blikschade duidelijk gestegen Sleepvaart loont minder Drogist laat stuk omzet liggen luntunie EG nog iet binnen bereik Consument steeds dieper in de schuld Fokker-VFW wil 200 man in dienst )oor verraderlijk weertype dat is ontstaan: uropese „mammoetraad" bepleit innemer failliet ontslagen erschot Britse ndelsbalans Flink lagere winst en dividend Smit Nieuwe boeken Belastingparadijzen onder de loep Goedlopende artikelen steeds meer door kruidenier verkocht Wisselmakelaars doen boekje open EG begrenst steun aan zwakke regio's TROUW/KWARTET 11 m een onzer verslaggevers ;N HAAG Het aantal ge ilen van aanrijdingen met kschade als gevolg van de idheid, is de afgelopen ek duidelijk gestegen. Vol- bis voorzitter mr J. W. Ub- ik van de Nederlandse Ver ging van Automobielassu- leuren, is dat 'vooral te wij- t (geweest) aan het verra- •lijke weertype en aan een ;ere gewenning aan de waarschuwingen van politie en ANWB. Ofschoon het winterweer met alle problemen die daarmee gepaard gaan al enige weken duurt, was het aantal ongevallen tót begin vorige week nog niet gestegen. „Vóór 8 Janu ari was er, wat dat betreft, nog niets bijzonders aan de hand", aldus de heer Ubbink. Hij verklaart de meevallende ontwik keling in de eerste weken van het winterweer uit een samenloop van gunstige omstandigheden. Er viel in die periode twee keer een lang week einde (Kerstmis en Nieuwjaar), er wa ren nogal wat mensen die een paar dagen vrij waren, de scholen waren gesloten én er werd voorzichtiger ge reden. Vandaar dat het aantal onge vallen met dodelijke afloop of letsel en het aantal gevallen van blikschade nog normaal was. Vrees De afgelopen week is dat beeld on gunstiger geworden. Het was de eer ste volle werkweek, het weer is verra derlijker geworden en de automobi list is in zekere zin gewend geraakt aan waarschuwende boodschappen. Momenteel zit er duidelijk het risico in van onvoorzichtiger rijden, en de heer Ubbink heeft de vrees dat dit verschijnsel zal toenemen. Het weer ziet er mooi uit en het wegdek is soms kilometers lang droog en goed berijd baar. Er kunnen echter onverwacht gladde stukken in de weg zitten, voor al omdat het strooien door het opra ken van zout spaarzamer wordt Van daar dat de heer Ubbink de vooruit zichten niet gunstig acht. En vandaar dat hij ook dringend adviseert zo voorzichtig mogelijk te (blijven) rij den en de waarschuwingen op te volgen. Desgevraagd zegt de heer Ubbink nog, dat op het ogenblik nog geen premieverhoging voor autoverzeke ring te verwachten is. Als het aantal aanrijdingen en daarmee de finan ciële lasten van de verzekeringsmaat schappijen verder toenemen, dan zullen de schadeverzekeraars naar zijn oordeel wel gedwongen zijn een verzoek tot premieverhoging in te dienen. Op basis van de schade-ont wikkeling tot dusverre, is dat echter nog niet het geval. Vooralsnog geen premieverhoging ÜSSEL Europa zal wel op monetaire stabiliteit moeten ïhten tot in een „mammoetraad" van Europese-ministers huidige problemen uit de weg zijn geruimd. In de eerste opese ministerraad van dit jaar (gisteren in Brussel) ten de ministers van buitenlandse zaken namelijk tot niets Iers in staat dan te betreuren dat het Europees Monetair Isel (EMS) nog niet in werking is getreden. invoering van het EMS werd in inber vorig Jaar, op de Europese jnferentie in Brussel, besloten, iet laatste moment werd de in- Ing per 1 januari 1979 verhinderd Frankrijk. Dat land eiste name- egelijk met de invoering van het de afbraak van de MCB's, de ïtaire compenserende bedragen, n de Europese landbouwhandel likt worden om de gemeen telijk landbouwmarkt in stand uden ondanks monetaire proble- Duitsland weigerde in te gaan e Franse eis, omdat afschaffing ie MCB's zeer nadelig