'iscus wordt tegengewerkt Klachtenbeleid in nieuwe politiewet Macao blijft nog Portugees Kïesuwkado Engelsen hebben 't zwaar te verduren i deze krant Trouw rNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Opklaringen liet nvijs viv ^'Jungle' voor jonge artsen Sjah verlaat ^vandaag Iran Niet iedereen enthousiast voor Libanon lastingaangifte steeds minder eerlijk ingevuld Eiland voor vluchtelingen Wiegel geeft wettelijke regeling voorrang Opnieuw Britse reageerbuisbaby Politie neemt zendschip op zee in beslag Trouw Nieuws met gevoel j~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee"] 37STE JAARGANG NR. 10657 - DINSDAG 16 JANUARI 1979 rouw HET WEER Opklaringen en weinig wind Maximumtemperaturen van om het vriespunt aan de kust tot min vier graden in de rest van het land MORGEN EN OVERMORGEN Ti|delijk sneeuw ot regen Minder koud Morgen zon op 08 40 onder 17 00. maan op 21 37 onder 10 19 Adv»r>ntie» voor deze zaterdagse rubriek moeten uiterli|k donderdag (Ie post) m ons bezit zi|n Inlichtingen tel 070-913456 1st 794 PAGINA 2: Drie Apeldoornse hoogleraren jubileren PAGINA 3: Herdenking Unie van Utrecht PAGINA 5: Minder studenten ^melden zich I 'AGINA 7: e PAGINA 9: i iKieft: afscheid van omroep s/7 politiek „WE gaan naar Libanon", staat er op de brievenbus voor de Adolf van Nassau-kazerne in het Drent se Zuidlaren, maar niet alle daar gelegerde dienstplichtige militai ren staan te trappelen. Hoewel een woordvoerder van defensie gisteravond de stemming bij het 44e pantserinfanterie-bataljon ais algemeen positief omschreef ten aanzien van een uitzending naar Libanon zijn er ook militai ren, die daar weinig van moeten hebben. Bij de VVDM in Utrecht zijn en kele tientallen'telefoontjes bin nengekomen van soldaten, maar ook van ouders die nogal onge rust waren en informeerden, hoe onder eventuele uitzending is uit te komen. Volgens de woordvoer der van defensie zal het vrijwilli ge element zeker niet worden '.«r- waarloosd, terwijl daarnaast ook rekening zal worden gehouden met medische en sociale indica ties." Een simpelweg „Ik heb geen zin" zal echter weinig ge wicht in de schaal leggen", aldus deze woordvoerder. „Er is uitein delijk getekend voor dit VN-deta- chement." De voorbereidingen voor uitzending verkeren overi gens nog in het begin-stadium en eerst zal bekeken moeten worden welke manschappen wel en welke niet in aanmerking komen. Eén compagnie is in feite te oud. hoe wel zich hier wel al vrijwilligers hebben aangemeld, terwijl een andere compagnie nog te jong is en mogelijk later in het jaar kan worden uitgezonden. De VVDM afdeling Zuidlaren heeft gisteravond voor haar leden en belangstellenden een voorlich tingsavond gehouden over de uit zending naar Libanon, waarop de problemen uitvoerig zijn doorge sproken. Secretaris-generaal Kurt Wald- heim heeft minister van der Klaauw van buitenlandse zaken in een telegram bedankt voor het ter beschikking stellen van een bataljon militairen voor de VN- vredcsmacht in Libanon. De posi tieve reactie van de Nederlandse regering zal een grote bijdrage leveren aar handhaving van de doeltreffendheid v«.n de VN-vrt- desmacht ofc> JO zeer belangrijk moment in haar bestaan, aldus Waldheim. onze sociaal economische redactie I HAAG Er is sprake van grotere maatschappelijke weerstanden tegen de taakuitoefe- van de belastingdienst. Bij de dienst bestaat „in brede kring de indruk dat de opstelling de belastingplichtigen zich in sterkere mate dan voorheen kenmerkt door een geringe i van medewerking, en door het zoeken naar wegen om de belastingheffing te ontgaan." ■ter Andriessen (financiën) deelt lee in schriftelijke antwoorden agen vanuit de Tweede Kamer, jorbereiding van het Kamerde- ver de begroting van het minis- van financiën, volgende week. 1 langer sprake van dat steeds r mensen hun belastingaangif- duit eerlijk invullen, met als gevolg dat de ambtenaren van de belastingdienst steeds meer aangif ten met bijzondere argwaan moeten onderzoeken om te zien of er geen maniertjes in zijn verstopt. Tot nu toe werd hier vrijwel niet openlijk officieel over gesproken, waarschijn lijk uit vrees dat het kwaad dan nog verder om zich heen zou grijpen. Minister Andriessen deelt verder mee