Niets staat vertrek van sjah meer in de weg Kiesuwkado CDA wil mondeling overleg over uitzending 'Libanon' ürtiesten wijzen eutronenbom af Religieuze leiders handhaven verzet 'Vietnamezen mogen land vrij verlaten' Trouw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Wolkenvelden rachtvliegtuig hoot door mifestatie trok veel belangstelling (vee miljoen beiders dupe itse staking Nieuwe aanval op Beiroet Minister Ngoejen Duy Trinh: eine dieren expositie Verpleger doodde tiental patiënten Lees een krant met overtuiging: Trouw 37STE JAARGANG NR. 10656 - MAANDAG 15 JANUARI 1979 iet HET WEER Droog maar geleidelijk wolkenvelden, weinig wind. Minimum temperatuur ca. -2 graden aan de kust tot -8 graden in het binnenland. Middagtempera- tuur om het vriespunt. VOORUITZICHTEN VOOR MORGEN EN OVERMORGEN: rustig weer met kans op mist. Licht in de nacht plaatselijk matige vorst. Zon op: 08.41 Maan op: 20.34 Onder: 16.59 Onder 0954 AiNeitunties voor dere zaterdagse rubriek moeten uiterh|)i donderdag (Ie post) in ons bezit zi|n Inlichtingen tel 020-913456 1st 783 LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 2: PAGINA 4: PAGINA 7: Bisschoppen Luciano 'Schilderen spraken over Berio in is gewoon beleidszaken Rotterdam een vak' PAGINA 3: PAGINA 5: 'Uiteenlopende Vietnamees PAGINA 8: visies op rol leger aan Punch verdient van overheid' Thaise grens pechprijs Boeing 707 van Ethiopian Airli- geladen met ongeveer veertig groenten is zaterdagavond na landing op Zestienhoven doorge- pten en van de baan geraakt. Het im op een verhard stuk gras te lt en zakte ongeveer tien centime- in de grond. ngs toeschoten brandweerperso- kon meteen met het uitgraven nnen, nadat de lading was gelost, dag stond het vrachtvliegtuig, zaterdag de eerste vlucht maakte een lange reeks groente-trans en van Addis Abeba naar Rotter- i, weer op het platform. Naar de aak van het ongeluk, waarbij igens niemand gewond raakte, dt een onderzoek ingesteld. een onzer verslaggevers STERDAM „Als alle mensen nee zeggen tegen de tronenbom komt die er niet, maar de mensen moeten wel .t op het idee worden gebracht," aldus de Russische clown Popov op de culturele manifestatie „Wij tegen de neutro- bom". en met de Oostduitse zangeres May, die liederen zong van old Brecht vormde het optre- |van deze clown het hoogtepunt de manifestatie, die zaterdag de dag en avond in de Amsterdam- Al werd gehouden. rganisatie was in handen van het ^werkingsverband „Stop de ronenbom stop de kernwapen- oop" en enkele honderden uit- :nde en beeldende kunstenaars, jvers, dichters en fotografen uit en- en buitenland gaven hier be- •loos hun medewerking aan. De igstelling voor dit gebeuren was root, dat de organisatoren om lf uur 's middags zich gedwon- :agen de kaartverkoop te staken, it de zaal vol dreigde te raken. Op dat moment waren er zo'n zesdui zend kaarten verkocht. In de grote zaal werd gedurende de hele dag een non-stop programma uitgevoerd van talrijke artiesten. Naast de al eerder genoemde Popov en Gisela May ook Nederlandse ar tiesten, zoals Willem Nijholt en Jaap van der Merve, die veel succes oogst ten. Evenals het Nationaal Ballet en het cabaret van Natasha Emanuels. In de zaal ernaast lazen in totaal 42 schrijvers en dichters voor uit eigen werk, terwijl elders in de RAI een expositie viel te bezichtigen van het werk van ruim honderd beeldende kunstenaars en een tentoonstelling van fotografen. Bovendien was er een speciaal programma voor kinderen. DEN (Reuter, UPI) - Naar ting twee miljoen Britse werk ers zullen deze week worden uit- )e ten naar aanleiding van de sta- van ruim 100.000 vrachtwagen- ifeurs. Momenteel zitten al een miljoen mensen zonder