Over drie weken 'echt' joverleg met ambtenaren Faculteit: Verdiende bul 'onrechtmatig' Fabriek houten speelgoed kan concurrentie niet aan Specialisten gaan ellicht naar rechter OP VAKANTIE MET EIGEN AUTO? 'N WEEK LANG IN 'N RIANTE BUNGALOW IN DE FRANSE CHARENTE ALVANAF F145,-. JMefytian, i Abortusontwerp niet op kernpunten wijzigen Wiegel komt met concrete voorstellen Onderzoek naar gevaren looduitworp Conflict over hoogte afkoopsommen Milieuinspectie wil geen LPG-tank 3 bereid om FNV etenschappelijk ondersteunen Utrechtse politie: sociale controle via de pers Man bij overval in been geschoten CDA Kamerlid waarschuwt VVD Zaak 'Hanna Oberman' nu voor Hoge Raad ,n verongelukt RUDAG 12 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS3 'an onze sociaal conomische redactie pEN HAAG Het „echte" n(verleg over bezuinigingen bij imbtenaren gaat 1 februari eginnen tussen minister kriegel en de bonden van mbtenaren. Op die datum de minister komen met oncrete voorstellen. J bisteren heeft de minister de hele roblematiek doorgesproken met de onden. Ter tafel lagen het oude be- ilnigingsplan van „Bestek '81" (zes kaal elk half jaar een half procent If orten op de salarisverhogingen), de genvoorstellen van de bonden werkgroep-Kloosterman"), en het de bezuinigingen bij ambtenaren. Deze bonden verzetten zich ertegen wanneer de minister bij voorbeeld zou willen vasthouden aan zijn plan voor zes maal een half procent kor ting of iets vergelijkbaars, en tegelijk bovendien een aftopping zou willen doorvoeren. Wanneer Wiegel op 1 februari met concrete (nieuwe) voorstellen komt. zal die dag pas voor het eerst echt onderhandeld worden met de bon den. Tot nu toe was het overleg al enkele keren gestrand in het voorpos tengevecht over de procedure. Daar bij ging het om de vraag of het kabi net een .reëel en open overleg, waar van de uitkomst niet tevoren al vast staat." zou toestaan. In juni en de cember gingen enkele bonden al over tot acties. Overigens zal er ook op 1 februari oornemen van de regering de bouw- geen sprake zijn van formeel onder- AO niet te laten doorwerken op de ilarissen. Dit laatste punt laat men handelen, zoals dat bij CAO-onder- handelingen gebeurt. In het bedrijfs- u rusten totdat de Sociaal-Economi- reven zijn er twee partijen werkge- :he Raad daarover advies heeft uit- iracht. Dat advies moet er voor 1 )ril zijn. t van de tegenvoorstellen van de iden was „aftopping" van prijs- jmpensatie voor ambtenaren. De Dnden van hogere ambtenaren eunden deze suggestie overigens let. Als in het bedrijfsleven toch al >t aftopping zou worden besloten bij CAO-onderhandelingen in de ko tende weken, is het logisch dat een- ■Ifde aftopping ook wordt doorge- oerd bij de ambtenaren. j de bonden van ambtenaren vindt |en echter dat in dit geval de „op- rengst" van die aftopping toch in 'ndering moet worden gebracht op vers en vakbonden die contracten afsluiten. Bij de overheid stelt de regering echter, op grond van de wet. eenzijdig de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren vast. Wel bepaalt de wet dat de regering pas een beslissing mag nemen nadat er overleg is ge voerd met de bonden. Eenzijdige beslissing Leidt dit overleg echter niet tot over eenstemming, dan kan toch de rege ring eenzijdig een beslissing nemen, waaraan dan de bonden en de indivi duele ambtenaren zijn gebonden. De ambtenaren hebben vervolgens (nog) geen stakingsrecht. Bij CAO-onder handelingen in het bedrijfsleven komt er echter géén contract een nieuwe CAO tot stand als er geen overeenstemming is tussen bonden en werkgevers. Daar is Immers voor een contract de handtekening van beide partijen nodig. Volgende week dinsdag zullen de ove rige specialisten zich beraden. Vol gens