iBanken zien niet veel in jUgerij ns LNG-project deTijd i deTijd Abortus: 'het stokske van Van Agt' Burgermans fatsoen voor Vondeling Weekblad linister Van Aardenne aan Tweede Kamer: •elfzijl wil ook ge olenvergasser i Eemshaven deze week: Hitparade TROS nu ook op zondag Briefwisseling openbaar UIT DE WEEKBLADEN Plan Faber (CDA) 'Burgemeester moet ambtenaar kunnen worden' Automobilisten rijden met te hoge snelheid Tankauto zakt door wielen Stofzuigende inbreker(s) BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 an een onzer verslaggevers ,JEN HAAG Algerije on- m rvlndt ernstige problemen i het zoeken naar kapitaal 10 tot 1000 miljoen gulden) lei d een onzer verslaggevers 1 pLFZIJL Tegelijk met de inrich- ig van een aanlandingshaven voor ïibaar aardgas (LNO) in de Eems- en moet de Gasunie starten met :adinstallatie van een kolenvergasser. eb »e ardoor komen „enige honderden Vidsplaatsen, versterking van de lonale energiepositie en impulsen ir de bestaande industrie en leepvaart in de Eemsmond binnen ld bereik". zei mr. P. Scholten, burgemeester i Delfzijl in zijn nieuwjaarsrede tot gemeenteraad. Het over enkele en via de Eemshaven aan te lan- Algerijnse aardgas is hoogcalo- :h. het gereed te maken voor dlstri- le moet het gas na aanlanding Ier meer worden vermengd met ht of met gas van lagere calorische arde. Vermenging met gas ver- nt volgens Scholten de voorkeur, dat deze mogelijkheid de meeste is biedt op nieuwe impuisen. lolten onderbouwt zijn pleidooi ir te wijzen op de energie die uit en is te winnen, waardoor de basis i de Nederlandse energievoorzle- g wordt verbreed en op de moge- ïeid de Eemscentrale te stoken op olieachtig bijprodukt van de ko- vergassing, ..waardoor wellicht de duktie van goedkopere elektri- e energie voor onze industrieën staat". ADVERTENTIE. Andy Warhol is de bet-overgrootvader van de pop-art. Amerika's meest overschatte schilder ontving Rob Malasch in zijn Newyorks hoofdkwartier. 'Veel geld verdienen is kunst, hard werken is kunst, maar good business is de allergrootste kunst.' De zedenpolitie bedoelt het goed maar wordt gehinderd door eigen vooroordelen. Jeanne Doornen over het onderzoek van een rechercheur naar het optreden van de politie in verkrachtingszaken. Verder: Lood in het bloed: Billiton blijft spuiten De dood van een mysterieuze Pool: niemand kende Boleslaw Piasecki •'Vrede? Vergeet het maar": Ton Oostveen in Jeruzalem Het negerschap van Philip Potter: racisme in Wereldraad H.J Neuman Hanoi deelt de lakens uit Jan Mulder: Met Hans Kraay in Zwitserland Bon voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor 6 gulden ^aam: kdres: •taats. Tel.: TR-2 Zonder postzegel zenden aan de Tijd. Antwoordnummer 6.1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst van acceptgiro bveral te koop: 12,50 ibonnementen, tel. 020 2 3 3 9 8 4 voor de bouw van een vloei- baarmakingsfabriek van aardgas (LNG) in de haven van Arzew, zo blijkt uit een brie! van minister Van Aar denne (economische zaken) aan de Tweede Kamer. Het aardgascontract, volgens welk de Algerijnse staatsoliemaatschappij Sonatrach zich verplicht tussen 1985 en 2005 vier miljard kubieke meter vloeibaar aardgas aan ons land te leveren, komt daardoor op losse schroeven te staan. In zijn brief verklaart minister Van Aardenne, dat de belangstelling van Nederlandse banken om aan de fi nancieringsoperatie deel te nemen tot nu toe gering is gebleken, on danks bemiddelingspogingen van Gasunie de contractpartner (koper) van