Mlerlei geschiedenis vioa'aww NESCO wil Fez van ondergang redden Nieuwe )oeken U' ifiJi Juwelen Utrecht Roman Lage landen Standaardwerk over onze zeegeschiedenis voltooid Nieuwe boeken Afstandengids Nederland IUDAG 12 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 15 fOMETERS' van Bert Bolle.' »oek BV. Prijs: 23,50. me in de loop der jaren nog wel gevraagd: Kun je niet de titel i een boek noemen, waarin ik flink tinformatie kan krijgen over baro- ters? Al die gevallen heb ik door- ins moeten afdoen met een nega- ve reactie. Een specialistisch boek I barometers bestond er in ons d eenvoudig niet, maar sinds kort lat anders. „Barometers" van Bert Bolle is |wel alles te vinden, wat er rondom weerglas te koop is en wat het ke is: de Maartensdijkse anti- ir-publicist Bolle vertelt en legt allemaal uit op een wijze, die ook niet-direct geïnteresseerde beslist t heb ik uit hoofde van mijn beroep l te maken met barometers en ografen, maar in dit boekwerk d ik diverse curiosa, die me tot nu onbekend waren. Dat Celcius nu gaat het over de thermometer, ook bij de barometer een belang- e rol speelt het kookpunt op 0 den stelde en het vriespunt op 100 den (zijn vriend Linnaeus draaide om), had ik jaren terug nog wel s ergens gelezen, maar dat er in de eeuw vijftien verschillende ther- f eterschalen geweest zijn, dat er en mijnbarometers bestonden, er haverbaard-hygrometers ge- t zijn en stormglazen uitgevon- werden, waarin kamferkristallen Icohol aangaven hoe het weer zou den (men heeft tot vandaag de zo'n stormglas nooit aan de praat nen krijgen), was nieuw voor me.; emaal mooi wordt het als we le- dat niet de Italiaan Torricelli, ir de Nederlander Ghijsbrecht de ikere de eerste is geweest, die een iterweerglas" uitvond. Dat was al in 1619, een kwart eeuw voor ricelli. Ie heeft het document, waarin dit it te lezen, zelf gezien. „Het staat mstotelijk vast," schrijft hij. U begrepen hebben, dat ik dit werk m aanbeveel bij de liefhebbers, in de tweede helft van het boek groot aantal afbeeldingen met wgezette beschrijving van allerlei ometertypen zal aantreffen, waar- er heel oude en curieuze. HANS DE JONG itricia Highsmith: Edith's Igboek tg. Bert Bakker, Amsterdam, intact paperback) Omvang 310 Prijs 29,50 roman „Edith's Dagboek" van icia Highsmith verhaalt van vrouw die door haar man wordt laten, en die met een futloos (nu dan als dorpsgek optredend) bntje achterblijft. Deze vrouw, ith Howland, kan de grauwe wer- jkheid om zich heen steeds min- verwerken. vlucht in haar dagboek, waarin i aanvankelijk de werkelijkheid :hrijft, maar al spoedig een fan- liewereld opbouwt, waarin zoon jffie geen slampamper is maar succesvol ingenieur die geluk- is gehuwd met een beeldschoon sje. schrijfster weeft er andere mo ren doorheen. Edith verdient kost aanvankelijk als jouma- maar krijgt door haar kriti- houding tegenover de oorlog in [tnam, het publiek tegen zich. slotte moet ze een baantje als Loopster aannemen, maar als Skt dat ze toch nog publiceert in lergroundbladen, wordt ze ont- ;en. Liturgische borstversiering voor een kroningsceremonie Door W.F. Stafleu Er verschijnt op het ge bied van de min of meer populaire geschiedbe- schrijving nog onvermin derd veel. Brede be schouwingen, samenvat tende werken, een enkele biografie of historische roman, platenboeken aan de blijkbaar groeien de vraag wordt ruim schoots tegemoetge komen. Een prachtige uitgave is Ciryl Aldreds deskundige boek over de juwelen van de Farao's. Het is een wonder dat er ondanks alle plunderingen in de loop der eeu wen, waarvan verhalen als van Ali Baba en Aladdin spreken, nog