Eerst bewoners, dan huizen Tekening van een lezer Trouw wv loopjongens: 'n schaars artikel Vondeling(l) Commentaar Vondeling (2) Mondeling (3) tonden akkoord net ontslagen ij Billiton ;GB Bouwfonds Nederlandse Gemeenten deed het eens andersom BUJ DAT IK RU Experimenteel project Assen Ellen Waller krijgt Cinemagia-prijs zwarte lijst jeugddroom alles goed bloed VRIJDAG 12 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Het ziet er naar uit dat Anne Vondeling aan de laatste maanden van zijn Kamervoorzitterschap be gonnen is. Hij is aangewezen als lijsttrekker van de PvdA voor de Europese verkiezingen van deze zomer en dat betekent dat hij in de nazomer zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer zal neerleggen. Als voorschot op dit komende af- jcheid van Den Haag kan nu al zonder meer worden vastgesteld, n dat Vondeling een uitstekend Ka- nervoorzitter is geweest; iemand U die het verdient in de parlementai re geschiedenis als zodanig ook n peciaal te worden genoemd. Hij 1 leeft niet alleen de vergaderingen fan de Kamer steeds onpartijdig zakelijk (gelukkig ook niet vol trekt kleurloos) geleid, maar u rooral ook heeft hij zich steeds n ngezet om het aanzien van het Tegen de achtergrond van deze 53 jver moet waarschijnlijk ook de gezien worden die Vonde- ing vlak voor het Kerstreces deed laar de Nederlandse pers, al dient egelijk na Vondelings toelichting ran deze week vastgesteld te wor- S len dat er hier sprake was van een geval van over-ijver ti én van de vervelendste en meest oileprimerende eigenschappen n vaarmee een mens behept kan Mondeling gebruikt in zijn kerst wensen nogal krasse en ongeclau- uleerde uitspraken. Dag- en u weekbladen, radio en televisie, het ilf erd alles over één kam geschoren llijft de vraag of Vondeling het iet zijn boosheid van eind decem- r nu echt gemeend heeft of dat omwille van de goede zaak (eer aanzien van het parlement en ijn leden) bewust iets te gefor- erd is opgetreden in de weten- ^:hap dat enige overdrijving de lans op een veilig plaatsje in de lublieke aandacht helaas! ergroot? Mondeling kent zijn pappenhei mers en de mechanismen van de Publiciteit drommels goed en dus ou je tot een bewust gekozen arcering moeten concluderen. Jezien echter de manier waarop jj de zo snel en zo breed opgezet- aanval op de hele pers moest rsmallen tot 2, hoogstens 3 ge- allen die het omkijken waard jn, moeten we het in dit geval aar op echte boosheid houden. at is op zichzelf een menselijk en et onsympathiek trekje (alleen n dwaze of een dooie pier wordt Nederlandse parlement te ver hogen. Hij is er steeds op uit geweest om de specifieke eigen rechten van de Kamer te verdedigen en om aan te tonen dat het parlement en de parlementsleden zich niet de rol van schaap tegenover een domine rende en zoveel beter geïntrumen- teerde regering hoeven te laten aanpraten, maar integendeel: op passende ogenblikken als een leeuw kunnen optreden. Hij heeft in de jaren van zijn voorzitterschap voortdurend het allengs wat smeulend geworden vuur van zelfvertrouwen van de Tweede Kamer weer aangeblazen. Het is te hopen dat Vondelings opvolger het straks tot zijn of haar duurste plicht zal rekenen om in die geest verder te gaan. en onder één noemer „de pers" aangevallen. Het zou hem „geen moeite kosten een hele lijst van ontsporingen van de pers uit de afgelopen maanden samen te stel len" en „het werd tijd dat er eens een voorbeeld gesteld wordt". Het blijkt allemaal erg mee te vallen. Vondeling zelf heeft dat achteraf trouwens ook toegegeven. Het is waar: hij heeft een paar voorbeelden gegeven, die naar journalistieke normen gemeten niet hadden mogen voorkomen, maar het grootste deel van het lijstje maakt een wat gekunstelde indruk. immers nooit boos?), maar als boosheid uitloopt in boosaardig heid is dat net zo vervelend als wanneer ijver over gaat in over- ijver. Gevreesd moet worden dat de er varen en door de wol geverfde Vondeling dat grensgebied niet of onvoldoende heeft verkend, ge zien het wonderlijke en vooral ook kinderlijk-naïve anonieme briefje met verzonnen beschuldigingen over zichzelf, dat hij deze