experiment met chool voor vier- ot veertienjarigen Brits vervoer plat Kïesuwkado Sihanoek spreekt in Veiligheidsraad Andersom Roken is ongezond In deze krant «et Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Plaatselijk sneeuw Grens open voor 300 Vietnamezen Ooievaar verkiest winter •roef middenschool elitair' ijbewijs straks postkantoren ;aking van hippers voorbij Fabriek houten speelgoed dicht Eerst bewoners dan huizen Onrust op Jamaica Kredietgarantie Algerije onzeker Oproep premier Callaghan in de wind geslagen Kans op spreiding bouwvakantie Kunstmest in plaats van pekel op gladde wegen Gezinsverzorging in groeikernen zit extra in de knel Trouw Maatwerk voor mensen [~~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee"-] Lees een krant met overtuiging: Trouw 37STE JAARGANG NR. 10654 - VRIJDAG 12 JANUARI 1979 HET WEER Nu en dan sneeuwbuien. Maximum-temperaturen iets boven nul graden Matige tot krachtige wind uit noord tot noordoost; aan de kust van Holland en Zeeland nog enige ti|d harde wind Morgen en overmorgen: Enkele sneeuwbuien, 's nachts lichte, plaatselijk matige vorst. Morgen zon op: 8.43 maan op: 17.33 onder 16.54 onder: 8.19 Telefoon 020-936868 Maandag t/m vrijdag -*-■ van 8.30 tot 21.30 uur i LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering is bereid dit Jaar nog eens driehonderd Vietna mese vluchtelingen op te nemen. Dit heeft staatssecretaris Haars van Jus titie laten weten aan de hoge commis saris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties. Vorig Jaar zijn voor tweehonderdveertig Vietnamezen onze grenzen opengesteld. Van hen is ongeveer de helft in ons land aange komen. Bij het bepalen van het aantal van driehonderd Vietnamezen is rekening gehouden met de mogelijkheid dat op basis van internationale verplich tingen ook vluchtelingen van andere herkomst moeten worden opgeno men. Nederland houdt bij de toelatin gen van vluchtelingen vast aan een aantal van zevenhonderdvijftig per Jaar. Aan de hand van de ontwikkelingen in Indo-China zal de regering in de loop van het Jaar bekijken of het aantal toe te laten Vietnamezen nog kan worden verhoogd. WASHINGTON (Reuter, UPI) Terwijl steeds meer Ameri kaanse artsen met roken op houden, zit er bij de verpleeg sters een stijgende lijn in. Dit detail uit een 1200 pagina's tel lende regeringsnota over ro ken en gezondheid is kenmer kend voor de algemene ont wikkeling. Terwijl de mannen duidelijk minder zijn gaan roken, is het sigarettengebruik door meis jes gegroeid tot het niveau van de Jongens. De nota komt niet tot wezen- lijk andere conclusies dan een eerdere versie uit 1964: roken is de belangrijkste oorzaak van longkanker en draagt bij aan het ontstaan van vele an dere ziekten. Het bewijsmate riaal is inmiddels in omvang verdrievoudigd. De tabaksindustrie (jaaromzet 17 miljard dollar) hoefde de nota niet eens in te zien om te verklaren dat het „oude koek" was, dan wel een „publiciteits stunt". Voorzitter William F. Dwyer van het Tabaksinsti tuut zocht de motieven vooral in de persoon van minister Jo seph Califano van volksge zondheid, onderwijs en maat schappelijk werk. In 1975 rookte hij nog drie pak jes per dag, nu heeft hij „de ijver van een bekeerde zon daar," aldus Dwyer. „Amerika mag wel uitkijken als Joe Cali fano ooit ophoudt met drin ken, of andere geneugten af zweert," aldus de heer Dwyer. In het plaatsje Brakel in de Bommelerwaard is een ooievaar gesigna leerd, die kennelijk sneeuw en ijs heeft ge trotseerd om hier in ons land te overwinteren. Hij is regelmatig te zien in verschillende achter tuintjes, op jacht naar voedsel. in onze onderwijsredactie 'RECHT Minister Pais wil een proef nemen met een looi voor kinderen van vier tot veertien jaar. In februari zal regering deze voorstellen nader uitwerken. minister heeft dit plan gisteren nmier aangekondigd op een stu- dag van de adviescommissies ba- ichool en