Gevangenisstraf geëist wegens gijzeling veldwijk vraagt: J C hoofd afd. verkoop Qe Ziekenhuis: vijf gulden per dag studiesekretaris (mjv.) Enschede denkt over invoeren stadsverwarming Utrecht zet vaart achter inrichting woonwagenterrein organisatie deskundige/ bedrijfstrainer (mnl/vrl) PSYCHIATRISCH ZIEKENHUIS VELDWIJK ERMELO GEMEENTE SOEST directeur van het gas - en C.A.I. bedrijf. beleidsmedewerker DIREKTRICE/DIREKTEUR ZATERDAG 13 JANUARI 1979 I TROUW/KWARTET 2 ZUTPHEN (ANP) Ik wilde me in het huis verbergen, niet de mensen gijzelen. Met deze woorden verontschuldigde de 24-jarige Slciliaan S. C. zich vrijdag voor de rechtbank in Zutphen voor het feit, dat hij op 8 november vorig jaar in het Gelderse Eerbeek vijf en een half uur het gezin Van der Hoeven gijzelde. Dat gebeurde na een (met vier landgenoten gepleegde) zo goed als mislukte overval op een postkantoor. bank in Eerbeek te beroven, maar de loketten daarvan zagen er te stevig uit. Toen besloten ze het PTT-kan- toortje te overvallen. De officier van Justitie in Zutphen, mr P. Cremers, eiste drie Jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen 8. Het gezin Van der Hoeven was door hem gedwongen binnen te blijven, hoewel de deuren niet werden geslo ten, de ramen niet werden geblin deerd en het gezin (vader, moeder en twaalfjarig dochtertje) niet werd ge kneveld. Mr Cremers vond dat ge sproken kon worden van vrijheidsbe roving door psychische druk. Het is slechts aan de moed en de rust van de heer Van der Hoeven te danken ge weest, dat alles goed is afgelopen en de overvaller zich reeds na enkele uren ongewapend overgaf aan de po litie, aldus mr. Cremers. De landgenoten van 8. hoorden voor hun aandeel ln de overval ieder twee en een half Jaar tegen zich eisen. Het betreft de 27-Jarige M.. 8. B. (27). A. de C. (20) en N. V. (30) Alle vier wonen op Sicilië. Vier dagen voor de overval kwamen de vijf Sicilianen per trein aan ln Arnhem. Ze logeerden daar bij een vriendin van S., vertelde deze de rechtbank. „Achteraf bekeken was het eenvoudiger geweest een post kantoor op Sicilië te beroven dan een ln Nederland," aldus 8. „We hadden geen plan. De moedigste van ons zou het geld opeisen," aldus Per trein s De moedigste bleek hij zelf, want hij sprong over de balie en eiste van de beheerder geld. Toen deze aarzel de, kreeg hij van 8. een klap mei diens pistool. De drie andere overval lers in het kantoortje hielden het ove^ rige personeel en de klanten ondei schot. Hij vertelde de rechtbank, dat zij aanvankelijk van plan waren een In achtertuin 8. stopte het geld in de hoes van een schrijfmachine en wilde met de ande ren verdwijnen. Pas toen bemerkte hij, dat er politie was gearriveerd. Toen S. wilde vluchten waren al twee van zijn maten aangehouden. De overgebleven drie overvallers renden weg. De politie schoot op ze. Twee van hen ontkwamen niettemin. 8. rende naar enige honderden meters verder gelegen huizen. „Ik wilde daar een fiets stelen," zei hij. Uiteindelijk kwam hij in de achtertuin van de familie Van der Hoeven. Het twaalf jarige dochtertje Dorien, dat net de hond wilde uitlaten, dwong hij terug in de woning. Zwaaiend met zijn pistool, liet hij de heer en mevrouw Van der Hoeven weten, dat zij moesten gaan zitten. Niet lang daarna stopte hij het wapen weg, eerst op de rug (tussen de broek riem) en later onder een stoelkussen. Het pistool kwam uiteindelijk terecht in een bureaula. Na enige koppen koffie, een rijst- maaltijd en onder andere een spelle tje dammen, gaf 8. het pistool aan mevrouw Van der Hoeven en liep met