kleine krant Groenland ric blik op Canadf Johan Cruijff: "Rook verstandig." ;"c Kou in de bouw Trouw de Vredesleger Roxy Dual de lekkerste'teer- en nicotine-arme sigaret. Lege Roxy pakjes kunnen tot I mei as. geld voor uw sportclub opleveren Vraag uw bestuur. Al 17 dagen vorstverlet 'Dwaze moeders' Vijf gulden Veel mensen blijven graag een sigaretje roken. Ik ben er zelf een voorbeeld van. Maar ik vind: als je rookt, moet je wel verstandig roken. Dus rook ik'teer: en nicotine-arme sigaretten. Omdat ik smaak ook belangrijk vind, koos ik dus Roxy Dual. Wantvan alle sigaretten metweinig'teer'en nicotine smaakt Roxy Dual mij verreweg het best. j DINSDAG 16 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 16 JANUARI 1979 De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Gilles Stoop Brieven en reacties naar Trouw, postbus 859 1000 AW Amsterdam Gorilla Willy, een twintig jaar oude gorilla, keek dagelijks naar de televisie in de dieren tuin van Atlanta. Tot het toestel gestolen werd. De aap was sindsdien on troostbaar. Inwoners van Atlanta, een plaatsje in de Verenigde Staten, die me delijden met de gorilla had den, brachtten zoveel dol lars bij elkaar dat er een nieuw toestel gekocht kon worden. De aap is niet meer van de televisie weg te slaan. Hoofdhaar Wie dicht bij Nijmegen woont en over een dikke haardos beschikt kan rijk worden. Onderzoekers van het St. Radboudziekenhuis betalen aan ieder die zes hoofdharen mét wortel in- Rechten voor kinderen Of kinderen het recht hebben mee te beslissen over het programma op de televisie, vind ik maar zo-zo. Eerst vond ik bijvoorbeeld Toppop erg leuk. maar dankzij mijn ouders vind ik er nu niets meer aan Ik heb zelf (geloof ik) geen dialect, dan kan ik het ook niet gebruiken. Verder heb ik niet zo de gave om leuke kleren uit te zoeken. Dat kinderen het recht hebben op een eigen huisdier, vind ik prima. Terwijl ik dit schrijf zit onze jongste kat Loekje heel gezellig toe te kijken. Het was een gezamenlijke beslissing dat Loekje bij ons zou komen. Marijke de Raadt (10) Huizen (Op de enveloppe stond behalve het adres ook: dag postbode, een gelukkig 1979!) Van een onzer redacteuren Groenland gaat morgen voor zelfbestuur kiezen. Daar bei nauwelijks twijfel over. Want het overgrote deel val Groenlandse bevolking meent dat dit grootste eilanc 1 wereld na ruim 25 jaar een veraf gelegen provincie j» Denemarken te zijn geweest meer zijn eigen boontjesf* gaan doppen. Het kleine Denemarken en het gigan tische, voor tachtig procent met ijs bedekte Groenland zijn minder el- kaars tegenpolen dan de afstand doet vermoeden. Dat heeft voordelen voor de Groenblandse bevolking, maar ze ker ook grote nadelen. Eén van die nadelen is dat de oorspronkelijke be volking van het eiland onder invloed van het Europese gedragspatroon haar doen en laten gaat aanpassen. De hang naar zelfbestuur heeft daar om meer te maken met het behouden van de Eskimose identiteit en cultuur dan met een streven naar onafhanke lijkheid. Groenland is met Noord-Europa ver bonden sinds de Vikingen er rond het jaar 1000 voet aan wal zetten. In de loop der eeuwen vestigden er zich enkele handen vol kolonisten, die zich met de oorspronkelijke bewo ners vermengden. Met de wisselende politieke verhoudingen in Scandina vië kregen de Groenlanders een enke le keer een andere nationaliteit maar de contacten met het moederland bleven over het algemeen gering. De eerste die bewust weer aansluiting zocht met de Groenlanders, was een Lutherse geestelijke, Hans Egede. Hij kwam het christelijke geloof van zijn geëmigreerde landgenoten bijscha ven, maar toen hij geen echte Scandi navische kolonisten meer vond, be sloot hij zich toe te leggen op het bekeren van de Eskimose heidenen. Amerikanen De vensters naar de wereld gingen voorzichtig open toen de Amerikanen in het begin van de tweede wereldoor log vroegen drie bases op het westelij ke deel van het eiland te mogen aan leggen. Na 1945 wilde Washington zelfs het hele eiland kópen maar dat ging de Denen net te ver. Onder invloed van de Amerikaanse „dreiging" begon Kopenhagen zich niet alleen voor de rijke grondstoffen, maar