ond negeert oud-topsporters Pionierswerk Cees Zoontjes Kritiek op aktie van shagfabrikant [weedse schaatscoach Kees Verkerk moet rommelen in de marge erlies voor andballers onnors eeft op emarie Moser int afdaling Lege pakjes brengen stuiver op Betaald voetbal afgelast Oud-wielrenner eerste bondscoach van veldrijders s idmintonploeg tgeschakeld iense bokser erleden Go Ahead verzet twee thuisduels Steun voor Jan Timman IATERDAG 13 JANUARI 1979 SPORT TROUW/KWARTET 29 Mr Johan Woldendorp MSTERDAM Zweden mag dan in sociaal opzicht een modelstaat in zijn, zolang de haatssport het met de faciliteiten van een ondergeschoven kind moet doen, bekijkt Kees :rkerk de ontwikkelingen in Noorwegen en Nederland met Jaloerse blikken. Het feit, dat de niorenselectie noodgedwongen een forse verjongingsinjectie kreeg toegediend, heeft j hem het enthousiasme nog levend gehouden. Tot en met de Olympische winterspelen ilgend jaar staat hij nog als parttime bondscoach op de loonlijst van de nietige Zweedse haatsbond. Maar de oud-vedette weet als geen ander, dat het voor hem uitsluitend mmelen in de marge is. iFIA Het Nederlandse heren ndbalteam heeft zijn eerste wed- ljd in het internationale handbal- ■mooi in Sofia verloren. Een com- latie uit Moskou bleek te sterk: 19- (8-15). De andere deelnemers aan 1 toernooi zijn Hongarije. Bulgarije en B. en 8inza uit Roemenië. «rel voor Nederland. Hongarije als lgarije is de krachtmeting in Sofia voorbereiding op het toernooi om wereldkampioenschap in de B- lep, dat eind februari in Spanje i start gaat. Nederland is met anje en Oostenrijk in één voorron- 5roep ingedeeld. spelers uit de Sovjet-Unie waren jermachtig. Niet alleen speelden preciezer en evenwichtiger, ook dden zij het voordeel van meer gte in de ploeg. Daarbij werden zij 5 geholpen door de fouten in de derlandse verdediging, die de te- istander nogal wat kansen bood. Iruk maakte doelman Ron de Jon- die diverse gevaarlijke schoten pte. Ook Ton Reinders speelde goede wedstrijd. i YORK - Titelverdediger Jim- Connors heeft, moeten opgeven in Masterstoemooi tegen de Ameri- i John McEnroe. Connors die de e set met 7-5 had verloren, staak- de tweede set bij een stand van het voordeel van zijn tegenstan- i, de strijd wegens een plotseling gekomen voetblessure. Het bete dat de Amerikaan automa- h was uitgeschakeld voor het met j.OOO dollar gedoteerde toernooi, mors speelde in de „blauwe" bep. McEnroe komt nu uit tegen 'ïur Ashe voor een plaats in de le. Ashe won met 6-4 en 6-1 van fald Solomon. DIABLERETS Annemarie ►er deklasseerde de concurrentie ens de afdaling, meetellend voor wereldbeker, in het Zwitserse Les bierets. De Oostenrijkse wereld- npioene legde het 2130 meter lan- traject met een hoogteverschil van meter 1,81 seconden sneller af Evi Mittermaier uit West-Duits- die tweede werd. Door deze rwinning heroverde Annemarie ser de leiding in het algemeen ssement. Zij bezit evenveel pun- (90) als de Zwitserse Therese Na- die derde werd. Op grond van irt Ir resultaten in eerdere wedstrij- neemt Moser de eerste olaats in. skiloopsters uit de Sovjet-Unie ben de 10 kilometer cross country 1 iet Oostduitse Klingenthal, mee- L end voor de wereldbeker, be lt. Vier Russische dames legden ig op de eerste vier plaatsen. r inares werd Raissa Smetania, die 44vier wedstrijden het klassement de wereldbeker aanvoert. Kees Verkerk werkt met een budget van nog geen twintigduizend gulden. Zijn Nederlandse collega Egbert van 't Oever kan al met al zeventig