Wijk aan Zee wil leefbaar blijven - Als Hoogoven-plannen door gaan, straks 'Wijk in Zee' ,Dan is het gedaan' .Rekenfout' .Studiemodel' Heimwee Geschiedenis Kapers Heyermans Gasthuis Actiegroep Midden BINNENLAND ZATERDAG 13 JANUARI 1979 TROUW/KWARTET 13 Het „Open Beraad" hulde zich ver volgens lange tijd In het donker tot eind 1977 duidelijk werd dat de com missie belde plannen voor het gemak maar op één hoop en voor een groot deel op één terrein had gegooid. Een kolen- en ertshaven voor Amsterdam en de Hoogovenultbrelding aan de Noordkant van de pier. „En dat heeft vergaande consequen ties voor Wijk aan Zee" meent actie voerder Trautwein. Toen deze leraar Nederlands vijf Jaar geleden met zijn gezinnetje in Wijk aan Zee kwam wonen, schrok hij wel van de overwel digende aanwezigheid van de fabrie ken, maar hij had bedacht dat het in elk geval nooit meer erger zou kun nen worden. Wanneer de bestaande duinenrij zou worden verhoogd, zouden die grauwe massa's aan het oog onttrokken zijn. In plaats van de beloofde verhoging werden er enkele bulten ofwel kunst- duinen neergegooid en kwamen de desastreuze plannen ter tafel. Trautwein: „En dat is het gedaan met Wijk aan Zee. Het badleven concen treert zich voornamelijk op strand- Zuid, als die kolenbergen daar komen te liggen kan er van een badplaats geen sprake meer zijn. Dat betekent dat een groot deel van de bevolking zijn inkomsten kwijt is. Bovendien zal Hellomare, het revalidatiecen trum, gevaar lopen door het stof. En niet alleen Heliomare. Er zijn hier, merkwaardig genoeg, nog vier ge zondheidscentra. Daar werken ruim 450 mensen. Je kunt Je voorstellen dat hier dan hélemaal geen gezonde zee lucht meer zal waaien." Naast de actiegroep, waarvan de meeste deelnemers oorspronkelijk van buiten de gemeente (Wijk aan Zee maakt sinds 1932 deel uit van de gemeente Beverwijk) komen, kent het dorp sinds 1972 zijn eigen dorp sraad. Geschiedschrijfster mevrouw Van der Linden maakte tot voor kort deel uit van de raad. Zij is niet erg te spreken over de actiegroep, die zij „hard" en „onbezonnen" noemt. De tegenstellingen waren van de zo mer duidelijk naar voren gekomen bij de feestelijke opening van de brade rie. Met borden en pamfletten had „Leefbaar Wijk aan Zee" de toege stroomde gasten duidelijk gemaakt dat de badplaats met ondergang be dreigd werd en de bezwaarschriften hadden ter kennisneming en onderte kening klaar gelegen. Mevrouw Van der Linden noemt dat „de vuile wtis b ui te nh an gen". Zij meent" dat het dorp in overleg met Hoogovens zelf de vinger op de zwerende wond kan houden." De huidige voorzitter van de dorp sraad. de heer Verhagen, is daar min der van overtuigd. Hij ziet de raad steeds vaker met een kluitje het riet ingestuurd. „We hebben overlegd over de schoorsteen. Die kolos van 150 meter zou uit het zich gebouwd worden. Twee maanden later kregen we te horen dat er een rekenfout gemaakt was. Nu staat dat monster hier helemaal vooraan. Het zelfde geintje hebben ze ons geflikt met de beloofde kunstduinen. Telkens op nieuw beroepen zij zich op de econo mische situatie. Wat we niet „over legd" hebben over de beloofde fa- brieksingang hier in Wijk aan Zee. Het is toch te zot dat wij, terwijl we zo waar op het terrein liggen, dagelijks acht kilomter moeten om rijden om binnen te kunnen. Als dat zo door blijft gaan. heeft overleggen weinig zin. Wij accepteren de Hoogovens omdat ze belangrijk voor ons zijn. maar we moeten het belang ook niet overschatten. BIJ die rampzalige plannen beroepen ze zich op het scheppen van werkgelegenheid Dat is een fabeltje. In de IJmond is ge noeg werkgelegenheid, ze kunnen niet eens mensen krijgen voor dat werk. Er zullen juist arbeidsplaatsen worden afgebroken in de Horeca en de medische sector." De uitgebrachte rapporten en het ge wraakte ontwerp-plan zijn, volgens Verhagen, voor een gewoon mens niet meer te volgen. „Dat is het gevaar van dit soort plannen. Bij het vorige streekplan hebben we ons ook op die manier in laten pakken. Als we nu niet goed opletten worden we platge drukt en zal Wijk aan Zee