Voor Enka in 1979 nog geen omkeer ten goede Schrikbarend veel ongevallen in en om woning x* W oningcorporaties erzetten zich egen hogere rente eleid nodig voor winning grondstoffen Krediet past niet iedereen SM wil 57 man mtslaan vi Sow jet-Unie koopt 15 miljoen kuikens Keuken zout raakt op Duurdere olie kan vezelbedrijf parten spelen aat leent weer, it tegen 8,25 pet Appelmoes weer ouderwets: van goudreinetten Onveilig gedrag consument in meeste gevallen oorzaak Verbod gevraagd op tv-reclame alcohol (OENSDAG 17 JANUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 9 - RHS 11 ■RECHT De KNSM. met enkele J izenden werknemers ln Amster- «i" en Rotterdam, wil 257 perso- Isleden ontslaan. De scheepvaart- Aatschappij is van plan vier van de Uien schepen op te leggen, omdat armee niet meer lonend is te varen. heeft een woordvoerder van de rvoersbonden FNV bekend naakt. bonden menen, dat KNSM een Ctract breekt, omdat met de onder ling een arbeidsplaatsenovereen- nst is gesloten Daarin is bepaald. de bonden adviesrecht hebben bij rganisaties. Wij beschikken echter ir onvoldoende informatie, aldus woordvoerder KNSM zal voor 200 zeevarenden 57 mensen aan de wal ontslag ivragen bij het gewestelijk ar- kldsbureau. De bonden zullen die ""fslagen aanvechten. De vervoers- len zijn ook verbolgen over het dat KNSM de namen al heeft iendgemaakt van de personeelsle- l die voor ontslag in aanmerking nen De KNSM probeert die men- te verlokken tot aanvaarding van 5f ontslag met de uitkering van een us. aldus de woordvoerder. In fe- ari zullen de bonden weer gaan ten met de maatschappij. Zij zul- dan aandringen op meer infor- ie. let netto-resultaat van BORSU- WEHRY over 1978 is, op grond de voorlopige cijfers, ten opzich- ran 1977 met ongeveer 15 pet ge- ten. De omzet nam met 6 pet toe H !\N WIJK EN HERINGA (onroe- goed) wil Demu Metaalindustrie ftrecht (waar 50 man werken) rnemen. Onderhandelingen zijn onnen. 'ilMFAS GROEP verzekeringeni 8fdit jaar weer een obligatielening even. Het bedrag zal tussen de en 75 miljoen liggen. Amfas heeft r de voortschrijdende ontwikke- van niet-verzekeringsactiviteiten (toenemende mate behoefte aan 79emd vermogen. Het eigen vermo ei steeg vorig jaar tot 380 (327) Niet alleen voor de strooiploegen, maar ook voor de particulier komen er zoutzorgen. Veel winkels zijn al uitverkocht, want veel mensen hebben grote hoe veelheden zout ge hamsterd om huis en erf voor glad heid te behoeden. In een zaak ver trok net een coul- hamsteraar met de laatste veer tien kilo zout. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Enka, de chemische vezeldochter van Akzo, zal ook in 1979 nog geen winst boeken Wel zal het verlies kleiner zijn dan in 1978. Enka zal er eind 1979 waarschijnlijk weer wat beter voor staan dan vandaag. „Maar een echte ommekeer ten goede verwachten we nog niet", zo zei het bestuur op een persbijeenkomst in Arnhem. oen Amfas Vast Goed heeft aan- kelijke projecten kunnen verwer- in West-Duitsland, België. Frank en Engeland. !N HAAG - Op 23 januari kan len ingeschreven op een 8,25 pro- g/ tienjarige staatslening volgens ender-systeem. De storting is op bruari. aldus het ministerie van iciën. Het bedrag van de lening Ie koers van uitgifte worden na ign van de inschrijving vastges- nschnjving geschiedt volgens het ersysteem tégen koersen (in deci- uitgedrukt ln procenten met ïoogste één cijfer achter de kom- De lening zal worden afgelost ln jaarlijkse termijnen, te beginnen 5 februari 1985. Vervroegde ge melijke of algehele aflossing is toegestaan. rorige staatslening droeg een ren en 8,5 procent en had eveneens looptijd van tien jaar. Ook deze Jig werd volgens het tendersys- ultgegeven. Het bedrag werd jesteld