Algerijns vloeibaar aardgas. daarbij speelt of een garantie van de exportkredietvereekerings- maatschappij kan worden verkregen. De staat garandeert via de Neder landse CredietmaatschappiJ 95 pro cent van de kredieten. Vijf procent blijft het risico voor de kredietver strekker. De banken willen echter een kredietgarantie van honderd procent en onderhandelen daarover momen teel met het ministerie van financiën. Een officiële aanvraag ls nog niet ingediend. Mevrouw Lambers, woordvoerder van D'66 in energiekwesties, zei in een vraaggesprek voor de radio te betwijfelen, dat Algerije erin zal sla gen de financiering te regelen. „Als dat niet lukt, dan valt het aardgas contract formeel weg", zo zei ze. Pijpleiding Uitstel Omdat de onderhandelingen met een aantal Duitse banken nog niet zijn voltooid, heeft Sonatrach uitstel tot 15 februari gekregen om de financie ring van de fabriek bevredigend te regelen. Aanvankelijk was deze da tum 31 december. In West-Duitsland bemiddelen de aardgaskopers Ruhr- gas en Salzgltter. Dat ook de besprekingen met de Duitse banken voor Sonatrach niet naar wens verlopen, zou kunnen blij ken uit de onlangs begonnen onder handelingen met Franse banken, die meedeelden, dat Algerije 1,5 miljard gulden wil leveren voor de bouw van de LNG-fabriek. De officiële Franse exportfinancie ringsmaatschappij zou zich garant willen stellen voor de lening. Het Franse ingenieursburau Technlp is naar verluidt de belangrijkste kan didaat voor de levering van technolo gie voor de fabriek. Garantie Een woordvoerder van de Algemene Bank Nederland ontkende dat de Ne derlandse banken geen interesse zou den hebben In het verstrekken van kredieten aan Algerije. Of er een krediet voor Algerije tot stand komt hangt uitsluitend af van de vorm, waarin de kredietovereen komst wordt gegoten, van de voor waarden dus waaronder het krediet wordt verstrekt. Een belangrijke rol Mevrouw Lambers ziet nu toch weer mogelijkheden ontstaan om te gaan praten over transport per pijpleiding, een alternatief dat kabinet en Gasu nie hebben afgewezen. Volgens het Kamerlid heeft Algerije al eerder een signaal gegeven van het contract af te willen en de aardgasle vering vla pijpleidingen te realiseren, maar de regering heeft dit genegeerd. Zij wees erop, dat een pijpleiding voor Algerije maar eenvijfde van de investeringslast oplevert, vergeleken met die welke nodig is voor de fabriek voor het vloeibaar maken van aard gas. Zij vond het dan ook begrijpe lijk, dat Algerije „dat balletje ook eens wil laten rollen". Een woordvoerder van Gasunie ver klaarde desgevraagd in de financie ringsproblemen vén Sonatrach geen aanleiding te zien voor het afketsen van het aardgascontract. „De Gasu nie gaat gewoon door met het project en wacht verder af wat er gaat ge beuren." HILVERSUM (ANP) Evenals de NOS ls nu ook de TR08 van plan om, als de zenderkleuring er door komt, vanaf 1 april op zondag op Hilversum 3 de wekelijkse hitlijst te gaan afwer ken. De TROS krijgt zendtijd van twee tot vijf en wil in die tijd de eigen „TROS top vijftig" laten horen. De NOS was van plan op zondag van vijf tot negen uur de beste dertig of alle vijftig nummers van de nationale hitparade te draaien. Internationale popsterren hebben dinsdag in de vergaderzaal van de Verenigde Naties in New York een conoert gegeven ten bate van het kinderfonds van de Unesco. De opbrengst zou honderd miljoen dollar kunnen worden. Hier onder meer te herkennen de groep Abba, Olivia Newton John en de Bee Gees. Van