Britse staking treft export Zakenlui het zeegat uit Banken gaan automatisch nieuwe cheques verstrekken .andbouw heeft taak bij tplossing voedselvraagstuk Philips handhaafde zich door prijsdaling Ernstige gevolgen pas volgende week te verwachten Groenten uit Ethiopië Bestelbiljet niet meer nodig Bakkers meest achteruit in grote steden Hogere grenzen Bezitvormingsfonds Exportmanifestatie in Midden-Oosten lATERDAG 13 JANUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 27 fan onze verslaggevers AMSTERDAM Groente-exporteurs en wegvervoersbedrijven beginnen de gevolgen van de ihauffeursstaklng in Engeland te merken. In de vleesverwerkende bedrijven en ln de zuivel is le situatie nog niet alarmerend. Overal zegt men echter dat een lange duur van de Britse itaking grote problemen kan veroorzaken. Werktijdverkorting behoort dan tot de mogelijkhe- len. Daar is nu echter nog nergens sprake van. [tagnerend vervoer naar Engeland reft in de eerste plaats de export van lederfelijke produkten: zuivel, vlees n groenten, snijbloemen worden lechts in geringe mate naar Enge- md geëxporteerd. Iet vervoer over de weg en overzee ussen Nederland en Engeland ge- chiedt uiteraard niet alleen met En- else vrachtwagens, een aanzienlijk eel van dit transport ls in handen an Nederlandse vervoerders. Aan ien heeft de werkgeversorganisatie a het wegvervoer NOB-wegtransport eadviseerd gewoon door te gaan. !en sterke voorkeur gaat echter uit aar zogeheten ..begeleide voertui- en". dat zijn vrachtwagens, die door ie Nederlandse chauffeur naar de Iritse bestemming worden gereden, [et begeleid transport wordt onder- cheiden van de trailers die worden vergevaren en in Engeland op een Engelse trekker worden gezet. De rak tijk zal nu wel zijn dat de trailers iet verder komen dan het douane- trrein in de Engelse haven. Vooral et begeleide vervoer wordt ingezet oor bederfelijke waar. zegt de heer V Zuur van NOB-wegtransport. )e heer Zuur gaf zijn advies na over ig met de Britse zusterorganisatie raar men hem vertelde dat het aan- I stakende chauffeurs vrijdag in ider geval minder was dan de eerder inoemde 50.000. De vraag is echter loe de staking zich zal ontwikkelen de vakbonden zich er achter heb- in gesteld. Maandag kan de situatie rel anders zijn dan vrijdag. wrlopig heeft NOB-wegtransport leden de raad gegeven vracht aan nemen met duidelijke instructies van de opdrachtgever. De chauffeur handelt dan in overeenstemming met ..CRM-condities" (internationale ver- voersregels); en hij weet dan welk risico hij loopt. De kosten die deze risico's kunnen veroorzaken (extra vertragingen door blokkades, etc.) zijn voor de opdrachtgever tot die vracht. Groente en fruit De grootste klappen in de groente- en fruitsector zullen niet in de eerste plaats bij de tuinders vallen maar bij de groente-exporteurs op Engeland, zegt een woordvoerder van het Cen traal bureau tuinbouwveilingen. De tuinders produceren niet speciaal voor Engeland, hun produkten wor den geveild en gekocht door hande laars die er allerlei bestemmingen aan geven. Wel zal het wegvallen van de Engelse afzet enige prijsdaling kunnen veroorzaken. Hoeveel ls nog niet duidelijk, aldus de zegsman. Van de in totaal 10.000 ton groente en fruit, die in deze tijd van het jaar worden uitgevoerd, gaat normaliter 800 tot 1.000 naar Engeland. Het gaat vooral om uien, glassla, waspeen, wit te kool, rode kool en peren. Bederfe lijke goederen, veel exporteurs ver mijden het risico daarom en kopen niet. Een van de exporteurs, die zich hoofdzakelijk op Engeland richten, is de firma Van Dijk in Delft. Mondjes maat leveren we nog, aldus de heer Van Driel van het Delftse bedrijf. Een van de problemen waar Van Dijk mee kampt is het vinden van vervoerders die bereid zijn een vracht naar Neder land