WON: nog geen hirtreclame Dubbel voor McEnroe Schaats kalender Malversaties rond Spelen van Montreal Amendementen op voorstel sectiebestuur Half miljoen in Masters-weekeinde Voor vele miljoenen dollars Volleybalbond Jaatste plaats andballers SP* .v «NSDAG 16 JANUARI 1979 SPORT TROUW/KWARTET 13 jST De WON, vereniging van voetbaloefenmeesters in Nederland, zal zich zaterdag lens de vergadering van het betaalde voetbal opstellen als tegenstander van het plan van .sectiebestuur shirtreclame snel in te voeren. Secretaris Jaap van der Leek greep gisteren studiebijeenkomst van de trainers uit het betaalde en de top van het amateurvoetbal in |ist aan om het standpunt van zijn organisatie nog eens onder woorden te brengen. „De foN". zei Van der Leek, „is geen principiële tegenstander van shirtreclame. Onder de fcdige omstandigheden echter zou een invoering per 1 juli 1979 onverstandig zijn." der Leek bracht een aantal uit- iken van staatssecretaris Gerard lis de Vries (CRM) in herinnering, staatssecretaris heeft duidelijk laakt dat de externe geldgevers steun zullen staken wanneer de treclame op die datum zal worden jvoerd. Zowel het één (subsidie) Set ander (shirtreclame) is op kor- ermijn niet haalbaar. Omdat de ner zonder passend overleg met NOS en het budgetbewakingsin- uur (BBI) uit het betaalde voetbal tr afwijzend zal staan tegenover sidie zal de staatssecretaris de m wel moeten dicht draaien wan- in de Kamer de begroting van wordt behandeld." Van der k baseerde zijn mededeling op het idpunt van de Kamer na de rdvoerders van de drie grootste ijen (CDA, PvdA en WD) te heb- gehoord. shirtreclame per 1 Juli brengt de sidie uit lotto en toto in gevaar", de secretaris van de WON uit. moeten waarschijnlijk veel meer ireren dan wij krijgen en dat treft de minder sterken die voor de indhouding van het betaalde bal ook onmisbaar zijn. De huidi- erdeelsleutel van lotto- en toto en brengt het meeste bij de clubs de kleinere recettes. De grotere die financieel ook meestal ster- sijn, zullen echter meer uit recla- xijgen en ik neem niet aan dat zij ld zullen zijn dit in een gezamen- pot te storten. De invoering van reclame kan het voortbestaan een aantal clubs in het betaalde bal op de tocht zetten." zekerheden zijn voor de WON eiding op het voorstel van het lebestuur in de vergadering van rdag een amendement in te die- In plaats van invoering per 1 Juli Ie WON het sectiebestuur opdra- onderzoek in te stellen naar de elijkheden van invoering, waar- rekening zal worden gehouden de mening van externe geldge- maar ook van de NOS en het a erklaring van Van der Leek werd an tijdens een bijeenkomst in een viertal sprekers de positie i| de trainer projecteerde op situa- in het voetbal. oorspronkelijke voorstel van het ^we) sectiebestuur betaald voet- -van de KNVB onder leiding van Eric Vilé is overigens gelijklui- aan het voorstel, dat hij als toen 3 FBO-voorzitter tijdens de zo ru ig verlopen vergadering van 18 mber indiende. Dat toen door de pdering aangenomen, maar later de bondsvergadering vernietig- oorstel/besluit, leidde tot onder het aftreden van vijf van de D bestuursleden waaronder voor- r mr. Jacques Hogewoning, pen- meester Ton Zwikstra en mr. Tripels. ens mr. Vilé is het niet verwon- |k. dat het sectiebestuur nu met slfde voorstel terugkomt, te we- nvoering van de shirtreclame per 1979. „Het voorstel," zo zegt hij. it nu echter in tegenstelling