week aan Vrij Nederland heeft gestuurd. „Een grap", zegt hij er zelf van. En daar zullen we het dan maar op houden. Je mag alleen wensen dat er in de Kamer nog een paar leden zijn die als ze eenmaal uitge lachen zijn de voorzitter zelf even stilletjes tot de orde zullen roepen. Voor de rest onzerzijds, gezien het eerste deel van deze beschouwing: zand erover. tNHEM (ANP! - De Industriebon- n zijn gisteren akkoord gegaan met reeds vorig jaar aangekondigde dm honderd ontslagen bij de Billi- nvestinging in Arnhem. De ontsla- rt}n zijn een gevolg van de sluiting •5jn het Vanadiumbedrijf en moder- er<sering van de overige bedrijfson- ^rdelen. Er blijft uiteindelijk plaats Tfor honderdnegentig werknemers. ?n en ander zal binnen anderhalf ar zijn beslag krijgen. mininnifflii ■MÉMÉ door Jan Sloothaak ASSEN Zoek eerst de be- woners bij elkaar en bouw pas dan hun woningen. De omge keerde wereld dus. Want doorgaans worden de huizen eerst gebouwd en worden pas daarna gegadigden gezocht om erin te gaan wonen. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten (BNG) wilde het eens andersom doen. Onder het wervende motto „Wie durft" werd bij het dertigjarig bestaan van het BNG in As sen een experimenteel project begonnen. De huizen zijn in middels in aanbouw. Lering trekkende uit Assen heeft het Bouwfonds in Hoorn een ver gelijkbaar project opgezet. „Het gaat niet alleen om inspraak. Dat komt meer voor. De bewoners praten volledig en als volwaardige gesprekspartners mee. Echte partici patie dus, en dat is uniek," zegt Frank de Beer, projectcoördinator en BNG-medewerker. Wat in Assen ge beurt lijkt een leerzaam proces te zijn. Dat zelf meedenken over je nieu we woning beperkt zich niet tot het passen en meten over de kamerinde ling die je altijd al had gedroomd. Ook dat is belangrijk hoewel de financiële werkelijkheid de droom nogal eens wil verstoren maar de mensen die hebben gezegd „ik durf" moesten vanaf het begin al met el kaar optrekken. De sociale structuur is zich dus al gaan aftekenen toen het bouwterrein nog weiland was. Dat is één van de aspecten die het interessant maken om ook straks als de wijk enkele jaren heeft bestaan te blijven vol gen wat er zich voltrekt. ,,We zijn eraan begonnen zonder te weten waar het op zou uitlopen," aldus de heer De Beer. Een van de vijf Het begin was in 1975. Assen was één van de vijf gemeenten die zich meld den, de Drentse hoofdstad waar het BNG dertig jaar geleden begon en De toekomstige bewoners op één van hun bijeenkomsten over hun nieuwe wijk. Geheel op de voorgrond (zonder bril) projectcoördinator Frank de Beer. jarenlang bleef zitten alvorens naar Hoevelaken te vertrekken. Assen had drie hectare grond onder de naam „Oranjebond" beschikbaar. De in 1893 in Utrecht opgerichte Oranjebond van Orde wilde er arbei-. dershuizen bouwen, om sociale mis standen te bestrijden maar ook om „de veldwinnende sociaal-democratie en het terrorisme van de woelwaters" te bestrijden. Er kwamen enkele Oranjebond-woningen in Assen, maar het desbetreffende stuk grond zelf bleef braak liggen. Na driekwart eeuw komt er dan nu een ander bouw project. De aankomende bewoners hebben er onlangs al letterlijk hun stempel op gedrukt door hun hand druk te zetten in een betonplaat, die je de eerste steen van de wijk zou kunnen noemen. „We zijn in Assen compleet blanco begonnen." aldus De Beer. Om een lijn te kunnen vastleggen werd een logboek gemaakt. Een tussentijds rapport leerde in 1977 dat er betrek kelijk veel afvallers waren. Van de eerste negentig inschrijvers zijn er vierenveertig overgebleven, nog net geen vijftig procent dus. In feite wa ren er nog meer afvallers, maar die kwamen toch terug. Spijtoptanten dus. Door de afvallers werd het prin cipe om vanaf het begin de bewoners zelf mee te laten doen wel aangetast. Anderen moesten dan tussentijds in haken. Bij de jaarwisseling waren er nog vijfentwintig huizen te koop. Gaf het geen problemen als iemand tijdens de rit afhaakte? Frank de Beer: „Toen we met het project be gonnen hadden zich 230 gegadigden gemeld. Er was dus reserve Tekenen De toekomstige bewoners