merican-Express doet lod op McGraw-Hill iredietgarantie voor gerije onzeker ABN Bank Schoolkinderen gaan de boer op Boot 79 in Düsseldorf jNV boos over order %n buitenlands bedrijf Vraag onze man in Bahrein. Stichtingskostengrens wordt met 5.000 gulden verhoogd Afvalwarmte voor tuinbouwproject Overleg over Nederhorst vordert goed Irijf bereid 1,7 miljard gulden te betalen flitsers bouwen cementfabriek Britten genoeg energie voor eigen gebruik tot 2025 Boerderijen adopteren klassen Subsidies voor eigen woningen Heerema verkoopt Britse grond weer Vervoer in de knel door Britse staking llIJDAG 12 JANUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RS 15 - H 17 een onzer verslagge- 1 YORK McGraw staat niet te popelen zich te laten overne- 3 door American Ex- Harold McGraw, 1 titter van de raad van 2 -er van de gelijknami- itgeversmaatschappij, er bij de aandeelhou- van zijn onderneming aangedrongen voorlo- s niet in te gaan op het van American Ex- s van 34 dollar per el. ican Express Compa- wil de Amerikaanse eversmaatschappij l iraw-Hill Inc. overne- voor een bedrag van %taal 830 miljoen dol- Mat is 1,7 miljard gul- Het is de bedoeling American Express, het uitgeversbedrijf (vooral wetenschappelijk werk) na een eventuele overneming een volledige dochter zal worden van American Express. Een en ander met handhaving van huidige leiding. Het gigantisch bod van American Express heeft in Washington de nodige be roering veroorzaakt. Dit te meer nu het Amerikaanse ministerie van justitie mo menteel wetsvoorstellen voorbereidt, die dit soort transacties in de toekomst onmogelijk moeten maken. Niet van toepassing De huidige wetgeving op de economische mededin ging in de VS is nauwe lijks van toepassing op fu sies tussen bedrijven, die zich bezighouden met acti viteiten die op geheel ver schillende terreinen lig gen. Dat nu is met Ameri can Express en McGraw- Hill het geval. McGraw geeft ruim zestig tijd schriften uit, waaronder het bekende „Business Week". Het is één van de grotere Amerikaanse uit geverijen met een omzet van 542 miljoen dollar in de eerste negen maanden van 1978. In die periode werd 45 miljoen dollar winst gemaakt. American Express is een internationale financie ringsmaatschappij, die naam heeft gemaakt met kredietkaarten, reische- ques en reisbureaus. In 1977 werd ongeveer 3,5 miljard dollar omgezet, waarbij de winst uitkwam op 262 miljoen dollar. Over de eerste drie kwar talen van 1978 werd drie miljard dollar omgezet en een winst van 228 miljoen dollar behaald. De gezamenlijke omzet van beide bedrijven komt daarmede ruim uit boven de twee miljard dollar. Dit is de grens, die het minis terie van justitie in de VS wil stellen aan fusies van deze aard. Harold McGraw, die een groot voorstander zegt te zijn van de onafhankelijk heid van de communica tiemedia, vreest dat haar uitgeverij Standard and Poors, die zich onder ande re bezighoudt met bericht geving over de effecten handel, haar onafhanke lijkheid zal verliezen als de overneming door Ame rican Express doorgaat. American Express Compa ny houdt haar bod echter staande ondanks de be zwaren van de uitgeverij. HAAG Het is niet zeker, dat de staat bereid zal zijn een garantie te geven voor een (diet, dat Nederlandse banken zouden verstrekken aan Algerije voor de aanleg en bouw van haven en andere inrichtingen voor de levering van vloeibaar aardgas (LNG). Dit heeft een $>rdvoerder van het ministerie van financiën desgevraagd meegedeeld. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Van 20 tot en met 28 januari wordt in Düsseldorf voor de tiende maal de internationale water sporttentoonstelling Boot '79 gehouden. In 1969 werd gestart met 120 exposanten. Dit jaar zijn er rond 1000, waarvan 100 uit Nederland afkomstig. Daarmede staat ons land boven aan de lijst van buitenlandse inzendin gen. Het aantal bezoekers 20.000 tien jaar geleden wordt voor 1979 geraamd op het tienvoudige, derhalve 200.000. Nog nimmer is een zo groot aantal watersportbedrijven uit Nederland de grens over getrokken om zijn produkten in het buitenland te presenteren als dit jaar. Een van de voornaamste redenen hiervoor is