tot orige keer op papier waardoor erstanden niet meer kunnen komen." Het sectiebestuur heeft i<leuw teruggegrepen naar de toen lain de discussie aangevoerde clau- dat de invoering van de shirtre- e niet doorgaat indien uit het i^eraf te voeren overleg zou blijken e.e.a. onhaalbaar c.q. niet ge- is. Een procedure, waartegen logewoning zich Indertijd fel ver en die ook bij de externe geldge- als uiterst onplezierig overkomt. inderlijk is overigens, dat de we sectievoorzitter Vilé zich tot njeden nog altijd niet in verbinding ink gesteld met staatssecretaris ird Wallis de Vries, de man die in [ehele gezondmakingsproces van •etaalde voetbal toch een belang- rol speelt. Een gang van zaken, ook bij de staatssecretaris als eemdend is overgekomen, te- daar het verzoek om steun bij ezondmaking van het betaalde >al van de KNVB is gekomen en >p zijn minst toch wel dienstig is eten hoe de overheid (i.e. dus de [«secretaris) zich de uitvoering het door alle partijen geaccep- le Rapport Gezonder Betaald bal voorstelt. CRANS MONTANA Paul Frommelt heeft in Crans Mon tana de slalom gewonnen van de internationale skiwedstrij den tellend voor de wereldbe ker. De man uit Liechtenstein liet Andreas Wenzel, die even eens domicilie houdt ln Liech tenstein. 0,17 sec. achter zich. Frommelt was de snelste in de tweede manche. In de eerste moest hij die eer aan de Zwit ser Martial Donnet laten. Ingemark Stenmark, houder van de wereldtitel, eindigde als derde. De Zweed nam daardoor de leidende positie in de com petitie om de wereldbeker over van de Zwitser Peter Lüscher. Stand wereldbeker: 1. Sten mark 115 pnt, 2. Lüscher 112 pnt, 3. Müller (Zwi) en Wenzel beiden 61 pnt. Op de foto: Andreas Wenzel op weg naar de tweede plaats. NEW YORK John McEnroe heeft met een drie-setsoverwinning op Ar thur Ashe (6-7, 6-3, 7-5) het seizoen van zijn opkomst op gepaste wijze afgesloten. Hij schreef ook een stukje geschiedenis: met zijn negentien jaar was hij niet alleen de jongste winnaar aller tijden van het Masters-toernooi, hij was ook de eerste die zowel de titel in het enkel- als in het dubbelspel veroverde. Zaterdagavond won McEnroe met zijn partner Peter Fle ming in de finale van het dubbelspel van Tom Okker en diens Poolse me destrijder Wojtek Fibak: 6-4, 6-2, 6-4. Het verzekerde McEnroe een royale entree in zijn twintigste levensjaar (16 februari). Een weekeinde hard werken leverde hem ongeveer een half miljoen gulden op: 100.000 dollar voor zijn zege op Ashe, 20.000 dollar voor de titel in het dubbelspel en 116.000 dollar aan „bonusgeld" voor zijn prestaties in het Grand Prix- circult van 1978. Dat mag een succesvolle afsluiting van McEnroe's eerste seizoen als be taald tennisser genoemd worden. Het jaar van de rijzende ster, want sinds de open tenniskampioenschappen van de Verenigde Staten bereikte hij in elk toernooi waarin hij optrad ten minste de halve finales. Een week geleden werd McEnroe samen met Peter Fleming ook nog wereldkam pioen in het dubbelspel, door de fina le in Londen tegen het gelegenheids duo Ilie Nastase/Sherwood Stewart winnend af te sluiten. Arthur Ashe, die zich plaatste voor het eindtoemooi omdat Borg en Con nors weigerden deel te nemen, heeft zijn Jonge collega de bekroning ech ter niet geschonken. Daarvoor was de ontmoeting ook voor de 35-jarige Amerikaan te belangrijk, het was het hoogtepunt van zijn come-back na een slepende blessure. Aan het begin van het seizoen bezette hij nog de 257ste positie van de wereldranglijst, nu mocht hij na de finale een cheque van 64.000 dollar in ontvangst nemen. In de eerder gespeelde „troostfinale" om de derde plaats versloeg Brian Gottfried Eddie Dibbs met 6-4. 