hoefden zich pas in een latere fase contractu eel te binden. Als iedereen zijn huis naar eigen wensen had ingedeeld althans voor zover mogelijk en de uiteindelijke prijs bekend werd, was het moment voor tekenen van het koopcontract aangebroken. Het bleek volgens De Beer dat juist in de lagere inkomensgroepen naar ver houding de meeste afvallers te vin den waren. „Als we één ding gemerkt hebben, dan is het dit: de wensen die men voor zijn huis had waren vaak te duur. Het droomkasteel zat er niet Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon De industriebonden kondigden eind november de acties aan tegen Billi ton en eigenaar Shell als niet voor voldoende vervangende werkgelegen heid zou worden gezorgd. Districts bestuurder Van der Laan van de in dustriebond NW zegt nu: „Billiton heeft ons uitdrukkelijk toegezegd dat alles In het werk zal worden gesteld om nieuwe activiteiten in Arnhem te ontplooien We hebben geen garan ties. dat die er ook werkelijk komen. Wel hebben we goede hoop op uitbrei ding van het vernieuwde bedrijf in de komende jaren." De modernisering van het bedrijf in Arnhem kost Billi ton enige tientallen miljoenen guldens. voetRDT De opzet was om er geen elitair gezel schap van te maken. Het ging om huizen vanaf zo'n tachtigduizend gul den. Als kopen een probleem was. kon eventueel een oplossing in de huursfeer worden aangeboden Dat bleek echter geen soelaas te bieden Overigens waren ook weinig mensen uit de lagere inkomensgroep er op afgekomen. Van de enkelen die dat wel deden, vielen naar verhouding de meesten af Intentieverklaring Hoewel men zich pas in een later stadium contractueel hoefde te bin den. besloten de deelnemers zelf om al eerder een intentieverklaring van elkaar te verlangen. „De toekomstige bewoners hadden bijvoorbeeld reke ning gehouden met hun nieuwe bu ren. Als die afvielen ontstond er onze kerheid over wie men dan als buur zou krijgen. Zou die in de smaak vallen? Die intentieverklaring was een soort verloving, dat men ergens op elkaar kon rekenen Dit was éen van de punten waar het sociale verband van de wijk zich al bij voorbaat ging aftekenen Zoals in elke groep mensen kwamen ook hier emoties los. maar aldus De Beer er werd altijd een compromis gevon den. De kunst was dit niet te laten uitmonden op de gulden middenweg, want dat was nu juist het geijkte patroon van het gemiddelde woning bouwproject. Mensen die op de eén of andere ma nier een band hadden, gingen in el kaars nabijheid wonen. Zo groepeer den volleybal-liefhebbers zich gp een plek waar ruimte werd geschapen voor een volleybal-veldje Klein en groot Overigens wijkt het gezinspatroon niet van het gebruikelijke af. Kleine zowel als grotere gezinnen doen mee De inkomensgroepen zijn ook in een vrij breed scala vertegenwoordigd. In de wijk komen „modale" bewoners zowel als bouwers van dure vrije sectorwoningen voor 113.000 tot 260.000 gulden, de meeste 130.000 tot 140.000 gulden). Men trèkt goed met elkaar op. Zelfs de individualisten die er op uit zijn hun „eigen stekkie te bouwen. Bij de afvallers waren mensen di- verhuisden naar elders, een andei huis kochten, om financiële of per soonlljke redenen maar ook uit onte vredenheid met de gevolgde procedu re. Onderdeel van die procedure was een „bewoners-opleiding" (een soort spel, ontwikkeld door de landbouw hogeschool te Wageningeni door in spraak-deskundige ir Marjo Dijk stra. Achteraf vindt men dat er te veel een onderwijsprogramma werd gevolgd en te weinig een op de prak tijk gerichte werkwijze. Andere kritiek was dat de (driei inge schakelde architecten in de ogen van de bewoners wel eens te eigenwijs waren. De prijsramingen werden ech ter het meest rampzalig gevonden. In het begin van de procedure was er ook duidelijk wantrouwen, en termen ais „bouwfonds-oplichters" vlogpn door de lucht. „Het vertrouwen moest groeien", aldus De Beer De prijsvor ming werd te ondoorzichtig gevonden en de incalculatie van de woonwerj sen voltrok zich te traag. De aanvan kelijk genoemde prijzen „vanaf tach- tigduizend gulden", werden in de praktijk „vanaf honderddertiendui zend". Dat, loopt overigens