'Benoeming Zeevalking niet de wens van raad' Vreemde rol van Haagse dienst stadsontwikkeling zo Nutsspaarbank! Bij nieuwbouwplannen voor Grote Marktstraat CDA bij installatie D'66'er als burgemeester Rijswijk KORT NIEUWS Rectificatie KORT NUTSSPAARBANK ZATERDAG 13 JANUARI 1979 door Chris Bruljnius DEN HAAG Het bekend worden van grootste nieuwbouwplannen voor de Haagse Grote Marktstraat en Wagenstraat, heeft het functioneren van de Haagse dienst voor de stadsontwikkeling in een vreemd daglicht geplaatst. Gebleken is dat de dienst enerzijds ai Jaren in overleg met de buurtbewoners werkt aan een bestemmingsplan voor dit gebied, maar anderzijds het afgelopen Jaar heeft meegewerkt aan de nu gepresenteerde nieuw bouwplannen die daar niet in passen. Tot verrassing van de buurtbewo ners in de Overleggroep Centrum zuid kwamen de schetsen voor de nieuwbouw afgelopen maendag- a vond plotseling op tafel. Er werden tekeningen getoond van een groot woon-, werk-, en winkelcomplex; te bouwen In het vierkant Grote Marktstraat. Wagenstraat. Ge dempte Burgwal en Achter Raam straat- Waarin nu nog o.m. het ge bouw van de 81Jthoffpers staat. Het plan voorziet in een gebouw van twaalf verdiepingen, rondom enkele met glas afgedekte binnen ruimtes Twaalf verdiepingen (waarvan drie ondergrond) met tienduizend meter kantoorruimte, twee parkeerlagen. drie lagen win kels en drie woonetages met ln to taal negentig woningen. En één ver dieping in zijn geheel als Internatio nale expositieruimte. Naam „Sljthoff City-project. Ar chitect Elierman, werkzaam bij bu reau Lucas en Nlemeljer, ontworp het ln opdracht van Shell Pensioen fonds. dat zich vorig Jaar de grond eigen maakte. Nadat directeur Sljt hoff het vertrek van de redacties en administratie van de Haagsche Courant, het Binnenhof en het Eco nomisch Dagblad naar de Plaspoel- polder in Rijswijk had aangekon digd. De MAVOB (Maatschappij Voorbereiding Bouwprojecten) moet de zaak gaan bouwen Woede Na aanvankelijk wat onverdonderd te zijn. heeft het buurtoverleg 't Oude Centrum door deze gang van zaken inmiddels een gezonde woede ontwikkeld. Ten eerste constateert men dat de omvang en functie van de nieuwbouwplannen niet past in het bijna gereed zijnde bestem mingsplan Nieuwe Kerk en omge ving. en ten tweede ls het buurto verleg ervan overtuigd dat de amb tenaren in de overleggroep al veel eerder op de hoogte moeten zijn geweest van de plannen. En dat deze ambtenaren vrolijk hebben meegewerkt aan een andere be stemming ln het bestemmingsplan. Doende of hun neus bloedde bij vragen naar nieuw bouwplannen. ..Achter de rug van de bevolking blijken afspraken met een projekt- ontwikkelaar te zijn gemaakt De gemeente heeft ons keihard voor zitten liegen," meent woordvoerder Ozlnga van het buurtoverleg. Vol gens hem hebben de bewoners sinds 1977, toen de MAVOB een welis waar iets kleiner, maar voor de rest vrijwel identiek plan in de publici teit bracht, verschillende keren bij de gemeente geïnlormeerd naar de stand van zaken. Maar zowel de wethouder als de ambtenaren in het overleg gaven niet thuis. Afspraak Woordvoerder Van der Burg van stadsontwikkeling, die zelf heeft deelgenomen aan het overleg met de bewoners, moet toegeven dat de bewoners niet alles is verteld. „Ik Een doorsnee tekening van het nieuwbouwproject, dat voorlopig op gespannen voet leeft met het bestemmings plan Nieuwe Kerk en omgeving. Ondergronds sljn twee parkeerlagen en een supermarkt plus allerhande winkeltjes geprojecteerd. Daarboven weer twee wlnkellagen, een expositieruimte, kantoorverdiepingen en drie woonetages. In het middenterrein met glas overdekte patio's. Roltrappen verbinden de verschillende verdiepin gen. Linlu de Gedempte Burgwal, rechts de Grote Marktstraat. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK In een politiek steeds harder polariserend Rijswijk is gistermiddag tijdens een bijzondere raadsvergadering de D'66'er mr. H. J. Zeevalking geïnstalleerd als burgemeester van de Haagse randgemeente. Een harde polarisatie; de hoge bloed druk. die bij de CDA-raadsfractie de laatste maanden is ontstaan door het buitenspel raken bij de verdeling van bestuursfuncties, uitte zich ln een on gekend harde toespraak van de con fessionele fracUelelder De Jong. Maar ook PvdA-fractieleider Kokke liet zich niet onbetuigd ln het kraken van harde noten. Hij achtte de benoe ming van Zeevalking het resultaat van een sterke lobby van met name D'66-leider Terlouw bij het ministerie van binnenlandse zaken voor meer D"66-burgemeesters. „Dat", aldus de socialist, „terwijl Juist D'66 zich altijd uitspreekt voor gekozen, en niet be noemde. burgemeesters". D'66 heeft nu drie burgemeesters in Nederland: ln Rijswijk. Breukelen en Landsmeer. Boot gemist Het CDA in Rijswijk heeft de afgelo pen maanden de boot aardig gemist- Een akkoord tussen de PvdA (acht zetels in de raad) en de WD (10 zetels i resulteerde enige weken gele den in de benoeming van drs. De Leve als vierde wethouder De patstelling. die na de gemeenteraadsverkiezingen over deze benoeming was ontstaan doordat het CDA even groot als de WD werd (10 zetelsi. was daarmee doorbroken. Met het verwijt van de PvdA (tijdens de laatste begrotings behandelingen gemaakt) dat het be leid van CDA-wethouder tot giste ren waarnemend burgemeester Kortink laks Is. nog in het politieke achterhoofd, was de benoeming van een D'66'er als burgemeester voor het CDA de druppel die de emmer deed overlopen. CDA-fractleleider De Jong vindt, blij kens zijn toespraak, dat de benoe ming van Zeevalking „niets te maken heeft met de wens van de overgrote meerderheid van de raad". „Rijswijk is geen herstellingsoord voor oud staatssecretarissen. Na zo lang op de benoeming van een burgemeester te hebben gewacht, is de keuze van een D'66'er een onbegrijpelijke", aldus De Jong. (Zeevalking was in het kabi net Den Uyl staatssecretaris van jus titie) De consequentie van de Rijswijkse politieke perikelen ls. dat burgemees ter Zeevalking de twijfelachtige eer heeft, zich de enige „portefeuilleloze" burgemeester van Nederland te mo gen noemen. De beraadslagingen over de verdeling van de portefeuilles in het college van b. en w. strandden dinsdag op de wens van Zeevalking ook verkeerszaken in zijn takenpak ket te krijgen. Een aantrekkelijke portefeuille: in Rijswijk moet de ko mende jaren het ingrijpende. 20 mil joen gulden kostende, verkeerspro- ject „Herindeling Stedelijk Gebied") van de grond komen. Ook in Utrecht is Zeevalking wethouder van verkeer geweest. Tijdens de laatste formatie was hij de belangrijkste kandidaat voor verkeer en waterstaat, tot Den Uyl mislukte als formateur. Tweede oorzaak van het uitblijven van een akkoord over de portefeuille verdeling: het CDA wil een zwaardere taak krijgen dan het nu heeft. Vol gende week dinsdag vergaderen de kersverse burgemeester en de vier wethouders verder over de portefeuil leverdeling. Ondanks dr ontevredenheid in zijn partij over de benoeming van een D'66'er als burgemeester van Rijswijk, hielp CDA-wethouder Kortink met genoegen burgemeester Zeevalking aan een stoel. REGIO DEN HAAG Oranjewijk DE LIER B. en w. van De Lier vragen de gemeenteraad in de ko mende raadsvergadering akkoord te gaan met het plan tot verbetering van de woonomgeving in de Oranje- wijk. De Lier wil voor het plan een subsidie aanvragen van 130.000 gul den. De