7-6. hetgeen hem toch altijd nog 40.000 dollar (ruim 80.000 gulden) opleverde. OAKLAND Betty Stöve heeft met haar Amerikaanse partner Tracy Austin in de finale van de Callfoml- sche tenniskampioenschappen verlo ren van het duo Chris Evert/Rosie Casals uit de Verenigde Staten. Evert en Casals hadden daar drie sets voor nodig: 3-6, 6-4, 6-3. Voor het winnende paar was 8000 dollar beschikbaar, de verliezers kregen 4000 dollar. In de finale dames enkelspel versloeg Mar tina Navratilova dubbelspel-winna res Chris Evert met 7-5, 7-5. HEEMSKERK Een overwinning van 3-0 lijkt sprekend, maar een der gelijke score van het Nederlandse tennisteam tegen Monaco zegt niets. Theo Gorter, Louk Sanders en Wou ter Fok deden in Heemskerk slechts hun plicht, die voorschreef dat er voor het indoortoemooi om de Ko ningsbeker tegen de zwakke Mone- gasken geen fout mocht worden gemaakt. De tegenstand van de gebroeders Louis en Michel Borllga en Bernard Balleret werkte niet bepaald inspire rend. In het eerste enkelspel had nati onaal kampioen Theo Gorter nogal wat moeite met de 24-jarige Louis Borfiga. De linkshandige Gorter maakte het zichzelf veel lastiger dan nodig was. In de eerste set kwam het uiteindelijk op een tiebreak aan, die Gorter met 7-3 in zijn voordeel beslis te. Ook in de tweede set wilde het niet erg met de Amsterdammer vlotten. Borfiga, die een tweehandige back hand gebruikte, stond zelfs met 3-2 voor. Toen vond Gorter het te gortig worden. Via een doorbraak in de ze vende game serveerde hij de partij op love uit (7-6 6-4). 8anders zette de trend tegen Balleret, die eerder in de week de Rus Alex Metreveli (eens finalist op Wimble don) ln Monaco een set afsnoepte, aanvankelijk voort. De Leidenaar be gon en eindigde de eerste game met een dubbele fout. Hij vermande zich echter bijtijds en snelde met redelijk spel naar 4-1. Toen stokte het ritme weer even bij Sanders, die eerder ln de week een paar dagen ziek was geweest. Hij ergerde zich aan een muziekbandje dat in de verte door bleef spelen en verspeelde zijn opslag in de zevende game (4-3). Verder liet Sanders zijn geblokte tegenstander niet komen. In de tweede set kon Balleret de Nederlander tot 2-2 bij houden. Sanders ging zich op het vilttapijt (bekend terrein voor de pu pillen van Fred Hemmes, die daar ln Leldschendam op trainen) steeds meer thuis voelen en gunde Balleret geen game meer (6-3 6-2). Het dubbelspel was daarna in zoverre nog van belang dat bij een gelijke stand in groep B van de tweede divi sie het aantal partijoverwinningen de doorslag geeft. Vlviani, de coach van Monaco, het voor het eerst ln dit toernooi de samenstelling van „zijn"- dubbel gewijzigd. Py had het veld moeten ruimen voor Michel Borfiga. Gorter en Fok lieten zich daar niet door storen en stelden binnen veertig minuten orde op zaken (6-2 6-1). DEN HAAG De schaatskalender van de komen de dagen bevat de volgende tochten en wed strijden: DINSDAG 16 JANUARI: Oudendijk wedstrijd over 80 km (20 ronden), aanvang: 13.30, Inschrijven vanaf 12.30 uur. Inlich tingen: 02294-1275. Ter Aar: Marathon voor A- en B-rlJders en vetera nen (bij voldoende aanmelding eventueel ook