op 500 miljoen gulden en itgiftekoers op 100,2 procent. De ing op deze lening vond plaats 45 januari Enka lijdt al vele jaren verlies, een situatie die voornamelijk zijn oor zaak vindt in de overcapaciteit aan chemische vezels ln Europa. „De pro blemen zijn vorig jaar in grote lijnen dezelfde gebleven zei het lid van de raad van bestuur ing. J R. Hutter. Cijfers over 1978 wilde hij nog niet kwijt maar wel vertelde Hutter dat men minder diep in het rood zat dan in 1977 Het resultaat was ook iets beter uitgevallen dan Enka had ver wacht. Er waren echter meevallers geweest die weinig met de gewone bedrijfs voering te maken hebben (buitenge wone baten). Daarom zal het positie ve verschil met 1978 waarschijnlijk bescheiden zijn. Dit jaar zullen die buitengewone baten niet zo hoog op lopen als in 1978. olieprijs Van zeer groot belang voor de vezel- onderneming zal zijn hoe de grond- stofprijzen zich zullen ontwikkelen. Enka heeft er zeker baat bij gehad dat de prijs van olie (de voornaamste grondstof voor vezels) de laatste twee jaar stabiel was. Nu de OPEC echter tot hogere prijzen heeft besloten zul len de gevolgen daarvan mogelijk ASTEN/BONN (ANP) Pluimveeslachterij Goossens in Asten (NB) levert tussen begin januAri en eind april 3.000 ton of ongeveer drie miljoen stuks braadkuikens aan de Sowjet-Unie. In december heeft deze onderneming al 3.000 ton geleverd. Zij tracht verder de medewerking van andere slachterijen te krijgen voor nog eens 3.000 ton. Uiterlijk vrijdag a.s. zal daarover de beslissing moeten vallen. Kunnen de andere slachterijen niet leveren, dan zal Goossens de Sowjet-autoriteiten aanraden die 3.000 ton ln Frankrijk te bestellen De Russen, die in totaal 15.000 ton willen hebben, hebben in West-Duitsland 6.000 ton besteld, volgens Goossens op advies van deze Nederlandse onderne ming. De Duitse braadkuikens worden volgens de Duitse „Zentrale Markt- und Preisberichtstelle" tussen midden Januari en eind maart geleverd. De EG geeft op de Duitse en Nederlandse braadkuikens een exportrestitutie ter compensatie van invoerheffing op voedergraan van ongeveer 70 cent per kilo of per dier. Gaat de levering inderdaad in totaal 15.000 ton omvatten, dan komt dat neer op ongeveer 10.5 miljoen gulden Duitse pluimveehouderijkringen schatten de waarde van de 15 000 ton of 15 miljoen stuks op ongeveer 45 miljoen D-mark 3lMSTERDEM De Nationale Woningraad (een overkoe- j1 ende organisatie van woningcorporaties en gemeenten, Tt zich tegen pogingen van de Vereniging van Nederlandse meenten, de corporaties méér rente te laten betalen op ingen die bij de gemeenten zijn gesloten. -"fmeen directeur drs B. G. A. Kern- van de Nationale Woningraad ijft in het blad van de Nationale lingraad niet te begrijpen, „dat de tniging van Nederlandse Ge- nten ls blijven proberen de wo- C [bouwcorporaties de laatste paar ten die hen resten voor onder- d, woningverbetering en sociaal ter uit de zakken te kloppen". 1958 hebben gemeenten leningen corporaties verstrekt voor de van woningwetwoningen. De van deze leningen ligt belang- r i lager dan die welke de gemeenten #ienteel voor het door hen geleen- eld moeten betalen. Het nadelige chil tussen rentelasten en rente- ;n willen de gemeenten aanvullen uit de kas van de woningbouwcorpo raties Volgens Kempen heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een ambtelijke nota laten produceren, die is bestemd voor de ministerraad. Daarin zou worden gesuggereerd, dat woningbouwverenigingen en ge meenten „in goed onderling overleg" een voor beide partijen bevredigende oplossing moeten vinden voor dit deel van de gemeentelijke financiële problematiek. De heer Kempen meent, dat staatsse cretaris Brokx er „goed