Strooien met zout is nadelig voor flora Geen Frans wegenzout voor bestrijding gladheid Werkloosheid vrouwen vorig jaar flink gestegen 'Een boek met een boodschap!' Spastisch zijnen toch léven Prijs ƒ19,90 m UITGEVERIJ T. WEVER B.V. itrosamine in bier iet zorgwekkend Patiënten tegen hartcentrum Zwolle Gereformeerden en het fascisme magazine Zwolle werkt aan huisvesting van aantal Vietnamezen Fusie NDU en Elektronisch klokkenspel iffect van extra belasting op bodem en water nog niet te overzien \kzo ziet echter geen reden tot paniek Elsevier rond [ATERDAG 13 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 3 Met dit citaat uit één van de vele positieve reacties is een goede karakteristiek gegeven van het aangrijpende boek HOE IK MIJN HANDICAP TE BOVEN KWAM door A. Klaster Omvang 269 pagina's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerde stofomslag „Sommige mensen kun je gewoon niet vergeten, want ze laten een spoor na in je hart, ze blijven geëtst in je geheugen. Zo n man is Arie Klaster die ik onlangs in zijn woonplaats ontmoette Ik ben blij dat ik zijn boek heb gekocht, want het draagt veel over van de ontroering die je bevangt wanneer je met zo'n bijzonder mens in aanraking komt." (Os A. Velthoen In CREDO) „De inhoud van dit boek is zó aangrijpend, dat ik het zelf in gedeelten heb gelezen om alles goed tot mij te laten doordringen Het is een boek dat vooral door kerkelijke werkers gelezen moet worden. Het was voor mij beschamend om te lezen op welke manier de kerk van Christus in dit boek .hen die geen helper hebben' tegemoet trad Geweldig, Arend, dat je doorgevochten hebt. Maar vooral bedankt, dat je het aangedurfd hebt om dit alles op papier te zetten, ja zelfs je intiemste gevoelens en belevenis sen prijs te geven. Moge dit boek bijdragen, niet alleen tot een beter begrip van .gewone' mensen voor gehandicapten, maar ook andersom! Het is een boek dat men gelezen moet hebben om tot de kern van de problematiek te kunnen doordringen." (A. J. Belma In het OUDERLINGENBLAD) „Ik heb maar één wens: dat ieder dit boek leest en overdenkt. Want het is een beschamend boekEen boek met een duidelijke boodschap. Bovendien een duidelijke Christelijke boodschap (H. Slings In het NEDERLANDS DAGBLAD) Recensies als deze laten er geen twijfel aan bestaan: dit boek verdient een plaats in uw boekenkast. U kunt het bestellen d.m.v. onderstaande BON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: l^L m ANTWOORDNUMMER 5, 8800 VB FRANEKER. WÊm Tel- (05170) 3147 e problemen waren er gisteren al in gemeenten Groningen, Veendam Utrecht waar te weinig zout aan- sig was om de gladheid afdoende bestrijden. oorraadvorming Eo Zout Chemie, de enige zoutpro- cent in Nederland, is ongeveer tien lt gleden begonnen op verschillen- plaatsen in het land (Utrecht, Fijn- rt en Veghel) grote voorraden we- nzout aan te leggen. De wegbeheer- rs deden hetzelfde. Aan het begin n dit winterseizoen op 1 oktober rig jaar, lag er op verschillende tatsen in Nederland een totale orraad van ongeveer 350.000 ton. t is tachtig procent van het ver- lik in elk van de beide laatste enge winters in 1969 en 1970 Van wegenzoutdepots heeft thans al- n Veghel nog een voorraad van 000 ton. Daaruit wordt dagelijks rduizend ton afgeleverd. mmige gemeenten in Nederland :n haag, heidelbero <anp, 'A) De Nederlandse bierbrouwe- ;n streven naar verlaging van de veelheid nitrosamlnen in bier. Dit •klaarde het ministerie van volks- tondheid gisteren naar aanleiding n berichten uit West-Duitsland dat oren van deze kankerverwekkende iffen in het merendeel van de on- rzochte bieren waren aangetroffen, t door het Centrum voor kanker- derzoek in Heidelberg genoemde ogste gehalte, 0,07 milligram per !r, komt in Nederlands bier niet or. Het ligt hier tienmaal zo laag, lus het ministerie, met „ultschie- s" tot 0,01 mg/1. De