voor dames), 100 ronden (dames 25 ronden), aan vang: 15.00 uur, Inschrijven aan de Ijsbaan. Inlich tingen 01722-2247. Nieuwkoop: Kortebaanwedstrljden voor heren, aanvang 19.30 uur. Inschrijven tot 19.00 uur aan de baan. Inlichtingen: 01725-1905. Startplaats Zuid- einde. Almelo: Twentse kampioenschappen langebaan voor Junioren (meisjes en jongens) ln de catego- rlên B, C en D. aanvang 17.00 uur. Inschrijven aan de Ijsbaan. Nieuwpoort: Kortebaanwedstrljden voor heren, aanvang 19.30 uur, inschrijven tot 19.00 uur. aan de ijsbaan. Inlichtingen: 01843-542. of 393. Venhulzen: Prestatietocht over 10-50 km, Inschrij ven tussen 10.00 en 20.00 uur aan de Teunsluls- Usbaan. Inlichtingen: 02284-1790. Broek in Waterland: Toertocht over 15, 30 en 45 km. aanvang 10.00 uur. startplaatsen Watergang en Broek in Waterland Inlichtingen: 02903-1271. Nieuwkoop: Pl&ssentocht over 35-70 km, aanvang 11.00 uur. Inschrijven 01724-8280, 01725-1267 of 1761, startplaats bij de IJsclub. Zaandam/Westzaan: Korte Zaanse Molentocht over 12,5 of 25 km. aanvang 12.00 uur, startplaat sen In Zaandam (Westzanerdljk 90) en ln West- zaan (de Kerkbuurt). Inlichtingen: 075-285509. Lemmer marathonwedstrijd over 100 ronden voor heren. Aanvang 19.00 uur. Inlichtingen 05146- 3074. WOENSDAG 17 JANUARI: Oosthnlsen: Gewestelijke kampioenschappen langebaan. heren Junioren, A- en B-categorie. Af standen: (A-categone) 500, 1500 en 3000 meter. (B- categorle) 500 en 1500 meter, aanvang 19.30 uur, Inschrijven tot 19.00 uur aan de baan Nieuwpoort: Kortebaan dames senioren, aan vang 19.30 uur. Inschrijven tot 19.00 uur. de Ijs baan Inlichtingen: 01843-542 of 363. Westerhaar/Vrietenveen: Kortebaan heren, aan vang 14.00 uur. aanmelden tot 13.00 uur aan de ijsbaan Inlichtingen: 05408-9519 of 9246. Ouderkerk aan de Amstel: Botsholtocht over 15 km, starten bij de Waver of bij de Schokkelaara- brug, aanvang 10.00 uur. Almelo: Twentse kampioenschappen langebaan, voor Junioren A (meisjes en Jongens) en senioren (dames en heren), aanvang 08.45 uur. Inschrijven aan de Ijsbaan. Vught: Marathon heren over 50 km. Aanvang 19.00 uur. Inschrijven vanaf 18.00 uur. Inlichtin gen: 073-564707. Holysloot: Wedstrijd over 100 km, (10 ronden van 10 km), aanvang 13.00 uur. Inlichtingen: 02904-509. WllnU: Af val wedstrijd, aanvang 20.00 uur. 'DONDERDAG 18 JANUARI: Dalfaen: AfvalwedstrIJd (heren), aanvang 19.00 uur, startplaats aan de Ijsbaan ln Dalfsen, In schrijven tot 18.00 uur. Inlichtingen: 05293-1385 of 1506. Oud-Loosdrecht: Nationale kampioenschappen op natuurijs over 100 km. Aanvang 11.00 uur, maximaal aantal deelnemers 150 Inschrijven tot 17 Januari tot 18.00 uur tel. 02158-3226, of 614, of 1434, of 3225, of 1215. VRUDAG 20 JANUARI: MONTREAL Een juridisch onderzoek naar de overschrijdingen van de begroting voor de Olympische Spelen van Montreal in 1976 met vele miljoenen dollars, heeft het vermoeden opgeleverd dat er sprake is van malversaties. Een voorman van een van de grote bouwondernemingen die in opdracht van het uitvoerend comité van de Spelen van '76 werkzaamheden verrichtte, heeft getuigd dat hij ook heeft moeten helpen bij de bouw van een buitenhuis voor de toenmalige voorzitter van het uitvoerend comité, Gerard Niding. Deze Niding die een goede vriend was van burgemeester Jean Drapeau, is vorig jaar november teruggetreden toen er beschuldigin gen kwamen over misbruik van bouwondernemingen ten eigen