onze juridische medewerker mr. N. D. Jörg Het wil mij voorkomen dat de boosheid van do hoofdredac teur van de Volkskrant over de publikatie door Kamervoorzit ter Vondeling van hun briefwisseling (ter zake van een volgens Vondeling onjuist bericht van één van de Volkskrantredac teuren) wèi begrijpelijk, maar toch niet helemaal op haar plaats is. In de eerste plaats lijkt mi) dat hier de auteurswet niet toepasselijk is, nu het niet gaat om een werk van letter kunde, wetenschap of kunst. Wordt In strijd met de grondwet gehandeld, waarin staat het geheim van aan de post toevertrouwde brieven on schendbaar ls? Deze bepaling richt Zich tegen nieuwsgierige overheids functionarissen. De strafwet richt zich tegen ambtenaren die brieven onderscheppen of openen zonder daartoe gerechtigd te zijn. Nu is Vondeling wel ln de zin van de strafwet met ambtenaren gelijk ge steld en hij was ook wel nieuwsgierig, maar hij is geen ambtenaar van de postdienst en hij heeft niets onder schept, Integendeel: hij was de «re- adresseerde van de brieven. En nieuwsgierig was hij naar het beleid dat de Volkskrant in de door hem betwiste zaak voert; een ander soort nieuwsgierigheid dus, een ter verant woording roepen meer. Onrechtmatig Misschien handelt Vondeling on rechtmatig in het verkeer tussen mensen onderling. Voor zover de hoofdredacteur een veroordeling van Vondeling zou wensen door de bur gerlijke rechter moet hij wel kunnen bewijzen dat hij of de Volkskrant schade ondervindt door toedoen van Vondeling. Maar dan nog: is publikatie van de briefwisseling onrechtmatig? Dat hangt er mijns inziens vanaf. Privé briefwisseling openbaar maken, of als vertrouwelijk bestempelde brieven publiceren, lijkt me onrechtmatig. Zeker ls onrechtmatig, zelfs strafbaar het schenden van een geheim waar van de dader weet of redelijkerwijs moet vermoeden dat hij het geheim uit hoofde van ambt beroep of wette lijk voorschrift verplicht ls te bewaren. Maar het openbaar maken van een briefwisseling tussen een publiek per soon (Kamerlid) en een persoon in een functie die honderd procent met de publieke sfeer te maken heeft (hoofdredacteur van een krant) over een publieke kwestie onrechtmatig noemen, gaat mij te ver. Wel zou het „burgermans fatsoen" dat Vondeling als criterium voor berichtgeving in de krant noemde. Vondeling er zelf toe gebracht kunnen hebben gesteld even dat hij dit niet gedaan heeft de hoofdredacteur bij voorbaat te waarschuwen dat hij niet zou schro men hun toekomstige briefwisseling te publiceren, als hij daartoe aanlei ding zou zien. door Rimmer Mulder De verovering van Cambodja heeft ook de weekbladen overvallen. De grote, diepgravende beschouwingen uit het buitenland gaan deze week nog over Iran, terwijl Cambodja niet verder komt dan commentaren en enkele korte analyses. Vrij Nederland vreest een nieuwe guerrilla in Indochina: „Want hoe verfoeilijk de dictatuur van Pol Pot (in Cambodja) ook was. het nationa lisme en de eeuwenoude haat van de Khmer-bevolking tegen de Vietname se erfvijand kunnen tussen onder drukkers en onderdrukten een nieu we saamhorigheid teweeg brengen." In De Tijd wijst Henk Neuman ook op die oude rivaliteit tussen Cambod ja en Vietnam: „Zelfs in de tijd dat dat Cambodja en Zuid-Vietnam nauw verbonden waren in hun gelijk tijdige afhankelijkheid van de Vere nigde Staten, betitelden Cambod jaanse leiders de Vietnamezen open lijk als „thmil", wat zoiets betekent als „goddeloze eeuwige vijand". De Groene weet ook wel van die anti- Vietnamese