^rlement moet stelling nemen tegen eis FNV Unie-herdenking veelzijdig en nationaal w m Indonesisch gezin blijft in Nederland CNV-bond wil fonds voor kinderbijslag Inspraak steeds meer erkend Gedeelte waterloopkundig laboratorium verwoest «MIS VAM UTRECHT 400 JAAR NOV-voorzitter Perquin: Haars negeert uitspraak Vooral bij stadsvernieuwing Potjes per bedrijfstak invullen nister Wiegel opent alarmlijn iJzendijke viert te vroeg feest D en JOVD over wikkelingshulp i Vietnam oneens Sommige charmante cl/neen Feest in Utrechtste Domkerk eerste in reeks van evenementen ii'ibuw overlijdt i brandwonden HERDENKING 23JANUARI-5JUN11979 ty Bergingsbedrijf pompt olie weg uit ramptanker Rita JSDAG 16 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 VU; 3onze sociaal economische redactie !N HAAG Voorzitter Perquin van het KNOV (middenstandl verbaast zich erover dat ;ering noch parlement stelling heeft genomen tegen de aanvullende looneis van de FNV. De [V wil naast de prijscompensatie een loonsverbetering van twintig gulden per maand. Via J doorwerking van de lonen op minimumloon en sociale uitkeringen, zou dan ook iets worden Jjüaan tegen de beperkingen op uitkeringen ingevolge het bezuinigingsbeleid Bestek '81. i quin beschuldigde gisteren op een najaarsbijeenkomst de FNV van ibruik van de indexeringssyste- j" ide systemen van koppeling uitkeringen en dergelijke aan de i n). Perquin zou het ,,een angst- jagende zaak" vinden als regering parlement geen stelling nemen te- de FNV „om maar lief te zijn die machtige FNVPerquin f|t het optreden van de FNV nog verder strekkend dan bijvoor- ;1 d een staking tegen het rege- sbeleid De FNV wil besluiten van ip parlementaire meerderheid onge- maken Dat is volgens de )V-voorzitter „de macht zelf in Jen nemen e verantwoord i-voorzitter Korthals Altes noem- p een partijbijeenkomst de FNV- „ongemotiveerd en onverant- frd." en vroeg de FNV de eis terug lit men Ook sprak hij de hoop uit DUde industriebonden hun eis voor 35-urige werkweek laten vallen KNOV-voorzitter Perquin KNOV-voorzitter Perquin meent dat de stijging van de loonkosten dit jaar zeker niet meer beperkt kan blijven tot de 5.5 a zes procent waarop het regeringsbeleid voor 1979 is geba seerd Een aanvullende looneis van twintig gulden bruto per maand zou het bedrijfsleven dit jaar ruim een miljard gulden kosten. Voorts ver wacht Perquin dat de incidentele loonstijging dit jaar hoger zal zijn dan verwacht, als gevolg van het feit dat bedrijven niet goed aan vakbe kwaam personeel kunnen komen en daarvoor hogere beloningen over zul len hebben. Als er dan ook nog eisen op het gebied van korter werken wor den ingewilligd, zal de stijging van de loonkosten de 8.5 procent wel eens kunnen overschrijden, meende Per quin Hij wil van de regering horen wat de gevolgen voor de economie en voor de overheidsfinanciën zullen zijn bij de huidige vooruitzichten aan het loonfront. Van een onzer verslaggevers DOKKUM Het uit Indonesië afkomstige gezin Kolamban mag in Dokkum blijven wonen. Dit heeft staatssecretaris mevrouw Haars gisteren bekend gemaakt. Zij heeft hiermee de uitspraak, die de Raad van State vorig jaar nam. naast zich neergelegd. Nicolaas Kolamban woont met zijn vrouw en drie kinderen sinds augus tus 1976 in Dokkum. waar ook zijn moeder en stiefvader wonen. Hij vroeg al gauw een verblijfsvergun ning aan omdat hij zich in Indonesië godsdienstig gediscrimineerd voelde. (De familie is gereformeerd). Hij be riep zich hierbij op het feit dat zijn vader als KNIL-militair is gestorven. De vergunning werd echter afgewe zen, ook nadat Kolamban in beroep was gegaan bij de Raad van State Daarna verzamelde de bevolking van Dokkum via politieke partijen negen duizend handtekeningen, die in het midden van de vorige maand aan de staatssecretaris persoonlijk zijn aan geboden Mevrouw Haars heeft het besluit ge nomen. omdat zij de situatie als uit zonderlijk beschouwt. Uitzonderlijk, omdat