als recrea tieplaats de doodsteek worden toege bracht" Volgens Hoogovens is het „elf mil joen ton staal plan" slechts een stu diemodel, waarvoor de mogelijkhe den voor 1990 niet aan de orde zijn. Verhagen. „Door te beweren dat de teruggang in de economie de plannen minder dringend maakt strooien ze ons zand in de ogen. Nergens heb ik zwart op wit zien staan: Hoogovens pleegt géén terreinuitbreidlng". Ver hagen is van mening dat er nu maar eerst op het bestaande terrein onder zocht moet worden of alle ruimten volledig benut zijn. „Nu willen ze de bestaande kustlijn verplaatsen, wie weet willen ze in het Jaar 2000 de hele zee wel dempen. Waar ligt de grens?" De dorpsraad heeft zijn bezwaar schrift ingeleverd en zal er in de hoor zittingen hard tegen aan gaan. want „Ze moeten met hun handen van Wijk aan Zee afblijven." Als het ontr werp-s treek plan Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied werkelijkheid wordt zal Wijk aan Zee. Wijk in Zee gewor den zijn." loor Henriëtte Theunissen leidt maar een weg naar lijk aan Zee. Dat is de open- are weg die het fabriekster- »in van Hoogovens doormid- en snijdt. Deze „Zeestraat" de navelstreng die de bad- laats met Beverwijk en het chterland verbindt. Wanneer en van de twee viaductjes in ou storten, kan geen auto, een ambulance en geen randweer de tweeënhalf dui- end dorpelingen meer be uken. et hoefijzervormige zeedorp vormt n enclave die beangstigend wordt gesloten door fabrieken en ertsber in en ook bij helder vriesweer werpt compacte grijze wolk schaduw 'er de witte huizen rond de ruime irpsweide. og kun je langs metershoge gruis- irgen, stinkende schoorsteenkolos- en druisende „stroopkranen" de Noordpler van IJmuiden, laar als het ontwerp-streekplan voor Amsterdam-Noordzeekanaalge- led werkelijkheid wordt, zal Hoog- ens dwars door het laatste afscher ende duin heenbreken en zal ook st brede en uitgestrekte strand vol stort worden met roetzwarte erts- rgen. Wanneer provinciale staten dit juni hun toestemming tot ter- nuitbreiding van Hoogovens en erts-overslagterrein buiten de Dordpier van IJmuiden zouden ge- n, kan Wijk aan Zee alleen nog iar de zee in wijken. ide dorpelingen vertellen vol heim- e over avontuurlijke strooptoch- in de uitgestrekte duinen die jeger het dorp omzoomden. Alle- ial liepen ze over de oude Bosweg, is één van de mooiste wegen van nnemerland, naar Velsen Noord, i loopt de Bosweg dood op de fa- ekspoort. ch zou niemand van hen die tijd ug willen. Ze waren nog geen tien ;n zij van 's ochtends vroeg tot dnker 's avonds aardbeien plukten hielpen bij het schelpenvissen op t strand. Het geploeter op de aard- )elveldjes bij de pier is niemand - geten, want arm waren ze alle- al. weten nog te goed hoe zij hebben •.gekeken naar de oprichting van de ioninklijke Nederlandsche Hoogo- fts- en Staalfabrieken N.V." in 1918. i iedereen is het met Pietje Schelle- I eens: „Als de Hoogovens niet wa ft gekomen liepen we nu nog met Ike lange gezichten van de honger." it de geplande uitbreiding zal het vaart niet lopen, meent mevrouw der Linden. Toch vertelt zij een rkwaardige anecdote over de klok het Julianaplein. Toen die wat in reparatie bleef hadden zij Ier elkaar gezegd: „Die klok, die igt al vast in Bakkum". !cum ligt zo'n vijftien kilometer het noorden en iemand had be- j:ht dat, als de uitbreidingsplannen Hoogovens zouden doorgaan, aan Zee maar daar naar toe luisd moest worden. Mevrouw der Linden (66) werkt halve da- bij het VW-kantoor en wil geen Drd horen over de stof, de stank en geluidsoverlast. Schiphol is ook aaiig en in Pernis stinkt het veel er, verdedigt zij ongevraagd. is betrokken bij de activiteiten in dorpshuis „De Moriaan", dat in met financiële steun van de jgovens werd opgericht. Op een Hoogovens gekregen typemachi- schrijft zij de geschiedenis van k aan Zee. Haar man heeft ruim tig jaar bij de Hoogovens gewerkt. jaar geleden raakte hij zijn stem tijdje kwijt, dat kwam door de micaliën zeiden ze in het zieken- Nu kan hij weer praten. Hij zegt: het in het belang van Hoogovens loeten ze ons maar