gevoelens onder Cam- bodjanen maar verloochent zijn aard niet en noemt dat „een erfenis uit de koloniale periode". Dit blad heeft nog de meeste hoop op een betere toe komst in het Indochinese: ..Als de huidige machtsovername ondanks de onmiskenbare Vietnamese steun toch een voornamelijk inheemse zaak is geweest, dan valt te verwach ten dat Cambodja eindelijk een peri ode van vrede tegemoet gaat." Elsevier heeft over die Vietnamese rol een heel andere opvatting: niemand hoeft Vietnam dank baar te zijn omdat het de Rode Khmer uit Phnom Penh heeft wegge vaagd. De Vietnam ezen hebben te veel van hun Russische vrienden ge leerd. Hun verovering van Cambodja is even verwerpelijk als in 1956 de Russische onderdrukking van de Hongaarse opstand of in 1968 de Rus sische invasie in Tsjechoslowakije." Vrij Nederland Een oorlog In Indochina is niet mis natuurlijk, maar ons land heeft zo zijn eigen sores. Op de voorpagina van Vrij Nederland: de nieuwste stra- pats van Kamervoorzitter Anne Von deling en de abortus. „Er komt geen abortuswet in 1979," schrijft Joop van Tijn zeer stellig en dat is volgens hem te danken aan de strate gie van minister-president Van Agt. „Abortus heeft het voordeel dat er menselijke en theologische kanten aan zitten, dat alle aspecten allang geleden in kaart zijn gebracht en dat je er niet veel verstand van politiek voor hoeft te hebben. Abortus, kor torn, is al het stokske van Van Agt sinds deze zijn eerste wankele schre den op het politieke mijnenveld zet te," aldus Van Tijn. Hoe de liefde (nou ja) voor het dier (paarden in dit geval) kan leiden tot nieuwe patronen in de verstrengeling van economische en politieke belan gen wordt uitgelegd door (wie anders) Rudie van Meurs. Ondernemer Mel- chior en minister Van der Stee zijn de hoofdrolspelers. Ook al niet eenvou dig liggen de verhoudingen tussen kunstenaars en de organisaties die hun auteursrechten verzorgen: Buma en Stemra. Daarover schrijft Wim Wennekes: „Buma en Stemra heersen nu nog alleen in de muzieksector, maar sinds Januari 1978 liggen uitge werkte plannen van de directie klaar om met de geoliede grijparmen van deze organisaties te gaan vangen wat er op auteursrechtelijk terrein maar te vangen is." Hans Smits beschrijft hoe de anti revolutionairen bij het zoeken naai een Europees leider tenslotte bij Bou- ke Beumer terecht kwamen. De Tijd Haagse Post Over gastarbeiders die hier alleen maar 'te gast' zijn is al veel geschre ven, maar hoe staat het met de bui tenlandse werknemers die willen blij ven? Daarover gaat het titelverhaal van Haagse Post. Een groep die tus sen twee samenlevingen in dreigt te vallen: „De Jongeren die steeds Ne- derlandser willen worden komen voor een gesloten deur; het eigen milieu, compleet met geïmporteerde cultuur, drijft verder af en wat overblijft is een soort niemandsland waarin je door de politie of door wie dan ook maar liever van hot naar her wordt ge stuurd. Ze zoeken steun bij elkaar, er ontstaan groepen die nergens terecht kunnen, geen opvangend club- en buurthuiswerk vinden en om allerlei redenen aan het zwerven gaan door oude buurten Het verhaal dat het NOS-journaal zoveel beter is geworden is al weer enige tijd uit de vaste conversatiestof van journalisten verdwenen, maar Haagse Post is toch met journaal chef Ed van Westerloo gaan praten. Van Westerloo zou het nog wel beter willen:het betere journaal zou in de eerste plaats langer moeten duren dan het huidige, ik denk zo'n 25 minu ten. Zodat het veel bredere