zo veel bewaard is. Er moeten in het oude Egypte wel ontzaglijk veel sieraden gemaakt zijn. Veel goud het land had enorme goudvoorraden in de grond kralen als bij geen ander volk uit de oudheid, faience, cloisonné, halfedelstenen, glas. De interes sante tekst en niet minder de 109 uitvoerig toegelichte kleurenillu straties (hoofdzakelijk in het Egyptisch Museum te Cairo ge maakt) getuigen van indrukwek kend vakmanschap. Helaas wordt, aldus de schrijver, niet alles even zorgvuldig bewaard: veel is in de musea beschadigd en aan corrosie onderhevig. De reeks Geschiedenis in veel voud is opgezet om een themati sche keuze uit de historische lite ratuur te publiceren. Dr. C. A. Rutgers stelde in dit kader een boekje samen over de Utrechtse bisschop in de middeleeuwen. Onder anderen prof. Slicher van Bath ziet in het bisdom Utrecht het geestelijke centrum van de noordelijke culturele eenheid, aangenomen dat de Nederlandse cultuur twee kernpunten kent: een ten noorden en een ten zui den van de grote rivieren. Taalge meenschap en staatsgemeen- schap zijn in onze geschiedenis niet hetzelfde; de taal maakt het volk niet; er zijn méér elementen. De oorsprong van het Nederland se volk ligt in deze visie dan ook in de middeleeuwen en niet in de Juwelen van de farao's, door Cyril Aldred. Uitgave Fibula-van Dis- hoeck, 128 blz.. f 24.50. De Utrechtse bisschop in de mid deleeuwen, red. dr. C. A. Rutgers. Uitgave Nijhoff, 187 blz., f29.50. Maria van Bourgondië, bruid van Europa, door Mart Janssonius. Uitgave Thieme, 120 blz., f 19.50. De laqe landen: Prehistorie tot 1500, door H. Jansen en R. v. Caenegem. De lagen landen 1500-1780 door I. Schöffer, H. v.d. Wee en J. A. Bornewasser. De lage landen 1780-1940 door E. H. Kossmann. Uitgave Elsevier. De Boerenoorlog in beeld, dooi Johannes Meintjes. Uitgave Fibu la-van Dishoeck, 172 blz., f34.50. stijd tegen Spanje. Een aantal aspecten van de middeleeuwse geschiedenis worden aan de hand van het onderwerp verduidelijkt. Het boekje lijkt me eerder voor vakhistorici dan voor leken bestemd. Een boekje van Mart Janssonius over Maria van Bourgondië (1457- 1482) wordt door de uitgever als historische roman aangekon digd. Aan een eerste vereiste: concentratie op de hoofdpersoon, wordt echter nauwelijks voldaan. Het is meer een historische ver telling, waaraan ongetwijfeld een degelijke studie ten grondslag heeft gelegen. Erg boeiend is het niet geworden, helaas. Was een biografie niet beter geweest? Het boekje is ook nogal goedkoop uit gegeven. In de bekende reeks zwarte boe ken van Elseviers Historische Bi bliotheek is een complete ge schiedenis van de Lage Landen verschenen. De periode 1780-1940 werd al beschreven in. een eerdei uitgekomen werk van Koss mann. Nu zijn ook de delen pre historie tot 1500 en 1500-1780 er. Samen vormen ze als het ware het tekstboek van de driedelige WP Geschiedenis der Nederlan den, die in 1977 rijk geïllustreerd uitkwam. Wie minder in de plaat jes dan in de tekst geïnteresseerd is, kan hier terecht. Indertijd zijn in deze krant zowel aan het boek van Kossmann als aan de WP vele goede woorden gewijd, die ik niet hoef te herhalen. De namen van de samenstellers zijn waar borg genoeg. Muurschildering: Ramses III in het graf te Thebe Er was een tijd dat iedere Neder landse jongen via de boeken van Penning meeleefde met het weJ en wee van de Boeren, die eind vorige eeuw strijd voerden tegen de Engelsen in Zuid-Afrika. De held van Spionkop, Christiaan de Wet, Botha, Potgieter, allemaal beroemde namen waren dat toen. Jongeren van nu lezen andere dingen over dat land, en nu zijn