werk. uto-industrie zal in de loop van eek wegens gebrek aan voorra- het werk in de fabrieken stil en leggen. British Leyland is in e van haar 60 vestigingen al anen mensen uit te sluiten en op Tyre zal vier van de banden- ïken dicht gooien. Morgen en erdag zullen er geen treinen rij- >mdat de machinisten staken. Britse kabinet zal vandaag de ende chaos bespreken. Vice-pre- Michael Foot zei gisteren dat de ia tag niet graag zal overgaan tot s( fkondigen van de noodtoestand, de conservatieve oppositie eist. De levensmiddelenafdeling van een groot Londens warenhuis vertoonde zaterdag al vele grote gaten. „Het heeft geen zin een noodtoestand uit te roepen of militairen in te scha kelen als dit geen effect heeft", aldus Foot in een televisie-uitzending. De secretaris-generaal van de ver- voersbond Moss Evans zei dat enkele wegvervoersbedrijven bereid waren de geëiste 22 procent loonsverhoging te betalen. Dit gaf de Britten een kleine hoop dat er een oplossing in zit. De regering vreest echter een loonexplosie, die de geldontwaarding zou kunnen aanwakkeren. De chauffeurs eisen een basisloon van 260 gulden voor een werkweek van 35 uur in plaats van de huidige 212 gulden voor 40 uur werken. door James Dorsey TEHERAN Formeel staat het vertrek van de sjah uit Iran niets meer in de weg. Dit weekeinde is de samenstelling van de regentenraad bekend gewor den, die de taken van de sjah tijdens diens afwezigheid moet overnemen. Premier Sjachpoer Bakhtiar liet gisteren opnieuw weten dat de sjah tegen het einde van de islamitische week (donderdag) vertrokken zou zijn. sjah te eisen. De situatie lijkt ana chronistisch. Verwacht wordt dat het parlement uiterlijk dinsdag met een kleine meerderheid het vertrouwen in De Russische clown Oleg Popov met een bord, dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. De manifestatie in verschillende za len werd om beurten gepresenteerd door mensen uit de radio- en televi siewereld. Aan het slot las Berend Boudewijn, directeur van de Amster damse Stadsschouwburg, namens de medewerkende artiesten een verkla ring voor. „Elke stap die de kans op een atoomoorlog vergroot, zoals nu met de neutronenbom, moet worden voorkomen. De barbaarsheid van de neutronenbom leidt de menselijke creativiteit in banen die tegen de mens zelf zijn gericht," aldus Berend Boudewijn. „Wij kunstenaars stellen tegenover deze onmenselijkheid van het neutro nenwapen een verbeelding en vertol king van menselijke gevoelens en ge dachten die de waarde en de waardig heid van het leven vooropstellen." In goed ingelichte kringen werd ge zegd, dat de echtgenote van de sjah reeds gisteren naar het buitenland was afgereisd. De ambassadeurs van de landen van de Europese gemeen schap hebben opnieuw vrouwen en kinderen van westers personeel gead viseerd Iran te verlaten. West-Duits- land gaf iedereen die niet persé hoeft te blijven het advies om nog voor donderdag te vertrekken. Premier Bakhtiar blijkt gezien de samenstelling van de regentenraad een belangrijke overwinning te heb ben geboekt. In overeenstemming met de Iraanse constitutie hebben de premier, de voorzitter van het Iraanse lagerhuis, Javad Said, en de voorzit ter van de senaat, Mohammed Sajja- di, in de raad zitting. In plaats van de onder de huidige procureur-generaal, dr Nasser Verganeh, benoemde en van corruptie beschuldigde oud-pre mier Hoveida, is Abdel Hoessein Alia- badi lid van de regentenraad gewor den. Verder zijn Abdoellah Entezam, voorzitter van de nationale Iraanse oliemaatschappij, Mohammed All Verasteh, oud-minister van financiën van het in 1953 omver geworpen kabi net van Mohammed Mossadeq, Say- ed All Teherani, die nauwe banden