mille uitgeven om zijn equipe op het zo geheten grote werk te prepareren. „Daar komt bij," zegt Verkerk, „dat Zweden veel uitgestrekter is dan Ne derland. Daardoor kost één centrale training in Zweden evenveel als een trainingskamp van een week hier. Wanneer ik een programma opstel, moet ik mij richten naar economi sche maatstaven. Dat beperkt zich niet tot een gering aantal trainings- dagen twintig tot dertig in Zweden tegenover honderd in Nederland maar het heeft ook alles te maken met de offervaardigheid van de jon gens. De Nederlandse schaatsers lig gen wat betreft in een gespreid bedje. Zij krijgen volledige loonderving, ter wijl Van 't Oever zich ook geen zorgen hoeft te maken over medische en maatschappelijke problemen. Naast het trainen moet ik constant rotpro- bleempjes oplossen. 'Afknijpen' kan ik mijn jongens niet. Wanneer ik dat wel doe, moet ik ze iets anders kun nen bieden." Kees Verkerk moet in Zweden con curreren met de ijshockeysport. Het is de David-Goliath-achtlge strijd tussen de multinational en de eeuwig „knoeiende" kruidenier in een poppe rig winkeltje. Met dien verstande, dat Goliath het deze keer niet van David zal winnen. Verkerk: „De gemiddelde Zweedse ijshockeyer verdient per jaar ƒ25.000,- met zijn sport. Daar komt zijn normale salaris dus nog bij. De keus is voor een Zweed derhalve niet groot: of als ijshockeyer geld verdienen of als schaatser geld mee brengen." Verkerk was in 1977 dan ook van plan om het na één proefjaar bij de Zweed se schaatsbond voor gezien te hou den. „Het vertrek van Sandier. Hög- lin en Claeson luidde een complete generatieverwisseling in. Bovendien ging de beste Zweed, Carlsson, voet ballen. Het gevolg was, dat ik met een geheel nieuwe ploeg moest starten. Berggren is met zijn 23 Jaar de oud ste, de rest is net of nog geen twintig. Het duurt alleen lang, voordat ik prestaties van die jongens kan ver wachten. Vijf Jaar is in de schaats sport niets. Toen ik in 1969 in de kernploeg zat, was Hans van Helden er ook al bij en fungeerde Piet Kleine als reserve. Het gegeven, dat er voor mij voorlopig geen eer in Zweden valt te behalen, remde uiteraard mijn am bities af. De bond drong er bij mij evenwel op aan niet te vertrekken, omdat in 1978 het WK-toernooi in Gothenburg zou worden gehouden. „Daar houden we een ton aan over," riepen de1 bestuursleden. Toen de Kronen waren geteld, bleek dat er van winst geen sprake was. Voor mij was dat opnieuw een reden om mijn vertrek aan te kondigen. Ik heb als schaatsenrijder een grote naam op te houden. Die wilde ik niet te grabbel gooien. De jongens gingen toen met de bond praten, wezen de bestuursle den er op, dat er voor mij geen opvol ger was en dat ze met mij door wilden gaan. Omdat het een groep in op bouw betrof, heb ik van mijn vertrek afgezien. Met een volwassen ploeg was ik er niet ingestapt." De Zweedse schaatsbond telt slechts vijftienhonderd actieve leden. Om die reden is de subsidie van de staat een schijntje en kan Verkerk geen jaarcontract met zijn handtekening verzegelen. „Je zou er best een dag taak van kunnen maken, omdat Je je als een soort technisch directeur met het aantrekken van sponsors bezig zou kunnen houden. Op die manier zou Je Jezelf waarschijnlijk betalen. Maar de realiteit leert, dat ik als fulltimer een te grote aanslag op de begroting zou plegen. En ik heb het 's zomers op de camping druk genoeg om van een unieke combinatie te kunnen spreken. Het geld van de bond is een zakcentje, maar ik beleef