overplaatsen Ir Bakkum". huiskamer van de Van der Lin- s wordt voor een groot deel in lag genomen door oude archief ten, waarop wat heiligenbeelden tolpflessen staan. Sinds mevrouw der Linden zich twintig jaar gele eens door haar man liet bepraten mee naar de postzegelbeurs in [Jj sterdam te gaan. hebben zij bei een nieuwe hobby. lie ruilbeurs werd haar interesse r ^ekt door wat oude ansichtkaar- waarop de paardetram uit haar jö nog zichtbaar was. Nu vormen intelbare ingeplakte foto's en arti ;(J n. prenten en platen allemaal jes geschiedenis van het oude aan Zee, dat door zijn schitte- w Ie omgeving ook wel klein Zwit- and werd genoemd. Odulfuskerk (genoemd naar de oon van de zeevarenden) werd in begin van de vijftiende eeuw ge- va toen het zeedorp bloeide door ngvisserij en koopvaart op Enge- Hamburg en de Oostzee. Alleen bakstenen toren met zijn spits- [nissen en de noordmuur zijn be rd gebleven. en het einde van de vijftiende werd het vissersdorp zwaar ge troffen door de Hoekse kapers die de vloot van 42 pinken bijna geheel ver nietigden. Sinds die tijd heeft Wijk aan Zee nog maar korte bloeiperio den gekend. Diverse oorlogen hebben het dorp telkens opnieuw gevoelige slagen toe gebracht en toen een sterk verander de zeestroming na 1770 tientallen ja ren aanhield begonnen zich hoge zandbanken voor de kust te vormen, die de zeevisserij, eens de hartader van het bestaan, vrijwel onmogelijk maakten. Het „Franse pad" in de oude dorps kern herinnert aan de slechte Franse tijd, toen Wijk aan Zee nog maar 221 inwoners telde. Al tijdens de regering van koning Willem I was er sprake van doorgraving van „Holland op zijn smalst" en toen het Noordzeekanaal in 1876 gereed kwam en de eeuwenou de wateren en wildernissen van cen traal Kennemerland grondig veran derden en deels verdwenen konden door dè bouw van de pieren bij IJmui den, zelfs de platte vissersboten het strand niet meer bereiken. - Landbouwers, stropers en strandjut ters, die elkaar van oudsher in de herberg van Mietje Geurts ontmoet ten, werden omstreeks 1880 opge schrikt door de komst van vreemde snoeshanen in „de Moriaen". Steeds meer chique lui uit Amsterdam ver toonden zich in de gelagkamer en toen speculanten vanuit de dorps kern een nieuwe doorgang naar het strand groeven, verkocht Mietje de herberg aan Tappenbeck, die „de Mo riaen" tot Badhotel verbouwde. In 1891 ging „het Badhotel" over in handen van de E.P.U.. Deze Amster damse Buffet Mij. kocht voor een half miljoen bijna geheel Wijk aan Zee op. Tot 1952 bleef het inmiddels tot bad plaats veranderde dorp, in het bezit van deze Amsterdamse Maat schappij. De schoonouders van tante Hanna Schellevis-Paap (82) waren als eerste badman en badvrouw in dienst van „het Badhotel". Nu woont tante Han na in dat tot verpleegtehuis „Zee- vanc" ingerichte hotel. Zij vertelt over de badkoetsjes, de omnibus, de schelpenpaden en de verandering die het dorp onderging. Hotel „Kenne- merduin", waar jaarlijks het Hoogo venschaaktoernooi gehouden wordt, staat op de plek waar mandenvlech- ter Geul en diens vrouw Kniertje om streeks de eeuwwisseling kamers aan Herman Heyermans verhuurden. Zij herinnert zich de vele alcoholisten, de armoede in de wintermaanden en de vreugde waarmee de komst van de Hoogovens begroet werd. Als zij nu uit haar raam kijkt ziet zij de rokende schoorstenen, haar ramen zijn vaak glinsterend zwart van het roet. Ze zegt: „Alles wat mooi was, heeft Hoogovens van ons afgepikt. Als ik nu naar buiten kijk doe ik maar net of ik gek ben. De fabrieken heb ik steeds dichter bij zien komen, maar je kunt er niets van zeggen want hoeveel mensen eten er niet van?" Uit „60 jaar Hoogovens" blijken dat zo'n 20.000 mensen te zijn, waarvan 256 werknemers in Wijk aan Zee wo nen. Dat is twintig percent van de beroepsbevolking. Daarnaast zijn di verse hotels en pensions door de Hoogovens afgehuurd om haar bui tenlandse en tijdelijke werknemers onder te brengen Zo draait het riante hotel „de Klugh- te" (dat in 1884 door de Amsterdamse bankiersfamilie Van Ogtrop in eerste instantie met speculatieve