ees-keurmeester werkt n 'onhoudbare situatie' Jetere verdeling an werk bepleit Hij koos eieren voor zijn geld ader Nederlandse omputer eredoctor 700 man naar Libanon De \Mentijn Hanger ederatie dreigt met stiptheidsactie Gevaar voor de olksgezondheid iet uitgesloten" rof. Van Wijngaarden Miniatuur r~" De Min iatuu rAalcnt ij n Hanger ASOCIAAL BERECHTE kis wacht af met maatregelen >or vakgroepbesturen ingres Europese socialisten besloten UTERDAG 13 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE li onze Haagse redactie SN HAAG Er moet zo oedig mogelijk een eind ko- tn aan de „onhoudbare si- itie" waarin keurmeesters p vlees in slachterijen hun rk doen. Volgens de chris- ijke federatie van trheidspersoneel moeten el slachtmeesters in „moor- pd tempo" werken, wat in toekomst gevaren voor de ksgezondheid kan opleve- De federatie wil nog ichts enkele weken wachten een overheidsrapport over vleeskeuring. Blijft dit rap- rt uit, dan zullen waar- lijnlijk stiptheidsacties in slachterijen volgen. federatie, afgekort aangeduid als en gevormd door twee CNV- iden voor overheidspersoneel, ft gisteren de moeilijkheden naar en gebracht. „De keurmeesters en al acht jaar over de omstan- eden, waaronder zij keuring aan ipende band moeten verrichten, die grieven is tot dusverre nau welijks aandacht besteed," aldus CFO-bestuurder L. Poell. „We wach ten nog steeds op een rapport van het directoraat-generaal van de arbeid (van het ministerie van sociale zaken red.). Volgens de laatste berichten komt het definitieve rapport in febru ari. en dat moet ook wel, want het water is de keurmeesters tot de lip pen gestegen." De CFO is overigens niet „bijster optimistisch" over de aanbevelingen, die het rapport zal bevatten. Die aan bevelingen zouden maar voor een deel tegemoet komen aan de verlan gens van de keurmeesters: een lager werktempo, regels voor rusttijden, vervroegde uittreding van oudere werknemers, toeslagen voor de „on aangenaamheid" van het werk en uit breiding van de opleidingen tot keur meester. gen volledig ondergeschikt worden gemaakt aan commerciële be langen." Tempo De heer P. Oeukers uit Almelo, een van de ongeveer zeshonderd keur meesters die in ons land in slachterij en aan de lopende band keuringen verrichten, waarschuwde gisteren: „De mogelijkheid bestaat dat de HlllVer volksgezondheid gevaar gaat lopen. Aan het eind van een werkdag zijn de keurmeesters vaak helemaal „op". Volgens Oeukers oefent het bedrijfs leven, dat vee ter keuring aanbiedt, grote druk uit om het tempo van de keuringen steeds meer te verhogen. „De taak van de keurmeesters, opge legd door de rijksoverheid is daar door aanzienlijk in het gedrang geko men," meent de CFO. „Indien er niets gebeurt zullen de lichamelijke en psy chische klachten toenemen, zal het ziekteverzuim dat al erg groot is nog verder stijgen en zullen hoe lan ger hoe meer keurmeesters, vooral de ouderen, ermee kappen." De CFO klaagt ook over „het voort durende lawaai, de tocht en de kou de" in de slachterijen. „Deze tekort komingen zijn te verhelpen, maar er gebeurt niets," aldus de CFO. Dan dreigt het gevaar dat de keuring tekortschiet, dat er vlees met afwij kingen over het hoofd gezien wordt. Dankzij herkeuringen is dat vlees tot nu toe niet bij de consument terecht gekomen. Maar de bestaande situatie kan echt niet langer duren. Het is een belachelijke situatie, dat de keurin- Het plan van de overheid voor een rijksvleeskeuringsdienst beziet de CFO met enige huiver. „Veel keur meesters zien een overgang niet zit ten," aldus de CFO, die als oorzaken noemt: onzekerheid over de rechtspo sitie en de angst dat de afstand tus- sende „beleidsmakers" in Den Haag en de „uitvoerders" in den lande ver tragend werkt, en daardoor schade lijk is („het product is immers aan bederf onderhevig".) ii onze redacteur tenschappen -tLFT De technische ho- ichool Delft