middenschool in echt. De mededeling stichtte daar ral wat verwarring. Beide commis- s spraken zich uit tegen het plan i Pais. Ook het CDA-Kamerlid etman uitte zijn twijfel. lister Pais verklaarde tegenover dat hij de verwarring onder de in echt verzamelde deskundigen eilijk kon begrijpen. In de begro- g 1979 is het idee van een school vier tot veertien al gelanceerd ik kan het ook niet helpen als de nsen daar overheen lezen". :en selectie ster Pais gaat ervan uit dat de basisschool voor vier tot jaar die al sinds 1973 in de is vanaf 1983 kan worden inge- :rd. Deze nieuwe basisschool mag rïns Pais geen selectie toepassen, aan het begin, maar ook niet aan S eind. Dat betekent dat de kinde- i die de basisschool hebben doorlo- I, ongeselecteerd naar het voortge- onderwijs moeten doorstromen. consequentie hiervan is dat er een Igperiode van bij voorbeeld twee r moet komen. Pas daarna kunnen leerlingen verder worden uitge- Itst. Hoe lang deze brugperiode cies moet duren kan nader worden leken. gens minister Pais kunnen de lo lde experimenten met een mld- ischool voor twaalf tot zestien jaar ,t doorgaan. Maar toch betwijfelt of we daarmee op de goede weg „Ik bewonder de inzet van de lerimenteerscholen. maar ik vraag af of we de door iedereen gewen- W HAAG (ANP) Er komt een leraoek naar vereenvoudiging van aanvraag en de afgifte van rijbe- fen, bij voorbeeld op postkanto- Minister Tuijnman van verkeer waterstaat heeft dat geantwoord irragen van PvdA-Tweede-Kamer- ttartmeijer en enkele van zijn frac- enoten. irrang krijgt evenwel een wetswij- hg tot verlenging van de geldig- I van rijbewijzen, zoals al is aan- ondigd bij de behandeling van de roting van verkeer en waterstaat, is de bewindsman. Dat zal een ke vermindering van het aantal vragen met zich meebrengen. irna zal het onderzoek ter vereen- diging van de procedure van aan- ïg en afgifte weer ter hand worden omen. ste veranderingen kunnen realiseren door met een klein, elitair groepje scholen te experimenteren. Ik zoek liever naar een strategie die op de breedte mikt, die voor de grote meer derheid van scholen uitvoerbaar is en die een maatschappelijk draagvlak heeft." Dr. Pais wil zo gauw mogelijk begin nen met experimenten met een „ver lengde basisschool" van vier tot veer tien. Het is echter niet nodig alle heil van zo'n experiment te verwachten. Het voorgezet onderwijs kan reeds beginnen de bestaande brugklassen om te bouwen in de door Pais gewen ste richting. Eventueel zou daarbij een beroep gedaan kunnen worden op de experimentenwet. Advies inwinnen Het nieuwe plan voor een school van vier tot veertien wordt voorbereid door een ministeriële werkgroep. Pas als deze meningsvorming is afgerond, zal de minister advies inwinnen bij andere instanties, o.a. bij de commis sie basisonderwijs en middenschool. Met de bekendmaking van dit nieuwe plan is een oud idee van staatssecre taris Hermes om een tussenschool voor elf tot veertien Jaar te maken van de baan. Je zou ook kunnen zeg gen dat deze tussenschool (die ook in het regeerakkoord voorkwam) met de basisschool wordt samengevoegd tot één verlengde basisschool. Meer nieuws op pagina 8 PAGINA 2: Kerkbalans blijft inflatie de baas PAGINA 3: PAGINA 4: Vreemdelingenpolitie op de voet gevolgd PAGINA 5: PAGINA 7: PAGINA ECONOMIE: LONDEN (Reuter, UPI) Premier Callaghan van Engeland is er gisteren niet in geslaagd de vakbon den van een staking af te brengen. Gisteravond riep de grootste Britse vakbond op tot een staking van de 100.000 vrachtwagenchauffeurs. Premier Callaghan had, na zijn terug keer van een reis in het Caribisch gebied, Moss Evans, algemeen secre taris van de transportarbeidersbond (TWGU), bij zich geroepen om hem te waarschuwen voor de gevolgen van een staking. Een staking in het ver voer kan de Engelse economie ernstig schaden en de banen van twee mil joen mensen in gevaar brengen. De situatie kan nog