werkt op nkomen van de Duitse boeren, jeldt overigens ook voor de Ne- ndse. Voor de Franse boeren zou taffen van de MCB's voordelig ministerraad van gisteren zei de se minister van buitenlandse za- Jean Francois Poncet, die per 1 tri het voorzitterschap van de overnam van zijn Duitse collega •Dietricht Genscher, dat voor iplossen van de MCB-problema- yellicht een raad van ministers andbouw, buitenlandse zaken die van financiën nodig zou zijn. t heeft Poncet met zo'n „mam- raad" echter niet. De Duitse mi- Genscher vond, dat eerst iters van landbouw (die korn^..- laandag in Brussel vergaderen) eens hun uiterste best dienden UM De Aannemings- en Han- laatschappij Noord Oost Neder- in Marum (Groningen) is failliet aard. De 59 personeelsleden die itste veertien dagen geen salaris hebben ontvangen, staan op De bonden zullen deze week ren om samen met de curator te of er personeelsleden bij ande- irijven kunnen worden onderge- t. Op het moment van faillisse- had het bedrijf namelijk nog perken in uitvoering. Deze wer- porden overgenomen door ande- drijven die dan mogelijk ook neel overnemen. üllissement werd door de direc- lelf aangevraagd. Het bedrijf een belastingschuld van onge- fén miljoen gulden. De bonden ogal verbolgen over het feit dat Ihele faillissementsoperatie bui en is omgegaan. te doen om de problemen op te lossen. Raadsvoorzitter Poncet heeft in Brussel duidelijk gemaakt, dat hij het MCB-probleem in twee fasen wil oplossen: eerst wil hij uitzoeken wat de standpunten van de EG-lidstaten nu eigenlijk zijn. Daarna wil hij door overleg de moeilijkheden uit de we reld zien te helpen. Frankrijk, zo maakte Poncet duidelijk, hoopt bin nen een week of vijf een oplossing te bereiken. Roy Jenkins, de voorzitter van de Europese Commissie („dage lijks bestuur van de EG) heeft de ministers echter tot haast aange spoord. Het klimaat voor het inwer kingstellen van het EMS is nu nog gunstig. Maar het tij kan keren, zo waarschuwde Jenkins. DEN HAAG De consument steekt zich steeds dieper ln de schuld om aankopen te doen. De gezamenlijke schuld bl] banken en tlnanclerlgsmaatschappljen stijgt met sprongen. In Lyon, Frankrijk, is een nieuw vrachtvliegtuig geïintroduceerd met een capaciteit van 120 ton. Het vliegtuig wordt gebruikt om per vlucht de onderdelen van 120 auto's naar Nigeria te vliegen, waar de onderdelen in een autofabriek worden geassembleerd. Foto: het vrachtvliegtuig omringd door zijn vracht. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat in de periode Januari tot en met november van het afgelopen Jaar de Nederland se bevolking 8,6 miljard gulden heeft geleend tegen 7,3 miljard in dezelfde elf maanden van 1977. De gezamenlij ke schuld van particulieren aan ban ken en financieringsmaatschappijen was eind n ovember gestegen tot 11,3 miljard gulden, 2,4 miljard meer ln een Jaar tijd. Bij de financieringsmaatschappijen vindt men deze krachtige groei van het consumptiekrediet volstrekt geen zorgwekkende zaak. Volgens de voor zitter van de Vereniging van Finan cieringsondernemingen in Neder land, dr. P. G. Vonk, moet de groei grotendeels worden verklaard door het feit, dat de laatste tijd veel men sen, die vroeger niet leenden, dit wel zijn gaan doen. Dr. Vonk schrijft dat grotendeels toe aan de popularisering van het geldlenen, die is uitgegaan van het verschijnen van de Rijk spostspaarbank op de markt voor consumptief krediet. >EN Op de balans van de tfandse handel van Groot-Brit- is de vorige maand een over- van 126 miljoen pond sterling lan, zo heeft het Britse mlniste- n economische zaken maandag tdeeld ln november ontstond rberekening een tekort van 186 en pond. Uitgevoerd werd in de er voor 3,15 miljard tegen in iber voor 3,06 miljard (herzien) tevoerd voor 3,03 miljard tegen iiljard pond. pende rekening van de Britse ngsbalans (die ook rekening met „onzichtbare" handels- icties als scheepvaart, toerisme tzekeringen) wijst over decem- fen overschot van 246 miljoen aan vergeleken met een tekort miljoen ln november. In het pen jaar ontstond volgens 'Pige cijfers een batig saldo van iljoen pond. Geraamd was een van 250 miljoen pond. ndelsvereeniging EN CO. ziet voor 1978 een verlies van ongeveer 5,5 mil- Door getroffen maatregelen en Vredigende ontwikkeling van de tzaken verwacht het bestuur oor 1979 weer met een positief aat rekening mag worden ge- •n. in 1977 boekte Relss een van 1,58 miljoen. ROTTERDAM Smit Internationale zal voorstellen over het op 30 september afgesloten boekjaar 1977-1978 een dividend in contanten uit te keren van 2 gulden per aandeel van 20 gulden, wat neerkomt op 47 pet. van het netto resultaat. Over het vorige boekjaar werd een dividend in contanten van 3,60 uitgekeerd, ofwel 38 pet. van het netto resultaat. Het boekjaar 1977-1978 heeft zich, aldus een mededeling van het bedrijf, gekenmerkt door een scherpe inter nationale concurrentie op vrijwel alle werkterreinen waarop het concern zich beweegt. Vooral ln de sector zeesleepvaart was in de laatste maan den van het boekjaar sprake van een zeer slecht prijsniveau. Daar kwam nog bij de waardedaling van de Ame rikaanse dollar en de daarmee geli eerde valuta's, alsmede het in verge lijking met andere landen hoge kos- tenpeil in Nederland. Toch kon de totale omzet van Smii Internationale zich handhaven op het niveau van het vorige boekjaar (om zet 1976-1977: 456,9 miljoen). Als go volg van de genoemde factoren was de nettowinst over 1977-1978 (16,1 miljoen) beduidend lager dan die over het vorige boekjaar (35,4 mil joen). gevolg van de consolidatie van de financieringsbedrijven Welvaert en Alcredima, aldus Amfas. De winst gaf een stijging te zien van ongeveer 15 procent van 29,4 tot bijna 34 miljoen. Het totale premie-inko men nam vorig jaar met bijna 12 procent toe tot 750 miljoen. Dit was het resultaat van enerzijds bij leven een stijging van 352 tot 382 miljoen gulden en anderzijds bij de schade verzekering van 320 tot 368 miljoen. De opbrengsten van andere activitei ten en beleggingen gingen met 31 procent omhoog tot 435 miljoen. De resultaten leven waren opnieuw gunstig. Die van schade zijn iets ho ger dan in 1977, terwijl de resultaten van de andere activiteiten belangrijk zijn gestegen. Het eigen vermogen is volgens voorlopige gegevens toegeno men van 327 tot 380 miljoen gulden. Het Jaar 1978 is voor AMFAS (ver- VERENIGDE NBM-BEDRIJVEN zekeringen) voorspoedig verlopen. De (bouw) heeft vorig Jaar een netto- omzet steeg naar schatting van 1007 winst behaald die ongeveer 20 pro miljoen gulden tot 1185 miljoen. Van cent boven de 3,7 miljoen van het deze toeneming is drie procent het voorafgaande Jaar ligt. Door de aan- delenuitgifte bij de overneming van de Belgische steenfabriek Yper Bricks was het aandelenkapitaal van NBM eind 1978 gestegen tot bijna 17,1 miljoen. De resultaten van Yper zullen vanaf 1979 in de concernresul taten worden opgenomen, aldus de heer J. A. Schoute, president van de raad van bestuur, tijdens een perso neelsbijeenkomst. NBM zag ln 1978 de omzet stijgen met 7 procent van 756 miljoen tot onge veer 810 miljoen. Van de tien Jaar geleden beoogde en daarna geleide lijk uitgevoerde diversificatie binnen de bouwnijverheid profiteert de NBM steeds duidelijker. De buitenlandse omzet zal zich naar verwachting zeer geleidelijk ontwikkelen, waarbij men onevenredige risico's wil vermijden. De investeringen zullen ln 1979 circa 24 miljoen gulden bedragen. De or derportefeuille is in alle divisies