niet uit de pas met de prijsontwikkelingen sinds het begin van het project. Volgens de heer De Beer zijn de resul taten zo. dat verder experimenteren zinvol lijkt Lering trekkend uit As sen. is het anderhalf jaar geleden in Hoorn begonnen project al aange past. Er wordt erg veel informatie vooraf gegeven en de financiële onze kerheid wordt tot een minimum be perkt door met standaardnormen te werken. Het Hoornse project is ook kleiner (43 huizen» en deel van een groter woonproject dat grotendeel: op traditionele wijze tot stand komt DEN HAAG (ANPi - De filmrecen sente Ellen Waller krijgt de eerste Cinemagia-prijs van de Audiovisuele Beroepsvereniging NBF Als de NBF in april, waarschijnlijk in Amsterdam haar jaarvergadering houdt, zal haar een sculptuur en een geldbedrag wor den uitgereikt. De prijs voor 1978 is toegekend op advies van scenario schrijver Anton Koolhaas, filmver huurder Wim van Roosmalen en film er Pieter Verhoeff. De NBF stelde de prijs in bij haar 25-jarig bestaan D«- prijs zal jaarlijks worden uitgeloofd voor de rubriek film. de sector televi sie of voor „overige media" - !I!I!Ü!!I Wie wil er graag loopjongen wor den? Veel animo zal daar tegen woordig niet voor zijn. en thuis bezorgen is er dan ook bijna ner gens meer bij. Maar denk maar niet dat dit een probleem van onze tijd is. Al in 1911 worstelden de drogisten er mee: „Ik weet niet", aldus een hoofdartikel in het vakblad De Drogist van dat jaar. „of het over geheel ons land is. misschien wel in het buiten land even slim. doch in de meeste steden mij bekend, is het artikel loopjongens schaars te bekomen. Wanneer voor een twintig jaar geleden (bedoeld wordt hier dus nog vóór de eeuwwisseling red.» sprake was dat een dusda nig persoontje kon geplaatst wor den. dan kwamen de vaders en moeders hun jongens aanbieden. Niet bij enkelingen, neen soms wel van tien tot twintig, voor één open plaats. Men had dan de keu ze uit. velen, en in den regel kreeg men dan een fatsoenlijke jongen uit niet al te kleine omgeving Wat is de reden dnt he' ui»n;J aanbiedingen in or. .,o« geslonken is. d: r. die. welke no 1 .o" sporadis. zoo v c n vroeger. Is hel i<>- e- worden? Integendei ijn die kleine plagen minder nodig? In tegendeel" De oorzaak bleek toch wel in de beloning te zitten: „Wij moeten dus wat dieper in de portemonnaie tasten, om aan de eischen van de tegenwoordig heerschende gemakzucht der klanten te voldoen". De klanten waren inderdaad ge makzuchtig in die dagen. Voor één onsje van het een of ander liet de „mevrouw" die over tele foon beschikte, rustig de drogist opdraven. Het blad gaf er een paar voorbeelden van zulke tele fonische bestellingen bij: „zoudt U dadelijk willen laten bezorgen, een half fleschje terpentijn. 1 ons was. en vooral denken dat het dadelijk moet gebracht wor den?" „Hallo! Wilt U dadelijk laten bezorgen bij Freule Paleis. 1 Kilo varens en iets Krusement. het moet dienen voor de mand van het hondje der Freule, de Freule wilde het mandje dezen dag nog in orde maken, opdat Azorretje er van nacht op slapen kan. dus zoo spoedig mogelijk!" Een Zwolse apotheker, in 1908 al van bezorgend personeel versto ken. bood zijn klanten bonnen n bij alle afgehaalde artikelen; •>or tien gulden aan bonnen werd 20 cent terugbetaald. We lezen dat allemaal in een pas verschenen nummer van datzelf de vakblad De Drogist, dat be gonnen is zijn lezers grepen uit oude jaargangen te presenteren. Zo staat er ook een klacht over ongewenste reclame in de brie venbus in uit 1934: „Heden werd mijn zoontje van 2'/-. jaar onwel. Bij onderzoek bleek mij. dat een laxeermiddelenfabrikant een monster van zijn artikel bij mij in de brievenbus had laten werpen, waar mijn zoontje het, als choco lade uitziende tabletje, heeft ge vonden en daarna geconsu meerd. Een dergelijke wijze van reclame lijkt mij. gezien deze re sultaten. zeer ongewenscht en zelfs niet ongevaarlijk". Ook toen al ongewenste reclame in de brie venbussen dus. maar nog wel een tikkeltje agressiever dan nu: er werd gewoon een monster van het een of ander in de bus ge gooid. „ter kennismaking voor 25 cent", de volgende