haar man naar buiten. De raadsman van S. noemde de eis zeer zwaar; voor de gijzeling vroeg hij om vrijspraak. De twee nog voortvluchtige overval lers werden enige dagen later aange houden. De buit werd op tweehon derd gulden na teruggevonden. Uitspraak 26 januari. Vervolg van pagina 1 stuk gestemd (de FNV had er zelfs in het geheel niet aan willen mee werken). De twee vakcentrales waren gisteren verontwaardigd, dat de staatssecre taris zich niets heeft aangetrokken van de woorden „voorlopig" en „tus sentijds". Een CNV-zegsman zei; „Wij vreesden al dat het bedrag van vijf gulden dat onvoldoende onder bouwd was een eigen leven ging leiden. Die vrees is nu bewaarheid". Looneis De invoering van de eigen bijdrage geeft volgens de grootste vakcentra le, de FNV. „extra gewicht aan de argumenten voor een looneis". Eer der deze week kwam de FNV met een looneis van twee tientjes per maand, bovenop de prijscompensatie. De staatssecretaris wil van de Zie kenfondsraad nog veel informatie hebben over de gevolgen van de maatregel. ZIJ wil met name weten, welke kosten er aan de uitvoering verbonden zullen zijn. Een woord voerder van de Ziekenfondsraad zei gisteren „dat nog niet becijferd is hoeveel een eigen bijdrage van vijf gulden zal opbrengen en hoeveel daar weer vanaf zal gaan voor ad ministra- tie- en innlngskosten". 'Discriminatie' De Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen liet gisteren weten teleur gesteld te zijn door de aangekondig de maatregel. De VNZ vroeg zich af of deze wel uitvoerbaar is. De zieken fondsen weten bij voorbeeld niet of de patiënten al dan niet kinderbijslag ontvangen, waardoor controle „vrij wel onmogelijk" wordt De VNZ was vooral bang voor „discri minatie" tussen particulier verzeker den en ziekenfondsverzekerden. „Zie kenfondsverzekerden. die voor reke ning van de AWBZ in een verpleegin richting blijven, moeten de bijdrage betalen, maar particulier verzeker den. die ten laste van dezelfde wet worden verpleegd, hoeven niets ex tra's bij te dragen", zo heeft de VNZ uit de mededelingen van de staatsse cretaris opgemaakt. Specialisten Volgens prof. Tiddens uit Maastricht zal het Invoeren van een eigen risico niet lelden tot een betere beheersing van de kosten van specialistische zorg Prof. Tijdens betoogde dit giste ren bij zijn afscheid als rector van de Limburgse universiteit. Een aanmer kelijk deel van de kostenstijging is terug te voeren op ondoelmatig ge bruik van specialistische medische zorg, zo veronderstelt Tiddens. Hij pleitte voor grotere overeenstem ming over het nut van bepaalde spe cialistische ingrepen en voor een be tere wijze van diagnose stellen. Een probleem is volgens prof. Tiddens ook dat er steeds meer artsen en specialisten komen In het Jaar 2000 zal er een specialist zijn op elke ruim 1100 inwoners en een arts op elke 1200 De artsen zullen ook met een geringer salaris genoegen moeten ne men. zo verwacht Tiddens Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Uit een door de n.v. KEMA uitgebracht rapport is geble ken. dat Enschede in het gunstigste geval tot een energiebesparing van 58 procent kan komen, wanneer het zal overgaan tot stadsverwarming ln de nieuwbouw-wijk Helmerhoek. In die situatie zou in het betreffend gebied <8.700 wooneenheden, inclusief een te bouwen psychiatrisch ziekenhuis) jaarlijks ln plaats van 25 miljoen slechts vijftien miljoen kubieke me ter aardgas-equivalent nodig zijn. Burgemeester en wethouders van En schede willen nog wachten op een aanvullend, meer gedetailleerd on derzoek. Zou dat ook gunstig