verleende gis- en een eredoctoraat aan >f. dr. ir. A. van Wljngaar- iji. die kan worden be- Grammatica tjiouwd als de vader van de idnputer in Nederland. Van Wijngaardens rekenafdeling, de basis werd gelegd voor de moderne „flutterberekeningen" bij het ontwer pen van vliegtuigvleugels, en daar mee voor het succes van de Fokker F27 Friendship. .he t Van Wijngaarden kwam in 1947 wetenschappelijk medewerker in ist van de stichting Mathema- centrum, zo bracht erepromotor dr. ir. W. L. van der Poel in In 1951 werd daar onder leiding de eerste automatische inmachine in Nederland gecon- leerd. de ARRA. een latere versie ging een exem- naar Fokker, waar, samen met Van Wijngaarden speelde een grote rol bij de oprichting van het Neder lands rekenmachinegenootschap (1959) en was drie jaar vice-president van de Interantional federation for information processing. Hij was een van de dertien medeauteurs van de programmeertaal ALGOL 60. In 1965 kwam hij met een voorstel voor een nieuwe grammatica, die later te zij ner ere de W-grammatica is genoemd. Dat was de basis voor de nieuwe taal ALGOL 68 die, aldüs Van der Poel, „wat betreft strengheid en scherpte Prof Van Wijngaarden van definitie wetenschappelijk op eenzame hoogte staat." Prof. Van Wijngaarden is sinds 1961 directeur van het Mathematisch cen trum. Vrijwel alle informatici in Ne derland zijn. direct of indirect, zijn leerling, onder wie zeven hoogleraren. Van Wijngaardens erepromotor van gisteren was destijds zijn eerste pro movendus. Een strikt beperkte uitgifte in verfijnd porselein, gedecoreerd met 24-karaats goud Viooltjes zeggen 'Ik houd van je'... een Vafentijn zegt 'Wees de mijne'. Dat was zo in de tijd toen Victoriaanse gelieven hun romantische papieren kantknipsels maakten, vol bloemen en tedere liefdesuitingen. En zo is het tot op de huidige dag. Deze Valentijnsdag zult ook u uw liefde op een bijzondere manier kunnen uiten. Door een volmaakte Valentijn in het klein: een schattige porseleinen hanger, met een klein boeketje viooltjes als motief. Zo mooi als het mooiste geschenk ooit aan een V ictoriaanse schone aangeboden door haar geliefde. De hanger zal u te zamen met de bijpassende ketting in een elegante geschenk verpakking worden toegezonden, tijdig om op Valentijnsdag, 14 februari, ge schonken en gedragen te kunnen worden. Deze kleine Valentijn hanger zal speciaal voor deze Valentijnsdag worden vervaardigd. De prijs bedraagt slechts f95,-. Om er zeker van te zijn dat u uw Valentijn hanger tijdig ontvangt om hem op deze speciale dag te kunnen schenken, dient uw intekenformulier uiterlijk 20 januari 1979 door de posterijen afgestempeld, aan ons te worden gezonden. Intekeningen die na 14 februari 1979 door de posterijen zijn afgestempeld, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. i INTEKENFORMULIER ■~i A Heen geldig indien uiterlijk 14 februari 1979 I door de posterijen afgestempeld. Om verzekerd te zijn van tijdige toezending voor I Valentijnsdag, dient dit intekenformulier vóór of op 20januari 1979 door de posterijen te zijn afgestempeld. Limiet: één hanger per intekenaar I Aan Franklin Mint BV. Amsteldijk 166. Ant- woordnummer 7816, 1000 SN Amsterdam (te 1 verzenden in een envelop zonder postzegel). I Hierbij verzoek ik u mijn bestelling te noteren I voor de Valentijn hanger vervaardigd van ver- fijnd porselein en gedecoreerd met 24-karaats I goud - in een speciale geschenkverpakking, I met bijpassende ketting. Ik hoef nu nog niets te betalen, maar zal, na ontvangst van een acceptgirokaart ten »be- drage van f95,-, het bedrag bij vooruitbetaling I overmaken. Handtekening Datum Naam Adres Plaats/postcode Indien u reeds eerder een product van -1 Franklin Mint/Porselein/Philatelics/Kristal I heeft gekocht, dit hokje aankruisen s.v.p. Intekening geldig na acceptatie door Franklin -g Mint BV. Deze Valentijn hanger is slechts