de secretaris van de medische staf. W. J. Maertzdorf. is het niet uitgesloten dat ook zij via de rechter een oplossing zullen proberen te be reiken. Volgens Maertzdorf wordt er in de overeenkomst tussen Sint AnnadaJ en het rijk gesproken van uitkoop sommen die overeenkomen met de nominale waarde van de praktijk in 1975. „Specialisten die bijvoorbeeld in 1971 drie ton voor hun praktijk hebben moeten betalen, zouden nu volgens de minister slechts anderhal ve ton ervoor terugkrijgen. Kijk, dat kan natuurlijk niet," aldus Maertz dorf. die zelf overigens niet tot de groep van dertig specialisten behoort. „Het is bovendien zo," aldus de arts. „dat je hier niet zonder meer kimt afgaan op de normen van het COZ. Het ligt hier in zoverre anders dat de specialisten verplicht worden hun particuliere praktijk op te geven als zij in dienstverband komen van het universiteitsziekenhuis. Daarom is er in de overeenkomt ook een uitzonde ringsclausule opgenomen waarin de waarde van hun praktijk als uit gangspunt wordt genomen." Moeilijkheden Hij zei overigens te verwachten dat als de specialisten een eventuele rechtszaak over deze kwestie winnen, het ziekenhuis in het grootst mogelij ke moeilijkheden komt. Het is name lijk niet te verwachten dat Sint Anna- dal de gevraagde geldbedragen zon der steun van het rijk zal kunnen betalen. Over de omzetting van Sint Annadal in een academisch ziekenhuis is giste ren op het departement van onder wijs en wetenschappen nog druk overleg gevoerd met een delegatie van Maastricht. Dat ging onder meer over de vraag of Sint Annadal ver bouwd moet worden of dat er een nieuw universiteitsziekenhuis moet komen. Over de resultaten van het overleg werden geen mededelingen gedaan. Op de achtergrond van het conflict tussen Pais en de specialisten speelt inmiddels nog steeds de benoeming van een full-time voorzitter voor het nieuwe academisch ziekenhuis in Maastricht. Kandidaat voor deze functie is drs. J. B. M. Verhelj, direc teur van het academisch ziekenhuis in Leiden en van huis uit Limburger. Van hem wordt verwacht dat hij de „academisering" van Sint Annadal gaat leiden. Zijn benoeming is echter nog volstrekt onzeker omdat hij be paalde garanties heeft geëist waar aan nog altijd niet tegemoet is geko men. Dit betreft onder meer de finan ciering van het nieuwe universiteits ziekenhuis en van het personeel. Eind vorig jaar heeft hij het ministe rie en Maastricht laten weten dat hij uiterlijk 1 januari jongstleden uit sluitsel wilde hebben. Kennelijk is hij hiervan teruggekomen, gezien het feit dat hij nog steeds aan de onder handelingstafel zit. Onze landgenoot dr. Sic- co Mansholt (links) is gisteren onderscheiden met de Wilhelm Drö- scherprijs. Het was de eerste maal dat deze prijs, vernoemd naar de ond-presldent van de confederatie van socia listische partijen in de Europese gemeenschap, werd uitgereikt. Rechts Robert Pontillon, de huidige president van de confederatie. DEN HAAO (ANP) - Er komt bin*- nenkort een systematisch onderzoek.' naar de gevaren van looduitworp door bedrijven voor omwonenden, zo als dat onlangs in Arnhem op grote schaal is gepleegd. Minister Ginjaar van volksgezondheid en mllieuhygie- ne heeft dat geantwoord op schrifelij ke vragen van Tweede-Kamerlid De Boots (PvdA). De voorbereidingen voor een dergelijke systematisch» a aanpak zijn inmiddels zover gevor derd. dat de betreffende gemeente besturen er een dezer dagen over zul- len worden benaderd, aldus de be wlndsman Een mogelijkheid om de toegebracht te schade te beperken is verwijderen* van de aangestaste bodemlaag, een andere die te bewerken met chemi sche middelen In elk geval zal dat schade toebrengen aan het milieu De landbouwhogeschool in Wageningen stelt