uitval len en komen de nodige subsidies los (onder meer van het ministerie van economische zaken) dan willen zij de raad voorstellen stads-gasverwar- ming aan te leggen. Er zijn vier mogelijkheden onder zocht De meeste besparing op ener gie wordt verkregen, wanneer door middel van acht kilometer lange transportleiding afvalwarmte wordt geleverd door de AKZO-Zout Chemie of wanneer de warmtelevering ge schiedt vanuit een op het industrie terrein De Marssteden geplaatste krachtcentrale. UTRECHT (ANP) De gemeei Utrecht gaat grote haast maken de inrichting van een woonwag terrein voor de ongeveer honderd geuners, die door de aanhoudei vorst en sneeuw van de afgeloj weken in een noodtoestand zijn gel men. De zigeunergezinnen kuna mogelijk al binnen zes weken n het nieuwe terrein „verhuizen", zei de Utrechtse wethouder mevro W. Velders (maatschappelijke aan legenheden) gisteren in het NOS-ra oprogramma „meer over minder", De zigeunerfamilies verblijven sinds eind 1977 op een tijdelijk t rein aan de rijksweg Amsterda Utrecht. Dat terrein is onvoldoet ingericht voor het gebruik als stai plaats, wat vooral in de winterma den een onhoudbare situatie tot volg had. Lekkages, gesprongen terleidingen, problemen met de en gie-voorziening en zieke kindei leidden tot een noodtoestand op l tijdelijke terrein. Het psychiatrisch ziekenhuis „VELDWIJK" is gelegen op de Veluwe in Ermelo Met dit ziekenhuis biedt de Vereni ging tol Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken optimale herstelmogelijkheden en de vereiste gespecialiseerde verzorging aan psychiatrische patiënten. Op de afdelingen: geronto-psychiatrie. algemene psychiatrie en langdurig psychiatrische behandeling worden ca 800 patiënten behandeld en verpleegd, terwijl het ziekenhuis ook dagbehandelings- en poliklinische behandelingsmogelijkheden kent. Wij zoeken kontakt met be langstellenden voor de funktie van Deze funktie wordt vervuld in sa menwerking met een paar kolle ga's die gezamenlijk met de di- rektie de ontwikkelingen in de or ganisatie bespreken en over de voortgang daarin, resp. het af stemmen van werkzaamheden overleggen. Tot het takenpakket van de man of vrouw die wij zoeken, behoort het mee helpen ontwikkelen van de funktie van groepsverpleeg- kundige; hij of zij zal gedurende een jaar een aantal groepsver- pleegkundigen begeleiden. Daar naast zal hij/zij betrokken worden in het werken met funktionele groepen in het ziekenhuis, in team-training en in het op basis van organisatie onderzoek imple menteren van veranderingen in de organisatie. Wij zoeken iemand met een opleiding ob academisch nivo waarin organisatiekunde een be langrijk accent heeft gekregen en die ca. 5 jaar ervaring heeft op gedaan in het begeleiden van groepen in een erganisatie. Onze voorkeur gaal uit naar mede werkers mei een Christelijke levens instelling. Voor nadere informatie en voor het aanvragen van een sollicitatie formulier kan kontakt worden opge nomen met de aldeling personeels zaken (lel. 03417-4848. tsl. 205). Schriftelijke sollicitaties te riphten aan de Algemeen-direkteur van Psychiatrisch Ziekenhuis ..VELDWIJK". Postbus 1000. 