aan zou doen te proberen, die ambtelijke nota in de prullebak te krijgen, voordat deze het kabinet bereikt". DEN HAAG (ANP) - De con- servenindu8trie kan dit seizoen weer eens ouderwets appel moes van (goedkope) goudrei netten gaan maken, voorspelt het Produktschap voor Groen ten en Fruit. De handelspro- duktle van appelen was vorig jaar zo groot, dat er naar de „verse" binnenlandse mcu-kt en naar de industrie veel meer kon worden afgezet dan ln de voor gaande jaren: van juli tot en met december 1978 samen 197.000 ton, tegen 121.000 in dezelfde periode van 1977 en 168.000 in 1976. Dat meerdere, vermoedt het produktschap. zal wel goeddeels naar de Indu strie zijn gegaan. De totale afzet in die periode was 258.000 ton (vorig jaar 140.000) en daarvan bestond 50.000 ton (v.J. 31.000) uit goud- relnet. Die goudreinet was daarmee appelras nummer drie na golden delicious (afzet 70.000 ton) en cox's orange (59.000 ton). Onder de totale afzet van 258.000 ton valt ook 19.000 doordraai, (v.j. niets), terwijl 42.000 ton (v.j. 19.000) werd geëxporteerd. De gemid delde veilingprijs: 40 cent per olgens leurstellend laag: vooral gol- kilo, was vol het schap te- den en goudreinet brachten te weinig op. ook niet aan de Enka-poort voorbij gaan. Dat zou ons genezingsproces vertragen, merkte Hutter op. In wel ke mate Enka met prijsverhogingen te maken zal krijgen, wist het bestuur nog niet. Maar invloed zal er zeker zijn. Want uitgaven aan grondstoffen (naast olie is ook cellulose van be lang) maken 40 procent uit van de totale kosten Dit alles zou niet zo'n groot probleem zijn als Enka in staat was de kosten verhogingen in de prijzen van de eindprodukten door te berekenen. Met ruim 15 procent meer per een- heid-produkt zouden we redelijk te vreden zijn, meent het bestuur. Hier speelt de nog steeds bestaande overcapaciteit in de Europese vezel industrie Enka evenwel parten. Voor de onderneming zelf geldt de overpro- duktie nauwelijks meer. Als gevolg van de drastische inkrimpingen van de laatste jaren, die duizenden ar beidsplaatsen hebben gekost, werkt Enka nu op 90 procent van de be schikbare capaciteit. De Europese in dustrie in haar totaliteit draait echter op een gemiddelde bezetting van 75 procent. Dat verhindert verhoging van de prijzen, ook voor Enka. Want het aanbod is nog steeds groter dan de vraag. Vorig jaar hebben elf Europese vezel producenten waaronder Enka met de Europese Commissie gepraat over een afspraak ter beteugeling van de overproduktie. Maar zoals bekend stuitten deze pogingen uiteindelijk op een onoverkomelijke weerstand van de Europese Commissie. Op juri dische gronden. Want de Commissie erkent het probleem van de overca paciteit wel degelijk, zei voorzitter dr. H. G. Zempelin van de raad van be stuur. Van de gesprekken in Brussel in de komende tijd zal het resultaat bij Enka ook voor een deel afhangen, werd vanuit het bestuur gezegd. Omzet Wat Enka verder in 1978 betreft, de groep behaalde een omzet van 4,2 miljard gulden terwijl Enka in engere zin (Nederland en Duitsland) evenals in 1977 2,9 miljard produceerde. De afzet aan vezels nam twee procent toe. wat geheel te danken was aan een met acht procent gestegen ver koop van garens en vezels met textie le toepassingen, aan tapijt- en indu striële garens werd minder afgezet. Het personeelsbestand in Nederland en Duitsland liep vorig Jaar met 700 man terug tot 26.800 van wie er 9.300 in Nederland werken. Enka geeft over de gehele wereld werk aan 36.000 mensen. De wereldproduktie aan chemische vezels was vorig jaar zes procent gro ter dan in 1977. Het groeitempo in West-Europa en Japan kwam daar mee overeen. In de Verenige Staten was het lager, in de rest van de wereld hoger