Kolambans vader als KNIL militair is gestorven, zijn moeder in Dokkum woont en omdat hij van sociale zaken een werkvergunning zou krijgen, als justitie voor een ver blijfsvergunning wilde zorgen Bo vendien hebben de acties van de be volking een grote indruk gemaakt op de staatssecretaris, aldus een woord voerder van justitie u een onzer verslaggevers b n, ECHT Bewoners die meeden- en meepraten bij het tot stand en van een woonwijk of bij ver- aièringen daarin, beginnen steeds een vast onderdeel te vormen iet bouwproces en stadsvernieu- splannen. al op het tereein van de stadsver- ring zijn de bewoners steeds gaan beseffen, dat ze met elkaar lepaalde macht^ vormen. Ze zijn tok minder geneigd zich zo maar 2|chikken in plannen, die van naf worden opgelegd. k«deze conclusie komen Wouter lil ijn en Henk Veenema in hun „Bewonersparticipatie", waar- eJjze een uitvoerig ondereoek heb- ben verricht. De auteurs zijn beiden als wetenschappelijk medewerker verbonden aan de vakgroep bouwen en wonen van het sociologisch insti tuut van de rijksuniversiteit te Utrecht Een twintig jaar geleden werd de roep om medezeggenschap nog gezien als iets lastigs, die politiek nauwelijks te dulden was. Nu valt er echter een tendens waar te nemen, waarbij alle betrokken partijen (overheden, bou wers, architecten) steeds meer gaan beseffen, dat ze om het verschijnsel bewonersparticipatie niet meer heen kunnen. Er worden dan ook pogingen onder nomen om dit verschijnsel, aldus de auteurs, in de bouwactiviteiten op te nemen, maar dat gaat met de nodige problemen gepaard omdat de huidige situatie ten aanzien van formele re gels voor deelneming vrij onduidelijk en chaotisch is. Een gedeelte van het waterloopkundig laboratorium in Delft is door brand verwoest. Op de foto een beeld van het uitgebrande interieur. Van een onzer verslaggevers DELFT Met name het onderzoek naar de verdieping van de vaargeul in de haven van Rotterdam zal aanzienlijke vertra ging oplopen, doordat zondagnacht een gedeelte van het waterloopkundig laboratorium in Delft door brand is ver woest. UTRECHT (ANP) De Industriebond CNV wil een kinder bijslagfonds instellen waarmee de nadelige financiële gevol gen van de regeringsmaatregelen teniet kunnen worden ge daan. De bond stelt zich voor, dat een dergelijk potje per bedrijf of bedrijfstak wordt ingesteld en dat het door de werkgevers wordt gefinancierd. Volgens de Industriebond CNV wor den met name werknemersgezinnen met een minimum inkomen getroffen door de afschaffing van bijslag voor het eerste kind en worden de zoge noemde middengroepen (40.000 gul den) de dupe van kinderbijslagmaat regelen in die gezinnen waar kinderen dit jaar zestien worden „Onrecht vaardig," noemt de Industriebond CNV deze korting op het vrij besteed bare inkomen De bond heeft dit aanvullende voor stel op zijn arbeidsvoorwaardenbe leid gisteren schriftelijk aan de werk gevers laten weten. Volgens het schrijven wordt alleen op deze wijze voldoende recht gedaan aan hen op wie de kinderbijslagmaatregelen van toepassing zijn Mochten de werkge vers zich verzetten tegen de instelling van een kinderbijslaglonds dan zal de Industriebond CNV bij de komende CAO-onderhandelingen andere voor stellen indienen om zijn doel te be reiken. le^WARDEN (ANP) Landelijke ring van de alarmlijn 0011 ligt in kabinetsperiode niet binnen het k. Nog afgezien van de financiële ;|rkingen waaraan we ons te hou- '^ïebben, maakt de duur van de nemingen dit onmogelijk. Dit linister Wiegel van binnenlandse die gisteren in het Provincie- te Leeuwarden de centrale ilijn voor Friesland officieel in 1 lik stellen. foto draait de minister het ale alarmnummer als „burger in Hij werd verbonden met veer-, ambulance- en politie- amers. Na enkele ogenblikken alle hulpverleners bij het Pro- ïhuis aanwezig en kreeg de mi- een oorkonde en een cadeau •boden. Vervolgens ging Wiegel Hengelo en Eindhoven om de ilijn