bate. Voorman Thomas St. Jean van Desourdy Construction Inc., verklaarde dat hij na telefonische verzoeken van onderdirecteur Marcel Desourdy werk zaamheden had uitgevoerd aan en rond het huis van Niding. De werklieden werden betaald uit het potje onderhoudswerkzaamheden van Desourdy. In een eerdere verklaring zei Marcel Desourdy's broer Roland dat het beleid van zijn maatschappij geen ruimte bood voor dit soort werkzaamheden. „Dan zoek je moeilijkheden", aldus Roland Desourdy. AMSTERDAM De Nederlandse volleybalbond zal niet tot strafvervol ging van sponsor Dé Stoop, de club Corbulo of de betrokken spelers over gaan. Bij het onderzoek naar de in de publiciteit gekomen contracten tus sen sponsor en speler (affaire Ad van de Velde) heeft het NeVoBo-bestuur geen contracten boven water kunnen krijgen. Deze bleken of te zijn vernie tigd (Van de Velde kort na zijn over eenkomst met Stoop om alsnog te mogen spelen voor de club die hij wenste) of nooit te hebben bestaan (rest van de selectie). Een hoogst on bevredigende zaak, aangezien ook de sponsor zélf zich had uitgelaten over het bestaan van contracten („Ze ko men pas op tafel indien ook clubs als AMVJ A en Zaan deze laten zien Mede wellicht gezien de belangen op technisch vlak (Corbulo is hofleverancier van het nationale team) Is de zaak voorlopig („totdat zich mogelijk nieuwe feiten voor doen") afgedaan. De vorige club van sponsor Stoop, Blokkeer, heeft overi gens bij het NeVoBo-bestuur om een onderzoek gevraagd inzake onregel matigheden die zich bij de overgang van de sponsor naar Corbulo zouden hebben voorgedaan. SPAREN TA Op de laatste dag van het nationale zaalhandbaltoernool Sofia heeft de Nederlandse ploeg maandag met 14-21 verlo- 'van het Bulgaarse-B-team. Bij de was de stand 12-9 in het voordeel de Bulgaren. Door dit resultaat igde Oranje met één wedstrijd- als laatste. Wel wonnen de Ne- uiders de fair play-beker. .enige punt behaalde de Neder- *e ploeg in de tweede wedstrijd n het Roemeense clubteam van ta. Het werd 20-20. Nederlagen ïn er voor Nederland voorts tegen combina uit Moskou (19-27), Hon- je (15-31) en Bulgarije (19-24). garije werd winnaar van het toer- Toen hij twintig gram rode cellofa- nen sluitinkjes van sigarettenpak jes bij elkaar had, kwam de buur jongen vertellen dat je voor een kilo niet langer een blindengeleidehond kreeg maar een geheel gemotori seerde invalidenwagen. Drie jaar la ter had hij al bijna een ons ge spaard. Toen heeft hij de hele berg maar weggegooid. Alleen van dat hoestje raakt hij niet meer af. Of die andere jongen. Die wist zeker dat je voor twintig kilo doppen van colaflessen ook recht had op een invalidenwagentje dat dan met ge past feestgedruis bij een frisse ba rak op de Veluwe zou worden over handigd. Dat ging na een tijdje, gelukkig maar voor de rest van de familie, weer over. Maar 't is wel altijd een maagpatiënt gebleven. Dus: pas op voor het spaargerucht in het bijzijn van kinderen. Bijvoorbeeld: dat van die lege pak jes sigaretten en shag. Die moet je naar een sportclub brengen. Daar worden ze dan gebundeld en opge stuurd naar een fabriek in het toch al zo door de arbeidsreserve geteis terde noorden des lands. En die maakt dan per ingeleverd pakje vijf centen over. Onzin natuurlijk. Een leeg pakje shag is geen stuiver waard. Een hele kilo oud papier is zelfs geen stuiver waard. Daar komt nog bij dat zo'n fabriek van z'n jan zal ze leven