De verschuiving van de pro- duktie ten nadele van Europa naar de derde wereld en het oostblok was trager dan in voorgaande Jaren. De geconsolideerde omzet aan der den van KONINKLIJKE D. S. VAN SCHUPPEN (Scheepjeswol en Jago- shawls) is ln de eerste zes maanden van het lopende boekjaar ten opzich te van dezelfde periode van het vorig boekjaar gedaald met ca 10 procent van 37.5 tot 33,5 miljoen gulden. De resultaten over het hele boekjaar zul len aanzienlijk lager uitvallen. HAAG Er moet zo snel mogelijk een korte termijnbe komen voor de winning vrji oppervlakte delfstofien. Deze 'en zijn nodig voor de bouwindustrie Het gaat om klei, id en beton- en mergelzand. ster Tuijnman (Verkeer en Wa- aati heeft hierover overleg gehad de provinciale besturen, naar Wing van het interim-advies ie Landelijke Commissie voor de Coördinatie van het Ontgrondingsbe leid (LCCO) De minister heeft het advies inmiddels naar de Raad van de Waterstaat gezonden en dc Twee de Kamer ervan in kennis gesteld De commissie had voor de winning van de stoffen een aantal mogelijkhe den opgesomd Beton- en metselzand moet voorlopig ln Nederland worden gewonnen, omdat er nog geen inzicht is of voor de langere termijn hiervoor een beroep op het buitenland kan worden gedaan Kiel kan alleen in Nederland worden geproduceerd en de winning van grind ln ons land (vooi komend vooral *angs de Maas ln Limburg) moet zoveel mogelijk op een verantwoord peil worden gehou den, waarbij men de mogelijkheden van winplaatsen over de grens ook zoveel mogelijk moet zien te be nutten Het interim-advies komt er op neer dat de provincies te zamen komen met een plan op korte termijn voor het produceren van de betreffende stoffen. Jaarlijks gebeuren er in ons land schrikba rend veel ongelukken in en om het huis. Mevrouw J. H A Bruggers van het Veilig heidsinstituut in Amsterdam noemt als vaststaande jaarcijfers gemiddeld driedui zend ongelukken met dodelijk afloop en daarnaast circa zestigduizend ongevallen waarvoor ziekenhuisopname noodzakelijk is. Voorts maar dit zijn schattingen van het Veiligheidsinstituut gebeuren er per jaar nog een kleine twee miljoen ongeluk ken waarvan de gevolgen beperkt blijven tot een doktersbehandeling of een dag thuisblijven, en drie miljoen ongelukjes die de getroffene zelf of een huisgenoot kan behandelen. Een onderzoek, dat en kele Jaren geleden werd gedaan naar het verband tussen ongevallen in de privésfeer (ongelukken in en om het huis), leidde tot de opvallende uit komst dat: onveilig gedrag een zeer belangrijke oorzaak van die ongevallen is; onveilige produkten naar verhouding minder vaak de oorzaak van een ongeval zijn. Vandaar, dat in het laatst gepubliceerde jaarrapport van de Inter departementale Com missie voor Consumen tenzaken ICC betref fende het overheidsbe leid consumentenaange legenheden niet meer wordt gesproken van produktveiligheid. maar van veiligheid. Het uit gangspunt van deze be nadering is het voorko men van ongevallen in de privésfeer. door zowel veiligheidseisen aan pro dukten te stellen, als door voorlichtings- en opvoedingsactiviteiten te ontplooien. Veel zorg In de regeringsverkla ring werd terecht het voornemen uitge sproken. dat veel zorg zal worden besteed aan het beleid ter voorkoming van ongevallen en dat de Warenwet mede uit een oogpunt van veiligheid zal worden herzien. Deze grote aandacht is bitter hard nodig gezien het feit dat het aantal dodelijke slachtoffers van een ongeval in en om het huis elk jaar groter ls dan het aantal verkeers slachtoffers met dodelij ke afloop. Naast het menselijk leed als gevolg van ongevallen, brengen zij enorme kosten met zich mee. Enerzijds zijn dat de kosten voor medi sche voorzieningen (art sen, ziekenhuizen): an derzijds betreffen het de maatschappelijke kos ten als gevolg van ziekte verzuim Maar van groter belang is wellicht nog. dat de gebruiker zélf attent ls. Dit zowel door bij het kopen van een produkt te letten op veiligheid (zoals giftigheid, brand baarheid, explosiege vaar), als door te letten op een deugdelijke ge bruiksaanwijzing, die tevoren goed te lezen en er ook naar te hande len Bij het ontbreken van een handleiding of goed leesbare instructie kan beter als dat ten minste mogelijk is - een produkt met wél een be hoorlijke handleiding worden gekocht Risico's Een mens moet nu een maal met bepaalde risi co's leven. Maar de geva ren kunnen worden be perkt door attent te zijn. Hierbij hebben volwas senen een extra grote verantwoordelijkheid ten opzichte van kleine kinderen. Dit geldt niet alleen ten aanzien van „voor de hand liggende" voorwerpen als messen, maar ook en vooral met betrekking tot huishoud- middelen. Zo blijkt, dat van de tienduizend aanvragen om inlichtingen bij het Nationaal Vergiftigingen Informatie Centrum (voor artsen en zieken huizen dag en nacht be reikbaar) er in 1976 niet minder dan achtentwin tighonderd betrekking hadden op kinderen die giftige huishoudmidde- len hadden gedronken. Het grootste aantal had betrekking op slokdarm verbrandingen door pro dukten als gootsteenont stoppers en melkbussen- reinigers. alsmede vaat- wasmachinemiddelen, textielwasmiddelen en allesreinigers. Van de pe troleumprodukten, die door kinderen werden gedronken, was het voor al meubelolie. Tabletten Grote aantallen kinde ren (vooral Jongetjes) slikten de pil terwijl, al dus het verslag, anti-ca- riëstablette ook „zeer uitverkoren" zijn om in groten getale te worden geslikt. Om nog even terug te komen op de slokdarm- verbrandingen ln de pe riode 1970-1974 werden honderdvijftig slok darmverbrandingen bij kinderen bij het Natio naal Vergiftigingen In formatie Centrum ge meld. Er overleden twee kinderen; het ene kind na het drinken van ont- roester op basis van arn- monlumbifluoride en het andere na het drinken van sold eerwater op ba sis van zinkchloride Het is na deze korte op somming van tragische voorvallen onnodig te zeggen, dat gevaarlijke produkten buiten het be reik van kinderen gehou den moeten worden Als extra veiligheid verdient het aanbeveling al kost zo'n produkt dan misschien een of een paar dubbeltjes méér huishoudmiddelen zo veel mogelijk ln verpak king met „kindervelllge" sluiting te kopen. Het is intussen treurig, dat Nederland met de wetgeving ten aanzien van de produktveilig heid al zo lang en zo ver achterloopt bij landen als West-Duitsland. En geland, Zweden, Ameri ka en Canada Het zou om maar eens een voor beeld te noemen toch niet meer moeten kun nen voorkomen, dat niet minder dan zes van de negen (door de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek onderzochte) ta felgrills elektrisch onvei lig zijn De consument die zo'n onveilig appa raat bezit, zou een klacht moeten Indienen op grond van de Elektrici teitswet 1938. Sinds 1971 kan namelijk een straf vervolging worden inge steld tegen de fabrikant, Importeur of handelaar die elektrotechnische produkten levert die niet aan de gestelde eisen voldoen. Attent Maar, hoe fraai (hope lijk) de wetgeving op het gebied van de produkt veiligheid er in Neder land ook uit zal gaan zien. de consument zal zelf vooral attent moeten zijn en blijven op wat hij of zij koopt. Dat leert de ervaring in West-Duitsland. Of schoon bij onze ooster buren de produktveilig heid sinds 1968 wettelijk goed ls geregeld daar moet de fabrikant bij voorbeeld bij een onge val de bewijslast leveren dat hij niet in gebreke is gebleven; hier ligt de be