er nu veel plezier aan." Om die reden bedankte Kees Verkerk voor de eer om trainer van de West- duitse schaatsbond te worden. „Al was het geld geen probleem", consta teerde hij tijdens de eerste, vluchtige onderhandelingen. Nederland is voor hem geen toekomstig arbeidsterrein gezien zijn huwelijk met een Moor se vrouw is hij maatschappelijk aan 8candinavië gebonden maar dat belet hem niet om na te denken over de begeleiding van Nederlandse „top pers" en vooral zij die er tegenaan hangen. En dan komt hij tot de con clusie, dat dat terrein ook in Neder land goeddeels braak ligt. Sterker, er even groeizaam uitziet als de Zuid pool. Verkerk ontmoet op de ijsbanen te weinig oud-collega-cracks, die zich het lot van de leergierige Jeugd aan trekken. „Dat die jongens niet bij het bondswerk worden betrokken, is de fout van zowel de bond als de staat. Waarom leren Atje Keulen en Stlen Baas kinderen geen schaatsen? In de lichamelijke opvoeding op de scholen is ook het schaatsen opgenomen, maar de lessen worden gegeven door GRONINGEN De Stichting „Konsumenten Kontakt". vindt het een schandalige zaak dat de sigaretten- en shagfabrikant Nie- meijer in Groningen begonnen is met een aktie voor sportvereni gingen om lege pakjes terug te sturen naar de fabriek. Deze be taalt per pakje aan de sportvere niging vijf cent uit. De sportvere niging die de meeste pakjes in zendt komt in aanmerking voor een bonusprijs van 10.000 gulden. Volgens Konsumenten Kontakt is het „uit den boze" om verband te leggen tussen sport en roken. Konsumenten Kontakt heeft eind vorig jaar al een klacht ingediend bij de reclame-code commissie te gen Niemeijer. Die zaak betreft een reclamecampagne met de ex- voetballer Johan Cruijff als hoofdrolspeler. Het bedrijf zegt de aktie begon nen te zijn omdat de laatste tijd vanuit de sportwereld verzoeken om steun binnen kwamen. Nie meijer heeft die verzoeken nu ge bundeld in de lege pakjes-aktie die een beetje handige houder van een kantine ertoe kan bren gen zelf over te gaan tot het uitbe talen van een stuiver voor een leeg pakje om ze zijn omzet te vergroten. Kees Verkerk mensen, die er op dat punt minder verstand van hebben dan voormalige topsporters. Daarnaast staan de ge westelijke jeugdtrainers in de kou. Ze sloven zich even erg uit als Egbert van 't Oever, maar ze krijgen niet de kans om zich te ontplooien. De basis ligt op 10 11-jarige leeftijd. Met die kinderen moet je een heel program ma. van A tot en met Z, afwerken. Doe je dat niet, dan nemen hun vol gende trainers hun gebreken ook over. De man, die het goed kan doen, is Anton Huiskes. De theorie, die ik aanroer, had hij in 1966 al op papier staan. De bond had er destijds geen oren naar. Geldgebrek, werd er ge zegd. Maar de KNSB heeft over het hoofd gezien, dat kinderen het meest in de lessen van oud-schaatsers zijn geïnteresseerd. Wanneer ik geen Noors meisje had getrouwd, had ik in Puttershoek het café van mijn vader overgenomen en was ik elke dag op de ijsbaan in Den Haag te vinden. Te veel oud-topsporters willen zoiets al leen maar doen, wanneer ze er veel geld mee kunnen verdienen. Waarom staat Johan Cruyff niet op een Neder- lands voetbalveld, maar gaat hij naar Amerika?" En dan de laatste bladzijden van het carrièreboek. Het werk wordt ge lijk een driestuiverromannetje in de container met oud-papier gesmeten. Verkerk: „Stel, dat iemand gebles seerd raakt. Waar komt hij terecht? De staat zou zo'n Jongen op moeten vangen. Van sterren leer Je