if scheid eel successen Tilburg raakt voorzitter Henk Pellikaan kwijt Legende Voorlopig akkoord tussen zes toptennissers en bond Jeen van der Berg mart s meets mensen in de sport Vainer (63 jaar) bracht EAVV in eredivisie issen ontnemen ktor Korstnoj aatsburgerschap Na vijftien jaar Vragen over shirtreclame op televisie Boksgevecht van Zuidafrikaan nu in Johannesburg evanche Jrawford Over nieuwe reglementen Grand Prix-toernooien 1IJDAG 12 JANUARI 1979 SPORT TROUW/KWARTET.P 15 - RS 17 - H 19 or Koos Hamer EM Henk Hoogerwaard gaat weg bi] EAW. Dit en maakt hij nog af, maar dan stopt hij met het trainen volleybalploegen. De 63-jarige politiesport-instructeur adt: „Het is nu welletjes. Eigenlijk had ik vorig seizoen al len stoppen. Ze hebben me toen echter toch nog overge- jld". Dat was op zich natuurlijk niet zo vreemd. De nu in de divisie spelende Arnhemse ploeg is ongetwijfeld in het a it van een zeldzaam record: liefst zeven keer werd aan de ort van de eredivisie gerammeld. Pas in mei vorig jaar lukte door te dringen tot het volley bal-Walhalla. r i ir Hoogerwaard geen vreemde om- ïg. Jarenlang heeft hij eerst met hij betaalde destijds zelf de ributies van de spelertjes die het konden opbrengen en later Blokkeer de grootst mogelijke essen gehad. „Weet je dat ik met kkeer het record heb van de kst bezochte volleybalwedstrijd 9, «'ederland? Dat was destijds tegen Üa Praag. We verloren in de Vlie- lU nolen, waar toen vijf en een half fend toeschouwers waren, kans met 3-0. Dat was de wedstrijd fotrvan iedereen dacht dat die Tsje- ik n doping gebruikt hadden. Ik her in er me nog steeds die lange Tsje- /a iche aanvaller die voor de wed- va jd een spuitje van die dokter <j tg. Het was absoluut geen doping men daar. Het gekke was, dat toen Tsjech na afloop een pilsje nam. 7.< van de kaart raakte en met stoel al omviel." ten over het verleden doet hij ag. Trouwens niet alleen praten, ir ook vergelijken. Het verleden het heden. DES/Blokkeer bij 'i rbeeld met EAW: „Ik geef direct x bij EAW heb ik het ontzettend ïllig. Daar is het ook de club voor. ir ik train niet voor de gezellig- L Ik ben het type, dat het van het ken moet hebben. Wil je iets in de bereiken, dan moet je ook wer- Ik heb zelf teveel aan sport ge- om dat te weten. Daarom heb ik alles bereikt, wat er te bereiken jgerwaard, die ook bondscoach i\ feest is, (eerst van de jeugdteams, 'fr van de nationale herenploeg) ru klaart zijn besluit. „Wil je dat alle- 3 echter goed doen, dan wordt het mijn leeftijd toch een te grote isting. Daarom heb ik ook tegen EAW-bestuur gezegd, dat ik er mee stop. Dat is definitief. Ik ga niet naar een andere vereniging", egt Hoogerwaard, die wel toptrai- is, maar daarvoor beslist geen salaris vraagt. Bekend is, dat hij M eite alleen maar tegen wat reis- en )lijfskosten de training verzorgt. aa rigens iets. dat volledig in het lojer van de vereniging EAW past. is een grote binding in die vereni- iE(fe en dat waardeer ik ergens toch an IN De Sovjetrussische autori- en hebben de schaakgrootmees- Viktor Kortsnoj zijn staatsburger- ap ontnomen. Dit verklaarde een jc rdvoerder van de Sovjetrussische in Bern. Kortsnoj vroeg jaar geleden politiek asiel aan in 3 Jerland en woont momenteel in de tserse plaats Wohlen. Eind vorige ~^nd is Kortsnoj al van de beslis- op de hoogte gebracht. Een zegs- i van de Zwitserse schaakbond „De Sovjetrussische ambassade sg Kortsnoj of hij van de maatre- ook schriftelijk kennis wilde ne- l Daarop barstte Kortsnoj in la- tt uit." tsnoj hoopt nu dat zijn vrouw a en zijn 19-jarige zoon Igor toe- nming zullen krijgen de Sovjet- e te verlaten. Een mogelijkheid zijn naar Israël te emigreren. Bij e vroegere gelegenheden werden i-aanvragen voor mevrouw Kort- tsl' en zoon geweigerd. wel. Alleen vind ik dat als je op