Rotterdam ver klaard m een bijeenkomst van de Amerikaanse kamer van koophandel in Nederland. Het elektronisch berichtenverkeer zal volgens haar zeker nog meer toe nemen. daarbij dacht zij aan ..electro nic mail Daarbij kunnen voor klan ten. die dat willen, documenten, teke ningen. brieven en dergelijke elektro nisch worden overgebracht. Het laat ste traject kan nog door de post wor den verzorgd of zelfs dat ook niet meer Van onze redactie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw vertrekt vanmiddag voor een officieel bezoek naar de Volksrepubliek China dat tot 24 januari zal duren. Hij is daartoe uitgenodigd door zijn Chinese collega Huang Hua (Hwang Hwa) die vorig jaar een bezoek aan Nederland bracht. Woordvoerders op het ministerie van buitenlandse zaken zeggen dat het bezoek in principe een politiek karak ter draagt, maar dat het tevens kan dienen om een voedingsbodem te creëren waarop de handelsbetrekkin gen tussen China en Nederland zich kunnen ontplooien. In de delegatie van minister Van der Klaauw zitten ook functionarissen van het ministe rie van economische zaken. De besprekingen die minister Van der Klaauw in Peking zal voeren zullen gaan over een breed scala van onder werpen. zoals de verhouding tussen Oost en West. de Noord-Zuid dialoog, de problematiek rond de Europese Gemeenschap, de ontwapening en de steeds belangrijker wordende rol van de Chinese Volksrepubliek in de Ver enigde Naties. Meer specifieke onderwerpen zijn de verhouding van China tot de Verenig de Staten. Japan, de Sowjet-Unie en Indo-China. Vooral over dit laatste onderwerp zullen de Chinezen graag hun standpunt naar voren willen brengen, gezien de verslechtering in de relaties met Vietnam, dat volgens China een agressieoorlog tegen Cam bodja heeft gevoerd. China stond en staat nog steeds aan de kant van het verdreven Cambodjaanse bewind van premier Pol Pot, president Khieu Samphan en vice-premier leng Sary, die momenteel in Peking verblijft. Luchtvaartakkoord Minister Van der Klaauw zal in Pe king het onlangs tot stand gekomen luchtvaartakkoord tussen Nederland en China ondertekenen. Afgezien van enkele details is dit akkoord rond. Verder is het de bedoeling d e minister gesprekken voert me B zevental Chinese ministers, ond j, die van metallurgie, van lichte g strie, van chemie en die van v dingen. De Nederlandse delegat ook pogingen in het werk steil t komen tot een soort uitwisselij studenten tussen China en 1 land. Zoals bekend zullen gr Chinese studenten in de toel aan Nederlandse universiteit* hogescholen gaan studeren. De uitnodiging aan de Nederl minister kan gezien worden a derdeel van de Chinese pogingei uit een jarenlang isolement 1 werken en van China een mo geïndustrialiseerde natie te ma Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft haar goed keuring verleend aan de huurprijzen- wet woonruimte. Met slechts de stem men van de WD-, SGP- en PSP- senatoren tegen, was het beeld gelijk aan dat in de Tweede Kamer waar men eerder akkoord ging met de nieuwe wet. De huurprijzenwet regelt de afschaf fing van geliberaliseerde en niet-geli- beraliseerde gebieden in Nederland en brengt de vaststelling van huur prijzen onder een landelijke regeling. Tevens wordt in de wet geregeld, dat een puntensysteem, waarin de kwali teit van een woning wordt vastge legd. de redelijkheid van de huur- hoogte aangeeft, wanneer huurder en verhuurder niet onderling tot over eenstemming komen. Voor de bemid deling zijn regelingen opgesteld, waarin huurcommissies optreden. De nieuwe wet treedt pas in werking, wanneer ook enkele wijzigingen in het burgerlijk wetboek zijn aanvaard, waarin de bescherming van de huur der wordt geregeld. Ook moet nog een uitspraak worden gedaan door het parlement, over het in de wet te noemen percentage jaarlijkse huur verhoging. sociaal-economische WAGENINGEN De directeur per soneelszaken van het ministerie van landbouw en visserij, W. A. F. M. van der Kruijs heeft de bewering van de ABVA dat er bij de Dienst Land bouwkundig Onderzoek in Wagenin- gen 125 arbeidsplaatsen verloren zul len gaan „volstrekt onjuist" genoemd. Volgens de ABVA zouden er de ko mende twee jaar bij deze dienst zeker 125 arbeidsplaatsen verdwijnen Daarvan zouden er 67 voor rekening van de bezuinigingen in het kader van Bestek '81 komen. De bond ont leende deze gegevens aan een verslag van de vergadering van directeuren van de ministeriële onderzoeksinstel lingen. De ABVA deed er nogal boos over, omdat tot nu toe steeds is ont kend dat er bij de Dienst Landbouw kundig Onderzoek arbeidsplaatsen verloren zouden gaan De directeur personeelszaken van het ministerie herhaalt r.u deze ontken ning. Volgens hem kost de bezuini ging geen arbeidsplaatsen, want de voorlopige cijfers in de begroting 1979 blijkt dat het totale personeels bestand bij landbouw toeneemt. Er is wël besloten tot een verschuiving in de prioriteiten van het landbouwkun dig onderzoek Dit heeft overplaat singen binnen het ministerie tot ge volg Van een verlies aan arbeids plaateen is geen sprake. Piloten shirt. 92-11612.- Mooie strakke broek, zonder zakken mét dubbel gestikte naad. Polyester/ viscose. 92-11615.- Katoenen sweatshirt. 152-176 20.- Twee opgestikte klepzakken, fijne rib in modem corduroy. *n Uitstekende broek. 152-17629.- Skate Board sweater. 122-14619.- Corduroy- broek. Met extra geldzakje, brede band en strak- gesneden. 122-14617- Leuk setje jongensondergoed in twee kontrastkleuren. Puur katoen. 92-116.4,50 128-140,5.- 152-176.5,50 ClA U tocA itovtdefijtx!

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12