niets. Toen ik aan de top stond, vertrouwde ik Leen Pfrommer mijn problemen oook niet toe. Maar wanneer er in die d in een selectiewedstrijd iemand rviel, Jankte zo'n Jongen en Jankte ik mee. Begeleiders bekommerden zich helaas niet om dergelijke afvallers. Dat was het systeem nu eenmaal. Daarom moet er een begeleidings team achter, een kernploeg staan. Wanneer ik een probleem met een Zweedse schaatsenrijder heb, zou ik hem naar huis moeten sturen, omdat ik bijvoorbeeld een dokter achter de hand heb. Maar ik kan het niet over mijn hart verkrijgen, omdat ik me anders een slavendrijver zou voelen." ARLEM Nederland is uitgebe- 1. De heren badmintonploeg ver- de tweedaagse wedstrijd in de e finales van het toernooi om de mascup in de Duinwijckhal te riem tegen Denemarken met 1-8. enige Nederlandse punt kwam Rob Ridder, de 25-jarige HTS'er ïaarlem, die bezig is zich bij de >pese top te voegen. In 1978 tij- de Europese kampioenschap- in Engeland bewees de veelvou- Nederlandse kampioen al, dat het bereiken van de kwart fina- ijn vorm groeiende was. Wat Rob der aan vechtlust en mentaliteit eerde tegen wereldkampioen Fle- l Delfs, die met veel moeite won p de tweede dag tegen Svend Pri, van zeer hoog gehalte. Ridder van Pri in een magistrale partij vee games: 15-5 en 17-14. SNSE De Deense amateur bok- Jacob Sejersen is in een zieken- te Odense overleden. De artsen, hem behandelden zeiden dat de i van de half-zwaargewicht, die in emarken ook een redelijk bekend bailer was, vermoedelijk het ge- is van een bokspartij. 28-jarige bokser had donderdag- id te Varde (Jutland) een partij onnen. Terwijl hij terugliep naar hoek. klaagde hij over krampver- jnseien in een van zijn benen. De «P verspreidde zich daarna over hele lichaam. Hij werd onmiddel- v overgebracht naar een ziekenhuis fl^dense. waar hij niet meer is bljge- uit de toestand van bewuste- door Fred Buddenberg BREDA De Nederlands^ veldrijders hebben eindelijk hun zin. Na jaren aandringen bij de Koninklijke Nederland se Wielren Unie, hebben de crossers nu wat zij altijd al zo graag wilden: een heuse bondscoach. Cees Zoontjes kwam met de KNWU tot over eenstemming om wat pio nierswerk in de technische be geleiding van de veldrijders te verrichten. Voorheen was die begeleiding nihil. De veldrijders werden door de KNWU volledig aan hun lot overgelaten. Dis- tricts-commissielid Harry van Gestel had zich belast met de secUe veldrij- derij, maar Van Gestel was niet die technische leider, waar de veldrijders Juist zo'n grote behoefte aan hadden. Onder coördinatorschap van Van Ge stel moet Cees Zoontjes proberen de veldrijders uit hun jarenlange isole ment te halen. In zijn trainersschap ziet de oud-veldrijder, die nu drie maanden bezig is als bondscoach, de begeleiding van de renner als de meest belangrijke factor. Zoontjes: „Iedere sportman heeft behoefte aan een gedegen begeleiding, zowel op tactisch als op technisch gebied. En aan dat laatste heeft het de afgelopen jaren bij de veldrijders ontbroken. De Jongens moeten meer advies krijgen over technische zaken, ze moeten we ten wat ze eventueel verkeerd doen en hoe dat veranderd kan worden. Met Harry van Gestel bekijk ik de trainingsschema's van iedere renner en probeer, waar noodzakelijk, deze te verbeteren. En praten, veel praten, want persoonlijk contact Is belang rijk. vooral voor de jongere renners" Op die aankomende, veelbelovende jeugd wil Zoontjes zich vooral rich ten. Er zijn in Nederland op dit mo ment Jonge renners, die