wijslast bij het slachtof fer ligt het aantal on gevallen in en om het huis in Duitsland ver houdingsgewijs niet la ger dan in Nederland. In een (dure) huis-aan- huis folder, die enkele dagen geleden in de brie venbus lag. laat de Am- ro-Bank het Nederlandse volk weten dat het conti- nu-kredlet iedereen past. Uit cijfers die gisteren door het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden gepubliceerd blijkt, dat de consumen ten tussen januari en no vember vorig jaar 8,6 miljard gulden hebben geleend. Eind november stond het publiek voor niet minder dan 11,3 mil jard gulden bij de ban ken en financierings maatschappijen in het krijt. Dat was 2.4 miljard gulden méér dan een Jaar tevoren om die tijd. Bij deze mededelingen sta je toch wel even met de ogen te knipperen. Dit temeer omdat de Amro-Bank ln dat wer vend artikel laat weten dat de banken, „geldver- schaffers bij uitstek, uit een jarenlange ervaring weten dat bij hoogstens vijf op elke honderd par ticuliere geldleningen, wat moeilijkheden rond de betaling zullen op treden Niet niks Ik ben zo vrij dit feit niet te bagatelliseren, maar er integendeel zwaar aan te tillen Moei lijkheden in vijf op de honderd gevallen is niet niks. maar zeer zorgwek kend Evenmin ben ik het eens met het standpunt van de financierings maatschappijen, die de krachtige groei van het consumptief krediet „volstrekt geen zorgwek kende zaak achten" Wat dat betreft is het beter te luisteren naar mensen, die dagelijks met de problemen ge confronteerd worden, die te wijten zijn aan te hoge schuldenlasten. Wat dit betreft kan ik wellicht volstaan met een verwij zing naar de Consumen tenrubriek van vorige week. Daarin sprak me vrouw R A. 8chortlng- huis-8prangers van de Stichting Economisch Huishoudelijk Beheer over een „alarmerende situatie", die vooral wordt aangetroffen in Jonge gezinnen met klei ne kinderen, in gezinnen die van een sociale uitke ring moeten zien rond te komen en bij mensen die alleen zijn komen staan. Er zijn gezinnen, die voor vijftigduizend, zes tigduizend gulden en méér in het krijt staan. Een krediet past dus be paald niet ledereen. De Britse psychiaters willen, dat de Engelse re gering de tv-reclame voor alcohol gaat verbie den De psychiaters vra- gen dat. omdat het ge- ruik van alcoholische dranken sterk toeneemt „Men grijpt naar de fles als nooit tevoren Het blad „Adforma- tlf' waaraan ik dit be richt ontleen, voegt hier aan toe. dat later dit Jaar een rapport over het al coholgebruik in Enge land zal worden gepubli ceerd Een van de con clusies daaruit is. dat op het werk produktlever- ües ontstaat als gevolg van katers en ziekten door drankmisbruik Mening over reclame R. Th. van Berkel (overheidsvoorlichtcri: Mijn uit gangspunt bij een oordeel over reclame is tweeerlei: a) ik acht het een brlangrijk communicatiemiddel met mits goed gebruik. grote waarde voor de „consument"; hl ik heb een groot respeet voor de goede tekstschrijver met verantwoord taalgebruik en fraaie woordspelingen. Dat tal natuurlijk wel eens op een subjectief oordeel berusten. Een waar schuwing acht ik wel op haar plaats: laten sommige reclamemakers toch niet zo overdrijven, kinderach tig en flauw, dubbelzinnig of selfs unfair doen! (Bijeengebracht door FHV/BBDO) Behalve een verbod van tv-reclame. willen de Engelse paychiatera de verkoop van drank in su permarkten aan banden leggen Zij zien de ver koop van drank in su pers, ais belangrijkste oorzaak van overdag thulsdrinkende vrou wen Verder willen de psychiaters het alcohol gebruik minder aantrek kelijk maken, door een verhoging van de belas ting en daarmee een ver hoging van de consu mentenprijzen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11