het hoogste niveau speelt, je er ook alles voor moet doen. Kijk, dat mankeert er nu precies bij EAW. Het heeft mij de grootste moeite gekost om toen ik bij die ploeg kwam, ze twee keer in de week te laten trainen. Toen EAW naar de eredivisie promoveerde, heb ik voorgesteld drie keer in de week te gaan trainen. Nou, dat kon ik wel vergeten. Ik vergeet nooit de woorden van Gert Timmer, één van de oudere spelers en gymnastiekleraar. Die zei rustig: „Er zijn nog andere dingen in het leven dan volleyballen". Alhoewel ik het ergens kan waarderen, vind ik het voor topsport niet de goede in stelling", meent Hoogerwaard die nu zo'n zeven en twintig jaar volleybal- trainer is. Natuurlijk zijn met EAW de succes sen niet uitgebleven. Op het ogen blik, en dat is halverwege de competi tie, neemt de Arnhemse ploeg de zes de plaats in. Een beslist opvallende plaats, vooral omdat de ploeg het, net als de rest van de vereniging, van zelfwerkzaamheid moet hebben. Voorzitter Gerrit Ruitenberg daar over: „Alhoewel we in principe niet afkerig van financiële steun zijn, lo pen we niet hard voor een sponsor. We kunnen het door de activiteiten van de eigen leden financieel aardig redden. Of dat in de toekomst zo blijft hangt van andere factoren af". Ondanks zijn afscheid wil Hooger waard toch nog wel even in de toe komst kijken. „Als ik bij de ploeg gebleven was, zou er volgend seizoen beslist een derde, een tweede en mis schien zelfs een eerste plaats in de eredivisie inzitten. De ploeg heeft on getwijfeld talenten. Dat moet er ech ter door werken uitkomen. Dat heb ik ook vanaf het begin gedaan. Boven dien kwam erbij, dat ik iemand van buiten af was en daardoor een groot overwicht had", weet Hoogerwaard, die toevallig, terwijl niemand nog van zijn afscheid van EAW wist, het ver zoek kreeg het nationale politieteam te trainen. Of hij dat doet? „Ik moet Henk Hoogerwaard dat eerst nog maar eens bekijken. Ze willen zich voorbereiden op de Euro pese politiekampioenschappen, die in Finland gaan plaatsvinden. Ik ga er eerst maar eens een nachtje over slapen". Dat hoeft hij overigens niet te doen als het gaat over een onderwerp als het Nederlandse herenteam („Wat een rommeltje") en de sportsponsor ing. „Kijk, dat er financiële steun aan een vereniging gegeven wordt vind ik niet erg. Dat geld kun je altijd goed besteden, zeker aan de jeugd. Het moet echter niet zo gaan zoals ik wel bij Blokkeer heb meegemaakt. Daar zeiden die Jongens na een training: „Weer vijf en twintig ballen ver diend!" Dat vind ik een verkeerd standpunt. Ik vind bovendien dat een sponsor geen vinger in de pap moet hebben. Ik zou beslist niet zoals nu bij Corbulo een manager als Nico Ros naast me kunnen hebben. Zo iemand die even de dienst voor je zal uitma ken. Ik ben de vakman en niet hij. Daarom zal ik bepalen wat er gebeurt en niemand anders", aldus Hooger waard, die in dat opzicht zijn princi pes hoog houdt. „Sponsoring bij de sport, prima, maar niet om de spelers het geld te laten verdienen. Dat wil niet zeggen, dat ik het erg vind als ze bij voorbeeld hun reiskosten vergoed krijgen. Maar veel verder moet het niet gaan". „Dat geld verziekt ja alleen maar. Ze vergeten, dat volleybal geen voetbal is. Het is nu eenmaal geen kijksport. Het is natuurlijk leuk dat er ergens zo'n vijftienhonderd toeschouwers komen kijken. Wat dat betreft moet het echter spel blijven. Dat waardeer ik toch wel bij EAW. Die Jongens zijn niet op geld uit en willen nog voor de vereniging werken. Dat vind ik gezond. Alleen jammer, dat ze niet drie keer in de week wilden gaan trainen, want nogmaals dan had ik er meer uitgehaald". „Weet je waar ik met EAW nog de meeste moeite mee had? Ze uit die geïntimideerde houding te halen. Daardoor hebben we in feite van AMVJ, Zaan '69 en in de eerste wed strijd