mogelijk een grote toekomst voor zich hebben- Cees Zoontjes over deze talenten: „Er is Inderdaad voldoende aanbod van uit de Jeugd. Ik noem een paar na men: Mengs bij de eerstejaars, Ver hoeven en Rol bij de ouderejaars en bij de jonge amateurs een Hoogka mer. Dat zijn jongens, die het ver kunnen gaan schoppen. Of dat wer kelijk gebeurt hangt van veel facto ren af. Misschien gaat hun Interesse later wel uit naar de weg of de baan. Cees Zoontjes (midden met bril) wil als bondscoach een positieve bijdrage leveren aan de technische begeleiding van de Nederlandse veldrijders. Je moet wel blijven Inspelen op die jongeren en ze veel internationale er varing op laten doen. De vruchten pluk je dan over een aantal jaren". Dat de KNWU pas in zo'n laat stadi um is overgegaan op de aanstelling van een bondscoach voor de veldrij ders is voor Cees Zoontjes niet ver wonderlijk. Lange tijd wist men bij de KNWU niet precies op welke ma nier de veldrijders uit hun afzonde ring gehaald moesten worden. Het braakliggende terrein diende geculti veerd te worden door een deskundige en niet alle kandidaten verdienden dat etiket. Ook de onwetendheid over de technische begeleiding van de veldrijders heeft er toe bijgedragen dat de crossers zo lang op eigen hou tje hun rondjes door de bossen heb ben gefietst Zoontjes: „De KNWU heeft de aandacht altijd te veel ge richt gehad op 1 januari, de datum waarop de training voor de wegren ners begint. De weg is nog altijd het belangrijkste en pas daarna kijken ze naar de baan en de cross. Binnen de KNWU heeft waarschijnlijk nog nooit het besef geleefd dat het trainings schema van een veldrijder anders in elkaar zit dan van een wegrenner. Bij de bond is men er nimmer van bewust geweest dat een veldrijder eerder moet starten, omdat het seizoen loopt van oktober tot en met februari. Maar Ja, ze kunnen natuurlijk niet met alle details rekening houden. Nu al lopen bepaalde zaken met de bond beter. Ze raken al iets meer inge speeld op de situatie binnen de veld rijden)". Cees Zoontjes is zelf bijna vijf Jaar als veldrijder actief geweest. Als be roepsrenner werd hij éénmaal Neder lands kampioen cycle-cross en be haalde op de weg een verdienstelijke zesde plaats in de klassieker Parijs- Roubaix. Door zijn leeftijd (nu 34) en het harde bestaan als se mi-prof hoef de het voor Zoontjes niet meer en keerde hij de wereld van pedaleren en afzien de rug toe. Na een mislukte studie keerde de Tilburger twee jaar later vla een achterdeur als mecani cien weer terug in de wielersport. In de toekomst ziet de produktle-plan- ner op een landbouwmachinefabriek in Breda een functie als ploegleider of trainer al3 zijn ideaal. Eerst wil hij echter zijn taak als bondstrainer zo goed mogelijk uitvoeren. Al is hij er, na drie maanden reeds, achter geko men dat een baan als bonscoach niet de meest zorgeloze is: „Het is me nog niet tegengevallen, laat ik dat voor op-stellen. Er zijn in die korte tijd dingen gebeurd, die ik beter had wil len en kunnen doen. Ik zit midden in de inloopperiode en moet eerst vaste grond onder mijn voeten krijgen. Ik moet proberen met de middelen die Overigens heeft het bedrijf wel degelijk verzoeken om steun ge honoreerd. De coureur Jan Lam- mers zal komend seizoen met een forse reclame voor shag op zijn bolide rijden tijdens de Grand Prix's. En eerder werd hekend dat de eerstedivisieclub FC Gro ningen in verregaande onderhan deling is met het bedrijf over te voeren shirtreclame. Blijkens een ingezonden