kosten van het totale plan worden geraamd op 176.000 gulden. De resterende kosten willen b. en w. halen uit de post ..herbestrating". De plannen van het college met de woon omgeving van de onlangs gerenoveer de woningen omvatten het volgende: herinrichting van de Prinses Beatrix en een gedeelte van de Prins Bernhardstraat. waarbij deze straten woonerf zullen worden. De Prinses Irenestraat. tussen de Koningin Ju- lianalaan en de Koningin WLlhelmi- nastraat, zal niet worden ingericht tot woonerf. Wel zullen snelheidsbe- palende maatregelen worden ge troffen. Prioriteiten ZOETERMEER Dezer dagen zal het resultaat van de definitieve prio riteitenstelling aan de Zoetermeerse gemeenteraad worden toegezonden. De prioriteitenstelling is opgesteld aan de hand van de wensen van de vijf Zoetermeerse raadsfracties. De fracties kwamen met 135 activiteiten, waarvan er 73 de aanduiding „onont koombaar" verkregen. Volgens de huidige financiële toestand is er ruim 860.000 gulden aan dekkingsmidde len beschikbaar. Daarmee kunnen slechts de eerste 25 nummers vEin de prioriteitenlijst worden uitgevoerd. Het Zoetermeers college wil nu gaan bezien of een aantal onderwerpen be taald kan worden uit een post die bestemd is voor zogenaamde eenma lige uitgaven. Door een dergelijke verschuiving toe te passen zouden dan meer dan de genoemde activitei ten uitgevoerd kunnen worden. Een voorstel hieromtrent zal het college doen in de raadsvergadering van 29 januari. Activiteiten met hoge priori teit zijn volgens de Zoetermeerse fracties: het project voor het vroeg tijdig onderkennen van geestelijke gehandicapten, activiteiten ten bate van verstandelijk gehandicapten, aansluitend openbaar vervoer in de wijken, aanvullend krediet voor de hoeve Meerzicht, verbetering toegang sprintersstation Meerzicht, verplaat sing van het dierenasiel/pension, uit breiding van het woonwagenkamp en ontwikkelingssamenwerkings projecten. Oranjewijk DE LIER B. en w. van De Lier vragen de gemeenteraad in de ko mende raadsvergadering akkoord te gaan met het plan tot verbetering van de woonomgeving in de Oranje wijk. De Lier wil voor het plan een subsidie aanvragen van 130.000 gul den. De kosten van het totale plan worden geraamd op 176.000 gulden De resterende kosten willen b. en w halen uit de post ..herbestrating" De plannen van het college met de woon omgeving van de onlangs gerenoveer de woningen omvatten het volgende: herinrichting van de Prinses Beatrix- straat en een gedeelte van de Prins Bernhardstraat. waarbij deze straten woonerf zullen worden. De Prinses Irenestraat. tussen de Koningin julia- nalaan en de Koningin Wilhelmina- straat, zal niet worden ongericht tot woonerf. Wel zullen snelheidsbepa- lende maatregelen worden getroffen. Prioriteiten ZOETERMEER Dezer dagen zal het resultaat van de definitieve prio riteitenstelling aan de Zoetermeerse gemeenteraad worden toegezonden. De prioriteitenstelling is opgesteld aan de hand van de wensen van de vijf Zoetermeerse raadsfracties. De fracties kwamen met 135 activiteiten, waarvan er 73 de aanduiding „onont koombaar" verkregen. Volgens de huidige financiële toestand ls er ruim 860.000 gulden aan dekkingsmidde len beschikbaar. Daarmee kunnen slechts de eerste 25 nummers van de prioriteitenlijst worden uitgevoerd. Het Zoetermeerse college wil nu gaan bezien of een aantal onderwerpen be taald kan worden uit een post die bestemd is voor zogenaamde eenma lige uitgaven. Door een dergelijke verschuiving toe te passen zouden dan meer dan de genoemde activitei ten uitgevoerd kunnen worden. Een voorstel hieromtrent zal het college doen in de raadsvergadering van 29 januari. Aktivitelten met hoge