kwestie is in derzoek bij het Nationaal instituut or brouwgerst, mout en bier TNO Zeist. directeur van dit instituut drs W. Klopper, zou op grond van de gege- ns „er zelf geen pilsje om laten lan." Dezelfde reactie gaf in Lon- n dr Tom Connors, wiens toxicolo- iche afdeling van de Medische on- rzoeksraad (MRC) een vooraan- lande rol speelt in het onderzoek ar nitrosamlnen. leider van het onderzoek in Hei berg, prof. Rudolf Preussmann, ak van een risico „waarvan de lotte nog niet vast te stellen is." halve in bier had zijn instituut rosaminen ook aangetroffen in be- alde vleessoorten, ham, worst en UTRECHT (ANP) Nu het ernaar uitziet dat het nieuwste hartchirur- gische centrum met een capaciteit van duizend operaties per jaar niet in Hilversum, maar in Zwolle komt te staan, heeft de Henk Fietvetvereni- ging (patiëntenvereniging) in een te legram aan staatssecretaris Veder- Smit van volksgezondheid haar ern stige ongerustheid uitgesproken. De vereniging ziet zo'n centrum het liefst in Hilversum, omdat hier vol gens voorzitter K. A. Thies tal van voordelen gelden. Zo zouden omlig gende academische ziekenhuizen zich volgens Thies bereid hebben ver klaard om de patiënten voor te berei den op de hartoperatie, zodat het Hilversumse ziekenhuis Zonnestraal (waar het hartcentrum zou moeten komen) „kant en klare" patiënten binnen krijgt. Het budget waarmee Zonnestraal zich kan inrichten als hartchirurgisch centrum, is naar de mening van Thies relatief laag, zes tien miljoen gulden. Bovendien kan het centrum volgens hem binnen een jaar draaien en ligt het geografisch centraal en is het goed bereikbaar. Van onze' sociaal economi sche redactie DEN HAAG De werkloos heid is vorig jaar gemiddeld iets minder geweest 1200 personen dan in 1977. Er stonden gemiddeld 205.600 personen als werkloos inge schreven bij de arbeidsbu reaus. De werkloosheid onder vrouwen is flink gestegen vo rig jaar. Een op de drie wer klozen (34 procent) is een vrouw. In 1977 was dit 29 procent. Het Centraal Planbureau verwachtte in september voor het nieuwe Jaar een werkloosheid van gemiddeld 215.000. De ernst van de werkloosheid onder vrouwen blijkt vooral uit het cijfer ADVERTENTIE Veel wordt weer gepraat over de bezettingstijd, maar wat gebeur de er daarvoor? 'n Verkennende documentaire in VU-Magazine over gereformeerden en het fascisme. Hoe zat dat met het beroep van de NSB-ers op Groen en Kuypers? Verder o.a. in het nieuwe VU-Magazine: Wat willen we voor de toekomst en doen we er ook naar? TV toch niet zo'n geschikt onderwijsmiddel. Van Agt behoort straks weer lijsttrekker te worden. 'n opinieblad waar studie achter zit Noteer ook mij als abonnee VU-Magazine voor de prijs van 20,- per jaar. Naam Adres Woonplaats DatumHandtekening.. Te verzenden in open enveloppe zonder postzegel aan Vrije Universi teit, Antwoordnummer 1771, Amsterdam. Te verzenden in open enveloppe zonder postzegel aan Vrije Universiteit, Antwoordnummer 1771, Amsterdam. dat aangeeft hoeveel procent van de werknemers werkloos is. Dit percen tage was eind december, gecorrigeerd voor negatieve effecten van het win terseizoen, 5,3 procent voor mannen en vrouwen samen. Voor mannen be droeg dit percentage 4,4 procent, maar voor vrouwen 8,2 procent. Te genover die 5,3 procent werklozen' staat een aantal vacatures dat over eenkomst met 1,8 procent van het totale aantal werknemers. Bouwvakkers Vorig jaar daalde de gemiddelde werkloosheid onder mannen met 9400 in vergelijking met 1977. De daling zat vooral bij bouwvakkers en me taalbewerkers. Daarentegen steeg de werkloosheid onder vrouwen met 8200. Deze stijging werd voor een groot deel veroorzaakt door school verlatende meisjes die zich voor een baan lieten inschrijven bij een ar beidsbureau. De jeugdwerkloosheid ging vorig Jaar ook de verkeerde kant op. Ten op zichte van eind 1977 was de