verkrijgbaar 5 I tot en met Valentijnsdag 14 februari 1979 en onze parlementsredactie I HAAG Minister Pais zal de ersiteit van Amsterdam op dit tent nog geen opdracht geven de (roepbesturen overeenkomstig ?et samen te stellen. Hij wil eerst iltspraak van de Raad van State ichten, die de moeilijkheden lom de samenstelling van de vak- pbesturen op het ogenblik bestu- ninister komt hiermee tegemoet i de voorzitter van de afdeling voor geschillen van bestuur van de d van State, mr J. N. Kan. Deze deze week weten dat hij het on- zou vinden als Pais de vereiste nstelling van de vakgroepbestu- ou opleggen nog voordat de raad >raak had gedaan. De minister daar eerst wel toe geneigd aange- hij de universiteit tot 15 januari —hjd had gegeven zelf orde op za te stellen. vindt dat de vakgroepsbesturen, volge de wet universitaire be- rshervorming, voor het meren- moeten bestaan uit wetenschap- k personeel in vaste dienst. Bij groot aantal subfaculteiten in terdam is dat niet het geval. Men sJept zich namelijk op ,een zoge naamde experimenteerartikel in de wet. dat ruimte laat om de vakgroep besturen anders samen te stellen. Aanvragen die voor dit soort bestuur lijke experimenten zijn ingediend, zijn echter allemaal door de minister afgewezen. Voor de universiteit was dat aanleiding de experimenteeraan- vragen voor te leggen aan de Raad van State. Volgens mr Kan zal dit college zich binnenkort over de aan vragen uitspreken. De moeilijkheden rondom de samen stelling van de vakgroepsbesturen die onder meer de studieprogram ma's vaststellen leidden indertijd tot de bezetting van het Maagden huis. DEN HAAG Het totaal aantal stu denten bij het sociaal-pedagogisch onderwijs is het vorig schooljaar (1977-'78) met bijna acht procent toe genomen ten opzichte van het Jaar ervoor. Het Centraal Bureau voor de Statistiek registreerde 54.000 studen ten, van wie 17.000 een middelbare en 37.000 een hogere opleiding volgden. Verreweg het populairst zijn nog steeds de sociale academies met 8600 studenten in de dagopleiding en 7050 in de partiële opleiding. USSEL (ANP) De socia- ische partijen van de ne- EG-landen willen een be verdeling van de Arbeid iuropa door kortere werk en, een 35-urige werkweek een systematisch beleid r beroepsopleiding en her- oling. staat in de oproep aan de 50 oen socialistische kiezers waarop e ocialistische partijen bij de Euro- verkieaingen in juni van dit jaar 9 nen. Met het goedkeuren van die ep is in Brussel het driedaagse res van de Europese socialisten e "en die oproep is de Europese verkie- zlngscampange van de socialisten be gonnen. Het document onderstreept het recht op werk, vooral voor jonge ren. Een Europees beleid moet niet alleen gericht zijn op volledige werk gelegenheid, maar ook op betere werkomstandigheden. Nauwe samen werking met de vakbondsorganisa ties achtten de socialisten daartoe noodzakelijk. Een andere eis is dat er een democra tische controle komt op economische en sociale ontwikkelingen, op multi nationale ondernemingen en op gróte industriële en financiële concerns. De industrie moet gedemocratiseerd worden, er dienen arbeidscoöperaties voor publiek nuttige ondernemingen ontwikkeld te worden en kleine en middelgrote ondernemingen moeten gestimuleerd worden. Wie als werkloze bij het arbeidsbureau staat ingeschreven, kan niet rustig thuis met de armen over elkaar op een baan gaan zitten wachten. Nee, een werkloze moet zelf actief zijn, informeren naar werk en advertenties napluizen. Af en toe een sollicitatiebrief schrij ven is al het minste wat hij kan doen. Als zijn sollicitaties vroeg of laat succes heb ben of wanneer het arbeidsbureau een passen de baan aanbiedt, is een werkloze verplicht weer aan de slag te gaan. Wie dat weigert zet al meteen zijn uitkering op de tocht. Een ongeschoolde metaalarbeider heeft dat onlangs nog eens ondervonden, toen hij na een