wel, dat de ontwikke ling van de watersport in de Bondsrepubliek in een veel later stadium op gang is gekomen dan in ons land. Duitsland begint deze vorm van vrijetijdsbesteding pas de laatste jaren goed te „ontdekken". aeordt momenteel in ieder geval 02| over een staatsgarantie onder hield, zo verklaarde hij in tegen- ig tot hetgeen wij gisteren be iten. Ook is van de zijde van het irlandse bankwezen geen ver- om een kredietgarantie gedaan. gaat om het dekken van het 97iieke risico. De Nederlandse Cre- Maatschappij dekt de commer- 97) kant van exportkredieten, ter- 93| het politieke risico van export- slieten doorgaans bij de staat kan flen gedekt. Enige maanden gele- |hebben de betrokken banken op 94 ministerie van financiën een imiterende bespreking gevoerd si een eventuele staatsgarantie, 9'ir daarna is van hen niets meer Siomen. 74 ®|de verzekering van exportkredie- 94 waarvoor de staat garanties 9&t, gaat het om het bevorderen de export. De Nederlandse Cre- 3i Maatschappij dekt het commer- en het politieke risico en herver- 93irt het laatste bij de staat. Bij gieten aan Algerije betreft het uit- politieke risico's, daar alle zaken met Algerije alleen met staats instellingen kunnen worden gedaan. Ongebonden In dit geval wordt echter geen dek king gevraagd voor een exportkrediet maar voor een ongebonden krediet, d.w.z. voor een krediet dat Algerije kan gebruiken om overal in de wereld betalingen te verrichten. Algerije wil etn dergelijk krediet op zeer lange termijn en het wil het krediet aflos sen met leveranties van vloeibaar aardgas, die pas over een aantal Jaren beginnen. Het ministerie van financiën heeft de banken destijds te kennen gegeven hoe het staat tegenover een dergelijk ongebonden krediet, dat niet strekt tot bevordering van de export. Aan gezien voorts het verlangde krediet zeer hoog is en een zeer lange looptijd heeft, lijkt het geven van een staats garantie, zacht uitgedrukt, nogal pro blemen op te leveren, aldus de woord voerder. De staat heeft overigens al voor een aanzienlijk bedrag aan exportkredie ten voor Algerije gedekt. Het verze kerde bedrag aan exportkredieten beloopt op het opgenblik meer dan 4,5 miljard gulden, waarvan ruim 3,5 miljard betrekking heeft op voorlopi ge toezeggingen. Het betreft hier uit sluitend kredieten voor leveranties van Nederlandse goederen en dien sten. De verzekering dekt tachtig pro cent van de schade voor het geval Algerije zijn betalingsverplichtingen niet kan nakomen. 'S "IES (ANP) De Hout- en Bouwbond CNV vindt het legrijpelijk dat staal- en betonwerkzaamheden voor de erdam in de Oosterschelde momenteel aan buitenlandse «"Irijven zijn uitbesteed. Zo wordt ondermeer door een Duits «Irijf een cementfabriek neergezet op het werkeiland Neel- Jans in de monding van de Oosterschelde. LONDEN Groot-Brittannië kan zichzelf tot het jaar 2025 bijna geheel voorzien in zijn behoefte aan olie, gas en steenkool. Als de oliewinning uit het Britse deel van het continentaal plat gelijke tred houdt met het bin nenlandse verbruik kunnen de reser ves tot ver in de volgende eeuw mee. Dit staat in een woensdag verschenen rapport van het internationale insti tuut voor milieu en ontwikkeling. Zelfs als er in de jaren tachtig en negentig Britse olie wordt uitgevoerd is de voorraad voldoende voor bin nenlands verbruik tot 2010. De voor raad aardgas kan dan nog vijftien jaar langer mee, voordat er een begin moet worden gemaakt met de pro- duktie van gas uit kolen. Als er iets meer gebruik wordt gemaakt van steenkool kan geheel worden afge zien van kernenergie, zo staat in het rapport. De Britse regering hoeft de komende tien jaar geen opdracht te geven voor de bo.uw van elektrische centrales. ADVERTENTIE Deheerjhr. M.C. van de Poll. Direkteur van het ABN kantoor in Bahrein. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Van de Poll uitstekend is ingevoerd in Bahrein. Een sjeikdom dat als diensten- en financieel centrum en als doorvoerhaven een voorname functie vervult. De heer Van de Poll helpt u graag bij 't vinden van mogelijkheden. Zijn adres is: ABN Bank, Government Road, P.O. Box 350, Bahrein (Manama). Telex 8356. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel. 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. Dc ABN Bank heeft kantoren en affiliaties in: Ierland, Groot-Brittannië. België. Frankijk. Bondsrepubliek Duitsland. Zwitsetland, Gibraltar, Italië, Griekenland, Turkije (Hollantse Bank-Uni), Libanon, Saoedi Arabic (Albank Alsaudi Alhollandi). Verenigde Arabische Emiraten, Bahrein. Iran (Mercantile Bank of Iran and Holland), Pakistan, India, Maleisië, Singapore, Indonesië, Hongkong, japan, Marokko (Algemene Bank Marokko S.A.Kenia, Verenigde Staten van Amerika, Canada, Nederlandse Antillen, Suriname, Venezuela, Peru, fcnama, Australië, Colombia (CorporaciónFinancicradelCaribe), Mexico. Werkzaam onder dc naam Banco Hollandës Unido in: Argentinië, Uruguay, Paraguay. Brazilië, Ecuador. ook nationaal gezien een slech- lak, zegt districtsbestuurder L. ;ersberg van de Hout- en Bouw- CNV in Zeeland. Het gaat hier name om gietwerk van speciale •koppen, waaraan de pijlers in lem van de Oosterschelde ver- zullen worden. Dit hele werk een Duits bedrijf uitbesteed iet excuus dat dit werk in Neder- niet uitgevoerd zou kunnen -|en. E 'leb een hoge pet op van de vak- 'aamheid van de Nederlandse Het is mij dan ook niet lijk waarom deze werkzaamhe- niet door Nederlandse vakmen- orden verricht, te meer daar er werkloosheid heerst in de me len ook in de Zeeuwse regio diver- ïetaalbedrijven hebben moeten en wegens gebrek aan orders of iet punt staan gesloten te wor- aldus Reijgersberg. CNV Zeeland zal zich dan ook zo mogelijk tot de Tweede Kamer den met vragen omtrent deze De heer Reijgersberg vraagt af of men bij de top van Rijkswa- aat wel op de hoogte is van de esteding van deze werken aan enlandse bedrijven. De pijlerdam Dsten ongeveer 70 miljoen gulden wordt door een combinatie van aannemers, onder regie van Rijkswa terstaat uitgevoerd. Alle kosten wor den dus bij Rijkswaterstaat gedecla reerd, zegt Reijgersberg. „Stel nu, dat die Nederlandse bedrij ven wat hoger in de prijs zitten, dan is het in ieder geval toch nog de moeite waard om het werk door Nederlan ders te laten uitvoeren". Zal Rijkswa terstaat ook met hogere lonen uit de bus moeten komen als blijkt dat er niet voldoende personeel voor de ove rige Oosterscheldewerkzaamheden te krijgen is, aldus Reijgersberg. In een reactie zei Rijkswaterstaat dat de order naar een Westduits bedrijf is gegaan omdat dit de beste prijs en de beste levertijd bood. De Duitsers le veren en bouwen de fabriek, de ce- mentproduktie komt voor rekening van Nederlandse werknemers. De woordvoerder van Rijkswater staat zei dat door het besluit van het parlement om de openingsgaten gro ter te maken wel scherp moest wor den gelet op de levertijd, wil de dam in 1985 klaar zijn. Rijkswaterstaat sluit niet uit dat meerdere buiten landse bedrijven onderdelen leveren voor de bouw van de Pijlerdam in de Oosterschelde. GOES (ANP) De Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) in Goes gaat leerlingen van het ba sisonderwijs in Brabant en Zee land betrekken bij het leven op en om de boerderij. De leden van de ZLM hebben zich bereid verklaard per bedrijf een schoolklas te adop teren. Het gaat om akkerbouw, tuinbouw en veeteeltbedrijven. Het loopt momenteel storm met aanvragen bij de ZLM van scholen die dolgraag aan het initiatief wil len deelnemen. ZLM-secretaris mr. J. Oggel, één van de initiatief nemers, verwacht, dat rond de honderd scholen met in totaal vierduizend leerlingen mee zullen doen aan dit project. Het is de bedoeling, dat kinderen minstens vier keer per jaar klassikaal een bezoek brengen aan „hun bedrijf", zodat ze het leven op de boerderij ieder jaartgetij op de voet kunnen volgen. De boerin zal haar school eveneens vier keer per jaar be zoeken. De ZLM heeft samen met het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) een werkmap met mogelijkheden samengesteld. Het RPCZ heeft zich bereid verklaard het project te zullen begeleiden. Onder het motto „de boer op" heeft het al een voorlopige opzet gemaakt, waarin materiaal wordt aangedragen voor de inpassing van het project in vakken als we reldoriëntatie en/of natuuroriën- tatie. Op 17 Januari zullen vertegen woordigers van de scholen en de bedrijven elkaar in Goes ontmoe ten om het plan nader uit te werken. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Brokx van volkshuls- vesting heelt besloten de bestaande subsiedleregeling voor nieuw te bouwen eigen woningen voorlopig grotendeels te handhaven. Wèl is de stichtingskostengrens verhoogd met 5.000 gulden. Dit betekent, dat de hoogste eerste jaarlijkse bijdrage van 3.000 gulden nog kan worden verkregen als de stichtingskosten van een woning (de totale kosten voor de koper) niet ho ger zijn dan 120.000 gulden. Geen jaarlijkse bijdrage wordt verleend bij stichtingskosten boven 150.000 gul den. Het hoogste bedrag, waarbij het rijk nog voor een nieuwe woning zal deelnemen in de gemeentegarantie, is verhoogd van 200.000 tot 250.000 gulden. Een en ander maakt deel uit van een overgangsregeling voor de subsidië ring van nieuwe woningen. Die rege- )NINGEN (ANP) De Neder- se Gasunie onderzoekt op het iblik de mogelijkheid bij Spijk de afvalwarmte van het daar nde gascompressorstation te gebruiken voor een tuinbouw- ect. compressorstation zou voldoen- i eer goedkope energie kunnen le- voor een 10 ha groot tuinbouw- ed. waarvan ongeveer 7 ha be- vd (kassen). Er zouden 30 tot 35 sen werk kunnen vinden. De unie onderzoekt deze mogelijk- Gasunie ziet mogelijkheden heid, omdat men het jammer vindt, dat nu zoveel afvalwarmte verloren gaat. Een van de punten die door de Gasunie nog nader moeten worden bestudeerd betreft de vraag of er het gehele jaar door wel voldoende afval warmte kan worden geleverd. Het compressorstation in Spijk brengt Noordzeegas op de juiste druk om het via het leidingennet te kun nen transporteren. Een directie- woordvoerder van de Gasunie zei overigens niet te verwachten dat, als het onderzoek bij Spijk succesvol is. ook op grote schaal elders bij com pressorstations van de Gasunie der gelijke projecten kunnen worden ont wikkeld. Een eerder uitgevoerde stu die om bij het compressorstation in Ravenstein een tuinbouwproject op te zetten, bleek niet haalbaar. Een van de voorwaarden voor het slagen daarvan is namelijk dat in de onmid dellijke nabijheid van het compres sorstation voldoende tuinbouwgrond beschikbaar moet zijn. De Gasunie hoopt dat het mogelijk zal zijn bij Spijk wei voldoende grond beschik baar te krijgen. Het is niet de bedoeling dat de Gasu nie zelf als tuinder gaat optreden. Er zullen partijen gevonden moeten worden die in het project mee willen doen. DEN HAAG In het overleg van de minister van economische zaken met de raad van bestuur van OGEM over de uitvoering van de overeenkomsten Inzake Nederhorst Bouw zijn belang rijke vorderingen gemaakt. De gesprekken zullen, naar het zich laat aanzien begin volgende week kunnen worden afgerond. Dit heeft het ministerie van economische za ken gisteren meegedeeld. Van Reeuwijk, Maatschappij voor Woninginrichting is een fusie aange gaan met Mondlleder en Meubelcen ter Meubidick, belde te Soesterberg. De fusie ls tot stand gekomen vla aandelenruil waardoor de eigenaren van Mondlleder en Meubidick Iets minder dan 50 procent van het prak tisch verdubbelde aandelenkapitaal van Van Reeuwijk hebben verkregen. Per eind 1977 bedroeg het totaal ge plaatste aandelenkapitaal van Van Reeuwijk bijna twee miljoen gulden. Vroom en Dreesmann bezit nog steeds 49,5 procent van het oude aan delenkapitaal. Ten aanzien van eventuele toekom stige verkoop ter beurze van deze aandelen zijn in de tijd beperkende afspraken gemaakt. Voor de uitgege ven aandelen, die zullen delen in het dividend 1978, zal beursnotering wor den aangevraagd. Ter gelegenheid daarvan zal een bericht met nadere Informatie worden gepubliceerd. Van Reeuwijk heeft In 1978 een omzet van rond 47 miljoen behaald. De om zet van de beide andere partners be droeg samen 15 miljoen. BIJ Van Reeuwijk werken circa 285 mensen en bij Mondlleder en Meubidick sa men ongeveer 55. Van de fusie wordt een gunstig gevolg voor de werkgele genheid verwacht. Vakorganisaties en ondernemingsraad hebben van hun Instemming blijk gegeven. Het bestuur ziet de komende Jaren met vertrouwen tegemoet