een onderzoek in naar de beste oplossing voor Arnhem. Er zijn be sprekingen gaande om vooruitlopend op de resultaten van dat onderzoek al vast bepaalde maatregelen te treffen, aldus de minister in zijn antwoord ARNHEM (ANP) De inspecteur voor de milieuhygiëne in Gelderland dr H. Sol heeft deze week de Raad van State gevraagd de vergunning van B en W van Huissen voor de LPG- tank dicht bij de openbare kleuter- en lagere school in die gemeente op te schorten. Dr. Sol had bij de Kroon al beroep aangetekend tegen deze ver gunning, maar vindt de situatie zo ernstig geworden, dat hij de Raad van State nu heeft gevraagd om zoge tin onze parlementsredactie noemde schorsende werking van het EN HAAG Een kleine dertig specialisten van het Sint n nnadalziekenhuis in Maastricht zullen mogelijk via de rech- spraak van dl Kroon m deze kwestie. !rir proberen twaalf miljoen gulden los te krijgen van het De kinderen van de openbare schooi kenhuis voor het afkopen van hun particuliere praktijken, zijn ook gisteren thuis gebleven uit protest tegen de aanwezigheid van de llg< LPG-installatie op vijftien meter van het schoolgebouw. Een delegatie van de ouders had gistermiddag weer een gesprek met wethouder Hendriksen van onderwijs. Deze vindt, dat door het nieuwe verzoek van dr Sol een geheel nieuwe situatie is ontstaan. Hij zelf wil een uitspraak van de Raad van State (binnen enkele we ken te verwachten) afwachten, maar de zaak moet nog binnen het college van B en W besproken worden. De ouders hebben laten weten verder uitstel van een beslissing over de LPG-tank onaanvaardbaar te vin den. „Het gemeentebestuur wil ons op deze manier dwingen onze kinde ren toch naar school te sturen," aldus een woordvoerder van de ouders. Igens een In 1975 gesloten overeen- mst tussen het ziekenhuis en de ïnmallge staatssecretaris Klein Iderwijs en wetenschappen) moe- i de praktijken worden afgekocht e »t het oog op de omzetting van Sint inadal in een academisch zieken- ls. De specialisten komen vervol- fis in loondienst. I artsen hebben hun afkoopsom men becijferd op totaal twaalf mil- ©n gulden (per praktijk variërend Si drie tot acht ton). Verder hebben geëist dat als ze straks in loon- inct komen, ze drie ton gaan ver- Anen' lister Pais is het daar echter niet °e eens. Hij is bereid voor het afko- van de praktijken 4,5 miljoen, ?3den op tafel te leggen (150.000 gul- 5i per praktijk) overeenkomstig de men van het Centraal Orgaan Zie- j ihulstarieven. rder vindt hij dat als de specialis- i straks in loondienst treden, zij tei gebruikelijke salaris moeten krij- A zoals dat geldt volgens de nor- tfi van de landelijke vereniging van t*en in dienstverband. Dat salaris )7lraagt maximaal 180.000 tot iets geer dan 200.000 gulden. od [itfDHOVEN (ANP) Het coUege a bestuur van de Technische Hoge- Idiool Eindhoven staat positief te- lover een wetenschappelijke on- door de TH van het werk ga de FNV Noord-Brabant. Dat is H resultaat van een gesprek dat het lege gistermiddag heeft gevoerd :i* het dagelijks bestuur van de V in die provincie, ml FNV had om dit gesprek gevraagd pat de indruk bestond dat bij de over ondersteuning van bedrijfsleven door universiteiten ■ïogescholen de positie van de vak- uit het oog zou kunnen wor- verloren. Afgesproken is nu dat fcen om wetenschappelijk onder- Si te verrichten zullen worden be- Ideld door de in april vorig Jaar aü de TH ingestelde bestuurscom- sasie contacten bedrijfsleven, r® II college van bestuur heeft zich verklaard en honorering van vragen aan de diverse afdelingen pillen stimuleren. De FNV denkt name een beroep op de TH te doen als het gaat om vraag- :en op het gebied van de volks- «vesting, ruimtelijke ordening, milieu en de veiligheid. Voor