van het Vughtse WC verloren. Op het psychische vlak ben ik enorm bezig geweest. Want in dat Jaar heb ik ze technisch genoeg bijgebracht. Ze moesten het alleen nog in de praktijk brengen. Daar zijn we nu aan toe, daarom wonnen we zaterdag van WC", aldus de altijd met veel waar dering over zijn collega's sprekende Hoogerwaard. Dat overigens zonder de waarheid te verbloemen. Dat doet hij ook niet als hij praat over de wedstrijd van komende zaterdag te gen koploper Corbulo. „Kijk hele maal niet gek op. als we daar zater dag met 3-1 winnen. Die ploeg is gewoon te pakken". DEN HAAG De PvdA-Kamerleden Worrell, Langedijk-De Jong en Kosto willen van minister Gardeniers weten op grond waarvan zij in een radio uitzending van 3 januari de uitspraak heeft gedaan „dat er geen bezwaar bestaat tegen shirtreclame in flitsen bij sportwedstrijden." Tevens willen de Kamerleden weten wat de minis ter en staatssecretaris Wallis de Vries, aan wie de vragen mede gesteld zijn, verstaan onder „flitsen van sportwedstrijden. Worrell, Langedijk-De Jong en Kosto vragen of de uitspraak berust op een overleg dat is gevoerd tussen CRM en de NOS. En wat de uitkomst daarvan dan is. Als het gesprek met de NOS nog niet is afgerond, zijn de Kamerle den van mening dat de uitspraak „onzorgvuldig en uiterst voorbarig" is. Ook de kwestie van de eventuele sub- sldleverlening aan het financieel on gezonde betaald voetbal en de ver houding subsidie-shirtreclame ko men in de vraagstelling naar voren. Men wil weten of de uitspraak bete kent dat de overheid bereid is het betaald voetbal bij te springen zon der voorwaarden te stellen omtrent de invoering van shirtreclame. JOHANNESBURG - Het gevecht in het zwaargewicht tussen de Zuidafri kaan Kallie Knoetze en Bill Sharkey uit de Verenigde Staten zal, volgens bokspromotor Maurice Toweel, wor den gehouden op 3 februari in Johan nesburg. Aanvankelijk was de partij vastgesteld in Miami op zaterdag 13 januari, maar het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken trok afgelopen dinsdag het visum in van de Zuidafrikaan. Het is overigens een overeenkomst tussen de managers van beide boksers. Nog niet bekend is of de Zuidafrikaanse autoriteiten toestemming zullen geven voor de partij. Het ministerie van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten heeft voor een opleving gezorgd in de strijd van de internationale organisatie te gen racisme in de sport. Het intrek ken van de verblijfsvergunning van de blanke Zuidafrikaanse bokser Kallie Knoetze is voor het bestuur van deze groepering het sein de cam pagne te intensiveren. Voor Wimble don 1979 worden acties georganiseerd om te voorkomen dat blanke Zuid afrikaanse spelers hieraan zullen deelnemen. Voorzitter Hain uitte in Johannseburg dreigende taal tegeno ver Frankrijk. Hain verklaarde dat zijn organisatie een campagne op touw zal zetten om Frankrijk buiten de Olympische Spelen van 1980 te houden indien de Franse regering toestemming verleent voor een toer- nee van de Springbokken, de bena ming waaronder het officiële blanke Zuidafrikaanse rugbyteam optreedt, door Frankrijk. Volgens Hain zijn in de Zuidafrikaanse sportwereld de ra cistische tegenstellingen nergens sterker voelbaar dan in het rugby. Afgelast YORK Hasely Crawford zich in Melbourne gerevan- Jerd door de nederlaag die hij vijf 3 0 en geleden in Newcastle leed te- de Schot Alan Wells. De sprinter v( Trinidad wees in de tijd van 10,4 ,i, >nden Wells, die overigens in de- ide tijd finishte, terug naar de ede plaats. Alan Wells won wel de meter in 20,8. De Jamacicaan Don irrie werd tweede in 21 seconden sio d. Quarrie eindigde op de 100 me als derde. Engelsman David Moorcroft won 71500 meter in 3.44,6. Zijn landge- John Robson werd tweede i,3) en de Australiër Kenny Hall igde als derde (3.45,6). De Nieuw- ider John Walker, die het afge- weekeinde in de Verenigde Sta- het indoor-wereldrecord op de meter verbeterde, kwam wegens karate niet aan de start. ker liep wel de 800 meter en werd de in 1.47,8. Winnaar werd John ham uit Australië (1.46,4), die zijn noot Dennis Norris (1.47,7) ter zich liet door Erik Oudshoorn GOIRLE Introductie over bodig. Henk Pellikaan zal in z'n leven legio keren de sport pagina hebben gehaald. Be trof het niet z'n carrière als voetballer, dan was de aanlei ding misschien het voorzitter schap bij de ijshockeyclub Tilburg Trappers of de vetera- nentitels welke hij behaalde op de METS-banen te Scheve- ningen. Sportjournalisten hebben de afgelo pen jaren bij Henk Pellikaan zoge zegd de deur plat gelopen. Een be zoek aan z'n riante woning in Goirle leverde altijd wel een aantal bruikba re krabbels op. Opmerkelijk en te vens ook merkwaardig aan de per soon Pellikaan is, dat hij tot nog toe elke pad met onwaarschijnlijk veel succes bewandelde. Waar hij ook aan begon, het leverde op een of andere manier altijd een ereprijs op. Pellikaan schopte op vierjarige leef tijd voor het eerst tegen een balletje. Twintig Jaar later behoorde hij tot de uitverkorenen voor het nationale team. Toen hij op z'n veertigste be sloot om een beetje te gaan tennis sen, leidde dat prompt naar drie nati onale titels. En dan natuurlijk het ambt van voor zitter bij TYC Tilburg Trappers. Waarschijnlijk werd Pellikaan van wege zijn (ook al succesvolle) bouw- flrma Pellikaan vijftien Jaar geleden voor deze functie benaderd. De gevol gen kent iedereen. Trappers groeide in het begin van de jaren zeventig uit tot een onverslaanbaar team dat keer op keer de landstitel veroverde. Henk Pellikaan is nu 68. En om niet op zijn oude dag nog met een overbe zette agenda rond te lopen, zal hij aan het einde van het huidige ljshockey- seizoen Tilburg Trappers als praeses gaan verlaten. De godfather van het Nederlandse ijshockey vertrekt. Het hoe en waarom. Henk Pellikaan: „Dit is geen beslissing die ik van de ene op de andere dag heb genomen. Tilburg Henk Pellikaan Trappers bestaat dit seizoen veertig Jaar. Dat jubileum wilde ik nog graag meemaken. Het leek me tevens een mooie gelegenheid om op te stappen. Vijftien jaar voorzitter van één en dezelfde vereniging is lang. Op een gegeven moment moet zo'n club met nieuw en Jong bloed ververst worden. Ik kan die functie trouwens toch niet eeuwig blijven vervullen." Tilburg Trappers Is nog niet zo lang geleden een club geweest die uitslui tend won, nooit faalde en altijd kam pioen werd. De laatste jaren is die hegemonie in handen gekomen van Heerenveen. De Trappers zijn weg gezakt en hangen nu net onder de subtop. Laat U deze club niet op een moeilijk moment in de steek? Pellikaan: „Daar is echt geen sprake van. Vanmiddag heb ik nog een ge sprek gehad met Pokorny, de nieuwe Tsjechische trainer. Hij mag voor het volgende seizoen twee spelers in het buitenland gaan zoeken. De kosten zijn voorlopig niet zo'n punt. Ik heb hem volledig carte blanche verstrekt. Los hiervan zorg ik ervoor dat Til burg dit jaar nog schuldenvrij komt. Op dit moment zijn we aan de ge meente een bedrag van een half mil joen verschuldigd. Kunnen we zonder hun steun echt niet terug betalen. Ik heb een verzoek Ingediend voor een jaarlijkse subsidie van zestigduizend gulden. En dat is Ingewilligd. Het jaarlijkse tekort is daarmee gedekt. De gemeente zal ons verder ieder jaar dertigduizend gulden schenken om die schuld af te lossen. Om de reste rende onkostenposten weg te werken zal ik ervoor zorgen dat er elk seizoen aan reclamegelden bijna een ton bin nenkomt." U had het net over twee aan te trek ken spelers. Wie bijvoorbeeld? Pellikaan: „Nog weinig over bekend. We hebben in een groot aantal Cana dese