verergerd worden als de treinbestuurders ook gaan staken, wat wellicht te verwachten is. Noodtoestand Premier Callaghan kan door de op roep van de vakbonden tot een sta king in het vervoer gedwongen wor den de noodtoestand in Engeland uit te roepen. Hij zal dan militairen in schakelen om het belangrijkste ver voer te verzorgen. Zo zullen soldaten de industrie van de vaak vitale aan voer moeten voorzien en moeten zor gen dat de winkels in geheel Enge land niet zonder levensmiddelen ko men te zitten. Afgelopen maandag begonnen circa 50.000 chauffeurs met een niet officië-. Ie staking met als eis een baslsloon van 260 gulden per week en een 35- urige werkweek. Door de staking van deze week was Engeland al ernstig ontwricht. Vele aanvoerlijnen waren verbroken en de meeste haven ge sloten. Na het gesprek met premier Cal laghan zei Moss Evans van de TWGU dat hij niet dacht dat de beslissing tot een staking in het vervoer een verrassing voor de Britse leider zou zijn. tnan, ik heb nog nooit zo d gewerkt... Gisteren spraken de verte genwoordigers van de ambte- narenorganisaties weer met minister Wiegel van binnen landse zaken. Hier begroet de minister (links) de heer Dut- man, voorzitter van de ACOP. UTRECHT (ANP) De massale stroom vakantiegangers die gewoon lijk op de eerste dag van de bouwvak vakantie op gang komt zal wellicht volgend Jaar achterwege blijven. Niét vanwege een plotseling dalende reis lust. maar omdat de bouwwerkne mers besprekingen voeren met de werkgevers over een afschaffing van een collectieve bouwvakvakantie. Een betere spreiding van de vakantie is een reeds lang gekoesterde wens van de werknemersorganisaties In de bouw. Het vakantievraagstuk is één van de onderwerpen van de CAO- onderhandelingen die gisteren zijn voortgezet. Volgende week gaan de gesprekken door. NEW YORK (Reuter, AFP) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft besloten dat het voormalige Cambodjaanse staatshoofd, prins Noro dom Sihanoek, zijn klacht naar voren mag brengen dat Vietnam aggressie heeft gepleegd tegen Cambodja. De Veiligheidsraad stemde met 13 tegen twee stemmen tegen een voorstel van de Tsjechische ambassadeur Oleg Troyanowski dat verder overleg uitgesteld diende te worden tot maandag om een delegatie van het nieuwe bewind in Phnom Penh de gelegenheid te geven de bijeenkomst van de Raad bij te wonen. Uit de beslissing van de Veiligheidsraad blijkt dat Sihanoek als vertegen woordiger van Cambodja wordt gezien De nieuwe regering die opstandelin- geval zeker een miljoen mensen gen Van de FUNSK ln Phnom Penh hebben gevormd is niet erkend door de Verenigde Naties. FUNSK staat voor Nationaal ver enigd front voor de redding van Cam bodja. en het trad gisteren voor het eerst in het openbaar. Secretaris Rua Samay zei in de Vietnamese hoofd stad Hanoi dat sinds mei 1975 „meer dan drie miljoen Cam bod jan en zijn gedood" door de verdreven „kliek van Pol Pot." Er wordt aangenomen dat ln leder slachtoffer zijn geworden van zijn, zich socialistisch noemende, rege ring. Sihanoek was nog door Pol Pot naar de Veiligheidsraad gezon den ln een kennelijke poging „te red den wat er te redden viel." De Sowjet- Unie en Tsjechoslowakije, de com munistische leden van de Veiligheids raad. zijn van mening dat er geen enkele reden is Sihanoek aan het woord te laten. Hij was zelf vannacht vol vertrouwen. Meer nieuws Cambodja op pag. 7. Premier Callaghan is niet alleen be zorgd dat de staking de economie zal schaden, maar ook dat zijn kansen bij de komende algemene verkiezin gen kleiner worden door de staking. Callaghan heeft al in het openbaar de huidige crisis gebagatelliseerd en Britse bladen hebben hem dat be hoorlijk kwalijk genomen. Al eerder heeft de minister van ver voer. William Rodgers de leider van de treinbestuurders, Ray Buckton, bij zich geroepen en verteld dat een spoorwegstaking zelfmoord bete kent. Naderhand zei Buckton