Eigen televisie-drama over recht en rechtspraak JL mikro gids f31,30 V- r Smaakvol cahier over Bovelander Vondeling gaat vergadering van de VARA leiden Man beke doden bro Soutendijk hoofdrol in Herdershond TV COMMENTAAR Rijk de Gooijer in Terug naar af VARA werkt aan familieserie van 12 delen nu handiger dan ooit overzichtelijk en., veruit het GOEDKOOPST voor een heel jaar «|tl bel 035-284333 ^--"""sdirijf Antwoordnr. 70 1000 RA Amsterdam En dan nog Kind dupe van geweld op t.v. DINSDAG 16 JANUARI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Riet Diemer HILVERSUM Onder de titel Ons goed recht brengt de VARA vier gedramatiseerde documentaires op het scherm, die alle het recht in de breedste zin van het woord en rechtspraak als gemeenschappelijk thema hebben. Vol goede moed volhardt deze omroep de al jaren geleden ingeslagen weg om drama te brengen aan de hand van oorspronkelijk voor televisie geschreven scripten. van de zaak-Bakker dat Je door klei ne oorzaken zo In de nesten kunt raken dat je de kans niet meer krijgt om op de been te blijven. Intern voe ren de rechters nog wel een discussie of de wijze waarop Bakker nu wordt aangepakt wel de meest geschikte is voor de maatschappij. r *V3 De eerste keer gebeurde dat met Waaldrecht. op initiatief van de over leden dramaturg Herman Fortuin. Daarop volgde Klaverweide, Tussen Wal en Schip en Dubbelleven. Werk dat ondanks opmerkingen van mis moedige televisieregisseurs dat scriptschrijvers voor televisie in Ne derland schaars gezaaid zijn een groei in kwaliteit vertoont. Een paar inzinkingen daargelaten. Vooral op de jongere kijker uit de arbeiders klasse zouden de spelen de meeste indruk maken en daar mikt een om roep als de VARA toch wel op. En ook bij Ons goed recht is weer gelet op de zin voor een socialistische omroep, aldus Rlents Slippens, hoofd afdeling drama en stimulator van oorspronkelijk geschreven televisie drama Het spel van vanavond (21.17 uur op Nederland 2) heeft als eigen titel Terug naar af, geschreven door Richard Hendrikx en geregisseerd door Eimert Kruidhof. Lasapparaat In de hoofdrol Rijk de Gooyer als Piet Bakker, een pechvogel, want als hij van de staalfabriek waar hij werkt een lasapparaat „leent" om een wip voor zijn kinderen in elkaar te zetten krijgt hij niet meer de kans dit ge reedschap ter waarde van zevendui zend gulden ongezien terug te bren gen. Hij wordt ontslagen. Hoewel deze gang van zaken nogal onwaar schijnlijk lijkt en Bakker aan een aandoenlijke naïveteit lijdt hij ver zet zich niet is volgens schrijver Hendrikx dit geval aan de werkelijk heid ontleend. Parallel aan dit kleine vergrijp loopt de diefstal van enkele tonnen door een van de directeuren van zijn fa briek. Als dat uitkomt heeft de lei ding van de staalfabriek toch liever dat het binnenskamers blijft. De ton nen worden netjes weggewerkt en de zaak wordt netjes geregeld met over plaatsing. Intussen komt de ontslagen arbeider niet meer aan de bak. Hoe hij ook solliciteert, eens een dief altijd een dief. Hij gaat wat klusjes opknappen en komt in aanraking met onfrisse zaakjes. Tenslotte doet hij mee aan diefstal van een container, waarbij een bewaker ondersteboven wordt gereden en gewond achterblijft. Bak ker komt in de gevangenis. Gezien het delict waaraan hij zich heeft schuldig gemaakt zal dat voor velen een logische zaak zijn. Men wil echter laten zien aan de hand Maatschappij Als de man toch nog een baan zou kunnen krijgen en zou worden vrijge sproken krijgt hij nog één kans. Na een paar jaar gevangenisstraf zullen echter alle normale wegen voor hem zijn afgesloten en moet hij zich wel inlaten met kwalijke praktijken van oud-gevangenen. Hoe moet hij dan toch nog Terug naar af? Uit de research die is gebruikt blijkt dat een op de tien Nederlandse man nen eens in zijn leven in de gevange nis belandt. Een op de vijf