ook voor het welzijn van de eilandbewoners te interesseren. De status van Groenland veranderende van kolonie in provincie. Met voort varendheid is de ontwikkeling aange pakt. Het betekende in het dagelijkse leven zo'n verandering, dat de Groen landers het met moeite kunnen bij benen. Hun iglo's hebben plaatsgemaakt voor eenvormige flatgebouwen, de eenzame jacht of visvangst heeft het veld moeten ruimen voor het werken in de visfabrieken, de gedroogde vis voor de diepvriesmaaltijd. Maar als het jachtseizoen aanbreekt laf nigeen de lopende band voor w^S en gaat op rendierjacht. De 55.000 Groenlanders hebbede de welvaart ook de bijverschij op hun stoep gekregen. Het v misdaden is relatief even grooi b Kopenhagen zelf. Negen van <|t; vooral gewelddadige misdrijv v beuren onder invloed van a n Groenlanders drinken per hoofee jaar 18,5 liter puur alcohol, hefcd bele van wat de Denen van het land tot zich nemen. Een pogi ui drankgebruik geheel te ver ie leed vorig jaar zomer schip n maar de bevolking stemde wel io een beperking van het gebru ip januari van dit jaar. Per maant rantsoen drie flessen wijn, liter sterke drank en een krat n flessen bier geworden. De ontwikkelingen op Grot t. hebben zeker ook te maken i exploitatie van de minerale rij^i men. Er is uranium, ijzererts, chroom en nikkel en er liggen lagen ter grootte van ruim hfyi miljoen ton. Jarenlang dach i onder de ijslagen olie te kunnt e boren maar in de loop der jar« ben de twintig maatschappij» aanvankelijk in het gebied v m Davisstraat tussen Cana i Groenland stonden te priki één na de moed opgegeven. Nationalistisch Met name de grote invloed t Denen technici, onderwijzers tenaren om een paar groepen tfi1 men heeft in de Groenland *1 menleving een nationalis stroom doen ontstaan. Eén v twee volksvertegenwoordigers Groenland in het parlement penhagen, Lars Emil Johansr3 leider van de onafhankelijkhel tij, de Sujumut (Groenland* 1 Voorwaarts). Zowel hij als zijn voeter Otto Stenholdt van de c r' vatieve Atassut (Schakel) is volledig van bewust dat beper* a bestuur momenteel het enig ha is Vertrek van Deense kennis pitaal zou de Groenlandse eco 1 doen instorten. Hulp en dan vooral van buiten marken, kan niet verhinderen Groenlanders na mei mogelijk* veel ingrijpender stap doen da zen voor zelfbestuur. Sujumut banden met de Europese Ge schappen verbreken 1. V Gemiddeld staat de bouw ze ventien dagen per jaar stil vanwege de vorst. Vandaag is het al de zeventiende dag. dus we komen deze winter dik boven het gemiddelde. Per dag kost vorstverlet zo'n twintig miljoen. Het loon van de niet-werken- de bouwvakkers wordt be taald uit een pot die door de aannemers samen wordt ge- vuLd. Doordat we een paar zachte winters achter de rug hebben, is de bodem van de pot nog niet in zicht, hoe hard het ook vriest. Wie na 1 april in het zieken huis wordt opgenomen, is slecht af. Hij of zij moet vijf gulden per dag betalen aan het ziekenhuis. Die verplichte bijdrage geldt niet voor ieder een. Alleen mensen die in het ziekenfonds zijn opgenomen, moeten die vijf gulden betalen. De vakbonden zijn erg boos over deze maatregel van de regering. Zij zeggen dat voor al de niet zo rijke mensen lid zijn van een ziekenfonds. Vijf gulden is voor hen een heel bedrag, vooral als je meerde re weken in het ziekenhuis moet blijven. De vakbonden zijn bang dat minder rijke mensen niet meer naar het ziekenhuis gaan. omdat ze die vijf gulden niet kunnen opbrengen. De regering vindt echter dat de mensen zelf iets moeten bijdragen. Een dag in het zie- I kenhuis kost honderden gul- dens, die door de ziekenfond- i sen worden betaald. De vijf gulden zou net het bedrag zijn wat wordt uitgespaard, nu de zieke thuis niet eet. Limonade De vakbonden vinden dat i maar een vreemde redene- ring. Familieleden van de zie- ke moeten dagelijks op be- j zoek en brengen dan meestal wat lekkers of limonade voor I de zieke mee. Het reisgeld en die lekkere dingen moeten I ook worden betaald. Ziekzijn y blijft duur, vinden ze. V Overigens geldt die eigen bij- drage niet voor iedere veize- kerde in het ziekenfonds. Wie I f) onder de achttien is hoeft I niets