het eind van dit jaar, zo heeft hij aan het bestuur van het ziekenhuis laten weten, wil hij achter deze. al jaren slepende kwestie een punt zetten. Een van de specialisten, die Sint An nadal Inmiddels heeft verlaten en el ders In loondienst is getreden, heeft het ziekenhuis eind december ge dreigd met juridische stappen. For meel is het ziekenhuis namelijk dege ne die de afkoopsommen moet betalen. Van een onzer verslaggevers VROOMSHOOP SIO in het Overijsselse Vroomshoop, een van de laatste fabrieken in Nederland die nog houten speelgoed maakt, sluit bin nenkort de poort. Aan de 75 werknemers is per 1 juli ont slag aangezegd. Het veertig jaar bestaande bedrijf is vooral bekend geworden door houten treintjes, garages, poppenhuizen en blokken. Op het gebied van houten speelgoed werd de concurrentie uit landen als Taiwan. DDR. Tsjechoslo- wakije en Hongarije echter steeds sterker, vertelt directeur Proost. Deze landen leveren goedkoop, Nederland is duur. En dat niet alleen in vergelij king met de genoemde landen. „We merken het ook in onze teruggelopen export zegt de heer Proost. Hij zegt in dit verband nadeel te hebben onder vonden van onze harde gulden. Nog weer een andere factor bij de steeds teruglopende omzet is de terrein winst die plastic speelgoed nog steeds op hout boekt. UTRECHT (ANP) De Utrechtse politie wil dat de pers voortaan aan wezig is bij bepaalde acties van die politie om een aanzienlijk grotere so ciale controle op het politiewerk mo gelijk te maken. De politie zegt er begrip voor te hebben dat de pers een wakend oog heeft voor wat de politie doet. De kritiek die daaruit kan voortkomen moeten we niet schuwen omdat de politie daar niet bulten kan. Dit zei de Utrechtse hoofdcom missaris C. S. van Doesburg gisteren tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst met de pers in Utrecht. Volgens Van Doesburg moeten klach ten over het politiewerk niet als mo deverschijnsel worden gezien, maar als zaken die een vaak opbouwen de functie hebben. ADVERTENTIE In Le Chat in de Charente verblijft u in fraaie bungalows. In 'n prachtig nieuw vakantiedorp exclusief voor Hotelpan. Er zijn veel bossen, er is 'n groot meer, leuk voor de kinderen. Vanaf f 145 - per week. Hotelplan heeft overal in Europa puike bungalow-aan biedingen. Zelfs in eigen kind zijn er 5 bestemmingen. Haal vlug de Autoplan '79 gids van Hotelplan bij uw reisburo of bij de Rabobank WOT WE BELOVEN DOEN WE WAAR OOKTER WERELD De heer Proost zegt hoop op verbete ring te hebben gehad toen SIO afkor ting voor Speelgoed Industrie Ove rijssel) vijf jaar geleden werd overge nomen van de grote Engelse speel goedonderneming DCM. De afzet ka nalen van het Britse bedrijf zouden een stimulans kunnen zijn voor de export. Maar ook hier speelde de har de gulden SIO parten. Het bedrijf lijdt verlies en de Engelse eigenaars willen er daarom een punt achter zetten. Vorig jaar zijn er trouwens al een man of twintig afgevloeid, vertelt de direc teur. Er zijn nu nog 75 werknemers onder wie een aantal thuiswerkers en ook nog enkele WAO'ers. „Misschien draalen wij nog tot 1 juli door maar het personeel probeert natuurlijk zo snel mogelijk een andere baan te krij gen." zo voegt hij daar aan toe Het SlO-verkoopkantoor in Amster dam blijft in ieder geval bestaan en wij hebben nog wel voldoende voorra den om voor de Sinterklaascampag ne van 1979 voldoende te kunnen leveren, merkt Proost op. Het ver koopkantoor handelt overigens al lang niet meer uitsluitend in SIO- produkten. Districtsbestuurder R. P. Plevier van de Federatie bouw- en houtbonden vindt het „een uiterst trieste zaak dat zo n unieke fabriek dicht moet. De bonden stellen samen met de directie een afvloeiingsregeling op. „We heb ben