brief in „De Journalist", het blad van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, zet het bedrijf ech ter ook minstens één dagblad on der druk om aandacht te besteden aan zijn sponsoractiviteiten. Het Nieuwsblad van het Noorden krijgt geen advertenties meer van Niemeijer omdat het blad te veel aandacht besteedt aan de anti- rookakties van dokter Meinsma en te weinig aandacht aan de acti viteiten van Niemeijer in de auto sport wereld. Het Nieuwsblad van het Noorden heeft het siga- rettenbedrijf er in een brief op gewezen dat de verantwoorde lijkheid voor de redactionele in houd van de krant bij de hoofdre dactie ligt en dat er geen sprake kan zijn van enige commerciële beïnvloeding door niet-redacteu- ren op het redactionele beleid. ZEIST De KNVB heeft besloten alle wedstrijden in het betaalde voet bal van komend weekeinde in ver band met de slechte gesteldheid van de velden af te gelasten. Eerder wer den alle amateurvoetbalwedstrijden al afgelast. Het voor komend week einde geplande programma wordt niet. zoals vroeger, een week opge schoven. Het reeds vaststaande pro gramma voor 20 en 21 januari blijft normaal gehandhaafd DEVENTER In verband met de te verwachten slechte weersomstandig heden heeft het bestuur van eredivi sievereniging Go Ahead Eagles beslo ten twee thuiswedstrijden van de za terdagavond naar de zondagmiddag te verzetten. Het betreft de wedstrij den tegen AJax, die nu op zondag 28 Januari zal plaatsvinden, en tegen Vitesse, die nu vastgesteld is op zon dag 11 februari. ik heb, zoveel mogelijk resultaten zien te boeken. Er mag ook geen onderscheid gemaakt worden tussen de Jongens. Wanneer een renner af valt voor een selectie, moet die keuze verantwoord kunnen worden. Het mag niet gebeuren dat een renner benadeeld wordt, zonder dat ik daar erg in heb. Een verkeerde beslissing is snel genomen." In de Nederlandse veldrijderswereld beweegt zich een aantal renners, dat zich het predikaat professional heeft aangemeten. Cees van de Wereld en Johan van de Velde zijn in deze cate gorie de meest bekenden. Cees Zoon tjes over de tegenstelling prof-ama teur: „Verschil in fietsen is er tussen de profs en amateurs niet. Van de Wereld en ook Van de Velde kunnen zich meten met de grote amateurs. Zij zijn niet slechter, maar ook niet beter dan onze topamateurs. Een prof is echter vrij te gaan en staan waar hij wil. Hij kan contracten afsluiten, geld aannemen en vergoedingen vra gen. Een amateur mag dit niet, al wordt er in iedere sport op alle moge lijke manieren de hand mee gelicht. Hoeveel vergoeding een amateurrij der krijgt? Dat moet je de renners zelf maar vragen." Morgen wordt in Gieten het Neder lands kampioenschap verreden. Voor Cees Zoontjes een laatste toets voor de selectie voor het wereldkampioen schap. dat op 28 Januari in Italië wordt gehouden („Een medaille zie ik daar zeker zitten"). Uit een voorlopi ge selectie van acht rijders moet Zoontjes vijf amateurs en één be roepsrenner selecteren voor de titel strijd in de buurt van Padua. Van de Wereld is nagenoeg zeker van zijn plaats, omdat hij de enige prof is in de voorlopige selectie. De zeven ama teurs zijn: Snoelink, Stamsnijder, Brouwers, Ottemuller. Francissen. Groenendaal en Steekers. Aan een prognose voor de nationale titelstrijd durft Zoontjes zich niet te wagen: „De kansen van iedere renner hangen van een aantal factoren af. Wanneer het parcours hard bevroren is, geef ik Snoelink met zijn snelheid de beste kans. We moeten echter