dag kwam een propagandist en dan moest je betalen. In datzelfde jaar. 1934. schreef een van de grote dagbladen al over het misbruik van slaapmid delen. „In verschillende buiten- landsche tijdschriften wordt in den laatsten tijd weer veel ge klaagd over het misbruik van slaapmiddelen, in het bijzonder der zoogenaamde barbituurderi- vaten of barbituraten. Daartoe behooren o.m. het bekende ver onal en luminal. Naar schatting eischt dit kwaad in Parijs alleen jaarlijks duizenden slachtoffers Opmerkelijk is. dat het aantal vrouwen onder de vergiftigden 2 a 3 maal zoo groot is als dat der mannen. Luminal wordt 2 maal zooveel gebruikt als veronal. Ook hier te lande wordt schandelijk roekeloos In slaapmiddelen ge handeld". Over dat laatste maak te De Drogist zich erg kwaad Drogisten verkochten het spui helemaal niet en trouwens, als dat dagblad eens wat dieper ge graven had naar de „schandelijk roekeloze handel hier te lande", dan was het er al gauw achter gekomen dat het grootste deel van die middelen gebruikt werd „in krankzinnigengestichten en die instituten die niet bulten de artikelen kunnen" Weer eens iets anders: een geluk kige, tevreden klant. Dat kwam doordat hij zich liet scheren met een scheerzeep, waarvoor zo om streeks 1914 met dit plaatje re clame gemaakt werd. „Er zitten te veel meters Dolly in te weinig centimeters textiel", meent de Amerikaanse mode ontwerper Richard Blackwell, en daarmee heeft de Amerikaanse country-zangeres Dolly Parton op Blackwells jaarlijkse lijst van de slechtst geklede vrouwen de eerste plaats bereikt. Op deze zwarte modelijst staan verder on der anderen de miljonaire Chris tina Onassis. de actrice Farrah- Majors (van Charlie's Angels en de echte vrouw van de t.v.-man van zes miljoen), koning Hoes seins Amerikaanse vrouw konin gin Noor. zangeres Linda Ron- stadt, showvrouw Bette Midler en zangeres Olivia Newton-John die volgens Blackwell „de goede kleren in de verkeerde eeuw" draagt. Het enige dat klopt met het echte leven van t.v.-korporaal Klinger die zich in „Mash" in de opval lendste vrouwengewaden hult om uit dienst, te komen is dat hij werkelijk altijd graag en zo gauw mogelijk naar huis wil Want in de buurt van Los Ange les staat zijn nieuwe onderko men. een Spaanse boerderij, waar zijn vrouw, zoon en dochter, de paarden en de grote glimmen de auto's wachten Jamie Farr. zoals „Klinger" heet. heeft daar sinds zijn prilste jeugd van ge droomd Toen woonde hij dezen we in Televlzier» pal bij een accu- fabriek die de schone was van zijn moeder altijd weer zwart be- roette. Op z'n twintigste zag hij eens een sjieke vrouw in rijkos tuum op een prachtig paard en even later stapte ze over in een grote, glanzende auto naast haar schitterende huis. ..Dat wil ik ook allemaaldacht hij en hij bereik te zijn ideaal nog niet lang gele den dank zij zlin rol in Mash" Het is de enige plek ter wereld waar hij zich echt kan ontspan nen, zegt hij. maar „ik moet er alleen zo hard voor werken, dat ik de tijd nog niet heb gevonden om er eens lekker uit te rusten." Het is weer koek en ei tussen de 23-jange Amerikaanse Greta Ri- deout en haar 21-jarige man John. Greta heeft onlangs als eer ste in de Verenigde Staten haar echtgenoot op beschuldiging van verkrachting voor de rechtbank gedaagd, maar ze verloor de zaak: John had twintig jaar ge vangenisstraf kunnen krijgen, maar werd vrijgesproken On middellijk na de uitspraak dien de Greta een eis tot echtsohei ding in. haar advocaat heeft nu laten weten dat ze die eis heeft laten vallen en dat alles weer goed is tussen de echtelieden Minister Van der Stee heeft bloed aan zijn handen. Gehad tenmin ste. toen hij onlangs in Assen een nieuwe slachterij opende. Het weekblad Boer en Tuinder van de KNBTB doer er uitvoerig verslag van en zet er een leuke foto bij de minister met beide handen op een vers afgehakte koeiekop. Het onderschrift: „Minister Van der Stee opende het nieuwe Coveeo- bedrljf in Assen door een geslach te koedekop» bij de horens te vatten". Ook grappig, en de be windsman staat er dan ook la chend bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5