met de religieuze leiders onderhoudt, de minister van het keizerlijke hof, All Qom Ardalan en de pas benoemde opperbevelhebber van de Iraanse strijdkrachten, generaal Abbas Gha- rabaghi lid van de regentenraad. Overwinning Terwijl premier Bakhtiar de verdedi ging van het regeringsprogramma in De campus van de universiteit van Teheran was zaterdag 00klrS«naÏÏenTtLbdeT'vÏÏgdë »Pnieuw het van een massale aanhankelijkheids, sjah de straat op om de dood van de betuiging voor de ayatollah Khomeini. de regerlng-Bakttiar zal uitspreken. Maar het Iraanse volk trekt zich daar weinig van aan. Het heeft de smaak van de overwinning te pakken. Ten minste honderdduizend mensen vier den zaterdag hun eerste overwinning op de sjah. Vijfentwintig dagen hiel den 80 professoren het gebouw van de administratie van de universiteit be zet. Al die tijd werd het gebouw door zwaar bewapende soldaten omsin geld. Twee dagen nadat Bakhtiar te kennen had gegeven dat de academi sche vrijheid in het land hersteld zou worden, werd aan de universiteit ac tie ondernomen tegen de sjah. „De universiteit is weer open. maar de colleges zijn wegens de revolutie geannuleerd" liet een hoogleraar we ten. Gebalde vuisten, rode anjers om het in de strijd gelaten bloed van de martelaars te herdenken en de kreet „meg bar sjah", dood aan de sjah, liet geen twijfel over de publieke opinie bestaan. Ofschoon Bakhtiar met het vertrek van de sjah één van de belangrijkste eisen van het volk ingewilligd zal hebben, betekent dit nog niet dat de religieuze leiders zijn bewind zullen gedogen. Ruim een week onthielden de geestelijke voormannen van het volk zich van rechtstreekse aanvallen op Bakhtiar, die zich bereid toonde om onder het bewind van de sjah een kabinet te vormen. De indruk ont stond dat de religieuze leiders Bakh tiar misschien een kans wilden geven. Vervolg op pagina 5 BEIROET (Reuter. UPI) Minstens 18 mensen kwamen om het leven en 73 werden gewond toen Syrische troe pen zaterdagmiddag christelijke wij ken van de Libanese hoofdstad Bei roet bestookten met tanks, raketten en zware artillerie. Dit is in zieken huiskringen in Beiroet vernomen. „Dit is moord," zei een woordvoerder van de christelijke rechtse nationale liberale partij van oud-president Ca- mille Chamoun. HONG KONG (UPI) De Vietnamezen die niet langer in hun vaderland willen blijven, mogen het land vrijelijk verlaten. Dit heeft de Vietnamese minister van buitenlandse zaken, Ngoejen Duy Trinh, zaterdag meegedeeld in een gesprek met het Vietnamese persbureau. Waarnemers menen dat deze uit spraak, als ze Inderdaad ln de prak tijk wordt gebracht, een nieuwe exo dus van vluchtelingen uit Vietnam met zich mee kan brengen. De minis ter zei dat degenen die „zich bij hun familie willen voegen of in het buiten land hun brood willen verdienen, dat mogen doen". Hij maakte echter een uitzondering voor vier categorieën: Mensen die nog in dienst moeten. Mensen die onmisbaar zijn voor de produktie. Mensen die bij vertrek een veilig heidsrisico zouden opleveren. Mensen die nog terecht moeten staan. Na de val van het door de Verenigde Staten gesteunde bewind van presi dent Ngoejen Van Thieu in april 1975, hebben naar schatting meer dan een half miljoen Vietnamezen hun land Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil in de vaste Kamercommissies voor defensie en buitenlandse zaken mondeling overleg met de bewindslieden over de Nederlandse VN-troepenzending naar Libanon. Het Kamerlid Joep de Boer bet zaterdag weten, de voorzitters van beide commissies hierom te hebben gevraagd. |Nt moest jij nou op die Toonstelling HIJ is van mening, dat het parlement aan een dergelijke „gewichtige