respectievelijk voor Twente provincie Noord-Brabant in ge- te stellen, werd besloten over te gaan tot ;ti nstellen an een centraal alarm- ai ner. In juni 1969 begon een stuurgroep in Tilburg, waarna ook een proef volgde in Breda. De resulta ten in de beide Brabantse gemeentes waren bevredigend. In januari 1975 bood de voorganger van Wiegel, De Gaay Fortman, de nota „Hulpverle ning bij ongevallen en rampen" aan de volksvertegenwoordiging. Het doel van die nota was de kwaliteit van de hulpverlening te verbeteren. Een centraal alarmnummer werd daarbij van groot belang geacht. >nze parlementsredactie IAAG WD-voorzitter Kort- Ites meent, dat de Nederlandse kkelingshulp aan Vietnam niet ift te worden stopgezet. Zijn genoot Waalkens. lid van de Kamer, zei enkele dagen ge- nog dat „gewapenderhand op- i" van Vietnam moet leiden tot Oplaken van de hulpverlening. De :ai voorzitter betoogde gisteravond Ze n partijbijeenkomst in Gorin- echter dat „de bevolking niet lachtoffer mag worden van de '•V n van een regime, waarop de Bfking zelf geen invloed heeft." noet, naar de mening van Kort- [Altes, de hulp voor haven- en 5e| ïaanleg en voor al die projecten, ede voor militair gebruik kun- ienen. worden opgeschort. igerenorganisatie van de WD, >VD vindt echter dat de ontwik- lulp aan Vietnam onmiddel- r t worden stopgezet wanneer korte termijn verandering in >uding van Vietnam komt ten en van de buurlanden en de ïnrechten in eigen land. IJZENDIJKE (ANP) Het Zeeuws- vlaamse IJzendijke gaat door met de voorbereidingen voor het herden kingsfeest van haar duizenjarig be staan dat in juli 1981 gevierd moet worden. De gemeente Oostburg, waaronder IJzendijke ressorteert, voelt er echter niets voor om mee te betalen aan het een week lang durend feestje, omdat zo blijkt een mede deling van de Zeeuwse rijksarchiva ris,— IJzendijke in feite 65 jaar te vroeg is met het herdenkingsfeest. In IJzendijke houdt men zich vast aan de 17-eeuwse geschiedschrijver Sanderis, die in zijn studies over Zeeuws-Vlaanderen 981 als stich tingsjaar voor IJzendijke heeft ge noemd. Nu staan sommige 17-eeuwse geschiedschrijvers bij de wetenschap niet erg hoog aangeschreven. Velen gaan voor nogal onbetrouwbare ver tellers door. IJzendijke tilt op haar beurt niet zo zwaar aan de mening van de rijksarchivaris. Een van de leden van het comité IJzendijke-1000, de heer Verhoosel, zegt: „We hebben ons licht in dit verband opgestoken in het Belgische Brussel, daar vieren ze volgend jaar ook het duizendjarig bestaan van hun stad. Brussel heeft z'n hele feest- plan ook gebaseerd op een 17e-eeuw- se geschiedschrijver. Niemand die daar zwaar aan tilt," aldus Verkoosel. Volgens een woordvoerder van het laboratorium, waar 35 mensen wer ken, zal het geruime tijd duren voor dat het onderzoek weer op gang is gekomen. De schade wordt geraamd op minstens acht miljoen gulden en de Delftse politie sluit brandstichting niet uit. Bij de brand werd het getijmodel Rijnmond onherstelbaar vernield, toen de houten dakconstructie van de hal brandend naar beneden kwam. Een computergedeelte liep ernstige waterschade op en is vermoedelijk onbruikbaar geworden. Het getijmo del is een visitekaartje van zowel de Stichting Waterbouwkundig Labora torium als van de stad Delft en is aanvankelijk gebouwd voor de bege leiding van de bouw van de nieuwe havenmond Hoek van Holland. Het is een stromingsmodel van de benedenrivieren Hollandse IJssel. Niewe en Oude Maas, die samen via de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland in de Noordzee uitmonden. Ook was er een kuststrook van 15 tot 20 kilometer breed in aangebracht. De stichting houdt zich onder meer bezig met het adviseren van Rijkswa terstaat. ADVERTENTIE In het hele land kan door opdooi gladheid voorkomen, vooral bij op- en afritten. In Renswoude kwam gistermiddag een man als gevolg van de gladheid om het leven. Zijn auto raakte in een slip en botste tegen een