andere namen bekend geworden, zoals die van Soweto. Het duurt dan ook wel even voor je eraan toekomt, een platenboek over de Boerenoorlog door te kijken. Maar het was wèl net de tijd dat de eerste persfotografen optra den, en het moet gezegd worden dat Johannes Meintjes met hun werk een uitstekende documen tatie heeft samengesteld, die ook voor de geschiedenis van de foto-" grafie van belang is. Het boek ademt geen nationalis tische geest. Het is wel een erg „blank" boek, in die zin dat het in woord en beeld uitsluitend over blanken gaat. langzaamaan een psychiatrische patiënte wordt, maar de schrijfster is er niet in geskaagd de langzaam om zich heengrijpende waanzin voelbaar te maken. In feite heeft het boek een slaapverwekkend tem po en is rijkelijk gelardeerd met een ongeloofwaardige scènes. Bij een langzaam wurgender wor dend isolement en een groeiende geestelijke verwarring, zouden de aantekeningen in het dagboek gaandeweg iets van dat verval moe ten weerspiegelen. Maar het dag boek blijft de naïeve voortzetting van een fantasieverhaaltje. Jammer is ook dat het dagboek in weerwil van de suggestie die van de titel uitgaat een al te magere rol speelt. Kaj Lund: CREATIEF MET TOUW. Oorspr. titel Tovvaerkskunst.' Vert. J. M. A. G. Hendriks. Uitg. Hollandia BV, Baarn. 143 blz.; prijs 22.50. Veel zwart-wit foto's van werkstuk ken en werkwijzen van heel veel van wat van en met touw gemaakt kan worden eisen de meeste ruimte op in dit specifieke „touw"-boekje. Of je het bezig zijn met touw nu knutselwerk vindt of het als touw werkkunst wilt zien, het is en blijft een creatieve werkzaamheid. Het werken met touw, wat vooral de „zeeman" beroepshalve deed en doet, heeft echter nog veel andere mis schien wat minder bekende moge lijkheden. Als we even door de vele vaktermen als hengsels, stroppen, plattings, kat- nings en knopen, die stuk voor stuk heel duidelijk worden besproken, heen bijten, kunnen we aan veel nut tige voorwerpen als b.v. onderzetters, handvaten, ceintuurs of schoenzolen beginnen. Of met de verworven ken nis flessen, glazen of potten versieren. Voor liefhebbers een boeiende bezig heid, al was het alleen maar om eens met de apevuist of de varkensrug te experimenteren. Voor de goede leer ling tot slot nog enkele aardige figu ren in vrij touwwerk. Kaj Lund geeft ons de kans de vrije tijd, spelend met touw, nuttig op te vullen. Volkssprookjes uit Nederland en Vlaanderen, door J.W.R. Sinninghe. Uitg. Kruseman, Den Haag. Omvang 220 pag. Prijs 27.90 Er zijn vrolijke en droevige en er zijn zinnige en volslagen onzinnige bij. Maar waarheen de veelal bizar re fantasie de lezer ook leidt hij zal er door geboeid worden. Sinninghe heeft de bewerking van de 78 sprookjes afgestemd op het gehele gezin. Zijn vrouw Anke heeft het boek geïllustreerd. Het is jammer dat zij zich ditmaal niet heeft kunnen uitleven in de fraaie kleurstellingen waarom haar werk bekend staat. „Liefde in St. Petersburg," door Heinz G. Konsalik, uitgave De Boe kerij Amsterdam/Brussel, prijs 22,50, 197 blz. Een verhaal over de liefde van een Duitse officier voor de adellijke doch ter van een Russische generaal. De vlam springt over op de avond van oudjaar 1913 en is nog niet gedoofd in 1975. Tussen die jaartallen spelen re voluties en oorlogen hun vernietigen de rol. Konsalik, de auteur die ln drie maanden kans ziet nieuwe omvang rijke romans aan zijn uitgebreid oeu vre toe te voegen, geeft op de hem eigen wijze verslag van de beproevin gen die het echtpaar, tot hun huwe lijk in 1920 in Parijs, ondervindt. „Klipperschepen jagen naar Lon den" door John Edward