goed gevuld. De winst- en verliesrekening van de ARNHEMSE SCHEEPSBOUW per 31 juli laat een verliessaldo zien, van 222.600 gulden. Belastingparadijzen, of Tax Havens zoals ze ook wel worden genoemd, zijn er vele in de wereld. Om een aantal te noemen: Liechtenstein, Luxemburg, de kanaal-Eilanden, Mo naco en wat verder weg de Bahama's, Bermuda, de Kaaiman Eilanden en de Nederlandse Antillen. Allemaal gebieden, waar men geen of relatief weinig belasting van winst of inko men behoeft te betalen, of die bepaal de tegemoetkomingen kennen voor buitenlands kapitaal, dan wel buiten landse activiteiten. Niet al deze belastingoases hebben een goede naam. Er zijn er die een reputatie van betrouwbaarheid ge nieten, anderen echter moeten als zeer twijfelachtig worden geken merkt. Zij alle hebben echter een bestaansgrond vanwege het feit. dat het doorgaans niet ln de aard van de fiscus ligt om de belastingplichtigen met een zachte handschoen aan te pakken. De belastingschroef wordt in vele landen bij voortduring sterker aangedraaid en daarmede neemt het zoeken naar wegen om op een geoor loofde manier nog iets voor de eigen portemonnee over te houden toe. Bij Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De drogist laat een belangrijk stuk omzet liggen. Hij verkoopt dagelijks honderden verschil lende artikelen maar zijn belangrijkste omzet moet hij toch uit een beperkt aantal produkten zien te halen. En juist daar heeft de drogist veel terrein verloren aan voornamelijk supermarkten en kruideniers. De „omzetmakers" bij de drogist zijn shampoos, tandpasta, dames- verband, celstoflulers, haarlak ken, crèmes en milks, deodorants en wondpleisters, zegt het mark tonderzoekbureau Nielsen. Het vakblad De Drogist gaf een ver slag van een onderzoek van Niel sen. Daaruit blijkt dat aan de ge noemde, veel verkochte artikelen- groepen in 1978 bijna 43 procent meer werd uitgegeven dan in 1972. Opvallend is echter dat de super markten en kruideniers aan sham poo, tandpasta, etc. 95 procent meer verkochten dan zes jaar eer der terwijl de afzet bij de drogis ten ln de Jaren 1972 tot '78 niet meer dan 2 procent opliep. Alles uiteraard in geld uitgedrukt, niet in hoeveelheden. Als we naar de totale omzet van drogisten kijken, dus de veel en weinig verkochte artikelen samen, dan komt hetzelfde beeld naar vo ren, alleen iets minder uitgespro ken. In de periode 1072-'77 is het gezamenlijke verkoopcijfer van de drogisten met 36 procent gestegen waar de kruidenier van spullen die ook bij een drogist zijn te krijgen liefst 107 procent meer wist om te zetten. Discount Volgens Nielsen heeft het optre den van de discountzaken (be scheiden assortiment tegen vrij lage prijzen) daar wel wat mee te maken. De groei van de discount is echter grotendeels verleden tijd. Veel zaken, die aanvankelijk een discountkarakter hadden, verko pen al weer zoveel produkten dat ze hoe langer hoe meer op een gewone supermarkt gaan lijken. De verkoop van drogisterij-artike len via discountwinkels groeit nauwelijks meer Met andere, woorden: de afzet vla discount- winkels kan niet de werkelijke oorzaak zijn van het grotere suc ces van de kruidenier wanneer het om de verkoop van drogisterij- artikelen gaat Nee, Nielsen stelt eenvoudig vast dat de geldomzetten bij kruide niers de laatste jaren harder om hoog gingen dan bij de drogisten. „De groei van de markt is wegge legd voor de kruidenier waar het gaat om de dagelijkse behoeften van het gezin. Tenminste wanneer we het hebben over artikelen die zowel bij de drogist als bij de kruidenier te koop zijn". Drogist duur De voorsprong van de kruidenier wordt volgens het marktonder zoekbureau extra in de hand ge werkt door het feit dat hij goedko per is dan de drogist. Een