stevig robbertje vechten met verschillende in stanties ook op het hoogste niveau - de Centra le Raad van Beroep de kous op zijn kop kreeg. De man had het overigens wel erg bont gemaakt. HIJ begon ermee na een ziekteperio de zelf ontslag te nemen en vervolgens een beroep te doen op de sociale dienst. Daar liep hij direct tegen een zogeheten strafkorting op: het gemeentebestuur gaf hem een tot veertig procent verlaagde uitkering krachtens de Wet Werkloosheidsvoorziening. Die strafkorting duurde acht weken, maar daarna had hij nog steeds geen werk en hij kreeg vervolgens een volledige WWV-uitkering, dat wil zeggen een uitkering van 75 procent van het dagloon. Een hele tijd gebeurde er niets. De man incas seerde zijn uitkering en hield zich verder muis stil. Te stil eigenlijk, want het ontging de sociale dienst niet dat hij geen enkele sollicita tie-activiteit ontplooide. Om aan deze onge wenste toestand een eind te maken ook op het arbeidsbureau stelde hij zich nogal nega tief op bood het gemeentebestuur hem een baan aan in een sociale werkplaats. Dat nu viel niet in goede aarde. De metaalar beider zat weliswaar al weer een jaar zonder werk, maar tewerkstelling in een sociale werk plaats stond hem in het geheel niet aan. Hij weigerde een plaatsing op de metaalafdeling en daarmee gaf hij het gemeentebestuur tege lijkertijd een argument in handen om tegen hem op te treden. Hij kreeg een briefje in de bus. waarin stond dat zijn uitkering voor der tien weken tot veertig procent was verlaagd. „U laat na passende arbeid te aanvaarden." schreef de gemeente. „De periode van 13 we ken kan worden verkort indien u daadwerke lijk te kennen geeft werk in de sociale werk plaats te aanvaarden. Uw sollicitatieactivitei ten zullen nauwlettend worden gevolgd." De metaalarbeider begaf zich terstond naar een advocaat en op diens advies stuurde hij een bezwaarschrift. De gemeente gaf geen krimp en diepte nog een wetsartikel op: „Het gemeentebestuur verlaagt een uitkering, in dien de werknemer een voor hem gewenst dienstverband Ingevolge een sociale werkvoor zieningsregeling afwijst." De metaalarbeider liet zich evenwel niet voor één gat vangen. Behalve een advocaat had hij ook zijn hulsarts in de arm genomen. Deze arts bleek bereid een verklaring te schrijven, waar- door Huub Elzerman uit bleek dat zijn patiënt aan spataderen leed en dat hij in verband daarmee arbeidsonge schikt zou zijn. Dat was niet eens een smoes, want de directeur van de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst bevestigde na een onderzoek dat de metaalarbeider niet de hele dag kon staan of lopen. Nu bleek dat ook een gemeentebestuur het verhaal speelt in Amsterdam zijn heldere ogenblikken kan hebben: „Uw handicap wijst er al op dat het aanvaarden van aangepaste werkzaamheden in een beschermd milieu voor u voorshands de aangewezen weg is". Daarmee was de eerste ronde afgelopen. De tweede begon na het verstrijken van de dertien weken. Op de sociale werkplaats had men nog geen glimp opgevangen van de me taalarbeider en de man zat kennelijk nog steeds thuis te mokken over het aanbod van de gemeente. Opnieuw greep het gemeentebe stuur naar het wapen van de strafkorting en opnieuw werd er een periode van dertien we ken weken afgekondigd, waarin de man het zou moeten stellen met veertig procent van zijn oorspronkelijke uitkering. Het gemeente bestuur gaf de man dit keer te kennen dat zijn uitkering werd verlaagd, omdat hij „niet vol deed aan de hem krachtens de WWV opgelegde verplichtingenDe volgende overwegingen speelden daarbij volgens de gemeente een rol; „U wenst in het vrije bedrijf te werk gesteld te worden doch heeft, zoals uit de door u ingeleverde inkomstenformulieren blijkt, ge durende het afgelopen Jaar niet éénmaal gesol liciteerd: Het arbeidsbureau deelt mede dat u niet verwijsbaar bent aangezien u zich volkomen negatief