Masefield. Uitgave De Boer, Maritiem in Bussum. Eerder verschenen onder dezelfde ti tel bij L. J. C. Boucher, Den Haag. Prijs 35 (intekenprijs 29.50 in de Bibliotheek der Zeven Zeeën), 226 blz. Al iets langer dan twee jaar geleden verscheen deel I van de Maritieme geschiedenis der Nederlanden. Dezer dagen ontvingen wij het vierde en laatste deel, waarmee een uitzonderlijk standaardwerk over de zeegeschiedenis van de Lage Landen, van de vroegste tijden tot heden, gecompleteerd is. Volledigheidshalve sommen wij summier de totale inhoud nog even* op: Deel I omvat de prehistorie tot de val van Antwerpen in 1585: Deel H beschrijft de Gouden Eeuw 1585-1680; Deel IH verhaalt het einde van deze eeuw tot de overgang van zeil naar stoom 1680-1850 en het ook nu weer even fraai en rijk geïllustreerde Deel IV vermeldt het begin van de stoomvaart tot heden. Een groot aantal auteurs is, dank zij voortreffelijk teamwork, er in; geslaagd een historisch rijke en zeer lange tocht te beschrijven die de' lezer blijft boeien. Uitgebreide registers bevorderen het naslaan van de zeer vele bijzonderheden over alle aspecten van de zeegeschiede nis van Nederland en België. De vier delen, die samen zo'n 1600 pagina's bevatten, zijn verschenen bij De Boer Maritiem. De inteken prijs is 95, losse delen kosten 115. je vanuit het Midden-Atlas gebergte in Noord-Marokko op de top van de Meriniden bent Igeland, ligt daar opeens de vlakte van Saïs. En pal in het hart daarvan: Fez, één van de )iendste steden ter wereld, qua schoonheid naar het lijkt onovertroffen: een donkere, imige burcht, zwaar ommuurd, met een weelde aan architectuur in de vorm van paleizen ïoskeeën. Eromheen het stralende wit van modernere stadsdelen. één van de indrukwekkende rten gegaan, raak je in de stad zelf en meer onder de indruk. Med- ;n Fez-Jdid, die samen de oude vormen, hebben veel weg van gigantisch, exotisch museum althans op het eerste gezicht, nog lijkt zoals het eeuwen gele- |was terwijl het leven er alledaags, on-Westers, doorgaat. Een kleu- rumoerig gewemel van tiendui- ïen mensen; handel en wandel, je ook gaat. Veel kleinindustrie en dieren, ezels en ossen (voor i's is alles te smal), kuddes scha lie met veel kabaal door de hon- ;n bochtige straatjes worden ge in. schijn kan bedriegen, want Fez pt met een veelheid van zeer blexe problemen, iets wat zich [in haar uiterlijk weerspiegelt, onheid-in-verval en sociaal-eco- sche ellende vertonen zich in nhang met elkaar als je wat lan- llijft rondlopen. stad. eens hét centrum van dienst, wetenschap en moraal in jthele Arabische wereld van Afri- roeide na de (vermoedelijke) Ling door Idriss I in 753 zeer snel. i afgelopen vijftien jaar verdub de bevolking zich tot 425.000. van 60 procent binnen de oude ruiren woont en deels werkt. haar functie als cultureel fitscentrum betreft behalve door Mekka en misschien Bagdad nooit overtroffen binnen de wereld der Islam is Fez lang niet meer wat het geweest is. Nog steeds werken er (schrift)geleerden van naam en de in 825 gestichte Karayouine-universi- teit trekt veel studenten uit Marokko en van elders. Maar de stad. eens voorzien van 785 moskeeën, heeft be halve in toeristische zin, veel minder uitstraling dan voorheen. Tanende glorie Dat de glorie van Fez sterk tanende is. kun je goed zien ook. Want het eeuwenlang trotse bolwerk van weel de en macht (ook economisch) heeft tegenwoordig veel weg van een uitge woond paleis met een teveel aan. gro tendeels verpauperde bewoners. Zij die de grond en wat zich hierop be vindt, in bezit hebben, wonen vooral buiten de muren, in heel wat gunsti ger