kranten advertenties laten plaatsen. Na het seizoen zal dit zijn vruchten moeten afwerpen. We mis sen momenteel vooral een Jongen die makkeliJH doelpunten kan maken. Vorig seizoen is voor deze taak Steve Robson aangetrokken. Hij voldeed toen wel, maar valt dit seizoen tegen." Het is bekend dat Jack de Heer niet onwillig is om van club te ver anderen. In dit geval zou hij natuur lijk de aangewezen persoon zijn, te meer daar Tilburg het liefst werkt met spelers van eigen bodem. Pellikaan: „In onze kampioensja ren heeft Jack al bij ons gespeeld. Het is mij ook ter ore gekomen dat hij een beetje om zich heenkijkt. Wie weet. We blijven alert." Tilburg Trappers verdween vorig seizoen eigenlijk pas goed naar de achtergrond. De terugslag zette zich in toen er problemen ontstonden met trainer Paul Domm, die inmiddels intrek heeft genomen bij Leiden Lions. Dit seizoen is de ster van de Trappers ondanks de komst van een beroemde trainer als Pokorny nog niet bepaald herrezen. Pellikaan: „Er zijn inderdaad vorig seizoen de nodige interne moeilijkhe den geweest. Paul Domm heeft veel goeds gedaan voor Tilburg. Probleem was echter dat hij te lang bij ons werkte. Ik ben van mening dat een trainer nooit langer als drie Jaar aan één en dezelfde club verbonden mag zijn. De spelers raken op zo'n man uitgekeken en dat veroorzaakt alleen maar spanningen. Domm werkte bij Tilburg zes jaar. Logisch dat het dan op een gegeven moment mis gaat. Overigens geloof ik dat we met Po korny op de goede weg zijn. De resul taten vallen misschien wat tegen, maar ik heb nog geen ploeg gezien die tegen ons het spel kan en durft te maken." ZEIST De KNVB heeft alle wed strijden voor de zaterdag- en zondag- amateurcompetitie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrij den voor zaterdag en zondag afgelast, terwijl de wedstrijden van de Jeugd- elftallen betaald voetbal eveneens geen doorgang zullen vinden. Over het al of niet doorgaan van de wed strijden voor de eerste divisie en ere divisie betaald voetbal zal vanmid dag een besluit worden genomen. Alle rugbywedstrijden, die voor het komende weekeinde voor de competi tie waren vastgesteld, zijn afgelast in verband met de slechte weers- en terreinomstandigheden. De schaatswedstrijden voor het meisjesteam tussen Nederland en Po len, die voor het komende weekeinde op de Jaap Edenbaan in Amsterdam op het programma stond, is afgelast. Het lag wel in de bedoeling het evene ment te houden maar de data kwam de Poolse schaatsbond niet goed uit. Als ik vrijdags opbel, zegt zijn dochter dat ie rijden is. In Eerner- woude. „Waar rijdt Jeen morgen?" vraak ik. „Hier in Heerenveen en dan ook 's avonds nog ergens," zegt ze. Ik spreek met hem af op de baan. Na een chocolademelk in het res taurant gek zo'n aanpassing ineens zie ik hem op het ijs. Het is „spekrijderij" een zeer speciaal gebeuren in Heerenveen. Er wordt gereden op uitsluitend houten schaatsen, de oudere deelnemers binden deze prachtmodellen vrij wel allen onder de sokken. Jonge jongens hebben veelkleurige gym pies aan, maar vertonen zich wel in de traditionele lange witte on derbroek. Er zijn mensen die zich prachtig hebben aangekleed voor dit evenement. Sokophouders, oude bretels, geschminkte hoof den, aangeplakte snorren, gespo- .ten grijze harenheel erg leuk, heel erg Fries. Jeen van der Berg heeft klompen aan. Met stro erin. Zoiets lees Je alleen nog in streekromans, nu staat het voor je. Zijn broek heeft iets van een eenpersoonstent van voor de oorlog. Te wijd, vaal, vlek kerig. Daarboven een kiel. In lu dieke winkeltjes in Amsterdam centrum betaal je drie honderd gulden voor zoiets. Van der Berg loopt er vaak in. Erboven een boe- ren-bonte zakdoek om de hals ge knoopt. dan het meer dan karak teristieke hoofd en tot slot een pet die zijn weerga