voor beeld is de tandpasta. Daarvoor moest de consument in 1972 bij de drogist 20,35 per kilo neertellen en bij de kruidenier 15,10. Zes Jaar later was het 19,30 bij de kruidenier en 28,90 bij de drogist. Inmiddels liep het marktaandeel van de drogisten achteruit. Ver kochten ze in 1972 nog 27 procent van alle ln Nederland gekochte tandpasta, vorig Jaar was dat nog slechts 17 procent. Wel moeten we niet uit het oog verliezen, zo zegt Nielsen, dat er verschil tussen tandpasta van een kruidenier en van een drogist. De laatste ver koopt meer dure merken. „Om een stuk markt terug te winnen zou de drogist meer de nadruk moeten leggen op gewone merken", is de mening van verschillende fabri kanten. In het verleden zouden de drogisten de fout hebben gemaakt bepaalde merken tandpasta uit de rekken te verwijderen, zodra die bij de supermarkt of de kruidenier opdoken. Het blad De Drogist heeft fabri kanten/leveranciers gevraagd wat zij dachten van de ongunstige marktontwikkeling bij hun dro gisten-afnemers. In de reacties werd ondermeer gezegd dat de drogist meer gebruik moet maken van de bonificaties die de leveran cier hem van tijd tot tijd aanbiedt. Hij kan er mee stunten. De drogist zou in de visie van fabrikanten ook genoegen moeten nemen met een kleinere winst ten behoeve van een grotere omzetsnelheid Hij moet laten zien dat hij het beeld van een dure zaak van zich heeft afgeschud. Anderen menen dat hij als zelf standig ondernemer beter kan in spelen op de behoeften ln de buurt dan de filiaalchef van een super markt die de instructies van het hoofdkantoor moet opvolgen. bedrijven, maar ook bij privé-perso- nen, waarbij we wel moeten opmer ken dat het in het laatste geval ln de eerste plaats om gefortuneerde perso nen zal gaan. Voor die Nederlanders, die het fiscale klimaat hier te „guur" vinden, is er nu een boek op de markt verschenen, dat de „belastingreizigers" wegwijs wil maken ln de wereld van de belas tingparadijzen. Het heet „Qlds voor ,de belastingparadijzen" en is ge schreven door de Parijse advocaat Edouard Chambost Hij beschrijft in dit boek niet alleen de beginselen en de voordelen, maar ook de moeilijk heden van de internationale fiscale vlucht op grond van het beginsel „wat niet voorzien is, wat niet opge legd is of verboden, is toegestaan en kan geëist noch verboden worden". Van alle belastingparadijzen wordt in het kort iets verteld over de ligging, de economie van het land. de commu- .nicatlemogelljkheden met het land, maar vooral over de politieke situa tie, het deviezen- en fiscale regime en het juridische systeem. Hoewel de Nederlandse vertaling niet altijd van Vlaamse smetten vrij is, is de gids, die 237 bladzijden telt, toch het lezen waard. Al was het alleen maar om er eens kennis van te kunnen nemen wat er zo al ln de wereld voor beter gesitueerden voor mogelijkheden zijn om het betalen van belastingen te ontgaan. Gids voor de Belastingparadijzen Uitgegeven door B. Gottmer's Uitge versbedrijf in Nijmegen. Prijs 44,90. XW. Dienst 8e Geerling ii Raven, wissel- makers sinds 1857, hebben gemeend in een tijd, waarin „openheid" het devies is, de deur van het bedrijf eens te moeten openzetten. Dit, opdat de genen voor wie de wereld van de geld en valutahandel altijd nog vele gehei men in zich bergt, kennis kunnen nemen van wat zich op dit terrein afspeelt Of om. zoals zij het zelf zeggen, „dui delijk te maken dat wij, evenmin als wij in de Jaren van de goudhandel alchimisten waren, thans nog wissels makelen", „te vertellen, dat er eigen lijk niets onderhands is aan een on derhandse lening" en „om het waani dee uit de wereld te helpen dat valu ta-makelaars de waarde van de gul den of de dollar of welke munteen heid ook kunnen beïnvloeden". In