jeugd werkloosheid in december jongstle den vijf procent gestegen. Een op de drie werklozen is nu jonger dan 23 jaar. Bij mannen is een op elke vier werklozen 22 jaar of jonger, maar bij vrouwen is dat iets meer dan een op de twee. ZWOLLE (ANP) Het Zwolse colle ge van b. en w. heeft besloten het initiatief te nemen om zo mogelijk in overleg met omliggende gemeenten huisvesting beschikbaar te stellen voor Vietnamese bootvluchtelingen. Zwolle heeft enige ervaring op dit gebied gekregen doordat de centrale personeelsdienst zich enige Jaren ge leden ingespannen heeft Chileense vluchtelingen onder dak te brengen. Het is de bedoeling dat in Zwolle tien Vietnamese gezinnen worden onder gebracht en aan werk worden gehol pen. B. en w. zullen trachten te be werkstelligen dat in de regio nog tien gezinnen worden ondergebrahct. AMSTERDAM/ROTTER DAM De fusiebesprekingen 'tussen de Nederlandse Dag bladunie en Uitgeversmaat schappij Elsevier zijn met een positief resultaat afgerond. De beide concerns gaan op in een nieuwe houdstermaat schappij, Elsevier-NDU NV. Dit hebben de raad van bestuur van Elsevier en de directie van de NDU gisteren bekend gemaakt. De cehtiale ondernemingsraden van de beide vennootschappen hebben een positief advies uitgebracht en de betrokken werknemersorganisaties zijn in een aantal besprekingen op een voor hen bevredigende wijze ge ïnformeerd over de economische en sociale gevolgen van de fusie. De nieuwe vennootschap Elsevier- NDU zal een openbaar bod doen op de thans uitstaande aandelen Else vier en Nederlandse Dagbladunie. Het bod zal geschieden in de vorm van een aanbod tot omwisseling, waarvoor de volgende ruilverhouding zal gelden: Voor ieder aandeel/certificaat van aandeel Elsevier van nominaal ƒ20 zal worden geboden: 1 gewoon aan deel/certificaat van gewoon aandeel Morgen wordt in de Paulus-parochie in Heerlen het eerste elektronische klokkenspel van Europa in gebruik genomen ter gelegenheid van de in stallatie van een nieuwe pastoor. De nog Jonge parochie in de Heerlen- se wijk Passart Zuid en De Wier had geen geld voor een klokketoren en klok. ran een onzer verslaggevers MSTERDAM Frankrijk aat niet op het verzoek van kzo in Hengelo in om wegen- out te leveren voor de glad- eidsbestrijding in Neder- ind. De Fransen vrezen zelf nood te komen. Akzo koes- ■rt nauwelijks illusies uit og andere Westeuropese lan en wegenzout te kunnen ver- ijgen. Maar er is geen enkele jden tot een paniekstem- tfng, aldus een woordvoerder an Akzo gisteren. e depots van Akzo-Zout Chjemie jn grotendeels door hun voorraden ?en mede als gevolg van de schip- rsstaking waardoor er geen aanvul- igen kwamen vanuit Hengelo. Op produktieafdeling van Akzo wordt i dagelijks elfduizend ton zout ge- oduceerd. Daarvan is vierduizend n wegenzout. Er wordt echter, door aanhoudende gladheid, meer dan venduizend ton zout per dag ge dooid. Akzo Hengelo ziet nog geen ree te problemen, omdat het depot Veghel nog over ruim vijftig- lizend ton wegenzout beschikt. Dudt echter het winterse weer ook ig volgende week aan dan komen er ueilij kheden. hebben hun toevlucht genomen tot het gebruik van kunstmest bij de gladheidsbestrijding. Kunstmest is DEN HAAG Minister Van Aar- denne van economische zaken heeft de oliehandel toestemming gegeven om met ingang van vandaag een sneeuw- en ijzeltoeslag van een hal ve cent per liter te leggen op de prijzen van een aantal aardoliepro- dukten, die per tankauto worden be zorgd. Dit mag gebeuren in alle pro vincies behalve Utrecht en Noord- en Zuid-Holland. De toeslag mag komen op huisbrand olie, gasolie, dunne stookolie, auto- gasolie, tractorgasoiie en petroleum. Op zware stookolie mag een toeslag komen van vijf gulden per 1000 kilo. Huisbrandkolen mogen 40 cent per hectoliter duurder worden. Al deze prijsverhogingen luiden exclusief b.t.w. overigens vijf keer