priori teit zijn volgens de Zoetermeerse fracties: het project voor het vroegtij dig onderkennen van geestelijke ge handicapten. aktiviteiten ten bate van verstandelijk gehandicpaten, aansluitend openbaar vervoer in de wijken, aanvullend krediet voor de hoeve Meerzicht, verbetering toegang sprinterstation Meerzicht, verplaat sing van het dierenasyl/pension. uit-t breiding van het woonwagenkamp en' ontwikkelingssamenwerkings projecten. In het stukje „Lange weg van beroepsprocedures tegen Zoomseweg in Rijswijk" (giste ren op deze pagina) is het soms zo belangrijke woordje „niet" weggevallen. Er stond: „in het streekplan Zuid-Holland West van de provincie is de Zoomse weg gepland als autosnel weg moet zijn „niet als autosnelweg, maar als au toweg". Dr. J. F. L. Fontein LEIDEN De internist dr. J. F. L. Fontein heeft gisteren afscheid geno men van het Diakonessenhuis in Lei den. Dr. Fontein, die ruim 25 jaar aan het Leidse ziekenhuis was verbonden, was 35 Jaar internist. Vóór zijn Leidse periode was hij werkzaam in Rot terdam. CHRISTELIJKE VROUWEN BOND De Oegstgeestse afdeling van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond ontvangt maandag avond ds. Den Tonkelaar voor een lezing in het gemeentecentrum aan de Lijtweg. (20 uur). ORGELCONCERT De organist Jan van Weelden concerteert dins dagavond op het orgel van de Julia- nakerk aan de Kempstraat in Den Haag (20.15 uur). Toegang: 5 gulden, CJP en 65+-pas: 3,50 gulden. ERASMUS ENSEMBLE koffieconcert op zondag 14 januaj de stadsgehoorzaal in Leiden w P verzorgd door het Erasmusensencor Uitgevoerd worden composities onder meer Geminiani. Caecini, cell, Lully en Lorca. Aanvang: loer uur. va lek iPI KOFFIECONCERT Op het"""" gramma van het koffieconcert genochtend (11.30 uur) in de Ha9 Kunstkring aan de Denneweg in Haag staan werken van Lawes, B» Frescobaldi en anderen. Uitvoe den: Leo van Rutte en Paul Schal gitaristen. Toegang: 6 gulden. C ers, houders van een 65+-pas en L lingen van het conservatorium: ki gulden. EMMAUS De Emmaus-Komi niteit. Prinsegracht 36 in Den Hkjj organiseert vandaag een romiï markt (van 10 tot 13 uur). De "e brengst komt ten goede aan hetBIC vrijdingsfonds van de bevrijdingtfit wegingen in Zuidelijk Afrika, cLjj dit onderwerp wordt een film vair bekende cineast Roeland KerbcrSi vertoond. pk ADVERTENTIE Centrum-West DEN HAAG De overleggroep Cen trum-West heeft te kennen gegeven het sedert juni vorig jaar opgeschorte overleg te willen hervatten. Zij heeft ook spelregels opgesteld, zoals die haars inziens bij het overleg zouden moeten worden gehanteerd. Deze zijn in studie bij de ambtelijke werkgroep van de gemeente Den Haag. die in- spraakregels voor overlegsituaties moet opstellen. Inmiddels zijn de oor zaken. welke hebben geleid tot de geringe voortgang bij de totstandko ming van een structuurschets, res pectievelijk bestemmingsplan, voor het grootste gedeelte weggenomen. Om de planning, vermeld in de twee de Vervolgnota Stadsvernieuwing, te kunnen halen zal geen structuur schets worden vervaardigd. In plaats daarvan wordt een tussenfase inge bouwd, in de vorm van een knelpun tennota. De inmiddels volledig be mande Kerngroep Centrum-West heeft een planning voor de totstand koming van de knelpuntennota en bestemmingsplanning aan het Haag se college voorgelegd. Ja. alle drie denken ze er "t zelfde over: een éigen bankrekening voor zoonlief' Daarom ook start de Nutsspaarbank een nieuwe dienstverlening: een eigen bank /spaarrekening voor iedereen van 11 tot 18 jaar. Oftewel: de eigen Piek-Fijn-rekening. Met extra hoge rente. OpalleNutsspaarbankkantoren ligt daar een dui delijke folder over klaar: „Nieuwerwets: JE EIGEN