niet bestaat. De gemiddelde in modieus vis graattweed verpakte sherryspons die met zo'n plannetje bij meneer de directeur aankomt, kan rekenen op een enkele reis portiersloge. Een sigarettenfabriek, waar je dus de gevreesde ziekte van kunt krij gen, zal daar een beetje reclame gaan zitten te maken onder sport lieden die niet eens mogen roken. Jawel, zal dat familiepak goedkope ideetjes dan zeggen, we moeten ook niet roepen dat we een link zal hij wel zeggen willen leggen tussen sport en roken. Nee, we zoeken de bestaande rokers onder het sport publiek. die moeten overstappen op onze merken. Een béétje directeur zal op dat mo ment moedeloos onderuit zakken en de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij bellen met weer een noodgeval. Je wordt betaald om na te denken, niet om dunne smoesjes te verzin- ij- 4- jj- ■rfV \0^ ..e* if- nen, zal hij roepen. Kijk, als Je nou bijvoorbeeld zo'n Johan Cruijff zo gek kreeg om in een te ruim ouwe lijk colbertje in een advertentie van ons te gaan staan met daaronder: ik rook me suf aan deze stuff: kijk als je dat zou lukken, dan kon ik nog begrip opbrengen voor die titel op die plank voor Je hoofd: manager. Maar voor geleuter over lege pakjes opsturen alsof het begin 1932 is, heb ik geen tijd. Niet doen dus. Niet de Junioren B2 op woensdagmiddag de stad in stu ren om vuilnisbakken na te snuffe len. bergen juist bijeen geharkte bladeren ondersteboven te kieperen of eenzame oudjes die zuinig beslui ten de laatste voor straks te bewa ren, te beroven. Het is niet waar. Het kén niet waar zijn dat Je een stuiver voor een leeg pakje shag krijgt. Van sigaretten, van shag. maar ook van asbest, lood in de lucht, spaan plaat. kapotte gasleidingen, weige rende remmen, bedorven vis, inade men op straat, vallende bloempot ten, stille steegjes in de binnenstad. Vondeling, duurzaam ontwrichte samenlevingsvormen, naast Je stoel gaan zitten. Noem maar op. Overal kun je wel wat van krijgen. Maar dat je d'r lege pakjes van gaat sparen? Nee. Zoiets wordt tegen woordig al bij de geboorte ontdekt. GEWELD Al die mensen met die fraaie vertel lingen over het geweld op en rond het voetbalveld, gaan die nou alle maal weer terug naar school? Als het vannacht vriest wordt er komend weekeinde opnieuw niet gevoetbald. Dan zit er inmiddels een maand zonder voetbal op. Wat 'n luxe. Maar als al die verhalen van voet balkenners, sociologen en omge vingsdeskundigen klopten, dan moet ongeveer twee weken geleden de revolutie hier uitgebroken zijn. De Bunnik-zijde, de F-side, vak S en hoe al die andere middels een toe gangskaartje verenigde vandalen ook mogen heten moeten toch al veertien dagen opstandig en vernie lend door de straten trekken? Zon der voetbal zoeken ze toch een an dere uitlaatklep? Stijgt het aantal geweldsdelicten plotseling onrustbarend? Niks van gehoord. En de trein? Als ik alle columnisten, van Dag-in, Dag-uit, via Hofland tot Piet Grijs goed begrepen heb, valt er dezer dagen in de treinen meer te genieten aan bon mots, humor en naastenliefde dan normaal in een heel Jaar. Het gaat nog steeds prima met Ne derland. De enige die ineens op reis gaat met een stok is Van Agt. Dat moet ook iets betekenen. Wat klopt er nog van dat verhaal dat er grote rampen zullen gebeu ren als de vandalen niet meer naar het veld kunnen? Weinig, vermoed ik. Als er geen voetbal is doen ze onopvallend en zonder veel misbaar blijkbaar