zo duur als pekel en zout. Gladde wegen Als gevolg van opvriezing en sneeuw val was het gisteren op de provincia le, maar ook op de autowegen bijzon der glad. Zeven mensen raakten in Den Haag gewond en er kwam een persoon om het leven toen de auto van het slachtoffer in een slip raakte. Bij een slippartij in Brabant kwamen een personenauto en een vrachtwa gen in een sloot terecht. Bij Reeuwijk vlogen twee vrachtwagens van de weg. Een van de twee chauffeurs raakte daarbij gewond. In het Bra bantse Megen kantelde een melk-tan- kwagen. In grote delen van Europa wordt gro te last van sneeuw en gladheid onder vonden. In Oostenrijk kwamen op de snelweg Wenen-Salzburg in een uur tijd veertig ongelukken voor. In Zwit serland werd de weg Bazel-Bern voor het verkeer gesloten. Ten westen van Parijs raakten 350 vrachtauto's door gladheid vast. België op kosten In het oosten van België zijn ver scheidene wegen volstrekt onbruik baar geworden, terwijl in de Arden nen kleine plaatsjes van de buitenwe reld zijn afgesloten. Ook België be gint langzamerhand door de glad heidsbestrijdingsmiddelen heen te raken. Volgens een schatting van de demissionaire Belgische premier Van den Boeynants kost het winterweer België dagelijks zo'n vier vijf mil joen gulden. or Hans Schmit ÏN HAAG De afgelopen weken zijn vele tienduizenden tonnen zout over Nederlandse wegen gestrooid om asfalt en klinkers zo veel mogelijk rijdbaar te houden. Er is zelfs zoveel pekel gebruikt om het verkeer op gang houden dat het einde van de voorraden, die vele zachte winters opgeslagen n gebleven, In zicht komt. Indien de bomen langs onze wegen de uit hun Drgenoten vervaardigde kranten zouden kunnen lezen, zouden ze dit rtcht ongetwijfeld met instemming ontvangen. nt de hoeveelheid zout die gestrooid mag dan het ver- ir veel goed hebben gedaan onze bomen en planten in wegbermen hebben er be- t geen baat bij gevonden, t echter precies het effect zijn van de extra zoutbe- ting op de bodem en het ter, valt moeilijk te over- i. Globaal is er echter geen ileiding tot grote zorg: het fclen mag dan niet best i, de schade aan het milieu et ook weer niet te zwaar rden opgevat. »t lost gemakkelijk op in ter en het zal bij dooi dan gemakkelijk wegspoelen, op de asfaltwegen ge- loide zout spoelt door de goten naar de putten en wordt via de riolering afgevoerd. Waar deze ontbreken, ver dwijnt het zout via de bermen in de sloten. Omdat, na een strenge vorstperiode als we nu (even?) achter de rug hebben, de ondergrond veelal nog be vroren zal zijn. kan het zout niet tot de wortels van de bo men doordringen. Wat het water betreft, is er nauwelijks sprake van veront reiniging. Veel oppervlakte water in Nederland is afkom stig uit de Rijn, die een hoe veelheid zout vervoert die in het niet zinkt bij wat op de wegen wordt gestrooid. Alleen al de Franse kalimij nen lozen twintigduizend ton keuken zout per dag op de Rijn, het geen nog maar veertig pro cent van de totale zoutlozing. Ruw geschat voert de Rijn per jaar vijfenzeventig keer zo veel zout aan als er deze win ter op de wegen is gestrooid. Toch kan het zout nadelige gevolgen hebben en wel voor al voor de bomen in de steden en langs de wegen. Deze bo men verkeren al in een ongun stige situatie: de bodem is ver dicht. uitlaatgassen waaien door hun takken, de grond wordt steeds opengegraven om er kabels en lekkende gas leidingen in te leggen. Voor die bomen kan het zout net de druppel zijn die de emmer doet overlopen, zo waar schuwt de Bomenstichting in Zeist. Wanneer het zout de grond indringt, wordt de nor male wateropname van de boom belemmerd, terwijl na trium en chloride zich kunnen ophopen, waardoor de blade ren vergelen en zwarte randen krijgen en de nieuwe bladen klein blijven. Gevolgen die pas later dit jaar kunnen wor den waargenomen. Effectief strooien Waar de bomen