boom. Eveneens door de gladheid stierf gisteren een automobilist in Arnhem doordat zijn auto na een slip tegen een boom raakte. Op de foto een waarschuwingsbord voor gladheid bij de Amster damse IJ-tunnel. fia 7F (ANP) Een 96-jarige vrouw loetinge is gisteravond in een ijjxhuis in Goes aan haar brand- in overleden nadat eerder haar t vermoedelijk tijdens het 'a hmaken van een schoorsteen, fld waren geraakt. Haar 97-jari- htgenoot heeft nog geprobeerd PpAiur te doven. Mevrouw de Jonge ge met derdegraads brandwon- 'genomen worden in het zieken- 1< Haar echtgenoot raakte lichtge ld Van een onzer verslag gevers UTRECHT De her- denking van de vierhon derd jaar geleden in de stad Utrecht gesloten Unie wordt groot scheeps, veelzijdig en nationaal, hoewel de stedelijke middenstand uiteraard een graantje hoopt mee te pikken. Twee miljoen gulden subsi die is ervoor beschikbaar (waarvan een miljoen van het Rijk) en het ziet er naar uit dat het geld niet alleen be steed zal worden ten behoeve van de autoriteiten die op 23 januari het feest in de Dom kerk zullen vieren. Ook voor het bredere publiek dat zich voor de 23 februari te openen tentoonstelling „De kogel door de kerk0' zal interesse ren. voor een wetenschappe lijk congres, maar ook voor een hele reeks theater-, mu ziek-. sport- en spelevenemen- ten. en voor een door tweedui zend man te bezoeken congres over de democratie zal geld worden uitgetrokken. Bovendien zijn er dan nog de tien miljoen Rijksdaalders van het beslag 1979, die aan de ene zijde een inscriptie over de Unie van Utrecht dra gen uniek in de geschiede nis van het Nederlandse muntwezen en waaraan winkelier en consument lang zaam beginnen te wennen. Er komen ook gouden en zilveren herdenkingspenningen en een speciale postzegel, en de com mercie is present met Unie handdoeken. Unie-bierpullen, Unie-glazen en Unie-stropdas- Publikaties Er komt een reeks van pu blikaties: een wetenschappe lijke bundel verschijnt vol gende week bij Nijhoff, een voor een breder publiek be doeld boek komt in februari bij de Walburgpers uit (paral lel met de grote tentoonstel ling) en er komen volgende week ook drie schoolboeken van de persen. Een paar plaatsen en tijd stippen om te noteren: 23 ja nuari in de Domkerk de offi- 41 ciële herdenking met de ko- Tweede Kamer, provinciale plomaten en buitenlandse ninklijke familie, de Eerste en en gemeentelijke besturen, di- gasten. Van 23 februari tot en met 4 juni in het Centraal Museum de nationale ten toonstelling „De kogel door de kerk?" Op 3 en 4 maart in het nieuwe muziekcentrum Vredenburg een non-stop ma nifestatie met muziek, toneel en andere activiteiten, be doeld als tijdsbeeld van de 16e eeuw door en voor de Utrecht se bevolking. Op 27 april in de Bernhard- hal het congres Democratie 79. Van 7 tot 10 mei een histo risch congres over het federa lisme. Verder tientallen volk sfeesten. vijftien reizende ten toonstellingen door Neder land. België en de Ver.Staten. en van 24 maart tot begin juni in elke Utrechtse wijk wel een winkelweek De NCRV-televisie doet een aanzienlijke duit in het zakje met een „e'f provinclënspel' Want de Unie van Utrecht mag dan in 1579 ternauwer nood zeven gewesten en wat steden hebben omvat. Neder land zal in de loop van de komende maanden wéten dat en hoe uit dat verbond dan toch maar de huidige Neder landse staat is voortgekomen ROTTERDAM (ANP) Het Rotter damse bergingsbedrijf Smit-Tak gaat deze week nog proberen om ruim tienduizend ton ruwe olie weg te pompen uit het wrak van de Franse tanker Betelgeuse. die vorige week bij de olieterminal in het Ierse Bantry Bay ontplofte. De explosie kostte 51 mensen het leven. Een bevoorradingsschip zal proberen de voorkant van de mammoet, die in tweeën is gebroken, iets te verslepen Aan de werkzaamheden zal ongeveer twinig man meewerken „Zodra ik een paar bonbons heb gekregen, verdwijn ik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3