iets kalms. Dus even afspreken voor tegen de tijd dat de treinen weer ontmanteld worden: er is een samenhang tussen voetbal en vandalisme, voetbal is niet de uitlaatklep maar de veroor zaker. Onthouden dus. ANTWOORD Het antwoord van het kapitalisti sche westen op de staatswereld- kampioen schaken Anatoli Karpov is afgelopen week bekend gemaakt: Jan Timman ln gezelschap van een comité van aanbeveling. Dat be richt haalde zelfs het NOS Jour naal. Hoewel? Zelfs? Er valt ln Ne derland geen enkel periodiek met meer dan 100 vaste afnemers te bedenken dat consequent zo'n aller belabberdste vertoning op het ge bied van sportnieuws ten beste geeft als het NOS Journaal. Natuur lijk. De radionieuwsdienst kan d'r ook wat van. Daar hebben ze echter behalve een schaakliefhebber ook een tennisfanaat die zorgt dat alles over die sport de hele uur bulletins op Hilversum III tenminste haalt. En het bridgenieuws natuurlijk. Want dat doen ze daar op de redac tie in de stille uren zelf. Het Journaal is op sportgebied van een diepe treurigheid die slechts verklaard kan worden uit het feit dat ze denken dat eens in de vier Jaar de huldiging van het Neder lands voetbalelftal verslaan, al heel mooi is. Plus al het schaaknieuws natuurlijk. Daar hebben ze daar ook een liefhebber van. Dus ook het Timman-nieuws uitge breid in het Journaal. Een éénko- loms berichtje de volgende dag in de kranten. Het comité: professor Max Euwe, Waling Dijkstra en Martin Vael. Euwe, dat zegt iedereen wel wat. Waling Dijkstra is een rijke schaak liefhebber. En Vael is van een verze keringsbedrijf in het zuiden des land. Dat comité gaat nu schaak liefhebbers opwekken om Timman aan een secondant (Ulf Andersson) te helpen bij zijn voorbereidingen. Een mooi doel. Maar het probleem van die 60.000 gulden zou toch met één vergadering van het comité van pak weg anderhalf uur opgelost kunnen worden; als kennis, geld en macht samen aan tafel zitten? Dat moet minstens een ton opleveren. Een inzamelingsactie lijkt me een wat al te pover antwoord op de Russische staatsschaker. En een echt kapitalistisch antwoord is het zeker niet. Dat ls het pas als dat verzekerings bedrijf, van nature een gokinstel- ling (zal het huis afbranden? wordt er ingebroken? doet de kleine geen gevaarlijke spelletjes?), met Tim man wedt om de wereldtitel. Als Timman kampioen wordt kan hij die 60.000 gulden makkelijk terug betalen. Als hij het niet redt heeft de verzekering verloren. Het comité houdt zich dan alleen bezig met de huldiging. Dat is ook leuk werk. KUIP Us en weder dienende spelen Feye- noord en 8parta over veertien da gen in het kader van de nationale voetbalcompetitie tegen elkaar. Een derby zogezegd. Dat zal me een run op de kaartjes worden. Een tip dus: schaf u een nieuwe wasmachine aan bij Gerard de Lan ge. Daar krijgt u dan één gratis toegangsbiljet voor deze wedstrijd bij. Het betreft natuurlijk slechts een tijdelijk aanbod, dus rennen. (Iets voor Stoop? Bij Iedere liftin- stallatie een gratis toegangsbiljet voor FC Amsterdam? Nee toch niet. dan raakt hij die dingen ook niet meer aan de straatstenen kwijt, die liften). De Lange heeft vanwege zijn nieu we initiatief een opwindend telex bericht gemaakt waarin hij zijn droom uitlegt. Een vol Feyenoord stadion, meer leven in de Kuip, dat is zo mooi. Hij is zelf lid van „De Vrienden van Feyenoord", hij kan het dus weten. Van vroeger. Zo combineerde hij de