opstelt ten opzichte van het aanvaar den van werkzaamheden; Aangepaste werkzaamheden in WSW-ver- band zijn voor u, mede gelet op een advies ter zake van de directeur van de GO en GD de aangewezen weg om in het arbeidsproces te worden ingeschakeld. U weigert echter elke procedure aan te vangen welke hiermede ver band houdt." Het gemeentebestuur herinnerde de metaalar beider eraan, dat hij al eerder erop was gewe zen dat het arbeidsbureau hem niet bemiddel baar achtte vanwege een volkomen negatieve houding ten opzichte van werkaanvaarding. „Deze negatieve houding wordt naar onze me ning aangetoond door het feit dat u gedurende het gehele afgelopen jaar geen enkele sollicita tie heeft vervuld," aldus het gemeentebestuur. De metaalarbeider legde zich bij deze uit spraak niet neer. Hij wendde zich tot de Raad van Beroep. „Werk in een sociale werkplaats is voor mij niet passend, omdat van mij als metaalarbeider geen werk binnen vier muren kan worden gevergd. Verder heeft mijn huis arts gewezen op mijn verminderde arbeidsge schiktheid in verband met spataderen en ten slotte zal mijn geestelijke gezondheid er onder lijden indien ik onder gehandicapte mensen moet werken." De raad toonde zich door dit verweer niet geïmponeerd en stelde de man in het ongelijk. Opnieuw zocht de metaalarbeider het hogerop en zo kwam zijn zaak terecht bij de Centrale Raad van Beroep. Daar trof hem hetzelfde treurige lot. De eerste verlaging rechtvaardig de de centrale raad met een verwijzing naar 's mans weigering om in een sociale werkplaats te gaan werken en de tweede verlaging kon volgens de raad inderdaad gebaseerd worden op een gebrek aan sollicitatie-activiteiten." Ofschoon aan een uitkeringstrekker in de wet niet met zoveel woorden de els wordt gesteld te solliciteren, brengt een redelijke wetstoepas sing met zich mee dat de werkloze die niet aan deze voorwaarde voldoet niet als onvrijwillig werkloos wordt beschouwd. Nu de metaalarbeider aantoonbaar in sollicita tie-activiteiten te kort is geschoten is zijn uitkering terecht verlaagd," zo oordeelde de centrale raad. En daarmee was het pleit beslecht Ook de metaalarbeider had kennelijk al begrepen, dat hij geen schijn van kans had, want nog voordat de centrale raad tot zijn uitspraak kwam, had hij eieren voor zijn geld gekozen. HIJ was weer aan de slag gegaan Die sociale werkplaats, waar hij door gebrek aan geld onherroepelijk terecht zou zijn gekomen, zag hij toch niet zitten. Vervolg van pagina 1 Volgens de vice-premier heeft de re gering van te voren zorgvuldig afge tast hoe bij het Libanese conflict be trokken groeperingen tegen Neder landse deelneming aan de vredes macht zouden aankijken. „Gebleken is. dat de betrokken groeperingen een Nederlandse bijdrage erg op prijs stellen", aldus Wiegel. Volgens welingelichte kringen in Den Haag heeft in het kabinetsberaad ook een rol gespeeld de overweging dat het 44-e pantserinfanteriebataljon bij uitzending naar Libanon zal worden onttrokken aan de NAVO-defensie. Dit bataljon heeft, hoewel het reeds sinds 1965 gereed wordt gehouden voor inzet in VN-vredesoperaties, zijn normale hoofdtaak in NAVO-ver band. Minister Wiegel deed over dit aspect geen mededelingen. Indien de uitzending van het Neder landse contingent militairen door gaat, zal deze eenheid de plaatsen in de vredesmacht (Unifil) innemen die openvallen door de ophanden zijnde terugtrekking van een bataljon uit Iran en een deel van de Franse een heid. De overige landen die troepen aan de vredesmacht hebben geleverd, zijn Ierland. Fiji-eilanden. Nepal, Ni geria. Noorwegen. Senegal en Canada. Doelstelling De VN-vredesmacht is in Libanon ge stationeerd sinds vorig Jaar maart naar aanleiding van de Israëlische actie in zuidelijk Libanon. De VN- troepen hebben als taken bevestiging van de terugtrekking van Israëlische strijdkrachten, herstel van internati onale vrede