niet kent. Mijn opa had er ook zo een. bewaarde het ding in de schuur totdat mijn oma zo onverstandig was het apparaat eens weg te gooien. Dat was in 1964. Van der Berg heeft zo'n pet nog steeds. Mocht deze uitdossing voor een buitenstaander al reden zijn tot de veronderstelling dat de hardrijder zich hier „aangekleed" had. de verkleedpartij die volgde voordat Van der Berg startte voor zijn korte baan was van een der mate schoonheid dat iedereen er bij betrokken met tranen op de wangen toekeek. De oud-elfstedenwinnaar had zijn bekendheid in het Friesje Haagje nooit uitgebuit, hij was altijd een uiterst faire en recht-door-zee man gebleven; iemand waar het goed op steunen was en nog altijd is. Niet een held, maar wel er tegen aan. En wat doet die held dan: die trekt die vale broek en die kiel uit, schopt de klompen weg en staat in een fabelachtig gebreid, rozekleu- rig twee-delig stuk ondergoed. Met gaten bij de oksels, een laag hangend kruis met stoppen, te korte mouwen en pijpen De schaatsen zijn van ver voor de oorlog de laatste dus en Van der Berg toont zwarte sokken met enorme knollen in de hiel. Daar aan bindt hij de schaatsen, maakt twee valse starts en klauwt verder de 160 meter verliezend af. HIJ wordt toegejuicht, mensen heb ben plezier als ze hem bezig zien. „Da's toch hartstikke leuk Joh, zo'n spekrijderijzegt ie even later. De wedstrijdrijder Jeen van der Berg, de tot mens geworden Elfstedenrijder, de levende legen de, meer nog dan bijvoorbeeld •Reinler Paping, blijft voor schaatsmlnnend Nederland een zeer boeiend figuur. Altijd bereid tot een babbeltje, zeker als dat met iets van afstandschaatsen te maken heeft. Dan, als het gaat vriezen, dan Juist komt Jeen van der Berg weer naar voren. Al Jaren verwonderen een paar mensen zich vanwege het feit dat de man van 50 jaar of meer al die marathon-wedstrijden uitrijdt en soms wint. Maar het sportpu bliek went ook daaraan. Van der Berg, hoe oud hij ook is, wordt, zoals hij dat zelf gewoon wil, als één van die groep fanatieke gek ken aangemerkt. Meer niet. Maar als het echt een beetje gaat vriezen, als Friesland dus weer aan de elfstedentocht gaat den ken, dan komt toch Van der Berg solo naar voren. Dan blijkt hij door de buitenwereld toch be schouwd te worden als een mu seumstuk, als een man van waar de. Want hij, als man met ervaring en tevens als mens met levens wijsheid en spraakvermogen, hij dus, wordt dan naar voren ge haald om te vertellen hoe het alle maal gaat en moet. Jeen van der Berg rijdt in die dagen tientallen elfstedentochten. Voor dagbla den, radio en t.v.; want zoveel ken nis schuilt er niet bij de kenners: de wetenschap moet van de meest schilderachtige van de deelne mers komen. En sinds jaren is dat Jeen van der Berg. Hijzelf heeft daar kennis van want vlak voordat ik hem voor de camera over een paar zaken vraag, zegt ie snel dat ook de Tros die dag al bij hem geweest is. „Maar die vroegen andere dingen, denk ik." knipoogt hij. Hij antwoord snel achter alkaar, spreekt goed Hollands, terwijl hij zich met de omstanders in het Fries onder houdt. Opvallend is zijn hoofd, hoewel je dat misschien beter met „kop" kunt aanduiden. Scherp ge sneden lijnen, haviksogen. Hij is bleek, bleker dan je verwacht van iemand die de hele dag op het ijs bezig is. „Ouder worden, wat denk je daar van?" vraagt hij. Ik lach en herinner me een dag in 1976. Een fantastische dag, waarin we elkaar voor het eerst mee maakten en hij duidelijk maakte dat hij helemaal niet zo'n bijzon der product was. Dat leeftijd niets te maken had met topsport en dat het buiten verblijven, het inade men van frisse lucht dus. gewoon goed voor een mens was Dat lan ge gesprek van toen was een soort bevrijding, want ik herinner me dat ik na die tijd geregelder ben gaan trainen, ook meer