komt uit de kring van mensen met de laagiste opleiding en een op de zeventig uit de hoogste kringen. Ondanks deze enor me verschillen blijkt dat in alle mi lieus evenveel criminaliteit bestaat. De vier stukken in de reeks Ons goed recht draaien dan wel om hetzelfde Rijk de Gooyer als Piet Bakker in zijn cel. thema recht en rechtspraak maar hebben niets met elkaar te ma ken. Over een maand, 13 februari, is er Met vakantie, dat Kees Hollier- hoek schreef, Daarin gaat het over de verantwoordelijkheid van burgers als ze worden geconfronteerd met een misdrijf. Daarna, op 13 maart, is er Zuiderstraat 12, van Willem Kaptein. In hoeverre heeft iemand in een drie verdiepingen tellend huis dat moet worden afgebroken recht om zich te verzetten? Op 1 mei is er ten sic brandnetelkoning van Dick Een fabriek koopt het af als eer 'e nemer na een ontploffing k\ jn gevolgen ondervindt van chei jn stoffen. door Jac. Lelsz Er staat in Apeldoorn een serie „cahiers" op stapel over de beeldende kunstenaars die in deze gemeente werkzaam zijn. De reeks wordt geschreven door Thom Stroink, kunst redacteur van de Nieuwe Apeldoomse Courant, die de boekjes in eigen beheer uitgeeft. Inmiddels is men begonnen aan een cahier, gewijd aan Gaby Bovelander, een in Hoogsoeren wonende kunstenares. Het was Willem Sandberg, die haar destijds, toen hij haar tekeningen zag, adviseerde naar de academie te gaan Stroink geeft een portret van haar, waarbij hij zich voornamelijk baseert op twee elementen, haar werk zoals dat op hem overkomt en een gesprek met de kunstenares. Een groot deel van haar oeuvre is surrealistisch. Voor haar bij uitstek de manier om haar gedachten tot uitdrukking te brengen Al als kind maakte ze in een Jappenkamp in Nederland-Indië in die trant tekeningetjes op stukjes lin nen, die ze verkocht voor een bo terham HILVERSUM - Deze zomer zal de VARA-televisle opnamen maken voor een famllleserie. De werktitel luidt De twaalfdelige serie en dat zegt dan meteen voldoende over de lengte ervan. Eind 1980 zal de eerste afleve ring pas op het scherm komen. De familie zal bestaan uit een vader en een moeder van respectievelijk vijftig en vijfenvijftig jaar. een oud ste zoon die tien jaar is getrouwd en een dochter heeft van twaalf, een ongetrouwde dochter van dertig en de jongste zoon van zestien. Allerlei problemen die dit gezin in een tijd van veranderende normen mee maakt moeten voor een aantrekke lijk drama zorgen. Een collectief van vier auteurs werkt eraan. Ieder zal zich concentreren op een van de hoofdpersonen. Het collectief bestaat uit: Mia Meijer. Kees Hollierhoek. Dick Walda en Richard Hendrikx. Speciaal vandaag Het is. aldus Stroink, niet moeilijk de symboliek te decoderen: het vergan kelijkheidsbesef en de hunkering naar houvast, in de meest simpele vorm aangeduid door een horizontale en een verticale lijn, vormen de twee krachten, die elkaar in haar werk bestrijden. Kunst is noodzaak voor haar. ZIJ schildert vanuit haar pro bleem, zegt ze, en dat probleem is de dood. „de enige zekerheid voor alle mensen". Negativisme is haar vreemd. Er is bij haar verwondering, over de dood zogoed als over het leven. Of zij ook geneigd is deze za ken in christelijk perspectief te zien? Het komt er in dit cahier in ieder geval niet duidelijk uit. Het eerste cahier van Stroink is keu rig uitgegeven en van enige fraai afgedrukte illustraties voorzien. De prijs van het zestien bladzijden tel lende geschriftje bedraagt 7,50. Ui teraard verschaft het ook de nodige biografische informatie. Het tweede, dat in het voorjaar uitkomt, zal ge wijd zijn aan de Apeldoornse grafica Fie de Ferrante. Onderwerpen in Koning Klant: de wetswijziging met betrekking tot het cadeaustel sel: over hoe je een reis moet boeken en de verboden ket tingbrief Ned. 2/19.27 In Zo maar een vrouw een nieuw EO-programma. spreekt Marieke