afwachten of 8noeilnk nog hinder ondervindt van de penicllllnekuur, die hij twee weken geleden gevolgd heeft. Afgelopen zondag in Helvolrt had hij nog veel last van ademhalingsmoeilijkheden. Stamsnijder en Groenendaal hebben de beste papleren op een modderig parcours. Beide renners schuwen het zware werk niet. Met Brouwers kan het vriezen en dooien. Hij is een ge vaarlijke outsider." DEN HAAG Jan Timman. de enige J Nederlandse schaker die zich heeft gekwalificeerd voor één van de inter- zone schaaktoernooien om het we reldkampioenschap, kan in de toe komst op mogelijk financiële steun van derden rekenen. Uit de gelederen van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond is een driemanschap be noemd dat de komende maanden wil ondereoeken of derden bereid zijn Timman financiële steun te verlenen. Het driemanschap bestaat uit prof. dr. Euwe, oud-president van de Fide en de heren Walling Dijkstra en Mar tin Vael. De schaker toonde zich zeer verheugd met dit initiatief. „Ik ben er nu wel achter dat Je zonder enige hulp en dan wil ik niet alleen over financiële' steun praten niet aan de wereldtop kunt komen. Ook de bijstand van een goede secondant is een wezenlijk be langrijke zaak. maar die kan ik niet uit eigen middelen betalen. Daarom hoop ik dat men succes heeft. Voor mij betekent dit een enorme stimu lans." Ook zijn oud-leermeester Hans Bouwmeester, die jarenlang bondsco ach van de Nederlandse schakers is geweest, was blij met dit voor de Nederlandse schaaksport unieke ini tiatief. „Het is tegenwoordig niet doenlijk meer om alles alleen te doen. In de Sovjet-Unie vreest men eigen lijk alleen Timman. Ja. dan denk ik aan de toekomst. Hij 1s van dezelfde generatie als Karpov Dat spreekt de Russen aan. Ik zou al blij zijn als er centjes los komen die dan weer be taald kunnen worden aan een goede secondant met wie Jan zich kan gaan voorbereiden op het komende inter zonale toernooi dat medio dit jaar ergens ter wereld gespeeld gaat wor den. Want ook in de voorbereiding kun je het als topschaker niet meer alleen." AUTOSPORT Aan de start van de 47sle Rally van Monte Carlo zullen 270 equipes ver schijnen Dat ls 39 meer dan vorig Jaar Zater dag 20 Januari zullen de equipes vanuit negen Europese plaatsen op weg gaan voor dit evene ment. tennlskamploerachappen. die In Brighton wor den gehouden. China versloeg in de finale Hon garije met J-0. SCHAKEN De Zweedse schaakgrootmeester UU Anderssón heeft zijn koppositie in het schaaktoernooi van Hastings behouden In de dertiende ronde kwam hij remise overeen met de Engelsman Mestel. Zijn grote «oaeurrenten de Hongaar Caom en de Amerikaan Christian sen kwamen er in bun part!) niet uit. Den- werd afgebroken. Andcrsson heeft »'/i punt. Chris tiansen Is tweede met 7'/j punt. maar met een afgebroken partij. IJSHOCKEY - Het nationale IJahocfceyteum van de 8ovJet-Unle en het team van Den Bosch hebben er In de provinciehoofdstad een ont spannen onderonsje van gemaakt De teams speelden ..gemengd", met Nederlanders en Rus sen In zowel.Den Bosch" als de Sovjet-Unie De verzameling spelers die onder de naam „Sovjet- Unie" het ijs betrad won uiteindelijk met 10 na de periodeiUnden 2-3. 3 0. 14 BASKETBAL Juventud de Badalona. eerder tegenstander van Leiden in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, heeft in Barcelona in de finalepoule met 70-M gewonnen van Emerson de Vare se uit Hall» BIJ de rust stond Vareae met 28-27 voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 29