dat hij zijn best zou doen om een regeling met de leiding van de spoorwegen te bereiken. Zoals bekend hebben de treinbe stuurders beloofd volgende week te gaan staken als zij geen wekelijkse bonus van 28 gulden krijgen. Woens dag hebben de treinbestuurders een staking van 24 uur gehouden ln Zuid- Engeland die de forensen veel last gebracht heeft. HEERLEN (ANP) Kunstmest is uitstekend geschikt om de gladheid op de wegen te bestrijden, nu het pekel op begint te raken. Volgens DSM, dat kunstmest produceert, heeft deze stof als voordelen boven pekel dat het vriespunt vijf graden lager ligt (min 12 graden), het milieu vriendelijker is en minder schade aan bij voorbeeld metalen toebrengt. Kunstmest wordt al jaren gebruikt bij de gladheidsbestrijding op vlieg velden. De stof Is echter wel vijf keer zo duur als pekel. Volgens een woordvoerder van de centrale verkooporganisatie van kunstmest, de NVCP, is gisteren der tig ton verkocht aan Rijkswaterstaat en enige tientallen tonnen aan ver schillende kleine Limburgse ge meenten. De woordvoerder verwacht niet dat kunstmest de pekel voorlopig gaat vervangen als dc pekelvoorraden op zijn. Daarvoor is de stof te duur, zo meent hij. UTRECHT (ANP) Dertien instel lingen voor gezinsverzorging die in hun werkgebied minstens één erken de groeikern hebben (zoals Hoorn, Purmerend, Pijnacker, Zoetermeer en Nieuwegeln) hebben een brand brief geschreven aan staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. Ze stellen dat in de groeikernen on voldoende hulp kan worden geboden tengevolge van de sterke groei van de bevolking en het bezuinigingsbeleid van het ministerie. Bij het vaststellen van de behoefte aan hulp op grond waarvan het aantal gezinsverzorgsters en -help sters wordt bepaald wordt reke ning gehouden met de omgang en de samenstelling van de bevolking in het verzorgingsgebied. Maar het mi nisterie hanteert bij de berekening van het aantal te subsidiëren „forma tie-uren" de bevolkingscijfers die zijn gebaseerd op de volkstelling van 1971 Daar komt bij, dat mensen die naar de groeikernen verhuizen relatief va ker gezinshulp nodig hebben, omdat ze zeker ln de eerste tijd nog geen beroep kunnen doen op buren of kennissen. SCHOONEBEEK (ANP) De 34-ja- rige E. Kuiter uit Ter Apel is gister mogen bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven geko men. De man kwam met zijn auto frontaal in botsing met een autobus die op de linkerweghelft was geko men. Door de transportstaking in Engeland is er gebrek aan olie. waardoor onder meer scholen niet verwarmd kunnen worden. De kinderen van het plaatsje Rugby mogen nn de bezoekerskamers van de gevangenis gebruiken. Hier laten bewakers de leerlingen in hun wat vreemde omgeving binnen. Meer nieuws over de transportstaking op pagina 7. In Assen wordt een andere manier beproefd om een nieuwbouwwijk te maken: eerst de mensen bij el kaar zoeken en dan pas kijken hoe de huizen er uit moeten zien. Prima systeem. Als u nou wat geschik te mensen zoekt, dan maken wij een krant voor ze. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Heiiy Blok en Ina van Fanssen Lektuurhanger(B) Nooil meer zoeken naar dc krant o! tv-gid.v Dt'kortitieljule lektuurhanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Echt naturel leder mei gevlochten koordje Ketting mei armband (D) De nieuwe modetrend: keiung en urin bandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, hei ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee: Plaats en postcode: Giro; Uw naam.- Uw adres: Plaats en postcode: Tel:. De nieuwe abonnee ontvangt de eeixle twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaai hel kwartaalabonnement automatisch in. mei als wclkomsi-uxmlecl 17.- koning. Kado naar keuze:GA. HOC. D. (aankruisen a.u.b Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwooid- nummcr 2792.1000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1