dat over enkele maanden het rapport over belastingontduiking is te ver wachten van Van Bijsterveld, de vroegere directeur-generaal van de belastingdienst De toekomstige regeling voor een col lectieve vermogegnsaanwas-deling (VAD) zal 25 ambtenaren van de be lasting werk verschaffen, aldus de minister. Kosten zijn daar voor het rijk niet aan verbonden, want het is de bedoeling dat deze extra ambtena ren worden betaald uit de opbrengst van de VAD. Hypotheken Andriessen deelt verder mee dat de groei van het totaalbedrag aan wo ninghypotheken aan het verminde ren is. In 1976 en *77 heeft zich een explosieve groei voorgedaan. Het was duidelijk dat daaraan een eind moest komen, aldus de minister. HIJ waagt zich niet aan een precieze voorspel ling voor de komende Jaren. Ook kre dieten aan bedrijven kregen de laat ste Jaren steeds meer de vorm van hypotheken. Dat geeft de geldgevers grotere zekerheid. In 1972 stond nog slechts voor 33,3 miljard gulden aan hypotheken uit onder woningbezit ters en bedrijven. In 1975 was dat 57,4 miljard, en in 1977 92.8 miljard gulden. MANILA (Reuter, UPI. AP) - De vluchtelingen uit Zuldoost- Azië krijgen een eigen eiland. Ze kunnen daar tijdelijk blij ven, totdat een uiteindelijke bestemming is gevonden. Op het ogenbblik wachten on geveer 5000 vluchtelingen uit Vietnam op wrakke schepen in de buurt van Manila en Hong Kong, en meer dan 200.000 an deren in Maleisië en Thailand, op een nieuw tehuis. Welk eiland voor de vluchtelin gen bestemd zal worden is nog niet bekend. Vorig jaar werd op de VN-conferentie in Geneve over de vluchtelingen in Zuid- oost-Azië geopperd dat landen als Maleisië en Thailand, voor tijdelijke opvang moeten zor gen. Die vinden echter dat ze al meer dan genoeg doen, zij stel den het Amerikaanse eiland Goeam in de Stille Oceaan voor. Op het eiland voor tijde lijke vestigingen zouden 50 tot 60.000 vluchtelingen een tijde lijk onderkomen moeten vinden. KOEALA LOEMPOER (Reuter) Maleisië heeft vannacht laten weten dat het geen enkele Vietnamese vluchteling meer zal toelaten. Pre mier Datoek Hoessein zei dat de rege ring het beleid zal herzien om te ver zekeren. dat niemand meer aan land komt De mededeling was. zo zei hij. vooral bestemd voor de Vietnamese regering, het Hoge Comissariaat voor de vluchtelingen en westerse landen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de nieuwe politiewet, die sinds een paar jaar in de maak is, zal ook de klachtenprocedure geregeld worden. De minister van bin nenlandse zaken. Wiegel, heeft de betreffende ambte naren gevraagd voorrang te verlenen aan een wettelijke regeling van de procedure, die moet worden gevolgd, wan neer er klachten over het op treden van de politie worden ingediend. De nieuwe politiewet, die dient ter vervanging van de bestaande uit 1957, zal overigens nog wel even op zich laten wachten. Er zit nog weinig schot in de reorganisatie van de poli tie, die in deze wet haar beslag moet krijgen. Het is daarbij de bedoeling tot een provinciale politie te komen. De vorming van die nieuwe politie korpsen (nu nog onderverdeeld in rijks- en gemeentepolitie) is nauw verbonden met de reorganisaite van het binnenlands bestuur, waarover het laatste woord ook nog niet is gezegd. Wiegel zei vorige week in het NOS- televisieprogramma „Tribune" niet afkerig te zijn van een wettelijke re geling van het klachtenbeleid. Met die uitspraak blijkt hij zich wat op de vlakte te hebben gehouden, gezien de prioriteit die hij en zijn collega van Justitie, De Ruiter, aan zo'n regeling hebben gegeven. Rechtshulp Volgens de voorzitter van de Neder landse Politiebond, Leen van der Lin den, zou daarbij voorzien moeten worden ln rechtskundige bijstand van politie-ambtenaren tegen wie chiphol is fisteren een liiaanse delegatie van de nkrijkswerkgroep aan- •men. Deze werkgroep It op 17 januari in Den door minister Van der van landbouw en visse- installeerd. De Konink- iwerkgroep zal de moge- beden gaan onderzoeken een nieuwe staatkundi- ructuur van de Neder- isüse Antillen. >ir £9 ICHT (ANP) De vereniging dienstplichtige militairen - Hl vi dt dat de huidige medi- keuring van dienstplichtigen SPI worden gewijzigd wil zij enig Ujk nut hebben. De keuring