mee te nemen. Engeland is een belangrijke afnemer van Nederlandse boter en kaas (voor namelijk Edammer) Jaarlijks wor den zo n 20 miljoen kilo kaas en een zelfde hoeveelheid boter naar Enge land uitgevoerd. Daarmede staat dat land op de vierde plaats op de lijst van afnemers van zuivelprodukten van Nederland en wel na Duitsland, België en Frankrijk. Het Produktschap voor Zuivel acht de situatie, zoals deze op dit moment is, nog niet zó verontrustend. Proble men zijn er zeker, maar men ls meer bevreesd voor een voortduren en een uitbreiding van de Engelse stakin gen. Dan zullen, zo zegt men. ernstige gevolgen zeker niet uitblijven. In het bijzonder worden dan grote moeilijk heden verwacht met de boter die hier voor een belangrijk deel voor de En gelse markt wordt geproduceerd. „De kaas zal direct niet zo'n ramp worden. Die kunnen we waarschijnlijk nog wel naar Duitsland sturen." De problemen met de afzet van kaas zullen zich. zo verwacht het Produkt schap. ongetwijfeld gaan manifeste ren in lagere noteringen af fabriek op de kaasmarkten. Voor de consumen tenprijzen zijn direct geen gevolgen te verwachten. Op langere termijn lijkt dat echter, vooropgesteld dat de situatie in Engeland voortduurt, niet uitgesloten. Kaas- en boterexporteur Frico in Leeuwarden, die zo'n 150-200 ton kaas per week naar Engeland expor teert, is overigens nog niet in paniek. ,,We hebben tot nog toe nog 60 pro cent van onze normale afzet erdoor gekregen", zo zegt exportmanager Klompmaker. De situatie wordt ech ter wel steeds moeilijker, omdat nu de veerdiensten vanuit Nederlandse havens naar Engeland hinder begin nen te ondervinden van de stakingen in Engeland. De kaden raken daar zo langzamerhand zo vol, dat er niets meer bij kan. „We hebben tot dusverre ook nogal wat lading kunnen meegeven aan En gelse vrachtrijders, die nog in Neder land en ln Europa rondzwierven en die op een gegeven moment toch weer naar Engeland terugmoesten. Problemen in Engeland heeft dat tot dusverre nauwelijks gegeven, omdat men in Engeland deze mensen er toch moest inlaten. Nu echter begint ook deze vervoersbron op te drogen, om dat de Engelse vrachtrijders het land niet meer uitkomen." Ook boter heeft Frico deze week nog naar Engeland kunnen exporteren, zij het ook met vertraging. „Uiteraard wordt het transport wel duurder dan het normaliter was. Het kan de afne mers wat geld gaan kosten. Als we normaal x procent voor vrachtkosten rekenden, rekenen we nu x plus 30 procent." De heer Klompmaker gelooft echter niet. dat de situatie zo blijft als deze nu is. Volgens onze Engelse afnemers zal de regering zeer waarschijnlijk wel ingrijpen om de voedselvoorzie ning veilig te stellen. „Overigens, zegt hij. „zou het veel erger zijn als wat nu in Engeland gebeurt zich in Duits land zou voordoen." Het ls niet voor het eerst, dat Frico met een Engelse staking te maken heeft. „In 1973", aldus de heer Klompmaker, „zaten we zes weken met het probleem. Toch hebben we altijd nog wel wat kunnen versturen, met name met de spoorwegen. Nu dreigt in Engeland echter ook een spoorwegstaking. Dus of transport per spoor, als de staking onder de vrachtwagenchauffeurs onverhoopt aanhoudt, ook ditmaal mogelijk zal zijn is niet zeker. We moeten eerst maar eens dit weekeinde afwachten en kijken wat er gebeurt." Vlees Voorzitter Meijer van het Produkt schap voor vee en vlees schat de Jaarlijkse export naar Engeland op 75.000 ton vlees en vleeswaren, een waarde vertegenwoordigend van 600 700 miljoen gulden Voor tweevijfde bestaat de export uit het in Groot- Brittannië zo populaire bacon, voor drie vijfde uit Ingeblikte ham. blik ken luncheon meat en andere pro dukten. De heer Meijer voorziet zowel in En geland als Nederland zeer ernstige problemen. Als de chauffeursstaking langer