terreinen van het nieuws zou kunnen bestrij ken. Ik vind dat wij het bijvoorbeeld nogal af laten weten op terreinen als kunst en cultuur, en sport. Gewoon, omdat wij er de ruimte en de man kracht niet voor hebben." Wiecher Hulst is in Indonesië geweest en bericht dat het verzet tegen staats hoofd Soeharto nog steeds groeit. Ischa Meyer bezocht een zeer oude bekende: de liedjeszanger Jaap Fischer. Ton Oostveen schrijft ln De Tijd kri tisch over Philip Potter, de secretaris generaal van de Wereldraad van Ker ken: „De fout die Philip Potter lijkt te maken is. dat hij niet zonder demago gie speculeert op de gerechtvaardig de angst van christenen voor racisten te worden aangezien en daarmee zo genaamde .blanke' bezwaren de mond snoert." Kunstenaar Andy Warhol, „bet-over grootvader van de pop-art", werd in New York opgezocht en dat levert uiteraard een leesbaar verhaal op. Warhol vervaardigt tegenwoordig kunstwerken door op schilderijen te urineren en daarover wil de verslag gever wel wat meer horen: „Wat voor techniek gebruik je hierbij?" Warhol: .Helemaal geen techniek. Ik wil er zo snel mogelijk vanaf zijn, ja. echt waar. Gewoon het hele doek er vol mee. Zo maak lk er wel een paar per dag." In Polen is Bolesaw Piasecki vorige week overleden. De Tijd veron derstelt zelf al dat de meeste Neder landers die wel niet gekend zullen hebben, maar wijdt toch maar een verhaal aan deze man die begon als fascist en eindigde als christen-socia list en „de meest omstreden man van Polen" wordt genoemd. P. van der Eljk legt uit waarom in de zwakzinnigenzorg wel meer wantoes tanden als de medische proeven in Huize Assisië zullen voorkomen. Elsevier De woelingen in Iran zijn voor Else vier aanleiding eens na te gaan hoe het met de Nederlandse energie voor ziening is gesteld. Niet te best: sinds de crisis van 1973 zijn er geen grote verbeteringen doorgevoerd. na righeid is snel vergeten. Toen de olie stroom weer op gang kwam sukkelde Nederland opnieuw in slaap. Er is wel over andere energiebronnen ter ver vanging van de olie gefilosofeerd, maar in de praktijk is er nog niets gebeurd." Over Iran zelf gaat Else- viers titelverhaal. Vliegende schotels zijn deze winter Ineens weer nieuws. Raadselachtig, maar een door Elsevier ondervraagde deskundige geeft uitzicht: „Wij gelo ven dat er dingen zijn die onverklaar baar zijn, maar het staat vast dat er eenmaal een ontmaskering van het verschijnsel zal komen. Elke keer als wij een stap zetten, doet het ver ADVERTENTIE Miep Diekmann in Hervormd Nederland: 'Nergens noemt men elkaar zo vaak gek als bij ons' Verder: Iran als Internationaal probleem: Westers militair ingrijpen vanwege energievoorziening niet denkbeeldig Bewindvoerder Domsdorf geeft er de brui aan: 'Er is een kloof tussen het Haagse denken en de werkelijkheid' Wim Hazeu: Waarom bijltjesdag uitbleef Prof. Rasker: Het verjaardagsfeest van Helmut Gollwitzer Berrigan schrijft Ernesto Cardenal: Krijgen we nu de 'rechtvaardige' oorlogen van links? Het vertekende beeld van de jeugd: Is er een ander type kind op komst? Prof. Degenkamp: Europese verkiezingen politieke oplichterij De Wereldraad vergadert op Jamaica: Hef anti- rassismeprogramma als toetssteen. En: Misser van Diepenhorst Vietnam en Cambodja Sport, tv en commercie Gokholen en de schatkist. Bon zonder postzegel opsturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag. O Ik neem een proefabonnement van twee muonden voor 6.