is is de WDM te massaal, te op- ,EU ikkig en te onzorgvuldig. Zo- STI Ie zouden fouten kunnen ont- die tot onnodige klachten van plichtigen kunnen leiden. *gJPldatenvakbond baseert deze op twee voormalige keurings- LISSABON. PEKING (AP, Reuter, UPI) Er is geen sprake van dat de Portugese kolonie Macao bij China wordt ingelijfd. Lissabon en Peking zijn evenmin van plan op dit moment diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Een woordvoerder van het Portugese ministerie van buitenlandse zaken heeft dat verklaard. Hij wilde niets zeggen over de stand van zaken in de besprekingen tussen Portugal en Chi na over het uitwisselen van ambassa deurs. Die begonrtlh in 1977 onder de toenmalige. socialistische regering van Mario Soares in Portugal. Het overleg zou in het slop zitten door de voortdurende regeringswisselingen in Portugal van de laatste tijd Het overleg spitst zich toe op de posi tie van Macao, een enclave aan de Zuldchinese kust. die sinds 1557 in Portugese handen is. China zou Ma- cao alsook de Britse kolonie Hong Kong willen inlijven, maar aan beide gebieden wel een bepaalde status wil len verlenen, waardoor het econo misch stelsel van vrij ondernemer schap zou kunnen blijven voortbe staan Een dergelijk aanbod heeft China ook gedaan aan Taiwan (nationalis tisch China) maar het eiland heeft dat ferm van de hand gewezen. Pas als Peking afstapt van de communis tische dictatuur, het marxisme-leni- nisme opgeeft en de mensenrechten eerbiedigt, valt over een samengaan te praten, aldus Taiwan Overigens wordt ook gezegd dat er in China een stroming is die onafhanke lijkheid wil voor Macao en Hong Kong, omdat dat belangrijke voorde len oplevert voor de vreemd-geld markt. In ieder geval schrok de financiële wereld zo van de geruchten over een nieuwe status voor Macao, dat de effectenbeurs gisteren kelderde Westerse diplomaten in Peking hou- naar aanleiding van een klacht een onderzoek wordt ingesteld. Van der Linden vindt dat de bonden niet meer voor die rechtshulp kunnen opdraai en. omdat het daarvoor benodigde geld zo langzamerhand opraakt. Naar zijn mening ligt hier een taak voor de overheid. Het aantal onderzoeken naar het op treden van politiemensen is volgens Van der Linden aanzienlijk toegeno men. De voorzitter van de NPB leidt dit af uit het feit dat vorig Jaar het aantal verzoeken om rechtshulp ver viervoudigd is. De NPB. aangesloten bij de FNV. heeft vorig jaar al meer dan een ton aan rechtsbijstand uitge geven. Overigens Juicht Van der Linden het toe dat er in toenemende mate aan dacht wordt besteed aan klachten over de politie Een wettelijke rege ling acht hij dringend gewenst, met het oog op de geloofwaardigheid van overheid en politie. LONDEN (Reuter. UPI) De Engelsen krijgen het steeds zwaarder te verduren door de staking van vrachtwagenchauf feurs. In de kleinere levensmiddelenwinkels is alles bijna al uitverkocht, en de grote supermarkten zijn begonnen boter en suiker te rantsoeneren. GLASGOW (Reuter) De geboorte van een tweede Britse „reageerbuis baby" betekent dat de techniek voor het bevruchten van een eicel buiten het moederlichaam een klinische en medische realiteit is geworden. Dat verklaarde dr. Robert Edwards, mede namens collega Patrick Staptoe. na de geboorte van Al astair Montgome ry. Hij kwam een maand te vroeg, ruim vijf pond zwaar maar kernge zond. zondag in een ziekenhuis in Glasgow ter wereld. Ook moeder Grace Montgomery (32) maakt het uitstekend. Het was bij haar de tweede poging om een eicel te isoleren, in laboratoriumapparatuur te bevruchten met zaadcellen van haar echtgenoot Jimmy, in het be vruchte eitje na enkele dagen weer in de baarmoeder te brengen voor een verder normale zwangerschap. Door beschadiging van beide eileiders was bevruchting langs de gebruikelijke weg niet mogelijk. Het echtpaar was dertien jaar getrouwd. Edwards en Steptoe zullen de lang verwachte technische details van hun werkwijze eind deze maand meedelen op een vergadering van de gynaecolo gische en verloskundige specialisten- vereniging. Dat zij die details nog niet formeel gepubliceerd hadden, heeft ln wetenschappelijke kring tot enige kritiek geleid. Vorige zomer wa ren zij de wetenschappelijke peetva