dan een dag of tien duurt, vreest hij in Engeland noodslacht omdat voor varkens en kippen geen veevoer meer wordt aangevoerd. De volgende vraag is dan waar de ge slachte dieren moeten blijven als er geen transport meer is. Dit alles kan op de markt voor vleesprodukten voor grote verstoringen zorgen. De extra slacht kan tijdelijk voor groot aanbod zorgen waardoor Nederland zijn bacon en hammen niet kwijt kan. Dat veroorzaakt weer dat de koel ruimtes de aanvoer niet kunnen op vangen. Een extra gevoelig produkt bij stagnaties is bacon dat niet bevro ren. alleen gekoeld wordt. Een exporteur die voornamelijk met Engeland zaken doet, kan daar van meepraten. „De bacon gaat eerst vijf dagen in het zout, die periode zouden we wat langer kunnen maken, daarna ligt het produkt twee weken ln dozen. Invriezen gaat ten koste van de kwa liteit, het kost ook extra geld (elektri citeit)". zegt deze exporteur. Als de staking lang gaat duren, zijn we de klos, misschien moeten we dan ar beidstijdverkorting aanvragen, zegt hij. De exporteur ls ook bang dat de markt voor varkensvlees in Neder land dan in elkaar zal storten. Op dit ogenblik merkt het bedrijf echter nog weinig van de staking. Net als bij Frico heeft men nog vracht Wanneer de staking van de Britse chauffeurs lang duurt, zullen de kaaspak huizen overvol raken kunnen meegeven aan Britse vracht- De firma werkt uitsluitend met En- wagens die nog op het Europese vas- 'gelse vervoersbedrijven, ondermeer teland waren toen de staking uitbrak, omdat men in Engeland ook direct Maar hoe het volgende week zal zijn? aan de detailhandel levert. ROTTERDAM Vandaag landt het eerste vrachtvlieg tuig van Ethiopian Airlines met 32.000 kilo groenten op de luchthaven Zestienhoven. Met deze eerste vlucht uit een reeks van 38 is een omvangrijke luchtbrug geopend tussen Ad dis Abeba en Rotterdam voor het vervoer van groenten. De komende jaren zullen vele miljoenen kilo's groenten uit Ethiopië hun weg via Rotter dam naar Europa vinden. De vluchten worden uitge- oerd in opdracht van de Rot- erdamse import- en exporton- lerneming, de BV voorheen ós van den Berg, die met de "thiopische staatsonderne- rig Maeso Agricultural Esta- een voor meerdere jaren lo- nde overeenkomst heeft ge- loten. )e firma Van den Berg neemt larmee de gehele groenten- >gst van Maeso Agricultural fiver. De produkten zijn be stemd voor Europa. In april hoopt men de gecontracteerde 1,5 miljoen kilo paprika's en roene bonen te hebben over- evlogen. In de zomer- en herfstmaanden worden deze inbouwprodukten gekocht an Europse producenten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De banken zullen in de nabije toekomst zelf het initiatief gaan nemen voor de aanmaak van nieuwe eurocheques en groene be taalcheques. Tot nog toe moest een bestelbiljet worden ingestuurd, indien men een pakketje nieuwe cheques wil de ontvangen. Dat is dus straks niet meer nodig. Op het moment, dat uit de administratie van de banken blijkt, dat een cliënt nog maar een beperkt aantal cheques in zijn bezit heeft, gaat automatisch een Instructie uit voor de aanmaak van nieuwe cheques. Het ziet er naar uit. dat vanaf april a.s. de meeste banken het nieuwe systeem zullen gaan hanteren. Cheque-gebruikers zullen door hun eigen bank worden geïnformeerd over de feitelijke datum van invoe ring. Dat zal het geval zijn, zodra de Overigens blijft de mogelijkheid be staan voor chequegebruikers om zelf een nieuw pakketje te bestellen. Dit bij voorbeeld met het oog op vakan ties e.d. De banken en spaarbanken tellen on der hun cliënten gezamenlijk meer dan 1,2 miljoen eurocheque-gebrui kers. Daarnaast staan er ongeveer 1,8 miljoen groene betaalpassen uit. Per jaar worden ruim 100 miljoen che ques aangemaakt, voorzien van de naam van de