en ls van plan over het vergrote aandelenkapi taal voor 1978 een zelfde dividend voor te stellen als over 1977 werd uitgekeerd 2 per aandeel van 20). Mede door deze fusie zal Van Reeu wijk over 1978 een positief resultaat behalen. Over 1979 wordt een omzet verwacht van ruim 70 min waarmee Van Reeuwijk tot één van de grootste woninginrichters in Nederland zal be horen. Door de fusie met Mondlleder heeft Van Reeuwijk tevens de eigen dom verworven van het reeds voor een belangrijk deel bij Van Reeuwijk ln gebruik zijnde pand Insald-Bad- hoevedorp (klaverblad-Schiphol). LONDEN De Nederlander H. Heer ema. wiens plannen om van een van de grootste natuurgebieden in Enge land akkerland te maken tot een storm van protest van de milieube schermers leidde, heeft aangeboden een deel van dit 2.225 ha grote gebied bij de monding van de rivier de Rib- ble in Noordwest-Engeland aan de Britse staat te verkopen. Dit is giste ren bekendgemaakt door de Britse Raad voor Natuurbescherming. Heerema die in Juli van het vorig Jaar bet gebied kocht en van plan ls er een aantal boerderijen op te bouwen, wil 1.620 ha verkopen. De eerst blijft dan bestemd voor landaanwinning. In de omstreden streek, een moerasgebied, leven rond 220.000 waadvogels. De raad hoopt de volgende week een besluit over het aanbod te nemen. ling is sinds 1 januari van kracht. Over de toegezegde geheel nieuwe regeling moet nog overleg worden ge pleegd met de Tweede Kamer. Dat is nog niet gebeurd, omdat de behande ling van de begroting voor volkshuis vesting daar verschoven ls. De inkomensgrenzen voor een eigen woning in de beschutte sfeer zijn eveneens voorlopig aangepast. De hoogste eerste Jaarlijkse bijdrage van 5.200 gulden blijft ongewijzigd. Het Inkomen van een koper mag in 1977 niet hoger zijn geweest dan 28.000 gulden (was 26.000 ln 1976) om voor een woning in de beschutte sfeer ln aanmerking te komen. Als het Inko men ln 1977 lager was dan 22.500 gulden kan nog een aanvullende bij drage van 480 gulden worden verkre gen. was het lager dan 19.500 een bijdrage van 960 gulden. HOOGLERAAR Drs J Pronk, Tweede Kamerlid voor de PvdA en oud-minister van ontwikkelingssa menwerking ls onlangs benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de theo rie en praktijk van het internationale ontwikkelingsbeleid aan het Institu te of 8ocial Studies in Den Haag. DEN HAAG Verschillende Neder landse transportondernemingen drei gen ln de knel te raken door de chauf feurstaking ln Engeland. Het ls niet ondenkbaar dat bedrijven gedwon gen worden werktijd verkorting aan te vragen omdat het vrachtverkeer op Engeland stil ligt. Dit heeft een woordvoerder van de NOB-Wegtran- sport desgevraagd meegedeeld. De Nederlandse transportonderne mingen zijn zeer huiverig om hun chauffeurs naar Engeland te sturen. Het risico dat men loopt om daardoor op de .zwarte lijst" terecht te komen ls zeer groot. Dit zou dan in de toe komst weer nadelig voor het bedrijf kunnen zijn, aldus R. Nieman van de NOB-Wegtransport. Volgens de zusterorganisatie van de NOB ln Londen zijn er momenteel onderhandelingen gaande tussen de TUC (de overkoepelende vakcentra le) en de regering. De resultaten van deze onderhandelingen, die tot diep in de nacht zullen duren, worden door de zusterorganisatie somber ingezien. De vrachtveerdiensten van Neder land naar Engeland zijn vanaf giste ren stil gelegd. De kades in Engeland staan zo vol dat er niets meer bijkan. Ook door de 24-uurs spoorwegstaking wordt het vrachtvervoer zwaar be lemmerd, aldus woordvoerder Nieman. PARIJ8 De Franse belastingbeta lers moeten opdraaien voor de finan ciële gevolgen van het mislukken van het Concorde-project. Op de exploi tatie van het supersonische vliegtuig, Frankfljks nationale tros. heeft Air Fiance vorig Jaar een verlies van 99 miljoen frank (ruim 46 miljoen gul den) geleden. De overige activiteiten van de Franse nationale luchtvaart maatschappij leverden een winst van 255 miljoen frank (bijna 120 miljoen gulden) op. De Franse staat zal zeventig procent van de verliezen op de exploitatie van de Concorde voor haar rekening

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17