en veiligheid en bijstand aan de Libanese regering voor herstel van haar gezag in het gebied. De VN- soldaten moeten er voor zorgen, dat hervatting van de gevechtshandelin gen zoveel mogelijk wordt voorko men. en dat het gebied niet voor welke vijandelijkheden ook wordt ge bruikt. Nu het kabinet een principebesluit heeft genomen, zal bij de koninklijke landmacht meteen worden begonnen met de voorbereidingen van de uit zending. Dan kan snel worden gerea geerd wanneer er een officieel ver zoek van Waldheim binnenkomt. Met minimaal noodzakelijke voorberei dingen, zoals Inenting, zijn tenminste zes weken gemoeid. Met de uitzen ding van de eerste militairen kan dus niet eerder worden begonnen dan na 1 maart. De meeste dienstplichtigen van het 44e pantserinfanteriebataljon heb ben bij hun opkomst de wens ken baar gemaakt om te worden inge deeld bij een onderdeel dat ook voor VN-opera ties kan worden Ingezet. Niet alle militairen die bij het batal jon zijn ingedeeld, zullen worden uit gezonden. Een aantal komt hier om medische of sociale redenen of omdat hun diensttijd er praktisch op zit, niet voor in aanmerking. De opengevallen plaatsen zullen wor den ingenomen door personeel van andere onderdelen van de 42e briga de, waartoe het 44ste behoort, met name uit het 43e pantserinfanterieba taljon. Daarnaast zullen militairen van andere onderdelen die zich vrij willig melden, voor uitzending in aan merking komen. Verder zal het con tingent worden aangevuld met enke le ondersteunings- en verzorgingsde tachementen. De dienstplichtigen die worden uitge zonden zullen na een half Jaar worden afgelost. Vrijwilligers kunnen het hele Jaar blijven, maar mogen desge wenst na zes maanden naar huis. Vol gens minister Wiegel zal de uitzen ding worden bekostigd door de VN. Bijkomende kosten, zoals voor de aanschaf van voor het klimaat ge schikte uniformen, komen voor reke ning van Nederland. Kritiek AVNM De Algemene Vereniging Nederland se Militairen (AVNM) vindt dat vrij willig dienende militairen én geoefen de dienstplichtige vrijwilligers naar Libanon moeten worden uitgezon den. in plaats van leden van het 44ste pantserinfanteriebataljon uit Zuid- Laren. In een reactie op het besluit van het kabinet dit bataljon van de Koninlijke Landmacht naar Libanon te sturen, zei een woordvoerder van de AVNM gisteren de argumenten voor uitzending van dit bataljon niet te onderschrijven. In de eerste plaats voert de AVNM aan dat het dienstplichtig personeel van het betreflende bataljon groten deels te weinig geoefend is voor een taak met een dergelijke verhoogde risicofactor als in Libanon (reden waarom Frankrijk haar troepen te rugtrekt). In de tweede plaats wijst de AVNM erop dat het argument van de regering dat het hier gaat om dienstplichtigen, die vóór hun op komst hebben verklaard te willen worden ingedeeld bij een onderdeel dat ter beschikking van de VN kan worden gesteld, onjuist is. Volgens de AVNM is voor vele militai ren uit het noord-oosten van het land de legering in Zuid-Laren een reden geweest om bij het 44ste pantserba taljon te willen worden ingedeeld. „Mede hierom kan en mag defensie een positief antwoord (op de vraag vóór de eerste opkomst of men voor de VN wilde worden uitgezonden, red.) niet gelijkstellen aan een vrijwll- llgheidsverklaring om eventuele ge vechtshandelingen te gaan plegen in Libanon", aldus de AVNM-woord- voerder. Ook de soldatenvakbond WDM oe fent kritiek uit op de kabinetsbeslis sing. De WDM vindt dat zeker dienstplichtigen van het 43ste pant serinfanteriebataljon, dat zal worden gebruikt om de eenheden van het 44ste aan te vullen, zullen moeten worden ontzien. Het 43ste is namelijk geen VN-batalJon en de dienstplichti gen van dit bataljon hebben zich dus ook nooit bereid verklaard voor de VN te worden uitgezonden, aldus de WDM

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9