— O 1^ weet al voldoende van HN, Ik abonneer me 35.per half jaar) Naam ■Hervormd Nederland, een weekblad uit één stuk schijnsel twee stappen verder. Over dertig Jaar weten wij misschien wat er nu aan de hand was.Aan de hand van een stuk van dissident Roy Medwedew schreef Elsevier een ver haal over de „laatste dagen van Niki- ta Chroesjtsjow". Hervormd Nederland Twee aardige interviews in Hervormd Nederland. Cees Veltman sprak met kinderboekenschrijfster Miep Diek mann. Jan Goossensen met mr. Domsdorf die in Twente doende is met noodlijdende bedrijven. Diek- man vindt het niet erg alleen te zijn: „Ik geniet van het alleen zijn. ai denkt iedereen dat het zielig ls. Een voordeel ls dat je nooit iemand anders de schuld kunt geven als er iets mis is. In het gezin wordt er soms zo lekker op elkaar gemopperd. Als je alleen bent heb Je het allemaal aan je zelf te wijten." Mr. Domsdorf is verschillende keren als bewindvoerder opgetreden bij be drijven die in ernstige betalingsmoei lijkheden waren geraakt. Aan zijn ervaring heeft hij veel waardering voor de vakbeweging overgehouden: „Van de vakbeweging krijg je zelden te laat signalen dat er met een bedrijf iets aan de hand is. Vakbondsbe stuurders zijn vaak voortreffelijk geïnformeerd. Een uitstel van beta ling is eerder voor de leverancier dan voor de vakbonden een verrassing Wim Hazeu bespreekt het boek van prof. Belinfante over de bijzondere rechtspleging. Jan Weck schrijft over ..een ander type kind" dat er aan schijnt te komen. Van onze parlementsredactle DEN HAAG Het CDA-Kamerlid Faber vindt, dat burgemeesters die twee tot drie ambtstermijnen van zes jaar ln één gemeente werkzaam zijn, de kans moet worden geboden bij het Rijk in dienst te treden. Volgens hem is gebleken dat vooral burgemeesters van kleine gemeenten nauwelijks promotiekansen hebben. „Ze zijn veelal uitgekeken op hun gemeente. solllcitaUes naar grotere gemeenten mislukken keer op keer. elk perspectief ontbreekt. Daar gaan persoonlijke drama's achter schuil", aldus het Kamerlid gisteren ln Utrecht op een bijeenkomst van de kring van burgemeesters van de Ne derlands Christelijke bond van Over heidspersoneel. Volgens Faber speelt dit probleem met name ln het noorden van het land, in gemeenten van twee- tot drie duizend inwoners. Hij zei, dat minis ter Wiegel van binnenlandse zaken burgemeesters bij het begin van hun carrière het vooruitzicht moet geven op de mogelijkheid om later als amb tenaar bij het Rijk in dienst te treden. „Die wetenschap alleen al ls van ui termate groot belang. Het kan een extra stimulans zijn te solliciteren", aldus het Kamerlid. Minister Wiegel heeft over de doorstroming van bur gemeesters van kleine naar grotere gemeenten al besprekingen gevoerd met de commissarissen van de Ko ningin. maar dit overleg heeft nog niet tot conclusies geleld. Faber pleitte ook voor meer invloed van de gemeenteraad bij burgemees tersbenoemingen. Volgens hem moe ten gemeenteraad en commissaris van de Koningin proberen één voor dracht te bewerkstelligen. Tot dusver is het doen van een voor dracht aan de commissaris voorbe houden. Faber wees erop, dat de com missaris ln Zuid-Holland, mr Vrolijk, al in de goede richting stuurt door vooraf een commissie uit de gemeen teraad te polsen. UTRECHT (ANP) - Van alle onge vallen die er ln 1976 ln ons land wer den geregistreerd (59.000) gebeurde bijna de helft (42 procent) op een kruispunt. Daarbij werden 757 men sen gedood. Veilig Verkeer Neder land. die gisteren een actie is begon nen tegen gevaarlijk rijgedrag op en om kruispunten, is