Tichelman met Gien Karssen over Eva Ned. 1/20.05 De lading is verzekerd heet de aflevering van De Onedin Lijn Ned. 2/20.27 Terug naar af is de eerste aflevering in een nieuwe dra maserie van de VARA die de verzameltitel Ons goed recht heeft Ned. 2/21.17 De vaderlandse-geschiede- nisles wordt vervolgd met 58 miljoen Nederlanders en de mooie natuur Ned. 1/2 US In VARA-Vlsie: het proces in Amerika tegen de moorde naar van Orlando Letelier. mi nister van buitenlandse zaken tijdens het bewind van Allen- de: aandacht voor de situatie in Iran •Ned. 222.27 ADVERTENTIE Van onze radio- en tv-redactie HILVER8UM Renée Soutendijk zal de vrouwelijke hoofdrol spelen ln de nieuwe televisieserie Dagboek van een herdershond. Gisteravond heeft regisseur Willy van Hemert haar la ten weten dat zij de uitverkorene is. Renée Soutendijk heeft naast toneel rollen verschillende filmrollen op haar naam staan. Zo speelde ze ln de film De doodzonde, die zich eveneens afspeelde in de Limburgse mijn streek. Verder was ze te zien in Pasto rale '43. Toneelstukken waarin ze op trad waren: Jan Rap en zijn maat en De nacht van de rattenkoning. In Dagboek van een herdershond is ze een jong meisje dat voor 1920 zeer progressieve ideeën heeft. Oorspron kelijk zou Teuntje de Klerk deze rol op zich nemen, maar ze moest vorige week laten weten dat ze dit niet kon combineren met haar werk bij de toneelgroep Globe. Daarvoor stond Josine van Dalsum op de nominatie de hoofdrol te vervullen. Eind vorige week zijn in Laren (N.H). de opnamen begonnen voor Dagboek van een herdershond, waarvoor Van Hemert het script zelf heeft geschre- HILVERSUM (ANP) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr A. Vondeling, zal de extra vergadering voorzitten van de verenigingsraad van de VARA, die op 17 februari over de bestuursnota „naar een werkbare VARA" wordt gehouden. Dr Vondeling is gevraagd dit te doen omdat het dagelijks bestuur, met VARA-voorzitter André Kloos aan het hoofd, in deze vergadering als partij wil kunnen meépraten. ven als vervolg op de bewerking die hij van een Limburgs boek maakte voor de eerste serie. Hoofdrolspeler is ook nu weer Jo de Meljere als de pastoor, maar hij krijgt in de persoon van Karin Meerman een nieuwe huishoudster. In verband met het overlijden van Ko van Dijk als boer Bonte, heeft Van Hemert de boer bulten beeld laten veronge lukken. De KRO zal in de laatste maanden van dit jaar de acht al eerder uitge zonden afleveringen op het scherm brengen en daarna met de nieuwe serie van acht doorgaan. In Laren is begonnen mi nieuwe serie opnamenL het „Dagboek van eenet dershond". Het wordt vervolg op de serie d KRO vorig jaar op scherm bracht. Het ligt bedoeling opnieuw acht veringen te maken. O foto twee oude bekende! pelaan Oderkerke (J( B Meijere) en Miete (Ia( Heinke) tijdens de opnae 100 jaar geheime diensten; door Con- stantine Fitzgibbon; Uitg. Spectrum; 296 bis., 27.50. Geheime diensten zijn een onuitput telijke bron van lectuur. Het meeste daarvan berust op fantasie, maar daarnaast bestaat er een behoorlijke hoeveelheid boeken over spionage- en inlichtingenwerk waarvan de au teurs de pretentie hebben de werke lijkheid te beschrijven Dat aantal groeit en daardoor is het voor de geïnteresseerde zo langza merhand mogelijk een goed beeld te krijgen van het wereldje van de ge heime diensten. Een mooie aanvul ling daarop is het boek van Fitzgib bon, die systematisch de opkomst van de inlichtingendiensten behan delt. Hij gaat niet uit van een bepaal de stelling die met het boek bewezen moet worden, iets waaraan veel boe ken over de Amerikaanse CIA bij voorbeeld lijden Fitzgibbon geeft in kort bestek een schat van gegevens over deze fascinerende tak van dienst. Of zo'n kort bestek altijd vol ledig recht doet aan de gebeurtenis sen ts twijfelachtig. Voor Nederlan ders zal het bijvoorbeeld niet