contact met de Overijsselse ont wikkelingmaatschappij om te kijken of er delen van de fabriek kunnen worden voortgezet maar ik zie het allemaal somber in." aldus de heer Plevier. Ook de directie is gepolst door andere bedrijven over voortzet ting van een deel van de produktie maar meer dan oriënterend waren deze contacten volgens directeur Proost niet CUYK (ANP) Een ongeveer 20 jarige man heeft gisteravond bij een mislukte overval in Cuyk de 36-jarige bedrijfsleider van een supermarkt in het rechterbeen geschoten. De man had het gemunt op de dagop brengst van de supermarkt Even voor zessen wilde de bedrijfsleider het geld in de kluis stoppen toen de* overvaller verscheen. Na het schot slaagde de bedrijfsleider er toch in het geld achter slot en grendel te krijgen. De overvaller is er vandoor. Een zoekactie van de politie heeft niets opgeleverd Van onze parlementsredactie DEN HAAG Als de WD zou proberen met behulp van de PvdA het komende abortusvoorstel van het kabinet op kern punten te wijzigen, is een kabinetscrisis onvermijdelijk. Dit schrijft het CDA-kamerlid Van der Sanden in het Haagse avondblad Het Binnenhof. Volgens hem heeft het regeerakkoord tussen CDA en WD over abortus beide partijen voor wat betreft de inhoud van het wetsontwerp, vrijwel overgeleverd aan de inzichten van hun geestverwante ministers in het kabinet. Van der Sanden meent, dat nu de CDA- en WD-ministers door het be reikt» akkoord hebben uitgesproken, dat zij van oordeel zijn dat belde partijen zich daarin kunnen herken nen. een frontale aanval vla een wijzi gingsvoorstel op kernpunten van dit compromis tot een „onaanvaard baar" van het kabinet moet lelden. „Wordt zo'n wijzigingsvoorstel aan genomen. en dat kan alleen met be hulp van een regeringspartij, dan be tekent dat onherroepelijk het einde van de regeringscoalitie." aldus het Kamerlid Veringa Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Hoge Raad in Den Haag buigt zich vandaag over een uiterst merkwaardige zaak: is de bul voor het doctoraal examen in de dramaturgie terecht of ten onrechte uitgereikt aan mevrouw Hanna Oberman? tuut ai na irlen i tekkei 5EN (ANP) Op de weg tussen en zijn woonplaats Ruine (Dr) uoteren de twintigjarige landbou- 2'Jan Morssink bij een verkeerson- '°Bl om het leven gekomen. Met zijn 1T) reed hij, vermoedelijk als gevolg Meen te hoge snelheid, tegen een sim aan de linkerkant van de weg Hei> tse De faculteit der Letteren van de universiteit van Amster dam meent dat de uitreiking onrechtmatig is geschied. Me vrouw Oberman echter vindt dat zij de bul dubbel en dwars heeft verdiend. Zij heeft er vijf jaar voor gestudeerd en alle examens gehaald. De „zaak Hanna Oberman" gaat terug tot 1976. In juni van dat jaar dient ze een aan vraag in voor het doctoraal examen in de dramaturgie, dat ze op 27 augustus wil af leggen. Begin augustus hoort ze van de faculteit dat ze géén examen mag doen. Als reden geeft de faculteit op dat ze niet over een kandidaatsexa men in de letteren beschikt. Doctoraal rechten Dat klopt. In 1969 is Hanna Oberman in Leiden afgestu deerd aan de juridische facul teit. Ze heeft naast haar rech tenstudie als bijvak drama turgie gedaan. In 1971 besluit ze aan de universiteit van Am sterdam dramaturgie te gaan studeren. Mevrouw Oberman overlegt met dr. Willy Pos. hoogleraar in de dramaturgie bij wie ze in Leiden haar bij vakstudie heeft gedaan. Deze neemt contact op met prof. B. Hunnigher. destijds hoogle raar aan de letterenfaculteit in Amsterdam. Hunnigher steekt op zijn beurt zijn licht op bij me vrouw Van Schalk, de secreta resse van het faculteitsbe stuur. Naar aanleiding van deze adviezen zegt Willy Pos aan mevrouw Oberman dat ze met een gerust hart de studie