ders van de eerste „reageerbuisba by", Louise Brown. Berichten over een bevalling na een soorgelijke in greep. die in oktober in Calcutta zou hebben plaatsgevonden, zijn door een onderzoekcommissie van de In diase deelstaat Bengalen ernstig in twijfel getrokken. In de havens stapelen de voorraden zich op. In de industrie zitten al 175.000 arbeiders zonder werk Ver wacht wordt dat daar deze week nog een miljoen bijkomen. Treinmachi nisten leggen vandaag en mogelijk ook donderdag het werk neer. Boven dien dreigen vuilnismannen, mijn werkers en werknemers van gas- en electriciteitsbedrijven met staking Het was kortom geen vrolijke atmos feer waarin het Britse Lagerhuis gis teren voor het eerst na het kerstreces weer bijeen kwam. De grote confron tatie tussen de Labourregerlng en de conservatieve oppositie komt vandaag. De vakbeweging piekerde er echter niet over om in het licht daarvan haar eisen te matigen, om zo de regering- Callaghan in het zadel te houden. „Je kunt niet versobering, versobering, versobering blijven preken," zo zei Moss Evans van de transportunie gis teravond voor de televisie. Loonsverhogingen rond 15 procent noemde Evans „redelijk" maar Cal- laghan wil niet verder gaan dan 5 procent. De vrachtwagenchauffeurs gaan nog verder dan 15 en eisen een loonstijging van 22 procent. De Britse krant Daily Telegraph zag het gisteren allemaal wel heel somber ln. Het blad schreef dat Engeland voor een crisis staat die even ernstig is als het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog ,,Toen kwam het ge vaar van buiten; nu komt het van binnen." aldus de Telegraph. Ons commentaar staat op pagina 5 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Twaalf man van de Haagse gemeentepolitie, de Rijkspo litie te water en mensen van de radio- controledienst van de PTT hebben gisteravond een inval gedaan op het zendschip Radio Delmare voor de Scheveningse kust. Drie opvarenden van het schip zijn aangehouden. De politie heeft aan boord zendapparatuur aangetroffen, die ln beslag is genomen De opvaren den zijn ingesloten. Het schip is in beslag genomen en naar Rotterdam gesleept. De inval kon uitgevoerd worden om dat het radioschip binnen de territo riale wateren (drie zeemijlen) lag. IJzendijke wil zijn 1000ste verjaardag vieren. Niet doen, zegt een rijksarchivaris, meer dan 935 kan ik jullie niet geven. Maar Brussel wordt ook op losse gronden 1000, roept IJzendijke terug. Misschien houdt Brussel meer van feest dan van archivarissen. 6 sprookjes op I LP (Al Lederen halstasjc (C) Vcnckl door Ion \.in Duinhotrn. Ko Sicrli/kc eenvoud en ptiktiv li bovendien v;in Dijk. Hcqy Blok en ln.iv.in F.Mw:n Ectu n.uurel leder uK.-igt-vkH.htcn koordje LekiuurhangertB) Ketting mei amiband (D) Nooit meer zoeken nn.tr de kr.int (4 rv-gtds Dekomitel jule IckUiiirh.ingt-r De nieuwe modt-ircnd ketting en .inn h.tndie v.tn ker.tmK.-k den het er voorlopig op dat Macao, bekend om zijn casino's en de jaar lijkse Grand Prix en Hong Kong wel een nieuwe status zullen krijgen, maar dat ze zeker niet op korte ter mijn Chinees zullen worden Ander zijds doet ook het verhaal opgeld dat China Invloed in Macao wil verwer ven om aan Taiwan te tonen dat het serieus van plan is het bestaande sociaal en economisch systeem in de hand te houden Macao en Hong Kong worden door Peking gezien als Chinees gebied onder „tijdelijk bui tenlands bestuur". De waarnemend Portugese gouver neur van Macao deed gisteren alle geruchten af als ..pure speculatie", en zweeg verder Zijn voorganger, kolo nel Oarcia Leandro vertrok naar Hong Kong, en reist van daaruit naar China. Hij wilde helemaal niet ingaan op vragen van journalisten. Mank ie mand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid omvangt u een van deze kadoos naar keuze I Naam nieuwe abonneeI Naam nieuwe abonnee.. Adres nieuwe abonnee Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres Plaats en postcode:. Tel De nieuwe abonnee ontvangt de eersie twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. mt' als welkomst-voordeel I 7.- korting Kado naar keuze:DA B.OC. D (aankruisen a u b Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.'000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1