erg be vredigend zijn te lezen hoe deze En gelsman in enkele zinnen het Eng- landspiel afdoet. „In Nederland brachten zij (de Duitsers) een Britse inllchttngengroep tot overlopen en slaagden zij er een tijdlang ln om de ontvangers ln Londen in de waan te houden dat hun radioboodschappen echt waren," legt Fitzgibbon simpel uit Sint Dries en de IJsheiligen (waarin opgenomen: De val van Aantjes) door Opland Uitg. De Harmonie. Amster dam, prijs 14,90. Bundeling van de afgelopen twee Jaar in De Volkskrant verschenen politieke prenten. Het gaat (dusi vooral over hoe het gebeur de dat Van Agt en Wiegel een krans leggen op het graf van progressief Nederland („Zand erover"). Opland heeft er een mooi doorlopend verhaal van gemaakt AO-boékje nr 1747 Cervantes en zijn don Quichot, door J G Blomkwist Uitg Stichting IVIO, Lelystad 20 blz - 1.75 In de bestuursnota wordt een andere topstructuur binnen de VARA voor gesteld, waarbij vereniging en bedrijf stringent worden gescheiden. Inmid dels is ook besloten met uitspraken over de positie van de ondernemings raad van de VARA te wachten tot de omroepbonden en die ondernemings raad een plan hebben opgesteld inza ke de medezeggenschapsstructuur bij de VARA. Zoals bekend was het oorspronkelijk de bedoeling van de bestuursnota de medezeggenschap van de onderne mingsraad te beperken. Maar na een protest hiertegen van de onderne mingsraad, die zelfs dreigde met nieuwe ruzie binnen de VARA, heb ben het dagelijks bestuur, het hoofd bestuur en de diverse commissie van de verenigingsraad de suggestie over genomen om met de standpuntbepa ling ten opzichte van de onderne mingsraad te wachten tot die onder nemingsraad en de bonden hun plan hebben opgesteld. De besturen en de verenigingsraads commissies vinden wel dat het plan van de bonden en de ondernemings raad moet passen in de beslissingen. die eventueel op 17 februari zullen worden genomen. De omroepbonden en de ondernemingsraad Intussen ho pen die plannen klaar te hebben voor de vergadering van de verenigings raad in mei van dit jaar. OVERLEDEN Pieter Houtsma uit Schingen (Friesland) is gisteren over leden op 52-jarige leeftijd. Hij was sinds 1973 voorzitter van de Friese maatschappij van landbouw, lid van het bestuur van de Frico en het pro- duktschap zuivel. Bovendien was hij actief in de politiek. Renée Soutendijk Nauwelijks terug van vakantie overvalt mij al een probleem. Ieder een zou er eens wat meer over na moeten denken, maar de meesten van ons bekommeren er zich niet om of trachten het probleem te ver kleinen. Veel programmamakers lo pen er met een wijde boog omheen. Voor deze houding beroepen zij zich op het feit dat wetenschappelijk nog weinig bewezen is. Jonge ou ders echter weten wel heel zeker dat de televisie him kinderen opzadelt met geweld. En dat er een zekere samenhang moet bestaan tussen wat die kleuters via de buis onder gaan en hun gedragingen. Dit reeds vele jaren slepende pro bleem zal een steeds dwingender karakter krijgen naar mate het aan tal kanalen en de zendtijd zullen worden uitgebreid. Meer keuzemo gelijkheden lijkt een attractie maar kan een enorm gevaar Inhouden als de commercie sterker greep krijgt op het buisgebeuren. Want de com mercie betaalt alleen grof geld voor een programma dat massaal wordt bekeken En welke programma s worden door de massa gevreten? Precies!, dat zijn de televisiefilm met veel actie, spektakel en .jon gens pak 'm beet". Geweld dus. door Ton Hydra Uitgerekend dit genre staat hoog genoteerd. „Dat is pas ontspan nend", zeggen nu al talloze vaders en moeders die, balend van het werk thuisgekomen, van de beeld huis hun oppepper verwachten. Zij hebben maar één verlangen: lek ker ontderuit ontsnappen aan de werkelijkheid. Daaraan dienen de overige huisgenoten zich onderge schikt te maken. Kleine kinderen inbegrepen. En niemand piekert over