het boekje, dat de firma het licht heeft doen zien om „beginnelingen outsiders en onze kinderen een in druk te geven wat we dagelijks op ons kantoor doen" en dat de titel draagt „Een wissel op de toekomst en 't verleden en 't heden" wordt een kijk je in de keuken gegeven in de wereld van gelddisponenten, arbitrageanten en anderen, die met de geld- en valu tahandel te maken hebben. Dit alles op vlotte en duidelijke wijze beschre ven door de pen van Jan ter Haar. Het boekje (94 bladzijden) is niet te koop. Indien er belangstelling voor betstaat is het aan te vragen bij de firma Diest Geerling Si Raven, gevestigd in het Havengebouw aan de De Ruyterkade ln Amsterdam. Voor zover mogelijk zullen zij gaarne aan verzoeken voldoen. Wat ons be treft: een prijzenswaardig Initiatief van D.G.R., zoals de firma bij afkor ting heet. J. W. Sedert de Rijkspostspaarbank ln maart 1977 is begonnen geldleningen te verstrekken, is de populariteit van het geldlenen sterk gegroeid. De men sen, die vroeger niet wilden weten van schulden maken, zijn van ge dachten veranderd door het deelne men van de Rijkspostspaarbank aan de kredietverstrekking aan particu lieren. Als die bank het ook doet, dan zal het wel goed zijn, hebben veel Nederlanders kennelijk gedacht, al dus Vonk. BRUSSEL De Europese Commis si e, het „dagelijks bestuur" van de EG, heeft nieuwe bepalingen aange kondigd voor de uitgaven van de aan gesloten regeringen ter ontwikkeling van bepaalde regio's waar de werkge legenheid gestimuleerd moet worden. Een woordvoerder van de commissie deelde mee, dat er maximum-bedra gen zijn vastgesteld om een versto ring van de handelsstromen binnen de EG te voorkomen. Gebieden met een economische ach terstand in West-Europa zijn, zo stelt de commissie, Ierland, Noord-Ierland (Ulster) en de Italiaanse streek Mez- zogiornlo. De betreffende regeringen bieden vaak tegen elkaar op om be drijven te lokken. De maatregelen van de commissie zijn bedoeld om dit „verspillende overbieden bij het aan trekken van nieuwe Investeringen" te vermijden. In bovengenoemde gebieden mag de overheid voortaan niet meer dan 75 procent van de investeringen ln het eerste levensjaar van een project bij dragen, of meer dan 13.000 Europese rekeneenheden (35.100 gulden) per ar beidsplaats die wordt geschapen. In de meer geïndustrialiseerde gebieden is een maximum van een kwart van de vaste investeringskosten als over heidsbijdrage toegestaan, of een be drag van omgerekend 9.450 gulden per gecreëerde arbeidsplaats. AMSTERDAM BREMEN (ANP, DPA) Er is zoveel belangstelling voor de Euro pese luchtbus, de Airbus, dat eind vorig Jaar ls besloten het produktietempo te verhogen. Dat betekent, dat het aantal arbeidsplaatsen bij het Ne derlands-Duitse vliegtuig- bouwconcern VFW-Fokker dit jaar met tweehonderd wordt uitgebreid. Voor de Nederlandse tak, Fokker- VFW komen er ongeveer honderd ar beidsplaatsen bij, met dien verstande dat hier niet alleen de Airbus, maar ook het gevechtsvliegtuig F-16 in het geding is, zo heeft een woordvoerder van de onderneming maandag mee gedeeld. In Nederland worden de be wegende vleugeldelen van de Airbus vervaardigd. In de VFW-Fokkerfabriek ln Norden- ham-Elnswarden ln het noorden van West-Dultsland wordt het aantal ar beidsplaatsen dit Jaar eveneens met honderd uitgebreid. In die fabriek worden op het ogenblik de voorste rompdelen (tot aan de vleugel) voor twee luchtbussen per maand ge bouwd. Van de 1.400 werknemers in die fabriek houdt de helft zich bezig met de produktle van de Airbus. Het Westdultse belang in het Airbus- programma bedraagt 25 procent, het Nederlandse 6.7 procent, zo merkte de woordvoerder van Fokker op. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11