3S50 BA Ermelo (circa 40000 inwoners) In verband met pensionering per 1 juli 1979 van de huidige functionaris nodigen burgemeester en wethouders belangstellenden uit te solliciteren naar de functie van: Algemene informatie. Het bedrijf verzorgt de gasvoorziening van ongeveer 13300 aansluitingen en is belast met het beheer en de exploitatie van de centrale antenne-inrichting. Het aantal medewerkers bedraagt 33. Functie-informatie. Tot de taak van de aan te stellen functionaris behoren onder meer: - beleidsvoorbereiding en advisering met betrekking tot de gasvoor ziening en de centrale antenne-inrichting de algehele leiding van het bedrijf - het leggen en onderhouden van contacten met instellingen, bedrijven enz. Functie-eisen. Als kandidaten voor deze functie zullen worden aangemerkt, zij die: - tenminste een opleiding op H.T.S.-niveau hebben voltooid - ruime ervaring hebben opgedaan in een vergelijkbare of daarop voor bereidende functie - inzicht hebben in de economische, financiële en commerciële aspecten van de bedrijfsvoering - in staat zijn op goede wijze leiding te geven aan de medewerkers van het bedrijf - beschikken over organisatorisch inzicht, contactuele eigenschappen en sociale vaardigheden. Een psychologisch onderzoek kan deel uit maken van de selectie procedure. Het salaris voor de functie van directeur van het Gasbedrijf bedraagt maximaal f5.909,- bruto per maand. Voor de functie van directeur van het C.A.I.-bedrijf zal het salaris nog worden vastgesteld. Nadere inlichtingen worden desgewenst verstrekt door de huidige directeur de heer N.H. Breedeveld, telefoon 02155-16744, toestel 247. Bij de selectie zal een inspraakteam uit het personeel worden betrokken. Sollicitaties kunnen tot twee weken na de verschijning van dit blad worden gericht aan burgemeester en wethouders onder vermelding van "persoonlijk/vacaturenummer 79-01". op de envelop. DE HOUT- EN BOUWLAND C.N.V. Taak: - als hoofdtaak ondersteuning van de bestuurders, belast met ondernemingswerk - daarnaast zal hij meedraaien in het team van beleidsmedewerkers en in dat kader onderzoeken moeten plegen en beleidsadviezen voor het bondsbestuur formuleren over tal van zaken waar de bond mee te maken heeft. - ook hoort daarbij het vertegenwoordigen van de bond in diverse commissies. Vereisten: - Wij denken aan iemand met een economische en/of juridische opleiding op academisch niveau, met belangstelling voor medezeggenschap. - Positief christelijke levensovertuiging, en de bereid zich volledig in te zetten voor de christelijke vakbeweging. Arbeidsvoorwaarden in nader overleg overeen te komen. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen met de heer P.H. de Kleuver, Hout- en Bouwbond CNV, Kromme Nieuwegracht 22, Postbus 414 te Utrecht, tel. 030-332531. Het Bestuur van de Gemeentelijke Stichting Bejaardencentrum Grootegast - Oldekerk roept sollicitanten op voor de funktie van Onze huidige direkteur bereikt per 1 december 1979 de pensioen gerechtigde leeftijd en voor de opvolging zou ons bestuur nu reeds in kontakt willen komen met gegadigden voor deze funktie. Voor de funktie wordt gedacht aan een persoon die beschikt over organisatie en delegatievermogen goede kontaktuele eigenschappen middelbare, hogere of gelijk te stellen opleiding in staat is een goed woon- en leefklimaat te waarborgen De salariëring en overige arbeidsvoorwaarden zijn overeenkomstig de C.A.O. voor bejaardentehuizen. De pensioenregeling volgens het P.G.G.M. is eveneens van toepassing. Eigenhandig geschreven sollicitaties met volledige inlichtingen en referentie adressen worden ingewacht binnen 14 dagen na verschijning van dit blad bij de secretaris van ons bestuur. Hoofdstraat 95 te Grootegast. Telefonische inlichtingen bij de secretaris, dhr. J.P. Poelstra. Tel.: 05946 - 2416 Het bestuur van het Christelijk Lektuur Centrum (C.L.C.) te Den Haag vraagt op korte termijn een Het C.L.C. is een zelfstandige stichting, die binnen