PIEK-FIIN-REKENING bij dc Nutsspaarbank" Gewoon even afhalen op 't dichtstbijzijnde kantoor Zijn u en uw zoonlief weer Pick-Fijii op de hoogte' TROUW/KWARTET Het gebouw op de hoek Grote Marktstraat/Wagenstraat, waar o.m. de redactie van Haagsche Courant en het Binnenhof zijn gevestigd. Ook dit karak teristieke Haagse pand zal binnen enkele jaren tegen de grond gaan om plaats te maken voor nieuwbouw. heb de oude plannen van MAVOB een keer ter sprake gebracht toen het gesprek kwam op de detailhan del. Maar verder hebben wij er in derdaad niet overgesproken. De af spraak bij stadsontwikkeling was dat de plannen eerst naar b. en w. zouden gaan. Om dan, met het standpunt van het college, in de overleggroep gebracht te worden. Wij gingen overigens uit van de oude plannen van MAVOB. de nieu we kregen wij pas vlak voor afgelo pen kerstmis te zien. Maar het be stemmingsplan correspondeert in derdaad ook niet geheel aan de oude plannen." Op de dienst stadsontwikkeling moet men echter al veel eerder van de nieuwe plannen op de hoogte zijn geweest. Volgens architect El- lerman is er het afgelopen jaar re gelmatig contact met de dienst over geweest. Hij was dan ook nogal ver rast toen er, vlak voor het definitie ve ontwerp af was, plotseling een bestemmingsplan tevoorschijn kwam. waarin het project helemaal niet voorkwam. Ook directeur Femhout van de MA VOB laat zich in die bewoordingen uit. „Ik vind het vreemd dat het zo laat in de overleggroep is gepresen teerd. Wij zijn daar ook niet geluk kig mee. Als iets een goede zaak is. moet je het verwerken in het be stemmingsplan. Grondprijs Inmiddels wijkt het plan aanzien lijk af van de ideeën die in het ontwerp-bestemmingsplan, dat op 19 maart ter visie zal worden gelegd, zijn ontwikkeld. Ozinga: „Wij dach ten in de overleggroep aan zeker twee keer zoveel huizen. En betaal bare, want de nu geplande worden natuurlijk weer erg duur. Verder is er weer tienduizend vierkante me ter winkeloppervlak gepland, ter wijl zowel de Kamer van Koophan del als de 8tichting Binnenstad (grootwinkeliers red.) het met ons eens zijn, dat er sprake is van over- bewinkellng. Wij willen meer detail handel. verspreid over het oude cen trum. Verder moet er weer zonodig een parkeergarage voor 450 auto's gebouwd worden, terwijl de Veerka den leegstaat." MAVOB-directeur Fernhout stelt: „Je moet op zo'n plaats een enorme trekpleister brengen. En dat zijn geen 180 woningen. Daar is de grondprijs niet naar. Het enige wat je er kunt bouwen is een zogenaam de „one-stop-shopping", waar de klant zijn levensmiddelen voor de hele week koopt en zijn karretje naar zijn auto kan rijden. Daar naast andere winkels kan bezoeken. De parkeergarage heb je nodig. Dat de garages aan de Veerkade en de Markthof half leeg staan, ligt aan het feit dat de huisvrouw ze niet met haar boodschappenkarretj kan bereiken." De plannen van MAVOB staan ojf meer punten op gespannen met het bestemmingsplan. NaasP wonen en parkeren klopt de bouw hoogte aan de Gedempte Burgwai niet. Eind deze maand wordt hej bestemmingsplan in de verschillen de raadscommissies behandeld, dan niet samen met het omstredeq de project. Waarschijnlijk lijkt dat SheU I oenfonds direct na de ter visie-leg ging een bezwaarschrift zal nen. Ozinga: „Als dit project doorioo gaat hebben de bewoners weer nietqgev te vertellen gehad. Er is indertijqis een brief gekomen van het ministei— rie van CRM met het verzoek te onderzoeken of Centrum-Zuid niefl]* in aanmerking kwam om be schermd stadsgezicht te wordemw Die brief wordt door de gemeente' onder de tafel gehouden. Daar i&jj nooit op gereageerd." Ln;,

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6