buiten ben gaan lopen. Van der Berg had toen ook mooie gezegden als: „Roken is slecht voor een mens, dat is toch bekend, waarom doe Je het dan?". En: „Twee keer per Jaar een berenbur gertje, dat is alle alcoholook niet goed voor je lichaam." En: „Fietsen rond de plas. buiten lo pen, een potje voetballen en 's winters het ijs op, ach ja, zo blijft een mens bezig. Maar dat is toch ook mooikijk nou eens naar een mooie blauwe lucht, dan ga Je toch een stukje fietsen." De tomeloze levensblijheid, het opslurpen van alles dat gezond is; een unieke man als zodanig. Nog altijd een topper bij de afstands schaatsers, tijdens de wedstrijden van afgelopen week op natuurijs steeds bij de eersten, altijd een koploper. Ook als hij hevig de gevallen sneeuw verwenst. Mis schien was dit Jaar ziin elfsteden tocht geweest, misschien ook de laatste keer dat hij bij de voorsten mee had kunnen rijden. De sneeuw bedekte een mooi Fries ijspakket en Jeen van der Berg, staande in kiel en vale broek, zak doek om de nek en pet in de hand. zei: „Als die sneeuw er niet ge weest was dan lag de elfsteden tocht al lang achter ons." Hem kennende moet Je eens goed over dat gezegde nadenken. NEW YORK De zes rebelle rende toptennissers hebben In New York een voorlopig akkoord bereikt met de over koepelende tennisbond. De Amerikanen John McEnroe, Jim my Connors, de Zweed Björn Borg, de Argentijn Guillermo Vilas en de Itali aan Adriano Panatta hadden duide lijk laten weten het niet eens te zijn met de nieuwe reglementen, die op 10 Januari ingevoerd zouden worden. In het akkoord is die datum verschoven naar 5 maart. In de tussenliggende tijd zullen beide partijen zoeken naar een definitieve oplossing. Ongenoegen bestond er vooral over de nieuwe regel die wil dat de spelers een contract tekenen waarin staat dat zij verplicht zijn aan zes tevoren gekozen toernooien mee te doen. Als een speler niet tekent loopt hij de kans van alle 93 Grand Prix-toernooi en geweerd te worden. Vertegenwoordigers van de spelers hadden in New York. waar op dit moment het Masterstoernooi, het slot van de serie Grand Prix-toernooien van 1978, gehouden wordt, een ge sprek gearrangeerd met officials van de overkoepelende organisaties. In dit gesprek werd het voorlopige com promis bereikt. De vader van John McEnroe, een advocaat, heeft inmid dels verklaard voor de belangen van de spelers te willen opkomen. In 1978 moest een speler minimaal 20 evenementen hebben „meegedraaid" om in aanmerking te komen voor een gedeelte van de bonuspot van 1.229.000 dollar. Connors werd eerste in het Grand Prix-klassement, ge volgd door Björn 3org. Beide spelers haalden het aantal van 20 toernooien echter niet en mochten geen greep doen in de extra grabbelton Op de Amerikaan Eddie Dibbs. die derde werd en wel aan de voorwaarde vol deed. lag een bonus van 300.000 dollar te wachten. „Ik speel hooguit twee of drie toernooien achtereen", aldus Connors. „Meer zou belachelijk zijn". Toen hem werd gevraagd of hij het contract zou tekenen zei Connors: „Ik ben het niet van plan. Er zullen eerst besprekingen moeten worden ge voerd. Ik hoop dat er een oplossing voor het probleem komt, daar zou de tennissport mee gediend zijn". Jimmy Connors en John McEnroe hebben in het Masterstoernooi in hun eerste partijen simpele zeges be haald. Connors de voornamaste favo riet voor de eindzege, stond zijn land genoot Harold Solomon slechts drie games toe: 6-1 en 6-2 McEnroe, de veelbelovendste speler van 1978, deed lüet veel voor Connors onder. Arthur Ashe mocht één game meer op zijn naam brengen: 3-6 en i-6. Eddie Dibbs won zijn partij tegen de Italiaan Corrado Barrazutti met tweemaal 6-4. Zijn landgenoot Brian Gottfried versloeg Raul Ramirez uit Mexico: 6-4 en 6-1

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19