duidelijk van te lijden hebben, is het op spattende water. Hierdoor komt een zoute nevel op de bovengrondse delen van de boom, die de bast van de boom kan beschadigen. Ove rigens doet de overheid al veel om, zoals de Bomenstichting wil, zo effectief mogelijk te strooien, bijvoorbeeld door een goede afstelling van de apparatuur en een juiste (zo weinig mogelijk) dosering. De Bomenstichting vraagt parti culieren onder meer de stoep of straat te vegen in plaats van naar het keukenzout te grijpen en geeft de tip bij het ruimen de met pekel vervuil de sneeuwbrij niet aan de voet van een boom te deponeren. Over het effect op de wilde planten in de wegbermen valt weinig te voorspellen. In ieder geval zullen we van de zomer geen zoutverdragende kwel- derplanten als lamsoor en zee aster in onze wegbermen aan treffen, maar zeker weer de bekende, algemene (onkrui den terug zien. De vraag is echter hoe de planten die het moeilijk hebben (en dat zijn de meeste soorten) zullen rea geren. waarbij echter dient te worden aangetekend dat die soorten toch reeds vrijwel ge heel uit de bermen zijn ver dwenen. Een veel gehoord verhaal de zer dagen is dat we van de zomer nu ook lekker van al die enge insekten af zullen zijn? Want die zijn allemaal kapot gevroren. In werkelijkheid ligt het echter iets gecompliceer der en er is geen reden aan te nemen dat er deze zomer min der insekten zullen zijn. De volwassen insekten. die de winter in een verstarring door brengen. kunnen extreme temperaturen overleven. Bo vendien lag er tijdens de kou de een flink pak sneeuw, dat de vorst in de grond aanzien- ADVERTENTIE lijk tempert. Wat wel een flin ke klap in de insektenwereld kan uitdelen, is een fikse dooi gevolgd door strenge vorst. Door de dooi ontwaken de die ren uit hun verstarring en worden dan door de vorst overvallen. Daardoor echter is de huidige dooi te gering. Op de foto's: nostalgisch in de sneeuw het in 1858 door koning Willem III geschonken tehuis, be woner luitenant Hofman die in het voormalige Nederlands-Indië als tijger jager 110 tijgers schoot en sergeant-majoor Van Voorn (staand met baard) met zittend adjudant Nieborg, portier van Bronbeek. Elsevier-NDU van nominaal 20. voor ieder gewoon aandeel/niet- royeerbaar certificaat van gewoon aandeel Nederlandse Dagbladunie van nominaal 50 zal worden gebo den: 1 gewoon aandeel/certificaat van gewoon aandeel Elsevier-NDU van nominaal 20. In een reactie op de fusie zegt de redactieraad van het Algemeen Dag blad geen bezwaren te hebben tegen de fusie. Dit op grond van vrijdag gedane toezeggingen, die nog moeten worden opgenomen in de definitieve fusiestukken. De bewoners van Bronbeek, het tehuis van oud-militairen, heb ben de mededeling deze week dat Bronbeek zal worden gesloten, nog niet geheel verwerkt. „Het was een klap voor ze", zegt com mandant J. van der Leer, die het besluit van minister Scholten van defensie aan de 42 bewoners en 35 personeelsleden overbracht. Bronbeek zal in 1980 als militair tehuis ophouden te bestaan, om dat het aantal bewoners voortdu rend terugloopt en de kosten te hoog worden. „Omdat mijn puzzel hier ligt, moe ten we vandaag van de strijkplank eten Jachtverbod Voor een aantal vogels Is er de komende week in ieder geval weer een bedreiging minder, omdat de jagers de loop van hun geweren niet op hen mo gen richten. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft besloten het Jachtver bod op houtsnippen en water wild, dat hij op 5 Januari voor een week had ingesteld van wege de weersomstandighe den, met nog een week te ver lengen. Normaal mag op houtsnippen en waterwild (waaronder eenden, talingen, snippen) tot 31 Januari wor den gejaagd. In ieder geval wordt deze vogels, waarop de jacht volgens veel vogelken ners overbodig is. nu tot 19 Januari rust gegund.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3