omstandigheden: onvervuild. ruim, vaak riant. Aan restauratie van al het fraais is al een eeuw lang vrijwel niets meer ge daan. Veel oude gebouwen zijn halve ruïnes, muren zakken in. Vuil. on kruid en ratten dringen op. En ocjk het interieur van menige moskee, me- dersa (theologische hogeschool) en paleis, met tuinen, bronnen, houtsnij werk. mozaïeken (het befaamde Fez- blauw) verkeert, voorzover het niet werd verkwanseld, in hevig verval. Dit alles heeft er al in 1976 toe geleid Fez is van oudsher een erg ongezonde dat de UNESCO na Venetië, nu ook Fez tot „universeel historisch monu ment" in nood uitriep, en het besluit nam de stad van haar dreigende on dergang te redden. De acties om het geld voor deze restauratie te verza melen (destijds dacht men aan twee miljard gulden) starten begin dit jaar; verschillende teams van des kundigen. door de Marokkaanse rege ring en UNESCO in Fez gènstalleerd, zijn echter al enkele jaren bezig de zaak te bestuderen. Hun rapporten zijn onlangs verschenen. Hieruit blijkt dat men niet klaar is met het restaureren van een aantal gebou wen. De hele Medina vormt een be dreigd cultuurmonument, het be houd van alle schoonheid-in-steen is nauw verbonden met het lot van zo'n kwart miljoen mensen in hun antie ke. vervallen woon- en werkruimtes, met wegennet en riolering. In feite moet de hele oude stad op de helling en kan men onmogelijk voorbijgaan aan de totale sociaal-economische in frastructuur. Het magistrale „cultu rele erfgoed" valt pas te redden als het sociaal-economisch moeras waar in velen verkeren, wordt gedempt. Al met al een klus die z'n weerga niet kent in de geschiedenis der stadsver nieuwing. Want vrijwel niets in Fez is aangepast aan de moderne levensbe hoeften. Ongezonde stad stad; de honderden scholen werden rond het jaar 1000 al beschreven als kweekplaatsen van tbc en andere ziektes. Dat is nog steeds zo: er zijn slechts een paar (slecht onderhou den) parken en de Oued Fez, een onderaards riviertje, is een open riool. De mensen leven in donkere, kleine ruimtes, dicht op elkaar gepakt, grote gezinnen in meestal één kamertje, deerlijk verkrot. De huur ervan wordt elk jaar hoger. Vanouds was Fez óók een centrum van zeer verfijnde kunstnijverheid. Dit én de nood op het platteland werkte de groei in de hand. Maar sinds het begin van deze eeuw ging men steeds meer van het oude hand werk over op machinale bewerking van leer. koper, wol, hout en textiel. Vlak tegen de oude stad aan liggen nu vier vrij grote industrieterreinen, waar men overigens ook al met ruim tegebrek heeft te kampen: tweehon derd bedrijven wachten op een licen tie. Ook deze problemen, die direct met de werkgelegenheid van doen hebben, zullen in het UNESCO-plan moeten worden opgelost. De industrialisatie heeft zowel de om vang als de kwaliteit van het oude handwerk sterk benadeeld. In de 150 grote bazars en talloze kleinere soukhs is nog van alles te krijgen, maar het echte vakmanschap achter dit fraais wordt minder. En zowel produktie als handel worden be heerst door een steeds kleinere groep kapitaalkrachtigen; armoe en werke loosheid zijn hier in groeiende mate het gevolg van. Toch zijn de experts optimistisch ge stemd Eén van de drijvende krach ten achter het plan. stadsarchitect J. P. Ichter, een Fransman die al 17 jaar in Fez woont: „Men kan geen oude stenen herstellen als de samenleving daarbinnen ziek is. Slechts door ver paupering en overbevolking een halt toe te roepen, kan Fez worden gered." Hij keert zich fel tegen vernieuwing in westerse zin (betonbouw, cityvor ming), al wil hij de stad, met behoud van zijn oude