gebruiker. Eurocheques kunnen zowel in Neder land als in 38 andere landen worden gebruikt om geld op te nemen bij banken. Daarnaast worden euroche ques gebruikt voor betalingen in win kels, restaurants enz. Dit geldt voor Nederland en ln een aantal andere landen. Introductie van de eurocheque in Ne derland vond 4 jaar geleden plaats. Thans heeft het betalingsverkeer met eurocheques in geld gerekend al een grotere omvang dan dat via groene betaalcheques. vereiste speciale voorzieningen in de Eurocheques moeten bij gebruik in administraties van de banken zullen het buitenland met ingang van 1979 zijn aangebracht. worden uitgeschreven ln de plaatse- lor ir H. van der Molen kritiek van Siebe Algra en rijke M. A. Brunt op het :k „Omstreden Land- Geen bewijs ïw" en mijn artikel daaro- vraagt een weerwoord, arbij zal ik me beperken enkele punten. De noodsituatie is niet acuut, maar chronisch en de voedselhulp zal nog sterk in omvang moeten toenemen, (pag. 247). 2) Zonder hiervoor bewijzen op tafel te leggen wordt gesteld, „dat door de grootschalige cultures de schade, ver oorzaakt door plantenziekten veel groter is dan vroeger." voorbeelden mogen volstaan n te tonen, dat de beide zo hoog de toren blazende schrijvers het .Omstreden Landbouw" nau- jks hebben gelezen; laat staan udeerd. et zou volgens de schrijvers vals te beweren, dat voor de produk- e sector van de landbouw een zou zijn weggelegd voor het op- in van het wereldvoedselvraag- ele hierop betrekking hebbende n zijn: )e Nederlandse landbouw neemt de wereld een vooraanstaande its in bij de export van tuinbouw- veehouderij-produkten. Neder- is zelfs de grootste exporteur boter, kaas en gecondenseerde (zie pagina „Omstreden Land- ederland heeft in 1977 een bedrag 154 miljoen gulden uitgetrokken directe voedselhulp (pag. 247). wekend in graan komt dit neer e helft van de Nederlandse pro- de. gezien de grote nood. natuur- le weinig. Maar een te verwaarlo- ■^oeveelheid. is het ook weer niet. Deze bewering is in flagrante strijd met alle tot dusver opgedane erva ring. Overal ter wereld en bij alle gewassen is namelijk door bestrij ding van ziekten en plagen met be hulp van pesticiden, de oogstzeker- heid sterk toegenomen. 3) „Een koe moet ruim 21 kilo eiwit veroberen wil zij één kilo eiwit voor menselijke consumptie produceren," aldus de schrijvers. Uit de tabel op pagina 101 kan echter worden afgelezen, dat elke kilo voor de mens eetbaar eiwit op onze vee houderijbedrijven 2,7 kilo als melk- of vleeseiwit oplevert. Er is dus inplaats van 21 kilo nauwelijks 0,4 kilo eet baar eiwit nodig voor 1 kilo dierlijk eiwit De schrijvers hebben blijkbaar over het hoofd gezien, dat de eiwitbe hoefte van een rund voor het overgro te deel wordt gedekt door voor de mens niet eetbare produkten als gras en afvalprodukten van de voedings middelen-industrie. Met bovenstaande punten heb ik al leen de ernstigste ontsporingen me nen te moeten signaleren (Het artikel van ir H. van der molen stond in de krant van 9 december; de reactie daarop van S. Algra en M A A. Brunt in de krant van 21 december vorig Jaar red Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De achteruitgang van het aantal bakkers in de jaren 1976 tot 1978 heeft zich het sterkst gema nifesteerd in de grote steden. De da ling was daar 10.4 procent tegen 5,8 procent voor het hele land. Zoals wij onlangs meldden telde Nederland medio 1978 nog 4.042 bakkers tegen 4.289 twee Jaar eerder. Uit een overzicht in het weekblad De Bakker blijkt dat de bakkers nogal ongelijk verspreid zitten in het land. Hoe groter de gemeente, des te min der bakkers. De provincie Zeeland (exclusief Middelburg en Vlissingen) heeft verhoudingsgewijs het meeste bakkers, namelijk een op 1.400 inwo ners. Onder een bakkerijbedrijf wordt zowel