het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum de opdracht heeft door middel van een eigen studie- en kommunikatiecentrum een prot. chr. bijdrage te leveren t.b.v. de Nederlandse openbare bibliotheken en hun gebruikers. Van de aan te stellen funktio- naris wordt verwacht dat hij/zij daaraan een positieve bijdrage zal leveren. Taken o.m.: Het bestuderen van en rapporteren over ontwikkelingen in denken op de terreinen van kerk en samenleving, die van belang zijn voor het openbare bibliotheekwerk. Het bestuderen van en rapporteren over ontwikkelingen binnen de openbare bibliotheken t.b.v. prot. chr. kerken en organisa ties. Het mede verzorgen en organiseren van studie- en voorlich- tings-bijeenkomsten. Bijdragen aan het produceren van gericht informatiemateriaal over lektuur en andere informatiedragers. Het uitvoeren van redaktionele werkzaamheden t.b.v. de door het C.L.C. te initiëren en/of te verzorgen uitgaven. Het verstrekken van adviezen m.b.t. het pluriforme karakter van daarvoor in aanmerking komende NBLC-uitgaven. Het mede onderhouden van kontakten met instellingen en personen. Vereisten Gedacht wordt aan iemand met een universitaire of gelijkwaar dige opleiding, belangstelling voor kerk en samenleving, goede kontaktuele eigenschappen en een goede schriftelijke uitdruk kingsvaardigheid. Tevens vragen wij de bereidheid tot werken binnen een pluriforme organisatie en interesse in werk van de openbare bibliotheken. Overige informatie De te benoemen funktionaris treedt in dienst van het NBLC en ressorteert voor wat zijn/haar rechtspositie en de wijze van funktioneren binnen het bureau betreft rechtstreeks onder het NBLC-bestuur en de NBLC-direktie. Voor de inhoudelijke zijde van de taakuitoefening is hij/zij verantwoording verschuldigd aan het C.L.C.-bestuur. De sollicitaties worden behandeld door een door het C.L.C.- bestuur ingestelde sollicitatie-kommissie. Dit bestuur doet een bindende voordracht aan het NBLC-bestuur. Nadere inlichtingen worden verstrekt door het hoofd C.L.C., de heer C. Hemmes, NBLC-bureau, tel. (070) 26 43 51, toestel 242. Het nederlands bibliotheek en lektuur cen trum (NBLC), is de overkoepelende instantie van de openbare bibliotheken in nederland. Op het bureau van deze organisatie werken momenteel ca. 160 personen. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: Bestuur C. L.C., postbus 93054, 2509 AB Den Haag. Dijkstra's uitgeverij Zeist bv gespecialiseerd in het uitgeven van produkten voor het onderwijs, zoals methoden, leer- en hulpmiddelen In verband met uitbreiding van werkzaamheden wil de direktie een deel van haar werkzaamheden overdragen aan een zijn voornaamste taken zullen zijn: het begeleiden van de commerciële binnen- en buitendienst het verzamelen, verwerken en interpreteren van marktgegevens, op basis waarvan beleidsadviezen aan de direktie worden uitgebracht en het verkoopteam gericht wordt ingezet het stimuleren en coördineren van kontakten met de overige afdelingen wij denken aan iemand met ruime verkoopervaring op leidinggevend en beleidsvoorbereidend niveau bijzondere belangstelling voor educatieve produkten goede contactuele eigenschappen opleidingseisen: ten minste middelbaar niveau leeftijd: tussen de 30 en 40 jaar Een psychologisch onderzoek maakt deel uit van de selektieprocedure Kandidaten worden uitgenodigd hun sollicitatiebrief bij voorkeur met de hand geschreven voor 22 januari a s te zenden aan de direktie van Dijkstra s uitgeverij Zeist bv Dijnselburgerlaan 9 3705 LP Zeist

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 22