karakter, wél leefbaar maken. Hoe men dit alles precies denkt te bereiken, wordt echter allerminst duidelijk. Sanering binnen de huidige situatie lijkt vrijwel onmogelijk; de bevolkingsdruk in de binnenstad moet. althans gedurende de restaura tie sterk verlicht worden Maar velen zullen hun (tijdelijk?) verdwijnen als deportatie beschouwen. En hun angst lijkt gerechtvaardigd als je bij voorbeeld de nieuwe wijken voor de arme bevolking rond steden als Ra bat en Casablanca ziet: zeer goedko pe hoogbouw, kazernes, binnen enke le jaren verkrot. In feite vallen de spontaan groeiende bidonvilles (slums) vaak te verkiezen boven dit soort nieuwbouw. Nooit meer terug. Velen van hen zullen bovendien nooit terug kunnen keren: omdat alles in de vernieuwde stad veel duurder zal worden én omdat een overbevolkt Fez binnen korte tijd wéér een ruïne zal zijn. Van de kant der bevolking, voor wie het leven binnen het ver trouwde groeps- en familieverband uiterst belangrijk is. valt dan ook veel verzet te verwachten Dit zal. zoals in Marokko gebruikelijk, met harde hand worden gebroken Gevaarlijker voor het UNESCO-plan door Anton Oskamp (uitgevoerd door de Marokkaanse overheid) lijkt de te verwachten nega tieve houding van hen die de grond, huizen en nering in Fez bezitten en controleren. Op langere termijn zijn zij uiteraard sterk gebaat met een stad die behalve cultureel ook soci aal-economisch gerestaureerd is. Maar men denkt hier meestal niet erg ver vooruit... Een gunstige factor is wél dat de godsdienstige leiders zich pal achter het plan van UNESCO gesteld heb ben. Fez is als religieus centrum nog steeds van belang. Hun invloed is groot. Voor hen (én voor de koning, erevoorzitter van de „Commissie ter redding van Fez") lijkt het plan ech ter allereerst een prestigekwestie te zijn. Een opening, gedichten van T. van Turnhout. Uitg. De Beuk, Amster dam. 35 blz. 9.50. AO-boekJe nr. 1746: Perpetuum mo bile door N. Baaijens. Uitg. Stichting IVIO. Lelystad. 20 blz. 1.75. Tragedie op Texel, 8ste geheel herzie ne uitgave aangevuld met 64 fotopa gina's. door J. A. van der Vlis. Vijftig ooggetuigen vertellen over de Georgi sche opstand tegen de Duitsers op 6 april 1945. Uitg. bv v/h Langeveld en De Rooy, Den Burg 128 pagina's tekst. Geen prijsopgave. Succes en carrière, methode en tech niek. Geschreven door M. Korda. Uitg. Meulenhoff, Amsterdam. 233 blz. 24.50. Verschenen is de Afstandengids Ne- derland. Een naslagwerk voor de be- paling van afstanden tussen wille- keurige plaatsen in Nederland. Het alstandenregister bestaat uit 166.000 rechtstreeks afleesbare af standen tussen 3640 steden, dorpen, verkeersknooppunten. 27 vliegvel den, 43 havens, 98 industrieterreinen en 29 grensovergangen. Het kaarten- gedeelte omvat 365 regionale wegen kaartjes in kleur. Ten behoeve van het vervoer van gevaarlijke stoffen wordt een over zicht gegeven van alle tunnels, alsme de van alle pontverbindingen met dienstregeling, toelaatbaar gewicht, telefoon enz. Voor het grensover schrijdend verkeer is een apart regis- ter opgenomen met alle afstanden vanuit de 29 grensovergangen met een overzichtskaart. De gids kan met name als leidraad dienen voor de berekening van trans port- en vervoerskosten en verhuls- kosten. Daarnaast kan hij zijn dien sten bewijzen bij het doen van belas tingaangiften. het vaststellen van reiskostenvergoedingen, route-plan ning (autorallys) en bij toerisme. De Afstandengids Nederland is een uitgave van Delta Atlas. Antwoord nummer 1 in Eindhoven. De prijs bedraagt ƒ118 plus btw en porto- kosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15