te betalen en wie ouder is maar niets verdient, mag ook gratis naar het zieken- huis. Mensen die kinderbijs lag krijgen, worden ook vrijgesteld. In maart gaan waarschijnlijk zevenhon derd Nederlandse soldaten uit de kazer ne in Zuidlaren naar Libanon. Niet om oorlog te voeren, maar om vrede te stich ten. Sinds begin vorig jaar is er een legertje van de Verenigde Naties (de organisatie van alle landen in de wereld) in Libanon. Dat leger wordt gevormd door soldaten uit verschillende landen. Ook Nederland stuurt nu een bataljon (normaal telt een bataljon zo'n 500 man; het VN-bataljon wordt iets groter). De VN-soldaten („blauwe helmen" wor den ze genoemd) moeten proberen de ruziemakende partijen in Libanon uit elkaar te houden. De afgelopen jaren is er geregeld gevochten tussen christenen en moslims. Ook Palestijnen mengen zich in de strijd. Daarnaast zijn er dan nog Syrische soldaten in het land. En soms komen Israëlische troepen „op be zoek". Het leger van de VN moet dus proberen de rust te laten weerkeren. Dat lukt nog niet zo best. Het afgelopen weekend is er bijvoorbeeld weer flink gevochten in de hoofdstad Beiroet. Ook VN-soldaten sneuvelen soms. Van de Franse troepen (die nu weggaan) zijn acht soldaten ge dood en vijftig gewond. Geen proppen Gezien dat risico vinden Nederlandse Ook in menthol. IPPQOUKT iNfQCMATt f De 'dwaze moeders' zijn op gepakt. De politie van Bue nos Aires, de hoofdstad van Argentinië, heeft een einde gemaakt aan de stille tocht, die de dwaze moeders elke donderdag hielden op een goot plein. Ze protesteerden tegen de regering van Ar gentinië. de militaire junta, die hun mannen en hun zo nen gevangen houdt. De dwaze moeders, zoals de vrouwen worden genoemd, weten niet of hun familiele den nog leven. Tijdens de wereldkampioenschappen durfden de militairen niets te doen tegen de vrouwen. Nu de meeste buitenlandse journalisten weer zijn ver trokken. heeft de politie een einde gemaakt aan de pro testdemonstratie. De vrou wen zijn gearresteerd. levern één gulden'. Ze bruiken de haren voor een onderzoek naar kanker. Uitslag De uitslag van de wedstrijd "Maak je eigen kleine krant" wordt in de krant van zaterdag 20 januari be kend gemaakt. Nog vijf da gen spanning! Vergeet dus niet de Kleine Krant te lezen! Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor veel bouwvakkers is het een lange kerstvakantie aan het worden. Vandaag is het de zeventiende dag waarop veel werk in de bouw stil ligt. Het is te koud om buiten te werken en de bouwvakkers hebben dan vorstverlet, ijsvrij kun je ook zeggen. Er zijn ongeveer tweehon derdduizend bouwvakkers die niet kunnen werken. Als de temperatuur beneden nul graden is wordt het moeilijk te metselen. Ook be tons tor ten geeft problemen. En voor de mensen zelf is het natuur lijk ook onaangenaam om Ir de gure oostenwind op de steigers te staan. C gen gemaakt om het werk mogelijk te maken. Dat zijn speciale ..doorwerkpro jecten". Doorbetaald 16 JANUARI 1979 soldatenbonden, dat het beter zou zijn om alleen vrijwilligers te nemen. Maar de regering wil behalve vrijwilligers ook gewone dienstplichtigen sturen. Dat kan heel goed. zegt de regering, want de soldaten waarom het gaat hebben bij het begin van hun diensttijd gezegd dat ze eventueel ook voor de VN uitgezon den willen worden. De soldatenbonden zeggen: dat is wel zo, maar veel soldaten hebben voor de kazerne in Zuidlaren gekozen omdat het dicht bij huis was. Maar dat betekent niet dat ze zo graag naar Libanon willen. Minister Wiegel heeft zelf gezegd: „Er wordt daar niet met proppen geschoten." Het werk binnen kan vaak wel doorgaan Als een ge bouw „glasdicht" is en het niet te hard vriest, kan er best gewerkt worden. Soms wor den ook plastic overkappin- Een bouwvakker die vorst verlet heeft krijgt wel doorbe taald. De afspraak is dat hij het gewone loon krijgt plus tien procent extra. Dat lijkt veel, maar het is toch minder dan de meeste bouwvakkers gemiddeld verdienen. Als ze werken, krijgen ze meestal „prestatie-toeslagen" en dat kan wel oplopen tot dertig, veertig procent van het basis- loon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8