dramaturgie kan gaan volgen Volgens hem is dit mogelijk op grond van een artikel in de wet op het Wetenschappelijk Onderwijs. Tijdens haar studie vraagt mevrouw Oberman vier maal een beurs aan. Die wordt haar door de faculteit verleend vanwege haar uitnemende prestaties. Bij elke aanvraag vult ze trouw haar vooroplei ding in: doctoraal rechten. Hanna Oberman: „Het ligt niet in mijn aard om met ge gevens te sjoemelen. Waarom zou ik ook? Ik had immers de mondelinge toestemming van de faculteit?" Kort geding Na de afwijzing in augustus 1976 spant ze in oktober een kort geding aan tegen de uni versiteit. Ze wint. Een week later krijgt ze haar bul uitge reikt plus een boeket chrysan ten en de complimenten van Hanna Oberman het faculteitsbestuur. Wel hoort ze dezelfde week dat de faculteit in beroep zal gaan bij het gerechtshof in Am sterdam. Het hoger beroep vindt plaats in mei vorig jaar. De Juristen van de universiteit trekken in twijfel of de faculteit me vrouw Oberman in 1971 heeft toegelaten. Er staat namelijk niets op papier. Mocht er mondeling iets zijn toegezegd dan is die toezegging toch niet rechtsgeldig, omdat de facul teit dat niet mag doen. omdat mevrouw Oberman nu een maal geen kandidaatsexamen in de letteren bezit, volgens hen een absolute voorwaarde voor het doctoraal examen in de dramaturgie. Het gerechts hof stelt de universiteit in het gelijk. Het meent bovendien „dat mevrouw Oberman als juriste het Academisch Sta tuut en de Wet op het Weten schappelijk Onderwijs had moeten kennen en dat ze ten onrechte was afgegaan op vage mondelinge mededelin gen van niet-juristen als Hun nigher en Pos." Goede trouw Hanna Oberman: „Vooral die laatste opmerking maakt me boos. Er wordt aan mijn goede trouw getwijfeld, alsof ik vijf jaar welbewust de boel heb beduveld." Daarnaast is ze het niet eens met het beroep op het Academisch 8tatuut. Volgens haar en haar advo caat mr. dr. Bart Groen uit Leiden laat artikel 194. lid vier. elke faculteit de moge lijkheid zelf kandidaten toe te laten, ook al beschikt men niet over de juiste vooroplei ding. De Hoge Raad buigt zich van daag vooral over de juiste in terpretatie van dit wetsarti kel. Is de uitleg, die mevrouw Oberman er aan geeft correct, of die van de universiteit? In dat laatste geval moet Hanna Oberman de bul teruggeven. De universiteit schijnt vrij ze ker van de zaak. Hangende de uitspraak heeft de faculteit namelijk de bul al teruggeëist. Hanna Oberman: „Ik strijd voor het principe. Ik heb er voor gestudeerd Het is boven dien vreemd dat ik op grond van mijn rechtenstudie wél mag promoveren op drama turgie maar geen doctoraal examen kan doen Van der Sanden komt tot deze con clusie op basis van de uitleg die infor mateur Veringa (CDA) destijds heeft gegeven van de formatie-afspraken over de abortus Volgens het Kamerlid kwam die uit leg erop neer. dat indien het kabinet er niet in zou slagen zelf met een voorstel te komen de regeringspartij en zich niet zonder meer zouden kun nen distantiëren van de gevolgen die het nemen van een initiatief voor de regeringscoalitie zou kunnen hebben Van der 8anden meent, dat deze uit leg ook geldt voor het geval dat het kabinet wel met een eigen voorstel komt en dat deze een duidelijke be perking inhoudt van de mogelijkhe den tot wijziging door de Tweede Kamer. „Als er in de Kamer wijzigingsvoor stellen zouden komen die bij voor baat verzekerd van een meerderheid door samengaan van PvdA en WD de herkenbaarheid van het CDA in het kabinetsontwerp zouden wegne men. dient het kabinet zonder terug houdendheid de portefeuillekwestie te stellen" „Ik ga nu naar huis. Tommy. Ruim dr rommel op, voordat je moeder thuiskomt

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3