eventuele invloeden en de ge volgen ervan. Men is niet eens meer in staat om zich ook maar enigszins in het gevoelsleven van kinderen te verplaatsen Hoe zou men dan reac ties kunnen opmerken0 Daarom is het goed. dat de EO vanavond iets van deze reacties laat zien. Over het probleem „kinderen en geweld" bestaat nog geen Neder lands beeldmateriaal. Je kunt het enerzijds opvatten als teken dat de situatie bij ons minder zorgwek kend is dan bij voorbeeld in de Verenigde Staten. Anderzijds ech ter kan het het bewijs zijn van de verontachtzaming van een netelig vraagstuk. Immers, het zijn de kij kers die actie en spanning eisen. Zij geven hun gunst aan de op dit ge bied meest biedende omroep. Kijk- cljferdwang beïnvloedt de hoeveel heid geweld in het programma-pak ket van de omroepen. Als gevolg van mentaliteitsveranderingen en technische ontwikkelingen lijkt de situatie slechts bedenkelijker te kunnen worden Aan de tot nadenken dwingende flitsen voegt de EO een gesprek met dr Oene Wiegman toe. Dit deel van het programma Tijdsein was gister avond nog niet ultzendklaar, maar ongezien en ongehoord weet ik dat deze wetenschapsman grote aan dacht verdiendt. Als medewerker aan het Instituut voor sociale psy chologie van de Utrechtsse Rijksu niversiteit bestudeert hij al jaren de verbanden tussen massa-communi catie en agressie. Op dit terrein wordt dr Wiegman een van de weinige echt deskundi gen genoemd. Hij was het die ont dekte dat er van verhoogde agressie sprake is tijdens het televisie-uur. Conclusies liggen voor het grijpen. Omroepen zullen meer aandacht moeten gaan besteden aan de uit werking van bepaalde program ma's. Zij dienen ook meer ernst te maken van hetgeen de jeugd als kijkvoer wordt voorgezet. Pedago gisch benul Is vaak niet de sterkste kant. In deze sector zouden Juist de beste krachten gebundeld moeten wor den om de televisie zo goed moge lijk te laten functioneren als instru ment bij de vorming van het kind. Want van de vormirg hangt het af hoe de komende generatie van vol wassenen qua kennis en mentaliteit zullen staan in een naar vele kanten veranderde wereld. De verantwoor delijkheid daarvoor zou omroeplei- ders meer moeten drukken en dwin gen dan de kijkcijfers van het ogen blik. De Friese romanprijs, die ja(J ter beschikking wordt gesteld „Kristlik Fryske Folksbibleti toegekend aan de leraar P. Dïi>g uit Leek (Groningen). De prijs ei toegekend voor een roman in dL se taal en bestaat uit een oorko een bedrag van vijfduizend Damsma kreeg de prijs voor 21 man „Hwa't earen hat" (Wi heeft). De tweede prijs, groot ging naar mevrouw D. W< Meijer te Harkema (Frieslanq^ haar roman „Konfrontaesje" frontatie). De 33-jarige Amerikaanse ger Donny Hathaway is zonda in New York plotseling overled'^ grootste hit van Hathawa; „You've got a friend", een nt dat hij samen zong met Flack. De zwarte zanger schre muziek. S n I Colombaioni, het Ita clownsduo dat in Nederland al met succes optrad, is tot en i januari in de Nieuwe Komedie sterdam te zien. I Colombaioi ken in de traditie van de Con dell'Arte. De twee clowns mal bruik van uiterst eenvoudige len en dat levert vaak intens beelde taferelen op. ROOSENDAAL (ANP) Af| weekeinde heeft een 26-jarige i Roosendaal bekend zijn II broer te hebben doodgestoke gens de gemeentepolitie van B daal kregen de broers in de na< vrijdag op zaterdag ruzie op e jaardagsfeestje van een andert Verdachte pakte een mes dat schoorsteenmantel lag en stak broer ln. Het slachtoffer wist ste steek nog te ontwijken werd de tweede keer in de borststreek geraakt. Hij stro het huis uit en liep naar de van een tante een paar huizen Daar zakte hij ineen en over! De inmiddels gealarmeerde kon de dader even later bij de van de tante aanhouden. Volgens de politie was er geen van overdadig drankgebruik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4