opening van een nieuw filiaal met zijn stoutste droom. Eddy Treijtel en Pim Does burg zullen de festiviteiten met hun aanwezigheid opluisteren. Zodat De Lange bij de aftrap van Feyenoord- Sparta kan roepen: allemaal nieuwe wasmachines in de Kuip. En die 15.000 lege plaatsen? Tsja, sommige mensen hebben nu een maal al een wasmachine. (De Lange heeft ook nog een fraaie toevoeging: hij verkoopt milieu vriendelijk, energiebesparende was machines wat moeder bespaart kan vader zondags op het voetbal veld uitgeven. En als De Lange nu ook nog z'n winst in Feyenoord stopt, spreken we nergens meer over). BRIEVEN Binnen een half Jaar moet er duide lijkheid komen over de deelneming van Zuid-Afrika aan de Olympische Spelen voor gehandicapten in 1980 in Nederland. Die afspraak ls bin nen de organiserende stichting ge maakt. Omdat men. naar het heet, niet een paar weken voor de ope ning met de kwestie Zuid-Afrika wil komen te zitten. Maar het zal voor namelijk wel iets te maken hebben met de komende inzamelingsacties die niet beïnvloed mogen worden door „negatieve" publiciteit. Zuid-Afrika is als lid van de ISOD, de internationale sportorganisatie voor gehandicapten, gerechtigd een ploeg naar Nederland te sturen. Daar staat tegenover dat deze en de vorige regering geadviseerd hebben om geen sportieve contacten met Zuid-Afrika te leggen. Eerder al stelde de basketbalbond zijn mede werking aan de spelen afhankelijk van de deelneming van Zuid-Afrika. Hoe moet dat verder, want Defensie en CRM zijn indirect betrokken bij de organisatie? Er is thans een briefwisseling aan de gang tussen de organiserende stichting (hiervoor speciaal in het leven geroepen door de NIS) en het J ministerie van Buitenlandse Zaken. Dat departement heeft al laten we ten dat Indien Zuid-Afrika tot de deelnemende landen behoort het bij de huidige stand van zaken niet mogelijk zal zijn dat leden van het koninklijk huis de officiële opening bijwonen, laat staan verrichten. Buitenlandse Zaken wenst geen po litieke beroering over deze zaak. En kan natuurlijk ook niet ingaan te gen een advies van de minister van CRM. De stichting stelt zich voorlopig nog wat afwachtend op. Er wordt bij de Verenigde Naties gestudeerd op de houding tegenover Zuid-Afrika. Als van die kant een uitspraak komt. is er iets meer houvast. Welingelichte kringen, zoals men dat noemt, ver wachten dat de VN opnieuw alle contacten met Zuid-Afrika zal af wijzen. De zegslieden voor de organisatie van de Spelen in Nederland, de he ren Dekking en Van Embden. waren gistermiddag niet voor commen taar bereikbaar. STOPPEN Jij nog wat Brak? Onze J C. Brak. Jazeker. Dat van Nlemeijer en die lege pakjes shag en sigaretten, dat is een hele fraaie zaak. Ik lees voor uit De Volkskrant van afgelopen vrijdag: „In een pers bericht wordt gezegd dat de actie op geen enkele manier bedoeld ls om mensen aan te sporen met roken te stoppen". Mag ik heel eerlijk zijn? Dèt had ik nou ook niet ver wacht van een tabakleverancier. En nog wat? Onze J. C. Brak: Ja. Schaatsen dreigt weer ln te raken. De koningin en de prins gaan komend weekeind in Deventer zelfs zelf kijken. En misschien, als het stadion vol loopt, dan komt er weer zo'n gezellig ou derwets weekeinde vol schaatsen op de televisie. Dat belooft weer wat Dus, als er iemand nog wat te bestellen heeft, want ik ga nu even naar de slijterij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13