verstaan een bakkerijfa- briek die aan winkels levert als een warme bakker. In de vier grote steden zijn bakkers dun gezaaid (in Rotterdam is er slechts één op 9.700 Inwoners maar Amsterdam vormt hierop een uitzon dering (één bakker op 4.700 mensen). In de groep provinciesteden die op Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht volgen, komt Tilburg er het beste af met „een op 2.900". Daar staan echter weer tegenover plaatsen als Zaanstad en Haarlem met een bakker op 7.400 mensen. Toch is Haarlem nog een van de wei nige steden waar het aantal broodbe- drijven in de periode 1972-78 niet is gedaald: er kwam zelfs één bakker bij, evenals in Den Bosch en Leiden. lijke geldsoort. Omrekening in gul dens vindt later plaats in Nederland, op basis van de officiële wisselkoers. Het maximum bedrag komt in de verschillende landen steeds neer op ongeveer 300. In de landen waarvan de muntsoort niet vrij omwisselbaar is, moeten Nederlanders hun euro- cheques nog wel in guldens blijven uitschrijven. Dat geldt bij voorbeeld voor Bulgarije, de Sowjet-Unie en Turkije. DEN HAAG De grenzen voor een renteloze lening uit het Bezitsvor mingfonds voor de aankoop van een eigen woning zijn per 1 januari ver hoogd. Voorwaarde is nu, dat voor de lening van 2400 gulden de verwer vingskosten van een bestaande wo ning niet hoger mogen zijn dan 90.000 gulden (was 75.000 gulden). Voor een nieuwe woning mogen de kosten de 125.000 gulden niet te boven gaan. (Was 113.000 gulden). Verder mag de koper van een dergelijk huis niet ou der zijn dan 35 jaar en het inkomen niet hoger dan 39.900 gulden in 1977. De lening wordt verstrekt voor een periode van negen jaar en moet in acht gelijke, jaarlijkse termijnen wor den terugbetaald. Unie BLHP erg boos Luciferfabrikant maakte reclame voor concurrenten EINDHOVEN - Ger van Os, districtsbestuurder van de Unie BLHP is boos op direc teur A. Bauw van de Verenigde Luciferfabriek in Eindhoven. Volgens Van Os heeft de heer Bauw de afgelopen week op de Horecaf-beurs in Amsterdam reclame gemaakt voor Japanse lucifersmerken. De Verenigde Luciferfabriek in Eindhoven wordt met sluiting bedreigd. Swedisch Match, het concern waartoe de fabriek behoort, wil de produktie van lucifers con centreren in België. In Eindho ven werken nu honderd mensen. Inmiddels zijn er twee rappor ten uitgebracht over de toe komstmogelijkheden van de Eindhovense fabriek. Die rap porten zullen maandag door vakbondsbestuurders worden besproken met de directie. Vol gens Van Os is het ongehoord wat directeur Bauw nu gedaan heeft. De Japanse lucifers die hij op de beurs aanprees kun nen naar de mening van de Unie-bestuurder voor een groot deel ook in Eindhoven ge maakt worden. „Dat zou onge twijfeld een geweldige stimu lans zijn voor de werkgelegen heid en het behoud van de Eindhovense fabriek. Het per soneel heeft dan ook veront waardigd gereageerd toen men ervan hnord". aldus Van Os. EINDHOVEN „Ondanks de moeilijke omstandigheden," aldus hoofddirecteur mr J. J. Tuyt in de Nieuwjaarstoespraak, „heeft Philips-Nederland in het algemeen de marktpositie weten te handhaven. Dit is echter alleen gelukt door met de prijzen mee te gaan." Volgens de heer Tuyt ziet het er niet naar uit. dat er een gunstige verande ring in de gematigde groei op til ls. De consumptie zal hooguit met enige procenten toenemen. Voorts zei hij, dat men van de inves teringsmogelijkheden geen al te gro te verwachtingen mag hebben De „speelruimte" van de overheid noem de hij klein. Voor Philips-Nederland zal de groei dit jaar groter moeten zijn dan vorig jaar. in verband met de kostenstij ging- Het personeelsbestand van Philips Nederland heeft ln 1978 een lichte stijging te zien gegeven, maar dat wil nog niet zeggen, dat alle afdelingen ruim in hun mensen