van mening dat het merendeel van de ongevallen wordt veroorzaakt door hardrijders. „Kalm aan", luidt het dringende ad vies dat WN de gemotoriseerde weg gebruikers wil meegeven. Volgens WN ls de maximum toegestane snel heid binnen de bebouwde kom van 50 kilometer per uur nog te hard om een kruispunt te naderen. „Niet de we genverkeerswet, maar de situatie ter plaatse bepaalt de snelheid", aldus Veilig Verkeer Nederland. WN wijst erop dat de remweg bij 50 kilometer per uur nog altijd 27 meter bedraagt. Daarbij ls rekening gehouden met de reactiesnelheid van de gemiddelde automobilist en tijd die hij nodig heeft om zijn voet van het gaspedaal naar het rempedaal te verplaatsen. Een bromfiets die zich binnen de be bouwde kom aan de wettelijke snel heid houdt (30 kilometer per uur) heeft, zo is berekend, ruim 12 meter nodig om tot stilstand te komen. Vol gens Veilig Verkeer Nederland houdt menig „snelle" weggebruiker te wei nig rekening met zijn reactietijd, het geen mede de reden is dat er ondanks een gunstige remweg toch veel bot singen ontstaan. Bij de genoemde afstanden moeten bij nat wegdek nog enige meters worden bijgeteld. De Groene De Groene introduceert „de blinde vlek naast Jan Modaal". Daarmee wil gezegd zijn dat de vakbeweging te weinig oog beeft voor de achtergrond van de vrouw. „Is Nederlands mach tigste werknemersorganisatie een mannenbolwerk? Is de tweede femi nistische golf aan de vakbeweging voorbij gespoeld zonder een rimpe ling achter te laten?" De Groene voelt de neiging deze vragen bevesti gend te beantwoorden. Over de Amerikaanse belangen ln Iran staat veel Informatie in het arti kel van Michael Klare. Hij beschrijft hoe met de levering van allerlei tech nologie onvermijdelijk de personele banden tussen de VS en Iran groei den. Omdat deze Amerikanen „vaak sleutelposities binnen het Iraanse mi litaire apparaat Innemen, zouden zij bijna automatisch betrokken worden bij elk conflict waarin de Iraanse strijdkrachten verwikkeld zouden raken". (De Nieuwe Linie was gisteravond nog niet beschikbaar.) GRONINGEN (ANP) Een tankau to gevuld met 9000 liter propaan gas ls gisteren op de Van Iddeldngeweg ln Oroningen door de achterwielen ge zakt doordat de wlelmoeren braken. Een gedeelte van de weg ls gedurende drie uur afgezet geweest ln verband met explosiegevaar. De tankauto raakte niet lek. maar wel bestond het gevaar dat de wagen zou kantelen, wat de kans op een ontploffing middenin de woonwijk zou vergroten. In overleg met brand weer en politie werd besloten de tank auto ter plaatse te repareren. Dat gebeurde nadat de vrachtwagencom binatie door een hijskraan was opge takeld en met houtblokken gestut. Tijdens het takelen verzocht de poli tie de bewoners van zes nabij gelegen benedenwoningen hun huls tijdelijk te ontruimen. De bewoners brachten ongeveer twintig minuten door in een kerk in de buurt, tot na het optakelen het grootste explosiegevaar was ge weken. EDE (ANP) Bij een inbraak ln een benzinestation is gisternacht gebruik gemaakt van een stofzui ger. Het was de dader<s) ten dele gelukt de brandkast te openen, maar het gat was niet groot ge noeg om zo bij de Inhoud van de safe te komen. Ook een poging met de stofzulgersiang in de ope ning mislukte De dieven namen (of de dief nam) toen genoegen met auto-accessoires ter waarde van veertienhonderd gulden en richtte(ni voor 5300 gulden schade aan ln het tankstation. De politie had gisteren (nog?) geen spoor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9