doelein den, gebouwd werd, maar later, tot 1940, als eigen vakantiehuis gebruikt werd) nu voor een groot deel op de veelal Duitse deskundigen en advi seurs van Hoogovens. Een paar duintrapjes naar beneden ligt, haaks op de Van Ogtropweg, de Gasthuisstraat. In het onlangs opge heven en tot woonhuis verbouwde gasthuis prijkt nog een gevelsteen uit het Jaar 1627. In 1633 heeft ene Agnes van Akersloot „bejaarde dochter te Haarlem" bij testament aan „het oude mannen ende vrouwengasthuys van den dorpe Wijck op Zee" ter vermeerdering zijner inkomsten goe deren geschonken en daaraan de voorwaarde verbonden dat de regen ten jaarlijks in januari de inwonen- den zouden onthalen op „een plntie wijn met een half conijn". Vetpot is het echter nooit geworden. Wil van der Heyden (50), die haar leven lang in de Gasthuisstraat ge woond heeft, spreekt over het „ar menhuis" waar de oudjes rond deze tijd van het jaar zaten te kleumen. „Als ik wat voor hen halen moest vroegen ze altijd of ik de boodschap in een dikke krant wilde laten pak ken, die stookten ze dan later op om zich te warmen. Verwarming was er niet, want tante Mietje was zuinig." Echte armoede heeft Mevrouw Van der Heyden zelf nooit gekend. Zoals de meeste dorpelingen verhuurt zij 's zomers het speciaal daartoe ge bouwde achterhuisje, op het strand drijft zij een consuraptietent. Sinds haar man vier Jaar geleden, na een fietstocht naar de pier, aan een hart aanval overleed, staat zij er alleen voor. „Toen hij die gigantische roetbergen zag liggen, heeft hij zich zo kwaad gemaakt dat hij een hartaanval kreeg," daarvan is zij overtuigd. Zijn laatste woorden waren: „Over tien jaar is Wijk aan Zee weg. En als het doorgaat met die uitbreiding krijgt hij gelijk." Wil is een van de weinige autochtone bewoonsters die zich aangesloten heeft bij „Leefbaar Wijk aan Zee", een actiegroep die deel uitmaakt van een samenwerkende groep milieu-or ganisaties in de IJmond en als zodan- dig actief stelling neemt tegen het ontwerp-streekplan voor het Am sterdam-Noordzeekanaal gebied. Mevrouw Van der Heyden: „De mees te Wijk aan Zeeérs komen zelden ach ter het duin of op het strand, dus die zeggen: het zal zo'n vaart wel niet lopen. Maar dat hebben we altijd gedacht. Toen de Hoogovens in de jaren zestig over de Zeestraat naar het Noorden uitbreidden, beseften we ook niet zo wat daar gebeurde. Opeens realiseer je Je dan, we zitten opgesloten. En dat is heel benau wend." Bij heiig weer, bij laag hangende be wolking en wanneer de wind zuid oost is, is de stank zelfs voor de toch wat gewend zijnde dorpelingen nauwelijks te harden. De straten. de raamkozijnen, het helm in de dui- nene, alles zit onder het roet. „Wie weet wat daar allemaal voor troep in zit? Dat kan toch niet gezond zijn?" Toen mevrouw Van der Heyden handtekeningen verzamelde tegen de plannen tot uitbreiding, kreeg zij nauwelijks bijval. Telkens werd zij geconfronteerd met het bekende spreekwoord: „Wiens brood men eetNatuurlijk is het waar dat de Hoogovens werkgelegenheid en wel vaart gebracht hebben, maar als die plannen doorgaan nemen ze dien ons nu weer af." Onder druk van de grootse plannen in de toch al zo zwaar belaste LI mond werd „Leefbaar Wijk aan Zee" in 1975 opgericht. Het was toen al enige tijd bekend dat Amsterdam voor de op en overslag van voornamelijk kolen en erts behoefte had aan een voorha ven bij IJmuiden. maar toen Hoogo vens eind 1974 haar zogenaamde „elf miljoen ton staal plan" lanceerde en toestemming vroeg het duin door te graven en de bestaande kustlijn te verplaatsen, werd duidelijk dat Wijk aan Zee zeer ernstig bedreigd zou worden. Provinciale Staten bogen zich over de plannen, maar vonden beide uitbrei dingen wat veel van het slechte en kozen bij de vaststelling van de Nota van Uitgangspunten voor het Hoogo venplan, maar besloten tegelijkertijd tot de instelling van het „Open Be raad" dat tot taak kreeg ten behoeve van de Amsterdamse haven naar op timale ontwikkelingsmogelijkheden binnen de pieren van IJmuiden te zoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13