zitten. „Het stre ven is er op gericht, onder meer door verhoogde mobiliteit, waar nodig aanpassingen tot stand te brengen. Maar de praktijk leert, dat het in toenemende mate moeilijk wordt overplaatsingen te realiseren. Een bron van zorg is ook. dat het steeds moeilijker wordt jonge men sen te interesseren voor een commer ciële loopbaan in het bedrijfsleven." aldus mr. Tuyt. IIBBINK: Een omzetstijging van fi procent ten opzichte van de 44 mil-, joen van 1977, heeft bij Ubbink de kostenstijging vorig jaar niet kunnen compenseren. Daardoor daalde het brutoresuitaat van ruim ƒ4,1 miljoen tot ongeveer 2,5 miljoen. Door in vesteringsaftrek en overige belasting-, maatregelen zal de nettowinst onge veer 20 procent beneden de ƒ2,06 miljoen van 1977 uitkomen. ENRAF-NONIUS BIJ het Enraf Nonius concern is het afgelopen jaar bevredigend geweest met een omzet groei van 15 procent tot 100 miljoen en een goede winstverwachting Door het bereiken van 100 miljoen omzet is een mijlpaal bereikt in de geschiedenis van de onderneming. In 20 jaar is de omzet gegroeid van 1 miljoen tot 100 miljoen. AMRO Het leningsbedrag van de 8,75 pet tienjarige obligatielening 1979 per 1985-1989 van de AMRO Bank is verhoogd met 50 miljoen gul den en derhalve vastgesteld op 250 miljoen. De koers van uitgifte ls vast gesteld op 100.5 procent. Het effectie ve rendement (op basis van de gemid delde looptijd van acht Jaar» be draagt 8.66 procent. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Vandaag vertrekt uit Amsterdam het ms „Tor Skandinavia" van de Zweedse Tor Line naar het Midden-Oosten. Aan boord bevindt zich de grootste Ne derlandse exportmanifesta tie, die tot op heden collectief door ons land werd georgani seerd. Na twee jaar van voorbereiding ls het Nederlands Centrum voor Handels bevordering erin geslaagd de voorbe reiding voor deze unieke drijvende tentoonstelling, onder benaming „Holland Expo" af te sluiten Totale kosten van de gehele operatie, waar aan door 196 Nederlandse bedrijven in het bijzonder middelgrote en kleine wordt deelgenomen onge veer 10 miljoen gulden. Het expositieschip een Nederlands schip met de gewenste passagiers- en tentoonstellingsaccommodatie bleek niet beschikbaar, zodat men op een Zweeds schip moest terugvallen zal bezoeken brengen aan Djeddah, Abu Dhabi. Dubai. Doha. Bahrein. Damman en Koeweit. Charter In totaal zullen 600 Nederlandse za kenlieden meegaan Ongeveer 80 pro cent van hen vertrekt op 19 Januari met een charter van de KLM naar Cairo, waarna zij in Port Said aan boord van het schip zullen gaan. De eigenlijke exportmanifestatie neemt op 23 januari in Djeddah in Saoedi- Arablë een aanvang en duurt tot 11 februari. Tijdens de vaart van het schip van Amsterdam naar Saoedl- Arabië zal de gehele tentoonstelling in gereedheid worden gebracht door een 60-tal deskundigen van een grote Nederlandse tentoonstellingsbouwer, geholpen door technici van de deelne mende bedrijven. De gehele manifestatie omvat een zeer ruim gespreide variatie van het Nederlandse exporterende bedrijfsle ven, alsmede inzendingen van de Ne derlandse overheid (ministerie van landbouw en visserij), het Nationaal Bureau voor Toerisme en anderen. Zij zal tijdens de hele reis worden begeleid door de staatssecretaris voor handelsbevordering, mr K. H Beyen. De Nederlandse overheid heeft de manifestatie, die zoals gezegd 10 miljoen kost, ondersteund met een financiële bijdrage van ongeveer 30 procent van de directe kosten Het Nederlandse bedrijfsleven neemt on geveer 7 miljoen van de kosten voor zijn rekening Van de 10 miljoen heeft ongeveer de helft betrekking op de kosten van het Zweedse schip. Aan publiciteit voor „Holland Expo" is een bedrag van 1'/, miljoen uitge geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 27