aan gelegenheid in een politiek heet ge bied" de volle aandacht moet geven. Verder wil De Boer van de bewinds lieden wel eens horen wat de risico's zijn van een dergelijke operatie. Het Palestina-comité is het niet eens met vice-premier Wiegel, dat uitzen ding van Nederlandse troepen naar de VN-vredesmacht ln het Midden- Oosten past in het regeringsbeleid, dat streeft naar een vreedzame en duurzame oplossing van het conflict daar. In een communiqué heeft het comité deze uitspraak van Wiegel be stempeld als „hypocriet en ongeloof waardig". Het Palestina-comité stelt, dat een duurzame vrede in dit deel van de wereld meer wordt bevorderd door de erkenning van de politieke rechten van het Palestijnse volk en door er kenning van de PLO dan door troe pen die en dat is niet ondenkbaar zelfs tegen de PLO zullen worden Ingezet. Het Tweede Kamerlid A. Ploeg (WD) zei zaterdagavond in een televisie uitzending, dat het gewenst zou kun nen zijn een onderzoek in te stellen naar de deugdelijkheid van de Gha- nese leiding van de VN-troepen in Libanon. Volgens Ploeg zouden de Fransen Libanon onder meer hebben verlaten, omdat die leiding niet op haar taak zou zijn berekend. verlaten, en aan de stroom vluchte lingen is nog steeds geen einde geko men. Een onbekend aantal is met wrakke onzeewaardige bootjes de zee opgevlucht. Velen van hen zijn ver dronken en zij die het geluk hadden opgepikt te worden mogen de laatste tijd nergens meer aan land gaan. Volgens waarnemers is het vooral de druk van buitenaf geweest die de Vietnamese maatregel heeft uitge lokt. Tijdens een bijeenkomst vorige maand onder leiding van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelin gen van de Verenigde Naties in Genè- ve hebben landen als Maleisië, de Filippijnen, Thailand en Hong Kong (dié grote stromen vluchtelingen moeten opvangen) er sterk bij de Vietnamese vertegenwoordiger op aangedrongen iets te doen aan het probleem van de vluchtelingen. Inmiddels heeft Zweden aangeboden ook vluchtelingen uit Indo-China on derdak te verlenen. Een vertegen woordiger van het Hoge Commissari aat in Genève zei dat Zweden 250 vluchtelingen zou opnemen. Hij noemde het een doorbraak in het Zweedse standpunt. STOCKHOLM (AFP) Een 19-Jarige verpleeghulp van een psychiatrische inrichting ln de Zweedse stad Malmö heeft bekend dat hij in de afgelopen maanden een tiental patiënten om het leven heeft gebracht. De Jonge man was door de politie aangehou den om ondervraagd te worden over het mysterieuze overlijden van een 78-Jarige en een 100-Jarige patiënt. Tijdens het verhoor bekende hij ln totaal ongeveer tien patiënten injec ties te hebben gegeven met het ont smettingsmiddel fenol, als gevolg waarvan zij overleden. Hij zei dit uit menselijk overwegingen gedaan te hebben omdat hij een einde wilde maken aan het lijden van de pa tiënten. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton v.in Duinhoven. Ko k win Dijk. I Icity Blok cn Ina van Faasscn. Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Dekoratie) jute lektuurhangcr. Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting cn amthandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, hei ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee-. Adres nieuwe abonnee: Plaats en postcode: Gim: Uw naam Uw adres Tel. Plaats en postunie: De nieuwe abonnee on hangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis Daarna gaal liet kwartaalabonnement automatisch in. met als welkomst-voordeel 17.- koning Kado naar kctizc:OA. B.OC'. D. (aankruisen a u Ir) Bon in open emelop zonder postzegel zenden aanTnuiw Antwoord- I nummer 2792.1000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1